EUR-Lex Access to European Union law

Back to EUR-Lex homepage

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Document 52023PC0004

Návrh PROVÁDĚCÍ ROZHODNUTÍ RADY, kterým se v souvislosti s Kamerunem mění prováděcí rozhodnutí 2014/170/EU, kterým se stanoví seznam třetích zemí nespolupracujících v boji proti nezákonnému, nehlášenému a neregulovanému rybolovu

COM/2023/4 final

V Bruselu dne 5.1.2023

COM(2023) 4 final

2023/0003(NLE)

Návrh

PROVÁDĚCÍ ROZHODNUTÍ RADY,

kterým se v souvislosti s Kamerunem mění prováděcí rozhodnutí 2014/170/EU, kterým se stanoví seznam třetích zemí nespolupracujících v boji proti nezákonnému, nehlášenému a neregulovanému rybolovu


DŮVODOVÁ ZPRÁVA

1.SOUVISLOSTI NÁVRHU

Odůvodnění a cíle návrhu

Tento návrh se týká uplatňování nařízení Rady (ES) č. 1005/2008 ze dne 29. září 2008, kterým se zavádí systém Společenství pro předcházení, potírání a odstranění nezákonného, nehlášeného a neregulovaného rybolovu, mění nařízení (EHS) č. 2847/93, (ES) č. 1936/2001 a (ES) č. 601/2004 a zrušují nařízení (ES) č. 1093/94 a (ES) č. 1447/1999 1 („nařízení o rybolovu NNN“).

Obecné souvislosti

Návrh se předkládá v souvislosti s prováděním nařízení o rybolovu NNN a je výsledkem analýzy a dialogu, které proběhly v souladu s hmotněprávními a procesními požadavky stanovenými v uvedeném nařízení, jejichž součástí je mimo jiné to, že by všechny země měly plnit povinnosti, které pro ně jakožto státy vlajky, státy přístavu, pobřežní státy nebo státy trhu vyplývají z mezinárodního práva v oblasti předcházení, potírání a odstranění rybolovu NNN.

Platné předpisy vztahující se na oblast návrhu

Rozhodnutí Komise ze dne 17. února 2021 (Úř. věst. C 59, 19.2.2021, s. 1) o oznámení Kamerunské republice, že může být určena jako nespolupracující třetí země v boji proti nezákonnému, nehlášenému a neregulovanému rybolovu podle nařízení Rady (ES) č. 1005/2008, kterým se zavádí systém Společenství pro předcházení, potírání a odstranění nezákonného, nehlášeného a neregulovaného rybolovu.

Prováděcí rozhodnutí Komise ze dne 5. ledna 2023 2 , kterým se Kamerun určuje jako nespolupracující třetí země v boji proti nezákonnému, nehlášenému a neregulovanému rybolovu.

Soulad s ostatními politikami a cíli Unie

Nevztahuje se na tento návrh.

2.VÝSLEDKY KONZULTACÍ SE ZÚČASTNĚNÝMI STRANAMI A POSOUZENÍ DOPADŮ

Konzultace zúčastněných stran

V souladu s ustanoveními nařízení o rybolovu NNN měly zúčastněné strany dotčené tímto řízením možnost v průběhu analýzy a dialogu hájit své zájmy.

Sběr a využití výsledků odborných konzultací

Nebylo třeba využít externích odborných konzultací.

Posouzení dopadů

Tento návrh je výsledkem provádění nařízení o rybolovu NNN.

Nařízení o rybolovu NNN neobsahuje ustanovení týkající se obecného posouzení dopadů, obsahuje však úplný seznam podmínek, které musí být posouzeny.

3.PRÁVNÍ STRÁNKA NÁVRHU

Shrnutí navrhovaných opatření

Dne 17. února 2021 Komise v rozhodnutí Komise oznámila Kamerunu, že považuje za možné, že bude určen jako nespolupracující země podle nařízení o rybolovu NNN.

