Choose the experimental features you want to try

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Document 32011D0786

    2011/786/EL: Komisjoni otsus, 29. november 2011 , ohutusnõuete kohta, millele peavad Euroopa Parlamendi ja nõukogu direktiivi 2001/95/EÜ kohaselt vastama jalgrattaid, väikelaste jalgrattaid ja jalgrataste pakiraame käsitlevad Euroopa standardid EMPs kohaldatav tekst

    ELT L 319, 2.12.2011, p. 106–111 (BG, ES, CS, DA, DE, ET, EL, EN, FR, IT, LV, LT, HU, MT, NL, PL, PT, RO, SK, SL, FI, SV)

    Dokument on avaldatud eriväljaandes (HR)

    Legal status of the document In force

    ELI: http://data.europa.eu/eli/dec/2011/786/oj

    2.12.2011   

    ET

    Euroopa Liidu Teataja

    L 319/106


    KOMISJONI OTSUS,

    29. november 2011,

    ohutusnõuete kohta, millele peavad Euroopa Parlamendi ja nõukogu direktiivi 2001/95/EÜ kohaselt vastama jalgrattaid, väikelaste jalgrattaid ja jalgrataste pakiraame käsitlevad Euroopa standardid

    (EMPs kohaldatav tekst)

    (2011/786/EL)

    EUROOPA KOMISJON,

    võttes arvesse Euroopa Liidu toimimise lepingut,

    võttes arvesse Euroopa Parlamendi ja nõukogu 3. detsembri 2001. aasta direktiivi 2001/95/EÜ üldise tooteohutuse kohta, (1) eriti selle artikli 4 lõike 1 punkti a,

    ning arvestades järgmist:

    (1)

    Direktiivis 2001/95/EÜ on sätestatud, et Euroopa standardeid peavad kehtestama Euroopa standardiasutused. Kõnealused standardid peaksid tagama, et tooted vastavad direktiivi üldistele ohutusnõuetele.

    (2)

    Direktiivi 2001/95/EÜ kohaselt käsitatakse toodet ohutuna, kui see vastab vabatahtlikele riiklikele standarditele, millega on üle võetud Euroopa standardid, mille viited on komisjon avaldanud Euroopa Liidu Teatajas.

    (3)

    Direktiivi 2001/95/EÜ artiklis 4 on sätestatud Euroopa standardite koostamise kord. Kõnealuse korra kohaselt kehtestab komisjon ohutuse erinõuded, millele Euroopa standardid peaksid vastama, ning annab seejärel Euroopa standardiasutustele volitused vastavate standardite koostamiseks.

    (4)

    Komisjon avaldab vastuvõetud Euroopa standardite viited Euroopa Liidu Teatajas.

    (5)

    Direktiivi 2001/95/EÜ artikli 4 lõike 2 teise lõigu kohaselt võib enne kõnealuse direktiivi jõustumist Euroopa standardiasutuste vastuvõetud standardite viited avaldada Euroopa Liidu Teatajas isegi ilma komisjoni volituseta, tingimusel et nende standarditega tagatakse kõnealuse direktiiviga kehtestatud üldiste ohutusnõuete järgimine.

    (6)

    Komisjon avaldas otsusega 2006/514/EÜ (2) Euroopa Liidu Teatajas Euroopa standardite EN 14764:2005 (linna- ja retkejalgrattad), EN 14766:2005 (mägijalgrattad), EN 14781:2005 (võidusõidurattad) ja EN 14872:2006 (jalgrataste pakiraamid) viited.

    (7)

    Otsuses 2006/514/EÜ viidatud nelja Euroopa standardi kohta puudub direktiivi 2001/95/EÜ artikli 4 lõike 1 kohane komisjoni volitus.

    (8)

    Euroopa Standardikomitee on teatanud, et Euroopa standardid EN 14764:2005, EN 14766:2005, EN 14781:2005 ja EN 14872:2006 vaadatakse uuesti läbi. Kõnealuste standardite läbivaatusjärgsete uute versioonide viiteid ei saa Euroopa Liidu Teatajas avaldada ilma komisjoni volituseta, millega kehtestatakse ohutuse erinõuded.

