Choose the experimental features you want to try

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Document 32011D0787

2011/787/ЕС: Решение за изпълнение на Комисията от 29 ноември 2011 година за разрешаване на държавите-членки временно да вземат спешни мерки срещу разпространението на Ralstonia solanacearum (Smith) Yabuuchi et al. по отношение на Египет (нотифицирано под номер C(2011) 8618)

OB L 319, 2.12.2011, p. 112–115 (BG, ES, CS, DA, DE, ET, EL, EN, FR, IT, LV, LT, HU, MT, NL, PL, PT, RO, SK, SL, FI, SV)

Този документ е публикуван в специално издание (HR)

Legal status of the document In force

ELI: http://data.europa.eu/eli/dec_impl/2011/787/oj

2.12.2011   

BG

Официален вестник на Европейския съюз

L 319/112


РЕШЕНИЕ ЗА ИЗПЪЛНЕНИЕ НА КОМИСИЯТА

от 29 ноември 2011 година

за разрешаване на държавите-членки временно да вземат спешни мерки срещу разпространението на Ralstonia solanacearum (Smith) Yabuuchi et al. по отношение на Египет

(нотифицирано под номер C(2011) 8618)

(2011/787/ЕС)

ЕВРОПЕЙСКАТА КОМИСИЯ,

като взе предвид Договора за функционирането на Европейския съюз,

като взе предвид Директива 2000/29/ЕО на Съвета от 8 май 2000 г. относно защитните мерки срещу въвеждането в Общността на вредители по растенията или растителните продукти и срещу тяхното разпространение в Общността (1), и по-специално член 16, параграф 3 от нея,

като има предвид, че:

(1)

Ralstonia solanacearum (Smith) Yabuuchi et al. (известен и като Pseudomonas solanacearum (Smith) Smith) е организъм, вреден за клубените от Solanum tuberosum L., и като такъв подлежи на мерките, предвидени в Директива 2000/29/ЕО и Директива 98/57/ЕО на Съвета от 20 юли 1998 г. за контрол на Ralstonia solanacearum (Smith) Yabuuchi et al (2).

(2)

След констатирано в Съюза наличие на Ralstonia solanacearum (Smith) Yabuuchi et al. по клубени от Solanum tuberosum L. с произход от Египет Комисията прие Решение 2004/4/ЕО от 22 декември 2003 г. относно разрешаване на държавите-членки временно да вземат спешни мерки срещу разпространението на Pseudomonas solanacearum (Smith) Smith по отношение на Египет (3). С това решение беше забранено внасянето на територията на Съюза на клубени от Solanum tuberosum L. с произход от Египет, освен ако са налице определени условия.

(3)

През последните години беше констатирано отново наличие на Ralstonia solanacearum (Smith) Yabuuchi et al. по клубени от Solanum tuberosum L. с произход от Египет. Поради това съблюдаването на спешните мерки срещу разпространението на съответния вреден организъм следва да продължи по отношение на въвеждането в Съюза на клубени от Solanum tuberosum L. с произход от Египет.

(4)

Тези спешни мерки обаче следва да бъдат адаптирани така, че да съответстват на ситуацията, която се подобри в резултат на предприетите от Египет действия и по-конкретно в резултат на новия контролен режим за производство и износ на клубени от Solanum tuberosum L. към Съюза, който Египет представи. Освен това по време на вносен сезон 2010/2011 година в Съюза не е констатирано наличие на Ralstonia solanacearum (Smith) Yabuuchi et al.

(5)

Поради това вносът в Съюза на клубени от Solanum tuberosum L. с произход от Египет следа да бъде разрешен, при условие че те са отгледани в определени зони, създадени от Египет съгласно съответните международни стандарти. Комисията следва да предаде на държавите-членки списъка на тези зони, предоставен от Египет, за да осъществяват контрол по вноса и да се осигури проследимост на пратките. Следва да бъде предвидено актуализиране на списъка в случай на констатирано наличие на Ralstonia solanacearum (Smith) Yabuuchi et al. Освен това контролните изисквания на Съюза за внос на клубени от Solanum tuberosum L. с произход от Египет следва да се ограничат до засилен инспекционен режим при пристигането на клубените в Съюза.

(6)

В края на всеки вносен сезон държавите-членки следва да предоставят на Комисията и останалите държави-членки подробни данни за осъществения внос с цел оценяване на прилагането на настоящото решение.

(7)

Следователно в интерес на яснотата и рационалния подход Решение 2004/4/ЕО следва да се отмени и да бъде заменено от настоящото решение.

(8)

Необходимо е да се предвиди възможност за преразглеждане на настоящото решение.

