Choose the experimental features you want to try

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Document 32022R2059

    Делегиран регламент (ЕС) 2022/2059 на Комисията от 14 юни 2022 година за допълнение на Регламент (ЕС) № 575/2013 на Европейския парламент и на Съвета по отношение на регулаторните технически стандарти, с които се уточняват техническите характеристики във връзка с бек-тестовете и изискванията за разпределение на печалбата и загубата съгласно членове 325бе и 325бж от Регламент (ЕС) № 575/2013 (текст от значение за ЕИП)

    C/2022/3800

    OB L 276, 26.10.2022, p. 47–59 (BG, ES, CS, DA, DE, ET, EL, EN, FR, GA, HR, IT, LV, LT, HU, MT, NL, PL, PT, RO, SK, SL, FI, SV)

    Legal status of the document In force: This act has been changed. Current consolidated version: 26/10/2022

    ELI: http://data.europa.eu/eli/reg_del/2022/2059/oj

    26.10.2022   

    BG

    Официален вестник на Европейския съюз

    L 276/47


    ДЕЛЕГИРАН РЕГЛАМЕНТ (ЕС) 2022/2059 НА КОМИСИЯТА

    от 14 юни 2022 година

    за допълнение на Регламент (ЕС) № 575/2013 на Европейския парламент и на Съвета по отношение на регулаторните технически стандарти, с които се уточняват техническите характеристики във връзка с бек-тестовете и изискванията за разпределение на печалбата и загубата съгласно членове 325бе и 325бж от Регламент (ЕС) № 575/2013

    (текст от значение за ЕИП)

    ЕВРОПЕЙСКАТА КОМИСИЯ,

    като взе предвид Договора за функционирането на Европейския съюз,

    като взе предвид Регламент (ЕС) № 575/2013 на Европейския парламент и на Съвета от 26 юни 2013 г. относно пруденциалните изисквания за кредитните институции и за изменение на Регламент (ЕС) № 648/2012 (1), и по-специално член 325бе, параграф 9, трета алинея и член 325бж, параграф 4, трета алинея от него,

    като има предвид, че:

    (1)

    С член 325бе, параграф 2 от Регламент (ЕС) № 575/2013 от институциите се изисква да броят дневните превишения въз основа на извършване на бек-тестове на хипотетичните и действителните промени в стойността на портфейла, съставен от всички позиции, отнесени към бюрото за търгуване. Целта на тези бек-тестове е да се оцени в зависимост от нивото, на което се извършват, дали е целесъобразно да се изчисляват капиталовите изисквания за позициите в дадено бюро за търгуване, като се използва алтернативният подход на вътрешния модел, и дали капиталовите изисквания, свързани с подлежащите на моделиране рискови фактори, са подходящи. Член 325бе, параграф 4 от Регламент (ЕС) № 575/2013 изисква от институциите като отправна точка за тези бек-тестове да използват стойността на портфейла в края на деня, включително всички корекции, като например резерви или корекции на оценката.

    (2)

    При бек-тестовете на стойността под риск някои въздействия на пазарния риск, които не са обхванати от вътрешния модел за измерване на риска, следва все пак да бъдат включени в действителните промени в стойността на портфейла. Съответно всички корекции, свързани с пазарния риск, независимо от честотата, с която се актуализират от институциите, следва да бъдат включени в действителните промени в стойността на портфейла. Бек-тестовете на стойността под риск спрямо хипотетичните промени в стойността на портфейла следва обаче да се извършват при допускане за статичен портфейл. Поради това институциите следва да включат в изчисляването на такива хипотетични промени в стойността на портфейла само онези корекции, които се изчисляват ежедневно и които са включени във вътрешния модел за измерване на риска.

    (3)

    Поради естеството на корекцията и приложимото за нея вътрешно управление на риска е възможно в някои случаи тази корекция да се изчислява за съвкупности от позиции, които са отнесени към повече от едно бюро за търгуване. За да се гарантира хармонизацията в целия Съюз, от институциите следва да се изисква, когато изчисляват действителните и хипотетичните промени в стойността на портфейла на бюрото за търгуване, да преизчисляват тази корекция поотделно за всяко бюро за търгуване въз основа единствено на позициите, отнесени към бюрото за търгуване, или, когато са изпълнени определени условия, да отразяват промените, произтичащи от тази корекция, единствено в контекста на бек-тестовете, посочени в член 325бе, параграф 6 от Регламент (ЕС) № 575/2013. Съответно, когато извършват оценяването в края на деня с оглед определяне на стойностите на портфейлите на бюрата за търгуване в края на деня, на институциите не следва да бъде разрешено при изчисляването на хипотетичните и действителните промени на равнище бюро за търгуване да разпределят корекцията към бюрата за търгуване по начин, който е пропорционален на участието на всяко бюро за търгуване в стойността на корекцията.

    (4)

    Изискването за разпределение на печалбата и загубата, предвидено в член 325бж от Регламент (ЕС) № 575/2013, играе важна роля, за да се гарантира, че теоретичните промени и хипотетичните промени в стойността на портфейла на бюрото за търгуване са достатъчно близки. Статистическите тестове, включени в разработените от Базелския комитет по банков надзор международни стандарти — коефициентът на корелация на Спирман и показателят от теста на Колмогоров—Смирнов, са подходящи с оглед на привеждане в действие на изискването за разпределение на печалбата и загубата и поради това следва да се използват от институциите.

