Choose the experimental features you want to try

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Document 32018O0017

    Насоки (ЕС) 2018/877 на Европейската централна банка от 1 юни 2018 година за изменение на Насоки ЕЦБ/2014/15 относно паричната и финансовата статистика (ЕЦБ/2018/17)

    OB L 154, 18.6.2018, p. 22–37 (BG, ES, CS, DA, DE, ET, EL, EN, FR, HR, IT, LV, LT, HU, MT, NL, PL, PT, RO, SK, SL, FI, SV)

    Legal status of the document No longer in force, Date of end of validity: 31/01/2022; отменен от 32021O0835

    ELI: http://data.europa.eu/eli/guideline/2018/877/oj

    18.6.2018   

    BG

    Официален вестник на Европейския съюз

    L 154/22


    НАСОКИ (ЕС) 2018/877 НА ЕВРОПЕЙСКАТА ЦЕНТРАЛНА БАНКА

    от 1 юни 2018 година

    за изменение на Насоки ЕЦБ/2014/15 относно паричната и финансовата статистика (ЕЦБ/2018/17)

    УПРАВИТЕЛНИЯТ СЪВЕТ НА EВРОПЕЙСКАТА ЦЕНТРАЛНА БАНКА,

    като взе предвид Договора за функционирането на Европейския съюз,

    като взе предвид Устава на Европейската система на централните банки и на Европейската централна банка, и по-специално членове 5.1, 12.1 и 14.3 от него,

    като има предвид, че:

    (1)

    Европейската централна банка (ЕЦБ) трябва да наблюдава трансмисията на паричната политика и по-специално въздействието, което промените на лихвените проценти, прилагани спрямо основните операции по рефинансиране и целевите дългосрочни операции по рефинансиране, и покупките по програмите за закупуване на активи оказват върху условията за кредитиране на домакинствата и нефинансовите предприятия. За тази цел е необходима ежемесечна статистическа информация за секюритизациите и другите прехвърляния на кредити на домакинствата от парично-финансовите институции (ПФИ) с разбивка според предназначението на кредита. Необходима е и статистическа информация за условното обединяване на парични средства, за да може въздействието на тези позиции да бъде разграничавано от въздействието на другите депозити и кредити в баланса на ПФИ. След създаването на Единния съвет за преструктуриране, който започна да действа на 1 януари 2015 г., е необходимо да се отчитат и позициите спрямо него. Поради това е необходимо да се уредят форматите и процедурите, които националните централни банки (НЦБ) на държавите членки, чиято парична единица е еврото, трябва да следват, за да отчитат тази информация на ЕЦБ.

    (2)

    ЕЦБ поддържа Регистър на данни за институциите и филиалите (RIAD), централен регистър с референтни данни за институционалните единици от значение за статистически цели. В RIAD се съхраняват inter alia списъците с ПФИ, инвестиционните фондове, финансовите предприятия за секюритизация и институциите от значение за статистиката на плащанията. Тъй като правилата и процедурите за отчитането на необходимите данни oт НЦБ на ЕЦБ чрез RIAD са изложени в отделни насоки, от съображения за правна сигурност разпоредбите в Насоки ЕЦБ/2014/15 (1) във връзка с тези правила и процедури трябва да бъдат заличени.

    (3)

    В Регламент (ЕС) № 1073/2013 на Европейската централна банка (ЕЦБ/2013/38) (2) се съдържат изискванията за отчитането на статистически данни за активите и пасивите на инвестиционните фондове. НЦБ класифицират и обобщават тези данни. По-специално, в статистиката за инвестиционните фондове е необходимо да се посочат предприятията за колективно инвестиране в прехвърлими ценни книжа, във връзка с които ще е необходима нова класификация на съществуващите данни въз основа на информация от RIAD.

    (4)

    Поради това Насоки ЕЦБ/2014/15 следва да бъдат съответно изменени,

    ПРИЕ НАСТОЯЩИТЕ НАСОКИ:

    Член 1

    Изменения

    Насоки ЕЦБ/2014/15 се изменят, както следва:

    1.

    В член 1 параграф 4 се заличава.

    2.

    В член 3, параграф 1а) петата алинея се заменя със следното:

    „Всички показатели са задължителни; по отношение обаче на клетките в таблици 3 и 4 на част 3 от приложение I към Регламент (ЕС) № 1071/2013 (ЕЦБ/2013/33), които се отнасят до държавите членки извън еврозоната, се прилагат някои специални разпоредби, както е описано в параграф 8. По отношение на таблица 3, след създаването на Единния съвет за преструктуриране (ЕСП) през 2015 г. съгласно Регламент (ЕС) № 806/2014 на Европейския парламент и на Съвета (*1), НЦБ трябва да представят и позициите спрямо ЕСП в клетка „Избрани институции на ЕС”. Освен това по отношение на изискванията в таблица 5 на част 5 от приложение I към Регламент (ЕС) № 1071/2013 (ЕЦБ/2013/33) за отчитането на секюритизирани и отписани кредити, които се обслужват от ПФИ, НЦБ могат да разширят прилагането на изискванията за отчетност към обслужваните от ПФИ кредити, които са прехвърлени по друг начин. Доколкото тази допълнителна информация не е включена в отчитането по таблица 5 на част 5 от приложение I към Регламент (ЕС) № 1071/2013 (ЕЦБ/2013/33), но е достъпна за НЦБ, данните се включват в таблица 4 на част 1 от приложение II към настоящите насоки. Доколкото НЦБ разполагат с информация относно необслужвани от ПФИ кредити, които са секюритизирани или прехвърлени по друг начин (напр. от ДФП или от финансови спомагателни организации, които действат като лица, обслужващи кредитите), тези данни се включват в таблица 4 на част 1 от приложение II. Доколкото НЦБ разполагат със статистическа информация за условното обединяване на парични средства, тези данни се включват в таблица 5 на част 1 от приложение II.

