Choose the experimental features you want to try

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Document 52006AE0961

Stanovisko Evropského hospodářského a sociálního výboru ke sdělení Komise Radě a Evropskému parlamentu Akční plán na zjednodušení a zlepšení společné rybářské politiky pro období 2006 – 2008 KOM(2005) 647 v konečném znění

Úř. věst. C 309, 16.12.2006, p. 60–66 (ES, CS, DA, DE, ET, EL, EN, FR, IT, LV, LT, HU, NL, PL, PT, SK, SL, FI, SV)

16.12.2006   

CS

Úřední věstník Evropské unie

C 309/60


Stanovisko Evropského hospodářského a sociálního výboru ke sdělení Komise Radě a Evropskému parlamentu Akční plán na zjednodušení a zlepšení společné rybářské politiky pro období 2006 – 2008

KOM(2005) 647 v konečném znění

(2006/C 309/13)

Dne 23. ledna 2006, v souladu s článkem 262 Smlouvy o založení Evropského společenství, se Komise rozhodla konzultovat Evropský hospodářský a sociální výbor ve věci výše uvedené.

Specializovaná sekce „Zemědělství, rozvoj venkova, životní prostředí“, kterou Výbor pověřil přípravou prací na toto téma, přijala stanovisko dne 24. května 2006. Zpravodajem byl pan SARRÓ IPARRAGUIRRE.

Na 428. plenárním zasedání, které se konalo ve dnech 5. a 6. července 2006 (jednání ze dne 5. července 2006), přijal Evropský hospodářský a sociální výbor následující stanovisko 164 hlasy pro, 0 hlasy proti a 1 člen se zdržel hlasování.

1.   Závěry a doporučení

1.1

EHSV podporuje proces zjednodušení právních předpisů Společenství, jak již vyjádřil v předchozích stanoviscích pro Komisi, a vítá zveřejnění akčního plánu na zjednodušení a zlepšení společné rybářské politiky pro období 2006 – 2008. Cílem tohoto stanoviska je přispět k výjimečné práci, kterou si vytyčila Komise a která má velký význam pro zlepšení právních předpisů Společenství pro rybolov.

1.2

Aby proces zjednodušení mohl být úspěšný, považuje Výbor za důležité, aby se pokračovalo v úzké spolupráci s odvětvím rybolovu prostřednictvím podpory vztahů s konzultačními orgány Komise, tzn. s regionálními poradními sbory (RPS), s Poradním výborem pro rybolov a akvakulturu Evropské unie (PVRA) a Výborem pro sociální dialog v odvětví rybolovu.

1.3

EHSV je toho názoru, že prvním úkolem, který by měla Evropská komise provést, je konsolidovat platné předpisy. Poté by se dle názoru EHSV měla Komise pokusit dosáhnout cílů oznámených ve sdělení, se kterými se EHSV plně identifikuje:

a)

zpřehlednit stávající texty, zjednodušit je a učinit je přístupnějšími;

b)

snížit administrativní zátěž a náklady veřejné správy;

c)

snížit administrativní zátěž a jiné povinnosti pro profesionály.

1.4

EHSV dále považuje za vhodnou volbu dvou oblastí, na které se soustředí akční plán: zachování a řízení rybolovných zdrojů a kontrolu rybolovných činností. Posléze bude muset Komise pokračovat v procesu zjednodušení a zlepšení ve zbývajících oblastech SRP.

1.5

V souvislosti s přehledem 1, který se týká celkového přípustného odlovu TAC a kvót a intenzity rybolovu, považuje Výbor navržená opatření za vhodná, přičemž se k jednotlivým otázkám politiky zachování zdrojů, jejich úpravě a k jejich rozpracování na řídicí víceleté plány přistupuje odděleně. Nicméně si myslí, že období mezi odevzdáním vědeckých stanovisek a termínem konání Rady v prosinci, kdy se stanovuje celkový přípustný odlov TAC a kvóty jako i jiná důležitá řídicí opatření, je příliš krátké a nedostatečné pro to, aby mohly být realizovány všechny nutné konzultace a dohody. Z tohoto důvodu Výbor žádá, aby období mezi zveřejněním odborných stanovisek a přijetím konečných rozhodnutí bylo delší.

1.6

V souvislosti s přehledem 2, ve kterém se navrhuje zjednodušení technických opatření, je EHSV znepokojen tím, že by Evropská komise získala pravomoci, které v současné době příslušejí Radě ministrů,

1.7

EHSV je dále názoru, že v souvislosti s možností, která je zmíněna v přehledu 2 o umožnění členským státům přijímat místní technická opatření, by Rada měla schválit také žádosti členských států tak, aby bylo zamezeno nerovnostem a diskriminačním situacím mezi rybáři těchto zemí.

