Choose the experimental features you want to try

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Document 52019IE0522

    Euroopa Majandus- ja Sotsiaalkomitee arvamus teemal „Plokiahel ja hajusraamatu tehnoloogia sotsiaalmajanduse täiusliku taristuna“(omaalgatuslik arvamus)

    EESC 2019/00522

    ELT C 353, 18.10.2019, p. 1–5 (BG, ES, CS, DA, DE, ET, EL, EN, FR, HR, IT, LV, LT, HU, MT, NL, PL, PT, RO, SK, SL, FI, SV)

    18.10.2019   

    ET

    Euroopa Liidu Teataja

    C 353/1


    Euroopa Majandus- ja Sotsiaalkomitee arvamus teemal „Plokiahel ja hajusraamatu tehnoloogia sotsiaalmajanduse täiusliku taristuna“

    (omaalgatuslik arvamus)

    (2019/C 353/01)

    Raportöör: Giuseppe GUERINI

    Täiskogu otsus

    13.12.2018

    Õiguslik alus

    kodukorra artikli 32 lõige 2

    Vastutav sektsioon

    ühtse turu, tootmise ja tarbimise sektsioon

    Vastuvõtmine sektsioonis

    4.7.2019

    Vastuvõtmine täiskogus

    17.7.2019

    Täiskogu istungjärk nr

    545

    Hääletuse tulemus

    (poolt/vastu/erapooletuid)

    179/1/2

    1.   Järeldused ja soovitused

    1.1

    Euroopa Majandus- ja Sotsiaalkomitee toetab Euroopa Komisjoni kavandatud tegevusi Euroopa plokiahela alase partnerluse arendamiseks alates ELi plokiahela vaatluskeskuse ja foorumi rajamisest.

    1.2

    Komitee julgustab institutsioone soodustama kodanikuühiskonna organisatsioonide kaasamist Euroopa plokiahela vaatluskeskuse ja partnerluse tegevusse, kuna on ilmne, et plokiahela ja uute digitaristute edukas areng ei puuduta üksnes infotehnoloogiat, vaid esindab tõelist murrangulise sotsiaalse innovatsiooni protsessi.

    1.3

    Komitee on seisukohal, et sotsiaalmajanduse organisatsioonid võivad aidata kaasa teadlikkuse ja arusaamise parandamisele plokiahela pakutavatest võimalustest, eelkõige seoses kultuurilise ja metoodilise lähenemisega, mis keskendub avatud ja osalusjuhtimisele eesmärgiga säilitada läbipaistvuse ja kõigi kodanike osalemise kõrge tase arengus, mida sellised uued tehnoloogiad kaasa võivad tuua.

    1.4

    Plokiaheltehnoloogia operatiivrakendused võivad märkimisväärselt parandada sotsiaalmajanduse organisatsioonide tegevuse tulemuslikkust selliste organisatsioonide, nende liikmete ja eeskätt lõppkasutajate huvides.

    1.5

    Hajusraamatu tehnoloogial põhinevad äriprojektid nõuavad tugevat juhtimisstruktuuri, mis tagab ülesannete ja kohustuste selguse ning toetab koostööd eri sidusrühmade vahel.

    1.6

    Komitee kutsub avaliku sektori asutusi üles tagama, et plokiaheltehnoloogia arengus järgitakse isikuandmete töötlemise ja küberturvalisuse eeskirju ning jälgitakse kodanike ja ettevõtjate andmete kogumise või väärkasutamise ohtu.

    1.7

    Arvestades uute tehnoloogiate tulekuga kaasnenud olulisi muutusi, soovitab komitee, et kodanikele ja töötajatele tagataks piisaval tasemel kaitse sotsiaalpartnerite nõuetekohase kaasamise kaudu, eelkõige vastavalt nende ülesannete täitmise tingimustele ning seoses asjakohaste koolitus- ja ajakohastamiskavadega.