    (5)

    В международните стандарти е предвидено, че институциите следва да удовлетворяват допълнително капиталово изискване, когато теоретичните и хипотетичните промени в стойността на портфейлите на бюрата за търгуване не са достатъчно близки. В такъв случай от институциите следва да се изисква да изчисляват и докладват на компетентните органи това допълнително капиталово изискване за тези бюра за търгуване.

    (6)

    Когато докладват резултатите от разпределението на печалбата и загубата в съответствие с член 325ащ, параграф 2, буква г) от Регламент (ЕС) № 575/2013, институциите следва също така да посочат ясно случаите, в които хипотетичните промени и теоретичните промени в стойността на портфейла на бюрото за търгуване се различават съществено. Това следва да помогне на институциите да установят потенциалните недостатъци при изчисляването на теоретичните промени.

    (7)

    При оценката на спазването на изискването за разпределение на печалбата и загубата теоретичните промени в стойността на портфейла се сравняват с хипотетичните промени, които се изчисляват при допускането за статичен портфейл. С това сравнение се цели да се установи съществеността на разликите в процесите на оценяване на модела на институцията за измерване на риска, чрез които се получават теоретичните промени, и процесите на оценяване на вътрешните системи на институцията, чрез които се получават хипотетичните промени. За да се гарантира, че това сравнение не се влияе от промените в състава на портфейла, теоретичните промени в стойността на портфейла, използвани при изискването за разпределение на печалбата и загубата, също следва да се изчисляват при допускане за статичен портфейл.

    (8)

    За да се осигури съгласуваност с международните стандарти, хипотетичните промени в стойността на портфейла, изчислявани за целите на оценката на спазването на изискването за разпределение на печалбата и загубата, следва да бъдат приведени в съответствие с хипотетичните промени в стойността на портфейла, които институцията изчислява за целите на бек-тестовете.

    (9)

    Разликите между процесите на оценяване, при които се получават хипотетични и теоретични промени в стойността на портфейла, могат да се дължат на липсата на определени рискови фактори в модела за измерване на риска или на опростявания на този модел. Други разлики могат да се дължат на различия във входящите данни, които институцията използва за определяне на стойността на своите портфейли. За да се избегнат допълнителни източници на несъответствия, произтичащи от такива разлики във входящите данни, на институциите следва да бъде разрешено да съгласуват входящите данни, при условие че са изпълнени някои конкретни условия.

    (10)

    Честотата, с която трябва се докладват получените от изискването за разпределение на печалбата и загубата резултати, следва да бъде съобразена с честотата, с която се оценява податливостта към моделиране на рисковите фактори, и с честотата, с която се докладват капиталовите изисквания за пазарен риск. По този начин институциите ще могат да определят капиталовите изисквания за пазарен риск въз основа на съгласувани резултати във връзка с изискванията за бек-тестовете, изискванията за разпределение на печалбата и загубата и оценката на податливостта към моделиране.

    (11)

    Начинът, по който институциите следва да агрегират общите си капиталови изисквания за пазарен риск, следва да бъде приведен в съответствие с международните стандарти. Поради това формулата за агрегиране следва да отразява резултатите от изискването за разпределение на печалбата и загубата, включително допълнителното капиталово изискване, когато теоретичните и хипотетичните промени не са достатъчно близки. Освен това формулата за агрегиране следва да отразява намаляването на ползите от диверсификацията, когато капиталовите изисквания за дадено бюро за търгуване се изчисляват по алтернативния стандартизиран подход, а не по алтернативния подход на вътрешния модел.

    (12)

    За да се подпомогнат компетентните органи при проверката на спазването на настоящия регламент от страна на институциите, от последните следва да се изисква да документират как прилагат настоящия регламент.

    (13)

    Разпоредбите на настоящия регламент са тясно свързани помежду си, тъй като всички се отнасят до елементи, които трябва да бъдат включени в промените в стойността на портфейла на бюрото за търгуване за целите на изчисляването на капиталовите изисквания за пазарни рискове чрез алтернативния подход на вътрешните модели. С цел осигуряване на съгласуваността на тези разпоредби, които следва да влязат в сила едновременно, както и за улесняване на цялостното разбиране на тези разпоредби и за осигуряване на лесния достъп до тях за лицата, които трябва да спазват установените в тях задължения, е целесъобразно всички регулаторни технически стандарти, изисквани по силата на член 325бе, параграф 9, трета алинея и член 325бж, параграф 4, трета алинея от Регламент (ЕС) № 575/2013, да бъдат включени в един регламент.

    (14)

    Настоящият регламент е изготвен въз основа на проектите на регулаторни технически стандарти, представени на Комисията от ЕБО.

