EUR-Lex Access to European Union law

Back to EUR-Lex homepage

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Document 52007AE0428

Становище на Европейския икономически и социален комитет относно Предложение за Регламент на Европейския парламент и на Съвета относно програма на Общността за етикетиране за енергийна ефективност на канцеларско оборудване COM(2006) 576 final — 2006/0187 (COD)

OB C 161, 13.7.2007, p. 97–99 (BG, ES, CS, DA, DE, ET, EL, EN, FR, IT, LV, LT, HU, NL, PL, PT, RO, SK, SL, FI, SV)
OB C 161, 13.7.2007, p. 31–31 (MT)

13.7.2007   

BG

Официален вестник на Европейския съюз

C 161/97


Становище на Европейския икономически и социален комитет относно „Предложение за Регламент на Европейския парламент и на Съвета относно програма на Общността за етикетиране за енергийна ефективност на канцеларско оборудване“

COM(2006) 576 final — 2006/0187 (COD)

(2007/C 161/24)

На 19 октомври 2006 г. Съветът реши, в съответствие с член 175, параграф 1 на Договора за създаване на Европейската общност, да се консултира с Европейския икономически и социален комитет относно предложение горе-поставено.

Специализирания отдел „Транспорт, енергетика, инфраструктура, информационно общество“, натоварен със задачата да подготви работата на Комитета в тази област, прие своето становище на 21 февруари 2007 г. Докладчик: г-н Voles.

На 434-ата си пленарна сесия, проведена на 14 и 15 март 2007 г. (заседание от 15 март 2007 г.), Европейският икономически и социален комитет прие следното становище с 83 гласа „за“ и 2 „против“.

1.   Заключения и представяне

1.1

ЕИСК приветства новото споразумение със САЩ за продължаване на координирането на програмите за поставяне на етикети за енергийната ефективност „Енергийна звезда“ [Energy Star] за втори срок от пет години, както и усилията на Комисията за въвеждане на по-строги технически спецификации за офисното оборудване в съответствие с технологическия прогрес и по по-гъвкав начин. ЕИСК се съгласява с Предложението да се преработи Регламент (ЕО) 2422/2001, който адаптира програмата на Общността „Енергийна звезда“ към новото споразумение, със следните забележки.

1.2

Докато регистрацията в базата данни на „Енергийна звезда“ е необходима предпоставка за участие в търг в САЩ, в Предложението се говори само за насърчаване на използването на изискванията за енергийна ефективност, които не са по-малко строги от тези на „Енергийна звезда“, при открити търгове за закупуване на офисно оборудване. ЕИСК предлага да стане по-задължително изискването при всички открити търгове за закупуване на офисно оборудване да се включва условието продуктът да е сертифициран от „Енергийна звезда“.

1.3

В ЕС съществуват няколко схеми за поставяне на етикети за енергийната ефективност, като екомаркировка, екодизайн и много национални етикети. Комисията се опита да координира програмите за етикетиране в Общността без видими резултати. ЕИСК призовава Комисията да координира по-ефективно тези програми за етикетиране, за да не се объркват потребителите.

1.4

Обществото знае твърде малко за символа на „Енергийна звезда“ и затова ЕИСК призовава да се запази задължението както за Комисията, така и за държавите-членки да популяризират символа и да позволят финансирането на неговото рекламиране от съответните програми за енергийната ефективност, като „Интелигентна енергия — Европа“ и кампанията „Устойчива енергия — Европа“.

1.5

ЕИСК призовава за преразглеждането на състава на Съвета на Европейската общност по „Енергийна звезда“ (СЕОЕЗ) като съвещателен орган, така че в него да се включат представители на всички държави-членки и на заинтересованите организации на работодатели и служители.

1.6

ЕИСК призовава Комисията да увеличи подкрепата си за технологическия развой, който води до повече енергийна ефективност на офисното оборудване, посредством VII Рамкова програма и други програми за подкрепа на научноизследователската дейност и иновации.

1.7

Комисията и държавите-членки би трябвало да следят за това дали продуктите отговарят на изискванията за регистрация като извършват необходимите проверки и тестове и публикуват резултатите от тях, положителни или отрицателни, като по този начин биха увеличили доверието в етикета „Енергийна звезда“.

2.   Въведение

2.1

Предложението за Регламент на Европейския парламент и на Съвета относно програма на Общността за етикетиране за енергийна ефективност на офис оборудване преработва Регламент (ЕО) № 2422/2001 на Европейския парламент и на Съвета от 6 ноември 2001 г. (1), който определя подробните правила за програмата за етикетиране за енергийна ефективност на офис оборудване (включително компютри, монитори, принтери, фотокопирни машини и факсове) със символа „Енергийна звезда“. Европейският съюз се присъедини към Програмата Енергийна звезда, която действа в САЩ от 1992 година и разпространи в други страни, чрез споразумение със САЩ от 19 декември 2000 г. ЕИСК прие своето становище за този регламент през 2000 г. (2).

