EUR-Lex Access to European Union law

Back to EUR-Lex homepage

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Document 32015R0002

Komisjoni delegeeritud määrus (EL) 2015/2, 30. september 2014 , millega täiendatakse Euroopa Parlamendi ja nõukogu määrust (EÜ) nr 1060/2009 regulatiivsete tehniliste standarditega, mis käsitlevad reitinguagentuuride poolt Euroopa Väärtpaberiturujärelevalvele kättesaadavaks tehtava teabe esitusviisi EMPs kohaldatav tekst

ELT L 2, 6.1.2015, p. 24–56 (BG, ES, CS, DA, DE, ET, EL, EN, FR, HR, IT, LV, LT, HU, MT, NL, PL, PT, RO, SK, SL, FI, SV)

Legal status of the document In force

ELI: http://data.europa.eu/eli/reg_del/2015/2/oj

6.1.2015   

ET

Euroopa Liidu Teataja

L 2/24


KOMISJONI DELEGEERITUD MÄÄRUS (EL) 2015/2,

30. september 2014,

millega täiendatakse Euroopa Parlamendi ja nõukogu määrust (EÜ) nr 1060/2009 regulatiivsete tehniliste standarditega, mis käsitlevad reitinguagentuuride poolt Euroopa Väärtpaberiturujärelevalvele kättesaadavaks tehtava teabe esitusviisi

(EMPs kohaldatav tekst)

EUROOPA KOMISJON,

võttes arvesse Euroopa Liidu toimimise lepingut,

võttes arvesse Euroopa Parlamendi ja nõukogu 16. septembri 2009. aasta määrust (EÜ) nr 1060/2009 reitinguagentuuride kohta, (1) eriti artikli 21 lõike 4 kolmandat lõiku ja artikli 21 lõike 4a kolmandat lõiku,

ning arvestades järgmist:

(1)

Määruse (EÜ) nr 1060/2009 artikli 11a lõikega 1 on nõutud, et registreeritud ja sertifitseeritud reitinguagentuurid esitavad krediidireitingu või selle väljavaate andmisel reitinguteabe Euroopa Väärtpaberiturujärelevalvele (ESMA). Nõuet ei kohaldata reitingute suhtes, mis on koostatud üksnes investorite jaoks ja avaldatud neile tasu eest. ESMA peab reitinguagentuuride esitatud teabe krediidireitingute kohta avaldama avalikul veebisaidil, nn Euroopa reitinguandmebaasis. Seepärast tuleks kehtestada eeskirjad seoses selle teabe sisu ja esitusega, mille reitinguagentuurid peaksid ESMA-le Euroopa reitinguandmebaasi jaoks esitama.

(2)

Lisaks on määruse (EÜ) nr 1060/2009 artikli 11 lõikega 2 ja artikli 21 lõike 4 punktiga e nõutud, et reitinguagentuurid esitavad ESMA-le teabe oma varasemate tegevusandmete kohta ja pideva järelevalve tegemiseks. Kõnealuse teabe sisu ja esitus on sätestatud vastavalt komisjoni delegeeritud määruses (EL) nr 448/2012 (2) ja komisjoni delegeeritud määruses (EL) nr 446/2012 (3). Selleks et ESMA saaks andmeid tõhusamalt töödelda ning registreeritud ja sertifitseeritud reitinguagentuurid andmeid lihtsamalt esitada, tuleks kehtestada integreeritud aruandlusnõuded kõigile andmetele, mida registreeritud ja sertifitseeritud reitinguagentuurid peaksid ESMA-le esitama. Seepärast kehtestatakse käesoleva määrusega eeskirjad seoses Euroopa reitinguandmebaasi jaoks esitatavate andmetega, seoses teabega, mis tuleb varasemate tegevusandmete kohta avaldada ESMA asutatud keskses teabehoidlas, ja seoses teabega, mille reitinguagentuurid peaksid ESMA-le perioodiliselt esitama reitinguagentuuride üle pideva järelevalve tegemiseks. Seepärast tunnistatakse käesoleva määrusega kehtetuks delegeeritud määrused (EL) nr 448/2012 ja (EL) nr 446/2012. ESMA peaks Euroopa reitinguandmebaasi, keskse teabehoidla ja pideva järelevalve tegemise jaoks reitinguagentuuride esitatud kõik andmed koondama ühte ESMA andmebaasi.

(3)

Selleks et tagada, et Euroopa reitinguandmebaas annaks ajakohast teavet reitinguandmise toimingute kohta, mis ei ole avaldatud üksnes investoritele tasu eest, on vaja esitatavaid andmeid kirjeldada. See hõlmab teavet reitingu saanud instrumendi või üksuse krediidireitingu või selle väljavaate kohta, reitinguandmise toimingutega kaasnevaid pressiteateid, riigireitingute andmise toiminguid täiendavaid aruandeid, reitinguandmise toimingu liiki ning avaldamise kuupäeva ja kellaaega. Eelkõige pressiteadetes antakse teavet reitinguotsuse aluseks olevatest peamistest teguritest. Euroopa reitinguandmebaas kujutab endast kasutajate jaoks keskset kohta krediidireitinguid käsitleva ajakohastatud teabe saamiseks ja see vähendab teabe hankimise kulusid, võimaldades saada üldise ülevaate eri krediidireitingutest, mis on antud igale hinnatud üksusele või instrumendile.

(4)

Selleks et tagada üldine ülevaade samale hinnatud üksusele või instrumendile eri reitinguagentuuride antud kõigist reitingutest, peaksid reitinguagentuurid ESMA-le reitinguandmete esitamisel kasutama reitingu saanud üksuste ja instrumentide ühtseid tunnuskoode. Seepärast peaks reitingu saanud üksuste, emitentide, algatajate ja reitinguagentuuride identifitseerimisel kasutama ainult ülemaailmset unikaalset tunnuskoodi, juriidilise isiku ülemaailmset tunnust (LEI-kood).

(5)

Selleks et tagada Euroopa reitinguandmebaasis teabe ajakohasus, tuleks reitingualast teavet koguda ja avaldada iga päev, et oleks võimalik Euroopa reitinguandmebaasi ajakohastada korra päevas väljaspool liidus kehtivat tööaega.

(6)

Et ESMA saaks reageerida määruse (EÜ) nr 1060/2009 tegeliku või võimaliku mittejärgimise korral kiiresti, peaks registreeritud ja sertifitseeritud reitinguagentuuride esitatud reitingualane teave võimaldama ESMA-l hoolega jälgida reitinguagentuuride käitumist ja tegevust. Seepärast tuleks reitinguandmed ESMA-le esitada kord kuus. Et tagada proportsionaalsus, peaks aga alla 50 töötajaga reitinguagentuuridel, mis ei kuulu reitinguagentuuride gruppi, olema võimalus esitada reitinguandmeid iga kahe kuu tagant. Samas peaks ESMA-l olema ikkagi võimalus nõuda neilt reitinguagentuuridelt aruannete esitamist kord kuus, võttes arvesse nende antavate krediidireitingute arvu ja liiki, sealhulgas krediidianalüüsi keerukust, reitingu saanud instrumentide või nende emitentide olulisust ning reitingute kõlblikkust kasutamiseks järelevalve-eesmärgil.

(7)

Selleks et vältida andmete topelt esitamist, peaks ESMA kasutama pideva järelevalve tegemiseks andmeid, mis on juba esitatud Euroopa reitinguandmebaasi jaoks. Reitinguagentuurid peaksid pideva järelevalve tegemiseks samuti esitama teabe seoses selliste krediidireitingute ja reitinguväljavaadetega, mida ei ole esitatud Euroopa reitinguandmebaasi jaoks.

(8)

ESMA peaks kasutama Euroopa reitinguandmebaasi ja pideva järelevalve tegemiseks esitatud andmeid, et koguda teavet varasemate tegevusandmete kohta, mille ta peaks vastavalt määruse (EÜ) nr 1060/2009 artikli 11 lõikele 2 tegema kättesaadavaks keskses teabehoidlas. Selleks et veelgi parandada võrreldavust ja tagada kooskõla delegeeritud määruse (EL) nr 448/2012 kohaselt esitatud andmetega, peaksid värskelt sertifitseeritud reitinguagentuurid esitama andmed vähemalt viimase kümne aasta kohta enne nende sertifitseerimist või ajavahemiku kohta alates tegevuse alustamisest. Sertifitseeritud reitinguagentuur, kes suudab tõendada, et see ei oleks proportsionaalne tema tegevuse mastaabi ja keerukusega, ei peaks olema kohustatud neid andmeid osaliselt või tervikuna esitama.

(9)

Reitinguagentuuride gruppi kuuluvatel reitinguagentuuridel peaks olema võimalik kas esitada oma reitinguandmeid ESMA-le eraldi või volitada üht samasse gruppi kuuluvat agentuuri esitama andmeid nende nimel. Reitinguagentuuride väga integreeritud ülesehitust liidus arvestades ja selleks, et lihtsustada statistiliste andmete mõistmist, soodustatakse seda, et reitinguagentuurid esitaksid oma aruanded koos kogu grupi nimel.

(10)

ESMA pideva järelevalve tegemiseks ja reitinguagentuuride varasemate tegevusaruannete avaldamiseks võivad reitinguagentuurid vabatahtlikult esitada ESMA-le ka nendega samasse reitinguagentuuride gruppi kuuluvate kolmanda riigi reitinguagentuuride antud krediidireitingud, mida ei ole vastavalt määruse (EÜ) nr 1060/2009 artikli 4 lõikele 3 kinnitatud.

(11)

Andmeid esitades peaksid reitinguagentuurid antud krediidireitingud ja nende väljavaated liigitama eri kategooriatesse vastavalt reitingu liigile ja alaliigile nt sektori, tegevusvaldkonna või varaklassi alusel või emitendi ja emissiooni liigi alusel. Need kategooriad põhinevad ESMA varasemal reitinguandmete kogumise kogemusel ja vajadusel teha järelevalvet reitinguandmete üle.

(12)

Selleks et kehtestada selliste uute finantsinstrumentide krediidireitingute aruandlus, mis võiksid tekkida finantsalase innovatsiooni käigus, tuleks aruandesse lisada kategooria „muud finantsinstrumendid”. Peale selle peaks ettevõtete krediidireitingute ja struktureeritud finantsinstrumentide krediidireitingute kategooriate hulka kuuluma kategooria „muud”, et hõlmata kõik ettevõtte emissioonide ja struktureeritud finantsinstrumentide emissioonide uued liigid, mida ei saa liigitada olemasolevate kategooriate alla.

(13)

Selleks et ESMA saaks luua Euroopa reitinguandmebaasi ja et reitinguagentuuridel oleks piisavalt aega kohandada oma sisesüsteemi uute aruandlusnõuetega, peaksid reitinguagentuurid esitama esimese aruande 1. jaanuariks 2016. Selleks et tagada käesoleva määruse alusel esitatud andmete võrreldavus ja järjepidevus, peaks esimene aruanne sisaldama andmeid kõigi 21. juuni 2015. aasta seisuga antud ja tagasivõtmata reitingute kohta. Lisaks peaks esimene aruanne sisaldama andmeid seoses krediidireitingute ja reitinguväljavaadetega, mille on reitinguagentuurid andnud 21. juunist 2015 kuni 1. jaanuarini 2016. Esimene aruanne peaks sisaldama sama liiki andmeid kui pärast seda iga päev esitatavad reitinguandmed.