V souvislosti s Kamerunem přistoupila Komise k demarším. Tyto demarše zahrnovaly mimo jiné odůvodnění jejího postupu a poskytly této zemi možnost reagovat a předložit důkazy k vyvrácení určení, právo požadovat dodatečné informace nebo je poskytnout, návrhy akčního plánu k nápravě daného stavu, jakož i poskytly dostatečnou lhůtu na odpověď a přiměřenou dobu k nápravě zjištěného stavu.

Komise dne 5. ledna 2023 prováděcím rozhodnutím Komise určila Kamerun jako třetí zemi, kterou Komise považuje za nespolupracující třetí zemi podle nařízení o rybolovu NNN.

Přiložený návrh prováděcího rozhodnutí Rady je založen na zjištěních, která potvrdila, že Kamerun neplní povinnosti, které pro ně jakožto stát vlajky, přístavu, trhu nebo pobřežní stát vyplývají z mezinárodního práva.

Navrhuje se proto, aby Rada přijala připojený návrh rozhodnutí.

Právní základ

Nařízení Rady (ES) č. 1005/2008 ze dne 29. září 2008, kterým se zavádí systém Společenství pro předcházení, potírání a odstranění nezákonného, nehlášeného a neregulovaného rybolovu.

Zásada subsidiarity

Návrh spadá do výlučné pravomoci Evropské unie. Zásada subsidiarity se proto neuplatní.

Zásada proporcionality

Návrh je v souladu se zásadou proporcionality z těchto důvodů:

podoba opatření je popsána v nařízení o rybolovu NNN a neponechává žádný prostor pro rozhodnutí na vnitrostátní úrovni.

Údaje o způsobu, jakým je dosaženo toho, aby finanční a administrativní zátěž Unie, vlád členských států, regionálních a místních orgánů, hospodářských subjektů a občanů byla co nejmenší a přiměřená cíli návrhu, není třeba uvádět.

Volba nástrojů

Navrhované nástroje: rozhodnutí.

Jiné prostředky by nebyly přiměřené z tohoto důvodu:

jiné prostředky by nebyly přiměřené, jelikož nařízení o rybolovu NNN nestanoví jiné možnosti.

4.ROZPOČTOVÉ DŮSLEDKY

Návrh nemá žádné důsledky pro rozpočet Unie.

2023/0003 (NLE)

Návrh

PROVÁDĚCÍ ROZHODNUTÍ RADY,

kterým se v souvislosti s Kamerunem mění prováděcí rozhodnutí 2014/170/EU, kterým se stanoví seznam třetích zemí nespolupracujících v boji proti nezákonnému, nehlášenému a neregulovanému rybolovu

RADA EVROPSKÉ UNIE,

s ohledem na Smlouvu o fungování Evropské unie,

s ohledem na nařízení Rady (ES) č. 1005/2008 ze dne 29. září 2008, kterým se zavádí systém Společenství pro předcházení, potírání a odstranění nezákonného, nehlášeného a neregulovaného rybolovu, mění nařízení (EHS) č. 2847/93, (ES) č. 1936/2001 a (ES) č. 601/2004 a zrušují nařízení (ES) č. 1093/94 a (ES) č. 1447/1999 3 (nařízení o rybolovu NNN), a zejména na článek 33 uvedeného nařízení,

s ohledem na návrh Evropské komise,

vzhledem k těmto důvodům:

ÚVOD

(1)Nařízení o rybolovu NNN zavádí systém Unie pro předcházení, potírání a odstranění nezákonného, nehlášeného a neregulovaného (NNN) rybolovu.

(2)Kapitola VI nařízení o rybolovu NNN stanoví postup určení nespolupracujících třetích zemí, oznámení zemím určeným jako nespolupracující třetí země, vytvoření seznamu nespolupracujících zemí, vyškrtnutí ze seznamu nespolupracujících zemí, zveřejnění seznamu nespolupracujících zemí a veškerá mimořádná opatření.