    1.8

    Komitee on seisukohal, et vajadus sotsiaalmajanduse ja kodanikuühiskonna organisatsioonide tõelise kaasamise järele on väga oluline, tagamaks, et uute tehnoloogiate pakutavad laialdased võimalused oleksid suunatud kasu saamisele ning juurdepääsu, läbipaistvuse ja kaasatuse kindlustamisele kõigi jaoks ning mitte üksnes nn digitaalmajanduse eliidi hüvanguks.

    2.   Taust ja algatuse eesmärk

    2.1

    See omaalgatuslik arvamus tugineb eesistujariigi Luksemburgi järeldustele, milles on esitatud üleskutse uurida uute digitehnoloogiate innovaatilist potentsiaali sotsiaalmajanduse kontekstis.

    2.2

    Nimetatud uute tehnoloogiate seas on esile tõusmas hajusraamatu tehnoloogia eri vormide (mida tuntakse ka plokiahela nime all ja mis võimaldavad väga huvitavate rakenduste arendamist majandus- ja sotsiaaltegevuse eri valdkondades) murranguline innovaatiline potentsiaal.

    2.3

    Nende tehnoloogiate teatud omadused muudavad plokiahela digitaristuks, mida sotsiaalmajanduse organisatsioonid saaksid oma eesmärkideni jõudmiseks tulusalt kasutada ning mis parandavad nimetatud organisatsioonide suutlikkust positiivse sotsiaalse mõju saavutamisel ning sotsiaalse innovatsiooni edendamisel.

    2.4

    Komitee julgustab institutsioone soodustama kodanikuühiskonna organisatsioonide kaasamist Euroopa plokiahela vaatluskeskusse tegevusse, kuna plokiahela ja uute digitaristute edukas areng ei tohi sõltuda üksnes tehnoloogilistest või IT-lahendustest ega insenerindusest või tehnilistest vahenditest, vaid seda on võimalik saavutada ainult juhul, kui oskame neid vahendeid kasutada hooandjana murrangulise sotsiaalse innovatsiooni saavutamiseks.

    2.5

    On kasulik meeles pidada, et hajusraamatu tehnoloogia tagab usalduse partnerite vahel, kes soovivad teha koostööd ja sertifitseerivad peamiselt tehinguid, mitte plokiahela sisu või kvaliteeti. Kuigi mõnes kõnealuse tehnoloogia optimistlikumas hinnangus on sellele antud uus usaldusväärne maine, on vaja selgelt öelda, et tehnoloogia ei saa asendada poolte lojaalsust ja usaldust.

    3.   Plokiahela ja hajusraamatu tehnoloogiate lühikirjeldus

    3.1

    Plokiahela tehnoloogia on arvutiprotokoll, mis töötati välja 1990. aastatel. Selle laiaulatuslikku kasutuselevõttu ja edu seostatakse aga siiski krüptoraha levimisega, mille hulgast on enim tuntud bitcoin. Kuid oleks väär plokiahelat vaid krüptovaluutaga samastada. Tänu IT-süsteemide suureneva andmetöötlusvõimsuse ja paranevate andmekaeve võimaluste kombinatsioonile, Euroopa ühenduvuse suutlikkusele ning tehisintellekti süsteemide jätkuvale arengule kasvab hüppeliselt ka hajusraamatu tehnoloogia kasutamise potentsiaal mitmetes valdkondades.

    3.2

    Plokiahela puhul on aga tegemist koodiga, st sideprotokolliga, ja avaliku registriga, millesse kantakse maksimaalse läbipaistvuse alusel ja muutmatul kujul järjestikuliselt kõik võrgustiku osaliste vahelised tehingud.

    3.3

    Nimetatud registreerimisjärjestus koosneb nn plokkide kogumitest (koodi osad), mis on omavahel seotud krüpteerimisfunktsiooni kaudu, millega muudetakse iga ahelat moodustav ploki osa jälgitavaks ja mittemuudetavaks. Need omavahel liidetud plokid registreeritakse samal ajal kõikidesse seadmetesse, mille kaudu plokiahela osalised suhtlevad. Iga osaline kujutab endast ahela üht lüli, kes annab oma panuse vahetatavate andmete kinnitamise ja talletamise protsessi.