    (*1)  Регламент (ЕС) № 806/2014 на Европейския парламент и на Съвета от 15 юли 2014 г. за установяването на еднообразни правила и еднообразна процедура за преструктурирането на кредитни институции и някои инвестиционни посредници в рамките на Единния механизъм за преструктуриране и Единния фонд за преструктуриране на банки, и за изменение на Регламент (ЕС) № 1093/2010 на Европейския парламент и на Съвета (ОВ L 225, 30.7.2014 г., стр. 1).“"

    3.

    В член 8 параграф 2 се заменя със следното:

    „2.   Периодичност и краен срок за отчитане

    Статистиката на резервната база се състои от шест динамични реда за кредитни институции, отнасящи се за стойностите на салдата в края на месеца, които се предават на ЕЦБ най-късно на последния работен за НЦБ ден, предшестващ началото на периода на поддържане на резервите, чрез системата за обмен на данни на Европейската система на централните банки (ЕСЦБ). Кредитните институции в „опашката“ отчитат на НЦБ ограничена разбивка на тримесечна база. За кредитните институции в „опашката“ се използва опростена статистика на резервната база за трите периода на поддържане на резервите. НЦБ използват тримесечните данни за резервната база от кредитните институции в „опашката“ за месечните стойности, отчитани на ЕЦБ в трите предавания на данни след тяхното публикуване.“

    4.

    В член 9, параграф 2 първата алинея се заменя със следното:

    „Трите динамични реда за кредитните институции, отнасящи се за стойностите на салдата в края на месеца, се представят на ЕЦБ най-късно на последния работен за НЦБ ден, предшестващ началото на периода на поддържане.“

    5.

    В член 17а, параграф 1 петата алинея се заменя със следното:

    „НЦБ правят необходимите изменения на записаната в RIAD информация, когато членският състав на групата се промени.“

    6.

    В член 19, параграф 1, буква а) се изменя, както следва:

    а)

    третата алинея се заменя със следното:

    „Всички салда в края на месеца и месечни данни за корекции на потоците, както и месечните данни за нова емисия/продажба и обратно изкупуване на акции/дялови единици в инвестиционни фондове се отчитат също за i) подсектор „Борсово търгувани фондове“ като позиция „в т.ч.“ на „Общо фондове“ и ii) от референтен период декември 2018 г., отделно за инвестиционните фондове, които са предприятия за колективно инвестиране в прехвърлими ценни книжа (ПКИПЦК), и инвестиционните фондове, които не са ПКИПЦК, за всеки подсектор на инвестиционните фондове според вида инвестиция. За данните за инвестиционните фондове, които са ПКИПЦК, и инвестиционните фондове, които не са ПКИПЦК, НЦБ могат да отчитат приблизителни оценки на базата на полагане на максимални усилия през първата година на отчитане на данните, т.е. от референтен период декември 2018 г. до референтен период ноември 2019 г.“;

    б)

    четвъртата алинея се заменя със следното:

    „Доколкото има данни, включително въз основа на най-добрата приблизителна оценка, салдата в края на тримесечието и тримесечните корекции на потоците, както и тримесечните данни за нова емисия/продажба и обратно изкупуване на акции/дялови единици в инвестиционни фондове се отчитат и за подсектор „Фондове, инвестиращи в частни капиталови инструменти“ (включително фондове за рисков капитал) като позиция „в т.ч.“ на „Общо фондове“.“

    7.

    В член 20 параграф 6 се заличава.

    8.

    В член 20, параграф 7 първата алинея се заменя със следното:

    „Ако НЦБ съставят данни относно активите и пасивите на финансовите предприятия за секюритизация въз основа на данни, събрани пряко от тези предприятия и ако е уместно — въз основа на данни, отчетени от местни ПФИ съгласно Регламент (ЕС) № 1071/2013 (ЕЦБ/2013/33), и предоставят дерогации на финансовите предприятия за секюритизация съгласно член 5, параграф 1, буква б) от Регламент (ЕС) № 1075/2013 (ЕЦБ/2013/40), НЦБ извършват оценка на генералната съвкупност на база на извадка до 100-процентен обхват за всички финансови предприятия за секюритизация при съставянето на данните за тримесечните активи и пасиви на финансовите предприятия за секюритизация, отчетени на ЕЦБ за непогасените суми, финансовите трансакции и отписванията/намаляванията на стойността.“

    9.