    (9)

    Seepärast peaks komisjon sätestama jalgrataste ja pakiraamide ohutuse erinõuded, et volitada Euroopa standardiasutusi koostama Euroopa standardeid kõnealuste nõuete alusel.

    (10)

    Väikelaste jalgrattad, mida ei käsitata mänguasjadena mänguasjade ohutuse direktiivi (Euroopa Parlamendi ja nõukogu direktiiv 2009/48/EÜ (3)) tähenduses, võivad, kui need ei ole ohutud, põhjustada lastele raskeid pea-, rindkere-, kõhupiirkonna või jäsemete vigastusi eelkõige kukkumiste tagajärjel.

    (11)

    Noored jalgratturid saavad tavaliselt vigastada mängimise ajal või liiga kiiresti sõites (4) ning on eriti ohustatud kukkumistest, sest kasvueas nad alles arendavad oma motoorseid võimeid ja omandavad jalgratta valitsemise oskust, sealhulgas oskust vältida takistusi, jalakäijaid või teisi jalgrattureid. Kõnealused tegurid ja laste kõrgema asetusega raskuskese muudavad tasakaalu hoidmise raskeks.

    (12)

    Vastavalt vigastuste andmebaasile saavad Euroopa Liidus jalgratturitega seotud õnnetuste puhul 37 % juhtudest vigastada viie- kuni üheksa-aastased lapsed (5). Kuigi suure osa nendest õnnetustest moodustavad liiklusõnnetused, juhtub noorte ratturitega palju õnnetusi ka mängimise ajal, esemetele või teistele inimestele otsasõidu tõttu ja ka lihtsalt ratastega kukkudes. Ühendkuningriigis tehtud hinnangu alusel satub igal aastal kodus jalgrattaga sõitmisel tekkinud õnnetuste tagajärjel haiglaravile üle 2 000 lapse ning muudes kohtades, näiteks parkides ja mänguväljakutel, toimunud õnnetuste tagajärjel lisandub neile veel 21 000 last (6).

    (13)

    Euroopa standardis EN 14765:2005 + A1:2008 on täpsustatud ohutusnõuded ja katsemeetodid väikelaste jalgrataste kohta, mis jäetakse välja mänguasjade ohutuse direktiivi (direktiiv 2009/48/EÜ) reguleerimisalast. Kõnealuse standardi kohta puudub siiski komisjoni volitus.

    (14)

    Seepärast on vaja sätestada ohutusnõuded ja kutsuda üles koostama kõnealuste nõuetega kooskõlas olevaid Euroopa standardeid väikelaste jalgrataste kohta, mida ei käsitata mänguasjadena mänguasjade ohutuse direktiivi (direktiiv 2009/48/EÜ) tähenduses.

    (15)

    Kui asjakohased standardid on kehtestatud ja tingimusel, et komisjon otsustab avaldada nende viited Euroopa Liidu Teatajas vastavalt direktiivi 2001/95/EÜ artikli 4 lõikes 2 sätestatud korrale, käsitatakse kõnealustele standarditele vastavaid jalgrattaid, väikelaste jalgrattaid ja jalgrataste pakiraame kõnealuste standarditega hõlmatud ohutusnõuete osas direktiivi 2001/95/EÜ üldistele ohutusnõuetele vastavaina.

    (16)

    Käesoleva otsusega ette nähtud meetmed on kooskõlas direktiivi 2001/95/EÜ artikli 15 alusel asutatud komitee arvamusega, Euroopa Parlament ega nõukogu ei ole esitanud vastuväiteid,

    ON VASTU VÕTNUD KÄESOLEVA OTSUSE:

    Artikkel 1

    Käesolevas otsuses kasutatakse järgmisi mõisteid.

    a)   „Jalgratas”– kaherattaline sõiduvahend, mille ajamiks on üksnes või peamiselt ratturi lihasjõud, välja arvatud kahe või enama sadulaga sõiduvahendid.

