Choose the experimental features you want to try

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Document 32018D0718(02)

    Rozhodnutí Komise ze dne 17. července 2018, kterým se zřizuje skupina odborníků Komise s názvem „Řídicí skupina pro podporu zdraví, prevenci chorob a zvládání nepřenosných nemocí“ a kterým se zrušuje rozhodnutí, kterým se zřizuje skupina odborníků Komise pro vzácná onemocnění, a rozhodnutí, kterým se zřizuje skupina odborníků Komise pro boj proti rakovině (Text s významem pro EHP.)

    C/2018/4492

    Úř. věst. C 251, 18.7.2018, p. 9–13 (BG, ES, CS, DA, DE, ET, EL, EN, FR, HR, IT, LV, LT, HU, MT, NL, PL, PT, RO, SK, SL, FI, SV)

    Legal status of the document No longer in force, Date of end of validity: 31/12/2022; Zrušeno 32022D1212(01)

    18.7.2018   

    CS

    Úřední věstník Evropské unie

    C 251/9


    ROZHODNUTÍ KOMISE

    ze dne 17. července 2018,

    kterým se zřizuje skupina odborníků Komise s názvem „Řídicí skupina pro podporu zdraví, prevenci chorob a zvládání nepřenosných nemocí“ a kterým se zrušuje rozhodnutí, kterým se zřizuje skupina odborníků Komise pro vzácná onemocnění, a rozhodnutí, kterým se zřizuje skupina odborníků Komise pro boj proti rakovině

    (Text s významem pro EHP)

    (2018/C 251/07)

    EVROPSKÁ KOMISE,

    s ohledem na Smlouvu o fungování Evropské unie,

    vzhledem k těmto důvodům:

    (1)

    Podle čl. 168 odst. 2 Smlouvy o fungování Evropské unie mají členské státy ve spojení s Komisí koordinovat mezi sebou své politiky a programy v oblastech uvedených v odstavci 1 uvedeného článku. V úzkém spojení s členskými státy může Komise vyvinout jakékoli užitečné podněty na podporu takové koordinace, zejména podněty s cílem stanovit směry a ukazatele, pořádat výměnu osvědčených postupů a připravit nezbytné podklady pro pravidelný dohled a hodnocení.

    (2)

    Dne 7. prosince 2010 přijala Rada závěry s názvem „Inovativní přístupy v systémech veřejného zdraví a zdravotní péče, pokud jde o chronická onemocnění“ (1), jejichž prostřednictvím vyzývá členské státy, aby určily a vyměňovaly si osvědčené postupy v oblasti chronických onemocnění.

    (3)

    Dne 4. dubna 2014 přijala Komise sdělení s názvem „Účinné, dostupné a odolné systémy zdravotní péče“ (2), v němž uvedla, že iniciativy, jejichž prostřednictvím může Unie podpořit tvůrce politik v členských státech, se zaměří na metody a nástroje, které členským státům umožní dosáhnout větší účinnosti, dostupnosti a odolnosti jejich systémů zdravotní péče.

    (4)

    Dne 22. listopadu 2016 přijala Komise sdělení Komise Evropskému parlamentu, Radě, Evropskému hospodářskému a sociálnímu výboru a Výboru regionů s názvem „Další kroky k udržitelné evropské budoucnosti: Evropské úsilí v oblasti udržitelnosti“ (3), v němž uvedla, že Unie je plně odhodlána stát v čele provádění Agendy pro udržitelný rozvoj 2030 a jejích cílů udržitelného rozvoje přijatých v rámci OSN. Zejména svojí podporou pro splnění cíle udržitelného rozvoje č. 3 „Zajistit zdravý život a zvyšovat jeho kvalitu pro všechny v jakémkoli věku“ doplňuje Unie činnosti členských států prostřednictvím právních předpisů a dalších iniciativ v oblasti veřejného zdraví, zdravotnických systémů a zdravotních problémů souvisejících s životním prostředím. Komise bude členským státům pomáhat dosáhnout dílčích cílů vytyčených v rámci tohoto cíle, zejména pokud jde o snížení úmrtnosti v důsledku chronických onemocnění.