    Член 24 се заличава.

    10.

    Член 25 се заличава.

    11.

    Приложения II, III и IV и речникът се изменят в съответствие с приложението към настоящите насоки.

    12.

    Приложения V и VI се заличават.

    Член 2

    Действие

    Настоящите насоки пораждат действие на датата, на която НЦБ на държавите членки, чиято парична единица е еврото, бъдат уведомени за тях.

    Член 3

    Адресати

    Адресати на настоящите насоки са НЦБ на държавите членки, чиято парична единица е еврото.

    Съставено във Франкфурт на Майн на 1 юни 2018 година.

    За Управителния съвет на ЕЦБ

    Председател на ЕЦБ

    Mario DRAGHI


    (1)  Насоки ЕЦБ/2014/15 от 4 април 2014 г. относно паричната и финансовата статистика (ОВ L 340, 26.11.2014 г., стр. 1).

    (2)  Регламент (ЕС) № 1073/2013 на Европейската централна банка от 18 октомври 2013 г. относно статистиката на активите и пасивите на инвестиционните фондове (ЕЦБ/2013/38) (ОВ L 297, 7.11.2013 г., стр. 73).


    ПРИЛОЖЕНИЕ

    Приложения II, III и IV и речникът към Насоки ЕЦБ/2014/15 се изменят, както следва:

    1.

    Приложение II се изменя, както следва:

    а)

    Част 1 се изменя, както следва:

    i)

    в третия параграф първото изречение се заменя със следното:

    „По отношение на балансовите данни за други парично-финансови институции (ПФИ) НЦБ трябва да отчитат на ЕЦБ данни за непогасени суми в съответствие с таблици 1—4 от приложение I към Регламент (ЕС) № 1071/2013 (ЕЦБ/2013/33) и корекции на потоци в съответствие с таблици 1 и 2 по-долу.“;

    ii)

    четвъртият параграф се заменя със следното:

    „По отношение на изискванията за секюритизация на кредити и други прехвърляния на кредити НЦБ трябва да отчитат на ЕЦБ данни в съответствие с таблици 5а и 5б от приложение I към Регламент (ЕС) № 1071/2013 (ЕЦБ/2013/33). НЦБ трябва да отчитат на ЕЦБ на месечна база, ако са налични, данни за корекциите на кредити на домакинствата с разбивка според предназначението на кредита за секюритизациите и други прехвърляния на кредити, които се изискват на тримесечна база в съответствие с таблица 5б от приложение I към Регламент (ЕС) № 1071/2013 (ЕЦБ/2013/33). Освен това НЦБ трябва да отчитат данни за корекциите в потоците в съответствие с таблици 3а и 3б по-долу. Ако са налични, допълнителните показатели относно секюритизацията на кредити и други прехвърляния на кредити трябва да се отчитат в съответствие с таблица 4, доколкото тези данни не се изискват в таблици 5а и 5б от приложение I към Регламент (ЕС) № 1071/2013 (ЕЦБ/2013/33).“;

    iii)

    добавя се пети параграф:

    „По отношение на изискванията за условното обединяване на парични средства, доколкото има налични данни, НЦБ трябва да отчитат на ЕЦБ непогасените суми и корекциите на потоците, свързани с брутните позиции на депозитите и кредитите в условните обединения на парични средства, които са включени в отчитането на изискванията за данни в таблици 1—4 от приложение I към Регламент (ЕС) № 1071/2013 (ЕЦБ/2013/33) в съответствие с таблица 5 по-долу. Депозитите в условното обединение на парични средства трябва да се отчитат като позиция „в т.ч.“ на „Овърнайт депозити“. Кредитите в условното обединение на парични средства трябва да се третират, където е приложимо, като „револвиращи кредити и овърдрафти“ и „кредити с матуритет до една година включително“ и трябва да се отчитат като позиция „в т.ч.“ на „Кредити“. Кредитите, които не попадат в обединението на паричните средства по силата на договор, но се отпускат на участниците в обединението, не трябва да се включват в отчитането в съответствие с таблица 5.“;

    iv)

    таблица 3a се заменя със следното:

    Таблица 3а

    Секюритизации и други прехвърляния на кредити: показатели, за които се изискват месечни корекции на потоците  (*1)

    БАЛАНСOВИ ПОКАЗАТЕЛИ

    A.

    Местни

    Б.

    Други резиденти на еврозоната, различни от местни

    В.

