Choose the experimental features you want to try

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Document 32019D2110

    Rozhodnutí Rady (SZBP) 2019/2110 ze dne 9. prosince 2019 o poradní misi Evropské unie SBOP ve Středoafrické republice (EUAM RCA)

    ST/14263/2019/INIT

    Úř. věst. L 318, 10.12.2019, p. 141–146 (BG, ES, CS, DA, DE, ET, EL, EN, FR, HR, IT, LV, LT, HU, MT, NL, PL, PT, RO, SK, SL, FI, SV)

    Legal status of the document In force: This act has been changed. Current consolidated version: 22/07/2024

    ELI: http://data.europa.eu/eli/dec/2019/2110/oj

    10.12.2019   

    CS

    Úřední věstník Evropské unie

    L 318/141


    ROZHODNUTÍ RADY (SZBP) 2019/2110

    ze dne 9. prosince 2019

    o poradní misi Evropské unie SBOP ve Středoafrické republice (EUAM RCA)

    RADA EVROPSKÉ UNIE,

    s ohledem na Smlouvu o Evropské unii, a zejména na čl. 42 odst. 4 a čl. 43 odst. 2 této smlouvy,

    s ohledem na návrh vysoké představitelky Unie pro zahraniční věci a bezpečnostní politiku,

    vzhledem k těmto důvodům:

    (1)

    Dne 15. října 2018 zdůraznila Rada v závěrech o Středoafrické republice, že je třeba, aby Evropská unie pokračovala ve své činnosti prostřednictvím různých nástrojů, a napomohla tak této zemi znovu nastoupit cestu stability, míru a rozvoje a naplnit očekávání všech obyvatel Středoafrické republiky týkající se trvalého míru a usmíření.

    (2)

    Dne 6. února 2019 podepsaly vláda Středoafrické republiky a ozbrojené skupiny inkluzivní dohodu o míru a usmíření.

    (3)

    Dne 12. července 2019 požádal prezident Středoafrické republiky v dopise adresovaném vysoké představitelce Unie pro zahraniční věci a bezpečnostní politiku o vyslání civilní mise do Středoafrické republiky, která by podpořila pokrok v probíhající reformě bezpečnostního sektoru a přispěla k reorganizaci a nasazení vnitřních bezpečnostních sil uvedené země.

    (4)

    Dne 21. listopadu 2019 schválila Rada koncepci řešení krize pro případnou civilní poradní misi ve Středoafrické republice v rámci společné bezpečnostní a obranné politiky (dále jen „SBOP“).

    (5)

    Mise by měla být zřízena v souladu se schválenou koncepcí řešení krize. Základní tým by měl učinit nezbytné přípravy, aby mise mohla dosáhnout své počáteční operační schopnosti. Pokud budou splněny podmínky, Rada by měla misi zahájit nejpozději na jaře roku 2020.

    (6)

    Politický a bezpečnostní výbor by měl z pověření Rady a vysokého představitele vykonávat nad misí politickou kontrolu, zajišťovat její strategické řízení a přijímat vhodná rozhodnutí v souladu s čl. 38 třetím pododstavcem Smlouvy o Evropské unii (dále jen „Smlouva o EU“).

    (7)

    Pro tuto misi by měla být uvedena v činnost pohotovostní složka.

    (8)

    Mise bude probíhat za situace, která se může zhoršit a která by mohla ohrozit dosažení cílů vnější činnosti Unie stanovených v článku 21 Smlouvy o EU,

    PŘIJALA TOTO ROZHODNUTÍ:

    Článek 1

    Mise

    Unie zřizuje civilní poradní misi Evropské unie SBOP na podporu reformy bezpečnostního sektoru ve Středoafrické republice (dále jen „mise EUAM RCA“).