    (5)

    Nařízení Evropského parlamentu a Rady (EU) č. 282/2014 (4), kterým se zavádí třetí program činnosti Unie v oblasti zdraví (2014–2020), stanoví, že jednou z tematických priorit programu je podpora zdraví, předcházení nemocem a vytváření prostředí příznivého pro zdravý životní styl. Mezi činnosti v rámci této priority patří podporovat v Unii spolupráci a vytváření sítí ve vztahu k předcházení chronickým nemocem a zlepšování reakce na ně, včetně nádorových onemocnění, onemocnění souvisejících s věkem a neurodegenerativních onemocnění, prostřednictvím sdílení poznatků, osvědčených postupů a vyvíjení společných aktivit za účelem prevence, včasného odhalování a řízení v oblasti nepřenosných nemocí.

    (6)

    S ohledem na tyto závazky a povinnosti v oblasti veřejného zdraví je proto nutné zřídit skupinu odborníků v oblasti podpory zdraví, prevence chorob a zvládání nepřenosných nemocí a vymezit její úkoly a strukturu.

    (7)

    Rozhodnutím Komise C(2016) 3301 (5) se stanoví revidovaný soubor pravidel pro všechny skupiny odborníků Komise. Cílem nových pravidel je dosáhnout větší jasnosti a transparentnosti ohledně složení skupin odborníků. Úkoly a struktura skupiny odborníků pro podporu zdraví, prevenci chorob a zvládání nepřenosných nemocí by proto měly být vymezeny v souladu s uvedeným rozhodnutím.

    (8)

    Skupina odborníků by měla Komisi poskytovat poradenství a odborné poznatky při přípravě a provádění činností Unie v oblasti podpory zdraví, prevence chorob a zvládání nepřenosných nemocí a podporovat výměnu relevantních zkušeností, politik a postupů mezi členskými státy a jednotlivými zúčastněnými stranami.

    (9)

    Skupina odborníků by měla Komisi poskytovat poradenství při výběru dobrých a osvědčených postupů na podporu jejich předávání a rozšiřování v členských státech prostřednictvím programu EU v oblasti zdraví nebo jiných finančních nástrojů Unie.

    (10)

    Skupina odborníků by měla pomáhat členským státům dosáhnout cíle udržitelného rozvoje č. 3, a zejména snížit předčasnou úmrtnost v důsledku nepřenosných nemocí.

    (11)

    Skupina odborníků by měla Komisi poskytovat poradenství při jejím úsilí o koordinaci činností, které přispívají k omezování předčasné úmrtnosti v důsledku nepřenosných nemocí.

    (12)

    Skupina odborníků by měla Komisi poskytovat poradenství ohledně lepšího využívání výsledků výzkumu v oblasti podpory zdraví, prevence chorob a zvládání nepřenosných nemocí.

    (13)

    Skupina odborníků by měla koordinovat své činnosti s odbornou skupinou pro informace o zdraví (EGHI), která poskytuje Komisi poradenství ohledně potřeb v oblasti informací o zdraví, technických řešení a priorit pro tvorbu zdravotních politik na základě důkazů. Skupina odborníků by měla zejména využívat znalostí skupiny EGHI při hodnocení procesu a výsledků předávání a zavádění osvědčených postupů.

    (14)

    Aby se zajistilo účinné předávání a zavádění osvědčených postupů a politických intervencí mezi jednotlivými zeměmi, měla by být skupina odborníků složena z orgánů členských států.

    (15)

    Měla by být stanovena pravidla pro sdělování informací členy skupiny odborníků.

    (16)

    Osobní údaje by měla skupina odborníků zpracovávat v souladu s nařízením Evropského parlamentu a Rady (ES) č. 45/2001 (6).