    Останал свят

    ПФИ

     

    Държавно управление (S.13)

     

    Други резидентни сектори

    ПФИ

     

    Държавно управление (S.13)

     

    Други резидентни сектори

    Общо

    Държавно управление — други (S.1312+S.1313+S.1314)

    Общо

    Инвестиционни фондове, различни от ФПП (S.124)

    Други финансови посредници + финансови спомагателни организации + каптивни финансови институции и заемодатели (S.125 + S.126 + S.127)

    Застрахователни (осигурителни) дружества (S.128)

    Пенсионни фондове (S.129)

    Нефинансови предприятия (S.11)

     

    Домакинства + нетърговски организации, обслужващи домакинствата (S.14+S.15)

    Общо

    Държавно управление — други (S.1312+S.1313+S.1314)

    Общо

    Инвестиционни фондове, различни от ФПП (S.124)

    Други финансови посредници + финансови спомагателни организации + каптивни финансови институции и заемодатели (S.125 + S.126 + S.127)

    Застрахователни (осигурителни) дружества (S.128)

    Пенсионни фондове (S.129)

    Нефинансови предприятия (S.11)

     

    Домакинства + нетърговски организации, обслужващи домакинствата (S.14+S.15)

    Общо

    Потребителски кредити

    Жилищни кредити

     

    Други кредити

    Общо

    Потребителски кредити

    Жилищни кредити

     

    Други кредити

     

    ЕТ/С (2)

     

    ЕТ/С (2)

    1.

    Непогасени суми по секюритизирани кредити, които не са отписани

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

    1.1

    Общо

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

    1.1.1

    в т. ч. секюритизирани чрез финансово предприятие за секюритизация от еврозоната

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

    2.

    Секюритизирани и отписани кредити, за които ПФИ действа като предоставящо услуги лице  (1)

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

    2.1

    Непогасени суми

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

    НЦБ трябва да отчитат, ако са налични, корекциите, свързани с тримесечните изисквания в таблица 5 от приложение I към Регламент ЕЦБ/2013/33, за кредитите на домакинствата по предназначение на месечна база.

    v)

    таблица 4 се заменя със следното:

    Таблица 4

    Секюритизации и други прехвърляния на кредити: кредити, отписани от баланса на ПФИ

    БАЛАНСOВИ ПОКАЗАТЕЛИ

    A.

    Местни

    Б.

    Други резиденти на еврозоната, различни от местни

    В.

    Останал свят

    ПФИ

    НПФИ

    ПФИ

    НПФИ

     

    Държавно управление (S.13)

     

    Други резидентни сектори

     

    Държавно управление (S.13)

     

    Други резидентни сектори

    Общо

    Държавно управление — други (S.1312+S.1313+S.1314)

    Общо

    Инвестиционни фондове, различни от ФПП (S.124)

    Други финансови посредници + финансови спомагателни организации + каптивни финансови институции и заемодатели (S.125 + S.126 + S.127)

    Застрахователни (осигурителни) дружества (S.128)

    Пенсионни фондове (S.129)

    Нефинансови предприятия (S.11)

    Домакинства + нетърговски организации, обслужващи домакинствата (S.14+S.15)

    Общо

    Държавно управление — други (S.1312+S.1313+S.1314)

    Общо

    Инвестиционни фондове, различни от ФПП (S.124)

    Други финансови посредници + финансови спомагателни организации + каптивни финансови институции и заемодатели (S.125 + S.126 + S.127)

    Застрахователни (осигурителни) дружества (S.128)

    Пенсионни фондове (S.129)

    Нефинансови предприятия (S.11)

    Домакинства + нетърговски организации, обслужващи домакинствата (S.14+S.15)

    Потребителски кредити

    Жилищни кредити

     

    Други кредити

    Потребителски кредити

    Жилищни кредити

     

    Други кредити

     

    ЕТ/С (4)

     

    ЕТ/С (4)

    3.

    Кредити, отписани от ПФИ  (3)

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

    3.1.

    Непогасени суми

     

    M

    M

     

    M

    M

    M

    M

    M

    M

     

    M

    M

     

    M

    M

    M

    M

    M

    M

    M

    Предназначение на кредита

     

     

     

     

     

     

     

     

     

    M / Q

    M / Q

    M / Q

    M / Q

     

     

     

     

     

     

     

     

     

    M / Q

    M / Q

    M / Q

    M / Q

     

    до 1 година

     

     

     

     

     

     

     

     

    Q

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

    Q

     

     

     

     

     

    над 1 година до 5 години

     

     

     

     

     

     

     

     

    Q

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

    Q

     

     

     

     

     

    над 5 години

     

     

     

     

     

     

     

     

    Q

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

    Q

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

    3.2

    Финансови трансакции без въздействието на прехвърлянията на кредити

     

    M

    M

     

    M

    M

    M

    M

    M

    M

     

    M

    M

     

    M

    M

    M

    M

    M

    M

    M

    Предназначение на кредита

     

     

     

     

     

     

     

     

     

    M / Q

    M / Q

    M / Q

    M / Q

     

     

     

     

     

     

     

     

     

    M / Q

    M / Q

    M / Q

    M / Q

     

    до 1 година

     

     

     

     

     

     

     

     

    Q

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

    Q

     

     

     

     

     

    над 1 година до 5 години

     

     

     

     

     

     

     

     

    Q

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

    Q

     

     

     

     

     

    над 5 години

     

     

     

     

     

     

     

     

    Q

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

    Q

     

     

     

     

     

    M

    Изисквания за месечни данни.

    Q

    Изисквания за тримесечни данни.

