Choose the experimental features you want to try

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Document 32005H0057

    2005/57/EÜ: Komisjoni soovitus, 21. jaanuar 2005, püsiliiniteenuse osutamise kohta Euroopa Liidus (1. osa – hulgimüügi püsiliiniteenuse osutamise üldtingimused) (teatavaks tehtud numbri K(2005) 103 all)

    ELT L 24, 27.1.2005, p. 39–44 (ES, CS, DA, DE, ET, EL, EN, FR, IT, LV, LT, HU, NL, PL, PT, SK, SL, FI, SV)

    ELI: http://data.europa.eu/eli/reco/2005/57/oj

    27.1.2005   

    ET

    Euroopa Liidu Teataja

    L 24/39


    KOMISJONI SOOVITUS,

    21. jaanuar 2005,

    püsiliiniteenuse osutamise kohta Euroopa Liidus (1. osa – hulgimüügi püsiliiniteenuse osutamise üldtingimused)

    (teatavaks tehtud numbri K(2005) 103 all)

    (2005/57/EÜ)

    EUROOPA ÜHENDUSTE KOMISJON,

    võttes arvesse Euroopa Parlamendi ja nõukogu 7. märtsi 2002. aasta direktiivi 2002/21/EÜ elektrooniliste sidevõrkude ja -teenuste ühise reguleeriva raamistiku kohta (raamdirektiiv), (1) eelkõige selle artikli 19 lõiget 1,

    ning arvestades järgmist:

    (1)

    Ühenduse tarbijad vajavad konkurentsil põhinevat püsiliiniteenust ja juurdepääsu kiiretele andmeedastusteenustele, et eriti Euroopa väikese ja keskmise suurusega ettevõtted saaksid kasutada Interneti ja elektroonilise kaubanduse kiire arenguga kaasnevaid võimalusi.

    (2)

    Püsiliiniteenuste konkurentsil põhinev pakkumine on hakanud arenema pärast telekommunikatsiooni infrastruktuuri liberaliseerimist 1. jaanuaril 1996, kuid on valdavalt piirdunud suure edastusmahuga pikkade liinidega; püsiliiniturgusid hinnatakse uuesti allpool kirjeldatud viisil.

    (3)

    Teatavad püsiliiniteenuseid osutavad organisatsioonid olid kohustatud osutama neid teenuseid mittediskrimineerimise põhimõttel vastavalt Euroopa Parlamendi ja nõukogu 30. juuni 1997. aasta direktiivile 97/33/EÜ telekommunikatsioonivõrkude vastastikuse sidumise kohta universaalteenuse ja koostoimevõime kindlustamiseks, mis rakendab avatud võrgu pakkumise (ONP) põhimõtteid, (2) ja nõukogu 5. juuni 1992. aasta direktiivile 92/44/EMÜ avatud võrgu pakkumise rakendamise kohta püsiliinidel; (3) nimetatud direktiivid on tunnistatud kehtetuks raamdirektiivi artikliga 26 alates 24. juulist 2003.

    (4)

    Sellele vaatamata kehtivad kohustused, mis tulenevad raamdirektiivi artiklist 27 ja Euroopa Parlamendi ja nõukogu 7. märtsi 2002. aasta direktiivi 2002/22/EÜ (universaalteenuse ning kasutajate õiguste kohta elektrooniliste sidevõrkude ja -teenuste puhul (universaalteenuse direktiiv)) (4) artiklist 16. Vastavalt universaalteenuse direktiivi artikli 16 lõikele 1 ja Euroopa Parlamendi ja nõukogu 7. märtsi 2002. aasta direktiivi 2002/19/EÜ (elektroonilistele sidevõrkudele ja nendega seotud vahenditele juurdepääsu ja vastastikuse sidumise kohta (juurdepääsu käsitlev direktiiv)) (5) artiklile 7 on senised kohustused jõus kuni asjaomaseid turgusid on uuesti hinnatud vastavalt raamdirektiivi artiklile 16 ja universaalteenuse direktiivi artikli 16 lõikele 3.

