Choose the experimental features you want to try

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Tsiviillennunduse reeglid ja Euroopa Liidu Lennundusohutusamet

Tsiviillennunduse reeglid ja Euroopa Liidu Lennundusohutusamet

 

KOKKUVÕTE:

määrus (EL) 2018/1139 tsiviillennunduse valdkonna ühisnormide ja Euroopa Liidu Lennundusohutusameti loomise kohta

MIS ON MÄÄRUSE EESMÄRK?

  • Määruse eesmärk on kehtestada tsiviillennundusohutuse kõrge ja ühtne tase, tagades samal ajal keskkonnakaitse.
  • Sellega ajakohastatakse lennundusohutuse õigusnorme ja see sisaldab:

PÕHIPUNKTID

Määrus hõlmab kõiki lennunduse põhivaldkondi, sealhulgas:

  • lennukõlblikkus,
  • õhusõiduki meeskonnad,
  • lennuväljad,
  • lennutegevus ja
  • aeronavigatsiooniteenused.

Määrusega

Peamised muudatused ja täiendused

  • Määrusega ajakohastatakse ELi lennundusvaldkonna ohutusalaseid õigusakte. Õhusõidukitele on kehtestatud olulised nõuded seoses nende lennukõlblikkuse ja keskkonnanõuetele vastavusega. Tootjad peavad vastavalt tehnilistele nõuetele väljastama lennukõlblikkussertifikaadid.
  • Sellega kehtestatakse riski- ja tulemuspõhised normid, millega seatakse eesmärgid, kuid jäetakse nende saavutamise vahendite puhul teatav paindlikkus. Samuti edendatakse võimaluse korral mittesiduvaid meetmeid (näiteks ohutuse edendamise meetmeid).
  • Selles vaadatakse läbi mõnede normide kohaldamisala, jättes välja väikesed ühekohalised kuumaõhupallid, kohandades purilennukite kaalupiiranguid ja lisades kerged elektrilennukid. Selles esitatakse reformid, mille eesmärk on:
    • edendada lennuliikluse kasvu;
    • suurendada ohutust;
    • vähendada kulusid, viivitusi ja lennuliikluse mõju keskkonnale.
  • Ärilise lennutranspordi salongitöötajad peavad läbima sertifitseerimise, mille tulemusel tuleks neile anda tunnistus. Euroopa Komisjon on kehtestanud salongitöötajate kvalifikatsiooni üksikasjalikud normid ja menetlused.
  • Määruses sätestatakse ka olulised nõuded ohutule maapealsele teenindamisele, mis on nüüd hõlmatud määruse kohaldamisalaga, ning kõrvaldatakse mitmed muud ohutusega seotud puudused.
  • Lisaks sisaldab peatükki lennundusohutuse juhtimise kohta, millega luuakse Euroopa lennuohutuse kava, mis hõlmab kogu lennundusohutussüsteemi.