1.8

Výbor souhlasí s Komisí ohledně opatření uvedených v přehledu 3, 4 a 5, která se týkají zjednodušení procesu shromažďování a správy údajů a zefektivnění opatření v oblasti kontroly. Pro vypracování opatření v oblasti kontroly považuje za velmi důležitou koordinaci mezi Komisí a Agenturou pro kontrolu rybolovu. Co se týče použití informačních technologií je EHSV názoru, že je zapotřebí přechodného období pro jejich zavádění, nutné pro vytyčení procesu ve shodě s techniky, experty a členskými státy, je nutné dodat všechny záruky obchodní důvěryhodnosti, získat důvěru a zapojení zainteresovaných stran, vyzkoušet proces v běžném chodu, přispět k dodatečným finančním nákladům vzniklým použitím nových materiálů, a tím zajistit úspěch této zjednodušující reformy.

1.9

EHSV vítá návrh Komise uvedený v přehledu 6, aby byly odstraněny všechny povinnosti předkládat málo užitečné nebo neužitečné zprávy s cílem snížit administrativní zátěž rybářů a členských států.

1.10

Výbor považuje za nutné zjednodušení uvedené v přehledu 7 a navrhuje Komisi, aby zvážila vypracování standardní smlouvy, která by byla základem pro vyjednávání dohod o rybolovu s jakoukoliv třetí zemí, nakládání s licencemi k rybolovu a jejich vydávání elektronickou cestou.

1.11

EHSV je názoru, že boj proti nelegálnímu, neregulovanému a nehlášenému rybolovu, který je jedním z cílů SRP, by si také zasloužil zmínku v akčním plánu v podobě cíle zaměřeného na stanovení co nejjednoduššího a nejefektivnějšího procesu boje proti nelegálnímu, neregulovanému a nehlášenému rybolovu. EHSV je názoru, že tento proces by se měl zaměřit na přístup na spotřební trhy, na posílení pravomocí státu odpovídajícího přístavu a na zákaz překládky na širém moři.

1.12

EHSV je názoru, že činnost stanovená akčním plánem 2006 – 2008 je velmi rozsáhlá a může se stát, že nebude dodržena tříletá lhůta pro její dokončení. Doporučuje proto Komisi, aby provedla revizi plánu před koncem roku 2007.

2.   Odůvodnění

2.1

Evropská unie spustila na začátku 21. století významný proces, jehož cílem je zlepšit právní prostředí tak, aby se stalo účinnějším a transparentnějším.

2.2

Vývoj Evropské unie během druhé poloviny minulého století způsobil, že právní rámec se rozrostl do obsáhlého korpusu právních předpisů Společenství, který představuje„acquis communautaire“.

2.3

Toto „acquis communautaire“ se nadále rozrůstalo, neboť přibývaly právní předpisy pro různé politiky Společenství, jež ve svém celku utvářejí právní prostředí politiky Společenství.

2.4

V současné době Komise v souladu s mandátem, který jí byl udělen Evropskou radou, jedná koordinovaně s institucemi Společenství ve snaze zjednodušit a zlepšit právní rámec legislativy Společenství.

2.5

Tato činnost zaměřená na zjednodušení a zlepšení legislativy Evropské unie je součástí revidované Lisabonské strategie pro růst a zaměstnanost v Evropě, a proto se soustředí na prvky acquis communautaire, které ovlivňují konkurenceschopnost podniků Evropské unie.

2.6

Vzhledem k tomu, že malé a střední podniky (MSP) tvoří v Evropě 99 % všech podniků v EU a dvě třetiny pracovních míst, je zjednodušení a zlepšení legislativy pro tyto podniky velmi důležité, neboť sníží legislativní a administrativní zátěž, kterou v současné době musí nést.

2.7

Komise chce v rámci strategie zjednodušení a zlepšení legislativy Společenství vytvořit trvalý a průběžný program pro zjednodušení v oblastech zemědělství, životního prostředí, zdraví a bezpečnosti na pracovišti, rybolovu, daní, cel, statistik a pracovního práva.

2.8

Sdělení Komise Radě a Evropskému parlamentu „Akční plán na zjednodušení a zlepšení společné rybářské politiky pro období 2006 – 2008“, které je předmětem tohoto stanoviska, uplatňuje tento víceletý trvalý a průběžný program na roky 2006 až 2008 na oblast rybolovu s cílem zjednodušit a zlepšit SRP.

2.9

EHSV jako instituce, která zastupuje organizovanou občanskou společnost, vyjádřila již v jiných stanoviscích Komisi podporu při zjednodušení evropského legislativního procesu, vítá zveřejnění tohoto akčního plánu a vydává toto stanovisko se snahou přispět k výjimečné práci Komise a podpořit ji, aby ji rozpracovala ve víceletý plán.