    3.4

    Sel viisil tehakse tehinguid horisontaalselt ja neid kinnitavad arvukad osalejad, mis muudab võimatuks olukorra, et üksik operaator saab registreeringuid muuta või kustutada. See peaks muutma andmete töötlemise iga etapi turvaliseks ja tugevdama usaldust plokiahela osaliste vahel, kes hajutatud ja detsentraliseeritud kinnitamise protsessis osalevad. Plokiahel on seega digitehingute protsesse puudutava turvalisuse mõiste uue tähenduse väljaarendamisel huvitav vahend.

    3.5

    Sellepärast on plokkaheltehnoloogia toiminud eelkõige taristuna virtuaalvääringute haldamiseks, kuid samadel põhjustel võib see omandada ka väärtuse sotsiaalses, kultuurilises, poliitilises ja majanduslikus kontekstis. Kuid igasugune muu kasutamine füüsilises ja mitte-virtuaalses majanduses nõuab teadlikkust sellest, et hajusraamatu tehnoloogia ei taga seal viidatava sisu kvaliteeti. Teisisõnu on võimalik tõendada, et teatud toode on liikunud ahelas, mis on turvaliselt jälgitav hajusraamatu tehnoloogias, kuid ei ole võimalik öelda, et sellel tootel on olemuslikult head omadused.

    3.6

    Plokiahela eri osalejad kontrollivad vahetult terve ahela üht osa ja sel viisil muutub plokiahel detsentraliseeritud süsteemiks, milles on ainult ühel osalejal raske domineerida. See suurendab turvalisust seoses rünnete ja sabotaažiga, kuna juhul, kui üht ahela lüli rünnatakse või kahjustatakse, jätkavad teised hajusraamatu lülid tegevust.

    3.7

    Hajusraamatus plokiahela abil teostatavad tehingud on jälgitavad ja nähtavad kõigi osalejate jaoks, mistõttu tehakse tehinguid läbipaistvalt, ilma et sekkuks keskne asutus või kolmas pool, kes täidab kohustatud isiku või vahendaja ülesannet. Kvantarvutite arengu ja arvukate sõlmpunktide juhtimise teoreetilise võimaluse tõttu ei kao täielikult hajusraamatu tehnoloogia kontsentratsiooni või kontrollimise ega andmete kogumise ja kontsentratsiooni oht.

    3.8

    Need omadused võimaldavad plokiahela tehnoloogial luua tegelikke automaatselt täitmisele pööratavaid lepinguid (nn nutilepingud), mille abil saab tehingut kohandada ja kirjendada kiiremini ja horisontaalselt. Sel viisil muudetakse sertifitseeritud põhiteave sissenõutavaks õiguseks, mis võib mõjutada paljusid sotsiaalseid, majanduslikke ja poliitilisi tavasid.

    3.9

    Mõelgem näiteks digivalitsuse võimalikule arengule seoses valimiste ja hääletussüsteemiga, heaolu- ja tervishoiuhüvitiste eraldamisega ning riigihangete haldamisega.

    3.10

    Plokiahelat iseloomustavad märksõnad – detsentraliseerumine, läbipaistvus, võrdne osalemine, usaldusväärsus ja usaldus – ühtivad suuresti peamiste organisatsiooniliste vormide tunnustega, mille alusel toimivad sotsiaalmajanduse ettevõtjad ja organisatsioonid. See kehtib seda enam siis, kui hajusraamatu tehnoloogia võrke arendatakse suure koostalitlusvõimega, mis võimaldab kasutajatel neid tehnoloogiaid kasutada ühiselt erinevate seadmete ja vahendite abil.