Tsiviilotstarbelised mehitamata õhusõidukid

  • Määrusega kehtestatakse olulised nõuded mehitamata õhusõidukitele. Normid peavad olema proportsionaalsed konkreetsest tegevusest või tegevuse liigist tuleneva riskiga ning näitama, et mehitamata õhusõiduk peab olema ohutult juhitav ja manööverdatav. See peaks olema projekteeritud nii, et see vastaks funktsionaalsusele ja kavandatud tegevuse liigi laadile ning oma projekti poolest juba vaikimisi arvestaks eraelu puutumatuse ja isikuandmete kaitse põhimõtetega. Samuti peaks olema võimalik identifitseerida õhusõiduk ning käitamise laad ja eesmärk.
  • Mehitamata õhusõiduki käitaja peaks vastutama selle käitamise eest ning tal peaks olema vastavad teadmised ja oskused, mis oleksid õhusõiduki ohutu käitamisega proportsionaalsed. Mehitamata õhusõidukite projekteerimise, tootmise, hoolduse, käitamise, nendega seotud teenuste ja koolitustega tegelevad organisatsioonid peavad välja töötama ohutusjuhtumitest teatamise süsteemi.
  • Määruses täpsustatakse mehitamata õhusõidukite käitajate suhtes kohaldatav registreerimiskünnis: käitaja tuleb registreerida, kui ta kasutab mehitamata õhusõidukit, mis kokkupõrke korral võib kanda inimesele üle rohkem kui 80 džauli kineetilist energiat. Seda künnist saab edaspidi muuta ilma pikaajaliste menetlusteta, et võtta arvesse selle valdkonna arengut.
  • Sõltuvalt tegevuse iseloomust ja riskist, õhusõiduki käitamiserisustest ja käitamispiirkonna omadustest võib selle projekteerimise, tootmise, hoolduse ja käitamise ning personali (sealhulgas kaugpiloodid) puhul olla nõutav sertifikaat.
  • Kooskõlas määrusega koostas komisjon EASA abiga rakendusmääruse (EL) 2019/947, milles sätestatakse üksikasjalikud eeskirjad mehitamata õhusõidukite ja mehitamata õhusõidukite käitamise kohta (vt kokkuvõte).
  • Delegeeritud õigusaktis delegeeritud määruses (EL) 2024/1107 kehtestatakse eeskirjad sertifitseeritud mehitamata õhusõiduki süsteemide ja nende komponentide jätkuva lennukõlblikkuse suhtes ning nende ülesannetega seotud organisatsioonide ja töötajate tunnustamise suhtes.
  • Rakendusakt, rakendusmäärus (EL) 2024/1109, mida kohaldatakse alates 1. maist 2025, sisaldab eeskirju, mis käsitlevad pädeva asutuse nõudeid ja haldusmenetlusi sertifitseeritud mehitamata õhusõidukite jätkuva lennukõlblikkuse sertifitseerimiseks, järelevalveks ja asjaomaste nõuete täitmise tagamiseks.

Kolmandate riikide väljastatud piloodiload

  • Delegeeritud määrusega (EL) 2020/723 on kehtestatud menetlused ja eelkõige võimalik koolituspunkt, mida võib taotleda piloot, kes on saanud piloodiloa kolmandas riigis ja soovib muuta selle ELi loaks.
  • See tagab, et piloodid saavad endiselt koolitust valdkondades, mis on seotud ELi õhuruumiga või mida kolmandates riikides muul viisil ei nõuta, tagades samas, et nad ei pea saama ülemäära ümberõpet juba varem käsitletud aspektides.
  • Määrus (EL) 2020/723 oli varem rakendusakti, määruse (EL) 1178/2011 osa (vt kokkuvõte), kuid see tuli määruse (EL) 2018/1139 nõuete tõttu eraldada delegeeritud õigusaktiks.

Keskkonnakaitse

Müra ja heite osas peavad õhusõidukid, mis ei ole mehitamata õhusõidukid, ning nende mootorid, propellerid, osad ja eraldiseisvad seadmed vastama alates 1. jaanuarist 2021 rahvusvahelise tsiviillennunduse konventsiooni 16. lisas sätestatud keskkonnakaitsenõuetele.

Euroopa Liidu Lennundusohutusamet

  • Määrusega laiendatakse EASA kohaldamisala, et hõlmata ohutusega seotud aspektid, nagu küberturvalisus ja keskkonnakaitse.
  • Sellega luuakse mehhanism lennundusinspektorite salve loomiseks ja selle kasutamiseks ning muu tehniline abi ELi liikmesriikide toetamiseks sertifitseerimis- ja järelevalvetegevuses ning nõuete täitmise tagamisel.
  • EASA ja asjaomaste riiklike asutuste vahelise tõhusa koostöö tagamiseks loodud elektrooniline teabehoidla sisaldab teavet sertifitseerimise, järelevalve ja nõuete täitmise tagamisega seotud kohustuste ümberjaotamise kohta ühe liikmesriigi poolt teisele või EASA-le ning meetmeid, mis on seotud lendudega konfliktipiirkondadest kõrgemal.
  • EASA ja riiklikud pädevad asutused võivad käesoleva määruse kohase sertifitseerimise ja järelevalvega seotud ülesanded anda akrediteeritud kvalifitseeritud üksustele. Rakendusmääruses (EL) 2024/1403, mis jõustus 13. juunil 2024, on sätestatud nende üksuste akrediteerimise tingimused ja menetlused.