3.   Souvislosti

3.1

Na zasedání Evropské rady, které se konalo v Lisabonu ve dnech 23. a 24. března 2000, byla Komise pověřena vypracováním akčního plánu „ve prospěch strategie pro koordinovanější jednání zaměřené na zjednodušení právního rámce“. Tento mandát byl později potvrzen Evropskou radou konanou ve Stockholmu (23. a 24. března 2001), v Laekenu (8. a 9. prosince 2001) a v Barceloně (15. a 16. března 2002).

3.2

V rámci tohoto postupu předložila Komise Bílou knihu o evropské správě věcí veřejných, která byla schválena v červenci 2001 (1). Obsahovala část věnovanou zlepšení kvality právních předpisů. Tento dokument prošel obsáhlým konzultačním procesem, který byl uzavřen 31. března 2002.

3.3

Ve stanovisku, které vypracoval Evropský hospodářský a sociální výbor o tomto sdělení, se konstatuje, že „Výbor podporuje návrhy obsažené v Bílé knize, jež jsou zaměřené na zjednodušení a urychlení evropského legislativního procesu, jelikož předpisy Společenství jsou čím dál složitější a někdy existují vedle stávajících národních předpisů, místo aby je zjednodušovaly a harmonizovaly“ (2).

3.4

V této souvislosti navrhla Komise v červnu 2002 akční plán pro zjednodušení a zlepšení právních předpisů, který zapojil do debaty ostatní instituce Společenství (3).

3.5

Akční plán směřuje jasně k tomu, aby v případě, že budou splněny tři hlavní fáze legislativního cyklu – předložení legislativního návrhu Komisí, projednání návrhu v Evropském parlamentu a Radě a uplatnění regulačního nástroje ze strany členských států – byla uzavřena interinstitucionální dohoda zaměřená na zlepšení legislativy Společenství.

3.6

Zjednodušení legislativy EU, které bylo započato před lety, našlo novou podporu od února 2003 v podobě sdělení Komise „Modernizace a zjednodušení acquis communautaire“ (4). Komise zahájila na základě tohoto sdělení rozsáhlý program na určení legislativních dokumentů, které mohou být zjednodušeny, konsolidovány a kodifikovány, jenž probíhá do dneška.

3.7

Sdělení Komise „Zlepšení právní úpravy v oblasti růstu a pracovních míst v Evropské unii“ (5), která byla vydána v březnu 2005, podpořila interinstitucionální dohodu „Zlepšení právní úpravy“, kterou podepsaly 16. prosince 2003 Evropský parlament, Rada a Komise. Jejím hlavním cílem je zlepšení kvality právních předpisů Společenství a jejich transpozice do národních právních předpisů (6).

3.8

V říjnu 2005 Komise vydala sdělení zaměřené na provádění Lisabonského programu „Strategie pro zjednodušení právního prostředí“ (7), které zavedlo akční plány pro různé politiky Společenství prostřednictvím stálých programů pro zjednodušení.

3.9

Současně s náročnou prací zaměřenou na řízení zjednodušování a zlepšení celého acquis communautaire a jeho právního prostředí zaslala Komise Radě a Evropskému parlamentu sdělení Perspektivy zjednodušení a zlepšení právního prostředí společné rybářské politiky (8).

3.10

Posledně zmíněné sdělení a sdělení, která Komise předkládá jako „Akční plán na zjednodušení a zlepšení společné rybářské politiky pro období 2006 – 2008“, jsou základem pro vypracování tohoto stanoviska.

3.11

EHSV chápe, že zjednodušení a zlepšení všech právních předpisů Společenství je složitá záležitost, a proto podporuje Komisi, aby pokračovala v započaté práci, a vyzývá ji, aby dodržela stanovené termíny bez prodlevy, aby tak bylo dosaženo stanovených cílů.

4.   Všeobecné připomínky

4.1   Právní předpisy Společenství pro rybolov 1983 – 2002

4.1.1

Právní předpisy Společenství pro rybolov byly obsaženy ve společné rybářské politice z roku 1983. Předpisy stanovené touto politikou byly nedostatečné, obsahovaly řídící předpisy v oblasti rybolovu, které vznikaly přeměnou vědeckých závěrů v právní ustanovení, přičemž neexistovala téměř žádná komunikace s odvětvím rybolovu Společenství a spolu s těžkopádným rozhodovacím postupem Komise – Rada – Evropský parlament se právní předpisy dále zatěžovaly tak, že pro oblast rybolovu vznikla velmi složitá legislativa.

4.1.2

Při minulých i současných hodnoceních je třeba zohlednit, že právní předpisy pro rybolov obsahují na jedné straně různorodé typy rybolovu a na druhé straně různé složky: struktury, zachování zdrojů a životní prostředí, vnější zdroje, trhy a kontrola. Tato pestrost vyvolává potřebu mnoha předpisů či případně velmi rozsáhlých předpisů, kterým je těžké rozumět.