    (15)

    ЕБО проведе открити обществени консултации по проектите на регулаторни технически стандарти, въз основа на които е изготвен настоящият регламент, анализира свързаните с тях потенциални разходи и ползи и поиска становище от Групата на участниците в банковия сектор, създадена по силата на член 37 от Регламент (ЕС) № 1093/2010 на Европейския парламент и на Съвета (2),

    ПРИЕ НАСТОЯЩИЯ РЕГЛАМЕНТ:

    ГЛАВА 1

    Технически елементи, които трябва да бъдат включени в действителните и хипотетичните промени в стойността на портфейла за целите на изискванията за бек-тестовете

    Раздел 1

    Технически елементи, които трябва да бъдат включени в действителните промени в стойността на портфейла

    Член 1

    Технически елементи, които трябва да бъдат включени в действителните промени в стойността на портфейла на бюрото за търгуване за целите на изискванията за бек-тестовете, прилагани на равнище бюро за търгуване

    1.   За целите на бек-тестовете на бюрата за търгуване, посочени в член 325бе, параграф 3 от Регламент (ЕС) № 575/2013, институциите изчисляват действителните промени в стойността на портфейла на бюрото за търгуване, като използват същите техники, включително същите методи на ценообразуване, параметри на моделите и пазарни данни, като използваните в процеса на изчисляване на стойностите в края на деня („процес на оценяване в края на деня“), включително резултатите от независимата проверка на цените, посочена в член 105, параграф 8 от Регламент (ЕС) № 575/2013.

    2.   При изчисляването на действителните промени в стойността на портфейла на бюрото за търгуване институциите отразяват промените в стойността на този портфейл, настъпили вследствие на изминалото време.

    3.   При изчисляването на действителните промени в стойността на портфейла на бюрото за търгуване институциите включват в тази стойност всички корекции, които са били взети предвид в посочения в параграф 1 процес на оценяване в края на деня и които са свързани с пазарния риск, с изключение на всички изброени по-долу корекции:

    а)

    корекции на кредитната оценка, отразяващи текущата пазарна стойност на кредитния риск на контрагентите на институцията;

    б)

    корекции, свързани със собствения кредитен риск на институцията, които са били изключени от собствените средства в съответствие с член 33, параграф 1, буква б) или в) от Регламент (ЕС) № 575/2013;

    в)

    допълнителни корекции на стойността, приспаднати от базовия собствен капитал от първи ред в съответствие с член 34 от Регламент (ЕС) № 575/2013.

    4.   Институциите изчисляват стойността на корекцията по параграф 3 въз основа на всички позиции, отнесени към едно и също бюро за търгуване. Институциите включват промените в стойността на корекцията само на датата, на която е изчислена корекцията.

    5.   В допълнение към изключенията, предвидени в параграф 3, букви а), б) и в), институциите могат да изключат от изчисляването на действителните промени в стойността на портфейла на бюрото за търгуване корекцията, изчислена на нетна основа в процеса на оценяване в края на деня за съвкупности от позиции, отнесени към повече от едно бюро за търгуване, когато е изпълнено всяко едно от следните условия:

    а)

    поради естеството си тази корекция се изчислява на нетна основа за съвкупности от позиции, които са отнесени към повече от едно бюро за търгуване;

    б)

    вътрешното управление на риска по отношение на тази корекция е съгласувано с равнището, на което се изчислява корекцията;

    в)

    съответната институция документира всички изброени по-долу елементи:

    i)

    съвкупностите от позиции, за които се изчислява корекцията;

    ii)

    съображенията в основата на изчисляването на корекцията за посочените в подточка i) съвкупности от позиции;

    iii)

    обосновката да не се изчислява корекцията въз основа на позициите, отнесени само към това бюро за търгуване.

    Член 2

    Технически елементи, които трябва да бъдат включени в действителните промени в стойността на портфейла за целите на изискванията за бек-тестовете, прилагани на равнище институция

    1.   За целите на бек-тестовете, посочени в член 325бе, параграф 6 от Регламент (ЕС) № 575/2013, институциите изчисляват действителните промени в стойността на портфейла, като използват същите техники, включително същите методи на ценообразуване, параметри на моделите и пазарни данни, като използваните в процеса на оценяване в края на деня, включително резултатите от независимата проверка на цените, посочена в член 105, параграф 8 от Регламент (ЕС) № 575/2013.

    2.   При изчисляването на действителните промени в стойността на портфейла институциите отразяват промените в стойността на този портфейл, настъпили вследствие на изминалото време.

    3.   При изчисляването на действителните промени в стойността на портфейла институциите включват в тази стойност всички корекции, които са били взети предвид в посочения в параграф 1 процес на оценяване в края на деня и които са свързани с пазарния риск, с изключение на всички изброени по-долу корекции:

    а)

    корекции на кредитната оценка, отразяващи текущата пазарна стойност на кредитния риск на контрагентите на институцията;

    б)

    корекции, свързани със собствения кредитен риск на институцията, които са били изключени от собствените средства в съответствие с член 33, параграф 1, буква б) или в) от Регламент (ЕС) № 575/2013;

    в)

    допълнителни корекции на стойността, приспаднати от базовия собствен капитал от първи ред в съответствие с член 34 от Регламент (ЕС) № 575/2013.

    4.   Институциите изчисляват промяната в стойността на посочените в параграф 3 корекции въз основа на един от следните елементи:

    а)

    всички позиции, отнесени към бюрата за търгуване, за които институциите изчисляват капиталовите изисквания за пазарен риск съгласно алтернативния подход на вътрешните модели по трета част, дял IV, глава 1б от Регламент (ЕС) № 575/2013;

    б)

    всички позиции, за които се прилагат капиталови изисквания за пазарен риск.

    5.   Институциите включват промените в стойността на корекцията само на датата, на която е изчислена корекцията.

