Choose the experimental features you want to try

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Document 52009AE0630

    Stanovisko Evropského hospodářského a sociálního výboru k tématu Partnerství mezi školskými institucemi a zaměstnavateli (průzkumné stanovisko)

    Úř. věst. C 228, 22.9.2009, p. 9–13 (BG, ES, CS, DA, DE, ET, EL, EN, FR, IT, LV, LT, HU, MT, NL, PL, PT, RO, SK, SL, FI, SV)

    22.9.2009   

    CS

    Úřední věstník Evropské unie

    C 228/9


    Stanovisko Evropského hospodářského a sociálního výboru k tématu Partnerství mezi školskými institucemi a zaměstnavateli (průzkumné stanovisko)

    2009/C 228/02

    V dopise ze dne 27. června 2008 požádalo české Ministerstvo zahraničních věcí s ohledem na nadcházející české předsednictví Evropské unie Evropský hospodářský a sociální výbor o vypracování průzkumného stanoviska k tématu

    Partnerství mezi školskými institucemi a zaměstnavateli“ (průzkumné stanovisko).

    Specializovaná sekce Zaměstnanost, sociální věci, občanství, kterou Výbor pověřil přípravou podkladů na toto téma, přijala stanovisko dne 10. března 2009. Zpravodajem byl pan MALOSSE a spoluzpravodajem pan PÎRVULESCU.

    Na 452. plenárním zasedání, které se konalo ve dnech 24. a 25. března 2009 (jednání dne 24. března), přijal Evropský hospodářský a sociální výbor následující stanovisko 160 hlasy pro, 1 hlas byl proti a 11 členů se zdrželo hlasování.

    1.   Závěry a doporučení

    1.1

    V reakci na žádost, kterou české předsednictví zaslalo EHSV, jsou v tomto průzkumném stanovisku, jež se zabývá vztahy mezi zaměstnavateli a školskými institucemi, formulována doporučení určená jak pro celou škálu podniků, sdružení podnikatelů a školských institucí, tak pro EU a jsou v něm naznačeny hlavní směry, jimiž by se mohl ubírat sociální dialog a dialog občanský se všemi institucemi a organizacemi zúčastněných stran.

    1.2

    Přístup k vypracování tohoto stanoviska byl dán následujícími skutečnostmi:

    Současná krize, kvůli níž musí Evropa čelit novým vnějším i vnitřním výzvám a která se v reálné ekonomice projevuje zavíráním podniků a jejich restrukturalizací a prudkým nárůstem nezaměstnanosti.

    Existence strukturálních tendencí se silným sociálním a hospodářským dopadem, mezi něž patří stárnutí populace, nástup nových hospodářských velmocí do světové konkurence a rozvoj nových technologií, které vyžadují neustále přizpůsobování a předvídání nových schopností.

    Potřeby osob a skupin, jimž hrozí riziko vyloučení. Zranitelné skupiny jsou mu v době krize vystaveny nejvíce. Partnerství se musí zasazovat o rovnost a rozvíjet programy, které prosazují začlenění žen, mládeže, menšin, zdravotně postižených osob a straších pracovníků do trhu práce.

    1.3

    Je zde zdůrazněno několik hlavních metodických směrů:

    Kultura partnerství při respektování naprosto odlišné úlohy podniků a školských institucí.

    Celkový stav vztahů a partnerství mezi školskými institucemi a podniky, jež jsou s výjimkou technického a odborného vzdělávání stále nedostatečné a kterým hlavně chybějí potřebné prostředky a strategická vize.

    Potřeba nalézt v případě všech iniciativ, jež mají být prováděny, správnou rovnováhu mezi přístupem shora dolů a zdola nahoru.

    Význam osobních vztahů pro zajištění efektivního fungování partnerství.

    Potřeba obšírně se zabývat celou problematikou partnerství mezi školskými institucemi (univerzity, ústavy odborného vzdělávání, školy, …) a zaměstnavateli (soukromý a veřejný sektor, nevládní organizace, …), a to na třech úrovních:

    základního, středního a terciárního vzdělávání,

    počátečního a celoživotního odborného vzdělávání,

    vzdělávání v oblasti inženýrství, techniky, inovací a výzkumu.

