EUR-Lex Access to European Union law

Back to EUR-Lex homepage

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Imiku piimasegu ja jätkupiimasegu – koostis ja teave

Imiku piimasegu ja jätkupiimasegu – koostis ja teave

 

KOKKUVÕTE:

delegeeritud määrus (EL) 2016/127, millega täiendatakse määrust (EL) nr 609/2013 seoses imiku piimasegu ja jätkupiimasegu koostise ja teabe erinõuetega ning teabega imikute ja väikelaste toitmise kohta

MIS ON MÄÄRUSE EESMÄRK?

  • Sellega täiendatakse määrust (EL) nr 609/2013 konkreetsete rühmade toidu kohta, milles nõutakse, et Euroopa Komisjon võtaks delegeeritud õigusaktiga ja uusimate teaduslike nõuannete alusel vastu imiku piimasegu* ja jätkupiimasegu* koostise ja märgistamise eeskirjad, mis põhinevad uusimatel teaduslikel nõuannetel.
  • Määrusega keelatakse toitumis- ja tervisealased väited imiku piimasegu kohta, et kaitsta ja soodustada rinnaga toitmist.
  • Täiendavate teatamise eeskirjadega on see riiklikele asutustele abiks imiku piimasegu turu paremaks jälgimiseks.

PÕHIPUNKTID

Imiku piimasegu või jätkupiimasegu, mis ei ole valmistatud täielikult lehma- või kitsepiimavalkudest, peab sisaldama nimetust Euroopa Liidu (EL) igas ametlikus keeles. Inglise keeles on need vastavalt „imiku piimasegu“ ja „jätkupiimasegu“.

Koostisained

Imiku piimasegu ja jätkupiimasegu peavad vastama järgmistele nõuetele:

  • olema kooskõlas käesoleva määrusega ja muude asjakohaste ELi toidualaste eeskirjadega, sealhulgas määrusega (EL) nr 1169/2011, milles käsitletakse toidualase teabe esitamist tarbijatele;
  • järgima määruses sätestatud nõudeid koostise kohta, mida tuleb kohaldada kasutusvalmis toodetele, mida turustatakse sellisena või mis tuleb tootja juhendi kohaselt valmistada;
  • nõuda üksnes vee lisamist valmistamiseks vastavalt tootja juhistele;
  • olema valmistatud määruses sätestatud valguallikatest ja muudest toidu koostisosadest, mille sobivust imikutele alates sünnist (imiku piimasegu) või üle 6 kuu vanustele imikutele (jätkupiimasegu puhul) tunnustatakse üldtunnustatud teaduslike andmete alusel;
  • pestitsiidi jääkide piirnorm on toimeaineti 0,01 mg/kg kohta (v.a mõningad erandid);
  • ei tohi olla valmistatud põllumajandustoodetest, milles kasutatakse pestitsiide, mis sisaldavad määruses loetletud keelatud aineid, mille suhtes kohaldatakse kontrolli eesmärgil jääkide piirnormi.

Ainult imiku piimasegu tohib turustada või muul viisil esitleda kui toodet, mis sobib normaalsete tervete imikute toitainevajaduste rahuldamiseks esimeste elukuude jooksul.

Toitumisalane teave

Piimasegu peab vastama määruse (EL) nr 1169/2011 nõuetele, milles käsitletakse toidualase teabe esitamist tarbijatele, ning selle kohta peab esitama järgmise lisateabe:

  • imiku piimasegu puhul:
    • märge selle kohta, et toode sobib imikutele alates sünnist, kui neid ei toideta rinnaga,
    • „oluline teade“ (mis sisaldub ka reklaamis) rinnaga toitmise paremuse kohta ja avaldus, milles soovitatakse toodet kasutada ainult professionaalsel nõustamisel;
  • jätkupiimasegu puhul:
    • märge selle kohta, et toode sobib ainult üle kuue kuu vanuste imikute toiduks, et see peaks olema vaid mitmekülgse toiduvaliku osa, et see ei sobi esimesel kuuel elukuul kasutamiseks rinnapiimaasendajana ning et otsus alustada täiendava toitmisega tuleks teha ainult vastava kvalifikatsiooniga isikute nõuandel, ning selline otsus peab lähtuma iga imiku kasvu- ja arenguvajaduste eripärast;
  • juhised toote ettevalmistamise, ladustamise ja kõrvaldamise kohta ning hoiatus sobimatust valmistamisest ja ladustamisest tulenevate terviseohtude eest.

