Choose the experimental features you want to try

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Document 32004R1903

    Nařízení Komise (ES) č. 1903/2004 ze dne 29. října 2004, kterým se mění nařízení (ES) č. 3149/92, kterým se stanoví prováděcí pravidla pro dodávky potravin z intervenčních zásob ve prospěch nejchudších osob ve Společenství

    Úř. věst. L 328, 30.10.2004, p. 77–79 (ES, CS, DA, DE, ET, EL, EN, FR, IT, LV, LT, HU, NL, PL, PT, SK, SL, FI, SV)
    Úř. věst. L 306M, 15.11.2008, p. 15–17 (MT)

    Dokument byl zveřejněn v rámci zvláštního vydání (BG, RO)

    Legal status of the document No longer in force, Date of end of validity: 03/10/2010; Implicitně zrušeno 32010R0807

    ELI: http://data.europa.eu/eli/reg/2004/1903/oj

    30.10.2004   

    CS

    Úřední věstník Evropské unie

    L 328/77


    NAŘÍZENÍ KOMISE (ES) č. 1903/2004

    ze dne 29. října 2004,

    kterým se mění nařízení (ES) č. 3149/92, kterým se stanoví prováděcí pravidla pro dodávky potravin z intervenčních zásob ve prospěch nejchudších osob ve Společenství

    KOMISE EVROPSKÝCH SPOLEČENSTVÍ,

    s ohledem na Smlouvu o založení Evropského společenství,

    s ohledem na nařízení Rady (EHS) č. 3730/87 ze dne 10. prosince 1987, kterým se stanoví obecná pravidla pro dodávky potravin z intervenčních zásob organizacím pověřeným jejich rozdělením nejchudším osobám ve Společenství (1), a zejména na článek 6 uvedeného nařízení,

    vzhledem k těmto důvodům:

    (1)

    Nařízení (EHS) č. 3149/92 (2) stanovilo prováděcí pravidla k nařízení (EHS) č. 3730/87 pro dodávky potravin na základě produktů z intervenčních zásob dobročinným organizacím pověřeným členskými státy jejich distribucí nejchudším osobám ve Společenství.

    (2)

    S cílem zajistit jednotnější uplatňování v členských státech, které se podílejí na tomto opatření, je vhodné upřesnit pojem „příjemci“ nebo „koneční příjemci“ opatření. S cílem usnadnit správu a kontrolu provádění ročního plánu stanoveného v článku 2 nařízení (EHS) č. 3149/92 je třeba stanovit, že dobročinné organizace pověřené příslušnými vnitrostátními orgány mohou být považovány za konečné příjemce, pokud zajišťují skutečnou distribuci potravin v některé formě v místě, kde mají bydliště nejchudší osoby.

    (3)

    Je třeba zdůraznit, že provádění plánu v každém členské státě, který se podílí na opatření, musí být naplánované, rozvržené a pravidelné, pokud jde nejen o odběry produktů z intervenčních zásob, ale i o průběh následujících fází až po distribuci příjemcům nebo konečným příjemcům, aby se splnil cíl opatření Společenství a vyhovělo se požadavkům na řádné řízení intervenčních zásob. Za tímto účelem musejí být odběry z intervenčních zásob provedeny z jejich největší části do 1. července roku provádění plánu. V odvětví mléčných výrobků vedou vlastnosti velmi citlivého trhu, a zejména dopad opětovného propuštění výrobků na trh, k tomu, že je limitován odběr produktů z veřejných zásob v rámci provádění dotyčného plánu během období, kdy je možný nákup intervenčními agenturami a s ohledem na vlyv implementace plánu na rok 2006 v týdnech předcházejících tomuto nákupnímu období. Členské státy musejí provádět vhodná opatření, která zahrnují zvyšující se sankce v závislosti od zpoždění převzetí produktů.