    M / Q

    Изисквания за данните, които се предоставят на тримесечна база и/или на месечна база, ако са налични.

    vi)

    добавя се следната таблица 5:

    Таблица 5

    Условно обединяване на парични средства: непогасени суми и корекции на потоците  (*2)

    БАЛАНСOВИ ПОКАЗАТЕЛИ

    A.

    Местни

    Б.

    Други резиденти на еврозоната, различни от местни

    В.

    Останал свят

    ПФИ

     

    Държавно управление (S.13)

     

    Други резидентни сектори

    ПФИ

     

    Държавно управление (S.13)

     

    Други резидентни сектори

    Общо

    Държавно управление — други (S.1312+S.1313+S.1314)

    Общо

    Инвестиционни фондове, различни от ФПП (S.124)

    Други финансови посредници + финансови спомагателни организации + каптивни финансови институции и заемодатели (S.125 + S.126 + S.127)

    Застрахователни (осигурителни) дружества (S.128)

    Пенсионни фондове (S.129)

    Нефинансови предприятия (S.11)

    Домакинства + нетърговски организации, обслужващи домакинствата (S.14+S.15)

    Общо

    Държавно управление — други (S.1312+S.1313+S.1314)

    Общо

    Инвестиционни фондове, различни от ФПП (S.124)

    Други финансови посредници + финансови спомагателни организации + каптивни финансови институции и заемодатели (S.125 + S.126 + S.127)

    Застрахователни (осигурителни) дружества (S.128)

    Пенсионни фондове (S.129)

    Нефинансови предприятия (S.11)

    Домакинства + нетърговски организации, обслужващи домакинствата (S.14+S.15)

    ПАСИВИ

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

    9.1.

    Овърнайт депозити

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

    9.1e

    Евро

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

    в т.ч. позиции на условно обединение на парични средства

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

    9.1х

    Чуждестранни валути

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

    в т.ч. позиции на условно обединение на парични средства

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

    АКТИВИ

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

    2.

    Кредити

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

    2e

    Евро

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

    в т.ч. позиции на условно обединение на парични средства

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

    Чуждестранни валути

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

    в т.ч. позиции на условно обединение на парични средства

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

    б)

    В част 3 второто изречение в първия параграф се заменя със следното:

    „НЦБ трябва да отчитат на ЕЦБ данни за непогасени суми в съответствие със схемата, установена в приложение I към Регламент (ЕС) № 1074/2013 (ЕЦБ/2013/39), и корекции на потоците в съответствие с таблица 1 по-долу.“

    в)

    Част 4 се изменя, както следва:

    i)

    таблица 1 се заменя със следното:

    Таблица 1  (*3)

    Данни на ЕЦБ/НЦБ

     

    Местни

    Други резиденти на еврозоната, различни от местни

    Останал свят

    Общо

    ПАСИВИ

     

     

     

     

    8.

    Валута в обращение

     

     

     

     

    в т.ч. банкноти

     

     

     

     

    Евробанкноти

     

     

     

    #

    Банкноти в национална валута

     

     

     

    #  (5)

    в т.ч. монети

     

     

     

     

    Монети, деноминирани в евро

     

     

     

    #

    Монети в национална валута

     

     

     

    #  (5)

    11.

    Емитирани дългови ценни книжа  (6)

     

     

     

     

    до 1 година

     

     

     

     

    13.

    Капитал и резерви

     

     

     

     

    в т.ч. привлечен акционерен капитал

     

     

     

     

    в т.ч. натрупана печалба или загуба през счетоводния период

     

     

     

     

    в т.ч. приходи и разходи, признати директно в собствения капитал

     

     

     

     

    в т.ч. средства, произтичащи от неразпределени на акционерите приходи

     

     

     

     

    в т.ч. провизии

     

     

     

     

    14.

    Други пасиви

     

     

     

     

    в т.ч. начислени лихви по депозити

     

     

     

    в т.ч. транзитни сметки

     

     

     

    в т.ч. разчетни сметки

     

     

     

    в т.ч. финансови деривати

     

     

     

    в т.ч. вътрешни за Евросистемата пасиви, отнасящи се до разпределянето на евробанкноти

     (7)

     

     

    АКТИВИ

     

     

     

     

    7.

    Други активи

     

     

     

     

    в т.ч. начислени лихви по кредити

     

     

     

    в т.ч. транзитни сметки

     

     

     

    в т.ч. разчетни сметки

     

     

     

    в т.ч. финансови деривати

     

     

     

    в т.ч. вътрешни за Евросистемата вземания, отнасящи се до разпределянето на евробанкноти

     (7)

     

     

    ii)

    таблица 2 се заменя със следното:

    Таблица 2  (*4)

    Данни за други ПФИ

     

    Местни

    Други резиденти на еврозоната, различни от местни

    Останал свят

    Общо

    ПАСИВИ

     

     

     

     

    9.

    Депозити

     

     

     

     

    Кореспондиращ пасив към неотписани кредити  (8)

     

    11.