2.2

Комисията беше определена за управляващ орган, отговорен за прилагането на програмата „Енергийна звезда“. С Регламент (ЕО) № 2422/2001 беше създаден Съветът на Европейската общност по „Енергийна звезда“ (СЕОЕЗ) като съвещателен орган, съставен от представители на производителите, експертите, търговците, потребителите и защитниците на околната среда в държавите-членки, за да оценява осъществяването на програмата и да предлага нови технически спецификации за намаляване на потреблението на енергия от офисното оборудване.

2.3

В своето Съобщение относно прилагането на програмата „Енергийна звезда“ в Европейската общност в периода 2001-2005 година от 27.3.2006 г., Комисията предложи подновяване за още пет години на споразумението със САЩ по програмата „Енергийна звезда“, което изтичаше през юни 2006 г., на основание на това че:

енергийната ефективност е една от основните стълбове на енергетиката, както е определено в Зелената книга на енергийна ефективност на Комисията;

офисното оборудване има основен дял в потреблението на електрическа енергия в сектора на услугите и в домакинствата, и този дял постоянно нараства;

„Енергийна звезда“ е средство за координиране на усилията на Общността и

държавите-членки за повишаване на енергийна ефективност и предоставя рамка за координация със САЩ, Япония, Корея и други ключови пазари;

тъй като повечето производители може да се очаква да се придържат към техническите изисквания, които са установени от Програмата Енергийна звездна, тя ще допринесе съществено за намаляването на енергийното потребление на целия сектор;

доброволния характер на Програмата Енергийна звезда е подходящо допълнение към задължителното етикетиране на продукти с енергийни етикети, които са наложени от Директиви 92/75/ЕО и 2005/32/ЕО на изискванията за екодизайн, и носи по-голяма прозрачност на пазарите.

2.4

Новото споразумение бе одобрено от Съвета на 18 декември 2006 г. и бе подписано във Вашингтон на 20 декември 2006 г. Като предвижда по-строги технически изисквания за продуктите, основната промяна в него е въвеждането на спецификации за енергийно потребление не само в режим на готовност, но и в други важни режими, по-специално в режим включен. В Приложение В на Споразумението са включени строги и иновативни изисквания за компютри, монитори и оборудване за образи (фотокопирни машини, принтери, скенери и факсове), които биха могли да направят спестявания до 30 TWh в ЕС-27 през следващите три години, според оценки на СЕОЕЗ.

2.5

СЕОЕЗ предложи за новия период програмата „Енергийна звезда“ да се прилага по-ефективно и да позволява по-бързо адаптиране на техническите спецификации към технологичното развитие и промените на пазара. Опростяването на програмата „Енергийна звезда“ би трябвало да доведе до спестявания както за администрацията на Общността, така и за държавите-членки.

2.6

С Предложението за Регламент се внасят изменения в следните членове от Регламент 2422/2001:

Член 6: Популяризиране на символа. Комисията предлага да се премахне задължението държавите-членки и Комисията да популяризират символа, тъй като програмата е доброволна и популяризирането му е в интерес на производителите.

Член 8: СЕОЕЗ няма вече да изготвя доклад за навлизането на пазара на продукти с „Енергийна звезда“. За това ще се обявява търг. Също така Комисията няма да бъде задължена да информира Съвета и Европейския парламент относно дейностите на СЕОЕЗ, тъй като цялата информация е налична на интернет портала на СЕОЕЗ на Комисията;

Член 10: Работен план. Комисията и СЕОЕЗ съвместно ще изготвят работен план за три години, чието прилагане ще бъде наблюдавано и за което ще се публикува материал поне веднъж годишно.

Член 11: Подготвителни процедури за преразглеждане на техническите критерии. Комисията и СЕОЕЗ могат да поемат инициативата за промяна в Споразумението и, в частност, в общите технически спецификации. Намалени са задълженията на СЕОЕЗ относно преразглеждането на техническите спецификации.

Член 13: Осъществяване. Този член се отменя, защото държавите-членки нямат задължения, съгласно които от тях да се изисква да докладват на Комисията.

3.   Общи забележки

3.1

ЕИСК приветства решението на Съвета да продължи програмата „Енергийна звезда“ и да сключи ново партньорско споразумение със САЩ. При увеличаващото се количество и използване на канцеларско оборудване, повишаването на неговата енергийна ефективност е правилният път да съкрати растежа в потреблението на електричеството. Затова ЕИСК поддържа усилието на Комисията за въвеждане в новото споразумение на по-строги технически изисквания за различните категории офисно оборудване, в съответствие с технологичния напредък.

3.2

В своето становище относно Регламент ЕО № 2422/2001, Комитетът подчерта нуждата от периодичното осъвременяване на споразумението, чрез повишаване на спецификациите за енергийна ефективност, в съответствие с технологичното развитие, и това изискване остава в сила и за новата програма „Енергийна звезда“.