    4.   Euroopa Liit ja plokiahel

    4.1

    Komitee peab õigeks ja toetab tegevust, mille juurutamisega on Euroopa Komisjon ja paljud liikmesriigid alustanud plokiahela alase Euroopa partnerluse arendamist. Strateegiliselt on oluline tagada, et Euroopa säilitaks oma koha kõigi digitehnoloogiate arengut puudutavas rahvusvahelises konkurentsis, julgustades ja edendades koostööd avaliku ja erasektori eri osalejate vahel eesmärgiga panna alus üleeuroopalisele plokiahela taristule.

    4.2

    Samuti on Euroopa Parlament väljendanud oma arvamust nende küsimuste kohta resolutsioonides 2017/2772 (RSP) ja 2018/2085 (INI), kus palub lisaks, et komisjon toetaks hajusraamatu tehnoloogia sotsiaalse mõju hindamist.

    4.3

    Samavõrd oluline oli ka 1. veebruarist 2018 Euroopa plokiahela vaatluskeskuse (EU Blockchain Observatory and Forum) käivitamine, mille algatas Euroopa Komisjon ja mis on juba avaldanud mitmeid temaatilisi aruandeid (1).

    4.4

    Komitee on veendunud, et plokiaheltehnoloogia pakutavate hüvede tõelise arengu võimaldamiseks tuleb panna alus ka asjakohase eeskirjade raamistiku koostamisele, millega innustatakse ja toetatakse avaliku ja erasektori ning kodanikuühiskonna vahelist koostööd, et saavutada positiivne sotsiaalne ja kultuuriline lähenemine ning õigusnormide ühtlustamine, mis on vajalik, loomaks kõik võimalused nii avaliku kui ka erasektori teenuste ja protsesside parandamiseks.

    5.   Kas plokiaheltehnoloogia ja detsentraliseeritud hajusraamat võiksid olla sotsiaalmajanduse jaoks sobivad taristud?

    5.1

    Kuna plokiaheltehnoloogia on oluline vahend üleilmse digitaalmajanduse kontekstis usalduse taastamiseks, võivad kõnealust tehnoloogiat kasutavad sotsiaalmajanduse organisatsioonid aidata majandust demokratiseerida, edendades digitaalse sotsiaalmajanduse levikut.

    5.2

    Finantskriisid on vähendanud kodanike usaldust finantsasutuste vastu. Usaldus on praeguseks muutunud puudulikuks sotsiaalseks ressursiks, mida veelgi nõrgestab ühiskonnas aina enam maad võttev mure teatud suurettevõtjate kogutud ja säilitatavate andmete turvalisuse pärast.

    5.3

    Sotsiaalmajanduses tegutsevad ettevõtted, mis on väga levinud, vastava piirkonnaga ning kohalike kogukondadega tugevalt seotud, võivad omada olulist osa Euroopa kodanike seas võimaluste suurema leviku toetamises. Seetõttu saavad nad positiivselt aidata kaasa sotsiaalmajanduslike ja tehnoloogiliste uuenduste vahel eetilise ja väärtuste ühtlustamise edendamisele, kohanedes ühiseid huve kajastava arengumudeliga.

    5.4

    Sotsiaalmajanduse organisatsioonides on võimalik rakendada plokiaheltehnoloogia arvukaid konkreetseid operatiivrakendusi.

    5.5

    Ühelt poolt võib välja tuua tehnoloogia, mis võimaldab tõsta läbipaistvuse ja usaldusväärsuse taset ning mida saab hõlpsasti kasutada annetuste ja fondide loomiseks kogutavate vahendite turvalisuse ja jälgitavuse tagamiseks, võimaldades näiteks abiandjal, kes rahastab teatud valitsusvälist organisatsiooni, annetatud vahendite voogu ja kasutamist kontrollida. Teisalt võib seesama valitsusväline organisatsioon soetada endale seadme, mille abil on võimalik üksikasjalikult määrata kindlaks iga kuluvoog, tagades, et investeeritud vahendeid kasutatakse tõhusalt taotlevate eesmärkide saavutamiseks.