    Článek 2

    Mandát

    1.   Strategické cíle mise EUAM RCA jsou tyto:

    a)

    podporovat budování správních a řídících kapacit založených na pravidlech v rámci ministerstva vnitra a veřejné bezpečnosti Středoafrické republiky v souvislosti s navrhováním, prováděním, vytvářením a monitorováním všech příslušných plánovacích kategorií;

    b)

    podporovat udržitelnou transformaci vnitřních bezpečnostních sil Středoafrické republiky a jejich účinné operační fungování a nasazení;

    c)

    napomáhat při rozvoji integrované podpory vnitřních bezpečnostních sil Středoafrické republiky prostřednictvím úzké koordinace, která zajistí jednotnost činností a doplňkovost úsilí s příslušnými aktéry;

    d)

    vytvořit komplexní situační přehled prostřednictvím zvláštní analytické kapacity, mimo jiné v oblastech, jako je strategická komunikace a politicko-bezpečnostní vývoj.

    2.   V zájmu dosažení těchto cílů bude mise EUAM RCA působit v souladu s koncepcí řešení krize, kterou Rada schválila dne 21. listopadu 2019, a s dokumenty operačního plánování. V rámci vícefázového a modulárního přístupu umožňujícího rozšíření poskytuje mise EUAM RCA poradenství na strategické úrovni ministerstvu vnitra a veřejné bezpečnosti a silám vnitřní bezpečnosti Středoafrické republiky s cílem podpořit jejich udržitelnou transformaci v soudržnějšího zajišťovatele bezpečnosti, přičemž za tuto transformaci nese odpovědnost samotná Středoafrická republika a tato transformace probíhá v úzké koordinaci s delegací EU ve Středoafrické republice, misí EUTM RCA (1), misí MINUSCA, policií OSN (UNPOL), Africkou unií a dalšími mezinárodními zúčastněnými stranami.

    3.   Mise EUAM RCA podporuje vnitřní bezpečnostní síly Středoafrické republiky v tom, aby uplatňovaly mezinárodní humanitární právo a lidská práva, chránily civilní obyvatelstvo a prosazovaly genderovou rovnost a zákaz diskriminace, zejména na základě etnického původu nebo náboženského vyznání.

    Článek 3

    Linie velení a struktura

    1.   Mise EUAM RCA má jakožto operace pro řešení krize jednotnou linii velení.

    2.   Velitelství mise EUAM RCA se nachází v Bangui.

    3.   Struktura mise EUAM RCA je tvořena v souladu s jejími plánovacími dokumenty.

    Článek 4

    Velitel civilní operace

    1.   Velitelem civilní operace pro misi EUAM RCA je ředitel útvaru schopnosti civilního plánování a vedení (CPCC). Tento útvar je veliteli civilní operace k dispozici za účelem plánování a vedení mise EUAM RCA.

    2.   Velitel civilní operace vykonává velení a řízení mise EUAM RCA na strategické úrovni pod politickou kontrolou a strategickým řízením Politického a bezpečnostního výboru a pod celkovým vedením vysokého představitele Unie pro zahraniční věci a bezpečnostní politiku (dále jen „vysoký představitel“).

    3.   Velitel civilní operace zajišťuje řádné a účinné provádění rozhodnutí Rady i Politického a bezpečnostního výboru s ohledem na vedení operací, včetně vydávání potřebných strategických pokynů a poskytování poradenství a technické podpory vedoucímu mise.

    4.   Velitel civilní operace podává prostřednictvím vysokého představitele zprávy Radě.

    5.   Veškerý vyslaný personál zůstává zcela pod velením vnitrostátních orgánů příslušného vysílajícího státu v souladu s vnitrostátními předpisy nebo dotčeného orgánu Unie či Evropské služby pro vnější činnost (dále jen „ESVČ“). Tyto orgány převedou operační řízení (OPCON) svého personálu na velitele civilní operace.

    6.   Velitel civilní operace nese celkovou odpovědnost za zajištění řádného výkonu činností Unie.

    7.   Velitel civilní operace a vedoucí delegace EU ve Středoafrické republice se podle potřeby navzájem konzultují.

    Článek 5

    Vedoucí mise

    1.   Vedoucí mise nese odpovědnost za misi EUAM RCA v místě působení a vykonává zde její velení a řízení. Je přímo odpovědný veliteli civilní operace a jedná v souladu s jeho pokyny.