    Раздел 2

    Технически елементи, които трябва да бъдат включени в хипотетичните промени в изискването за стойността на портфейла

    Член 3

    Технически елементи, които трябва да бъдат включени в хипотетичните промени в стойността на портфейла на бюрото за търгуване за целите на изискванията за бек-тестовете, прилагани на равнище бюро за търгуване

    1.   За целите на бек-тестовете на бюрата за търгуване, посочени в член 325бе, параграф 3 от Регламент (ЕС) № 575/2013, институциите изчисляват хипотетичните промени в стойността на портфейла на бюрото за търгуване, като използват същите техники, включително същите методи на ценообразуване, параметри на моделите и пазарни данни, като използваните в процеса на оценяване в края на деня, без да се вземат предвид такси и комисиони.

    2.   При изчисляването на хипотетичните промени в стойността на портфейла на бюрото за търгуване институциите отразяват промените в стойността на този портфейл, настъпили вследствие на изминалото време, по същия начин, както отразяват такива промени при изчисляването на:

    а)

    мярката на риска от очакван недостиг, посочена в член 325ба, параграф 1, буква а) от Регламент (ЕС) № 575/2013;

    б)

    мярката на риска при стрес сценарий, посочена в член 325бк от Регламент (ЕС) № 575/2013.

    3.   При изчисляването на хипотетичните промени в стойността на портфейла на бюрото за търгуване институциите включват в тази стойност всички корекции, които са били взети предвид в посочения в параграф 1 процес на оценяване в края на деня, свързани са с пазарния риск, изчисляват се ежедневно и са включени в модела на институцията за измерване на риска, с изключение на всички изброени по-долу корекции:

    а)

    корекции на кредитната оценка, отразяващи текущата пазарна стойност на кредитния риск на контрагентите на институцията;

    б)

    корекции, свързани със собствения кредитен риск на институцията, които са били изключени от собствените средства в съответствие с член 33, параграф 1, буква б) или в) от Регламент (ЕС) № 575/2013;

    в)

    допълнителни корекции на стойността, приспаднати от базовия собствен капитал от първи ред в съответствие с член 34 от Регламент (ЕС) № 575/2013.

    4.   Институциите изчисляват стойността на корекцията по параграф 3 въз основа на всички позиции, отнесени към това бюро за търгуване. Институциите включват промените в стойността на корекцията въз основа на сравнение между стойността на корекцията в края на деня и стойността на корекцията в края на следващия ден при допускане, че позициите в портфейла на бюрото за търгуване остават непроменени.

    5.   В допълнение към изключенията, предвидени в параграф 3, букви а), б) и в), институциите могат също да изключат от изчисляването на хипотетичните промени в стойността на портфейла на бюрото за търгуване корекцията, изчислена на нетна основа в процеса на оценяване в края на деня за съвкупности от позиции, отнесени към повече от едно бюро за търгуване, когато е изпълнено всяко едно от следните условия:

    а)

    поради естеството си тази корекция се изчислява на нетна основа за съвкупности от позиции, които са отнесени към повече от едно бюро за търгуване;

    б)

    вътрешното управление на риска по отношение на тази корекция е съгласувано с равнището, на което се изчислява корекцията;

    в)

    институцията документира всички изброени по-долу елементи:

    i)

    съвкупностите от позиции, за които се изчислява корекцията;

    ii)

    съображенията в основата на изчисляването на корекцията за посочените в подточка i) съвкупности от позиции;

    iii)

    обосновката да не се изчислява корекцията въз основа на позициите, отнесени само към това бюро за търгуване.

    Член 4

    Технически елементи, които трябва да бъдат включени в хипотетичните промени в стойността на портфейла за целите на изискванията за бек-тестовете, прилагани на равнище институция

    1.   За целите на бек-тестовете, посочени в член 325бе, параграф 6 от Регламент (ЕС) № 575/2013, институциите изчисляват хипотетичните промени в стойността на портфейла, като използват същите техники, включително същите методи на ценообразуване, параметри на моделите и пазарни данни, като използваните в процеса на оценяване в края на деня, без да се вземат предвид такси и комисиони.

    2.   При изчисляването на хипотетичните промени в стойността на портфейла институциите отразяват промените в стойността на портфейла, настъпили вследствие на изминалото време, по същия начин, както отразяват такива промени при изчисляването на:

    а)

    мярката на риска от очакван недостиг, посочена в член 325ба, параграф 1, буква а) от Регламент (ЕС) № 575/2013;

    б)

    мярката на риска при стрес сценарий, посочена в член 325бк от Регламент (ЕС) № 575/2013.

    3.   При изчисляването на хипотетичните промени в стойността на портфейла институциите включват в тази стойност всички корекции, които са били взети предвид в посочения в параграф 1 процес на оценяване в края на деня, свързани са с пазарния риск, изчисляват се ежедневно и са включени в модела на институцията за измерване на риска, с изключение на всички изброени по-долу корекции:

    а)

    корекции на кредитната оценка, отразяващи текущата пазарна стойност на кредитния риск на контрагентите на институцията;

    б)

    корекции, свързани със собствения кредитен риск на институцията, които са били изключени от собствените средства в съответствие с член 33, параграф 1, буква б) или в) от Регламент (ЕС) № 575/2013;

    в)

    допълнителни корекции на оценяването, приспаднати от базовия собствен капитал от първи ред в съответствие с член 34 от Регламент (ЕС) № 575/2013.