    5.6

    Plokiaheltehnoloogia kasutuselevõtuga võiksid paljud sotsiaalmajanduse organisatsioonid olulisel määral parandada osalusvalitsuse juhtimistegevuse (liikmete konsulteerimine ja hääletamisprotsess) tõhusust ning muuta need turvaliseks ja jälgitavaks, hõlbustades osalemist ja kaasatust isegi juhul, kui liikmed asuvad piirkonna äärealadel või neid on sedavõrd palju, et kõiki kokku toovate üldkoosolekute korraldamine on osutunud keeruliseks.

    5.7

    Paljusid kultuuriloometegevusi ja kunstialaseid koolitusi viivad ellu just sotsiaalmajanduse organisatsioonid. Hariduse ja koolituse ning kunstiliste ja intellektuaalsete etenduste ja lavastustega tegelevad ühendused ja ühistud saaksid plokiaheltehnoloogiat kasutada selleks, et autentida distantsilt juhitav tegevus ning muuta seda kasutajate nõudmistele rohkem vastavaks. Kuid eeskätt saaks nimetatud tehnoloogiat kasutada intellektuaalomandi õiguste ja autoriõiguste selgemaks ja kindlamaks muutmiseks, võttes sisu edastamisel kasutusele nn nutilepingud.

    5.8

    Koolituse ja hariduse valdkonnas saaks plokiahelat kasutada oskuste sertifitseerimiseks, digitaalses vormingus kvalifikatsioonide ja akadeemiliste diplomite turvalisuse tagamiseks või selliste digitaalsete sertifikaatide väljastamiseks, mis kajastuvad automaatselt töötajate või õpilaste eluloo kirjeldustes.

    5.9

    Väga olulistena peab välja tooma rakendused, mida oleks võimalik kasutusele võtta tervishoiu-, hooldus- või sotsiaalabisektoris kas andmete ja teabe turvalise säilitamise või abi vajavate inimeste juurdepääsu tagamise ja tuvastamise eesmärgil. Kõnealustes valdkondades tegutseb ohtralt sotsiaalmajanduse organisatsioone, mis on pühendunud aktiivsele tööle kõige enam abi vajavate kodanikega, seda ka kaugemates piirkondades, kus telemeditsiini- ja kaugabisüsteemide kasutuselevõtu võimalus võib märkimisväärselt mõjutada inimeste elukvaliteeti.

    5.10

    Sellised tehnoloogiad nõuavad sageli oskusi ja vahendeid, mis ei ole kõigile inimestele kättesaadavad. Veelgi vähem pääsevad neile juurde kõige haavatavamad inimesed, nagu eakad, vaesed, puudega inimesed, alaealised ja tõrjutud perekonnad. Selliste elanikkonnarühmade jaoks, kellega me kõik peaksime arvestama, võivad sotsiaalmajanduse organisatsioonid olla peamiseks juurdepääsukanaliks.

    5.11

    Paljud põllumajandusvaldkonnas tegutsevad ühistud kaaluvad uute tehnoloogiate kasutuselevõttu, et muuta oma tooted teataval määral jälgitavaks ja tuvastatavaks, vältides sel viisil tootjaid ja tarbijaid kahjustavaid pettusi ja võltsinguid. Samuti võiks plokiaheltehnoloogia rakendamine muuta põllumajandusühistu ja selle toetajate vahelised suhted selgemaks ja läbipaistvamaks, soodustades ka teenuste maksumuse vähenemist, nagu loodusõnnetustega seotud ohtude vastu kindlustamine.

    5.12

    Nagu on teada, kiideti heaks plokiahela esimesed rakendused, et arendada krüptoraha ja vastastikuseid maksesüsteeme. See võib olla kasulik sotsiaalmajanduse sektoris, et hallata nii ühisrahastamise operatsioone kui ka täiendavaid maksesüsteeme, mis on vajalikud neile isikutele mikrokrediidi andmiseks, kes ei ole laenukõlblikud, või eetiliste mikroinvesteeringute võrgu haldamiseks, edendades ELi majandusahelaid.