3.3

Докато регистрацията на базата данни на Енергийна звезда е необходима предпоставка за участие в търг в САЩ, няма такова изискване в ЕС. Комитетът приветства факта, че Регламентът задължава Комисията и публичните институции на национално ниво да прилагат изискванията за енергийна ефективност, които са поне толкова строги, колкото тези, които са установени в Енергийна Звезда за открити търгове за закупуване на канцеларско оборудване. Комитетът очаква Комисията сама да даде пример и да прилага тази изисквания в откритите търгове, които организира, включително при тези, по които има помощ за развитие от Общността.

3.4

Програмата „Енергийна звезда“ на ЕС е една от многото програми за поставяне на етикети за енергийна ефективност на продукти, много от които също така обхващат офисно оборудване, като екоетикетите на Общността, екодизайн и националните етикети, като например Nordic Swan [Нордически лебед], шведския TCO, немския Blue Angel [Син ангел] и други. Очевидно Комисията се е опитала да съчетае „Енергийна звезда“ с други системи за етикетиране от Общността, но без видими резултати. Затова ЕИСК призовава Комисията да се опита да координира по-ефективно тези дейности, за да сравнява, координира и използва общите технически спецификации, така че потребителите и ползвателите да имат по-ясен поглед към енергийните и екологичните стандарти на предлаганите продукти и да не се озадачават от твърде многото етикети, разположени върху продуктите. ЕИСК призовава съответните органи на държавите-членки да разглеждат внимателно спецификациите на „Енергийна звезда“, когато е подходящо.

3.5

Споразумението предполага перспективни и динамични насърчителни дейности, за да знаят потребители и ползвателите повече за символа. ЕИСК смята, че постигнатите резултати от Комисията и държавите-членки са недостатъчни. Има много малко публично познаване на символа и това в същност не влияе на избора при закупуването на канцеларско оборудване, което от своя страна кара по-малко инициативни производители да го представят. Нито потребителя, нито бизнеса или организации на работодателя са въвлечени в неговото представяне. Комитетът следователно призовава за възстановяването на задължението на Комисията и държавите-членки да представят символа и за засилване на неговото представяне. ЕИСК препоръчва тези дейности да могат да се финансират от проекти по програмата „Интелигента енергийна Европа“, кампанията „Устойчива енергия — Европа“ и други програми.

3.6

На страницата www.eu-energystar.org може да се намери енергиен калкулатор за примерни отделни изчисления, на производителите би трябвало да се подскаже да включват данни за спецификациите по „Енергийна звезда“ в инструкциите за използване на оборудването по най-ефективния начин по отношение на енергийния разход.

4.   Забележки и особени наблюдения

4.1

В своя сегашен състав СЕОЕЗ не представлява по съответстващ начин организациите на работниците и работодателите, заинтересованите НПО и всички държави-членки. Затова Комитетът иска от Комисията да го състави наново, за да го направи възможно най-прозрачен и представителен.

4.2

Комисията би трябвало да подкрепя повече технологичното развитие за по-взискателни спецификации за енергийна ефективност като използва и програмите за научно-изследователската дейност и иновации, особено Седма рамкова програма.

4.3

В тази връзка трябва да се направи по-ясно разграничение между символа на „Енергийна звезда“ на по-старото оборудване и този на оборудването, което отговаря на по-строгите критерии, които се въвеждат с Приложение В на новото Споразумение. В някои схеми за етикетиране се поставя датата на одобрение на спецификациите. Комитетът препоръчва това да се обсъди с партньорите от САЩ.

4.4

Комисията би трябвало редовно да публикува информация за спестяванията, направени в резултат от прилагането на по-строгите изисквания за енергийната ефективност на офисното оборудване по програмата „Енергийна звезда“, и да дава специфични примери за спестената от публичния сектор, бизнеса и домакинствата енергия.

4.5

Споразумението за „Енергийна звезда“ предвижда партньорите да следят дали продуктът съответства на изискванията за регистрация. Затова регламентът би трябвало да включи задачите, които трябва да се извършат от държавите-членки във връзка с това наблюдение, както и ръководните насоки за провеждането му. Няма документи на Комисията, които да предоставят информация за проверки или наблюдение на регистрираните в базата данни продукти. Ако съществуват такива данни, те трябва да се предоставят на разположението на сървъра на Програмата; ако не съществуват, би било полезно оборудването да се тества и резултатите да се публикуват. Ако това не се направи, ще се снижи доверието в символа.

4.6

ЕИСК препоръчва да се запази първоначалното задължение на Комисията да изготви и предостави на Европейския парламент и на Съвета доклад относно наблюдението на енергийната ефективност на офисното оборудване и да предложи допълващи програмата мерки преди края на петгодишната валидност на Споразумението.

Брюксел, 15 март 2007 г.

Председател на

Европейския икономически и социален комитет

Dimitris DIMITRIADIS


(1)  OВ L 332, 15.12.2001 г.

(2)  OВ C 204 , 18.7.2000 г.


Top