    4.   Институциите изчисляват промените в стойността на посочените в параграф 3 корекции въз основа на един от следните елементи:

    а)

    всички позиции, отнесени към бюрата за търгуване, за които институциите изчисляват капиталовите изисквания за пазарен риск съгласно алтернативния подход на вътрешните модели по трета част, дял IV, глава 1б от Регламент (ЕС) № 575/2013;

    б)

    всички позиции, за които се прилагат капиталови изисквания за пазарен риск.

    Член 5

    Изисквания относно документацията

    Институциите разполагат с правила и процедури, определящи начина, по който изчисляват действителните и хипотетичните промени в стойността на портфейла на бюрата за търгуване или в стойността на портфейла в съответствие с членове 1—4 от настоящия регламент. Тези политики и процедури съдържат всички изброени по-долу елементи:

    а)

    когато се описва начинът на изчисляване на действителните промени в стойността на съответния портфейл, се посочват разликите между промените в стойностите на портфейла в края на деня, получени чрез процеса на оценяване в края на деня, и действителните промени в стойността на съответния портфейл;

    б)

    таксите и комисионите и начина на прилагане на изключението, посочено в член 325бе, параграф 4, буква б) от Регламент (ЕС) № 575/2013;

    в)

    списък на всички корекции, като за всяка корекция се посочват всички изброени по-долу елементи:

    i)

    описание и цел на корекцията;

    ii)

    методиката и процесът, използвани за изчисляване на корекцията;

    iii)

    честотата на изчисляване на корекцията, както и обосновка, когато честотата е по-рядко от ежедневно;

    iv)

    дали корекцията е чувствителна към пазарен риск;

    v)

    съвкупностите от позиции, за които се изчислява корекцията, и причините за извършване на изчислението за всички такива съвкупности;

    vi)

    дали и как се хеджира активно рискът, произтичащ от промените в корекцията, и кои бюра за търгуване са отговорни за това хеджиране;

    vii)

    дали и как корекцията се взема предвид при действителните промени в стойността на съответния портфейл за целите на бек-тестовете, посочени в член 325бе, параграф 3 от Регламент (ЕС) № 575/2013, и бек-тестовете, посочени в член 325бе, параграф 6 от същия регламент;

    viii)

    дали и как корекцията се взема предвид при хипотетичните промени в стойността на съответния портфейл за целите на членове 325бе и 325бж от Регламент (ЕС) № 575/2013, както и описание на начина, по който се изчислява промяната в корекцията, при допускане, че позициите в портфейла остават непроменени.

    ГЛАВА 2

    Техническа спецификация на изискването за разпределение на печалбата и загубата

    Раздел 1

    Критерии, необходими, за да се гарантира, че теоретичните промени и хипотетичните промени в стойността на портфейла на бюрото за търгуване са достатъчно близки, както и последици за бюрата за търгуване, които не отговарят на това условие

    Член 6

    Общи изисквания

    1.   За целите на член 325бж, параграф 2 от Регламент (ЕС) № 575/2013 институциите изчисляват за портфейл на дадено бюро за търгуване коефициента на корелация на Спирман, определен в член 7 от настоящия регламент, и показателя от теста на Колмогоров—Смирнов, определен в член 8 от настоящия регламент, и въз основа на резултатите от тези изчисления прилагат критериите, посочени в член 9 от настоящия регламент. Когато съгласно тези критерии теоретичните промени и хипотетичните промени в стойността на портфейла на бюрото за търгуване не са достатъчно близки, за институциите се прилагат определените в член 10 от настоящия регламент последици.

    2.   За целите на параграф 1 институциите могат да съгласуват времевия момент, за който изчисляват теоретичните промени в стойността на портфейла на бюрото за търгуване, с времевия момент, за който изчисляват хипотетичните промени в тази стойност.

    Член 7

    Изчисляване на коефициента на корелация на Спирман

    1.   Институциите изчисляват коефициента на корелация на Спирман, посочен в член 6, параграф 1 от настоящия регламент, като изпълняват изброените стъпки в следната последователност:

    а)

    те определят динамичните редове от наблюдаваните хипотетични и теоретични промени в стойността на портфейла на бюрото за търгуване за последните 250 работни дни;

    б)

    от динамичните редове на хипотетичните и теоретичните промени, посочени в буква а), институциите изготвят съответния динамичен ред от рангове в съответствие с параграф 2, като третират динамичните редове на хипотетичните и теоретичните промени като изходящи динамични редове;

    в)

    те изчисляват коефициента на корелация на Спирман по следната формула:

    Formula

    Където:

    R HPL

    =

    динамичният ред от рангове, получен от динамичния ред на хипотетичните промени по буква б);

    R RTPL

    =

    динамичният ред от рангове, получен от динамичния ред на теоретичните промени по буква б);

    Formula

    =

    стандартното отклонение на динамичния ред от рангове RHPL , изчислено съгласно параграф 3, буква а);

    Formula

    =

    стандартното отклонение на динамичния ред от рангове RRTPL , изчислено съгласно параграф 3, буква б);

    cov (RHPL , RRTPL )

    =

    ковариацията, изчислена съгласно параграф 3, буква в), между динамичните редове от рангове RHPL и RRTPL .