4.1.3

Postup rozhodování Rady na konci každého roku, který je vázán na každoroční stanovení celkového přípustného odlovu TAC a kvót, ztěžuje provádění všech potřebných konzultací a dodržení vhodných termínů mezi rozhodnutími a datem provádění, jež často způsobují řadu změn v již vydaných nařízeních.

4.1.4

Logické nashromáždění změn v různých závazných předpisech společné rybářské politiky ztěžuje průměrnému občanovi, jakým je rybář, četbu textů, které byly vypracovány vědeckými experty a jejichž srozumitelnost je obtížná.

4.1.5

V jiných případech jsou jednání v Radě a v Evropském parlamentu uzavřena textem, který je ještě komplexnější než původní návrhy.

4.1.6

Některá ustanovení byla zapracována do nařízení, která mají vyšší právní a politickou úroveň, než by bylo nezbytně nutné, a tato skutečnost ztěžuje jejich změnu a zjednodušení.

4.1.7

EHSV chápe, že ačkoliv zdroje příčin mnoha takových situací dodnes nadále existují, Komise je zná a přijímá nutná ustanovení pro jejich změnu, jak to udělala v roce 1992 při změně SRP z roku 1983 a s akčním plánem 2006 – 2008, který nyní předkládá po reformě SRP 31. prosince roku 2002.

4.2   Současné právní předpisy Společenství pro rybolov

4.2.1

Reforma společné rybářské politiky z 31. prosince 2002 (9) přirozeně zahrnuje zjednodušení SRP, přičemž již byla zahájena různá opatření navrhující stažení či regulaci, opatření o prohlášení opotřebovanosti a systematická revize právního prostředí SRP.

4.2.2

Návrh nařízení na vytvoření nového Evropského rybářského fondu (10), ke kterému již Výbor zaujal pozitivní stanovisko, je dobrým příkladem, jak plánovat tuto snahu o zjednodušení, neboť jedním nařízením nahrazuje či pozměňuje ustanovení čtyř nařízení, která byla obsahem víceletých orientačních programů (MAGP) a Finančního nástroje pro orientaci rybolovu (FNOR).

4.2.3

Během let 2004 a 2005 Komise vytvářela řadu právních předpisů, které využije při provedení reformy a zjednodušení SRP. K nim patří:

Evropský rybářský fond

Agentura pro kontrolu rybolovu

Zřízení regionálních poradních sborů

Finanční opatření Společenství pro provádění společné rybářské politiky a pro oblast mořského práva.

Dále proběhla obsáhlá reflexe, která zahrnovala četné kontakty a debaty, které vyústily předložením výše zmíněného sdělení „Perspektivy zjednodušení a zlepšení právního prostředí společné rybářské politiky“.

4.2.4

Z tohoto sdělení vyplývá, že pro zlepšení právního prostředí společné rybářské politiky nestačí pouze snížit počet nařízení SRP, nýbrž je třeba zároveň:

zpřehlednit stávající texty, zjednodušit je a učinit je přístupnějšími,

snížit administrativní zátěž a náklady veřejné správy,

snížit administrativní zátěž a jiné povinnosti pro profesionály.

4.2.5

EHSV je názoru, že Komise musí vynaložit zvláštní úsilí na konsolidaci textů ještě předtím, než přikročí k jakékoliv aktivitě směřující k jejich zpřehlednění. Obzvláště neustálé odkazování na jiná nařízení z dřívějších let ztěžuje srozumitelnost textů.

4.2.6

Dle textu posledního sdělení je zřejmé, že některé části společné rybářské politiky je obzvláště obtížné sledovat: kontrolu rybářských aktivit z důvodu rozmanitosti, která existuje v jejich provádění mezi různými členskými státy, a opatření pro zachování zdrojů z důvodu současného uplatňování různých řídicích opatření.

4.2.7

Z analýzy je celkově zřejmé, že stávající právní předpisy se postupně staly nadmíru složitými, aniž bychom tím chtěli popírat, že řízení společného rybolovu složité je.

4.2.8

EHSV je toho názoru, že Komise by měla při zlepšování a zjednodušování právních předpisů v oblasti společné rybářské politiky obzvláště dbát na kontrolu rybářských aktivit a na opatření pro zachování zdrojů. V tomto smyslu by měla být posílena nedávno zřízená Agentura pro kontrolu rybolovu.

4.3   Akční plán na zjednodušení a zlepšení společné rybářské politiky pro období 2006 – 2008

4.3.1

V důsledku všech prací, které byly provedeny na základě různých výše zmíněných sdělení, vyzvala Rada Komisi k předložení víceletého akčního plánu, který by splňoval všechny požadavky směřující ke zjednodušení a zlepšení SRP. Jako odpověď na tento požadavek předložila Komise v prosinci 2005 sdělení „Akční plán na zjednodušení a zlepšení společné rybářské politiky pro období 2006 – 2008“ (11).