    (5)

    Raamdirektiivi artikli 16 lõike 4 kohaselt määrab riigi reguleeriv asutus, kes leiab, et asjaomasel turul ei toimi vaba konkurents, kindlaks olulise turujõuga ettevõtjad ja kehtestab neile kindlad reguleerivat laadi kohustused või säilitab juba kehtivad kohustused või muudab neid. Universaalteenuse direktiivi artikli 18 lõike 1 kohaselt määrab riigi reguleeriv asutus, kes leiab, et püsiliinide miinimumkogumi turul ei toimi vaba konkurents, kindlaks olulise turujõuga ettevõtjad ja kehtestab neile miinimumkogumi pakkumise kohustuse ja pakkumise tingimused. Vastavalt juurdepääsu käsitleva direktiivi artikli 5 lõikele 1 peavad riigi reguleerivad asutused soodustama asjakohast juurdepääsu ja võrkude sidumist ning vajaduse korral tagama vajaliku juurdepääsu ja võrkude sidumise ning võivad selleks kehtestada kohustusi.

    (6)

    Komisjon võttis 11. veebruaril 2003 vastu soovituse 2003/311/EÜ oluliste toote- ja teenuseturgude kohta, (6) milles loetletakse elektroonilise sidesektori olulised turud, mida riikide reguleerivad asutused peaksid analüüsima. Loetelu hõlmab hulgimüügi püsiliinide lõppsegmentide ja hulgimüügi püsiliinide magistraalsegmentide turgusid. Käesolevas soovituses käsitletud teenuste pakkumine, nimelt hulgimüügi püsiliinide ja osaliste püsiliinide pakkumine toimub nendel turgudel.

    (7)

    Hulgimüügi püsiliinide ja osaliste püsiliinide pakkumine toimub hulgimüügi püsiliinide lõppsegmentide turul ja piisava liinipikkuse korral ka hulgimüügi püsiliinide magistraalsegmentide turul, mida on käsitletud soovituses 2003/311/EÜ; riigi reguleeriv asutus otsustab, mis moodustab lõppsegmendi olenevalt siseriikliku turu võrkude topoloogiast.

    (8)

    Olulisi turge käsitlevas soovituses kirjeldatud püsiliiniteenuste miinimumkogum hõlmab 64 kbit/s, struktureerimata 2 Mbit/s ja struktureeritud 2Mbit/s püsiliinide pakkumist. Püsiliinide miinimumkogum on määratletud komisjoni 24. juuli 2003. aasta otsuses universaalteenuse direktiivi artiklis 18 osutatud ühtlustatud omadustega püsiliinide miinimumkogumi ja asjaomaste standardite kohta. (7)

    (9)

    Liikmesriikide esitatud teabest on ilmnenud probleemid seoses jaemüügi ja hulgimüügi püsiliinide ja osaliste püsiliinide taotluse rahuldamise tähtaja pikkuse ja selle erinevustega. See ei takista riikide reguleerivatel asutustel oluliste turgude hindamist vastavalt raamdirektiivi artiklile 16 ja universaalteenuse direktiivi artikli 16 lõikele 3.

    (10)

    Kui riikide reguleerivad asutused kooskõlas juurdepääsu käsitleva direktiivi artikliga 10 ja universaalteenuse direktiivi artikliga 18 ja VII lisaga kehtestavad teatavate püsiliiniteenuste osutamiseks mittediskrimineerimiskohustusi, kohaldatakse mittediskrimineerimise põhimõtet kõikide osutatavate teenuste oluliste osade suhtes, nagu taotlemine, ümberpaigutamine, taotluse rahuldamine, rikete kõrvaldamise aeg, teavitamine ja karistused; püsiliinilepingutes on kõige asjakohasem hõlmata need aspektid teenustaseme kokkuleppega; karistused võiks kokkuleppes asendada lepinguliste nõuete täitmatajätmise hüvitusega, kui see oleks liikmesriigi õiguslikus raamistikus sobivam.

    (11)

    Teenustasandi kokkulepe peaks sisaldama eelkõige lepingulisi taotluse rahuldamise tähtaegu, et selliste operaatorite hulgimüügi püsiliinide taotluse rahuldamise tähtajad oleksid samad kui operaatorite endi pakutavate teenuste puhul ja seega piisavalt palju lühemad jaeturgude taotluse rahuldamise tähtaegadest.