    2.   Vedoucí mise zastupuje misi EUAM RCA v oblasti její působnosti.

    3.   Nese za misi EUAM RCA administrativní a logistickou odpovědnost, včetně odpovědnosti za majetek, zdroje a informace, které má mise EUAM RCA k dispozici. Vedoucí mise může v rámci své celkové odpovědnosti pověřit členy personálu mise EUAM RCA řídícími úkoly v personálních a finančních záležitostech.

    4.   Odpovídá za kázeňský dohled nad personálem mise EUAM RCA. Kázeňskou pravomoc vůči vyslanému personálu vykonávají příslušné vnitrostátní orgány vysílajícího státu v souladu s vnitrostátními předpisy nebo dotčený orgán Unie či ESVČ.

    5.   Vedoucí mise zajišťuje patřičné zviditelnění mise EUAM RCA.

    6.   Aniž je dotčena linie velení, v otázkách místní politické situace poskytuje vedoucímu mise vedení vedoucí delegace Unie ve Středoafrické republice.

    Článek 6

    Personál

    1.   Misi EUAM RCA tvoří zejména personál vyslaný členskými státy, orgány Unie nebo ESVČ. Každý členský stát, každý orgán Unie nebo ESVČ nesou náklady na personál, který vyslaly, včetně cestovních výdajů na cestu do místa určení a zpět, platů, nákladů na zdravotní péči a příspěvků jiných než použitelné denní dávky.

    2.   Členský stát, orgán Unie nebo ESVČ odpovídají za řešení veškerých stížností ohledně vyslání, které byly vzneseny jimi vyslanými členy personálu nebo které se jimi vyslaných členů personálu týkají, a zahajují veškerá řízení proti uvedeným osobám.

    3.   Mise EUAM RCA může přijímat na smluvním základě mezinárodní a místní personál, pokud požadované funkce nemohou být zajištěny personálem vyslaným členskými státy. Ve výjimečných a řádně odůvodněných případech, kdy nejsou k dispozici vhodní uchazeči z členských států, mohou být na smluvním základě případně přijímáni státní příslušníci zúčastněných třetích států.

    4.   Pracovní podmínky a práva a povinnosti mezinárodního a místního personálu se stanoví ve smlouvách uzavřených mezi misí EUAM RCA a dotyčným členem personálu.

    Článek 7

    Postavení mise EUAM RCA a jejího personálu

    Postavení mise EUAM RCA a jejího personálu, včetně případných výsad, imunit a dalších záruk nezbytných pro uskutečnění a řádný průběh mise EUAM RCA, se upraví v dohodě, která bude uzavřena podle článku 37 Smlouvy o EU a postupem podle článku 218 Smlouvy o fungování EU.

    Článek 8

    Politická kontrola a strategické řízení

    1.   Politickou kontrolu a strategické řízení mise EUAM RCA vykonává z pověření Rady a vysokého představitele Politický a bezpečnostní výbor. Rada zmocňuje Politický a bezpečnostní výbor k přijímání příslušných rozhodnutí za tímto účelem v souladu s čl. 38 třetím pododstavcem Smlouvy o EU. Toto zmocnění zahrnuje pravomoc jmenovat na návrh vysokého představitele vedoucího mise a pravomoc měnit operační plán (OPLAN). Rozhodovací pravomoc, pokud jde o cíle a ukončení mise EUAM RCA, si ponechává Rada. Rozhodnutí Politického a bezpečnostního výboru o jmenování vedoucího mise se zveřejňují v Úředním věstníku Evropské unie.

    2.   Politický a bezpečnostní výbor pravidelně podává zprávy Radě.

    3.   Politický a bezpečnostní výbor dostává pravidelně a podle potřeby zprávy od velitele civilní operace a vedoucího mise týkající se otázek spadajících do oblastí jejich působnosti.

