Choose the experimental features you want to try

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Document 32009D0360

    2009/360/ЕО: Решение на Комисията от 30 април 2009 година за допълване на техническите изисквания за характеризиране на отпадъците, формулирани в Директива 2006/21/ЕО на Европейския парламент и на Съвета относно управлението на отпадъците от миннодобивните индустрии (нотифицирано под номер C(2009) 3013)

    OB L 110, 1.5.2009, p. 48–51 (BG, ES, CS, DA, DE, ET, EL, EN, FR, IT, LV, LT, HU, MT, NL, PL, PT, RO, SK, SL, FI, SV)

    Този документ е публикуван в специално издание (HR)

    Legal status of the document In force

    ELI: http://data.europa.eu/eli/dec/2009/360/oj

    1.5.2009   

    BG

    Официален вестник на Европейския съюз

    L 110/48


    РЕШЕНИЕ НА КОМИСИЯТА

    от 30 април 2009 година

    за допълване на техническите изисквания за характеризиране на отпадъците, формулирани в Директива 2006/21/ЕО на Европейския парламент и на Съвета относно управлението на отпадъците от миннодобивните индустрии

    (нотифицирано под номер C(2009) 3013)

    (2009/360/ЕО)

    КОМИСИЯТА НА ЕВРОПЕЙСКИТЕ ОБЩНОСТИ,

    като взе предвид Договора за създаване на Европейската общност,

    като взе предвид Директива 2006/21/ЕО на Европейския парламент и на Съвета от 15 март 2006 г. за управлението на отпадъците от миннодобивните индустрии и за изменение на Директива 2004/35/ЕО (1), и по-специално на член 22, параграф 1, буква д) от нея,

    като има предвид, че:

    (1)

    В Директива 2006/21/ЕО има изискване за характеризиране на отпадъците като част от плана за управление на отпадъци, какъвто трябва да се съставя от оператора на съответното миннодобивно предприятие и да се одобрява от компетентния орган. В приложение II към тази директива е посочен списък на някои въпроси, които трябва да бъдат включени в характеризирането на отпадъците.

    (2)

    Целта на характеризирането на отпадъците от миннодобивната дейност е да се получи полезна информация за отпадъците, които трябва да бъдат управлявани, с оглед да се направи оценка и да се следят техните свойства, поведение и характеристики и по този начин да се осигури, че те се управляват при безопасни в дългосрочен план условия за околната среда. Също така, характеризирането на отпадъците от миннодобивната дейност следва да улесни определянето на вариантите за управление на такива отпадъци и свързаните с него мерки за смекчаване на тяхното въздействие, с цел защита на човешкото здраве и на околната среда.

    (3)

    Необходимата информация и данни за характеризиране на отпадъците от миннодобивна дейност следва да се събират въз основа на съществуващата подходяща специализирана информация или, ако е необходимо, чрез вземане на проби и лабораторни анализи. Следва да се осигури, че информацията и данните за характеризиране на отпадъците са подходящи за тази цел, имат необходимото качество и са представителни за отпадъците. Тази информация следва да бъде надлежно обоснована в плана за управление на отпадъци, така че напълно да удовлетворява компетентния орган.

    (4)

    Необходимо е степента на подробност на събираната информация и на съответното вземане на проби и лабораторни анализи да отговарят на вида на отпадъците, потенциалните рискове за околната среда, както и на съоръжението за отпадъци, за което те са предназначени. От техническа гледна точка следва да се осигури възможност за използване на итеративен подход за осигуряване на подходящо характеризиране на отпадъците.

    (5)

    От техническа гледна точка е уместно към отпадъците, определени като инертни съгласно критериите, формулирани в Решение 2009/359/ЕО на Комисията (2), да не се прилагат част от изискванията за геохимичен анализ.

    (6)

    Мерките, предвидени в настоящото решение, са в съответствие със становището на Комитета, учреден по член 18 от Директива 2006/12/ЕО на Европейския парламент и на Съвета (3),

    ПРИЕ НАСТОЯЩОТО РЕШЕНИЕ:

    Член 1

    Характеризиране на отпадъците

    1.   Държавите-членки следва да гарантират, че охарактеризирането на отпадъците от операторите в миннодобивния сектор (бранш) се провежда в съответствие с изискванията на настоящото решение.

    2.   Характеризирането на отпадъците следва да обхваща следните категории информация, съгласно посоченото в приложението:

    а)

    обща информация;

    б)

    геоложки данни за експлоатираното находище;

    в)

    естеството на отпадъците и намеренията за бъдещите действия по тях;

    г)

    геотехническо поведение на отпадъците;

    д)

    геохимични характеристики и поведение на отпадъците.

    3.   При оценяването на геохимичното поведение на отпадъците следва да бъдат отчитани критериите за определяне на инертните отпадъци, формулирани в Решение 2009/359/ЕО. В случаите когато въз основа на тези критерии отпадъците се считат за „инертни“, те подлежат само на тази част от геохимичния анализ, която е посочена в точка 5 от приложението.

    Член 2

    Събиране и оценка на информация

    1.   Необходимата информация и данни за характеризиране на отпадъците следва да бъдат събирани по реда, посочен в параграфи от 2 до 5.

