EUR-Lex Acesso ao direito da União Europeia

Voltar à página inicial do EUR-Lex

Este documento é um excerto do sítio EUR-Lex

Documento 62009CN0520

Věc C-520/09 P: Kasační opravný prostředek podaný dne 15. prosince 2009 Arkema France SA proti rozsudku Soudu prvního stupně (sedmého senátu) vydanému dne 30. září 2009 ve věci T-168/05, Arkema v. Komise

Úř. věst. C 37, 13.2.2010, p. 27—28 (BG, ES, CS, DA, DE, ET, EL, EN, FR, IT, LV, LT, HU, MT, NL, PL, PT, RO, SK, SL, FI, SV)

13.2.2010   

CS

Úřední věstník Evropské unie

C 37/27


Kasační opravný prostředek podaný dne 15. prosince 2009 Arkema France SA proti rozsudku Soudu prvního stupně (sedmého senátu) vydanému dne 30. září 2009 ve věci T-168/05, Arkema v. Komise

(Věc C-520/09 P)

2010/C 37/34

Jednací jazyk: francouzština

Účastnice řízení

Účastnice řízení podávající kasační opravný prostředek: Arkema France SA (zástupce: M. Debroux, advokát)

Další účastnice řízení: Evropská komise

Návrhová žádání účastnice řízení podávající kasační opravný prostředek

zrušit rozhodnutí Tribunálu ze dne 30. září 2009 ve věci T-168/05,

uložil Komisi náhradu všech nákladů řízení.

Důvody kasačního opravného prostředku a hlavní argumenty

Navrhovatelka vznáší čtyři důvody na podporu svého kasačního opravného prostředku:

Svým prvním důvodem navrhovatelka uplatňuje, že Tribunál porušil pravidla týkající se přičitatelnosti protisoutěžního jednání dceřinné společnosti její mateřské společnosti. V tomto ohledu uvádí rozpor v samotném znění napadeného rozsudku, protože Tribunál v tomto rozsudku uvádí, že domněnka určujícího vlivu mateřské společnosti na dceřinou společnost je vyvratitelnou domněnkou, která může být vyvrácena, pokud mateřská společnost nebo dceřiná společnost předloží důkazy, které prokazují nezávislost chování dceřiné společnosti, přičemž zároveň tvrdí, že samotnou funkcí mateřské společnosti je zajistit jednotnost řízení dceřinných společností v rámci skupiny společností, zejména prostřednictvím rozpočtové kontroly. Z toho de iure vyplývá nevyvratitelná domněnka určujícího vlivu mateřské společnosti na její dceřinné společnosti a s ohledem na toto tvrzení Tribunálu by dceřinná společnost nemohla předložit důkaz nezávislosti svého chování na trhu.

Svým druhým důvodem společnost Arkema uplatňuje porušení zásady zákazu diskriminace vyplývající z nevyvratitelnosti domněnky o určujícím vlivu mateřské společnosti na její dceřinné společnosti, protože z důvodu této domněnky je s účastníky kartelové dohody zacházeno rozdílně, podle toho zda patří ke skupině společností či nikoliv.

Svým třetím důvodem navrhovatelka tvrdí, že napadený rozsudek porušuje zásadu rovného zacházení a právo na spravedlivý proces v rozsahu, v němž v odpovědi na její žalobní důvod vycházející z porušení podstatných formálních náležitostí, jenž vyplývá z nedostatku odůvodnění, Tribunál přezkoumal pouze argumenty Elf Aquitaine, mateřské společnosti Arkema, a nikoliv argumenty které sama vznesla. Přitom i když je přesné, že Tribunál nemusí provést vyčerpávající popis všech úvah vyjádřených účastníky sporu, nic to nemění na tom, že odůvodnění napadeného rozsudku musí přinejmenším umožnit žalobkyni přesně se seznámit s úvahou přijatou Tribunálem ve vztahu k ní.

Svým čtvrtým a posledním důvodem společnost Arkema konečně udává porušení zásady proporcionality v rozsahu, v němž Komise dvojnásobně zohlednila její obrat při určení základu pro sankci a pochybení, kterého se měl dopustit Tribunál, když potvrdil, že Komise neměla jinou možnost, pokud se nechtěla odchýlit od metody stanovení pokut uvedené v pokynech. Tribunál tím, že tak jednal, přiznal pokynům Komise absolutní závaznost, kterou nemají. Podle navrhovatelky se takové pokyny spíše rovnají pravidlům chování uvádějícím praxi, kterou je třeba sledovat než právním pravidlům, které musí správa za všech okolností dodržovat.


Início