(9)

Мерките, предвидени в настоящото решение, са в съответствие със становището на Постоянния фитосанитарен комитет,

ПРИЕ НАСТОЯЩОТО РЕШЕНИЕ:

Член 1

Зони, свободни от вредители

1.   Въвеждането на територията на Съюза на клубени от Solanum tuberosum L. с произход от Египет се разрешава, при условие че са отгледани в зони, включени в списъка на зоните, свободни от вредители, посочен в параграф 2, и са спазени определените в приложението изисквания.

2.   Преди всеки вносен сезон Комисията предава на държавите-членки предоставен от Египет списък на зоните, свободни от вредители, в който са посочени зоните, свободни от вредители, създадени в съответствие с Международен стандарт за фитосанитарни мерки на ФАО № 4: Надзор над вредителите — изисквания за създаване на зони, свободни от вредители.

3.   При уведомяване на Комисията и Египет за констатирано наличие на Ralstonia solanacearum (Smith) Yabuuchi et al. зоната, от която произхождат клубените от Solanum tuberosum L., се изключва от списъка на зоните, свободни от вредители, посочен в параграф 2, до получаване на резултата от разследванията, провеждани от Египет. Комисията предава на държавите-членки резултатите от тези разследвания и ако е приложимо, актуализирания списък на зоните, свободни от вредители, предоставен от Египет.

Член 2

Предоставяне на информация и уведомления

1.   До 31 август на всяка година държавите-членки вносителки предоставят на Комисията и на останалите държави-членки информация за внесените в съответствие с настоящото решение количества през предходния вносен сезон, подробен технически доклад за инспекциите, посочени в точка 4 от приложението, и за проверките за латентна инфекция, посочени в точка 5 от приложението, и копия от съответните официални фитосанитарни сертификати.

2.   Когато уведомяват Комисията за предполагаемо или потвърдено наличие на Ralstonia solanacearum (Smith) Yabuuchi et al. съгласно точка 6 от приложението, държавите-членки прилагат към уведомлението копия на съответните официални фитосанитарни сертификати и приложените към тях документи.

3.   Уведомлението, посочено в параграф 2, се отнася само за пратки, съставени от партиди с еднакъв произход.

Член 3

Отмяна

Решение 2004/4/ЕО се отменя.

Член 4

Преразглеждане

Комисията преразглежда настоящото решение до 30 септември 2012 г.

Член 5

Адресати

Адресати на настоящото решение са държавите-членки.

Съставено в Брюксел на 29 ноември 2011 година.

За Комисията

John DALLI

Член на Комисията


(1)  ОВ L 169, 10.7.2000 г., стр. 1.

(2)  ОВ L 235, 21.8.1998 г., стр. 1.

(3)  ОВ L 2, 6.1.2004 г., стр. 50.


ПРИЛОЖЕНИЕ

Изисквания, които съгласно член 1 трябва да бъдат спазени в допълнение към изискванията за клубени от Solanum tuberosum L., предвидени в части A и Б от приложения I, II и IV към Директива 2000/29/ЕО:

1.   Изисквания по отношение на зоните, свободни от вредители

Зоните, свободни от вредители, посочени в член 1, обхващат или „сектор“ (вече установена административна единица, обхващаща група „басейни“), или „басейн“ (напоителна единица) и се идентифицират чрез индивидуалните си официални кодове.

2.   Изисквания по отношение на клубените от Solanum tuberosum L., предназначени за внос

2.1.

Клубените от Solanum tuberosum L., предназначени за внос в Съюза, се подлагат в Египет на интензивен контролен режим, гарантиращ отсъствието на Ralstonia solanacearum (Smith) Yabuuchi et al. Интензивният контролен режим обхваща условията на отглеждане, полски инспекции, транспорт, опаковане, инспекции преди износ и изследвания.

2.2.

Клубените от Solanum tuberosum L., предназначени за внос в Съюза, трябва да са:

а)

приготвени на партиди, всяка от които е съставена изключително от клубени от Solanum tuberosum L., добити от една-единствена зона, както е определено в точка 1;

б)

ясно обозначени върху всяка торба, запечатана под контрола на компетентните египетски органи, с незаличим етикет със съответния индивидуален официален код съгласно списъка на зоните, свободни от вредители, посочен в член 1 от настоящото решение, и съответния партиден номер;

в)

придружени от официалния фитосанитарен сертификат, изискван съгласно член 13, параграф 1, подточка ii) от Директива 2000/29/ЕО, в който са обозначени партидният(те) номер(а) в рубриката „Отличителна маркировка“ на сертификата и официалният(те) индивидуален(ни) код(ове), посочен(и) в точка 2.2, буква б) на рубриката „Допълнителна декларация“ на сертификата;

г)

изнасяни от официално регистриран износител, чието наименование или търговска марка се поставят на всяка от пратките.