    2.   От изходящите динамични редове институциите изготвят динамичния ред от рангове, посочен в параграф 1, буква б), като изпълняват изброените стъпки в следната последователност:

    а)

    за всяко наблюдение в рамките на изходящите динамични редове институциите преброяват наблюденията с по-ниски стойности от наблюдението в рамките на този динамичен ред;

    б)

    институциите обозначават всяко наблюдение с получения от изчислението по буква а) номер, увеличен с едно;

    в)

    когато в резултат на обозначаването по буква б) две или повече наблюдения са обозначени с един и същ номер, институциите допълнително увеличават номерата на тези обозначения със следната дроб:

    Formula

    където N е количеството обозначения с един и същи номер;

    г)

    институциите разглеждат като динамичен ред от рангове полученият в съответствие с букви б) и в) динамичен ред от обозначения.

    3.   Институциите изчисляват стандартното отклонение на динамичния ред от рангове RHPL съгласно формулата, посочена в буква а), стандартното отклонение на динамичния ред от рангове RRTPL съгласно формулата, посочена в буква б), както и ковариацията между тези динамични редове съгласно посочената в буква в) формула, както следва:

    а)

    Formula

    ;

    б)

    Formula

    ;

    в)

    Formula

    ;

    Където:

    i

    =

    индексът, с който се обозначава наблюдението в динамичния ред от рангове;

    Formula

    =

    „i-тото“ наблюдение в динамичния ред от рангове R HPL ;

    Formula

    =

    средната аритметична величина на динамичния ред от рангове RHPL ;

    Formula

    =

    „i-тото“ наблюдение в динамичния ред от рангове RRTPL ;

    Formula

    =

    средната аритметична величина на динамичния ред от рангове RRTPL .

    Член 8

    Изчисляване на показателя от теста на Колмогоров—Смирнов

    1.   Институциите изчисляват показателя от теста на Колмогоров—Смирнов, посочен в член 6, параграф 1 от настоящия регламент, като изпълняват изброените стъпки в следната последователност:

    а)

    определят динамичния ред от наблюдаваните хипотетични и теоретични промени в стойността на портфейла на бюрото за търгуване за последните 250 работни дни;

    б)

    изчисляват емпиричната кумулативна функция на разпределение на хипотетичните промени в стойността на портфейла на бюрото за търгуване от динамичния ред на хипотетичните промени по буква а);

    в)

    изчисляват емпиричната кумулативна функция на разпределение на теоретичните промени в стойността на портфейла на бюрото за търгуване от динамичния ред на теоретичните промени по буква а);

    г)

    получават показателя от теста на Колмогоров—Смирнов, като изчисляват максималната разлика между двете емпирични кумулативни разпределения, изчислени по букви б) и в), при всяка възможна стойност на печалбата и загубата.

    2.   За целите на параграф 1 получената въз основа на динамичните редове емпирична функция на разпределение е функцията, която за дадена входяща величина изразява дела на броя на наблюденията в рамките на динамичния ред, чиято стойност е по-ниска или равна на тази входяща величина, от общия брой наблюдения в рамките на динамичния ред.

    Член 9

    Уточняване на критериите, необходими, за да се гарантира, че теоретичните промени и хипотетичните промени в стойността на портфейла на бюрото за търгуване са достатъчно близки

    1.   За целите на член 325бж, параграф 2 от Регламент (ЕС) № 575/2013 институциите категоризират всяко бюро за търгуване като бюро от зелена, оранжева, жълта или червена зона в съответствие с параграфи 2—5.

    Когато дадено бюро за търгуване е категоризирано като бюро от зелена зона, теоретичните промени и хипотетичните промени в стойността на неговия портфейл се считат за достатъчно близки.

    Когато дадено бюро за търгуване е категоризирано като бюро от оранжева, жълта или червена зона, теоретичните промени и хипотетичните промени в стойността на неговия портфейл не се считат за достатъчно близки.

    2.   Дадено бюро за търгуване се категоризира като бюро от зелена зона, когато е изпълнено всяко едно от следните условия:

    а)

    коефициентът на корелация на Спирман, изчислен за бюрото за търгуване съгласно член 7 от настоящия регламент, е по-голям от 0,8;

    б)

    показателят от теста на Колмогоров—Смирнов, изчислен за бюрото за търгуване съгласно член 8 от настоящия регламент, е по-малък от 0,09.

    3.   Дадено бюро за търгуване се категоризира като бюро от червена зона, когато е изпълнено някое от следните условия:

    а)

    коефициентът на корелация на Спирман, изчислен за бюрото за търгуване в съответствие с член 7 от настоящия регламент, е по-малък от 0,7;

    б)

    показателят от теста на Колмогоров—Смирнов, изчислен за бюрото за търгуване съгласно член 8 от настоящия регламент, е по-голям от 0,12.

    4.   Дадено бюро за търгуване се категоризира като бюро от оранжева зона, когато е изпълнено всяко едно от следните условия:

    а)

    то не е категоризирано като бюро от зелена зона, нито като бюро от червена зона;

    б)

    капиталовите изисквания за всички позиции, отнесени само към това бюро за търгуване, са изчислени през предходното тримесечие въз основа на алтернативния стандартизиран подход, посочен в трета част, дял IV, глава 1а от Регламент (ЕС) № 575/2013.

    5.   Бюро за търгуване, което не е категоризирано като бюро от зелена, оранжева или червена зона, се категоризира като бюро от жълта зона.