    b)   „Väikelaste jalgratas”– jalgratas, mille sadula maksimumkõrgus on suurem kui 435 mm ja väiksem kui 635 mm ja mis on ette nähtud ratturitele, kelle keskmine kehamass on 30 kg.

    c)   „Linna- ja retkejalgratas”– jalgratas, mille sadula maksimumkõrgus on 635 mm või rohkem ja mis on ette nähtud sõitmiseks avalikult kasutatavatel teedel, sealhulgas katteta teedel.

    d)   „Mägijalgratas”– jalgratas, mille sadula maksimumkõrgus on 635 mm või rohkem, mis on ette nähtud sõitmiseks maastikul, avalikult kasutatavatel teedel ja kergliiklusteedel, millel on asjakohaselt tugevdatud raam ja muud komponendid ning millel on tavaliselt laiad suure turvisemustriga rehvid ja arvukalt käike.

    e)   „Võidusõiduratas”– jalgratas, mille sadula maksimumkõrgus on 635 mm või rohkem ja mis on ette nähtud suure kiirusega sõitmiseks avalikult kasutatavatel teedel. Kõnealused jalgrattad on üldiselt ette nähtud kattega teel sõitmiseks.

    f)   „Jalgratta pakiraam”– vahend või mahuti, välja arvatud haagis, mis asetatakse kohale ja kinnitatakse püsivalt jalgratta tagumise (tagapakiraam) või eesmise (esipakiraam) ratta kohale ja/või kõrvale ja mis on ette nähtud üksnes pakiveoks või lasteistmel istuvate laste veoks.

    Artikkel 2

    Käesoleva otsuse lisas sätestatakse jalgrataste, väikelaste jalgrataste ja jalgrataste pakiraamide ohutuse erinõuded, mille tingimustele peavad direktiivi 2001/95/EÜ artikli 4 kohaselt vastama Euroopa standardid.

    Artikkel 3

    Käesolev otsus jõustub kahekümnendal päeval pärast selle avaldamist Euroopa Liidu Teatajas.

    Brüssel, 29. november 2011

    Komisjoni nimel

    president

    José Manuel BARROSO


    (1)  EÜT L 11, 15.1.2002, lk 4.

    (2)  ELT L 200, 22.7.2006, lk 35.

    (3)  ELT L 170, 30.6.2009, lk 1.

    (4)  http://www.rospa.com/roadsafety/info/cycling_accidents.pdf

    (5)  IDB Database 2006–2008

    (6)  http://www.capt.org.uk/resources/talking-about-cycle-safety


    LISA

    I   OSA

    Jalgrataste ohutuse erinõuded

    1.   JAGU

    Kõikide jalgrattatüüpide suhtes kohaldatavad ohutusnõuded

    1.   Üldnõuded

    Kõikide jalgrattatüüpide konstruktsioon peab olema vastavuses ettenähtud kasutaja sõiduoskuse ja füüsilise vormiga. Erilist tähelepanu tuleb pöörata väikelaste jalgrataste konstruktsioonile.

    Jalgrattaga sõitmisel peab vigastuse või tervisekahjustuse riski tase olema toote mõistliku ja ettenähtud kasutuse korral minimaalne, tunnistatud vastuvõetavaks ning olema kooskõlas tervise ja ohutuse kõrgetasemelise kaitsega.

    Tavapärase või ettenähtud kasutuse korral ei tohi ükski osa, millega kasutaja kokku puutub, põhjustada talle füüsilisi vigastusi.

    Kasutajatele antakse teada, mis riske ja ohte võib tõenäoliselt esineda ning kuidas neid ära hoida (vt toote ohutusteave).

    Jalgratastel peavad ees, taga ja külgedel olema valgustusseadmed ja helkurid, et tagada jalgratta ja ratturi hea nähtavus. Kõnealused vahendid peavad vastama selles riigis kehtivatele õigusnormidele, kus toodet turustatakse.

    Tootja peab märkima jalgratta soovitatava maksimaalse lubatud kandevõime (näiteks sõitja ja kaassõitjate, koorma, pakiraami jne massi), mis on rattale ette nähtud.

    Tootja peab märkima, kas jalgrattale saab paigaldada pakiraami ja/või lasteistet.