    Je zapotřebí vyvinout mimořádné úsilí na podporu profesních odvětví a malých a středních podniků. Tato kategorie podniků totiž díky své schopnosti přizpůsobit představuje hlavní zdroj pracovních míst v době krize a hraje zvláštní úlohu při rozvoji podnikatelského ducha a tvořivosti.

    Úloha zaměstnavatelských a odborových organizací, jakož i organizací občanské společnosti coby katalyzátorů projektů a synergií s cílem podpořit udržitelné a dynamické iniciativy a struktury.

    Obecné zaměření na podporu modelu spolupráce mezi všemi dotčenými subjekty v kontextu hospodářské soutěže.

    1.4

    EHSV navrhuje vytvořit na evropské úrovni nový rámec pro partnerství mezi podniky a školskými institucemi nejen ve snaze zhodnotit výhody, jež nabízí evropský rozměr, ale také zajistit pokrok ve společnosti. EHSV doporučuje, aby byl na evropské úrovni spuštěn určitý proces, třeba pod názvem „pražský proces“ v souvislosti s konferencí na téma „Partnerství mezi školskými institucemi a zaměstnavateli“, jež se bude na podnět českého předsednictví konat ve dnech 6. a 7. dubna v Praze. Mohl by mít podobu poměrně širokého evropského referenčního rámce, který by různým subjektům v praxi umožnil podnikat inovační kroky:

    Žádat členské státy a jiné veřejné orgány, aby obecně více investovaly do vzdělávání, a především do těchto partnerství, a odpovídajícím způsobem tak reagovat na hospodářskou krizi a obtíže, jež přetrvávají na trhu práce.

    Podněcovat podniky a školské instituce, aby se angažovaly v těchto partnerstvích a daly jim novou formu i obsah.

    Organizovat výměny osvědčených postupů a stanovovat technické a finanční pokyny umožňující otestovat, vyhodnotit a rozšířit iniciativy na evropské úrovni.

    Rozvíjet společné projekty (společné referenční systémy pro diplomy, sítě škol a iniciativ, vzdělávání pedagogů, síť zprostředkovatelů).

    Propagovat programy na podporu vzájemné mobility mezi pedagogy, žáky, školami a zaměstnavatelskými organizacemi.

    1.5

    EHSV navrhuje, aby se do roku 2013 tento proces financoval z evropských strukturálních fondů a stávajících programů (Leonardo, Grundtvig, Erasmus pro studenty, Erasmus pro učně, Erasmus pro mladé podnikatele atd.) a aby se tyto fondy a programy v případě potřeby upravily. ESF by měl být využit zejména na podporu základního vzdělávání. Po roce 2013 by mohl být navržen zvláštní doplňkový program.

    2.   Potřeba a potenciál partnerství mezi podnikatelskou sférou a školskými institucemi

    2.1

    Na celém evropském území jsou rozvoj a kvalita života silně podmíněny úrovní vědy a kultury, jež zase závisejí na kvalitě školských institucí. Je třeba zdůraznit, že partnerství mezi školskými institucemi a podniky se v Evropě potýká s celou řadou závažných obtíží, které souvisejí

    v sociální oblasti se silným nárůstem poptávky po vědomostech,

    v ekonomické oblasti s exponenciálním rozvojem disciplín, jejichž výuku je zapotřebí zajistit, aby byly zohledněny potřeby hospodářství,

    v kulturní oblasti s čím dál složitějšími potřebami týkajícími se podpory multikulturních hodnot.

    Partnerství musí zahrnovat také:

    Právo všech lidí na vzdělání, a především na nejvyšší možné úrovni všeobecné kultury, včetně výuky jazyků a moderních komunikačních technologií.

    Potírání všech forem vyloučení a diskriminace, jakož i respektování rozmanitosti ve všech jejich podobách.

    Iniciativu a tvořivost a všechny kladné hodnoty, jež souvisejí s konceptem tvorby bohatství a podnikání.

    Zvláštní pozornost jednotlivým případům, a hlavně specifickým skupinám.