    (17)

    Vzhledem k tomu, že skupina odborníků Komise s názvem „Řídicí skupina pro podporu zdraví, prevenci chorob a zvládání nepřenosných nemocí“ se bude zabývat záležitostmi, jež momentálně spadají do mandátu skupiny odborníků pro vzácná onemocnění zřízené rozhodnutím Komise ze dne 30. července 2013, kterým se zřizuje skupina odborníků Komise pro vzácná onemocnění a kterým se zrušuje rozhodnutí 2009/872/ES (dále jen „rozhodnutí, kterým se zřizuje skupina odborníků Komise pro vzácná onemocnění“) (7), a skupiny odborníků pro boj proti rakovině zřízené rozhodnutím Komise ze dne 3. června 2014, kterým se zřizuje skupina odborníků Komise pro boj proti rakovině a zrušuje rozhodnutí 96/469/ES (dále jen „rozhodnutí, kterým se zřizuje skupina odborníků Komise pro boj proti rakovině“) (8), měla by být uvedená rozhodnutí zrušena.

    (18)

    Je vhodné stanovit dobu použitelnosti tohoto rozhodnutí. Komise včas zváží účelnost jejího prodloužení,

    ROZHODLA TAKTO:

    Článek 1

    Předmět

    Zřizuje se skupina odborníků s názvem „Řídicí skupina pro podporu zdraví, prevenci chorob a zvládání nepřenosných nemocí“ (dále jen „skupina“).

    Článek 2

    Úkoly

    Úkolem skupiny je:

    a)

    pomáhat a radit Komisi při vyvíjení iniciativ na podporu koordinace mezi členskými státy s cílem řešit problémy působené nepřenosnými nemocemi v Unii;

    b)

    poskytovat Komisi poradenství při výběru osvědčených postupů na podporu členských států při jejich předávání a dalším zavádění v oblasti podpory zdraví, prevence chorob a zvládání nepřenosných nemocí prostřednictvím programu EU v oblasti zdraví nebo jiných finančních nástrojů Unie;

    c)

    podporovat Komisi při monitorování pokroku na cestě k dosažení cíle udržitelného rozvoje č. 3 v rámci Agendy pro udržitelný rozvoj 2030 „Zajistit zdravý život a zvyšovat jeho kvalitu pro všechny v jakémkoli věku“, zejména snížit úmrtnost v důsledku nepřenosných nemocí;

    d)

    poskytovat Komisi poradenství při jejím úsilí o koordinaci činností, které přispívají k omezování předčasné úmrtnosti v důsledku nepřenosných nemocí;

    e)

    poskytovat Komisi poradenství ohledně lepšího využívání výsledků výzkumu v oblasti podpory zdraví, prevence chorob a zvládání nepřenosných nemocí;

    f)

    posuzovat výsledky předávání a zavádění osvědčených postupů ve spolupráci s odbornou skupinou pro informace o zdraví, která bude poskytovat poradenství týkající se relevantních údajů o zdraví v oblasti podpory zdraví, prevence chorob a zvládání nepřenosných nemocí.

    Článek 3

    Konzultace

    Komise může se skupinou konzultovat jakékoli záležitosti uvedené v článku 2.

    Článek 4

    Členství

    1.   Ve skupině je zastoupen jeden člen za každý členský stát. Každý členský stát informuje Komisi o orgánu, který určil jako svého člena do skupiny odborníků.

    2.   Každý člen jmenuje svého stálého zástupce a jednoho náhradníka, kteří jsou úředníky nebo zaměstnanci veřejné správy. Členové sdělí tyto informace Komisi a mají odpovědnost zajistit, aby jejich zástupci byly osoby s vysokou úrovní odborných znalostí.

    3.   Členové mohou rovněž jmenovat zástupce ad hoc v závislosti na programu jednání skupiny.

    Článek 5

    Předseda

    Skupině předsedá zástupce Generálního ředitelství pro zdraví a bezpečnost potravin Evropské komise.

    Článek 6

    Fungování skupiny

    1.   Skupina jedná na žádost Generálního ředitelství pro zdraví a bezpečnost potravin nebo jiných útvarů Komise po dohodě s Generálním ředitelstvím pro zdraví a bezpečnost potravin a v souladu s horizontálními pravidly.