(3)Dne 24. března 2014 přijala Rada prováděcí rozhodnutí 2014/170/EU 4 , kterým se stanoví seznam třetích zemí nespolupracujících v boji proti nezákonnému, nehlášenému a neregulovanému rybolovu podle nařízení (ES) č. 1005/2008, kterým se zavádí systém Společenství pro předcházení, potírání a odstranění nezákonného, nehlášeného a neregulovaného rybolovu.

(4)V souladu s článkem 32 nařízení o rybolovu NNN Komise rozhodnutím ze dne 17. února 2021 („rozhodnutí ze dne 17. února 2021“) 5 oznámila Kamerunské republice (dále jen „Kamerun“), že je možné, že bude určen jako země, kterou Komise považuje za nespolupracující třetí zemi.

(5)V rozhodnutí ze dne 17. února 2021 uvedla Komise informace o základních skutečnostech a faktorech, z nichž toto možné určení vychází.

(6)Rozhodnutí bylo Kamerunu oznámeno společně s dopisem, jímž byl Kamerun vyzván, aby v úzké spolupráci s Komisí prováděl akční plán za účelem odstranění zjištěných nedostatků.

(7)Rozhodnutím ze dne 17. února 2021 zahájila Komise s Kamerunem dialog.

(8)Komise vyzvala Kamerun, aby především: i) přijal všechny kroky nezbytné k provedení opatření uvedených v akčním plánu, který Komise navrhla a ii) posoudil provádění opatření uvedených v akčním plánu navrženém Komisí.

(9)Kamerun dostal možnost reagovat na rozhodnutí ze dne 17. února 2021, jakož i na další relevantní informace sdělené Komisí, přičemž mohly předložit důkazy na vyvrácení skutečností uvedených v rozhodnutí ze dne 17. února 2021 nebo tyto skutečnosti doplnit. Kamerunu bylo zaručeno právo na vyžádání nebo poskytnutí dodatečných informací.

(10)Komise nadále vyhledávala a ověřovala všechny relevantní informace. Ústní a písemné připomínky předložené Kamerunem v návaznosti na rozhodnutí ze dne 17. února 2021 byly zváženy a zohledněny. Kamerun byl o úvahách Komise průběžně informován, ať už ústně nebo písemně.

(11)Na základě získaných informací zaujala Komise stanovisko, že oblasti, jež byly v rozhodnutí ze dne 17. února 2021 popsány jako problematické a nedostatečné, Kamerun nevyřešil uspokojivým způsobem. Kromě toho Komise dospěla k závěru, že ani opatření, která byla navržena v akčním plánu, nebyla provedena v plné míře.

(12)V důsledku toho Komise přijala prováděcí rozhodnutí ze dne 5. ledna 2023, kterým se Kamerun určuje jako nespolupracující třetí země v boji proti nezákonnému, nehlášenému a neregulovanému rybolovu.

(13)Na základě šetření a dialogu, které provedla Komise, včetně vzájemné korespondence a uskutečněných setkání, jakož i důvodů, ze kterých vycházelo rozhodnutí ze dne 17. února 2021 a prováděcí rozhodnutí ze dne 5. ledna 2023, kterým se Kamerun určuje jako nespolupracující třetí země v boji proti nezákonnému, nehlášenému a neregulovanému rybolovu, je vhodné zanést Kamerun na seznam třetích zemí nespolupracujících v boji proti nezákonnému, nehlášenému a neregulovanému rybolovu.