Infoturbega seotud riskid, mis võivad mõjutada lennundusohutust

  • Delegeeritud määruses (EL) 2022/1645, mida kohaldatakse alates 16. oktoobrist 2025, on sätestatud nõuded, mida tuleb täita, et teha kindlaks ja juhtida organisatsioonide lennuohutust mõjutada võivaid infoturberiske.
  • Need nõuded hõlmavad paljusid lennundusvaldkondi ja nende liideseid, kuna lennundus on omavahel tihedalt seotud süsteemide süsteem, ning neid kohaldatakse kõigi organisatsioonide suhtes, kellel on juba ELi lennundusohutust käsitlevate õigusaktide kohaselt nõutav juhtimissüsteem.
  • Hõlmatud organisatsioonid hõlmavad tootja- ja projekteerimisorganisatsioone, lennuettevõtjaid, hooldusorganisatsioone, lennukõlblikkust tagavaid organisatsioone, koolitusorganisatsioone, lennutreeningseadmete käitajaid, lennuliikluse korraldamise/aeronavigatsiooniteenuse osutajaid, lennuvälja käitajaid ja perrooniteenuse* osutajaid.
  • Rakendusmääruses (EL) 2023/203 on sätestatud ELi kübervastupidava lennundussüsteemi kava, millega kehtestatakse eeskirjad selliste turvariskide kindlakstegemiseks ja juhtimiseks, mis võivad mõjutada info- ja kommunikatsioonitehnoloogia süsteeme ja andmeid, ning mida kohaldatakse komisjoni määrustega (EL) nr 1321/2014, nr 965/2012, nr 1178/2011 ja (EL) nr 2015/340 ning komisjoni rakendusmäärustega (EL) 2017/373 ja 2021/664 hõlmatud lennundusorganisatsioonides ning komisjoni määrustega (EL) nr 748/2012, nr 1321/2014, nr 965/2012, nr 1178/2011, nr 139/2014 ja (EL) nr 2015/340, komisjoni rakendusmäärustega (EL) 2017/373 ja 2021/664 hõlmatud pädevate asutuste suhtes (sh EASA), ning muudetakse komisjoni määrusi (EL) nr 1178/2011, nr 748/2012, nr 965/2012, nr 139/2014, nr 1321/2014 ja (EL) nr 2015/340 ning komisjoni rakendusmäärusi (EL) 2017/373 ja 2021/664. Rakendusmääruses (EL) 2023/203, mida kohaldatakse alates 22. veebruarist 2026, on sätestatud nõuded infoturvasündmuste avastamiseks, infoturvaintsidentideks peetavate sündmuste kindlakstegemiseks ning nendele infoturvaintsidentidele reageerimiseks ja nendest taastumiseks tasemel, mis vastab nende mõjule lennuohutusele.
  • Infoturvaohtudest tulenevate ohutusriskide juhtimiseks muudetakse rakendusmäärusega (EL) 2024/1109 (vt eespool) määrust (EL) 2023/203, et lisada selle kohaldamisalasse sertifitseeritud mehitamata õhusõidukite ja nende komponentide jätkuva lennukõlblikkuse eest vastutavad pädevad asutused, et kohaldada nende riskidega seotud nõudeid.

MIS AJAST MÄÄRUST KOHALDATAKSE?

Seda kohaldatakse alates 11. septembrist 2018.