    2.   Zasedání skupiny se v zásadě konají v prostorách Komise.

    3.   Generální ředitelství pro zdraví a bezpečnost potravin poskytuje služby sekretariátu. Zasedání skupiny a jejích podskupin se mohou účastnit další úředníci Komise z jiných útvarů, kteří mají zájem na projednávaných otázkách.

    4.   Skupina může po dohodě s Generálním ředitelstvím pro zdraví a bezpečnost potravin prostou většinou svých členů rozhodnout, že její jednání bude veřejné.

    5.   Zápis diskuse ke každému bodu programu jednání a ke stanoviskům přijatým skupinou musí být smysluplný a úplný. Zápis vypracuje sekretariát a odpovídá za něj předseda.

    6.   Skupina přijímá svá stanoviska, doporučení nebo zprávy na základě konsensu. V případě hlasování určí výsledek prostá většina členů. Členové, kteří hlasovali proti, mají právo na to, aby byl ke stanovisku, doporučení nebo zprávě připojen dokument shrnující důvody jejich postoje.

    Článek 7

    Podskupiny

    1.   Generální ředitelství pro zdraví a bezpečnost potravin Evropské komise může zřídit podskupiny pro účely zkoumání specifických otázek na základě mandátu vymezeného Komisí. Podskupiny působí v souladu s horizontálními pravidly a podávají zprávy skupině. Podskupiny budou rozpuštěny, jakmile splní svůj úkol.

    2.   Členové mohou jmenovat jako své zástupce do podskupin úředníky nebo zaměstnance veřejné správy, kteří nejsou jejich stálými zástupci ve skupině odborníků.

    Článek 8

    Přizvaní odborníci

    Generální ředitelství pro zdraví a bezpečnost potravin může přizvat odborníky se specifickými odbornými znalostmi ve vztahu k předmětu, který je na programu jednání, aby se ad hoc zúčastnili činnosti skupiny nebo jejích podskupin.

    Článek 9

    Pozorovatelé

    1.   Zástupci států ESVO, které jsou smluvními stranami Dohody o Evropském hospodářském prostoru, se mohou jako pozorovatelé účastnit zasedání skupiny.

    2.   Předseda může udělit status pozorovatele kandidátským zemím a jiným třetím zemím, pokud je v zájmu Unie, aby se daná země podílela na práci skupiny odborníků, zejména na základě mezinárodní dohody, správního ujednání nebo právního předpisu Unie. Veřejnoprávní subjekty s postavením pozorovatele jmenují své zástupce.

    3.   Předseda může pozorovatelům a jejich zástupcům povolit účast na diskusích skupiny a předkládání odborných poznatků. Nemají však právo volit ani se účastnit formulování doporučení či rad skupiny.

    Článek 10

    Jednací řád

    Na návrh Generálního ředitelství pro zdraví a bezpečnost potravin a po dohodě s ním přijme skupina prostou většinou svých členů jednací řád, a to na základě standardního jednacího řádu pro expertní skupiny a v souladu s horizontálními pravidly.

    Článek 11

    Služební tajemství a nakládání s utajovanými informacemi

    Členové skupiny a podskupin, jakož i přizvaní odborníci jsou povinni dodržovat závazky týkající se služebního tajemství, které se podle Smluv a jejich prováděcích pravidel vztahují na všechny členy orgánů a jejich zaměstnance, a dále bezpečnostní pravidla Komise o ochraně utajovaných skutečností Unie, která jsou stanovena v rozhodnutích Komise (EU, Euratom) 2015/443 (9) a (EU, Euratom) 2015/444 (10). Pokud tyto závazky nedodrží, může Komise přijmout veškerá vhodná opatření.

    Článek 12

    Transparentnost

    1.   Skupina a její podskupiny se zaregistrují do rejstříku expertních skupin.

    2.   Pokud jde o složení skupiny (skupiny odborníků a jejích podskupin), zveřejní se v rejstříku expertních skupin tyto údaje:

    a)

    názvy orgánů členských států;

    b)

    názvy veřejnoprávních subjektů působících jako pozorovatelé.