    (12)

    Püsiliinide üldiste tavakohaste taotluse rahuldamise tähtaegade avaldamine aitab riigi reguleerivatel asutustel tagada, et eelkõige mittediskrimineerimiskohustusega operaatorite pakutavate hulgimüügi püsiliinide ja osaliste püsiliinide suhtes kohaldatavad lepingulised taotluse rahuldamise tähtajad ei takistaks püsiliinide jaeturul konkureerivatel operaatoritel pakkuda oma klientidele sarnaseid taotluse rahuldamise tähtaegu. Seetõttu peaksid hulgimüügi püsiliinide lepingulised taotluse rahuldamise tähtajad võimaldama jaeturul konkureerivatel operaatoritel pakkuda nendel jaeturgudel püsiliiniteenust osutavate määratud operaatorite tavakohaseid taotluse rahuldamise tähtaegu. Tavakohastest taotluse rahuldamise tähtaegadest pikemad tähtajad jaeturgudel võiksid takistada elektrooniliste sidevõrkude ja -teenuste siseturu arengut; raamdirektiivi artikli 8 lõike 3 punkti a kohaselt on riikide reguleerivate asutuste ülesanne niisugused takistused kõrvaldada. Jaeturgude määratud operaatorite tavakohased taotluse rahuldamise tähtajad hõlmavad määratud operaatorite jaemüügi taotluste rahuldamise protsessi; vastavad hulgimüügi taotluste rahuldamise tähtajad peaksid seega olema lühemad.

    (13)

    Universaalteenuse direktiivi artikli 18 ja VII lisa kohaselt peavad riigi reguleerivad asutused tagama kindlaksmääratud ettevõtjate pakutava püsiliinide miinimumkogumi taotluse rahuldamise tüüpilise tähtaja avaldamise; käesoleva soovituse läbivaatamiseks võib komisjon vajada andmeid ka nende püsiliinide kohta, mis ei kuulu miinimumkogumisse.

    (14)

    Komisjon vaatab käesoleva soovituse läbi hiljemalt 31. detsembril 2005, et võtta arvesse tehnoloogia ja turgude muutusi.

    (15)

    Sidekomitee on avaldanud arvamust vastavalt raamdirektiivi artikli 22 lõikele 2,

    SOOVITAB JÄRGMIST:

    1.

    Juurdepääsu käsitleva direktiivi artikli 10 või direktiivi 2002/22/EÜ (universaalteenuse direktiiv) artikli 18 ja VII lisa kohaselt püsiliiniteenust osutavale operaatorile (edaspidi “määratud operaator”) mittediskrimineerimise kohustust kehtestades või kehtima jättes peaksid riigi reguleerivad asutused:

    a)

    tagama, et lepingud sisaldavad rakendatavaid kokkuleppeid (edaspidi “teenustasandi kokkulepe”), mis hõlmavad kõiki osutatavate hulgimüügi püsiliini teenuste tahke, nagu taotlemine, ümberpaigutamine, taotluse rahuldamine, kvaliteet, rikete kõrvaldamise tähtaeg, teavitamine ja hoiatavad finantskaristused;

    b)

    tagama, et lepingulised hulgimüügi püsiliini taotluse rahuldamise tähtajad kõnealustes teenusetasandi kokkulepetes on iga liinitüübi puhul võimalikult lühikesed. Hulgimüügitasandi lepingulised taotluse rahuldamise tähtajad peaksid olema igal juhul lühemad kui jaeturgude määratud operaatorite tavakohased taotluse rahuldamise tähtajad. Jaeturgude määratud operaatorite tavakohased 64 kbit/s, 2 Mbit/s struktureerimata, 2 Mbit/s struktureeritud ja 34 Mbit/s struktureerimata püsiliinide taotluse rahuldamise tähtajad esitatakse lisas.

    Lisas esitatud tavakohaste tähtaegade arvutamise meetodit peetakse sobivaks, et võtta arvesse erinevate liikmesriikide erinevate määratud operaatorite võrgustruktuuride ja taotluse rahuldamise korra lubatud erinevusi;

    c)

    tagama, et lõike a kohaselt lepingutes ettenähtud finantskaristusi kohaldatakse eelkõige liinide taotluse rahuldamisega hilinemise korral ja need koosnevad kindlaksmääratud summast iga taotletud liini osas hilinetud päeva kohta; samuti peab lepingus olema sätestatud, et summa ei kuulu maksmisele, kui määratud operaator esitab tõendi, et hilinemise põhjus ei olene temast;

    d)

    tagama, et käesoleva soovituse läbivaatamise ettevalmistamiseks vajalikku teavet esitatakse vastavalt direktiivi 2002/21/EÜ (raamdirektiiv) artikli 5 lõikele 1, ja edastama nimetatud teabe komisjonile vastavalt raamdirektiivi artikli 5 lõikele 2.

    2.

    Käesolev soovitus on adresseeritud liikmesriikidele.