TAUST

Lisateave

PÕHIMÕISTED

Perrooniteenus. Teenus, mida osutatakse õhusõidukite ja sõidukite tegevuse ja liikumise reguleerimiseks perroonil. Perrooniks on lennujaama ala, mis on ette nähtud õhusõiduki ja lennuväljade majutamiseks reisijate, pagasi, posti või lasti peale- või mahalaadimiseks, sealhulgas tankimiseks, parkimiseks või hoolduseks.

PÕHIDOKUMENT

Euroopa Parlamendi ja nõukogu 4. juuli 2018. aasta määrus (EL) 2018/1139, mis käsitleb tsiviillennunduse valdkonna ühisnorme ja millega luuakse Euroopa Liidu Lennundusohutusamet ning millega muudetakse Euroopa Parlamendi ja nõukogu määrusi (EÜ) nr 2111/2005, (EÜ) nr 1008/2008, (EL) nr 996/2010, (EL) nr 376/2014 ja Euroopa Parlamendi ja nõukogu direktiive 2014/30/EL ning 2014/53/EL ning tunnistatakse kehtetuks Euroopa Parlamendi ja nõukogu määrused (EÜ) nr 552/2004 ja (EÜ) nr 216/2008 ning nõukogu määrus (EMÜ) nr 3922/91 (ELT L 212, 22.8.2018, lk 1–122)

Määruse (EL) 2018/1139 hilisemad muudatused on algdokumenti lisatud. Käesoleval konsolideeritud versioonil on üksnes dokumenteeriv väärtus.

SEONDUVAD DOKUMENDID

Komisjoni 13. märtsi 2024. aasta delegeeritud määrus (EL) 2024/1107, millega täiendatakse Euroopa Parlamendi ja nõukogu määrust (EL) 2018/1139, kehtestades üksikasjalikud normid, mida kohaldatakse sertifitseeritud mehitamata õhusõiduki süsteemide ja nende komponentide jätkuva lennukõlblikkuse suhtes ning sellega tegelevate organisatsioonide ja isikute sertifitseerimise suhtes (ELT L, 2024/1107, 23.5.2024)

Komisjoni 10. aprilli 2024. aasta rakendusmäärus (EL) 2024/1109, millega kehtestatakse Euroopa Parlamendi ja nõukogu määruse (EL) 2018/1139 rakenduseeskirjad, milles käsitletakse nõudeid ja haldusmenetlusi, mida pädevad asutused kohaldavad seoses sertifitseeritud mehitamata õhusõiduki süsteemide jätkuva lennukõlblikkuse sertifitseerimise, järelevalve ja asjaomaste nõuete täitmise tagamisega, ning muudetakse rakendusmäärust (EL) 2023/203 (ELT L, 2024/1109, 23.5.2024)

Komisjoni 12. märtsi 2024. aasta delegeeritud määrus (EL) 2024/1403, millega täiendatakse Euroopa Parlamendi ja nõukogu määrust (EL) 2018/1139, sätestades tingimused ja menetlused, mille kohaselt Euroopa Liidu Lennundusohutusamet akrediteerib kvalifitseeritud üksusi (ELT L, 2024/1403, 24.5.2024)

Komisjoni 27. oktoobri 2022. aasta rakendusmäärus (EL) 2023/203, millega kehtestatakse Euroopa Parlamendi ja nõukogu määruse (EL) 2018/1139 rakendamise eeskirjad nõuete osas, mis on seotud selliste infoturvariskide juhtimisega, mis võivad mõjutada lennuohutust ning mida kohaldatakse komisjoni määrustega (EL) nr 1321/2014, (EL) nr 965/2012, (EL) nr 1178/2011, (EL) 2015/340 ning komisjoni rakendusmäärustega (EL) 2017/373 ja (EL) 2021/664 hõlmatud organisatsioonide ning komisjoni määrustega (EL) nr 748/2012, (EL) nr 1321/2014, (EL) nr 965/2012, (EL) nr 1178/2011, (EL) 2015/340 ja (EL) nr 139/2014, komisjoni rakendusmäärustega (EL) 2017/373 ja (EL) 2021/664 hõlmatud pädevate asutuste suhtes, ning muudetakse komisjoni määrusi (EL) nr 1178/2011, (EL) nr 748/2012, (EL) nr 965/2012, (EL) nr 139/2014, (EL) nr 1321/2014, (EL) 2015/340 ning komisjoni rakendusmäärusi (EL) 2017/373 ja (EL) 2021/664 (ELT L 31, 2.2.2023, lk 1–40)

Vt konsolideeritud versioon.