(14)

Selleks et ESMA saaks andmeid oma sisesüsteemides automaatselt vastu võtta ja töödelda, tuleks esitatavad andmed koguda standardvormis. Tehnilise arengu tõttu võib ESMA-l tekkida vajadus mitmeid tehnilisi aruandlusjuhiseid reitinguagentuuride esitatavate failide edastamise või vormingu osas uuendada ja teavitada neist muudatustest spetsiaalsete teadete või suunistega.

(15)

Käesolev määrus tugineb ESMA poolt kooskõlas Euroopa Parlamendi ja nõukogu määruse (EL) nr 1095/2010 (4) artikliga 10 komisjonile esitatud regulatiivsete tehniliste standardite eelnõule.

(16)

ESMA on korraldanud käesoleva määruse aluseks oleva regulatiivsete tehniliste standardite eelnõu kohta avaliku konsultatsiooni, analüüsinud võimalikku asjaomast kulu ja kasu ning küsinud arvamust määruse (EL) nr 1095/2010 artikli 37 kohaselt moodustatud väärtpaberituru sidusrühmade kogult.

(17)

Selleks et järgida Euroopa Parlamendi ja nõukogu määruse (EL) nr 462/2013 (5) artikli 2 lõiget 3, tuleks käesolevat määrust kohaldada alates 21. juunist 2015,

ON VASTU VÕTNUD KÄESOLEVA MÄÄRUSE:

Artikkel 1

Esitamisele kuuluvad andmed

1.   Reitinguagentuurid esitavad andmed kõigi nende antud või kinnitatud krediidireitingute või nende väljavaadete kohta vastavalt artiklitele 8, 9 ja 11. Reitinguagentuurid esitavad kõik reitingu saanud üksuse tasandil ja asjakohasel juhul kõigi nende emiteeritud võlainstrumentide kohta antud krediidireitingud ja reitinguväljavaated.

2.   Reitinguagentuurid tagavad ESMA-le esitatud andmete täpsuse, täielikkuse ja kättesaadavuse ning tagavad, et aruanded esitatakse vastavalt artiklitele 8, 9 ja 11 ning kasutades sobivaid süsteeme, mis on välja töötatud ESMA tehniliste juhiste alusel.

3.   Erandlike asjaolude korral, mille tõttu reitinguagentuur ei pruugi ajutiselt või tähtaegselt oma aruandeid käesoleva määruse kohaselt saada esitada, teavitab ta ESMAt sellest viivitamata.

4.   Reitinguagentuuride gruppide puhul võivad iga grupi liikmed volitada ühe liikme esitama nende nimel käesoleva määruse alusel nõutud aruandeid. Kõik reitinguagentuurid, kelle nimel aruanne esitatakse, peavad olema ESMA-le esitatud andmetes märgitud.

5.   Määruse (EÜ) nr 1060/2009 artikli 11 lõike 2 ja artikli 21 lõike 4 punkti e kohaldamisel võib reitinguagentuur, kes esitab aruanded grupi nimel, lisada andmed samasse gruppi kuuluvate kolmanda riigi reitinguagentuuride antud, kuid kinnitamata krediidireitingute ja reitinguväljavaadete kohta. Kui reitinguagentuur ei esita kõnealuseid andmeid, selgitab ta seda kvalitatiivsete andmete aruandes, käesoleva määruse I lisa 1. osa tabeli 1 väljadel 9 ja 10.

6.   Reitinguagentuurid avalikustavad iga aruandes esitatud krediidireitingu või reitinguväljavaate kohta reitingu tellimist käsitleva staatuse, märkides, kas see on vastavalt määruse (EÜ) nr 1060/2009 artikli 10 lõikele 5 mittetellitud krediidireiting – osalemisega või osalemiseta – või tellitud krediidireiting.

Artikkel 2

Staatuse „makseviivituses” kajastamine ja kõrvaldamine

1.   Reitinguagentuur annab krediidireitinguga seoses makseviivitusest teada I lisa 2. osa tabeli 2 väljadel 6 ja 13, kui esinenud on üks järgmistest juhtumitest:

a)

reiting näitab, et on esinenud reitinguagentuuri makseviivituse määratlusele vastav makseviivitus;

b)

reiting on reitingu saanud üksuse maksejõuetuse või võlgade restruktureerimise tõttu tagasi võetud;

c)

mis tahes muu juhtum, mille puhul reitinguagentuuri arvates on reitingu saanud üksus või finantsinstrument sattunud makseviivitusse, oluliselt kahjustunud või esineb nendega samaväärne olukord.

2.   Kui aruandes esitatud krediidireiting on võetud tagasi, esitatakse selle põhjus I lisa 2. osa tabeli 2 väljal 11.

Artikkel 3

Reitinguliigid

Reitinguagentuurid liigitavad krediidireitinguid või reitinguväljavaateid esitades need ühte järgmistest reitinguliikidest:

a)

ettevõtete reitingud;

b)

struktureeritud finantsinstrumentide reitingud;

c)

riigireitingud ja riigivõlakirjade reitingud;

d)

muud finantsinstrumendid.

Artikkel 4

Ettevõtete reitingud

1.   Reitinguagentuurid liigitavad ettevõtete krediidireitinguid esitades need ühte järgmistest segmentidest:

a)

finantsasutused, sealhulgas pangad, maaklerid ja diilerid;

b)

kindlustus;

c)

kõik teised äriüksused või emitendid, mida või keda ei hõlma punktid a ja b.

2.   Reitinguagentuurid liigitavad ettevõtete emissioonid ühte järgmistest emissiooniliikidest:

a)

võlakirjad;

b)

Euroopa Parlamendi ja nõukogu direktiivi 2009/65/EÜ (6) artikli 52 lõikes 4 osutatud pandikirjad, mis vastavad Euroopa Parlamendi ja nõukogu määruse (EL) nr 575/2013 (7) artikli 129 lõigetes 1–3, 6 ja 7 sätestatud aktsepteeritavuse tingimustele;

c)

muud liiki pandikirjad, mille puhul reitinguagentuur on krediidireitingu andmisel kasutanud spetsiifilisi pandikirjade metoodikaid, mudeleid või peamisi reitingueeldusi ning mida ei hõlma punkt b;

d)

ettevõtete muud liiki emissioonid, mida ei hõlma punktid a, b ja c.

3.   Reitingu saanud üksuse või tema emissioonide riigikood I lisa 2. osa tabelis 1 väljal 10 on üksuse asukohariigi kood.

Artikkel 5

Struktureeritud finantsinstrumentide reitingud

1.   Struktureeritud finantsinstrumentide reitingud on seotud finantsinstrumendi või muude varadega, mis tekivad määruse (EL) nr 575/2013 artikli 4 lõike 1 punktis 61 nimetatud väärtpaberistamise tehingu või skeemi tulemusena.

2.   Reitinguagentuurid liigitavad struktureeritud finantsinstrumentide krediidireitinguid esitades need ühte järgmistest varaklassidest:

a)

varaga tagatud väärtpaberid, sealhulgas auto-/laeva-/lennukilaenud, õppelaenud, tarbimislaenud, laenud väikestele ja keskmise suurusega ettevõtjatele, tervishoiulaenud, elementmajade laenud, filmilaenud, kommunaalteenuste laenud, seadmete rent, krediitkaartide nõuded, maksutasumise tagatised, viivislaenud, vabaajasõidukite laenud, eraisikutele antud liisingud, ettevõtetele antud liisingud ja nõuded klientide vastu;

b)

eluasemehüpoteekväärtpaberid, sealhulgas madala ja madalast erineva riskisusega eluasemehüpoteekväärtpaberid ja kodukapitalilaenud;

c)

ärikinnisvara hüpoteekväärtpaberid, sealhulgas jae- või ärikinnisvaralaenud, haiglalaenud, ööpäevaste hoolekandeasutuste, laoruumide, hotellide ja hooldusasutuste laenud, tööstuslaenud ning mitmepereelamute laenud;

d)

kollateraliseeritud võlakohustused, sealhulgas kollateraliseeritud laenukohustused, krediidiga tagatud kohustused, kollateraliseeritud sünteetilised kohustused, ühe väärtpaberistamise seeriaga kollateraliseeritud võlakohustused, krediidifondi kohustused, varaga tagatud väärtpaberite kollateraliseeritud võlakohustused ja kollateraliseeritud võlakohustuste kollateraliseeritud võlakohustused;

e)

varaga tagatud kommertsväärtpaberid;

f)

muud struktureeritud finantsinstrumendid, mida punktid a–e ei hõlma, sealhulgas struktureeritud pandikirjad, struktureeritud investeerimisvahendid, kindlustusega seotud väärtpaberid ning tuletistoodete ettevõtted.

3.   Samuti märgib reitinguagentuur asjakohasel juhul I lisa 2. osa tabeli 1 väljal 34, millisesse konkreetsesse alamvaraklassi iga reitingu saanud instrument kuulub.

4.   Struktureeritud finantsinstrumentide riigikood esitatakse I lisa 2. osa tabelis 1 väljal 10 ja see on suurema osa alusvarade asukohariigi kood. Juhul kui suurema osa alusvara asukohariiki ei ole võimalik kindlaks määrata, liigitatakse reitingu saanud instrument kategooriasse „rahvusvaheline”.

Artikkel 6

Riigireitingud ja riigivõlakirjade reitingud

1.   Reitinguagentuurid liigitavad riigireitinguid ja avaliku sektori asutuste ning rahvusüleste organisatsioonide ja nende emiteeritud võlakirjade reitinguid käsitlevaid andmeid esitades need ühte järgmistest sektoritest:

a)

riik, kui reitingu saanud üksus on riik või kui reitingu saanud võla- või finantskohustuse, võlaväärtpaberi või muu finantsinstrumendi emitent on riik või riigi eriotstarbeline majandusüksus, nagu osutatud määruse (EÜ) nr 1060/2009 artikli 3 lõike 1 punkti v alapunktides i ja ii, ja kui reiting on seotud riigiga;

b)

piirkondlik või kohalik omavalitsus, kui reitingu saanud üksus on piirkondlik või kohalik omavalitsus või kui reitingu saanud võla- või finantskohustuse, võlaväärtpaberi või muu finantsinstrumendi emitent on piirkondlik või kohalik omavalitsus või piirkondliku või kohaliku omavalitsuse eriotstarbeline majandusüksus, nagu osutatud määruse (EÜ) nr 1060/2009 artikli 3 lõike 1 punkti v alapunktides i ja ii, ja kui reiting on seotud piirkondliku või kohaliku omavalitsusega;

c)

määruse (EÜ) nr 1060/2009 artikli 3 lõike 1 punkti v alapunktis iii osutatud rahvusvaheline finantsasutus;

d)

rahvusülene organisatsioon, näiteks sellised asutused, mida ei hõlma punkt c ning mille on asutanud ja mida omab ja kontrollib rohkem kui üks suveräänsest keskvalitsusest aktsionär, sealhulgas Euroopa Parlamendi ja nõukogu määruse (EÜ) nr 1893/2006 (8) I lisa U jaos osutatud organisatsioonid;

e)

avaliku sektori asutused, sealhulgas need, millele on osutatud määruse (EÜ) nr 1893/2006 I lisa O, P ja Q jaos.