4.3.2

Součástí akčního plánu 2006 – 2008, který předkládá Komise, je:

metodika zjednodušení a zlepšení SRP,

stanovení iniciativ, které se mají prioritně zjednodušit a zlepšit.

4.3.3

Záměr akčního plánu je jednoduchý. Určuje oblasti (kontroly, intenzita rybolovu, financování…), ve kterých bude probíhat zjednodušování a zlepšování právních textů. Pro každou z nich určuje potřebná opatření, která by měla být provedena v rámci zjednodušování, a v jakých termínech by v průběhu období 2006 – 2008 měla proběhnout. Stanovuje také pro každou oblast tři kategorie příslušných právních aktů:

právní akty, jejichž revize již byla zahájena,

nové právní akty, které budou vytvořeny v příštích letech,

některé platné právní akty, které však musejí být zjednodušeny přednostně.

4.3.4

Na tyto platné právní akty se v období let 2006 – 2008 prioritně soustředí zahájení plánu na zjednodušení SRP. Ve všech případech se jedná o právní ustanovení vztahující se na opatření správy a kontroly rybolovných činností.

4.3.5

EHSV považuje volbu těchto dvou oblastí, prioritních pro činnost v rámci akčního plánu, za vhodnou, neboť s nimi souvisí většina komplexních platných právních předpisů. Posléze bude muset Komise pokračovat v procesu zjednodušení a zlepšení ve zbývajících oblastech SRP.

4.3.6

Právní akty, jejichž revize již byla zahájena a na něž byly zásady pro zjednodušení již uplatněny, budou dále zpracovávány podle plánu pro zlepšení právních předpisů. Tak je tomu v případě Evropského rybářského fondu či obecných ustanovení týkajících se oprávnění k rybolovu ve vodách třetí země v rámci dohody o rybolovu. Oba právní akty, které již byly Komisí zjednodušeny, byly ve stanovisku tohoto Výboru pozitivně hodnoceny.

4.3.7

Akční plán stanoví, že v nových právních aktech, které budou v příštích letech vypracovány, budou systematicky zohledněny cíle týkající se zjednodušení.

4.3.8

Výbor považuje akční plán 2006 – 2008 ve svých základních rysech za správný, a proto jej EHSV podporuje. Provádění plánu předloženého v příloze k akčnímu plánu však bude vyžadovat velké úsilí v oblasti zjednodušení, aby byl plán dokončen v zamýšleném termínu. Zásadní je sloučit úsilí a porozumění členských států, Evropského parlamentu, rybářského odvětví prostřednictvím jeho regionálních poradních sborů RPS,Poradního výboru pro rybolov a akvakulturu (PVRA) a Výboru pro sociální dialog v odvětví rybolovu.

4.3.9

Provádění akčního plánu se soustředí především na následující oblasti a právní akty:

Zachování rybolovných zdrojů:

celkový přípustný odlov TAC/kvóty, intenzita rybolovu

technická opatření na ochranu nedospělých mořských živočichů

shromažďování a správa údajů pro SRP

Kontrola rybolovných činností:

kontrola – soubor právních předpisů

kontrola – použití výpočetní techniky

povinnost předkládat zprávy

oprávnění k rybolovu mimo vody Společenství.

4.3.10

Každý z těchto sedmi právních aktů je rozpracován v příloze k akčnímu plánu v přehledu, který obsahuje zjednodušující opatření pro zlepšení platného právního prostředí a pro odpovídající administrativní oblasti. Pro každé opatření jsou stanoveny různé subjekty, které se na příslušném opatření budou podílet, a seznam právních nástrojů, které je třeba zjednodušit, a referenčních dokumentů, které bude vhodné zjednodušit.

4.3.11

EHSV si přeje dát Komisi najevo, že po individuální analýze všech sedmi příloh bude považovat proces reformy a zjednodušení za správný, a že pokud budou uvedeny do praxe v daném termínu všechny kroky stanovené v jednotlivých přehledech, bude akční plán 2006 – 2008 významným přínosem ke zlepšení právních předpisů Společenství pro rybolov.

4.3.12

Akční plán navrhuje v Přehledu 1 činnosti vedoucí ke zjednodušení v celkovém přípustném odlovu TAC/kvótách a intenzitě rybolovu. V zásadě se týká zjednodušení ročních nařízení Rady, kterými se na následující rok stanovují rybolovná práva, a organizuje strukturu ustanovení týkajících se podmínek pro využívání rybolovných zdrojů; rozhodnutí se vztahují na homogenní skupiny a zavádějí se víceleté plány pro správu těchto skupin.