Komisjoni 14. juuli 2022. aasta delegeeritud määrus (EL) 2022/1645, millega kehtestatakse Euroopa Parlamendi ja nõukogu määruse (EL) 2018/1139 rakendamise eeskirjad nõuete osas, mis on seotud selliste infoturvariskide juhtimisega, mis võivad mõjutada komisjoni määrustega (EL) nr 748/2012 ja (EL) nr 139/2014 hõlmatud organisatsioonide lennuohutust, ning muudetakse komisjoni määrusi (EL) nr 748/2012 ja (EL) nr 139/2014 (ELT L 248, 26.9.2022, lk 18–31)

Komisjoni 22. aprilli 2021. aasta rakendusmäärus (EL) 2021/664 U-space’i õigusraamistiku kohta (ELT L 139, 23.4.2021, lk 161–183)

Komisjoni 4. märtsi 2020. aasta delegeeritud määrus (EL) 2020/723, millega kehtestatakse üksikasjalikud normid kolmandate riikide piloodilubade tunnustamise kohta ja muudetakse määrust (EL) nr 1178/2011 (ELT L 170, 2.6.2020, lk 1–8)

Komisjoni 24. mai 2019. aasta rakendusmäärus (EL) 2019/947 mehitamata õhusõidukite käitamise normide ja menetluste kohta (ELT L 152, 11.6.2019, lk 45–71)

Vt konsolideeritud versioon.

Komisjoni 1. märtsi 2017. aasta rakendusmäärus (EL) 2017/373, millega sätestatakse lennuliikluse korraldamise teenuste ja aeronavigatsiooniteenuste osutajate ning muude lennuliikluse korraldamise võrgustiku funktsioonide suhtes ja kõigi nende järelevalve suhtes kohaldatavad ühisnõuded ning millega tunnistatakse kehtetuks määrus (EÜ) nr 482/2008, rakendusmäärused (EL) nr 1034/2011, (EL) nr 1035/2011 ja (EL) 2016/1377 ning muudetakse määrust (EL) nr 677/2011 (ELT L 62, 8.3.2017, lk 1–126)

Vt konsolideeritud versioon.

Komisjoni 20. veebruari 2015. aasta määrus (EL) 2015/340, millega kehtestatakse lennujuhtide lubade ning Euroopa Parlamendi ja nõukogu määruse (EÜ) nr 216/2008 kohaste sertifikaatidega seotud tehnilised nõuded ja haldusmenetlused, muudetakse komisjoni rakendusmäärust (EL) nr 923/2012 ja tunnistatakse kehtetuks komisjoni määrus (EL) nr 805/2011 (ELT L 63, 6.3.2015, lk 1–122)

Vt konsolideeritud versioon.

Komisjoni 12. veebruari 2014. aasta määrus (EL) nr 139/2014, millega kehtestatakse lennuväljadega seotud nõuded ja haldusmenetlused vastavalt Euroopa Parlamendi ja nõukogu määrusele (EÜ) nr 216/2008 (ELT L 44, 14.2.2014, lk 1–34)

Vt konsolideeritud versioon.

Euroopa Parlamendi ja nõukogu 26. veebruari 2014. aasta direktiiv 2014/30/EL elektromagnetilist ühilduvust käsitlevate liikmesriikide õigusaktide ühtlustamise kohta (uuesti sõnastatud) (ELT L 96, 29.3.2014, lk 79–106)

Vt konsolideeritud versioon.