    5.13

    Keskkonnaühendustel ja sotsiaalsetel ettevõtetel on oluline osa ka jäätmete vähendamise ning jäätmete liigiti kogumise ja käitlemise valdkonnas. Ka siin saab kasutada detsentraliseeritud hajusraamatute potentsiaali kodanike huvides osutatavate teenuste kvaliteedi parandamiseks.

    5.14

    Taastuvenergia tootmise ühistutes, mida Euroopas on juba rohkem kui 1 500 ja kuhu on kaasatud üle 1 000 000 energiasüsteemi ümberkujundamises aktiivselt tegutseva kodaniku, on plokiaheltehnoloogia abil võimalik optimeerida jaemüügisektorit ja energiaüleminekuid.

    5.15

    Energiaküsimusel on plokiahelast rääkides väga suur tähtsus, kuna praegu kaasneb andmete ja plokiahelate samaaegse registreerimisega paljudesse serveritesse ja detsentraliseeritud seadmetesse märkimisväärne energiakulu, mistõttu tuleb energia kasutamist optimeerida, et plokiaheltehnoloogia kasutamine säästlikumaks muuta.

    5.16

    Teades, et plokiaheltehnoloogia on võimeline tooma kaasa olulisi positiivseid muutusi, on oluline siinkohal meelde tuletada, et plokiahela kaudu registreeritud andmeid ei ole võimalik muuta ja seetõttu on vajalik, et ametiasutuste ettekirjutustega tagatakse, et sellist tehnoloogiat arendatakse vastavalt eeskirjadele, millega reguleeritakse isikuandmete töötlemist (isikuandmete kaitse üldmäärus), pöörates erilist tähelepanu nn õigusele olla unustatud.

    5.17

    On oluline, et kõnealuseid küsimusi reguleerivaid kehtivaid eeskirju kohandatakse korrapäraselt, otsesel või tõlgendaval viisil, vastavalt toimuvale kiirele tehnoloogilisele arengule. Vaid sel moel hoitakse ära olukord, et plokiaheltehnoloogiaga eeldatavalt kaasnevad positiivsed muutused põrkuvad kokku muude ebasoodsate arengusuundumuste ja probleemidega.

    5.18

    Plokiaheltehnoloogia mõjutab oluliselt tööturgu – paljud töökohad kaovad, teised jällegi muutuvad täielikult, samas kui teatavad töökohad võivad veel alles tekkida ja edasi areneda võrreldes nende praeguse struktuuriga. Komitee peab oluliseks asjaolu, et töötajatele oleks tagatud asjakohane kaitse, pakkudes eeskätt sobivaid koolituskavasid ja aktiivse tööpoliitika vahendeid sotsiaalpartnerite kaasamise abil.

    5.19

    Uute digitehnoloogiate suur potentsiaal ja vajalike investeeringute kulude kõrgem määr seavad ka plokiaheltehnoloogia ohtu seoses vajalike seadmete hulgaga, mille abil oleks võimalik nimetatud tehnoloogia toimima panna. Seetõttu tuleb meeles pidada, et võrgu demokratiseerimise potentsiaali kõrval ei ole välistatud suurteks investeeringuteks suutlike üksikute osalejate või riikide poolne tehnoloogiliste andmete ja võrkude spekulatiivne domeenikrabamine. Seetõttu on oluline küsimusse riiklikult sekkuda, et toetada kõnealuste tehnoloogiate kaasavat ja juurdepääsetavat arengut.

    Brüssel, 17. juuli 2019

    Euroopa Majandus- ja Sotsiaalkomitee

    president

    Luca JAHIER


    (1)  „Blockchain Innovation in Europe“ juulis 2018, „Blockchain e General Data Protection Regulation (GDPR)“ oktoobris 2018, „Blockchain for Government and Public Services“ detsembris 2018, „Plokiahela laiendavus, koostalitlusvõime ja jätkusuutlikkus“ märtsis 2019, „Blockchain and Digital Identity“ mais 2019.


    Top