4.3.13

EHSV považuje návrhy opatření na zjednodušení obsažené v Přehledu 1 za správné, přičemž je zásadní, aby se k jednotlivým otázkám politiky zachování zdrojů, jejich úpravě a k jejich rozpracování na řídicí víceleté plány přistupovalo odděleně.

4.3.13.1

Výbor se nicméně domnívá, že nedostatek času mezi odevzdáním odborných stanovisek a termínem konání Rady v prosinci, kdy se stanovuje celkový přípustný odlov TAC a kvóty jako i jiná velmi důležitá řídicí opatření jako omezení intenzity rybolovu, je překážkou pro provedení všech nutných konzultací a úprav. Právní předpisy, které vzniknou v tomto ukvapeném a obsáhlém rozhodovacím procesu, mohou vykazovat technické či právní nepřesnosti, které budou vyžadovat pozměňovací předpisy, jež pouze přispějí k nárůstu objemu právních předpisů a obtížnosti jejich uplatnění. Nedostatečná konzultace expertů a jiných zainteresovaných stran vážně podkopává porozumění, přijetí a provádění právních předpisů a tím i jejich účinnost.

4.3.13.2

EHSV si dále myslí, že rozhodovací proces o řídicích opatřeních regionálních rybolovných organizací rovněž vykazuje nedostatečnou dobu mezi předložením odborných stanovisek a termínem schůze rozhodovacího orgánu. Tento nedostatek času vede ke stejným následkům, jež byly uvedeny v předchozím bodě.

4.3.13.3

Zaměření na homogenní skupiny, které navrhla Komise, je dle EHSV vhodné, především pokud to znamená, jak Výbor doufá, zaměření na „homogenní rybolov“ a normy na dvou úrovních: rámcové horizontální nařízení a prováděcí nařízení podle loviště.

4.3.13.4

Výbor si na druhou stranu myslí, že zkušenost prokázala, že víceleté plány obnovy a řídicí plány umožňují obsáhlé konzultace a důležité dohody. Tyto plány po jejich přijetí zjednodušují rozhodovací proces v letech provádění. EHSV si nicméně myslí, že by mělo být dodrženo současné rozdělení pravomocí mezi Radou a Komisí a měly by existovat možnosti revize, neboť je třeba přihlédnout k vývoji kritérií, které umožňují vyhodnotit stav zásob ryb, o které se jedná.

4.3.14

Reforma rozhodovacího procesu řídicích opatření o zdrojích, záruka zjednodušení předpisů a zlepšení jejich účinnosti vyžaduje podle EHSV urychlení předávání odborných stanovisek a doporučení (od ICES-ACFM pro vody Společenství a od vědeckých výborů regionálních rybolovných organizací pro vody mimo Společenství), tak aby byla umožněna skutečná konzultace mezi RPS a PVRA. Může také vyžadovat rozdělení „balíčku TAC a kvóty“ na různé Rady i změnu roku řízení, aby se přiblížil roku biologickému a zohlednilo se tak lepší přizpůsobení se trhu. Tento proces je globální a není omezen pouze na „front loading“. EHSV je názoru, že reformu bude třeba podrobně vyhodnotit ve všech jejích aspektech a umožnit co nejširší shodu mezi členskými státy, experty a ostatními zainteresovanými stranami.

4.3.15

Přehled 2 si klade za cíl reformu stávajících právních předpisů o ochraně nedospělých mořských živočichů postupným uspořádáním technických opatření podle loviště. Přestože EHSV vítá toto zaměření podle loviště u všech řídicích opatření, myslí si, že toto zaměření by mělo být uplatněno prioritně na technická opatření. Systém navrhovaný Komisí je založen na změně právní struktury norem, které je řídí, a navrhuje se, aby Rada vydala stručné nařízení o obecných směrech a Komise se pak podrobněji věnovala technickým otázkám. EHSV je znepokojen zjednodušením, jehož následkem by Komise získala pravomoci, které v současné době příslušejí Radě ministrů. Proto je EHSV názoru, že i když budou vypracovány odpovídající právní předpisy a navrženo zjednodušení, konečné rozhodnutí by mělo příslušet Radě.

4.3.16

EHSV je toho názoru, že pokud bude umožněno členským státům přijímat technická opatření s místní působností, zmíněná v Přehledu 2, může to vést k nerovnosti a diskriminaci mezi rybáři různých členských států EU v případě, že dojde ke zneužití opatření nebo kontrola nebude dostatečná; tím by se narušila nutná harmonizace norem společné rybářské politiky. Návrhy členských států v tomto smyslu by také měla schválit Rada.

