Choose the experimental features you want to try

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Document 92003E003646

SKRIFTLIG FORESPØRGSEL E-3646/03 af Salvador Jové Peres (GUE/NGL)og Pedro Marset Campos (GUE/NGL) til Kommissionen. Aftale mellem EU og Marokko.

EUT C 78E af 27.3.2004, pp. 618–619 (ES, DA, DE, EL, EN, FR, IT, NL, PT, FI, SV)

European Parliament's website

27.3.2004   

DA

Den Europæiske Unions Tidende

CE 78/618


(2004/C 78 E/0654)

SKRIFTLIG FORESPØRGSEL E-3646/03

af Salvador Jové Peres (GUE/NGL) og Pedro Marset Campos (GUE/NGL) til Kommissionen

(9. december 2003)

Om:   Aftale mellem EU og Marokko

Rådet (landbrug) understregede på sine møder i marts og december 1997 »betydningen af, at der i forbindelse med fastlæggelsen af Fællesskabets holdning under forhandlingerne med tredjelande tages hensyn til EF-landbrugsmarkedets karakteristika og til de socioøkonomiske virkninger af de indrømmelser, der er planlagt på dette marked, samt til behovet for at udvikle en global og sammenhængende strategi på området«, opfordrede Kommissionen til »regelmæssigt at analysere situationen med hensyn til handelen med landbrugsprodukter og især virkningerne af præferenceordningerne for import af disse produkter i Fællesskabet« og fremhævede »nødvendigheden af, at der foreligger en konsekvensanalyse af de indrømmelser, der kan forventes at blive ydet tredjelande eller grupper af tredjelande, og af de fordele, som dette kan medføre for Den Europæiske Union, før der vedtages forhandlingsdirektiver eller autonome foranstaltninger, der indebærer indrømmelser med hensyn til landbrugsprodukter«.

Har Kommissionen gennemført disse undersøgelser, som Rådet efterlyste i forbindelse med fastlæggelse af Fællesskabets holdning under forhandlingerne med Marokko? Kan den fremsende dem? Hvordan er Komissionens tidsplan for præsentation af de regelmæssige konsekvensanalyser af associeringsaftalen med Marokko, som Rådet forlangte?

Samlet svar

afgivet på Kommissionens vegne af Christopher Patten

på skriftlige forespørgsler E-3645/03 og E-3646/03

(30. januar 2004)

I henhold til den nylige aftale med Marokko om import af landbrugsprodukter er kvoterne fastlagt på grundlag af traditionelle varestrømme. Marokko har overskredet den kvote for eksport af squash, der er fastsat i associeringsaftalen. Dette har imidlertid ikke forårsaget nogen forstyrrelser på EU's marked, og der er ingen aktører eller lande, der har indgivet klage. Endvidere er de relevante data regelmæssigt blevet fremsendt til Forvaltningskomitéen for Frugt og Grøntsager. Derfor har Kommissionen ikke skønnet det nødvendigt at træffe nogen foranstaltninger, eftersom der ikke foreligger svig eller andre betænkelige forhold, og eftersom overskridelsen af importkvoten er resultatet af en øget efterspørgsel efter squash i EU.

I 1997 blev der gennemført en konsekvensundersøgelse. I 2002 anmodede Rådet officielt Kommissionen om at gennemføre endnu en undersøgelse af konsekvenserne af liberaliseringen af handelen med landbrugsprodukter i Middelhavsområdet på de bilaterale landbrugsforhandlinger. Der henvises til denne undersøgelse i konklusionerne fra udenrigsministrenes 6. EU/Middelhavskonference, der fandt sted i Napoli den 2.-3. december 2003. Undersøgelsen er for nylig blevet afsluttet og er tilgængelig på følgende netadresse: (www.femise.org).

Kommissionen er udmærket klar over, at handelen med landbrugsprodukter fra Middelhavsregionen er et følsomt område. Derfor underretter den jævnligt de berørte parter, både inden for rammerne af de forskellige forvaltningskomitéer og rådgivende udvalg og gennem de forskellige arbejdsgrupper i rådsregi.


Top