    Článek 9

    Účast třetích států

    1.   Aniž je dotčena rozhodovací samostatnost Unie a její jednotný institucionální rámec, mohou být třetí státy vyzvány, aby přispěly k misi EUAM RCA s tím, že ponesou náklady na vyslání svého personálu, včetně platů, pojištění proti všem rizikům, denních dávek a cestovních výdajů na cestu do Středoafrické republiky a zpět, a že odpovídajícím způsobem přispějí na provozní náklady mise EUAM RCA.

    2.   Třetí státy přispívající na misi EUAM RCA mají ve vztahu k běžnému řízení mise EUAM RCA stejná práva a povinnosti jako členské státy.

    3.   Rada zmocňuje Politický a bezpečnostní výbor k přijímání příslušných rozhodnutí ve věci přijímání navrhovaných příspěvků a ke zřízení výboru přispěvatelů.

    4.   Podrobnosti týkající se účasti třetích států budou upraveny v dohodách uzavřených v souladu s článkem 37 Smlouvy o EU a podle potřeby v dalších technických ujednáních. Jestliže Unie a třetí stát uzavřely dohodu, kterou se vytváří rámec pro účast tohoto třetího státu na operacích Unie pro řešení krizí, použijí se v souvislosti s misí EUAM RCA ustanovení takové dohody.

    Článek 10

    Bezpečnost

    1.   Velitel civilní operace řídí plánování prováděné vedoucím mise v oblasti bezpečnostních opatření a zajišťuje jejich řádné a účinné provádění misí EUAM RCA v souladu s článkem 4.

    2.   Vedoucí mise odpovídá za bezpečnost mise EUAM RCA a za zajištění plnění minimálních bezpečnostních požadavků kladených na tuto misi v souladu s politikou Unie v oblasti bezpečnosti personálu nasazeného mimo Unii při provádění operací podle hlavy V Smlouvy o EU a jejími podpůrnými nástroji.

    3.   Vedoucímu mise je nápomocen bezpečnostní pracovník mise, který podává zprávy vedoucímu mise a rovněž udržuje úzké služební vztahy s ESVČ.

    4.   Personál mise EUAM RCA se před svým nástupem do funkce zúčastní povinného bezpečnostního školení v souladu s OPLAN. Dostane se mu také pravidelného udržovacího výcviku v místě působení organizovaného bezpečnostním pracovníkem mise.

    5.   Vedoucí mise zajistí ochranu utajovaných informací EU v souladu s rozhodnutím Rady 2013/488/EU (2).

    Článek 11

    Pohotovostní složka

    Pro misi EUAM RCA se uvádí v činnost pohotovostní složka.

    Článek 12

    Právní ujednání

    Mise EUAM RCA je způsobilá k zadávání zakázek na služby a dodávky, uzavírání smluv a správních ujednání, zaměstnávání personálu, disponování s bankovními účty, nabývání a zcizování majetku, vyrovnávání svých závazků a k účasti v soudním řízení v rozsahu nezbytném k provedení tohoto rozhodnutí.

    Článek 13

    Finanční ujednání

    1.   Finanční referenční částka určená na pokrytí výdajů souvisejících s misí EUAM RCA během prvních šesti měsíců po vstupu tohoto rozhodnutí v platnost činí 7 100 000 EUR. Finanční referenční částku na jakékoli následující období stanoví Rada.

    2.   Veškeré výdaje se spravují podle postupů a pravidel použitelných pro souhrnný rozpočet Unie. Fyzickým a právnickým osobám je umožněno se bez omezení účastnit zadávání veřejných zakázek ze strany mise EUAM RCA. Na zboží zakoupené misí EUAM RCA se navíc nevztahují žádná pravidla původu. S výhradou schválení Komisí může mise EUAM RCA uzavírat technická ujednání s členskými státy, hostitelskou zemí, zúčastněnými třetími státy a dalšími mezinárodními aktéry o poskytování vybavení, služeb a prostor pro misi EUAM RCA.

    3.   Mise EUAM RCA odpovídá za plnění svého rozpočtu. Za tímto účelem podepíše mise EUAM RCA dohodu s Komisí. Finanční ujednání musí respektovat linii velení stanovenou v článcích 3, 4 a 5 a operační požadavky mise EUAM RCA.