2.   Kui lõike 1 punktides c ja d osutatud rahvusvaheliste finantsasutuste või rahvusüleste organisatsioonide puhul ei ole võimalik konkreetset riiki kindlaks määrata, liigitatakse reitingu saanud emitent I lisa 2. osa tabeli 1 väljal 10 kategooriasse „rahvusvaheline”.

Artikkel 7

Muud finantsinstrumendid

Krediidireitingud või reitinguväljavaated määruse (EÜ) nr 1060/2009 artikli 3 lõike 1 punkti k kohastele finantsinstrumentidele, mida ei saa liigitada käesoleva määruse artikli 4 lõike 2 alusel ettevõtete emissioonideks, käesoleva määruse artikli 5 alusel struktureeritud finantsinstrumentideks või käesoleva määruse artikli 6 alusel riigi ja avaliku sektori asutuse emissioonideks, esitatakse muude finantsinstrumentide kategoorias.

Artikkel 8

Aruandlus Euroopa reitinguandmebaasis avaldamise eesmärgil

1.   Reitinguagentuurid esitavad andmed kõigi krediidireitingute või reitinguväljavaadete kohta vastavalt määruse (EÜ) nr 1060/2009 artikli 11a lõikele 1 iga kord, kui nad annavad või kinnitavad krediidireitingu või reitinguväljavaate, mis ei ole avaldatud ainult investoritele tasu eest.

2.   Lõikes 1 osutatud krediidireitingud ja reitinguväljavaated, mis on antud teatava päeva kl 20.00.00st kuni järgmise päeva kl 19.59.59ni, esitatakse järgmisel päeval enne kl 21.59.59 (kõik ajad Kesk-Euroopa aja järgi) (9).

3.   Iga vastavalt lõikele 1 esitatud krediidireitingu või reitinguväljavaatega samal ajal esitatakse määruse (EÜ) nr 1060/2009 I lisa D jao 1. osa punktis 5 osutatud pressiteade. Kui pressiteade avaldatakse ja esitatakse esmalt muus kui inglise keeles, võib ingliskeelse versiooni esitada siis, kui see on kättesaadav.

4.   Artikli 6 lõike 1 punktides a, b ja c osutatud krediidireitingute puhul tuleb esitada määruse (EÜ) nr 1060/2009 I lisa D jao III osa punktis 1 osutatud uuringuaruanne. Kui uuringuaruanne avaldatakse ja esitatakse esmalt muus kui inglise keeles, võib ingliskeelse versiooni esitada siis, kui see on kättesaadav.

Artikkel 9

Aruandlus ESMA järelevalve tegemiseks

1.   Nagu osutatud määruse (EÜ) nr 1060/2009 artikli 21 lõike 4 punktis e, esitavad reitinguagentuurid andmed antud või kinnitatud krediidireitingute ja reitinguväljavaadete kohta või kolmandas riigis antud reitingute kohta, mis ei ole vastavalt artikli 1 lõikele 5 kinnitatud, sealhulgas teabe kõigi üksuste või võlainstrumentide kohta, mis on esitatud algseks läbivaatamiseks või esialgse reitingu saamiseks, nagu osutatud määruse (EÜ) nr 1060/2009 I lisa D jao I osa punktis 6.

2.   Nende krediidireitingute ja reitinguväljavaadete kohta, mille suhtes artiklit 8 ei kohaldata, esitavad reitinguagentuurid igal kuul andmed eelmise kalendrikuu kohta.

3.   Alla 50 töötajaga reitinguagentuurid, mis ei kuulu reitinguagentuuride gruppi, võivad esitada lõikes 2 osutatud reitinguandmed iga kahe kuu tagant, välja arvatud juhul, kui ESMA nõuab nende krediidireitingute andmise laadi, keerukust ja ulatust arvesse võttes igakuist aruannete esitamist. Need reitinguandmed esitatakse kahe eelmise kalendrikuu kohta.

4.   Lõikes 2 osutatud reitinguandmed esitatakse ESMA-le 15 päeva jooksul pärast aruandlusperioodi lõppu. Kui kuu 15. päev on reitinguagentuuri asukohariigis riigipüha või vastavalt artikli 1 lõikele 4 grupi nimel aruannet esitava reitinguagentuuri asukohariigis riigipüha, on tähtpäev järgmine tööpäev.

5.   Kui eelmisel kalendrikuul ei antud ühtegi lõikes 1 osutatud krediidireitingut või reitinguväljavaadet, ei pea reitinguagentuur mingeid andmeid esitama.

Artikkel 10

Aruandlus varasemate tegevusandmete avaldamiseks

ESMA kasutab antud või kinnitatud krediidireitinguid või artikli 1 lõikes 5 osutatud kolmandas riigis antud ja kinnitamata krediidireitinguid, et teha varasemad tegevusandmed kättesaadavaks vastavalt määruse (EÜ) nr 1060/2009 artikli 11 lõikele 2 ja kõnealuse määruse I lisa E jao II osa punktile 1.

Artikkel 11

Aruannete esmaesitamine

1.   Enne 21. juunit 2015 registreeritud või sertifitseeritud reitinguagentuurid koostavad esimese ESMA-le esitatava aruande 1. jaanuariks 2016 ja see sisaldab järgmist:

a)

artiklites 8 ja 9 osutatud teave kõigi selliste krediidireitingute ja reitinguväljavaadete kohta, mis on antud ja mida ei ole 21. juuniks 2015 tagasi võetud;

b)

artiklites 8 ja 9 osutatud teave kõigi selliste krediidireitingute ja reitinguväljavaadete kohta, mis on antud 21. juunist 2015 kuni 31. detsembrini 2015.

2.   21. juunist 2015 kuni 31. detsembrini 2015 registreeritud või sertifitseeritud reitinguagentuurid järgivad käesolevat määrust alates 1. jaanuarist 2016. Esimeses aruandes esitavad nad vastavalt artiklitele 8 ja 9 kõik krediidireitingud ja reitinguväljavaated, mis anti alates registreerimise või sertifitseerimise kuupäevast.

3.   Pärast 1. jaanuari 2016 registreeritud või sertifitseeritud reitinguagentuurid hakkavad käesolevat määrust järgima kolme kuu jooksul pärast registreerimise või sertifitseerimise kuupäeva. Esimeses aruandes esitavad nad vastavalt artiklitele 8 ja 9 kõik registreerimise või sertifitseerimise kuupäevast alates antud krediidireitingud ja reitinguväljavaated.

4.   Lisaks lõigetes 2 ja 3 osutatud esimesele aruandele esitab pärast 21. juunit 2015 sertifitseeritud reitinguagentuur määruse (EÜ) nr 1060/2009 artikli 11 lõike 2 ja kõnealuse määruse I lisa E jao II osa punkti 1 alusel ka oma varasemad tegevusandmed sertifitseerimise kuupäevale eelneva vähemalt kümne aasta kohta või kui ta alustas reitingualase tegevusega vähem kui kümme aastat enne sertifitseerimise kuupäeva, andmed alates tema reitingualase tegevuse algusest. Reitinguagentuurid ei ole kohustatud neid andmeid osaliselt või tervenisti esitama, kui nad suudavad tõendada, et see ei oleks proportsionaalne nende tegevuse mastaabi ja keerukusega.

Artikkel 12

Andmete struktuur

1.   Reitinguagentuurid esitavad ESMA-le kvalitatiivsete andmete aruanded I lisa 1. osas kindlaks määratud vormis koos artikli 11 kohase reitinguandmete esimese aruandega. Kõigist muudatustest kvalitatiivsete andmete aruannetes teatatakse ESMA süsteemis nende ajakohastamise teel viivitamatult enne neist muudatustest mõjutatud reitinguandmete ESMA-le esitamist. Kui reitinguagentuur esitab aruanded grupi nimel, nagu osutatud artikli 1 lõikes 4, võib ESMA-le esitada kvalitatiivsete andmete aruanded ühe kogumina.

2.   Reitinguagentuurid esitavad artiklites 8, 9 ja 11 osutatud reitingute kohta reitinguandmete aruande I lisa 2. osa tabelites kindlaks määratud vormis.

Artikkel 13

Aruandluskord

1.   Reitinguagentuurid esitavad artiklis 12 osutatud kvalitatiivsete andmete aruanded ja reitinguandmete aruanded vastavalt ESMA tehnilistele juhistele ja kasutavad selleks ESMA aruandlussüsteemi.

2.   Reitinguagentuurid säilitavad ESMA-le saadetud ja tema poolt kätte saadud faile elektroonilisel kujul vähemalt viie aasta vältel. Need failid tuleb teha ESMA-le taotluse korral kättesaadavaks.

3.   Kui reitinguagentuur avastab aruannetes esitatud andmetes faktivead, parandab ta asjaomased andmed põhjendamatult viivitamata vastavalt ESMA tehnilistele juhistele.

Artikkel 14

Kehtetuks tunnistamine ja üleminekusätted

1.   Järgmised määrused tunnistatakse alates 1. jaanuarist 2016 kehtetuks:

a)

delegeeritud määrus (EL) nr 446/2012,

b)

delegeeritud määrus (EL) nr 448/2012.

2.   Viiteid lõikes 1 osutatud määrustele käsitatakse viidetena käesolevale määrusele ja neid loetakse vastavalt II lisa vastavustabelile.

3.   ESMA-le lõikes 1 osutatud määruste alusel enne 1. jaanuari 2016 esitatud andmed loetakse olevat esitatud vastavalt käesolevale määrusele ja ESMA jätkab nende kasutamist vastavalt määruse (EÜ) nr 1060/2009 artikli 11 lõikele 2 ja artikli 21 lõike 4 punktile e ning kõnealuse määruse I lisa E jao II osa punktile 1.

Artikkel 15

Jõustumine

Käesolev määrus jõustub kahekümnendal päeval pärast selle avaldamist Euroopa Liidu Teatajas.

Seda kohaldatakse alates 21. juunist 2015.

Käesolev määrus on tervikuna siduv ja vahetult kohaldatav kõikides liikmesriikides.

Brüssel, 30. september 2014

Komisjoni nimel

president

José Manuel BARROSO


(1)  ELT L 302, 17.11.2009, lk 1.

(2)  Komisjoni delegeeritud määrus (EL) nr 448/2012, 21. märts 2012, millega täiendatakse Euroopa Parlamendi ja nõukogu määrust (EÜ) nr 1060/2009 regulatiivsete tehniliste standarditega, mis käsitlevad selle teabe esitust, mille reitinguagentuurid teevad kättesaadavaks Euroopa Väärtpaberiturujärelevalve loodud keskses teabehoidlas (ELT L 140, 30.5.2012, lk 17).

(3)  Komisjoni delegeeritud määrus (EL) nr 446/2012, 21. märts 2012, millega täiendatakse Euroopa Parlamendi ja nõukogu määrust (EÜ) nr 1060/2009 regulatiivsete tehniliste standarditega, mis käsitlevad reitinguandmete kohta reitinguagentuuride poolt perioodiliselt Euroopa Väärtpaberiturujärelevalvele esitada tulevate aruannete sisu ja vormi (ELT L 140, 30.5.2012, lk 2).