3.   Изисквания по отношение на входните пунктове

3.1.

Държавите-членки трябва да са уведомили Комисията за входните пунктове, разрешени за внасяне на клубени от Solanum tuberosum L. с произход от Египет, и за името и адреса на отговорния официален орган за всеки пункт. Комисията информира останалите държави-членки и Египет за тях.

3.2.

Отговорният официален орган за съответния входен пункт трябва да бъде предварително уведомен за вероятното време на пристигане на пратката от клубени от Solanum tuberosum L. с произход от Египет, както и за тяхното количество.

4.   Изисквания по отношение на инспекциите

4.1.

На входния пункт клубените от Solanum tuberosum L. се подлагат на инспекциите, изисквани в член 13а, параграф 1 от Директива 2000/29/ЕО, като тези проверки се извършват върху разрязани клубени от проби от поне 200 клубена всяка, взети от всяка партида от пратката, или, ако партидата надвишава 25 тона, от всеки 25 тона в партидата или от част от тях.

4.2.

Всяка партида от пратката остава под официален контрол и не може да бъде пускана на пазара или използвана, докато не бъде установено, че при инспекциите не са възникнали съмнения за наличие на Ralstonia solanacearum (Smith) Yabuuchi et al. или такова наличие не е било констатирано. Освен това в случаите на констатирани типични или съмнителни симптоми на Ralstonia solanacearum (Smith) Yabuuchi et al. в дадена партида, всички останали партиди от съответната пратка, както и партидите от същата зона от други пратки се поставят под официален контрол до потвърждаване или отхвърляне на наличието на Ralstonia solanacearum (Smith) Yabuuchi et al. във въпросната партида.

4.3.

Ако при инспекциите бъдат констатирани типични или съмнителни симптоми на Ralstonia solanacearum (Smith) Yabuuchi et al., потвърждението или отхвърлянето на наличие на Ralstonia solanacearum (Smith) Yabuuchi et al. се определя с изследване по схемата за изследване, установена в Директива 98/57/ЕО. Ако наличието на Ralstonia solanacearum (Smith) Yabuuchi et al. се потвърди, партидата, от която е взета пробата, подлежи на отказ или разрешение за изпращането на продуктите към местоназначение извън Съюза или на унищожаване, като всички останали партиди в пратката от същата зона се изследват съгласно точка 5.

5.   Изисквания по отношение на изследването за латентна инфекция

5.1.

В допълнение към изследването, посочено в точка 4, се прави изследване за латентна инфекция на проби, взети от всяка зона съгласно точка 1 според схемата за изследване, определена в Директива 98/57/ЕО. По време на вносния сезон от всеки сектор или басейн от зона съгласно точка 1 се взема поне по една проба в размер на 200 клубена на проба от единична партида. Взетата проба за латентна инфекция също се подлага на инспекция на разрязаните клубени. За всяка изследвана проба, за която са установени положителни резултати, се налага задържане и всички останали картофени екстракти се консервират по подходящ начин.

5.2.

Всяка партида, от която е взета проба, остава под официален контрол и не може да бъде пускана на пазара или използвана, докато не бъде установено, че по време на изследването не е потвърдено наличие на Ralstonia solanacearum (Smith) Yabuuchi et al. В случай че бъде потвърдено наличие на Ralstonia solanacearum (Smith) Yabuuchi et al, партидата, от която е взета пробата, подлежи на отказ или разрешение за изпращане на продуктите към местоназначение извън Съюза, или на унищожаване.

6.   Изисквания по отношение на уведомленията

В случай на предполагаемо и потвърдено наличие на Ralstonia solanacearum (Smith) Yabuuchi et al. държавите-членки незабавно уведомяват Комисията и Египет за това. Уведомлението за предполагаемо наличие се основава на положителен резултат от бърз(и) скринингов(и) тест(ове) съгласно приложение II, раздел I, точка 1 и раздел II от Директива 98/57/ЕО или скринингов(и) тест(ове) съгласно приложение II, раздел I, точка 2 и раздел III от същата директива.

7.   Изисквания по отношение на етикетирането

Държавите-членки определят целесъобразни изисквания за етикетиране по отношение на клубените от Solanum tuberosum L., включително изискване за посочване на произход от Египет, с цел предотвратяване на засаждане на клубените от Solanum tuberosum L. Те предприемат и целесъобразни мерки относно обезвреждането на отпадъците след опаковане или обработка на клубени от Solanum tuberosum L., за да се предотврати разпространението на Ralstonia solanacearum (Smith) Yabuuchi et al. в резултат на възможна латентна инфекция.


Top