    (4)

    Je třeba upřesnit druh nejvhodnějších kontrol v rámci provádění ročního plánu, zejména míru kontrol, které mají být prováděny příslušnými orgány. Výroční zprávy o provádění plánu musejí obsahovat údaje, které umožňují vyhodnotit výsledky uvedených kontrol a také provedení opatření. Kontroly musejí být prováděny s přihlédnutím k používání ustanovení nařízení Komise (EHS) č. 3002/92, kterým se stanoví společná prováděcí pravidla pro ověřování použití a/nebo místa určení intervenčních produktů (3).

    (5)

    Nařízení (EHS) č. 3149/92 musí být proto změněno. Změny musejí nabýt účinku od začátku období provádění ročního plánu na rok 2005.

    (6)

    Příslušné řídící výbory nepřijaly stanoviska v termínech určených jejich předsedy,

    PŘIJALA TOTO NAŘÍZENÍ:

    Článek 1

    Nařízení (ES) č. 3149/92 se mění takto:

    1.

    V článku 1 se doplňuje nový odstavec, který zní:

    „3.   Pro účely tohoto nařízení se: ‚nejchudšími osobami‘ rozumějí fyzické osoby, jednotlivci a rodiny nebo seskupení složená z těchto osob, jejichž situace z hlediska sociální a finanční závislosti je zjištěna nebo uznána na základě platných kriterií určených kompetentními orgány nebo je posouzena s ohledem na kritéria dobročinné organizace působící v jejich prospěch a která jsou schválena příslušnými orgány.“

    2.

    Článek 3 se nahrazuje tímto:

    „Článek 3

    1.   Provádění plánu začíná 1. října a končí 31. prosince následujícího roku.

    2.   Odebrání produktů z intervenčních zásob probíhá pravidelně od 1. října do 31. srpna následujícího roku a je přizpůsobeno požadavkům na provádění plánu.

    70 % množství stanovených v článku 2 odst. 3, bod 1 pís. b) musí být vyskladněno ze zásob do 1. července roku provádění plánu; toto ustanovení se však nevztahuje na odběry 500 tun a nižší. Jakákoliv množství, která nebyla vyskladněna do 30. září, už nebudou vyhrazena pro členský stát, kterému byla přidělena podle daného plánu.

    V případě másla a sušeného odstředěného mléka 70 % produktů musí být vyskladněno z intervenčních zásob do 1. března roku provádění plánu v případě plánu na rok 2005 a do 1. února v případě plánu na rok 2006. Toto ustanovení se však nevztahuje na odběry 500 tun a nižší.

    Produkty k odběru musejí být odebrány z intervenčních zásob do 60 dnů ode dne přidělení nabídky.

    3.   Během provádění plánu oznámí členský stát neprodleně Komisi jakékoliv změny v jeho uskutečňování, které zároveň nesmějí způsobit jakýkoliv nárůst v předpokládaných výdajích. Toto oznámení doplní další vhodné informace. Týkají-li se odůvodněné změny 5 % či více ze vstupního množství či hodnoty na jeden produkt v distribučním plánu Společenství, bude plán upraven.

    4.   Členské státy neprodleně informují Komisi o předpokládaných sníženích nákladů na provádění plánu. Komise může na žádost a na základě jejich skutečného použití dostupných produktů a přídělů z předchozích let dostupné zdroje přidělit jiným členským státům.“

    3.

    Vkládá se nový článek 5a, který zní:

    „Článek 5a

    Pro účely distribuce potravin nejchudším osobám a provádění kontrol jsou dobročinné organizace, které se starají o příjemce a přímo jim pomáhají, považovány za konečné příjemce distribuce, pokud skutečně provádějí distribuci potravin. Za rozdělené se považují potraviny, které jsou v místě a bez dalšího zásahu přímo dodány ve formě balení nebo jídel, která odpovídají podle jednotlivých případů denním nebo týdenním požadavkům příjemců.“

    4.