    2.   Füüsikalised omadused

    Käsitsemine

    Täielikult kokkupandud jalgratas peab võimaldama kindlat käsitsemist sõitmise, pidurdamise, pööramise ja juhtimise ajal. Jalgratast peab olema võimalik juhtida juhtrauast ühe käega hoides (nagu käega märguandmisel), ilma et juhtimine muutuks ratturile raskeks või ohtlikuks.

    Stabiilsus

    Kõik jalgratta osad peavad olema valmistatud selliselt, et need tagavad stabiilsuse taseme, mis vastab ettenähtud kasutaja tavapärasele kasutusele.

    Jalgratast peab olema võimalik juhtida juhtrauast ühe käega hoides (nagu käega märguandmisel), ilma et juhtimine muutuks ratturile raskeks või ohtlikuks. Koormatud pakiraamiga jalgratas peab võimaldama kindlat käsitsemist sõitmise, pidurdamise, pööramise ja juhtimise ajal.

    Vastupidavus/väsimuskindlus

    Kõik jalgratta osad peavad olema ettenähtud kasutajale ohutud toote kogu kasutusea vältel. Kui see on asjakohane, peab osadele olema märgitud kulumispiir, millest alates tuleb need välja vahetada selleks, et tagada täielik funktsionaalsus.

    Ilmastikutingimuste (näiteks vihma) mõju pidurisüsteemidele peab olema minimeeritud.

    Pidurisüsteemid

    Jalgrattal peab olema vähemalt kaks sõltumatut pidurisüsteemi. Vähemalt üks peab olema esirattal ja üks tagarattal. Pidurisüsteemide konstruktsioon peab tagama ohutuse nii kuival kui ka märjal teel pidurdamisel.

    Otsus selle kohta, kas tagaratta pidurisüsteemis kasutatakse käsi- või jalgpidurit, peab lähtuma selle riigi õigusaktidest, tavadest või eelistustest, kuhu ratas tarnitakse.

    Teravad servad

    Ükski osa, mis tavapärase sõitmise, käsitsemise või hoolduse ajal võib kokku puutuda kasutaja kehaga, ei tohi olla terav.

    Kinnijäämine

    Jalgrattad ei tohi põhjustada sellist kinnijäämise ohtu, mida on võimalik nende konstruktsiooniga vältida.

    Kui tavapärase kasutamise või hoolduse ajal esineb kinnijäämise risk, siis peab see olema kajastatud kasutusjuhendis/ jalgrattale märgitud hoiatustes.

    Väljaulatuvad osad

    Väljaulatuvaid osi, mis võiksid kahjustada kasutajat, tuleb alati vältida.

    3.   Mehaanilised omadused

    Kokkupanekumehhanism

    Kokkupanekumehhanismid peavad mis tahes kasutusaegse juhusliku avanemise korral olema funktsionaalsed, töökindlad ja ohutud ega tohi põhjustada vigastusi.

    Kinnitusdetailid

    Vigastuste vältimiseks peavad kõik jalgrattal kasutatavad kinnitusdetailid, poldid, kodarad ja niplid olema õige suurusega ning sobivast materjalist.

    Kõik jalgrattal ohutuse suhtes olulistes kohtades kasutatavad kinnitusdetailid ja poldid peavad olema kindlalt kinnitatud, et vältida nende juhuslikku lahtitulekut.

    Kohandatavus ja juhtimisseadised

    Kasutaja suuruse ja kuju suhtes kohandatavaid jalgratta osi, nagu sadul või juhtraud, peab olema kerge käsitseda ilma kasutajat ohtu seadmata. Juhendites peab olema osutatud, mis töövahendit on ettenähtud kasutajat arvestades asjakohane kasutada. Kõiki juhtimisseadiseid peab tavapärase kasutuse korral olema kerge ja ohutu käsitseda. Nad peavad olema valmistatud ja paigaldatud selliselt, et võimaldada kasutajal jalgratta valitsemist. Eelkõige peab ratturil olema võimalus pidurdada ja vahetada käiku, kui tal on vähemalt üks käsi juhtraual.