(4)  Euroopa Parlamendi ja nõukogu määrus (EÜ) nr 1095/2010, 24. november 2010, millega asutatakse Euroopa Järelevalveasutus (Euroopa Väärtpaberiturujärelevalve), muudetakse otsust nr 716/2009/EÜ ning tunnistatakse kehtetuks komisjoni otsus 2009/77/EÜ (ELT L 331, 15.12.2010, lk 84).

(5)  Euroopa Parlamendi ja nõukogu määrus (EL) nr 462/2013, 21. mai 2013, millega muudetakse määrust (EÜ) nr 1060/2009 reitinguagentuuride kohta (ELT L 146, 31.5.2013, lk 1).

(6)  Euroopa Parlamendi ja nõukogu direktiiv 2009/65/EÜ, 13. juuli 2009, vabalt võõrandatavatesse väärtpaberitesse ühiseks investeeringuks loodud ettevõtjaid (eurofondid) käsitlevate õigus- ja haldusnormide kooskõlastamise kohta (ELT L 302, 17.11.2009, lk 32).

(7)  Euroopa Parlamendi ja nõukogu määrus (EL) nr 575/2013, 26. juuni 2013, krediidiasutuste ja investeerimisühingute suhtes kohaldatavate usaldatavusnõuete kohta ja määruse (EL) nr 648/2012 muutmise kohta (ELT L 176, 27.6.2013, lk 1).

(8)  Euroopa Parlamendi ja nõukogu määrus (EÜ) nr 1893/2006, 20. detsember 2006, millega kehtestatakse majanduse tegevusalade statistiline klassifikaator NACE Revision 2 ning muudetakse nõukogu määrust (EMÜ) nr 3037/90 ja teatavaid EÜ määrusi, mis käsitlevad konkreetseid statistikavaldkondi (ELT L 393, 30.12.2006, lk 1).

(9)  Kesk-Euroopa aja puhul võetakse arvesse üleminekut Kesk-Euroopa suveajale.


I LISA

1.   OSA

KVALITATIIVSETE ANDMETE FAILI LAHTRITE LOETELU

Tabel 1

Reitinguagentuuri identifitseerimine ja tema metoodika kirjeldus

Käesolevas tabelis esitatakse andmed, mille alusel saab aruandva reitinguagentuuri identifitseerida, sealhulgas tema kui juriidilise isiku tunnus ning kasutatud metoodika ja põhimõtted.

Käesolevas tabelis esitatakse üks rida iga aruandva reitinguagentuuri kohta.


Nr

Andmevälja nimi

Kirjeldus

Liik

Standard

Kohaldamisala

1

Reitinguagentuuri tunnuskood

Aruandva reitinguagentuuri identifitseerimiseks kasutatav kood. Selle annab ESMA registreerimisel või sertifitseerimisel.

Kohustuslik.

 

Tehniline

2

Aruandva reitinguagentuuri ülemaailmne juriidilise isiku tunnuskood (LEI)

Faili saatva reitinguagentuuri LEI-kood (Legal Entity Identifier, juriidilise isiku ülemaailmne tunnus).

Kohustuslik.

ISO 17442

Avalik

3

Reitinguagentuuri nimi

Reitinguagentuuri identifitseerimiseks kasutatav nimi. See peab vastama nimele, mida reitinguagentuur kasutas enda registreerimisel ja mida kasutatakse kõigi muude ESMA teostatavate järelevalvemenetluste raames. Kui üks reitinguagentuuride grupi liige esitab aruande kogu grupi nimel, siis reitinguagentuuride grupi nimi.

Kohustuslik.

 

Avalik

4

Reitinguagentuuri kirjeldus

Reitinguagentuuri lühikirjeldus.

Kohustuslik.

 

Avalik

5

Reitinguagentuuri metoodika

Reitinguagentuuri reitingute andmise metoodika kirjeldus. Reitinguagentuur võib kirjeldada oma reitingute andmise metoodikale eriomaseid tunnuseid.

Kohustuslik.

 

Avalik

6

Link reitinguagentuuri veebisaidi metoodika lehele

Link reitinguagentuuri veebilehele, mis sisaldab kogu teavet metoodika kohta ning mudelite ja peamiste reitingueelduste kirjeldust.

Kohustuslik.

Kehtiv veebilehe aadress.

Avalik

7

Tellitud ja mittetellitud krediidireitingute andmise põhimõtted

Kirjeldus põhimõtetest, mida reitinguagentuur rakendab tellitud krediidireitingute ning mittetellitud (osalemisega või osalemiseta) krediidireitingute puhul. Kui on rohkem kui ühed põhimõtted, siis täpsustatakse asjaomased reitingute liigid, mille puhul neist igaühte kasutatakse.

Kohustuslik.

 

Avalik

8

Tütarettevõtjatele reitingute andmise põhimõtted

Tütarettevõtjatele antud reitingute kajastamise põhimõtete kirjeldus.

Kohustuslik.

Kohaldatakse reitinguagentuuride suhtes, kes avaldavad ettevõtete reitinguid.

 

Avalik

9

Aruandluse geograafiline ulatus

Gruppi kuuluvate reitinguagentuuride korral tuleks märkida, kas nad kajastavad kõiki grupi antud reitinguid (ülemaailmne ulatus) või mitte (ainult ELi ja kinnitatud reitingud). Kui ulatus ei ole ülemaailmne, selgitab reitinguagentuur, miks see seda ei ole. Kõigi muude reitinguagentuuride puhul tuleks see kajastada kui ülemaailmne („Y”).

Kohustuslik.

Y – jah

N – ei

Avalik

10

Mitte ülemaailmse ulatuse põhjus

Põhjus, miks gruppi kuuluv reitinguagentuur ei kajasta grupi kõiki krediidireitinguid.

Kohustuslik.

Kohaldatav juhul, kui „Aruandluse geograafiline ulatus” = „N”.

 

Avalik

11

Makseviivituse määratlus

Siin kirjeldatakse reitinguagentuuri kasutatavat makseviivituse mõistet.

Kohustuslik.

 

Avalik

12

Link veebisaidile

Link reitinguagentuuri avaliku veebisaidi kodulehele.

Kohustuslik.

Kehtiv veebilehe aadress.

Avalik


Tabel 2

Emitendi krediidireitingute liikide loetelu

Käesolev tabel täidetakse juhul, kui reitinguagentuur annab emitendi krediidireitinguid. Tabelis esitatakse üks rida selliste reitingute iga liigi kohta, mida reitinguagentuur annab emitendi tasandil.


Nr

Andmevälja nimi

Kirjeldus

Liik

Standard

Kohaldamisala

1

Emitendi krediidireitingute liigi tunnuskood

Emitendi krediidireitingute iga liigi unikaalne tunnuskood, mille alusel saab hinnata üksust, millele reiting antakse.

Kohustuslik.

Kohaldatav juhul, kui reitinguagentuur annab emitendi krediidireitinguid.

 

Tehniline

2

Emitendi krediidireitingute liigi nimetus

Emitendi krediidireitingute kategooria nimetus.

Kohustuslik.

 

Tehniline

3

Emitendi krediidireitingute liigi kirjeldus

Reitingu saanud võlaväärtpaberite kategooria kirjeldus.

Kohustuslik.

 

Tehniline

4

Emitendi krediidireitingute liigi standard

Siin peaks eristama järgmiseid emitendi krediidireitingute liike: peamiste/ülemaailmsete emitentide krediidireitingud, võlareitingud (erinevaid kategooriaid kirjeldatakse I lisa 2. osa tabelis 2) ja kõigi muude emitentide krediidireitingud.

Kohustuslik.

IR – peamise emitendi reiting

DT – võlareiting

OT – muu

Tehniline


Tabel 3

Võlaväärtpaberite kategooriate loetelu

Käesolev tabel täidetakse juhul, kui reitinguagentuur annab krediidireitinguid võlaväärtpaberite kategooriatele või võlaväärtpaberite emissioonidele/võlainstrumentidele (nt kõrgema nõudeõiguse järguga tagamata võlakirjad, allutatud tagamata võlakirjad, madalama nõudeõiguse järguga allutatud tagamata võlakirjad). Tabelis esitatakse üks rida iga võlaväärtpaberite liigi kohta.


Nr

Andmevälja nimi

Kirjeldus

Liik

Standard

Kohaldamisala

1

Reitingu saanud võlaväärtpaberite klassi tunnuskood

Iga võlaväärtpaberite kategooria unikaalne tunnuskood, mida kasutatakse ettevõtetest emitentide või riikide kui emitentide võlaväärtpaberite kategooriate või võlaväärtpaberite emissioonide klassifitseerimiseks.

Kohustuslik.

Kohaldatav, kui reitinguagentuur annab krediidireitinguid ettevõtete võlakirjade või riigivõlakirjade kategooriatele.

 

Tehniline

2

Reitingu saanud võlaväärtpaberite klassi nimetus

Reitingu saanud võlaväärtpaberite kategooria nimetus.

Kohustuslik.

 

Tehniline

3

Reitingu saanud võlaväärtpaberite klassi kirjeldus

Reitingu saanud võlaväärtpaberite kategooria kirjeldus.

Kohustuslik.

 

Tehniline

4

Nõudeõiguse järk

Siin näidatakse reitingu saanud emitendi või emissiooni võlaväärtpaberite klassi nõudeõiguse järk.

Valikuline.

SEU – kui emissioon kuulub või reitingu saanud emitendi võlaväärtpaberid kuuluvad kõrgema nõudeõiguse järguga tagamata võlakirjade kategooriasse;

SEO – kui emissioon või reitingu saanud emitent kuulub muude kõrgema nõudeõiguse järguga võlakirjade kategooriasse kui SEU;

SB – kui emissioon kuulub või emitendi võlaväärtpaberid kuuluvad allutatud võlakirjade kategooriasse.

Tehniline


Tabel 4

Emissiooni/programmi liikide loetelu

Käesolev tabel täidetakse juhul, kui reitinguagentuur annab krediidireitinguid võlaväärtpaberite emissioonidele/finantsinstrumentidele. Reitinguagentuur loetleb kõik emissiooni liigid või programmid, mille raames võlaväärtpaberid emiteeritakse (nt lühiajalised, keskmise tähtajaga või pikaajalised võlakirjad, kommertsväärtpaberid). Tabelis esitatakse üks rida iga sellise programmi või emissiooni liigi kohta.


Nr

Andmevälja nimi

Kirjeldus

Liik

Standard

Kohaldamisala

1

Emissiooni/programmi liigi tunnuskood

Iga emissiooni/programmi unikaalne tunnuskood, mida kasutatakse emissioonide reitingute klassifitseerimiseks.

Kohustuslik.

Kohaldatav, kui reitinguagentuur annab krediidireitinguid ettevõtete või riikide kui emitentide emissioonidele.

 

Tehniline

2

Emissiooni/programmi liigi nimetus

Emissiooni/programmi nimetus.

Kohustuslik.