    Член 10

    Последици за бюрата за търгуване, които са категоризирани като бюра от жълта, оранжева или червена зона

    1.   Институциите, които изчисляват капиталовите изисквания съгласно алтернативния подход на вътрешните модели по трета част, дял IV, глава 1б от Регламент (ЕС) № 575/2013 за позициите, отнесени към бюра за търгуване, които са категоризирани като бюра от червена, оранжева или жълта зона в съответствие с член 9 от настоящия регламент, изчисляват допълнително капиталово изискване за тези позиции по следната формула:

    Formula

    Където:

    k

    =

    както е посочено в параграф 2;

    SAima

    =

    капиталовите изисквания за пазарни рискове, изчислени съгласно алтернативния стандартизиран подход по трета част, дял IV, глава 1а от Регламент (ЕС) № 575/2013 за портфейла от всички позиции, отнесени към бюрата за търгуване, за които институциите изчисляват капиталовите изисквания за пазарен риск съгласно алтернативния подход на вътрешните модели по трета част, дял IV, глава 1б от Регламент (ЕС) № 575/2013;

    IMAima

    =

    капиталовите изисквания за пазарни рискове, изчислени съгласно алтернативния подход на вътрешните модели по трета част, дял IV, глава 1б от Регламент (ЕС) № 575/2013 за портфейла от всички позиции, отнесени към бюрата за търгуване, за които институциите изчисляват капиталовите изисквания в съответствие с трета част, дял IV, глава 1б от Регламент (ЕС) № 575/2013.

    2.   За целите на параграф 1 коефициентът k се изчислява по следната формула:

    Formula

    Където:

    SA i

    =

    капиталовите изисквания за пазарни рискове, изчислени съгласно алтернативния стандартизиран подход по трета част, дял IV, глава 1а от Регламент (ЕС) № 575/2013 за всички позиции, отнесени към бюро за търгуване „i“;

    Formula

    =

    индексите на всички бюра за търгуване, които в съответствие с член 9 от настоящия регламент са категоризирани като бюра от червена, оранжева или жълта зона измежду тези, за които капиталовите изисквания за пазарни рискове са изчислени съгласно алтернативния подход на вътрешните модели по трета част, дял IV, глава 1б от Регламент (ЕС) № 575/2013;

    Formula

    =

    индексите на всички бюра за търгуване, за които капиталовите изисквания за пазарни рискове са изчислени съгласно алтернативния подход на вътрешните модели по трета част, дял IV, глава 1б от Регламент (ЕС) № 575/2013.

    3.   Институциите, които изчисляват капиталовите изисквания за пазарни рискове съгласно алтернативния подход на вътрешните модели по трета част, дял IV, глава 1б от Регламент (ЕС) № 575/2013 за позициите, отнесени към бюра за търгуване, които са категоризирани като бюра от червена или оранжева зона в съответствие с член 9 от настоящия регламент, информират за това компетентния орган, когато докладват резултатите от изискването за разпределение на печалбата и загубата в съответствие с член 325ащ, параграф 2, буква г) от Регламент (ЕС) № 575/2013.

    Член 11

    Честота на оценката на съответствието с изискването за разпределение на печалбата и загубата

    Институциите оценяват на тримесечие спазването на изискването за разпределение на печалбата и загубата за всички бюра за търгуване, за които тези институции имат разрешение, посочено в член 325ащ, параграф 2 от Регламент (ЕС) № 575/2013, да изчисляват капиталовите изисквания чрез вътрешни модели.

    Раздел 2

    Технически елементи, които трябва да бъдат включени в теоретичните и хипотетичните промени в стойността на портфейла на бюрото за търгуване за целите на изискването за разпределение на печалбата и загубата

    Член 12

    Технически елементи, които трябва да бъдат включени в теоретичните промени в стойността на портфейла на бюрото за търгуване

    1.   За целите на член 325бж от Регламент (ЕС) № 575/2013 институциите изчисляват теоретичните промени в стойността на портфейла на бюрото за търгуване въз основа на сравнение между стойността на портфейла в края на деня и стойността на този портфейл в края на следващия ден при допускане, че позициите в портфейла на бюрото за търгуване остават непроменени.

    2.   Институциите изчисляват теоретичните промени в портфейла на бюрото за търгуване, като използват същите техники, включително същите методи на ценообразуване, параметри на моделите и пазарни данни, като използваните в модела за измерване на риска.

    3.   Теоретичните промени в стойността на портфейла на бюрото за търгуване включват само промените в стойността на всички включени в модела за измерване на риска рискови фактори, към които институциите прилагат сценариите на бъдещи сътресения.

    Член 13

    Технически елементи, които трябва да бъдат включени в хипотетичните промени в стойността на портфейла на бюрото за търгуване за целите на изискването за разпределение на печалбата и загубата

    За целите на член 325бж от Регламент (ЕС) № 575/2013 институциите изчисляват хипотетичните промени в стойността на портфейла на бюрото за търгуване в съответствие с член 3 от настоящия регламент.

    Член 14

    Съгласуване на данни за целите на изискванията за разпределение на печалбата и загубата

    1.   За целите на член 325бж от Регламент (ЕС) № 575/2013 институциите могат да заменят стойността на входящите данни за даден рисков фактор, използван при изчисляването на теоретичните промени в стойността на портфейла на бюрото за търгуване, със стойността на входящите данни от същото естество за същия рисков фактор, използван при изчисляването на хипотетичните промени в стойността на портфейла на бюрото за търгуване, при условие че е изпълнено някое от следните условия:

    а)

    разликите във входящите данни се дължат на факта, че данните са получени от различни доставчици на данни;

    б)

    разликите във входящите данни се дължат на факта, че входящите данни се извличат от източника на пазарни данни по различно време в рамките на един и същ работен ден.