    4.   Keemilised omadused

    Ükski ratturiga kokku puutuvatest osadest, eriti väikelaste jalgrataste puhul, ei tohi põhjustada ettenähtud kasutajale mürgistusohtu.

    5.   Katsemeetodid

    Standardis tuleb kirjeldada stabiilsuse katseid, töökindluse katseid maksimumkoormuse hindamiseks ning jõuülekande, pidurdamise, juhtimise, raamielementide vastupidavuse hindamise ja väsimuskindluse katseid.

    6.   Toote ohutusteave

    Toote ohutusteave peab olema esitatud toote müügikoha riigi keeles või keeltes.

    Toote ohutusteave tuleb esitada kõigi jalgrattatüüpide puhul. Ohutusteave peab olema loetav, arusaadav ja nii kõikehõlmav kui võimalik, jäädes samas kokkuvõtlikuks.

    Visuaalsed vahendid, nagu piktogrammid ja illustratsioonid, peavad toote ohutusteabes olema esitatud silmatorkavalt.

    Ohutusteave peab hõlmama ostuteavet, juhendeid kasutuse, puhastuse, kontrolli ja hoolduse kohta, märgiseid ja hoiatusi ning suunama tähelepanu tõenäoliselt tekkivatele ohtudele ja ettevaatusabinõudele õnnetuste vältimiseks.

    Ohutusteave peab hõlmama juhendeid, kuidas paigaldada helkureid ja tulesid, et tagada maksimaalne nähtavus vastavalt riigis kehtivatele õigusnormidele, mille alusel toodet turustatakse.

    Tootega kaasas olev ohutusteave ja tavapärane kasutus ei tohi olla omavahel vastuolus.

    Jalgrattaraamile peab olema hästi nähtavas kohas, märgatavalt ja püsivalt märgitud raami seerianumber ning jalgratta kokku pannud ettevõtja (või tema esindaja) nimi ja aadress.

    2.   JAGU

    Teatavate jalgrataste suhtes kohaldatavad lisaohutusnõuded

    Käesoleva jaoga hõlmatud jalgrataste suhtes tuleb lisaks 1. jao ohutusnõuetele kohaldada järgmisi lisanõudeid.

    1.   Väikelaste jalgrattad

    Sadula maksimumkõrguse ja ratturi keskmise kehamassi piirangud põhinevad antropomeetrilistel andmetel (vanusele vastav keskmine kehamass ja jalgade pikkus). Kõnealuste jalgrataste suhtes kohaldatakse järgmisi nõudeid.

    Kiirvabastusmehhanisme ei tohi kasutada.

    Pedaalirihmu ja -korve ei tohi paigaldada.

    Jalgratta esipidurite pidurdusjõud peab olema piiratud, et ära hoida rataste blokeerimisest tulenevat jalgratta juhitavuse kaotust.

    Abirattaid peab olema võimalik paigaldada või eemaldada ilma tagaratta telje kinnitust lõdvendamata.

    Väikelaste jalgrattasadula mis tahes asendi korral ei tohi tekkida kinnijäämisohtu.

    Väikelaste jalgratastel peab olema vähemalt kaks sõltumatut pidurisüsteemi, üks esi- ja teine tagarattale.

    2.   Mägijalgrattad

    Mägijalgrataste kõik ohutuselemendid peavad olema konstrueeritud selliselt, et nad peaksid vastu jõududele, mis on suuremad kui tavapärase kasutuse korral muudele jalgrattatüüpidele kohalduvad jõud (nt maastikuteedest põhjustatud vibratsioon ja löögid; jõuülekandele, juhtimisseadistele ja piduritele kohalduv suurem jõud), ning pidurite kulumisele.

    3.   Võidusõidurattad

    Võidusõidurataste kõik ohutuselemendid peavad olema konstrueeritud selliselt, et nad peaksid vastu jõududele, mis on suuremad kui tavapärase kasutuse korral muudele jalgrattatüüpidele kohalduvad jõud (nt suurem kiirus, jõuülekandele, juhtimisseadistele ja piduritele kohalduv suurem jõud).