    2.2

    Evropa tradičně spoléhá na dlouhodobé prognózování dovedností. Rychle se měnící globální ekonomika však vyžaduje těsnější spolupráci mezi vzdělávacím a podnikatelským sektorem týkající se okamžitých požadavků průmyslu, zejména malých a středních podniků, a požadavků, které se objeví v blízké budoucnosti.

    2.3

    Technické, střední a vysoké školy mají již mnoho let velmi dobré zkušenosti s partnerstvími, která odpovídají jejich poslání a umožňují jim prostřednictvím četných dohod (formálních i neformálních) mezi školskými institucemi a podniky (a naopak) držet krok s ekonomickým prostředím. Kromě osvědčených postupů, které můžeme najít více méně všude, existuje silné odhodlání vybudovat – aniž by přitom byla dotčena úloha jednotlivých subjektů, a zejména naprostá nezávislost školských institucí vydávat diplomy – trvalá partnerství, jež by vytvořila synergii a umožnila spojit síly a talenty s cílem reagovat společně na hospodářské a sociální potřeby.

    Podniky a školské instituce samozřejmě sledují odlišné cíle, ale při rozvoji výměn informací, partnerství a společných projektů mohou získat řadu výhod, které jim umožní úspěšně plnit své poslání. Již léta, dokonce století, existují v mnoha členských státech příklady systémů střídavého vzdělávání a odborné přípravy, v jejichž rámci probíhá výuka ve školách a v podnicích („Duales Berufsausbildungssystem“ v Německu, „apprentissage“ ve Francii, „apprenticeships“ Spojeném království atd.). Alternační odborná příprava potvrdila vysokou přidanou hodnotu stálých, strukturovaných a integrovaných partnerství.

    2.4

    V ideálním případě podniky nabízejí znalost potřeb trhu, a to jak těch stávajících, tak i očekávaných, a umožňují tak lépe zaměřit nabídku vzdělávání a odborné přípravy. Představují zdroj poznatků, odborných schopností i technických prostředků.

    2.5

    Stejně tak jsou na úrovni školských institucí shromažďovány technické a vědecké znalosti, které by mohly být uplatněny v praxi: příprava na začlenění do pracovního prostředí, rozvoj nových možností a způsobů vzdělávání.

    3.   Výzvy pro podniky a školské instituce

    3.1

    Navzdory řadě pozitivních zkušeností nejsou iniciativy v oblasti partnerství mezi školskými institucemi a zaměstnavateli stále moc rozšířeny a často jsou omezeny výhradně na technické a odborné vzdělávání. Tváří v tvář hospodářské krizi je zapotřebí „probudit potenciál těchto partnerství“, neboť kvalitnější odborné vzdělávání, jež bere v potaz potřeby pracovního trhu, a efektivnější využívání schopností a lidských zdrojů v podnicích jsou zásadními podmínkami pro úspěch hospodářské obnovy.

    3.2

    Rámec pro tato nová evropská partnerství musí mít samozřejmě více podob a musí zvláštním způsobem zapojit různé zúčastněné subjekty:

    na místní úrovni podniky společně se školskými institucemi a místními orgány;

    sdružení podnikatelů, sociální partneři, vzdělávací struktury a ostatní subjekty občanské společnosti pak musí mít možnost dát k těmto místním partnerstvím podnět a vytvořit pro ně strukturovaný rámec;

    na evropské úrovni je třeba zapojit Evropskou komisi, velké evropské organizace podnikatelů, zaměstnanců a ostatních subjektů občanské společnosti, a samozřejmě také evropské vlády, a dát mu tak rozměr odpovídající Evropské unii o 27 členských státech.

    3.3

    Školské instituce a podniky jsou spoluzodpovědné za předkládání návrhů týkajících se veškerých způsobů a možností vzdělávání, a to zejména na úrovni svých zastupitelských organizací.