Imiku piimasegu ja jätkupiimasegu märgistusel, esitlemisel ja reklaamimisel tuleb anda vajalik teave toodete asjakohase kasutuse kohta. Teave tuleb anda nii, et ei alahinnataks rinnaga toitmise olulisust ning et hoitakse ära imiku piimasegu ja jätkupiimasegu segiajamise oht.

Lisaks määruses (EL) nr 1169/2011 osutatud teabele sisaldab imiku piimasegu ja jätkupiimasegu kohta esitatav kohustuslik toitumisalane teave iga käesoleva määruse lisades nimetatud mineraalaine ja vitamiini, välja arvatud molübdeeni ja soola kogust tootes.

Kohustuslikku toitumisalast teavet võib täiendada järgnevate ainete sisaldusi käsitleva teabega: valgu-, süsivesiku- või rasvakomponentide kogused, vadakuvalgu/kaseiini suhtarv, käesoleva määruse lisades või määruse (EL) nr 609/2013 lisas loetletud ainete kogused.

Toitumis- ja tervisealaseid väiteid ei esitata imiku piimasegu kohta.

Väidet „ainult laktoos“ võib esitada tingimusel, et laktoos on ainus tootes olev süsivesik. Väidet „laktoosivaba“ võib esitada tingimusel, et toote laktoosisisaldus on väiksem kui 2,5 mg/100 kJ (10 mg/100 kcal).

Kui väidet „laktoosivaba“ esitatakse muudest valguallikatest kui sojavalgu isolaatidest toodetud imiku piimasegu ja jätkupiimasegu kohta, tuleb sellele lisada väide „ei sobi imikutele, kellel on galaktoseemia*“. Väidet „sisaldab dokosaheksaeenhapet (DHA)*“ või „sisaldab DHAd“ (nagu on õigusaktidega ette nähtud kõikide imiku piimasegude puhul) võib esitada ainult enne 22. veebruari 2025 turule lastud imiku piimasegu kohta.

Reklaamimine ja müügiedendus

Imiku piimasegu, mis peab sisaldama ainult teaduslikku ja faktilist teavet, võib reklaamida ainult lapsehooldusalastes eriväljaannetes ja teaduslikes publikatsioonides. ELi liikmesriigid võivad kehtestada rangemaid eeskirju, näiteks reklaamimise keelata. Reklaam ei tohi anda põhjust uskumiseks, et pudelist toitmine on samaväärne või parem kui rinnaga toitmine.

Jaemüügitasandil ei tohi teha reklaami müügikohas, anda tasuta tootenäidiseid ega kasutada muid reklaamivõtteid.

Toitmisalane teave

Liikmesriigid peavad tagama, et imikute ja väikelaste toitmise kohta antakse objektiivset teavet. Teabe- ja õppematerjalid peavad sisaldama selget teavet järgmiste asjaolude kohta:

  • rinnaga toitmise kasulikkus ja eelised;
  • ema toitumine, rinnaga toitmiseks valmistumine ja rinnaga toitmine;
  • osalise pudelist toitmisega alustamise võimalik kahjulik mõju rinnaga toitmisele;
  • raskused rinnaga toitmise juurde tagasipöördumisel;
  • vajaduse korral imiku piimasegu õige kasutamine.

Need materjalid peavad sisaldama ka teavet imiku piimasegu kasutuse sotsiaalsete ja majanduslike mõjude, ebakohase toidu või toitmismeetodi ja imiku piimasegu väära kasutusega seotud terviseriskide kohta. Seal ei tohi olla imiku piimasegu kasutamist idealiseerivaid pilte.

Teavitamine

Imiku piimasegu turule laskmisel peab toidukäitleja teavitama riigi ametiasutusi märgistusel olevast teabest, saates kasutatud märgistuse näidise ja kogu asjakohase teabe, mida peetakse vajalikuks, et tõendada vastavust määrusele. See kehtib ka valguhüdrolüsaatidest või teatud ainetest valmistatud jätkupiimasegu kohta.

MIS AJAST MÄÄRUST KOHALDATAKSE?