 

Tehniline

3

Emissiooni/programmi liigi kirjeldus

Emissiooni/programmi kirjeldus.

Kohustuslik.

 

Tehniline


Tabel 5

Juhtivanalüütikute loetelu

Käesolevas tabelis esitatakse loetelu kõigist liidus tegutsevatest juhtivanalüütikutest. Kui juhtivanalüütik töötas juhtivanalüütikuna erinevatel ajavahemikel (mille vahele jäi aeg, kus ta sellena ei töötanud), tuleks juhtivanalüütikut kajastada tabelis mitu korda, st üks kord iga ajavahemiku kohta, mil ta sellena töötas. Selle funktsiooni täitmise algus- ja lõppkuupäev ei tohi sama juhtivanalüütiku puhul kattuda. Tabelis esitatakse üks rida iga juhtivanalüütiku poolt juhtivanalüütiku funktsiooni täitmise iga ajavahemiku kohta.


Nr

Andmevälja nimi

Kirjeldus

Liik

Standard

Kohaldamisala

1

Juhtivanalüütiku sisemine tunnuskood

Reitinguagentuuri poolt analüütiku funktsiooni täitmiseks ametisse nimetatud töötajale omistatud sisemised unikaalsed tunnuskoodid.

Kohustuslik.

 

Ainult järelevalve

2

Juhtivanalüütiku nimi

Juhtivanalüütiku täisnimi.

Kohustuslik.

 

Ainult järelevalve

3

Juhtivanalüütikuna töötamise alguskuupäev

Kuupäev, mil töötaja asus täitma juhtivanalüütiku funktsiooni.

Kohustuslik.

ISO 8601 kuupäevavorming (AAAA-KK-PP)

Ainult järelevalve

4

Juhtivanalüütikuna töötamise lõppkuupäev

Kuupäev, mil töötaja lõpetas juhtivanalüütiku funktsiooni täitmise. Kui töötaja töötab ka praegu juhtivanalüütikuna, tuleks kuupäev kajastada järgmiselt: „9999-01–01”.

Kohustuslik.

ISO 8601 kuupäevavorming (AAAA-KK-PP) või 9999-01–01

Ainult järelevalve


Tabel 6

Reitinguskaala

Käesolevas tabelis kirjeldatakse kõiki reitinguskaalasid, mida reitinguagentuurid kasutavad käesoleva määruse kohaselt kajastatavate krediidireitingute andmisel. Reitinguagentuurid esitavad ühe rea iga reitinguskaala kohta. Iga kajastatava reitinguskaala puhul võib teabe ühe või enama reitingukategooria kohta kajastada alamtabelis „Kategooriad” ning ühe või enama reitinguskaala astme kohta alamaruandes „Astmed”.


Nr

Andmevälja nimi

Kirjeldus

Liik

Standard

Kohaldamisala

1

Reitinguskaala tunnuskood

Määrab üheselt kindlaks reitinguagentuuri konkreetse reitinguskaala.

Kohustuslik.

 

Tehniline

2

Reitinguskaala kehtivuse alguskuupäev

Kuupäev, millest alates reitinguskaala kehtib.

Kohustuslik.

ISO 8601 kuupäevavorming (AAAA-KK-PP)

Avalik

3

Reitinguskaala kehtivuse lõppkuupäev

Viimane kuupäev, mil reitinguskaala kehtib. Praegu kehtiva reitinguskaala puhul tuleks kuupäev kajastada järgmiselt: „9999-01–01”.

Kohustuslik.

ISO 8601 kuupäevavorming (AAAA-KK-PP) või 9999-01–01

Avalik

4

Reitinguskaala kirjeldus

Reitinguskaalaga hõlmatud reitingute liikide kirjeldus, sealhulgas vajaduse korral geograafiline ulatus.

Kohustuslik.

 

Avalik

5

Ajaline horisont

Siin näidatakse reitinguskaala kohaldatavus lähtuvalt ajalisest horisondist.

Kohustuslik.

„L” juhul, kui reitinguskaalat kohaldatakse pikaajaliste krediidireitingute suhtes;

„S” juhul, kui reitinguskaalat kohaldatakse lühiajaliste krediidireitingute suhtes.

Avalik

6

Reitingu liik

Siin näidatakse reitinguskaala kohaldatavus lähtuvalt reitingu liigist.

Kohustuslik.

„C” juhul, kui reitinguskaalat kohaldatakse ettevõtete reitingute suhtes;

„S” juhul, kui reitinguskaalat kohaldatakse riigireitingute ja riigivõlakirjade reitingute suhtes;

„T” juhul, kui reitinguskaalat kohaldatakse struktureeritud finantsinstrumentide reitingute suhtes;

„O” juhul, kui reitinguskaalat kohaldatakse muude finantsinstrumentide reitingute suhtes.

Avalik

7

Reitinguskaala kohaldamisala

Siin täpsustatakse, kas reitinguskaalat kasutatakse esialgsete või lõplike krediidireitingute või nende mõlemate andmiseks.

Kohustuslik.

PR – reitinguskaalat kasutatakse ainult esialgsete krediidireitingute andmiseks;

FR – reitinguskaalat kasutatakse ainult lõplike krediidireitingute andmiseks;

BT – reitinguskaalat kasutatakse esialgsete ja lõplike krediidireitingute andmiseks.

Avalik

8

Keskse teabehoidla puhul kasutatav reitinguskaala

Siin näidatakse, kas ESMA kasutab reitingut keskse teabehoidla statistika arvutustes.

Igal konkreetsel ajavahemikul võib reitingu liigi ja ajalise horisondi iga kombinatsiooni puhul kasutada ainult üht reitinguskaalat.

Kohustuslik.

Y – jah

N – ei

Tehniline

9

Kategooriad

Reitingukategooria väärtus

Reitingukategooria järjekoht reitinguskaalal (kus 1 vastab parimat krediidivõimelisust esindavale kategooriale).

Kohustuslik.

Järjekoht on täisarv, mille vähim väärtus on 1 ja suurim väärtus 20. Reitingukategooriate väärtused tuleb esitada arvulises järjestuses. Iga reitingu puhul peab olema vähemalt üks reitingukategooria.

Avalik

10

Reitingukategooria nimetus

Siin näidatakse asjaomase reitinguskaala alla kuuluv konkreetne reitingukategooria.

Kohustuslik.

 

Avalik

11

Reitingukategooria kirjeldus

Asjaomase reitinguskaala alla kuuluva reitingukategooria määratlus.

Kohustuslik.

 

Avalik

12

Astmed

Astme väärtus

Reitinguskaala astme järjekoht reitinguskaalal (kus 1 vastab parimat krediidivõimelisust esindavale astmele).

Kohustuslik.

Reitinguskaala astme väärtus on täisarv, mille vähim väärtus on 1 ja suurim väärtus 99. Väärtused tuleb esitada arvulises järjestuses. Iga reitingu puhul peab olema vähemalt üks reitinguskaala aste.

Avalik

13

Reitinguskaala astme nimetus

Siin näidatakse asjaomase reitinguskaala alla kuuluv konkreetne aste. Astmetega täpsustatakse reitingukategooriat.

Kohustuslik.

 

Avalik

14

Reitinguskaala astme kirjeldus

Asjaomase reitinguskaala alla kuuluva astme kirjeldus.

Kohustuslik.

 

Avalik

2.   OSA

REITINGUANDMETE FAILI LAHTRITE LOETELU

Tabel 1

Reitingu saanud üksust/instrumenti kirjeldavad andmed

Käesolevas tabelis identifitseeritakse kõik reitinguagentuuri antud krediidireitingud, mida tuleb käesoleva määruse reguleerimisalast tulenevalt kajastada, ning kirjeldatakse neid. Käesolevas tabelis esitatakse üks rida iga kajastatava individuaalse krediidireitingu kohta. Kui see on kohaldatav, siis saab iga krediidireitingu rea kohta kajastada ühe või mitu väärtpaberistamise tehingu algatajat.


Nr

Andmevälja nimi

Kirjeldus

Liik

Standard

Kohaldamisala

1

Reitinguagentuuri tunnuskood

Aruandva reitinguagentuuri identifitseerimiseks kasutatav kood. Selle annab ESMA registreerimisel või sertifitseerimisel.

Kohustuslik.

 

Tehniline

2

Aruandva reitinguagentuuri LEI-kood

Faili saatva reitinguagentuuri LEI-kood (Legal Entity Identifier, juriidilise isiku ülemaailmne tunnus).

Kohustuslik.

ISO 17442

Avalik

3

Vastutava reitinguagentuuri LEI-kood

Selle reitinguagentuuri LEI-kood, kes vastutab reitingu eest, see tähendab:

liidus antud reitingu puhul reitingu andnud registreeritud reitinguagentuur;

kinnitatud reitingu puhul reitingu kinnitanud registreeritud reitinguagentuur;

sertifitseeritud reitinguagentuuri antud reitingu puhul reitingu sertifitseeritud reitinguagentuur;

kolmandas riigis antud, kuid registreeritud reitinguagentuuri poolt kinnitamata reitingu puhul reitingu andnud kolmanda riigi reitinguagentuur.

Kohustuslik.

ISO 17442

Avalik

4

Reitingu andnud reitinguagentuuri LEI-kood

Selle reitinguagentuuri LEI-kood, kes on reitingu andnud, see tähendab:

liidus antud reitingu puhul registreeritud reitinguagentuur;

kinnitatud reitingu puhul kinnitatud reitingu andnud kolmanda riigi reitinguagentuur;

sertifitseeritud reitinguagentuuri antud reitingu puhul sertifitseeritud reitinguagentuur;

kolmandas riigis antud, kuid registreeritud reitinguagentuuri poolt kinnitamata reitingu puhul reitingu andnud kolmanda riigi reitinguagentuur.

Kohustuslik.

ISO 17442

Avalik

5

Reitingu tunnuskood

Reitingu unikaalne tunnuskood, mida aja jooksul ei muudeta. Reitingu unikaalset tunnuskoodi kasutatakse kõigis ESMA-le esitatavates aruannetes.

Kohustuslik.

 

Tehniline

6

Reitingu liik

Siin näidatakse, kas reitingu puhul on tegemist ettevõtete reitingu, riigireitingu, riigivõlakirjade reitingu, struktureeritud finantsinstrumentide reitingu või muude finantsinstrumentide reitinguga. Seda aja jooksul ei muudeta.

Kohustuslik.

„C” – juhul, kui reitingu puhul on tegemist ettevõtte reitinguga;

„S” – juhul, kui reitingu puhul on tegemist riigireitinguga;

„T” – juhul, kui reitingu puhul on tegemist struktureeritud finantsinstrumentide reitinguga;

„O” – juhul, kui reitingu puhul on tegemist muude finantsinstrumentide reitinguga.

Avalik

7

Muu reitingu liik

Siin kirjeldatakse reitingu saanud finantsinstrumendi liiki, mida kajastati reitingu liigi „O” all.

Kohustuslik.

Kohaldatav, kui „Reitingu liik” = „O”.

 

Ainult järelevalve

8

Reitingu saanud objekt

Siin täpsustakse, kas reiting on antud üksusele / võlaväärtpaberite emitendile või reitingu saanud üksuse võlaväärtpaberite emissioonile/finantsinstrumendile.