    3.4

    Podniky jsou konfrontovány s nutností získávat nejrůznější kompetence v rozmanitých oblastech, které podmiňují či ovlivňují jejich organizaci, fungování a hospodářskou činnost, ať už jde o technologický vývoj, internacionalizaci či nové technologie. Podniky jsou nuceny být na jedné straně schopny nalézt na trhu práce odpovídající kompetence, a na straně druhé vzdělávat své zaměstnance, vedoucí pracovníky a budoucí vedoucí pracovníky v závislosti na požadavcích daného oboru. V souvislosti s tím zase před zaměstnanci vyvstává potřeba rozvíjet svou zaměstnatelnost ve svém oboru a získávat diplomy, jež dokládají jejich kvalifikaci a které jsou uznávány jak v rámci podniku, tak i na vnějším trhu práce.

    3.5

    Na dynamiku vývoje vzdělávání v Evropě mají rozhodující vliv dva jevy – stále širší přístup ke vzdělávání a jeho rostoucí rozmanitost. Rychlý nárůst počtu žáků a studentů v průběhu posledních desetiletí zároveň přinesl velké rozrůznění populace (věková struktura, předchozí vzdělávání, sociální původ atd.), jež samo o sobě vyžaduje využívání odpovídajících pracovních metod a zvláštní pozornost.

    3.6

    Navzdory současným obtížím je zde však obrovský potenciál pro spolupráci. V souvislosti s touto problematikou si zaslouží více pozornosti tři následující aspekty:

    3.6.1

    V současné době nám v odvětvích, jako jsou osobní služby, stavebnictví, hotelové a restaurační služby atd., naléhavě chybí kvalifikovaní pracovníci. Technické a odborné vzdělávání bylo často vzorem pro místní spolupráci mezi podniky a školskými institucemi. V řadě zemí zastaralo a objevují se názory, že s tímto jevem přímo souvisí rostoucí nejistota a stále častější vyloučení z naší společnosti. Je na podnicích a školských institucích, aby společně přehodnotily kariérní vyhlídky (mzdy, možnosti služebního postupu atd.), propagovaly význam povolání a řemesel a zároveň zajistily kvalitní vzdělání, jehož důležitou součástí by byla výuka „všeobecné kultury“.

    3.6.2

    Skutečnost, že ke změnám dochází neustále a v rychlém sledu, nás nutí stále aktualizovat naše vědomosti, celoživotně se vzdělávat, stále znovu se učit a udržovat si tak úroveň schopností a odborné kvalifikace. „Celoživotní vzdělávání“ se dnes tedy nutně týká všech a představuje výbornou příležitost pro partnerství mezi zaměstnavateli a školskými institucemi.

    3.6.3

    Školské instituce jsou až na výjimky ze strany většiny podniků, a hlavně těch malých a středních, velmi nedoceněny. Malé a střední podniky však mohou potřebovat vzdělání ve více oborech. Nejlepším řešením by bylo více zapojit zaměstnavatele do vzdělávání pedagogů, kteří se podílejí na procesu rozvoje odborných schopností. Kromě toho by bylo vhodné vzdělávat zprostředkovatele, a stimulovat tak partnerství a zajistit jejich fungování.

    4.   Směřování k evropskému rámci pro vztahy mezi školskými institucemi a podnikatelskou sférou

    V období mnoha nových problémů, krize a výrazného nárůstu nezaměstnanosti je více než kdy jindy zapotřebí investovat do vzdělání, ale také rychle předvídat, zhodnotit a zvládat budoucí potřeby týkající se dovedností, jak ve svém sdělení „Nové dovednosti pro nová pracovní místa“ (1) uznala Evropská komise.. Je nezbytné využít stávající prostředky, a zejména strukturální fondy, jež jsou na tuto problematiku v současné době vyčleněny, a zamyslet se nad novými opatřeními na období 2014–2020.

    4.1   V 80. letech byla vytvořena jedinečná evropská síť (program Comett) schopná každoročně efektivně zorganizovat tisíce mezinárodních výměn mezi podniky a univerzitami, včetně intenzivních pokročilých vzdělávacích kurzů. Na celém území Evropy došlo ke zlepšení šíře i kvality nabídky pokročilého vzdělávání, což přispělo ke zvýšení evropské konkurenceschopnosti, k uvědomění si výhod spolupráce mezi univerzitami a podniky a porozumění jim.