    3.   Všechny příslušné dokumenty, včetně programů jednání, zápisů a příspěvků účastníků, se zveřejní buď jejich uvedením v rejstříku expertních skupin, nebo na zvláštní internetové stránce dostupné odkazem z rejstříku. Přístup k této zvláštní internetové stránce nesmí podléhat registraci uživatele ani jakýmkoli jiným omezením. Program jednání a další relevantní podkladové dokumenty se zveřejní s dostatečným předstihem před zasedáním a následně se v řádné době zveřejní i zápis. Výjimky ze zveřejňování jsou stanoveny pouze v případech, kdy se má za to, že by zveřejnění dokumentu poškodilo ochranu veřejného nebo soukromého zájmu, jak stanoví článek 4 nařízení Evropského parlamentu a Rady (ES) č. 1049/2001 (11).

    Článek 13

    Výdaje na zasedání

    1.   Účastníkům podílejícím se na činnostech skupiny a jejích podskupin nepřísluší za nabízené služby odměna.

    2.   Cestovné a náklady na pobyt vzniklé účastníkům v souvislosti s činností skupiny a podskupin hradí Komise. Náhrada se poskytuje v souladu s předpisy platnými v rámci Komise a v mezích disponibilních prostředků, které jsou útvarům Komise přiděleny v rámci ročního postupu pro přidělování zdrojů.

    Článek 14

    Zrušení

    Rozhodnutí, kterým se zřizuje skupina odborníků Komise pro vzácná onemocnění, a rozhodnutí, kterým se zřizuje skupina odborníků Komise pro boj proti rakovině, se zrušují.

    Článek 15

    Použitelnost

    Toto rozhodnutí se použije do dne 31. prosince 2023.

    V Bruselu dne 17. července 2018.

    Za Komisi

    Vytenis ANDRIUKAITIS

    člen Komise


    (1)  Úř. věst. C 74, 8.3.2011, s. 4.

    (2)  COM(2014) 215 final, 4.4.2014.

    (3)  COM(2016) 739 final, 22.11.2016.

    (4)  Nařízení Evropského parlamentu a Rady (EU) č. 282/2014 ze dne 11. března 2014, kterým se zavádí třetí program činnosti Unie v oblasti zdraví (2014–2020) a zrušuje rozhodnutí č. 1350/2007/ES (Úř. věst. L 86, 21.3.2014, s. 1).

    (5)  Rozhodnutí Komise C(2016) 3301 final ze dne 30. května 2016, kterým se zavádějí horizontální pravidla pro ustavování a činnost expertních skupin Komise.

    (6)  Nařízení Evropského parlamentu a Rady (ES) č. 45/2001 ze dne 18. prosince 2000 o ochraně fyzických osob v souvislosti se zpracováním osobních údajů orgány a institucemi Společenství a o volném pohybu těchto údajů (Úř. věst. L 8, 12.1.2001, s. 1).

    (7)  Rozhodnutí Komise ze dne 30. července 2013, kterým se zřizuje skupina odborníků Komise pro vzácná onemocnění a kterým se zrušuje rozhodnutí 2009/872/ES (Úř. věst. C 219, 31.7.2013, s. 4).

    (8)  Rozhodnutí Komise ze dne 3. června 2014, kterým se zřizuje skupina odborníků Komise pro boj proti rakovině a zrušuje rozhodnutí 96/469/ES (Úř. věst. C 167, 4.6.2014, s. 4).

    (9)  Rozhodnutí Komise (EU, Euratom) 2015/443 ze dne 13. března 2015 o bezpečnosti v Komisi (Úř. věst. L 72, 17.3.2015, s. 41).

    (10)  Rozhodnutí Komise (EU, Euratom) 2015/444 ze dne 13. března 2015 o bezpečnostních pravidlech na ochranu utajovaných informací EU (Úř. věst. L 72, 17.3.2015, s. 53).

    (11)  Nařízení Evropského parlamentu a Rady (ES) č. 1049/2001 ze dne 30. května 2001 o přístupu veřejnosti k dokumentům Evropského parlamentu, Rady a Komise (Úř. věst. L 145, 31.5.2001, s. 43).


    Top