1.POSTUP VŮČI KAMERUNU

(14)Dne 17. února 2021 Komise v souladu s článkem 32 nařízení o rybolovu NNN uvědomila Kamerun, že zvažuje možnost jeho určení jako nespolupracující třetí země, a vyzvala jej, aby v úzké spolupráci s jejími útvary provedl akční plán k nápravě nedostatků uvedených v rozhodnutí ze dne 17. února 2021. Od vydání uvedeného rozhodnutí Kamerun vyjádřil prostřednictvím písemných vyjádření svá stanoviska a virtuálně se setkal s Komisí, aby projednaly relevantní otázky. Komise poskytla Kamerunu příslušné informace písemně. Komise nadále vyhledávala a ověřovala všechny informace, jež považovala za nezbytné. Byly zváženy a zohledněny ústní a písemné připomínky předložené Kamerunem v návaznosti na rozhodnutí Komise ze dne 17. února 2021 a Kamerun byl zároveň průběžně informován buď ústně, nebo písemně o úvahách Komise. Komise v prováděcím rozhodnutí ze dne 5. ledna 2023, kterým se Kamerun určuje jako nespolupracující třetí země v boji proti nezákonnému, nehlášenému a neregulovanému rybolovu, zaujala stanovisko, že oblasti, jež byly v rozhodnutí ze dne 17. února 2021 popsány jako problematické a nedostatečné, Kamerun nevyřešil uspokojivým způsobem. Kromě toho Komise dospěla k závěru, že ani opatření, která byla navržena v akčním plánu, nebyla provedena v plné míře.

2.URČENÍ KAMERUNU JAKO NESPOLUPRACUJÍCÍ TŘETÍ ZEMĚ

(15)V rozhodnutí ze dne 17. února 2021 Komise analyzovala povinnosti Kamerunu a hodnotila soulad s jeho mezinárodními závazky jakožto státu vlajky, přístavu, trhu nebo pobřežního státu. Pro účely této analýzy Komise zohlednila kritéria uvedená v čl. 31 odst. 4 až 7 nařízení o rybolovu NNN.

(16)Komise přezkoumala, zda Kamerun dodržel své povinnosti v souladu se zjištěními uvedenými v rozhodnutí ze dne 17. února 2021 a s ohledem na příslušné informace, které k nim Kamerun poskytl, přezkoumala navrhovaný akční plán a opatření, která byla přijata k nápravě situace.

(17)Hlavní nedostatky, které Komise zjistila, souvisely s několika případy nesplnění povinností vyplývajících z mezinárodního práva, které se týkaly zejména přijetí odpovídajícího a aktualizovaného právního rámce, chybějících jasných a transparentních postupů registrace a vydávání licencí a absence účinného a přiměřeného sledování rybářských plavidel. Zjištěné nedostatky se obecněji týkají podmínek stanovených pro registraci rybářských plavidel a jejich kontroly podle mezinárodního práva. Byl rovněž zjištěn nesoulad s doporučeními a usneseními relevantních orgánů, např. Mezinárodního akčního plánu FAO proti nezákonnému, nehlášenému a neregulovanému rybolovu (IPOA–NNN) 6 a dobrovolných pokynů FAO týkajících se výkonu povinností státu vlajky 7 . Nesoulad s nezávaznými doporučeními a usneseními byl nicméně považován pouze za podpůrný důkaz, a nikoli za základ pro určení.

(18)Komise v prováděcím rozhodnutí ze dne 5. ledna 2023 určila Kamerun jako nespolupracující třetí zemi podle nařízení o rybolovu NNN.

(19)Pokud jde o možné omezení Kamerunu jako rozvojové země, uvádí se, že zvláštní rozvojový status a celková výkonnost Kamerunu v oblasti rybolovu nejsou nepříznivě ovlivněny jeho obecnou úrovní rozvoje.

(20)S ohledem na rozhodnutí ze dne 17. února 2021, prováděcí rozhodnutí ze dne 5. ledna 2023 a na dialog, který Komise s Kamerunem vedla, a jeho výsledky lze dospět k závěru, že opatření přijatá Kamerunem v souvislosti s jeho povinnostmi jakožto státu vlajky nepostačují k dosažení souladu s články 91, 92, 94, 117 a 118 Úmluvy OSN o mořském právu.

(21)Kamerun tedy neplní své povinnosti, které pro něj jako pro stát vlajky vyplývají z mezinárodního práva v oblasti přijímání opatření k předcházení, potírání a odstranění rybolovu NNN.