    II   OSA

    Jalgrataste pakiraamide ohutuse erinõuded

    1.   Üldnõuded

    Jalgrataste pakiraamide suhtes kohaldatavad erinõuded ja katsemeetodid peavad tagama kasutaja ja transporditava lapse ohutuse jalgrattasõidu ajal. Kõnealune toode peab läbima katsed, et kinnitada selle stabiilsust ja vastupidavust ning väsimus- ja temperatuurikindlust.

    2.   Klassifikatsioon

    Pakiraamid jagatakse kandevõime alusel klassidesse, mis on kooskõlas ettenähtud kasutusega ja jalgrattal oleva kinnituskohaga, kuhu pakiraam paigaldatakse.

    3.   Suurus

    Pakiraam, mis on ette nähtud lasteistme paigaldamiseks, peab olema kõnealuse kasutuse jaoks asjakohase suurusega.

    4.   Stabiilsus

    Kõik pakiraami osad peavad olema konstrueeritud selliselt, et oleks tagatud toote piisav stabiilsus ettenähtud kasutaja tavapärase kasutuse korral.

    Pakiraami osad peavad olema kindlalt kokku pandud ja kinnitatud kaasasolevate või tootja määratud kinnitusvahendite abil vastavalt tootja juhendile.

    Kõik kinnitusvahendid peavad olema õige suurusega.

    Ilmastikutingimuste mõju pakiraami ohutusele peab olema minimeeritud.

    5.   Teravad servad

    Kaitseta servad, mille vastu võib puutuda rattur või transporditav laps tavapärase sõidu või tavapärase käsitsemise ja hoolduse ajal, ei tohi põhjustada vigastusohtu. Vedruotsad peavad olema ümarad või kaetud kaitsekorgiga.

    6.   Väljaulatuvad osad

    Väljaulatuvaid osi tuleb vältida või nad peavad olema konstrueeritud selliselt, et oht kasutajale või transporditavale lapsele oleks ärahoitav või minimeeritud.

    7.   Nähtavus

    Toode peab olema konstrueeritud selliselt, et oleks tagatud jalgratta nähtavus, kui sellega sõidetakse pimedal ajal või halva nähtavusega tingimustes.

    8.   Toote ohutusteave

    Sõltumata sellest, kas pakiraami müüakse eraldi lisatarvikuna või see on juba paigaldatud jalgrattale, peab tootega olema kaasas vähemalt järgmine teave tarbijale:

    a)

    kuidas ja kuhu peab pakiraami jalgrattal paigaldama;

    b)

    tootele püsivalt märgitud hoiatus pakiraami maksimaalse kandevõime kohta ja selle ületamise keeld;

    c)

    kas pakiraamile tohib kinnitada lasteistet;

    d)

    hoiatus, et esemeid saab ohutult vedada üksnes pakiraamil;

    e)

    hoiatus, et pakiraami ehitust ei tohi muuta;

    f)

    hoiatus, et kinnitusdetailid peavad olema kaitstud ja neid tuleb sageli kontrollida;

    g)

    hoiatus, et jalgratta sõiduomadused (eriti juhtimise ja pidurdamisega seotud) võivad muutuda, kui pakiraam on koormatud;

    h)

    hoiatus veenduda, et esemed või lasteiste on pakiraamile kinnitatud turvaliselt vastavalt tootja juhendile ning et ei ole lahtisi rihmu, mis võiksid ratastesse kinni jääda;

    i)

    juhend, kuidas paigaldada helkureid ja tulesid, et tagada nähtavus mis tahes ajahetkel ja eriti juhul, kui näiteks pakiraam on koormatud;

    j)

    teave tootja, importija või esindaja nime ja aadressi, tootemargi, mudeli ja tootepartii numbri või viidete kohta, mis peavad olema tootel esitatud nähtavalt, loetavalt ja püsivalt;

    k)

    teave jalgrattatüübi või -tüüpide kohta, millele pakiraamid on ette nähtud, välja arvatud juhul, kui toodet müüakse jalgratta osana ning see on juba jalgrattale paigaldatud.


    Top