    Některé prvky programu Comett byly převzaty do programu Leonardo da Vinci, avšak jeho specifičnost a potenciál sítí, jež díky Comett vznikly, se ztratily (2).

    4.2   Boloňský proces

    4.2.1

    Vytvořením Evropského prostoru vysokoškolského vzdělávání, který zahájili ministři školství a představitelé univerzit v roce 1999 v 29 zemích pod názvem Boloňský proces, vyvrcholila rozsáhlá reforma, která oficiálně zahrnovala 46 členských zemí Rady Evropy.

    4.2.2

    Cílem tohoto procesu je vytvořit evropský vzdělávací prostor, a to především prostřednictvím harmonizace vysokoškolských programů v Evropě (bakalářských/magisterských/ doktorandských), která umožní zejména srovnatelnost těchto programů, a tím pádem volný pohyb studentů a mobilitu osob. To vše by mělo podpořit větší čitelnost, odstranit překážky a zlepšit spolupráci mezi akademickou obcí a podniky.

    4.2.3

    Je však nutno poznamenat, že:

    Boloňský proces nikde neuvádí posílení vazeb mezi podnikatelskou sférou a světem vzdělávání jako prioritu,

    univerzity, jejichž úloha samozřejmě primárně nespočívá v navazování vztahů se zaměstnavateli, celkově nemají ani prostředky, ani kapacity, aby se mohly zapojit do vytváření strukturovaných vztahů s podniky v zemích EU,

    zaměstnavatelé by spolupráci uvítali, příliš často však neposkytují očekávanou technickou ani finanční pomoc.

    4.3   Kodaňský proces

    4.3.1

    Evropská unie zahájila tento proces v roce 2002 a jeho cílem je dosáhnout toho, aby se systémy odborného vzdělávání a přípravy staly příkladem kvality a aby se dostalo silné podpory akcím podobným Boloňském procesu, avšak přizpůsobeným oblasti odborného vzdělávání a přípravy.

    4.3.2

    Program Leonardo, který umožňuje mobilitu osob, jež by rády získaly odborné zkušenosti v Evropě a usnadňuje výměnu osvědčených postupů mezi pracovníky zodpovědnými za vzdělávání, a program Grundtvig, jehož cílem je zlepšit kvalitu a posílit evropský rozměr vzdělávání dospělých a nabídnout evropským občanům více možností v oblasti celoživotního vzdělávání, jsou stále příliš neznámé a nedosáhly nezbytného minimálního rozsahu pro to, aby se jejich cíle mohly rozvíjet. Ačkoli nezpochybňujeme jejich podmínky, domníváme se, že do budoucna bude zapotřebí posílit prostředky vyhrazené na jejich činnost.

    4.3.3

    Prohlášení Rady z Bordeaux (26. listopadu 2008) odpovídá Kodaňskému procesu o posílené evropské spolupráci v oblasti odborného vzdělávání a přípravy. Potvrzuje také potřebu uvolnit odpovídající veřejné i soukromé finanční prostředky, a to prostřednictvím nástrojů, jako jsou ESF, EFRR a půjčky EIB.

    V prohlášení z Bordeaux se konstatuje, že byly zjištěny nedostatky v oblasti kompetencí a je zapotřebí rozvíjet činnosti zaměřené na předjímání potřeb. Doporučuje tedy, aby bylo co nejvíce rozvíjeno dílčí odborné vzdělávání a zapojily se do něj členské státy, Evropská komise i sociální partneři.

    5.   Nový evropský proces na podporu partnerství mezi zaměstnavateli a školskými institucemi

    5.1

    Podle poslední zprávy o pokroku při plnění programu „Vzdělávání a odborná příprava 2010 (3)“ nemůže Evropská unie přehlížet svoje zaostávání v oblasti vzdělávání, ani to, jak je obtížné poskytnout podnikům zaměstnance, kteří mají základní i speciální vzdělání dostatečné k tomu, aby si dokázali poradit se současnými technologickými výzvami a globalizací. Z tohoto hlediska je mobilita v rámci Evropy nutností stejně jako je učení se cizím jazykům nezbytným prvkem evropské strategie pro mnohojazyčnost. Význam společného přístupu k problematice vztahů mezi podniky a školskými institucemi je tudíž třeba chápat jednak jako nutnost reagovat na tyto otázky, ale také (a to především) sblížit národní vzdělávací politiky a konečně uvolnit potenciál evropské integrace, pokud jde o potenciál lidský.

