Choose the experimental features you want to try

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Document 32005D0084

    2005/84/Euratom:Rozhodnutí Rady ze dne 24. ledna 2005, kterým se schvaluje přistoupení Evropského společenství pro atomovou energii ke „Společné úmluvě o bezpečnosti při nakládání s vyhořelým palivem a o bezpečnosti při nakládání s radioaktivními odpady“

    Úř. věst. L 30, 3.2.2005, p. 10–11 (ES, CS, DA, DE, ET, EL, EN, FR, IT, LV, LT, HU, NL, PL, PT, SK, SL, FI, SV)
    Úř. věst. L 159M, 13.6.2006, p. 85–86 (MT)

    Dokument byl zveřejněn v rámci zvláštního vydání (BG, RO, HR)

    Legal status of the document In force

    ELI: http://data.europa.eu/eli/dec/2005/84(1)/oj

    3.2.2005   

    CS

    Úřední věstník Evropské unie

    L 30/10


    ROZHODNUTÍ RADY

    ze dne 24. ledna 2005,

    kterým se schvaluje přistoupení Evropského společenství pro atomovou energii ke „Společné úmluvě o bezpečnosti při nakládání s vyhořelým palivem a o bezpečnosti při nakládání s radioaktivními odpady“

    (2005/84/Euratom)

    RADA EVROPSKÉ UNIE,

    s ohledem na Smlouvu o založení Evropského společenství pro atomovou energii, a zejména na druhý odstavec článku 101 této smlouvy,

    s ohledem na návrh Komise,

    vzhledem k těmto důvodům:

    (1)

    Společná úmluva o bezpečnosti při nakládání s vyhořelým palivem a o bezpečnosti při nakládání s radioaktivními odpady byla otevřena k podpisu od 29. září 1997 až do jejího vstupu v platnost dne 18. června 2001.

    (2)

    Tato úmluva je nyní otevřena k přistoupení regionálním organizacím integrační nebo jiné povahy, za předpokladu, že kterákoli taková organizace je tvořena svrchovanými státy a má pravomoc, pokud jde o vyjednávání, uzavírání a uplatňování mezinárodních dohod ve věcech upravených touto úmluvou, a Společenství se rozhodlo k úmluvě přistoupit.

    (3)

    S ohledem na úkoly svěřené Společenství kapitolou 3 „Ochrana zdraví“ Smlouvy o založení Evropského společenství pro atomovou energii by přistoupení Evropského společenství pro atomovou energii ke společné úmluvě mělo být schváleno.

    (4)

    Při přistoupení k této úmluvě bude muset Evropské společenství pro atomovou energii navrhnout výhradu týkající se nesouladu mezi čl. 12 odst. 1 směrnice 92/3/Euratom o dozoru nad přepravou radioaktivního odpadu mezi členskými státy a do Společenství a ze Společenství a o její kontrole (1) se specifickým požadavkem stanoveným v čl. 27 odst. 1 bodu i) společné úmluvy, který v rámci přeshraničního pohybu vyžaduje souhlas státu určení.

    (5)

    Stane-li se organizace stranou této úmluvy, ukládá jí čl. 39 odst. 4 bod iii) povinnost sdělit depozitáři úmluvy prohlášení, v němž bude uvedeno, které státy jsou členy dané organizace, které články této úmluvy se na organizaci vztahují a jaký je rozsah pravomocí dané organizace v oblasti upravené těmito články.

    (6)

    V rámci společné úmluvy nebudou pravomoci členských států jako jejích smluvních stran přistoupením Společenství dotčeny,

    ROZHODLA TAKTO:

    Jediný článek

    1.   Přistoupení Evropského společenství pro atomovou energii ke Společné úmluvě o bezpečnosti při nakládání s vyhořelým palivem a o bezpečnosti při nakládání s radioaktivními odpady se schvaluje.

    2.   Znění prohlášení Evropského společenství pro atomovou energii podle ustanovení čl. 39 odst. 4 bodu iii) Společné úmluvy o bezpečnosti při nakládání s vyhořelým palivem a o bezpečnosti při nakládání s radioaktivními odpady je přiloženo k tomuto rozhodnutí.

    V Bruselu dne 24. ledna 2005.

    Za Radu

    F. BODEN

    předseda


    (1)  Úř. věst. L 35, 12.2.1992, s. 24.


    PŘÍLOHA

    Prohlášení Evropského společenství pro atomovou energii podle ustanovení čl. 39 odst. 4 bodu iii) Společné úmluvy o bezpečnosti při nakládání s vyhořelým palivem a o bezpečnosti při nakládání s radioaktivními odpady

    Členy Evropského společenství pro atomovou energii jsou v současnosti tyto státy: Belgické království, Česká republika, Dánské království, Spolková republika Německo, Estonská republika, Řecká republika, Španělské království, Francouzská republika, Irsko, Italská republika, Kyperská republika, Lotyšská republika, Litevská republika, Lucemburské velkovévodství, Maďarská republika, Republika Malta, Nizozemské království, Rakouská republika, Polská republika, Portugalská republika, Republika Slovinsko, Slovenská republika, Finská republika, Švédské království a Spojené království Velké Británie a Severního Irska.

    Společenství prohlašuje, že se na něj vztahují články 1 až 16, článek 18, 19, 21 a články 24 až 44 společné úmluvy.

    Společenství má společně s výše uvedenými členskými státy pravomoc v oblastech uvedených v článku 4, článcích 6 až 11, 13 až 16, článku 19 a článcích 24 až 28 společné úmluvy, jak je stanoveno v čl. 2 písm. b) Smlouvy o založení Evropského společenství pro atomovou energii a v příslušných článcích hlavy II kapitoly 3 nazvané „Ochrana zdraví“.


    Top