    Емитирани дългови ценни книжа  (9)

     

     

     

     

    до 1 година

    #

    #

    #

     

    Евро

    #

    #

    #

     

    Чуждестранни валути

    #

    #

    #

     

    над 1 година до 2 години

    #

    #

    #

     

    Евро

    #

    #

    #

     

    Чуждестранни валути

    #

    #

    #

     

    13.

    Капитал и резерви

     

     

     

     

    в т.ч. привлечен акционерен капитал

     

     

     

     

    в т.ч. натрупана печалба или загуба през счетоводния период

     

     

     

     

    в т.ч. приходи и разходи, признати директно в собствения капитал

     

     

     

     

    в т.ч. средства, произтичащи от неразпределени на акционерите приходи

     

     

     

     

    в т.ч. провизии

     

     

     

     

    14.

    Други пасиви

     

     

     

     

    в т.ч. начислени лихви по депозити

     

     

     

    в т.ч. транзитни сметки

     

     

     

    в т.ч. разчетни сметки

     

     

     

    в т.ч. финансови деривати

     

     

     

    в т.ч. провизии

     

     

     

     

    АКТИВИ

     

     

     

     

    3

    Държани дългови ценни книжа

     

     

     

     

    в т.ч. държани собствени дългови ценни книжа

     

     

     

     

    4

    Собствен капитал

     

     

     

     

    в т.ч. държан собствен капитал

     

     

     

     

    5

    Акции/дялови единици в инвестиционни фондове

     

     

     

     

    в т.ч. държани собствени акции/дялови единици във фондове на паричния пазар

     

     

     

     (10)

    7.

    Други активи

     

     

     

     

    в т.ч. начислени лихви по кредити

     

     

     

    в т.ч. транзитни сметки

     

     

     

    в т.ч. разчетни сметки

     

     

     

    в т.ч. финансови деривати

     

     

     

    г)

    Част 13 се изменя, както следва:

    i)

    таблица 1 се заличава;

    ii)

    параграф 1 се заличава.

    д)

    В част 15а в първия параграф изречението „По-конкретно, от НЦБ се очаква да отчитат спомагателни редове на базата на полагане на максимални усилия за размери, надхвърлящи 50 милиона евро, но само когато спомагателните редове са по-големи от 1 % от непогасените суми по показателя, т.е. праг = max (50 милиона евро, 1 % от салдата)“ се заменя със следното:

    „По-конкретно, НЦБ трябва да отчитат спомагателни редове на базата на полагане на максимални усилия за размери, надхвърлящи 50 милиона евро, но само когато спомагателните редове са по-големи от 1 % от непогасените суми по показателя, т.е. праг = max (50 милиона евро, 1 % от салдата).“

    е)

    В част 16 раздел 3 се заличава.

    ж)

    В част 18 таблица 3 се заличава.

    2.

    Приложение III се изменя, както следва:

    а)

    Част 1 се заменя със следното:

    „ЧАСТ 1

    Въведение

    Европейската централна банка (ЕЦБ) има специални споразумения за обмен на данни с националните централни банки (НЦБ) от Европейската система на централните банки (ЕСЦБ), с НЦБ на присъединяващите се страни и с някои национални статистически институти (НСИ) от Съюза. При обмена на данни се използват самостоятелни съобщения на стандартизирана платформа (SDMX (*5)), включително данни (цифрови стойности) и/или атрибути (метаданни, поясняващи обменените данни).

    За обмена на статистически съобщения е необходимо данните да са структурирани съгласно точни определения за структура на данните (DSDs (*6)), чиито статистически понятия и номенклатури позволяват да се опише адекватно и ясно тяхното съдържание. Съвкупността на определенията за структура на данните, свързаните с тях понятия и номенклатурите се нарича „структурни определения“.

    Структурните определения на ЕЦБ съдържат списъка с определенията за структура на данните, свързаните с тях понятия и номенклатурите, разработени от ЕЦБ и използвани в нейния SDMX обмен на статистически данни. Определенията се съхраняват в регистъра на ЕСЦБ (*7), както и на уебсайта на Европейската комисия — CIRCABC (*8), и са достъпни за членовете на групата за електронен обмен на данни (EDI) и групата за статистика (Statistics interest group) (включително членовете на работната група за управление на статистическа информация, Working Group on Statistical Information Management, WGSIM). Обикновено всяка НЦБ съхранява местно копие. Ако това не е така, съответните дирекции на НЦБ следва да се обръщат към своя член на WGSIM.

    В част 2 са изброени определенията за структура на данните на ЕЦБ и свързаните с тях потоци/набори от данни, използвани от ЕСЦБ в контекста на паричната и финансовата статистика. За повече информация за определенията за структура на данните, включително специфичните измерения на идентификаторите на редове, техния формат и номенклатури, както и атрибутите, които описват данните, техния формат и ниво на причисляване, вж. регистъра на ЕСЦБ.

    (*5)  Обмен на статистически данни и метаданни чрез съобщения SDMX-EDI или SDMX-ML."

    (*6)  Известни преди като „родови идентификатори“."

    (*7)  https://sreg.escb.eu/"

    (*8)  www.circabc.europa.eu“."