Kohustuslik.

ISR – reiting on antud üksusele või võlaväärtpaberite emitendile;

INT – reiting on antud võlaväärtpaberite emissioonile/finantsinstrumendile.

Avalik

9

Ajaline horisont

Siin näidatakse, kas tegu on lühiajalise või pikaajalise krediidireitinguga. Seda aja jooksul ei muudeta.

Kohustuslik.

L – kui reiting on pikaajaline;

S – kui reiting on lühiajaline.

Avalik

10

Riik

Reitingu saanud üksuse/instrumendi riigi kood.

Kohustuslik.

ISO 3166-1 kood.

Kategooria „rahvusvaheline” märkimiseks kasutatakse koodi „ZZ”.

Avalik

11

Valuuta

Siin näidatakse, kas reiting on väljendatud kohaliku või välisvaluuta suhtes.

Kohustuslik.

Kohaldatav, kui „Reitingu liik” = „C” või „S”.

LC – kohalikus valuutas nomineeritud instrumendi reiting;

FC – välisvaluutas nomineeritud instrumendi reiting.

Avalik

12

Juriidilise isiku / emitendi LEI-kood

Juriidilise isiku/emitendi LEI-kood. Seda aja jooksul ei muudeta.

Kohustuslik.

Kohaldatav vaid juhul, kui reitingu saanud üksus vastab LEI-koodi saamise nõuetele.

ISO 17442

Avalik

13

Juriidilise isiku/emitendi siseriiklik maksukood

Reitingu saanud üksuse unikaalne siseriiklik maksukood. Seda aja jooksul ei muudeta.

Valikuline.

Kui see on kohaldatav.

 

Avalik

14

Juriidilise isiku / emitendi käibemaksukohustuslasena registreerimise number

Reitingu saanud üksuse unikaalne siseriiklik käibemaksukohustuslasena registreerimise number. Seda aja jooksul ei muudeta.

Valikuline.

Kui see on kohaldatav.

 

Avalik

15

Juriidilise isiku / emitendi BIC-kood

Reitingu saanud üksuse unikaalne BIC-kood (Business Identifier Code, ettevõtte tunnuskood). Seda aja jooksul ei muudeta.

Valikuline.

Kohaldatav vaid üksuste puhul, kes on finantsasutused („Majandusharu” = „FI” või „IN”)

ISO 9362

Avalik

16

Juriidilise isiku / emitendi sisemine tunnuskood

Emitendi unikaalne sisemine tunnuskood. Seda aja jooksul ei muudeta.

Kohustuslik.

 

Ainult järelevalve

17

Juriidilise isiku / emitendi nimi

Siin esitatakse asjakohane ja arusaadav viide juriidilise isiku / emitendi juriidilisele nimele.

Kohustuslik.

 

Avalik

18

Emaettevõtjast juriidilise isiku / emitendi LEI-kood

Emaettevõtja LEI-kood. Kajastatakse vaid juhul, kui reitingu saanud emitent on teise reitingu saanud üksuse tütarettevõtja. Seda aja jooksul ei muudeta.

Kohustuslik.

Kajastatakse juhul, kui reitingu saanud üksus/võlaväärtpaberite emitent on teise reitingu saanud üksuse tütarettevõtja.

ISO 17442

Avalik

19

Emaettevõtjast juriidilise isiku / emitendi sisemine tunnuskood

Emaettevõtjast juriidilise isiku / emitendi unikaalne sisemine tunnuskood. Seda aja jooksul ei muudeta.

Kohustuslik.

Kajastatakse juhul, kui reitingu saanud üksus on teise reitingu saanud üksuse tütarettevõtja.

 

Ainult järelevalve

20

Riigi haldusüksuse NUTSi (ühine statistiliste territoriaalüksuste liigitus) kood

Reitingu saanud kohaliku omavalitsuse / riigi haldusüksuse linna/piirkonna tunnuskood.

Kohustuslik.

Kohaldatav vaid juhul, kui „Riik” kuulub liitu ning „Reitingu liik” = „S” ja „Sektor” = „SM”.

Liigitus Eurostati järgi: NUTS 1–3

Avalik

21

ISIN

Reitingu saanud instrumendi rahvusvaheline väärtpaberite identifitseerimisnumber (ISIN). Seda aja jooksul ei muudeta.

Kohustuslik.

Kohaldatav, kui „Reitingu saanud objekt” = „INT” ja kui reitingu saanud instrumentidele on omistatud ISIN.

ISO 6166

Avalik

22

Instrumendi unikaalne tunnuskood

Instrumendi tunnuste kombinatsioon, mis on instrumendile unikaalne.

Valikuline.

ESMA standard

Ainult järelevalve

23

Instrumendi sisemine tunnuskood

Unikaalne kood reitingu saanud finantsinstrumendi identifitseerimiseks. Seda aja jooksul ei muudeta.

Kohustuslik.

Kohaldatav, kui „Reitingu saanud objekt” = „INT”.

 

Ainult järelevalve

24

Emissiooni/programmi liik

Siin näidatakse reitingu puhul emissiooni/programmi liik.

Valikuline.

Kohaldatav, kui „Reitingu liik” = „C” või „S” ja „Reitingu saanud objekt” = „INT”.

Eespool tabelis „Emissiooni/programmi liikide loetelu” kajastatud kehtiv „Emissiooni/programmi liigi tunnuskood”.

Avalik

25

Emitendi krediidireitingute liik

Siin täpsustatakse emitendi krediidireitingute liik.

Kohustuslik.

Kohaldatav, kui „Reitingu liik” = „C” ja „Reitingu saanud objekt” = „ISR”.

Eespool tabelis „Emitendi krediidireitingute liikide loetelu” kajastatud kehtiv „Emitendi krediidireitingute liigi tunnuskood”.

Avalik

26

Võlaväärtpaberite kategooria

Siin täpsustatakse võlaväärtpaberite kategooria reitingu saanud emissioonide või võlaväärtpaberite puhul.

Kohustuslik.

Kohaldatav, kui „Reitingu liik” = „C” või „S” ja „Reitingu saanud objekt” = „ISR” ja „Emitendi krediidireitingute liik” = „DT” või „Reitingu saanud objekt” = „INT”.

Eespool tabelis „Võlaväärtpaberite kategooriate loetelu” kajastatud kehtiv „Reitingu saanud võlaväärtpaberite klassi tunnuskood”.

Avalik

27

Emiteerimise kuupäev

Siin täpsustatakse reitingu saanud instrumendi või võlaväärtpaberite emiteerimise kuupäev. Seda aja jooksul ei muudeta.

Kohustuslik.

Kohaldatav, kui „Reitingu saanud objekt” = „INT”.

ISO 8601 kuupäevavorming: (AAAA-KK-PP)

Ainult järelevalve

28

Lõpptähtaeg

Siin täpsustatakse reitingu saanud instrumendi või võlaväärtpaberite emissiooni lõpptähtaeg.

Kohustuslik.

Kohaldatav, kui „Reitingu saanud objekt” = „INT”.

Kui tähtajatu: 9999-01–01.

ISO 8601 kuupäevavorming: (AAAA-KK-PP) või 9999-01–01

Ainult järelevalve

29

Emissiooni lunastamata osa maht

Emissiooni lunastamata osa maht reitingu esmakordse andmise ajal. Summa kajastatakse emissiooni valuutas, mis on kajastatud lahtris „Emissiooni lunastamata osa valuutakood”.

Kohustuslik.

Kohaldatav, kui „Reitingu saanud objekt” = „INT”.

 

Ainult järelevalve

30

Emissiooni lunastamata osa valuutakood

Reitingu saanud emissiooni valuutakood.

Kohustuslik.

Kohaldatav, kui „Reitingu saanud objekt” = „INT”.

ISO 4217

Ainult järelevalve

31

Majandusharu

Ettevõtete reitingute all kajastatud reitingu saanud üksuse või võlaväärtpaberite emissiooni liigitamine finantssektori, kindlustussektori või finantssektoriväliste ettevõtete kaupa.

Kohustuslik.

Kohaldatav, kui „Reitingu liik” = „C”.

FI – finantsasutuste, sealhulgas pankade, maaklerite ja diilerite reitingud;

IN – kindlustussektori ettevõtete reitingud;

CO – ettevõtete reitingud, mis ei kuulu „FI” ega „IN” hulka.

Avalik

32

Sektor

Siin täpsustatakse riigireitingute ja riigivõlakirjade reitingute alamkategooriad.

Kohustuslik.

Kohaldatav, kui „Reitingu liik” = „S”.

SV – riigireitingud;

SM – piirkondliku või kohaliku omavalitsuse reitingud;

IF – rahvusvaheliste finantsasutuste reitingud;

SO – rahvusüleste organisatsioonide reitingud, v.a „IF”;

PE – avaliku sektori asutuste reitingud.

Avalik

33

Varaklass

Siin näidatakse struktureeritud finantsinstrumentide reitingute korral peamised varaklassid.

Kohustuslik.

Kohaldatav, kui „Reitingu liik” = „T”.

ABS – varaga tagatud väärtpaberite (Asset-Backed Securities) reitingud;

RMBS – eluasemehüpoteekväärtpaberite (Residential Mortgage-Backed Securities) reitingud;

CMBS – ärihüpoteekväärtpaberite (Commercial Mortgage-Backed Securities) reitingud;

CDO – kollateraliseeritud võlakohustuste (Collateralised Debt Obligations) reitingud;

ABCP – varaga tagatud kommertsväärtpaberite (Asset-Backed Commercial Paper) reitingud;

OTH – muud.

Avalik

34

Alamvaraklass

Siin näidatakse struktureeritud finantsinstrumentide reitingute puhul alamvaraklassid.

Kohustuslik.

Kohaldatav, kui „Reitingu liik” = „T”.

CCS – kui ABS: krediitkaartide nõuetega tagatud väärtpaberid;

ALB – kui ABS: autolaenudega tagatud väärtpaberid;

CNS – kui ABS: tarbimislaenudega tagatud väärtpaberid;

SME – kui ABS: väikestele ja keskmise suurusega ettevõtjatele antud laenudega tagatud väärtpaberid;

LES – kui ABS: üksikisikutele või ettevõtetele antud liisinguga tagatud väärtpaberid;

HEL – kui RMBS: kodukapitalilaenud;

PRR – kui RMBS: madala riskisusega RMBS; NPR – kui RMBS: madalast erineva riskisusega RMBS;

CFH – kui CDO: rahavoogude ja hübriidsed CDOd/CLOd (Collateralised Loan Obligations);

SDO – kui CDO: sünteetilised CDOd/CLOd;

MVO – kui CDO: turuväärtuse CDOd;

SIV – kui OTH: struktureeritud investeerimisvahendid;

ILS – kui OTH: kindlustusega seotud väärtpaberid;

DPC – kui OTH: tuletistoodete ettevõtted;

SCB – kui OTH: struktureeritud pandikirjad;

OTH – muud.

Avalik

35

Muud alamvaraklassid

Siin näidatakse muu vara- või alamvaraklassi kategooria.

Kohustuslik.

Kohaldatav, kui „Reitingu liik” = „T” ja „Alamvaraklass” = „OTH”.