    2.   Следва да бъдат използвани съществуващите изследвания и проучвания, които съответстват на посочените в приложението технически изисквания, включително съществуващи разрешителни, геоложки доклади, данни за подобни обекти, списъци на инертни отпадъци, съответни схеми за сертифициране, европейски или национални стандарти за подобни материали.

    3.   Следва да бъдат оценявани качеството и представителността на всяка информация и да се идентифицират възможните липси на информация.

    4.   В случаите когато липсва необходима за характеризирането на отпадъците информация, следва да бъде съставен план за вземане на проби съгласно стандарт EN 14899 и да се вземат проби в съответствие с него. Плановете за вземане на проби следва да се основават на идентификацията на необходимата информация и да включват следните елементи:

    а)

    преназначение на събирането на данни;

    б)

    програма за лабораторни анализи и изисквания за вземане на проби;

    в)

    място на вземане на проби, включително вземане на проби от сондажни ядки, изработки, лентов транспортьор, табан, хвостохранилище или друго съответно място;

    г)

    процедури и препоръки за броя, големината, масата, описанието и боравенето с пробите.

    Следва да се прави оценка на надеждността и качеството на резултатите от пробовземането.

    5.   Резултатите от процеса на характеризиране следва да бъдат оценявани. При необходимост следва да бъде събирана допълнителна информация, като се използва същата методика. Окончателният резултат следва да бъде включен в плана за управление на отпадъци.

    Член 3

    Адресати на настоящото решение са държавите-членки.

    Съставено в Брюксел на 30 април 2009 година.

    За Комисията

    Stavros DIMAS

    Член на Комисията


    (1)  ОВ L 102, 11.4.2006 г., стр. 15.

    (2)  Вж. стр. 46 от настоящия брой на Официален вестник.

    (3)  ОВ L 114, 27.4.2006 г., стр. 9.


    ПРИЛОЖЕНИЕ

    ТЕХНИЧЕСКИ ИЗИСКВАНИЯ ЗА ХАРАКТЕРИЗИРАНЕТО

    1.   Обща информация

    Преглед и описание на общите данни и на целите на миннодобивните дейности.

    Събиране на обща информация относно:

    геоложките проучвания, добива и преработката,

    тип и описание на метода на добив и на прилаганата технология за преработка,

    естеството на очаквания продукт.

    2.   Геоложки данни за експлоатираното находище

    Идентификация на категориите отпадъци, които ще бъдат генерирани при добива и преработката, като се включи съответна информация относно:

    естеството на околните скални маси, техния химичен и минералогичен състав, включително хидротермични изменения в минерализираните и неорудените скали,

    характер на находището, включително данни за минерализацията на скалите и за минерализацията в скалното порово пространство,

    типология на минерализацията, химичен и минералогичен състав, включително физични свойства като плътност, порьозност, разпределение на размерите на частиците, съдържание на влага, минерализация на откривката, минерализация на рудните жили, хидротермално променени минерали,

    големина и морфология на находището,

    изветряне и супергенни промени от химична и минералогична гледна точка.

    3.   Отпадъци и намерения за бъдещите действия по тях

    Описание на естеството на всичките отпадъци, които се генерират при всяко проучване, добив и преработка, включително откривка, отпадни скали и хвост, чрез предоставяне на информация по следните въпроси:

    произход на отпадъците в миннодобивния обект и технологичен процес, който генерира съответните отпадъци, като например проучване, добив, смилане, обогатяване,

    количество на отпадъците,

    описание на системата за транспортиране на отпадъци,

    описание на химичните вещества, използвани при третирането,

    класифициране на отпадъците съгласно Решение 2000/532/ЕО на Комисията (1), включително опасни свойства,

    тип на съоръжението, за което са предназначени отпадъците, окончателен вид на отпадъците и метод за депониране на отпадъците в съоръжението.

    4.   Геотехническо поведение на отпадъците

    Идентифициране на подходящите параметри за оценка на присъщите физически характеристики на отпадъците, като се отчита и видът на съоръжението на отпадъците.

    Съответните параметри, които следва да бъдат отчетени, са: гранулометрия, пластичност, плътност и съдържание на влага, степен на уплътняване, якост на срязване и ъгъл на вътрешно триене, пропускливост и коефициент на порьозност, свиваемост и консолидация.

    5.   Геохимични характеристики и поведение на отпадъците.

    Определяне на химичните и минералогични характеристики на отпадъците, както и на всякакви добавки и остатъчни вещества, останали в отпадъците.

    Прогноза за химичния състав на дренажните води (drainage chemistry) във времето за всеки вид отпадъци, като се отчитат предвидените дейности по тях, по-специално:

    оценка на металите, кислородосъдържащите аниони и излугване на соли във времето, чрез тест за излугване в зависимост от PH, и/или тест за просмукване (percolation test), и/или тест за изпускания в зависимост от времето и/или други подходящи тестове;

    за отпадъци, които съдържат сулфиди, следва да бъдат проведени статични и кинетични тестове за определяне на кисело-дренажни разтвори и излугване на метали във времето.


    (1)  ОВ L 226, 6.9.2000 г., стр. 3.


    Top