    б)

    Част 2 се заменя със следното:

    „ЧАСТ 2

    Определения за структура на данни (DSD) и потоци/набори от данни

    1.

    В обменените SDMX съобщения статистическите понятия могат да се използват или като измерения (при съставянето на „идентификаторите“, определящи динамичните редове), или като атрибути (предоставящи информация за данните). Кодираните измерения и атрибути получават стойностите си от предварително зададени номенклатури. С определенията за структура на данните се определя структурата на обменените идентификатори на редове от гледна точка на понятията и свързаните с тях номенклатури. Освен това с тях се определя връзката им със съответните атрибути. Същата структура може да се използва за няколко потока от данни, които се разграничават според информацията за потока/набора от данни.

    2.

    В контекста на паричната и финансова статистика ЕЦБ определи 12 определения за структура на данните, използвани понастоящем за обмена на статистически данни с ЕСЦБ и други международни организации. За мнозинството от тези определения за структура на данните се обменя един набор от данни, който използва тази структура, и като последица идентификаторът на определението за структура на данните и свързаният с него идентификатор на набор от данни (DSI), използван при съобщенията за данни SDMX, са едни и същи. За целите на третирането, своевременното доставяне и/или отговорността в обменния контекст се определят два набора от данни, които използват определенията за структура на данните „ECB_BSI1“, „ECB_SSI1“ и „ECB_ICPF1“, и се разграничават на ниво идентификатор за набор от данни. Използват се следните характеристики на потоците от данни:

    балансови показатели (BSI), идентификатор на определение за структура на данните и идентификатор на набор от данни „ECB_BSI1“;

    балансови показатели в контекста на Синята книга (BSP), идентификатор на определение за структура на данните „ECB_BSI1“ и идентификатор на набор от данни „ECB_BSP“;

    банкови структурни финансови индикатори (SSI), идентификатор на определение за структура на данните и идентификатор на набор от данни „ECB_SSI1“;

    банкови структурни финансови индикатори в контекста на Синята книга (SSP), идентификатор на определение за структура на данните „ECB_SS1“ и идентификатор на набор от данни „ECB_SSP“;

    лихвени проценти на ПФИ (MIR), идентификатор на определение за структура на данните и идентификатор на набор от данни „ECB_MIR1“;

    други финансови посредници (OFI), идентификатор на определение за структура на данните и идентификатор на набор от данни „ECB_OFI1“;

    емисии ценни книжа (SEC), идентификатор на определение за структура на данните и идентификатор на набор от данни „ECB_SEC1“;

    платежни системи и системи за сетълмент (PSS), идентификатор на определение за структура на данните и идентификатор на набор от данни „ECB_PSS1“;

    инвестиционни фондове (IVF), идентификатор на определение за структура на данните и идентификатор на набор от данни „ECB_IVF1“;

    финансови предприятия за секюритизация (FVC), идентификатор на определение за структура на данните и идентификатор на набор от данни „ECB_FVC1“;

    консолидирани банкови данни (CBD2), идентификатор на определение за структура на данните и идентификатор на набор от данни „ECB_CBD2“;

    международна консолидирана банкова статистика (CBS), идентификатор на определение за структура на данните и идентификатор на набор от данни „BIS_CBS“;

    активи и пасиви на застрахователните (осигурителни) дружества (ICB), идентификатор на определение за структура на данните „ECB_ICPF1“ и идентификатор на набор от данни „ECB_ICB“;

    операции на застрахователните (осигурителни) дружества (премии, претенции и комисионни) (ICO), идентификатор на определение за структура на данните и идентификатор на набор от данни „ECB_ICO1“;

    активи и пасиви на пенсионни фондове (PFB), идентификатор на определение за структура на данните „ECB_ICPF1“ и идентификатор на набор от данни „ECB_PFB“.

    в)

    Части 3 и 4 се заличават.

    3.

    В част 3, раздел 2 от приложение IV второто изречение се заменя със следното:

    „НЦБ трябва да изпълнят изискванията на основата на данните, отчетени от ПФИ.“

    4.

    В речника се добавят следните определения:

    „Подпозициите на „Капитал и резерви“ са следните:

    а)

    Привлеченият акционерен капитал включва всички внесени от собствениците средства, от първоначалната вноска до последващото емитиране на форми на собственост, и отразява целия размер на привлечения капитал.

    б)

    Натрупаната печалба или загуба през счетоводния период се състои от всички печалби и загуби през текущия счетоводен период, записани в отчета за приходите и разходите, които все още не са прехвърлени към неразпределена печалба.

    в)

    Приходите и разходите, признати директно в собствения капитал се състоят от кореспондиращите позиции на нетните преоценки на активите и пасивите, които са записани директно в собствения капитал, а не в отчета за приходите и разходите съгласно счетоводната рамка.

    г)

    Средствата, произтичащи от неразпределени на акционерите приходи, включват резервите и други средства (напр. пренесената печалба или загуба след края на счетоводния период и преди да е взето решение за разпределение на дивиденти или преобразуване в резерви), които не са разпределени на акционерите.