 

Ainult järelevalve

36

Ettevõtete emissioonide klassid

Pandikirjade klassid.

Kohustuslik.

Kohaldatav, kui „Reitingu liik” = „C” ja „Reitingu saanud objekt” = „INT”.

BND – võlakirjad;

CBR – Euroopa Parlamendi ja nõukogu direktiivi 2009/65/EÜ artikli 52 lõikes 4 osutatud pandikirjad, mis vastavad määruse (EL) nr 575/2013 artiklis 129 sätestatud aktsepteeritavuse nõuetele;

OCB – muud liiki pandikirjad, mille puhul reitinguagentuur on krediidireitingu andmisel kasutanud spetsiifilisi pandikirjade metoodikaid, mudeleid või peamisi reitingueeldusi ning mis ei ole hõlmatud käesoleva määruse artikli 5 lõike 2 punktiga b;

OTH – ettevõtete muud liiki emissioonid, mis ei ole hõlmatud käesoleva määruse artikli 5 lõike 2 punktidega a, b ja c.

Avalik

37

Muud ettevõtete emissioonid

Siin kirjeldatakse ettevõtete emissioonide kategoorias „muud” kajastatud emissiooni liiki.

Kohustuslik.

Kohaldatav, kui „Ettevõtete emissioonide klassid” = „OTH”.

 

Ainult järelevalve

38

Väärtpaberistamise seeria klass

Väärtpaberistamise seeria klass.

Kohustuslik.

Kohaldatav, kui „Reitingu liik” = „T”.

 

Avalik

39

Seeria nr / Programmi ID

Juhul kui emissioon on osa sama programmi raames toimunud mitmest emissioonist, täpsustatakse siin emissiooni seerianumber. Juhul kui olemas on programmi ID, võib lisada ka selle, et täiendada andmevälja „Programmi/tehingu/emissiooni nimetus”.

Valikuline.

Kohaldatav, kui „Reitingu liik” = „T” või kui „Reitingu liik” = „C” ja „Reitingu saanud objekt” = „INT”.

 

Avalik

40

Programmi/tehingu/emissiooni nimetus

Siin täpsustatakse avalikes emissioonidokumentides kasutatav programmi/tehingu/emissiooni nimetus.

Valikuline.

Kohaldatav, kui „Reitingu saanud objekt” = „INT”.

 

Avalik

41

Väärtpaberistamise tehingu algataja

Väärtpaberistamise tehingu algataja sisemine tunnuskood

Reitinguagentuuri poolt väärtpaberistamise tehingu algatajale omistatud unikaalne sisemine kood.

Kohustuslik.

Kohaldatav, kui „Reitingu liik” = „T”.

Kui väärtpaberistamise tehingu algatajaid on mitu ja neid ei saa eraldi identifitseerida, tuleks siin kajastada „MULTIPLE”.

 

Ainult järelevalve

42

Väärtpaberistamise tehingu algataja LEI-kood

Väärtpaberistamise tehingu algataja LEI-kood.

Kohustuslik.

Kohaldatav, kui „Reitingu liik” = „T” ja „Väärtpaberistamise tehingu algataja sisemine tunnuskood” ei ole „MULTIPLE”.

ISO 17442

Ainult järelevalve

43

Väärtpaberistamise tehingu algataja BIC-kood.

Väärtpaberistamise tehingu algataja unikaalne BIC-kood (Business Identifier Code, ettevõtte tunnuskood).

Valikuline.

Kohaldatav, kui „Reitingu liik” = „T” ja „Väärtpaberistamise tehingu algataja sisemine tunnuskood” ei ole „MULTIPLE”.

ISO 9362

Ainult järelevalve

44

Väärtpaberistamise tehingu algataja nimi

Siin esitatakse asjakohane ja arusaadav viide väärtpaberistamise tehingu algataja (või emitendi emaettevõtja) juriidilisele nimele.

Kohustuslik.

Kohaldatav, kui „Reitingu liik” = „T” ja „Väärtpaberistamise tehingu algataja sisemine tunnuskood” ei ole „MULTIPLE”.

 

Ainult järelevalve

45

Eelnev esialgne krediidireiting

Siin täpsustatakse kõigi uute reitingute puhul, kas reitinguagentuur andis enne lõpliku krediidireitingu andmist esialgse krediidireitingu või tegi esialgse läbivaatamise.

Kohustuslik.

Kohaldatav, kui 2. osa tabelis 2 „Toimingu liik” = „NEW”.

Y – jah

N – ei

Ainult järelevalve

46

Eelneva esialgse krediidireitingu tunnuskood

Siin näidatakse reitingu tunnuskood, mis on omistatud eelnevalt antud esialgsele krediidireitingule või tehtud esialgsele läbivaatamisele. „Eelneva esialgse krediidireitingu tunnuskood” peaks vastama juba kajastatud kehtiva esialgse krediidireitingu tunnuskoodile („Reitingu tunnuskood”).

Kohustuslik.

Kohaldatav, kui „Eelnev esialgne krediidireiting” = „Y”.

 

Ainult järelevalve

47

Keerukuse näitaja

Näitab, milline keerukuse aste on struktureeritud finantsinstrumentide reitingule omistatud, võttes muude tegurite hulgas, mida reitinguagentuur võib reitinguteenuse keerukuse hindamisel oluliseks pidada, arvesse selliseid tegureid nagu väärtpaberistamise tehingu algatajate, vastaspoolte ja riikide arv, uute metoodikate või uute innovaatiliste omaduste väljatöötamise vajadus, krediidikvaliteedi parandamine, aluseks olev dokumentatsioon, keerukas tagatis, erinevad või uued jurisdiktsioonid ja/või tuletiskomponentide olemasolu.

Kohustuslik.

Kohaldatav, kui „Reitingu liik” = „T”.

S – tavapärane keerukus;

C – täiendav keerukus.

Ainult järelevalve

48

Struktureeritud finantsinstrumentidega tehtud tehingu liik

Siin näidatakse, kas instrument on seotud eraldiseisva (Stand-alone) või väärtpaberistamise ühisusaldusfondi kaudu tehtud tehinguga (Master Trust transaction).

Kohustuslik.

Kohaldatav, kui „Reitingu liik” = „T”.

S – eraldiseisev tehing;

M – väärtpaberistamise ühisusaldusfondi kaudu tehtud tehing.

Ainult järelevalve

49

Reitingu liik Euroopa reitinguandmebaasi jaoks

Siin tuvastatakse krediidireitingud, mis kuuluvad kaasamisele Euroopa reitinguandmebaasi, tuginedes määruse (EÜ) nr 1060/2009 artiklis 11a sätestatud nõuetele.

Kohustuslik.

NXI – reiting ei ole koostatud ega avaldatud tasu eest üksnes investoritele;

EXI – reiting on koostatud ja avaldatud tasu eest üksnes investoritele.

Tehniline

50

Kasutatakse keskse teabehoidla statistika arvutustes

Siin näidatakse, kas reitingut kasutatakse keskse teabehoidla statistika arvutustes.

Kohustuslik.

Y – jah

N – ei

Tehniline


Tabel 2

Andmed krediidireitingute andmise üksiktoimingute kohta

Käesolevas tabelis esitatakse kõik tabelis 1 kajastatud krediidireitingutega seoses tehtud reitingute andmise toimingud. Kui pressiteated või riike käsitlevad uuringuaruanded avaldatakse mitmes keeles, siis võib nende erinevad versioonid kajastada sama reitingute andmise toimingu all.


Nr

Andmevälja nimi

Kirjeldus

Liik

Standard

Kohaldamisala

1

Reitingute andmise toimingu tunnuskood

Reitingute andmise toimingu unikaalne tunnuskood. Reitingute andmise toimingu tunnuskood peab olema iga kajastatud reitingu puhul unikaalne.

Kohustuslik.

 

Tehniline

2

Reitingu tunnuskood

Reitingu unikaalne tunnuskood.

Kohustuslik.

Siin tuleks kajastada 2. osa tabelis 1 kajastatud kehtivat „Reitingu tunnuskoodi”.

Tehniline

3

Toimingu kehtivuse kuupäev ja kellaaeg

Toimingu kehtivuse kuupäev ja kellaaeg. See peab langema kokku toimingu avaldamise või tellijatele väljasaatmise koordineeritud maailmaajaga (UTC).

Kohustuslik.

ISO 8601 laiendatud kuupäeva ja kellaaja vorming: AAAA-KK-PP (TT:MM:SS).

Avalik

4

Toimingust teatamise kuupäev ja kellaaeg

Toimingust reitingu saanud üksusele teatamise kuupäev ja kellaaeg.

Väljendatakse koordineeritud maailmaajas (UTC). Seda tuleks kajastada vaid liidus antud reitingute puhul.

Kohustuslik.

Kohaldatav, kui „Reitingu andmise koht” = „I”.

ISO 8601 laiendatud kuupäeva ja kellaaja vorming: AAAA-KK-PP (TT:MM:SS).

Ainult järelevalve

5

Toimingu kohta otsuse tegemise kuupäev

Siin näidatakse kuupäev, mil tehti otsus toimingu tegemiseks.

See on toimingule (nt reitingukomitee poolt) esialgse heakskiidu andmise kuupäev, millest üksust, millele reiting antakse, seejärel enne lõplikku heakskiitmist teavitatakse.

Seda tuleks kajastada vaid liidus antud reitingute puhul.

Kohustuslik.

Kohaldatav, kui „Reitingu andmise koht” = „I”.

ISO 8601 kuupäevavorming: (AAAA-KK-PP)

Ainult järelevalve

6

Toimingu liik

Konkreetse reitinguga seoses reitinguagentuuri poolt tehtud toimingu liik.

Kohustuslik.

OR – kehtiva reitingu puhul (ainult esmakordsel kajastamisel);

PR – esialgse reitingu puhul;

NW – reitingu esmakordse andmise korral;

UP – reitingu tõstmise korral;

DG – reitingu alandamise korral;

AF – reitingu kinnitamise korral;

DF – juhul kui reitingu saanud emitendile või instrumendile määratakse või sellelt kõrvaldatakse staatus „makseviivituses” ning makseviivitus ei ole seotud ühegi teise reitingute andmise toiminguga;

SP – reitingu peatamise korral;

WD – reitingu tagasivõtmise korral;

OT – juhul kui reitingule määratakse või sellelt kõrvaldatakse staatus „väljavaade/suundumus”;

WR – juhul kui reitingule määratakse või sellelt kõrvaldatakse staatus „vaatluse all / läbivaatamisel”.

Avalik

7

Staatus „väljavaade” / „vaatluse all” / „makseviivituses”

Reitinguga seoses määratakse, säilitatakse või kõrvaldatakse staatus „väljavaade” / „vaatluse all” / „peatatud” / „makseviivituses”.

Kohustuslik.

Kohaldatav, kui „Toimingu liik” = „OT”, „WR”, „DF”, „SP” või „OR”.

P – staatus määratakse;

M – staatus säilitatakse;

R – staatus kõrvaldatakse.

Avalik

8

Väljavaade

Reitinguagentuuri poolt kooskõlas tema asjaomaste põhimõtetega reitinguga seostatud väljavaade/suundumus.

