Choose the experimental features you want to try

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Document 32008R1055

Komisjoni määrus (EÜ) nr 1055/2008, 27. oktoober 2008 , millega rakendatakse Euroopa Parlamendi ja nõukogu määrust (EÜ) nr 184/2005 maksebilansistatistika kvaliteedinõuete ja kvaliteediaruannete osas

ELT L 283, 28.10.2008, p. 3–4 (BG, ES, CS, DA, DE, ET, EL, EN, FR, IT, LV, LT, HU, MT, NL, PL, PT, RO, SK, SL, FI, SV)

Dokument on avaldatud eriväljaandes (HR)

Legal status of the document In force: This act has been changed. Current consolidated version: 07/08/2023

ELI: http://data.europa.eu/eli/reg/2008/1055/oj

28.10.2008   

ET

Euroopa Liidu Teataja

L 283/3


KOMISJONI MÄÄRUS (EÜ) nr 1055/2008,

27. oktoober 2008,

millega rakendatakse Euroopa Parlamendi ja nõukogu määrust (EÜ) nr 184/2005 maksebilansistatistika kvaliteedinõuete ja kvaliteediaruannete osas

EUROOPA ÜHENDUSTE KOMISJON,

võttes arvesse Euroopa Ühenduse asutamislepingut,

võttes arvesse Euroopa Parlamendi ja nõukogu 12. jaanuari 2005. aasta määrust (EÜ) nr 184/2005 ühenduse maksebilansi, rahvusvahelise teenuskaubanduse ja välismaiste otseinvesteeringute statistika kohta, (1) eelkõige selle artikli 4 lõiget 3,

ning arvestades järgmist:

(1)

Määrusega (EÜ) nr 184/2005 kehtestatakse ühine raamistik ühenduse statistika tootmise kohta järgmistes valdkondades: maksebilanss, rahvusvaheline teenuskaubandus ja välismaised otseinvesteeringud.

(2)

Vastavalt määruse (EÜ) nr 184/2005 artikli 4 lõikele 3 on vaja täpsustada ühised kvaliteedistandardid, samuti kvaliteediaruannete sisu ja regulaarsus.

(3)

Käesolevas määruses sätestatud meetmed on kooskõlas määruse (EÜ) nr 184/2005 kohaselt moodustatud maksebilansi komitee arvamusega,

ON VASTU VÕTNUD KÄESOLEVA MÄÄRUSE:

Artikkel 1

Liikmesriigid esitavad igal aastal kvaliteediaruande, mis on koostatud vastavalt lisas esitatud eeskirjadele.

Artikkel 2

Liikmesriigid esitavad kvaliteediaruanded iga aasta 30. novembriks.

Artikkel 3

Käesolev määrus jõustub kahekümnendal päeval pärast selle avaldamist Euroopa Liidu Teatajas.

Käesolev määrus on tervikuna siduv ja vahetult kohaldatav kõikides liikmesriikides.

Brüssel, 27. oktoober 2008

Komisjoni nimel

komisjoni liige

Joaquín ALMUNIA


(1)  ELT L 35, 8.2.2005, lk 23.


LISA

1.   Sissejuhatus

Kvaliteediaruanne peab sisaldama nii kvantitatiivseid kui ka kvalitatiivseid kvaliteedi näitajaid. Komisjon (Eurostat) edastab kõikidele liikmesriikidele tulemused kvantitatiivsete näitajate kohta, mis on arvutatud esitatud andmete põhjal. Liikmesriigid võivad tulemusi tõlgendada ja kommenteerida oma kogumismetoodikast lähtuvalt.

2.   Ajakava

Komisjon (Eurostat) edastab iga aasta oktoobri lõpuks liikmesriikidele kvaliteediaruannete kavandid, mis on osaliselt eeltäidetud komisjonile (Eurostatile) kättesaadavate kvantitatiivsete indikaatorite ja muu teabega.

Iga aasta 30. novembriks edastavad liikmesriigid komisjonile (Eurostatile) täidetud kvaliteediaruanded.

3.   Kvaliteedinõuded

Relevantseks peetakse järgmisi kvaliteedinõudeid: andmete ajakohasus ja kaetus, meetodi usaldusväärsus, stabiilsus, usutavus, sidusus ja täpsus. Kuigi kvaliteedikomponent „täpsus” on olemuslikult relevantne, käsitletakse seda eraldi kõrvalkomponendina, sest see on seotud andmete sisestamise kvaliteediga.

3.1.   Komisjonile (Eurostatile) esitatavate andmete ajakohasus ja katvus

Selle komponendi all peetakse silmas andmete edastamise tähtaegadest kinnipidamist ning andmete kättesaadavust võrdlusperioodide ja geograafiliste, kirjete ja tegevusalade liigituste kaupa.

3.2.   Meetodi usaldusväärsus

Meetodi usaldusväärsuse all peetakse silmas vastavust rahvusvaheliselt tunnustatud standarditele, juhtnööridele ja headele tavadele.

See komponent sisaldab meetodi kohta piiratud arvu küsimusi, mis aasta-aastalt muutuvad, ning keskendub rahvusvaheliselt kokkulepitud standardite järgimisele. Liikmesriigid kirjeldavad ka võrdlusperioodil toimunud peamisi muutusi metoodikas ning seda, kuidas need mõjutavad andmete kvaliteeti.

3.3.   Stabiilsus

Stabiilsuse all peetakse silmas esialgse hinnangulise väärtuse ja lõpliku väärtuse vahelist vastavust.

Selle raames kontrollitakse korrigeerimiste ulatust, nende suunda ning esialgsest ja lõplikest hinnangutest tuletatud suundumuste vastavust.

3.4.   Usutavus

Usutavuse all peetakse silmas põhjendamatute muutuste puudumist.

Liikmesriigid hindavad oma sisemisi kontrollmenetlusi (tugevusi ja nõrkusi) ning kirjeldavad, mis nende parandamiseks on kavas teha.

3.5.   Sidusus

Sidusust analüüsitakse nii esitatud andmekogumi sees (sisemine sidusus) kui ka teisi samalaadseid asjaomaseid andmekogumeid hõlmates (väline sidusus).

3.6.   Täpsus

Täpsuse all peetakse silmas (lõpliku) hinnangu ja tegeliku populatsiooniväärtuse vahelist vastavust.

See sisaldab analüüsi, milles kirjeldatakse peamisi probleeme, mis tekivad teatavatel parameetritel põhinevate andmete kaetuse parandamisel. Seda kriteeriumit käsitletakse kvaliteedi lisakomponendina ning seda ei võeta üldise kvaliteedihinnangu puhul arvesse.


Top