Määrust kohaldatakse alates 22. veebruarist 2020, välja arvatud eeskirjad, mis käsitlevad valguhüdrolüsaatidest toodetud imiku piimasegu ja jätkupiimasegu, mida on kohaldatud alates 22. veebruarist 2022.

TAUST

Lisateave

PÕHIMÕISTED

Piimasegu. Imikute (alla 12 kuu vanused lapsed) toiduaine, mis täielikult rahuldab imikute toitainevajadused esimeste elukuude jooksul kuni sobiva lisatoidu kasutusele võtmiseni.
Jätkupiimasegu. Imikutele pärast sobiva lisatoidu kasutusele võtmist ettenähtud toit, mis on imikute peamiseks vedelikuallikaks järk-järgult mitmekesisemaks muutuvas toiduvalikus.
Galaktoseemia. Haigus, mille korral imik ei saa tarvitada toitu, mis sisaldab laktoosi üht komponenti, piimas leiduvat suhkrut galaktoosi.
Dokosaheksaeenhape (DHA). Rnnapiimas leiduv rasvhape, mis aitab kaasa laste aju ja silmade arengule.

PÕHIDOKUMENT

Komisjoni 25. septembri 2015. aasta delegeeritud määrus (EL) 2016/127, millega täiendatakse Euroopa Parlamendi ja nõukogu määrust (EL) nr 609/2013 seoses imiku piimasegu ja jätkupiimasegu koostise ja teabe erinõuetega ning teabega imikute ja väikelaste toitmise kohta (ELT L 25, 2.2.2016, lk 1–29)

Määruse (EL) 2016/127 hilisemad muudatused on algdokumenti lisatud. Käesoleval konsolideeritud versioonil on üksnes dokumenteeriv väärtus.

SEONDUVAD DOKUMENDID

Euroopa Parlamendi ja nõukogu 12. juuni 2013. aasta määrus (EL) nr 609/2013 imikute ja väikelaste toidu, meditsiinilisel näidustusel kasutamiseks ettenähtud toidu ning kehakaalu alandamiseks ettenähtud päevase toidu asendajate kohta, millega tunnistatakse kehtetuks nõukogu direktiiv 92/52/EMÜ, komisjoni direktiivid 96/8/EÜ, 1999/21/EÜ, 2006/125/EÜ ja 2006/141/EÜ, Euroopa Parlamendi ja nõukogu direktiiv 2009/39/EÜ ning komisjoni määrused (EÜ) nr 41/2009 ja (EÜ) nr 953/2009 (ELT L 181, 29.6.2013, lk 35–56)

Vt konsolideeritud versioon.

Euroopa Parlamendi ja nõukogu 25. oktoobri 2011. aasta määrus (EL) nr 1169/2011, milles käsitletakse toidualase teabe esitamist tarbijatele ning millega muudetakse Euroopa Parlamendi ja nõukogu määrusi (EÜ) nr 1924/2006 ja (EÜ) nr 1925/2006 ning tunnistatakse kehtetuks komisjoni direktiiv 87/250/EMÜ, nõukogu direktiiv 90/496/EMÜ, komisjoni direktiiv 1999/10/EÜ, Euroopa Parlamendi ja nõukogu direktiiv 2000/13/EÜ, komisjoni direktiivid 2002/67/EÜ ja 2008/5/EÜ ning komisjoni määrus (EÜ) nr 608/2004 (ELT L 304, 22.11.2011, lk 18–63)

Vt konsolideeritud versioon.

Euroopa Parlamendi ja nõukogu 20. detsembri 2006. aasta määrus (EÜ) nr 1924/2006 toidu kohta esitatavate toitumis- ja tervisealaste väidete kohta (ELT L 404, 30.12.2006, lk 9–25).

Vt konsolideeritud versioon.

Euroopa Parlamendi ja nõukogu 28. jaanuari 2002. aasta määrus (EÜ) nr 178/2002, millega sätestatakse toidualaste õigusnormide üldised põhimõtted ja nõuded, asutatakse Euroopa Toiduohutusamet ja kehtestatakse toidu ohutusega seotud menetlused (EÜT L 31, 1.2.2002, lk 1–24)

Vt konsolideeritud versioon.

Viimati muudetud: 30.03.2023

Top