    2.   За целите на член 325бж от Регламент (ЕС) № 575/2013 институциите могат да заменят стойността на рисков фактор, използван при изчисляването на теоретичните промени в стойността на портфейла на бюрото за търгуване, със стойността на същия рисков фактор, използван при изчисляването на хипотетичните промени в стойността на портфейла на бюрото за търгуване, при условие че са изпълнени всички посочени по-долу условия:

    а)

    рисковият фактор, използван при изчисляването на хипотетичните промени в стойността на портфейла на бюрото за търгуване, не съответства пряко на входящите данни;

    б)

    рисковият фактор е изведен от входящите данни, като са използвани техники на системите за оценка, използвани за хипотетичните промени в стойността на портфейла на бюрото за търгуване;

    в)

    нито една от техниките на системите за оценка, посочени в буква б), не е възпроизведена в системите за оценка, използвани в модела за измерване на риска, за да се изведе стойността на рисковия фактор, който се използва при изчисляването на теоретичните промени в стойността на портфейла на бюрото за търгуване.

    Член 15

    Изисквания относно документацията

    1.   Институциите разполагат с политики и процедури, определящи начина, по който изчисляват теоретичните промени в съответствие с членове 12 и 14 от настоящия регламент, които съдържат обяснение за начина, по който теоретичните промени в стойността на портфейла на бюрото за търгуване се изчисляват за податливи на моделиране и неподатливи на моделиране рискови фактори.

    2.   При разработването на процедурите за съгласуване на данните, както е посочено в член 14 от настоящия регламент, институциите прилагат следните две условия:

    а)

    те сравняват теоретичните промени в стойността на портфейла на бюрото за търгуване без съгласуването, посочено в член 14 от настоящия регламент, с теоретичните промени в стойността на портфейла на бюрото за търгуване, включително съгласуването, посочено в член 14 от настоящия регламент, и документират това сравнение;

    б)

    те оценяват ефекта от съгласуването върху показателите на тестовете, използвани за оценка на спазването на изискването за разпределение на печалбата и загубата, посочени в членове 7 и 8 от настоящия регламент, и документират тази оценка.

    3.   Институциите документират всички извършени в съответствие с член 14 от настоящия регламент корекции на входящите данни за рисковите фактори при изчисляването на теоретичните промени в портфейла на бюрото за търгуване, както и причините за тези корекции.

    Раздел 3

    Капиталови изисквания, изчислени в съответствие с алтернативния подход на вътрешните модели

    Член 16

    Изчисляване на капиталовите изисквания за пазарен риск съгласно алтернативния подход на вътрешните модели за институциите, които имат бюра за търгуване

    Институциите, които изчисляват капиталовите изисквания за пазарни рискове съгласно алтернативния подход на вътрешните модели по трета част, дял IV, глава 1б от Регламент (ЕС) № 575/2013 за позициите, отнесени към някои от техните бюра за търгуване, изчисляват капиталовите изисквания за всички позиции в търговския си портфейл и за всички позиции в банковия си портфейл, генериращи валутен или стоков риск, като сбор от резултатите от формулите, посочени в букви а) и б), както следва:

    а)

    Formula

    б)

    Formula

    Където:

    IMAima

    =

    IMAima съгласно посоченото в член 10 от настоящия регламент;

    SAima

    =

    SAima съгласно посоченото в член 10 от настоящия регламент;

    Capital surcharge

    =

    допълнителното капиталово изискване, изчислено в съответствие с член 10 от настоящия регламент;

    C U

    =

    капиталовите изисквания, изчислени съгласно трета част, дял IV, глава 1а от Регламент (ЕС) № 575/2013 за портфейла от всички позиции, които не са отнесени към бюрата за търгуване, за които институциите изчисляват капиталовите изисквания за пазарен риск съгласно алтернативния подход на вътрешните модели по трета част, дял IV, глава 1б от Регламент (ЕС) № 575/2013;

    SAall desks

    =

    капиталовите изисквания за пазарни рискове за всички позиции в търговския портфейл и всички позиции от банковия портфейл, генериращи валутен или стоков риск, съгласно алтернативния подход на вътрешните модели по трета част, дял IV, глава 1а от Регламент (ЕС) № 575/2013.

    Член 17

    Влизане в сила

    Настоящият регламент влиза в сила на двадесетия ден след деня на публикуването му в Официален вестник на Европейския съюз.

    Настоящият регламент е задължителен в своята цялост и се прилага пряко във всички държави членки.

    Съставено в Брюксел на 14 юни 2022 година.

    За Комисията

    Председател

    Ursula VON DER LEYEN


    (1)   ОВ L 176, 27.6.2013 г., стр. 1.

    (2)  Регламент (ЕС) № 1093/2010 на Европейския парламент и на Съвета от 24 ноември 2010 г. за създаване на Европейски надзорен орган (Европейски банков орган), за изменение на Решение № 716/2009/ЕО и за отмяна на Решение 2009/78/ЕО на Комисията (ОВ L 331, 15.12.2010 г., стр. 12).


    Top