3.VYTVOŘENÍ SEZNAMU NESPOLUPRACUJÍCÍCH TŘETÍCH ZEMÍ

(22)Vzhledem k závěrům, k nimž se v případě Kamerunu dospělo, by tato země měla být v souladu s článkem 33 nařízení o rybolovu NNN zařazena na seznam nespolupracujících třetích zemí vytvořený prováděcím rozhodnutím 2014/170/EU. Prováděcí rozhodnutí 2014/170/EU by proto mělo být odpovídajícím způsobem změněno.

(23)Zařazení Kamerunu na seznam zemí nespolupracujících v boji proti rybolovu NNN souvisí s uplatněním opatření stanovených v článku 38 nařízení o rybolovu NNN. Ustanovení čl. 38 odst. 1 nařízení o rybolovu NNN stanoví zákaz dovozu produktů rybolovu ulovených plavidly plujícími pod vlajkou nespolupracujících zemí. V případě Kamerunu by se tento zákaz měl vztahovat na všechny populace a druhy vymezené v čl. 2 bodě 8 nařízení o rybolovu NNN, neboť nepřijetí vhodných opatření v souvislosti s rybolovem NNN, které vedlo k určení Kamerunu jako nespolupracující třetí země, není omezeno na určitou populaci nebo druhy.

(24)Konstatuje se, že rybolov NNN mimo jiné decimuje populace ryb, ničí mořská stanoviště, ohrožuje zachování a udržitelné využívání mořských zdrojů, narušuje hospodářskou soutěž, ohrožuje zajišťování potravin, znevýhodňuje předpisy dodržující rybáře a oslabuje pobřežní komunity. Vzhledem k rozsahu problémů souvisejících s rybolovem NNN se má za to, že je nutné, aby Unie urychleně uplatnila opatření vůči Kamerunu jakožto nespolupracující zemi. Toto rozhodnutí by proto mělo vstoupit v platnost prvním dnem po vyhlášení v Úředním věstníku Evropské unie.

(25)Pokud Kamerun prokáže, že situace odůvodňující jeho zařazení na seznam byla napravena, Rada na návrh Komise kvalifikovanou většinou odstraní Kamerun ze seznamu nespolupracujících třetích zemí v souladu s čl. 34 odst. 1 nařízení o rybolovu NNN. V rozhodnutí o odstranění ze seznamu by mělo být rovněž zohledněno, zda Kamerun přijal konkrétní opatření, která mohou vést k trvalému zlepšení situace,

PŘIJALA TOTO ROZHODNUTÍ:

Článek 1

Do přílohy prováděcího rozhodnutí 2014/170/EU se doplňuje Kamerun.

Článek 2

Toto rozhodnutí vstupuje v platnost prvním dnem po vyhlášení v Úředním věstníku Evropské unie.

V Bruselu dne

   Za Radu

   předseda/předsedkyně

(1)    Úř. věst. C 59, 19.2.2021, s. 1.
(2)    Bude zveřejněno v Úř. věst. počátkem roku 2023.
(3)    Úř. věst. L 286, 29.10.2008, s. 1.
(4)    Prováděcí rozhodnutí Rady ze dne 24. března 2014, kterým se stanoví seznam třetích zemí nespolupracujících v boji proti nezákonnému, nehlášenému a neregulovanému rybolovu podle nařízení (ES) č. 1005/2008, kterým se zavádí systém Společenství pro předcházení, potírání a odstranění nezákonného, nehlášeného a neregulovaného rybolovu (Úř. věst. L 91, 27.3.2014, s. 43).
(5)    Rozhodnutí Komise ze dne 17. února 2021 o oznámení Kamerunské republice, že může být označena za nespolupracující třetí zemi v boji proti nezákonnému, nehlášenému a neregulovanému rybolovu (Úř. věst. C 59, 19.2.2021, s. 1).
(6)    Mezinárodní akční plán pro předcházení, potírání a odstranění nezákonného, nehlášeného a neregulovaného rybolovu, Organizace OSN pro výživu a zemědělství, 2001.
(7)    Dobrovolné pokyny týkající se výkonu povinností státu vlajky, březen 2014, získáno na adrese http://www.fao.org/3/a-i4577t.pdf
Top