    4.   Mise EUAM RCA podává Komisi podrobné zprávy o finančních činnostech prováděných v rámci finanční dohody a v tomto rozsahu podléhá jejímu dohledu.

    5.   Výdaje související s misí EUAM RCA jsou způsobilé ode dne přijetí tohoto rozhodnutí.

    Článek 14

    Soulad reakce a koordinace ze strany Unie

    1.   Vysoký představitel zajistí, aby provádění tohoto rozhodnutí bylo v souladu s celkovou vnější činností Unie, včetně návaznosti na rozvojové programy Unie.

    2.   Aniž je dotčena linie velení, jedná vedoucí mise v zájmu zajištění souladu činnosti Unie ve Středoafrické republice v úzké koordinaci s delegací Unie v Bangui.

    3.   Vedoucí mise úzce koordinuje činnost s misí EUTM RCA, misí MINUSCA, policií OSN (UNPOL), Africkou unií a případně s dalšími mezinárodními aktéry.

    Článek 15

    Poskytování informací

    1.   Vysoký představitel je v souladu s rozhodnutím 2013/488/EU oprávněn tam, kde je to vhodné, a v souladu s potřebami mise EUAM RCA poskytovat třetím státům přidruženým k tomuto rozhodnutí utajované informace EU vytvořené pro účely mise EUAM RCA až do stupně utajení „CONFIDENTIEL UE / EU CONFIDENTIAL“.

    2.   V případě konkrétní a neodkladné operační potřeby je vysoký představitel v souladu s rozhodnutím 2013/488/EU rovněž oprávněn poskytovat hostitelskému státu utajované informace EU vytvořené pro účely EUAM RCA až do stupně utajení „RESTREINT UE / EU RESTRICTED“. Za tímto účelem budou vypracována ujednání mezi vysokým představitelem a příslušnými orgány hostitelského státu.

    3.   Vysoký představitel je oprávněn poskytovat třetím státům přidruženým k tomuto rozhodnutí neutajované dokumenty Unie o jednáních Rady týkajících se mise EUAM RCA, na které se vztahuje služební tajemství podle čl. 6 odst. 1 jednacího řádu Rady (3).

    4.   Vysoký představitel může v souladu s oddílem VII přílohy VI rozhodnutí 2013/488/EU přenést pravomoci uvedené v odstavcích 1 až 3, jakož i způsobilost uzavírat ujednání uvedená v odstavci 2 na podřízené osoby, na velitele civilní operace a na velitele mise.

    Článek 16

    Zahájení mise EUAM RCA

    1.   Mise je zahájena rozhodnutím Rady ke dni stanovenému na doporučení velitele civilní mise EUAM RCA, jakmile tato mise dosáhne počáteční operační schopnosti.

    2.   Základní tým mise EUAM RCA učiní nezbytné přípravy, aby mise EUAM RCA mohla dosáhnout své počáteční operační schopnosti.

    Článek 17

    Vstup v platnost a doba platnosti

    Toto rozhodnutí vstupuje v platnost dnem přijetí.

    Pozbývá platnosti po uplynutí dvou let od zahájení mise EUAM RCA.

    V Bruselu dne 9. prosince 2019.

    Za Radu

    Předseda

    J. BORRELL FONTELLES


    (1)  Vojenská výcviková mise Evropské unie ve Středoafrické republice zřízená rozhodnutím Rady (SZBP) 2016/610 ze dne 19. dubna 2016 o vojenské výcvikové misi Evropské unie SBOP ve Středoafrické republice (EUTM RCA) (Úř. věst. L 104, 20.4.2016, s. 21).

    (2)  Rozhodnutí Rady 2013/488/EU ze dne 23. září 2013 o bezpečnostních pravidlech na ochranu utajovaných informací EU (Úř. věst. L 274, 15.10.2013, s. 1).

    (3)  Rozhodnutí Rady 2009/937/EU ze dne 1. prosince 2009, kterým se přijímá její jednací řád (Úř. věst. L 325, 11.12.2009, s. 35).


    Top