    5.2

    Je zapotřebí více podpořit záměr škol a univerzit neomezovat svou nabídku pouze na základní vzdělávání, ale využít je také jako poskytovatele dalšího vzdělávání. S výjimkou některých členských států například školské instituce nemají nárok na finanční podporu ze strukturálních programů určenou na rozvoj lidských zdrojů. Zkušenosti ze zemí, v nichž je to možné, přitom ukazují, že tato iniciativa může významným způsobem podpořit rozvoj pevnějších vztahů s podniky a také zvýšení celkové kvality nabídky vzdělávání a školení.

    5.3

    Panuje názor, že hlavním nedostatkem evropských programů je skutečnost, že nejsou z důvodu omezených rozpočtových prostředků dostatečně ambiciózní. Nebylo by tedy lepší, spíše než jen propagovat „x-tý“ evropský program, jenž by byl důvěrný a týkal by se jen omezené a vybrané skupiny lidí, zaujmout raději systematický přístup, jenž by vycházel z jednoduchých (nikoli byrokratických, jak je tomu v případě evropských programů až příliš často), ale také ambicióznějších ustanovení, mezi něž patří:

    Jednotný politický rámec, který by podléhal schválení, posouzení a kontrole sociálními partnery, EP, Evropskou radou a EHSV.

    Evropské nástroje na výzkum trhu a odvětví, v nichž existuje vysoká poptávka po kvalifikovaných pracovnících.

    Výměny osvědčených postupů, a to jak v oblasti technického, tak celoživotního vzdělávání či výzkumu.

    Opatření zavádějící „evropská stipendia“, jež by finančně podporovala jak EU a státy, tak soukromé podniky či sdružení a která by byla určena všem skupinám příjemců, a zejména menšinám a mladým lidem, jež se nacházejí v obtížné životní situaci: praktické stáže, projekty na podporu profesního začlenění, projekty na podporu inovací.

    Vypracování společných referenčních systémů pro diplomy či osvědčení o dosažené kvalifikaci a také pro sítě místních přeshraničních iniciativ.

    Vytvoření evropských sítí zprostředkovatelů v zájmu usnadnění fungování partnerství.

    Přizpůsobení stávajících evropských fondů a programů tomuto cíli.

    5.4

    Evropská integrace představuje výbornou příležitost ke vzájemné výměně zkušeností a nalezení nových možností s cílem rozšířit pole působnosti našich školských institucí, obohatit je a nabídnout podnikům příležitost k rozvoji na vnitřním trhu. „Pražský proces“ nazvaný podle konference na téma „Partnerství mezi školskými institucemi a zaměstnavateli“, jež se bude na podnět českého předsednictví konat ve dnech 6. a 7. dubna v Praze, by tomu mohl dodat politický impulz a stanovit operativní plán.

    V Bruselu dne 24. března 2009.

    Předseda Evropského hospodářského a sociálního výboru

    Mario SEPI


    (1)  Sdělení Komise Evropskému parlamentu, Radě, Evropskému hospodářskému a sociálnímu výboru a Výboru regionů – Nové dovednosti pro nová pracovní místa – Předvídání a zohledňování potřeb trhu práce a potřebných kvalifikací (KOM(2008) 868 v konečném znění).

    (2)  Průzkumné stanovisko EHSV nazvané Jak v Evropě lépe podpořit mobilitu mládeže (zpravodaj: pan Rodríguez García-Caro, Úř. věst. C 224, 30.8.2008).

    (3)  http://ec.europa.eu/education/policies/2010/natreport08/council_cs.pdf – Zpráva COREPERu Radě ze dne 31. ledna 2008, Návrh společné zprávy Rady a Komise pro rok 2008 o pokroku v provádění pracovního programu „Vzdělávání a odborná příprava 2010“ (dok. 5723/08).


    Top