EUR-Lex Access to European Union law

Back to EUR-Lex homepage

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Document 62009CN0226

Дело C-226/09: Иск, предявен на 19 юни 2009 г. — Комисия на Европейските общности/Ирландия

OB C 220, 12.9.2009, p. 18–19 (BG, ES, CS, DA, DE, ET, EL, EN, FR, IT, LV, LT, HU, MT, NL, PL, PT, RO, SK, SL, FI, SV)

12.9.2009   

BG

Официален вестник на Европейския съюз

C 220/18


Иск, предявен на 19 юни 2009 г. — Комисия на Европейските общности/Ирландия

(Дело C-226/09)

2009/C 220/33

Език на производството: английски

Страни

Ищец: Комисия на Европейските общности (представители: M. Konstantinidis, A.-A. Gilly)

Ответник: Ирландия

Искания на ищеца

Да се обяви, че като е придала тежест на критериите за възлагане на обществена поръчка след крайната дата за подаване на оферти и като ги е изменила след първоначалното разглеждане на подадените оферти, Ирландия не е изпълнила задълженията си с оглед на принципите на равно третиране и на прозрачност, както се тълкуват от Съда на Европейските общности,

да се осъди Ирландия да заплати съдебните разноски.

Правни основания и основни доводи

В случая на разглежданата процедура за възлагане на обществена поръчка възлагащият орган представя спецификация, в която разумно може да се предположи, че критериите за възлагане на обществената поръчка ще се приложат подредени по важност в низходящ ред. След крайната дата за подаването на оферти той решава да придаде относителна тежест на критериите за възлагане на обществената поръчка. След първоначалното разглеждане на подадените оферти екипът на възлагащия орган за оценка обсъжда възможността за изменение на тази тежест и впоследствие за нейната промяна.

Относителната тежест, придадена на критериите за възлагане на обществената поръчка след подаването на оферти и първоначалното разглеждане изменя относителното значение на критериите за възлагане на обществената поръчка и им предоставя по същество различно относително значение от това, което един оферент би могъл разумно да разбере от свързаната с обществената поръчка документация.

Тъй като разглежданата процедура за възлагане на обществена поръчка се отнася до предоставяне на услуги, които не се сочат в приложение II А към Директива 2004/18/ЕО (1), подробните процедурни правила на тази директива не са приложими. Следователно член 40 от директивата, съгласно който възлагащите органи трябва да укажат в поканата за представяне на оферти най- малкото относителната тежест на критериите за възлагане на обществената поръчка или подреждането на тези критерии по важност в низходящ ред, също така не е приложим. Въпреки това въз основа на съдебната практика на Съда на Европейските общности възлагащият орган трябва да спазва основните принципи на Договора, включително принципите на равно третиране и на прозрачност.

Комисията твърди, че, като е изменил критериите за възлагане на обществената поръчка по време на процедурата за възлагане на обществена поръчка, възлагащият орган, който е бил длъжен да спазва основните правила и принципи на Договора за ЕО, е нарушил принципите на равно третиране и на прозрачност, както се тълкуват от Съда на Европейските общности.


(1)  Директива 2004/18/ЕО на Европейския парламент и на Съвета от 31 март 2004 година относно координирането на процедурите за възлагане на обществени поръчки за строителство, услуги и доставки (ОВ L 134, стр. 114; Специално издание на български език, 2007 г., глава 6, том 8, стр. 116).


Top