    Brüssel, 21. jaanuar 2005

    Komisjoni nimel

    komisjoni liige

    Viviane REDING


    (1)  EÜT L 108, 24.4.2002, lk 33.

    (2)  EÜT L 199, 26.7.1997, lk 32. Direktiivi on viimati muudetud direktiiviga 98/61/EÜ (EÜT L 268, 3.10.1998, lk 37).

    (3)  EÜT L 165, 19.6.1992, lk 27. Direktiivi on viimati muudetud komisjoni direktiiviga 98/80/EÜ (EÜT L 14, 20.1.1998, lk 27).

    (4)  EÜT L 108, 24.4.2002, lk 51.

    (5)  EÜT L 108, 24.4.2002, lk 7.

    (6)  ELT L 114, 8.5.2003, lk 45.

    (7)  ELT L 186, 25.7.2003, lk 43.


    LISA

    LIIKMESRIIKIDE PÜSILIINIDEGA SEOTUD ANDMED JA MEETODID

    Meetodid

    Lepinguliste taotluse rahuldamise tähtaegade soovituslike piirmäärade arvutamise meetod põhineb liikmesriikides leitud altpoolt kolmandal väärtusel ja selle eesmärk on ühtlustada erinevate liikmesriikide võrgustruktuuride ja taotluse rahuldamise korra põhjendatud erinevusi. Nimetatud meetodi ja allpool esitatud andmete põhjal on saadud määratud operaatorite pakutavate püsiliiniteenuste jaoks järgmised tavakohased taotluse rahuldamise tähtajad:

    1.

    64 kbit/s püsiliinid – 18 kalendripäeva

    2.

    2 Mbit/s struktureerimata püsiliinid – 30 kalendripäeva

    3.

    2 Mbit/s struktureeritud püsiliinid – 33 kalendripäeva

    4.

    34 Mbit/s struktureerimata püsiliinid – 52 kalendripäeva

    Liikmesriikide püsiliiniteenuste taotluse rahuldamise tähtajad

    Komisjon on saanud liikmesriikidelt tähtaegade andmeid nende püsiliinide kohta, mille operaatori on riigi reguleeriv asutus tunnistanud olulise turujõuga ettevõtjaks vastavalt direktiivi 92/44/EMÜ artikli 11 lõike 1 punktile a, võttes aluseks 2002. aasta püsiliiniaruande jaoks koostatud küsimustiku. (1) Andmed on saadud 2003. aasta septembriks. Taotluse rahuldamise aeg on ajavahemik, mida arvestatakse alates kuupäevast, millal kasutaja esitas kindla taotluse püsiliini saamiseks, ja mille jooksul on 95 % sama liiki püsiliine tarbijale ühendatud. (2)  (3)

    64 kbit/s püsiliinid

    Image

    2 Mbit/s struktureerimata püsiliinid

    Image

    2 Mbit/s struktureeritud püsiliinid

    Image

    34 Mbit/s struktureerimata püsiliinid

    Image


    (1)  2001. aasta aruanne on kättesaadav võrguaadressil http://europa.eu.int/information_society/topics/telecoms/implementation/leasedlines/doc/COCOM02-10%20final.pdf

    (2)  Vt Euroopa Parlamendi ja nõukogu direktiivi 97/51/EÜ artikli 2 lõige 3 (EÜT L 295, 29.10.1997, lk 23).

    (3)  Luksemburg esitas 2002. aasta kohta üksnes poolaastaandmed. Siin esitatakse andmed mõlema poolaasta kohta. Vajaduse korral on tavakohase tähtaja arvutamiseks kogu aasta ülempiirina arvestatud suuremat poolaasta väärtust.

    Austriat käsitlevad andmed: andmed hõlmavad jae- ja hulgimüügi püsiliine; statistika on kooskõlas direktiiviga (95 % taotluse rahuldamise tähtaegadest), andmed hõlmavad ka taotlusi kohtades, kus infrastruktuur tuleb rajada; 2 Mbit/s liinide puhul pole eristatud struktureeritud ja struktureerimata liine; 34 Mbits/s ja 155 Mbit/s valimid on liiga väikesed usaldusväärse statistika tegemiseks; teatavad klientide põhjustatud viivitused, klientide taotletud tähtaja muutused (tavakohaseid taotluste rahuldamisi pole) ja projektitaotluste muutused on välja jäetud; taotluse rahuldamise ajad on arvutatud alates allkirjastatud lepingu vastuvõtu päevast, kui pole kokku lepitud muud kuupäeva (vt klientide põhjustatud viivitused).


    Top