Kohustuslik.

Kohaldatav, kui „Toimingu liik” = „OT” ja „OR”.

POS – kui väljavaade on positiivne;

NEG – kui väljavaade on negatiivne;

EVO – kui väljavaade on arenev või edenev;

STA – kui väljavaade on stabiilne.

Avalik

9

Vaatluse all/läbivaatamisel

Siin näidatakse reitinguagentuuri poolt kooskõlas tema asjaomaste põhimõtetega reitinguga seostatud staatus „vaatluse all / läbivaatamisel”.

Kohustuslik.

Kohaldatav, kui „Toimingu liik” = „WR” ja „OR”.

POW – kui staatus „vaatluse all / läbivaatamisel” on positiivne;

NEW – kui staatus „vaatluse all / läbivaatamisel” on negatiivne;

EVN – kui staatus „vaatluse all / läbivaatamisel” on arenev või edenev;

UNW – kui staatuse „vaatluse all / läbivaatamisel” suund on ebakindel.

Avalik

10

Staatuse „vaatluse all/läbivaatamisel” määramise põhjus

Siin näidatakse reitingule staatuse „vaatluse all” / „läbivaatamisel” omistamise põhjus. Seda tuleks kajastada vaid liidus antud reitingute puhul.

Kohustuslik.

Kohaldatav, kui „Toimingu liik” = „WR” ja „OR” ning „Reitingu andmise koht” = „I”.

1 – kui staatus „vaatluse all / läbivaatamisel” on tingitud metoodikate, mudelite või peamiste reitingueelduste muutusest;

2 – kui staatus „vaatluse all / läbivaatamisel” on tingitud majanduslikest, finantsilistest või krediidiga seotud põhjustest;

3 – kui staatus „vaatluse all / läbivaatamisel” on tingitud muudest põhjustest (nt analüütikute lahkumine, huvide konflikti esinemine).

Avalik

11

Reitingu tagasivõtmise põhjus

Siin näidatakse reitingu tagasivõtmise toimingu põhjus.

Kohustuslik.

Kohaldatav, kui „Toimingu liik” = „WD”.

1 – ebaõige või ebapiisava teabe korral emitendi/emissiooni kohta;

2 – reitingu saanud üksuse pankroti või võlgade restruktureerimise korral;

3 – reitingu saanud üksuse saneerimise (sealhulgas reitingu saanud üksuse ühinemise või omandamise) korral;

4 – võlakohustuse lõpptähtaja saabumise korral või kui võlakohustus lunastatakse, ostetakse tagasi, eelrahastatakse või tühistatakse;

5 – reitingu automaatse kehtetuse korral, mis tuleneb reitinguagentuuri ärimudelist (näiteks kui eelnevalt kindlaks määratud perioodi vältel kehtivad reitingud aeguvad);

6 – reitingu muudel põhjustel tagasivõtmise korral;

7 – juhul kui reitingut mõjutab mõni määruse (EÜ) nr 1060/2009 I lisa B jao punktis 3 täpsustatud asjaoludest;

8 – kliendi taotluse korral.

Avalik

12

Muud tagasivõtmise põhjused

Kui reiting võetakse tagasi muudel kui nimetatud põhjustel, siis palun täpsustage põhjus.

Kohustuslik.

Kohaldatav, kui „Reitingu tagasivõtmise põhjus” = 6.

 

Ainult järelevalve

13

Märge makseviivituse kohta

Kui reitingu saanud üksus või finantsinstrument on sattunud makseviivitusse või on staatus „makseviivituses” sellelt muu reitingu andmise toimingu (st reitingu tõstmine või alandamine) tulemusena kõrvaldatud.

Kohustuslik.

Kohaldatav, kui „Toimingu liik” = „AF”, „DG”, „UP” või „OR”.

Y – jah

N – ei

Avalik

14

Peatamise põhjus

Siin täpsustatakse reitingu peatamise toimingu põhjus.

Kohustuslik.

Kohaldatav, kui „Toimingu liik” = „SP”.

 

Avalik

15

Reitinguskaala tunnuskood

Siin näidatakse reitingu andmise toimingu avaldamiseks kasutatav reitinguskaala.

Kohustuslik.

Kohaldatav, kui „Toimingu liik” = „NW”, „UP”, „AF”, „DG”, „PR” või „OR”.

Kehtiv „Reitinguskaala tunnuskood”, mis on kajastatud eespool tabelis „Reitinguskaala”.

Avalik

16

Reitingu väärtus

Reitinguagentuuri poolt reitingu andmise toimingu tulemusena määratud reitinguskaala astme väärtus.

Kohustuslik.

Kohaldatav, kui „Toimingu liik” = „NW”, „UP”, „AF”, „DG”, „PR” või „OR”.

Kehtiv „Astme väärtus”, mis on kajastatud eespool tabelis „Reitinguskaala”.

Avalik

17

Reitingu andmise koht

Siin täpsustatakse koht, kus on antud järgmised krediidireitingud: reitingud, mille on ELis andnud registreeritud reitinguagentuur; reitingud, mille on andnud samasse reitinguagentuuride gruppi kuuluv kolmanda riigi reitinguagentuur, kui need on liidus kinnitatud; reitingud, mille on andnud sertifitseeritud reitinguagentuurid, või reitingud, mille on andnud samasse reitinguagentuuride gruppi kuuluv kolmanda riigi reitinguagentuur, kui need on liidus kinnitamata.

Kohustuslik.

I – antud liidus;

E – kinnitatud;

T – antud sertifitseeritud reitinguagentuuri poolt kolmandas riigis;

O – muud (kinnitamata);

N – puudub (kehtiv ainult enne 1.1.2011).

Avalik

18

Juhtivanalüütiku tunnuskood

Reitingu eest vastutava juhtivanalüütiku unikaalne tunnuskood. Seda tuleks kajastada vaid liidus antud reitingute puhul.

Kohustuslik.

Kohaldatav, kui „Reitingu andmise koht” = „I”.

Kehtiv „Juhtivanalüütiku sisemine tunnuskood”, mis on kajastatud eespool „Juhtivanalüütikute loetelus”.

Ainult järelevalve

19

Juhtivanalüütiku riik

Siin näidatakse riik, kus asub kontor, kus vastutav juhtivanalüütik reitingu andmise ajal töötas.

Kohustuslik.

Kohaldatav, kui „Reitingu andmise koht” = „I”.

ISO 3166-1 kood.

Ainult järelevalve

20

Reitingu staatus lähtuvalt tellimisest

Reitingu staatus lähtuvalt tellimisest reitingu saanud üksuse/instrumendi puhul.

Kohustuslik.

S – tellitud krediidireiting;

U – mittetellitud krediidireiting, osalemiseta;

P – mittetellitud krediidireiting, osalemisega.

Avalik

21

Pressiteade

Pressiteade

Siin täpsustatakse, kas reitingu andmise toiminguga kaasnes pressiteade.

Kohustuslik.

Kohaldatav, kui „Reitingu liik Euroopa reitinguandmebaasi jaoks” = „NXI”.

Y – jah

N – ei

Avalik

22

Pressiteate keel

Siin näidatakse keel, milles pressiteade avaldati.

Kohustuslik.

Kohaldatav, kui „Pressiteade” = „Y”.

ISO 639–1

Avalik

23

Pressiteate faili nimi

Siin näidatakse faili nimi, mille all pressiteade edastati.

Kohustuslik.

Kohaldatav, kui „Pressiteade” = „Y”.

ESMA standard

Avalik

24

Link pressiteatele

Kui reitingu andmise toiminguga kaasneb sama pressiteade mis mõne teise reitingu andmise toiminguga, tuleks siin märkida selle toimingu tunnuskood („Reitingute andmise toimingu tunnuskood”), mille kohta ühine pressiteade esimesena esitati.

Kohustuslik.

Kohaldatav pressiteadete puhul, mis seonduvad rohkem kui ühe reitingute andmise toiminguga.

Kehtiv „Reitingute andmise toimingu tunnuskood”

Tehniline

25

Uuringuaruanne

Uuringuaruanne

Siin täpsustatakse, kas reitingu andmise toiminguga kaasnes uuringuaruanne. Kohaldatav ainult sektori „SV”, „SM” või „IF” all kajastatud riigireitingute puhul.

Kohustuslik.

Kohaldatav, kui „Reitingu liik” = „S” ja „Sektor” = „SV”, „SM” või „IF”.

Y – jah

N – ei

Avalik

26

Uuringuaruande keel

Siin näidatakse keel, milles uuringuaruanne avaldati.

Kohustuslik.

Kohaldatav, kui „Uuringuaruanne riigi kohta” = „Y”.

ISO 639–1

Avalik

27

Uuringuaruande faili nimi

Siin näidatakse faili nimi, mille all uuringuaruanne edastati.

Kohustuslik.

Kohaldatav, kui „Uuringuaruanne riigi kohta” = „Y”.

ESMA standard

Avalik

28

Link uuringuaruandele

Kui reitinguga kaasneb sama uuringuaruanne mis mõne teise reitingu andmise toiminguga, tuleks siin märkida selle toimingu tunnuskood („Reitingute andmise toimingu tunnuskood”), mille kohta ühine uuringuaruanne esimesena esitati.

Valikuline.

Kehtiv „Reitingute andmise toimingu tunnuskood”

Tehniline


II LISA

Vastavustabel

Käesolev määrus

Määrus (EL) nr 446/2012

Määrus (EL) nr 448/2012

Artikli 1 lõige 1

 

Artikli 3 lõige 1

Artikli 1 lõige 2

Artikli 2 lõige 1

Artikli 2 lõige 2

Artikli 1 lõige 3

Artikli 2 lõige 6

 

Artikli 1 lõige 4

Artikli 2 lõige 2

Artikli 2 lõige 3

Artikli 1 lõige 5

 

Artikli 3 lõige 3

Artikli 1 lõige 6

 

Artikli 3 lõige 2

Artikli 2 lõige 1

 

Artikli 8 lõige 2

Artikli 2 lõige 2

 

Artikli 8 lõige 3

Artikkel 3

Artikli 4 lõige 1

Artikli 3 lõige 5

Artikkel 4

Artikli 4 lõige 3

Artikkel 4

Artikkel 5

Artikli 4 lõige 2

Artikkel 5

Artikkel 6

 

Artikkel 6

Artikkel 7

 

 

Artikkel 8

 

 

Artikli 9 lõige 1

Artikli 3 lõige 2

 

Artikli 9 lõige 2

Artikli 2 lõige 3

 

Artikli 9 lõige 3

Artikli 2 lõige 4

 

Artikli 9 lõige 4

Artikli 2 lõige 5

 

Artikli 9 lõige 5

Artikli 3 lõige 3

 

Artikkel 10

 

 

Artikli 11 lõiked 1–3

 

 

Artikli 11 lõige 4

 

Artikli 3 lõige 4

Artikkel 12

Artikli 3 lõiked 1 ja 4

Artikli 2 lõige 1, artikkel 7 ja artikli 8 lõige 1

Artikkel 13

Artikkel 5

Artiklid 9, 10, 11, 12 ja 13

Artikkel 14

 

 

Artikkel 15

Artikkel 6

Artikkel 14


Top