4.3.17

Aby navrhovaná opatření mohla být uplatněna v praxi, Komise se domnívá, že je třeba posílit předběžné konzultace s tímto odvětvím, vyhodnotit výsledky zavedených technických opatření, lépe vymezit určité technické pojmy, vyhotovit informační materiály, využít informační technologie a omezit povinnost rybářů předkládat zprávy. EHSV považuje všechny tyto činnosti za důležité a chce před Komisí zdůraznit, že použití výpočetní techniky při zadávání a správě dat logicky vyžaduje období pro přizpůsobení a finanční podporu, aby se lodě mohly těmito novými technologiemi vybavit. Je proto názoru, že by se mělo stanovit přechodné období rozumné délky, které je nutné pro vytyčení procesu ve shodě s techniky, experty a členskými státy, je nutné dodat všechny záruky obchodní důvěry, získat důvěru a zapojení zainteresovaných stran, vyzkoušet proces v běžném chodu, přispět k dodatečným finančním nákladům vzniklým použitím nových materiálů, a tím zajistit úspěch této zjednodušující reformy.

4.3.18

Přehled 3 navrhuje omezit počet právních textů týkajících se shromažďování a správy údajů pro SRP. Toto zjednodušení v zásadě usiluje podobně jako Přehled 2 o změnu současné právní struktury tak, aby existovalo jedno obecně zaměřené nařízení Rady a prováděcí předpisy Komise věnované technickým a správním otázkám. EHSV opakuje své obavy vyjádřené v odstavci 4.3.15 týkající se pravomocí, které si Komise navrhuje připsat.

4.3.19

V rámci plánu na zjednodušení navrhuje Komise v Přehledu 3, aby se vypracoval víceletý program pro shromažďování a správu údajů, jehož cílem by bylo snížit administrativní zátěž členských států. EHSV považuje návrh Komise za vhodný a nutný, kromě připomínek uvedených v odstavci 4.3.17.

4.3.20

Přehled 4 navrhuje reformu platných právních předpisů v oblasti kontroly provedením revize současných nařízení Rady a jejich přizpůsobením reformě SRP. EHSV považuje revizi nařízení v oblasti kontroly za velmi důležitou, neboť je třeba harmonizovat různé normy, aby nedocházelo k rozdílným výkladům. Všechna ustanovení týkající se inspekce a kontroly musí být velmi jasná z hlediska pojetí inspekce, její metodiky a praktického provádění. Výbor v každém případě vyzývá Komisi, aby při zjednodušování právních předpisů v oblasti kontroly vždy brala do úvahy, že existuje Agentura pro kontrolu rybolovu.

4.3.21

V Přehledu 5 Komise navrhuje revizi všech příslušných ustanovení v oblasti kontroly a použití výpočetní techniky. Počítá s vypracováním nařízení, jakmile Rada rozhodne o návrhu Komise týkajícím se elektronického zaznamenávání a hlášení rybolovných činností a zařízení pro dálkové snímání (12). Dále předpokládá správu dohod o rybolovu se třetími zeměmi pomocí výpočetní techniky, pokud jde o příslušné licence k rybolovu, jakož i údaje o úlovcích a úsilí spojeném s těmito dohodami. EHSV považuje použití výpočetní techniky u systémů kontroly za nutné a znovu připomíná již zmíněné konstatování v odstavci 4.3.17 o potřebě přechodného období pro zavádění informačních technologií.

4.3.22

Přehled 6 navrhuje zjednodušit celý soubor právních předpisů SRP, aby se vyloučila ustanovení, která zakládají povinnost předkládat zprávy, jež jsou pro řádné provádění SRP málo užitečné nebo neužitečné. EHSV považuje za důležité, aby v rámci zjednodušování byly odstraněny všechny povinnosti předkládat málo užitečné nebo neužitečné zprávy, neboť by to snížilo administrativní zátěž zúčastněných stran i členských států.

4.3.23

Přehled 7 se zabývá zjednodušením opravňování k rybolovu ve vodách třetí země podle změny současné právní struktury týkající se správ dohod o rybolovu se třetími zeměmi. Zjednodušení bere v úvahu změnu současné právní struktury v tom smyslu, že Rada rozhoduje o základních zásadách a Komise o technických a správních otázkách. Výbor považuje zjednodušení za nutné a navrhuje Komisi, aby zvážila vypracování standardní smlouvy, která by byla základem pro vyjednávání dohod o rybolovu s jakoukoliv třetí zemí, jako i nakládání s licencemi k rybolovu a jejich vydávání elektronickou cestou.

4.3.24

EHSV je názoru, že zjednodušení a zlepšení SRP pro loďstva, která provozují činnost mimo vody Společenství, vyžaduje zaměření podle loviště a naprosto specifický přístup na všech úrovních: loďstva, autorizací, licencí, povolení, prohlášení atd. EHSV je tedy názoru, že plavidla plující pod vlajkou členských států Evropské unie a provozující činnost mimo vody Společenství by měla mít práva a povinnosti přizpůsobené lovu, který provádějí a oblasti, ve které se pohybují. EHSV žádá Komisi, aby zahrnula tento cíl do akčního plánu, který by se neměl omezit pouze na kapitolu „dohody o rybolovu“ (či dohody o partnerství). V tomto ohledu Výbor podtrhuje nutnost dodržení Sociální klauzule, která byla přijata sociálními partnery Společenství.