Euroopa Parlamendi ja nõukogu 16. aprilli 2014. aasta direktiiv 2014/53/EL raadioseadmete turul kättesaadavaks tegemist käsitlevate liikmesriikide õigusaktide ühtlustamise kohta ja millega tunnistatakse kehtetuks direktiiv 1999/5/EÜ (ELT L 153, 22.5.2014, lk 62–106)

Vt konsolideeritud versioon.

Euroopa Parlamendi ja nõukogu 3. aprilli 2014. aasta määrus (EL) nr 376/2014, mis käsitleb tsiviillennunduses toimunud juhtumitest teatamist ning juhtumite analüüsi ja järelmeid, millega muudetakse Euroopa Parlamendi ja nõukogu määrust (EL) nr 996/2010 ning tunnistatakse kehtetuks Euroopa Parlamendi ja nõukogu direktiiv 2003/42/EÜ ja komisjoni määrused (EÜ) nr 1321/2007 ja (EÜ) nr 1330/2007 (ELT L 122, 24.4.2014, lk 18–43)

Vt konsolideeritud versioon.

Komisjoni 26. novembri 2014. aasta määrus (EL) nr 1321/2014, õhusõidukite ja lennundustoodete ning nende osade ja seadmete jätkuva lennukõlblikkuse ning sellega tegelevate organisatsioonide ja isikute sertifitseerimise kohta (ELT L 362, 17.12.2014, lk 1–194)

Vt konsolideeritud versioon.

Komisjoni 3. augusti 2012. aasta määrus (EL) nr 748/2012, millega nähakse ette õhusõidukite ja nendega seotud toodete, osade ja seadmete lennukõlblikkuse ja keskkonnaohutuse sertifitseerimise ning projekteerimis- ja tootjaorganisatsioonide sertifitseerimise rakenduseeskirjad (uuesti sõnastatud) (ELT L 224, 21.8.2012, lk 1–85)

Vt konsolideeritud versioon.

Komisjoni 5. oktoobri 2012. aasta määrus (EL) nr 965/2012, millega kehtestatakse lennutegevusega seotud tehnilised nõuded ja haldusmenetlused vastavalt Euroopa Parlamendi ja nõukogu määrusele (EÜ) nr 216/2008 (ELT L 296, 25.10.2012, lk 1–148)

Vt konsolideeritud versioon.

Komisjoni 3. novembri 2011. aasta määrus (EL) nr 1178/2011, millega kehtestatakse tsiviillennunduses kasutatavate õhusõidukite meeskonnaga seotud tehnilised nõuded ja haldusmenetlused vastavalt Euroopa Parlamendi ja nõukogu määrusele (EÜ) nr 216/2008 (ELT L 311, 25.11.2011, lk 1–193)

Vt konsolideeritud versioon.

Euroopa Parlamendi ja nõukogu 20. oktoobri 2010. aasta määrus (EL) nr 996/2010 tsiviillennunduses toimuvate lennuõnnetuste ja intsidentide uurimise ja ennetamise kohta ning millega tunnistatakse kehtetuks direktiiv 94/56/EÜ (ELT L 295, 12.11.2010, lk 35–50)

Vt konsolideeritud versioon.

Euroopa Parlamendi ja nõukogu 24. septembri 2008. aasta määrus (EÜ) nr 1008/2008 ühenduses lennuteenuste osutamist käsitlevate ühiseeskirjade kohta (uuestisõnastamine) (ELT L 293, 31.10.2008, lk 3–20)

Vt konsolideeritud versioon.

Euroopa Parlamendi ja nõukogu 14. detsembri 2005. aasta määrus (EÜ) nr 2111/2005, mis käsitleb ühenduse nimekirja, millesse kantakse lennuettevõtjad, kelle suhtes kohaldatakse ühenduse piires tegevuskeeldu, koostamist ja lennureisijate teavitamist lendu teenindavast lennuettevõtjast ning millega tunnistatakse kehtetuks direktiivi 2004/36/EÜ artikkel 9 (ELT L 344, 27.12.2005, lk 15–22)

Vt konsolideeritud versioon.

Viimati muudetud: 12.07.2024

Top