    д)

    Специални и общи провизии за загуби от кредити, ценни книжа и други видове активи. Тези провизии следва да включват всички добавки за намалявания и загуби от кредити, доколкото те не се нетират от категорията активи, за която се отнасят в статистическия баланс.

    Държаните от ПФИ собствени ценни книжа включват ценните книжа, които са купени от друг инвеститор при емитирането им и след това са изкупени обратно от първоначалния емитент, както и ценните книжа, които са действително емитирани и задържани от притежателя им при емитирането им. Следва да се събират данни за всички видове собствени държани ценни книжа, а именно:

    държани собствени дългови ценни книжа;

    държан собствен капитал;

    държани собствени акции/дялови единици във фондове на паричния пазар.

    Нетна стойност е балансиращата позиция в баланса (B.90) (ЕСС 2010, т. 7.02). Наличностите от активи и пасиви, записани в баланса, се оценяват по подходящите цени, които обикновено са преобладаващите пазарни цени на датата, за която се отнася балансът. В пенсионна схема с предварително определен размер на пенсията обаче нивото на пенсионните плащания, които са обещани на участващите в нея наети лица, се определя посредством предварително съгласувана формула. Пасивът на пенсионната схема с предварително определен размер на пенсията е равен на настоящата стойност на обещаните пенсионни плащания и поради това в пенсионна схема с предварително определен размер на пенсията нетната стойност може да бъде различна от нула. В схема за пенсионни плащания в зависимост от постигнатата доходност плащаните пенсии зависят от доходността на активите, които са придобити от пенсионната схема. Пасивът на схема за пенсионни плащания в зависимост от постигнатата доходност е текущата пазарна стойност на активите на фонда. Нетната стойност на фонда винаги е нула.

    Условното обединяване на парични средства, за целите на настоящите насоки, e механизъм за обединяване на парични средства, предоставян от една ПФИ (или няколко ПФИ) на група от лица (наричани по-нататък „участници в обединението“), при което: а) всеки участник в обединението има самостоятелна сметка; б) лихвата, плащана или получавана от ПФИ, се изчислява въз основа на „условна“ нетна позиция на всички сметки в обединението; и в) участниците в обединението могат да теглят овърдрафти, обезпечени с депозитите на другите участници в обединението, без да прехвърлят средства между сметките.“


    (*1)  Корекции за отписвания/намалявания на стойността се прилагат само по отношение на част 2; корекции от прекласификации се прилагат навсякъде.

    (1)  НЦБ могат да разширят обхвата на този показател спрямо кредити, прехвърлени по друг начин и отписани от баланса на ПФИ, за които ПФИ действа като предоставящо услуги лице в съответствие с практиката, прилагана в таблица 5 от приложение I към Регламент ЕЦБ/2013/33.

    (2)  Еднолични търговци/сдружения без юридически статус.“

    (3)  НЦБ отчитат наличните данни относно кредити, отписани от ПФИ, които не са включени в отчитаните данни по таблица 5 от приложение I към Регламент ЕЦБ/2013/33.

    (4)  Еднолични търговци/сдружения без юридически статус.“

    (*2)  Корекции за отписвания/намалявания на стойността се прилагат само по отношение на Кредити; корекции от прекласификации се прилагат навсякъде.“

    (*3)  Салдата се предават на ЕЦБ за всички клетки; корекции от прекласификации — само за клетките, обозначени с #. Клетките, обозначени с кръст (†), посочват поясняващи позиции с нисък приоритет.

    (5)  Банкноти и монети, деноминирани в бившите национални валути, които остават непогасени след приемането на еврото. Данните следва да бъдат отчетени поне за 12 месеца след разширяването.

    (6)  Дългови ценни книжа, емитирани от НЦБ, се отчитат само ако събитието е приложимо.

    (7)  Нетни позиции спрямо Евросистемата, произхождащи от: а) разпределяне на евробанкноти, емитирани от ЕЦБ (8 % от общите емисии), и б) прилагане на механизма за капиталов дял. Отделните нетни кредитни или дебитни позиции на НЦБ и ЕЦБ трябва да се разпределят към активите или към пасивите на баланса в зависимост от знака, т.е. положителната нетна позиция по отношение на Евросистемата трябва да се отчита в активите, а отрицателната нетна позиция — в пасивите.“

    (*4)  Салдата се предават на ЕЦБ за всички клетки; корекции от прекласификации и корекции от преоценки — само за клетките, обозначени с #. Клетките, обозначени с кръст (†), посочват поясняващи позиции с нисък приоритет.

    (8)  Тези показатели представляват кореспондиращ пасив към секюритизирани, но неотписани кредити от баланса на ПФИ, съгласно приложимите счетоводни стандарти.

    (9)  При условие че ЕЦБ и НЦБ се споразумеят, този набор от информация не е необходимо да бъде отчитан от НЦБ, когато ЕЦБ използва алтернативни източници на данни.

    (10)  Държаните собствени акции/дялови единици във фондове на паричния пазар се отчитат само ако събитието е приложимо.“


    Top