4.3.25

EHSV je názoru, že boj proti nelegálnímu, neregulovanému a nehlášenému rybolovu, který je jedním z cílů SRP (především v jejím vnějším rozměru), by si také zasloužil zmínku v akčním plánu v podobě cíle zaměřeného na stanovení co nejjednoduššího a nejefektivnějšího procesu boje proti nelegálnímu, neregulovanému a nehlášenému rybolovu. EHSV je názoru, že tento proces by se měl zaměřit na přístup na spotřební trhy, na posílení pravomocí státu odpovídajícího přístavu a na zákaz překládky na širém moři.

5.   Zvláštní poznámky

5.1

Akční plán 2006 – 2008 má v podobě, v jaké tvoří součást sdělení Komise, velký význam pro zlepšení právních předpisů Společenství pro rybolov. V oblasti kontroly a řízení rybolovných zdrojů nebyly nalezeny další důležité doplňující právní akty, které by měly být doplněny k těm, jež navrhla Komise. Výbor proto vybízí Komisi, aby bez odkladu přistoupila k jejich přijetí.

5.2

Výbor je názoru, že mezi všemi právními akty, jejichž zlepšení a zjednodušení se navrhuje, má pro rozvoj víceletých plánů řízení obzvláštní význam akt týkající se TAC/kvót a intenzity rybolovu.

5.3

V průběhu akčního plánu 2006 – 2008 může být Komise nucena vypracovat nové prováděcí předpisy. EHSV je názoru, že tento nárůst by neměl klást potíže. Je důležité, aby navzdory nárůstu objemu acquis communautaire byla nařízení jednodušší, aby byla zaměřena na příslušná loviště, lehce čitelná a co nejvíce konsolidovaná.

5.4

Vzhledem k poslednímu bodu by Výbor Komisi rád upozornil na obtížnost výkladu, kterou se vyznačují současné právní předpisy pro rybolov obsahující odkazy na jiná nařízení, směrnice a sdělení. Konsolidace textů je pro jejich snadnou četbu a pochopení velmi důležitá.

5.5

Koordinace mezi Komisí a Agenturou pro kontrolu rybolovu při uplatňování předpisů týkajících se kontroly, je velmi důležitá. Pro vyřešení otázky rozdílnosti výkladu právních předpisů Společenství pro kontrolu rybolovu jednotlivými členskými státy, na což si rybáři často stěžují, je zapotřebí, aby Agentura pro kontrolu rybolovu podnikla kroky ke sjednocení kritérií.

5.6

Výbor je názoru, že používání výpočetní techniky v oblasti právních předpisů pro rybolov Společenství je důležité proto, aby byl umožněn přístup k textům elektronickou cestou. K zavedení nových informačních technologií na rybářských lodích by však mělo dojít pomalu a postupně a bez nákladů pro rybáře, neboť některé návrhy související s informatikou mohou být pro lodě nevhodné.

5.7

Výbor vyjadřuje Komisi svou podporu, aby dokázala překonat všechny obtíže, na něž bude v souvislosti s tímto akčním plánem pro období 2006 – 2008 narážet, neboť je přesvědčen, že se jedná o velmi potřebnou a prospěšnou záležitost pro odvětví rybolovu Společenství.

V Bruselu dne 5. července 2006.

předsedkyně

Evropského hospodářského a sociálního výboru

Anne-Marie SIGMUND


(1)  KOM(2001) 428 v konečném znění, 30.7.2001.

(2)  Úř. věst. C 125, 27.5.2002, s. 61 (KOM (2001) 428 v konečném znění, „Bílá kniha o evropské správě věcí veřejných“; české znění není k dispozici).

(3)  KOM (2002) 278 v konečném znění, 5.6.2002, Akční plán „Zjednodušení a zlepšení právního prostředí“.

(4)  KOM(2003) 71, únor 2003.

(5)  KOM(2005) 97, březen 2005.

(6)  Úř. věst. C 321, 31.12.2003 a oprava Úř. věst. C, 8.1.2004.

(7)  KOM (2005) 535, říjen 2005, „Provádění lisabonského programu Společenství – Strategie pro zjednodušení právního prostředí“.

(8)  KOM(2004) 820, 15. 12. 2004.

(9)  Rozhodnutí Rady č. 2371/2002/ES.

(10)  KOM(2004) 497 v konečném znění.

(11)  KOM(2005) 647 v konečném znění, 8.12.2005.

(12)  KOM(2004) 724 v konečném znění.


Top