    Článek 9 se nahrazuje tímto:

    „Článek 9

    1.   Členské státy přijmou všechna nezbytná opatření k zajištění toho, aby

    a)

    -byly intervenční produkty a popřípadě granty na mobilizaci na trhu s potravinami používány a sloužily účelu stanovenému v článku 1 nařízení (EHS) č. 3730/87;

    b)

    -zboží, které není příjemci dodáváno volně ložené, mělo na svém obalu tento nápis : ‚pomoc ES‘;

    c)

    -označené prováděcí organizace vedly řádné účetnictví a podpůrnou dokumentaci a příslušným orgánům k nim umožnily přístup, aby mohly provést nezbytná ověření;

    d)

    -nabídková řízení byla v souladu s ustanoveními článků 3 a 4 a dodávky byly prováděny v souladu s ustanoveními tohoto nařízení; členské státy musí ustanovit vhodné sankce pro případ, že produkty nebyly vyskladněny v termínu stanoveném v článku 3 odst. 2.

    2.   Příslušné orgány provádějí kontroly od převzetí při vyskladnění intervenčních zásob, a to ve všech stadiích provádění plánu, a zejména na všech úrovních distribučního řetězce. Kontroly se provádějí po celé období provádění plánu, na všech stupních včetně místní úrovně.

    Kontroly se týkají alespoň 5 % množství podle každého typu produktů uvedených v článku 2 odst. 3, bod 1 písm. b). Tato míra kontrol se použije na každé stadium procesu provádění s přihlédnutím ke kritériím rizik, kromě stadia, kdy probíhá distribuce přímo nejchudším osobám.

    Kontroly jsou zaměřeny na ověření účetních operací uskladnění a vyskladnění produktů, jakož i na přepravu produktů mezi postupnými prostředníky. Zahrnují rovněž srovnání účetních zásob a fyzických zásob produktů vybraných pro kontrolu.

    3.   Členské státy přijmou všechna opatření potřebná k zajištění toho, aby byl plán řádně prováděn a předcházelo se protiprávnímu jednání a sankcionovalo se. Proto mohou pozastavit účast hospodářských subjektů v nabídkovém řízení, v závislosti na závažnosti nedostatků nebo nesrovnalostí zaznamenaných při provádění dodávky.“

    5.

    V článku 10 se druhý pododstavec nahrazuje tímto:

    „Zpráva uvede opatření, která byla učiněna k ověření toho, že distribucí zboží bylo dosaženo stanoveného cíle a že se zboží dostalo ke konečným příjemcům. Tato zpráva zejména uvede typ a počet provedených kontrol, dosažené výsledky, jakož i použití sankcí uvedených v čl. 9 odst. 3. Při sestavování následného ročního plánu se zpráva považuje za rozhodující činitel.“

    6.

    Vkládá se nasledující článek 10a:

    „Článek 10a

    Ustanovení tohoto nařízení se použijí, aniž jsou dotčena ustanovení nařízení Komise (EHS) č. 3002/92.“

    Článek 2

    Toto nařízení vstupuje v platnost sedmým dnem po vyhlášení v Úředním věstníku Evropské unie.

    Použije se od prvního dne provádění ročního plánu na rok 2005.

    Toto nařízení je závazné v celém rozsahu a přímo použitelné ve všech členských státech.

    V Bruselu dne 29. října 2004.

    Za Komisi

    Franz FISCHLER

    člen Komise


    (1)  Úř. věst. L 352, 15.12.1987, s. 1. Nařízení ve znění nařízení (EHS) č. 2535/95 (Úř. věst. L 260, 31.10.1995, s. 3).

    (2)  Úř. věst. L 313, 31.10.2001, s. 50. Nařízení naposledy pozměněné nařízením (ES) č. 2339/2003 (Úř. věst. L 346, 31.12.2003, s. 29).

    (3)  Úř. věst. L 301, 17.10.1992, s. 17. Nařízení naposledy pozměněné nařízením (EHS) č. 770/96 (Úř. věst. L 104, 27.4.1996, s. 13).


    Top