Choose the experimental features you want to try

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Европейски кодекс за електронни съобщения

Европейски кодекс за електронни съобщения

 

РЕЗЮМЕ НА:

Директива (EC) 2018/1972 за установяване на Европейски кодекс за електронни съобщения

КАКВА Е ЦЕЛТА НА ДИРЕКТИВАТА?

Директивата:

  • установява набор от актуализирани правила за регулиране на електронните съобщителни (телекомуникационни) мрежи, телекомуникационните услуги, както и свързаните с тях съоръжения и услуги;
  • определя задачи за националните регулаторни органи и други компетентни органи и установява набор от процедури, за да се гарантира, че регулаторната рамка е хармонизирана в целия Европейски съюз (ЕС);
  • има за цел да се стимулира конкуренцията и повишаването на инвестициите в 5G* и мрежите с много голям капацитет, така че всеки гражданин и всяко предприятие в ЕС да може да се наслади на висококачествена свързаност, високо ниво на защита на потребителя и по-голям избор на иновативни цифрови услуги.

ОСНОВНИ АСПЕКТИ

Oбщите цели са:

  • насърчаване на свързаността и изграждане на мрежи с много голям капацитет, включително фиксирани, мобилни и безжични мрежи, за всички граждани и предприятия на ЕС;
  • насърчаване на интересите на гражданите на ЕС чрез:
    • осигуряване на максимални ползи по отношение на избор, цена и качество чрез ефективна конкуренция,
    • поддържане на сигурността на мрежите и услугите,
    • осигуряване на защита на потребителите чрез специфични правила, и
    • удовлетворяване на потребностите на конкретни социални групи, по-специално хората с увреждания, възрастните и хората със специални социални потребности;
  • улесняване на влизането на пазара и насърчаване на конкуренцията в предоставянето на телекомуникационни мрежи и свързани с тях съоръжения;
  • допринасяне за развитието на вътрешния пазар на телекомуникационни мрежи и услуги в ЕС чрез разработване на общи правила и предвидимо регулиране, които включват:
    • ефективно, ефикасно и координирано използване на радиочестотния спектър,
    • иновации с открит достъп,
    • развитие на трансевропейските мрежи,
    • достъпност и оперативна съвместимост на услугите в цяла Европа, и
    • свързаност от край до край.

Отговорността на държавите членки на ЕС е да:

  • си сътрудничат взаимно и с Европейската комисия при стратегическото планиране и координирането на политиката в областта на радиочестотния спектър, като се избягват вредни смущения, чрез Групата за политика за радиочестотния спектър;
  • гарантират, че определените в директивата задачи се изпълняват от компетентен орган;
  • гарантират, че националните регулаторни органи и други компетентни органи са независими от производителите на телекомуникационно оборудване и доставчиците на услуги;
  • гарантират, че националните регулаторни органи:
    • са защитени срещу външна намеса или политически натиск, които могат да застрашат независимата им оценка, и
    • разполагат с автономен бюджет и подходящи финансови и човешки ресурси за изпълнение на възложените им задачи.

Нови цели и задачи

В допълнение към замяната и отмяната на съществуващото законодателство, с директивата се въвеждат редица нови цели и задачи.

  • Засилените правила за потребителите имат за цел да се улесни промяната между доставчиците на услуги и да се предостави по-добра защита, например, за хората, които се абонират за пакетни услуги. Потребителите ще се възползват от сходно, по-високо ниво на защита в целия ЕС.
  • Телекомуникационните услуги вече включват услуги, предоставяни по интернет, при които не се използват телефонни номера, напр. приложения за съобщения и електронна поща. За да се гарантира, че правата на потребителите остават стабилни и актуални при промяна на бизнес моделите и потребителското поведение, има създаден механизъм за преразглеждане.
  • На всички потребители, независимо от местоположението или дохода им, трябва да се предоставя евтин и подходящ високоскоростен достъп до интернет.
  • Хората с увреждания следва да имат равен достъп до телекомуникационните услуги.
  • Държавите членки ще създадат система за предупреждение на населението за изпращане на сигнали до гражданите по мобилните им телефони в случай на природно бедствие или друга голяма авария в техния район.
  • Държавите членки трябва да осигурят на операторите предвидимо регулиране за лицензиране на радиочестотния спектър за безжична високоскоростна връзка най-малко за 20 години с цел насърчаване на инвестициите, по-специално в областта на 5G свързаността; и засилено сближаване на националните процедури за подбор чрез форум за партньорска проверка.
  • Нови честотни диапазони за 5G свързаност за по-бърза интернет връзка и по-добра свързаност, заедно с координирано време за лицензиране на спектъра и олекотен регулаторен режим за разполагане на малко оборудване за мобилни мрежи.
  • Правилата за достъп на операторите до мрежи за насърчаване на конкуренцията улесняват дружествата да инвестират в нова инфраструктура с много голям капацитет (скорост на теглене от 100 Mbps или повече), включително в отдалечени райони, като същевременно гарантират ефективно регулиране на пазара.
  • Ще се използват нови инструменти за справяне с проблеми, произтичащи при определени пазарни обстоятелства. Симетрично регулиране* при някои много специфични ситуации.

Актове за изпълнение и делегирани актове

Комисията прие следните актове за изпълнение:

  • Регламент (ЕС) 2019/2243 за определяне на образец на резюмето на договор, който да се използва от доставчиците на обществени електронни съобщителни услуги; и
  • Регламент (ЕС) 2020/1070 за определяне на характеристиките на точките за безжичен достъп с малък обхват.

Комисията прие следните делегирани актове, които допълват Директива (ЕС) 2018/1972:

  • Регламент (ЕС) 2021/654 за определяне на единна максимална цена за терминиране на гласови повиквания в мобилни мрежи в целия Съюз (такса за разговори) единна максимална цена за терминиране на гласови повиквания във фиксирани мрежи в целия Съюз;
  • Регламент (ЕС) 2023/444 за мерки за осигуряване на ефективен достъп до службите за спешно реагиране посредством спешни повиквания към единния европейски номер за спешни повиквания „112“.

ОТКОГА СЕ ПРИЛАГАТ ПРАВИЛАТА?

Директивата трябваше да бъде транспонирана в националното законодателство до 21 декември 2020 г. Тези правила се прилагат от същата дата.

Директива (ЕС) 2018/1972 преработва и заменя Директива 2002/19/EО, Директива 2002/20/EО и Директива 2002/21/EО (и техните последващи изменения), които трябваше да се въведат в националното законодателство до 2003 г.

ОБЩА ИНФОРМАЦИЯ

За допълнителна информация вж.:

ОСНОВНИ ПОНЯТИЯ

5G. Последното поколение клетъчна мобилна комуникация, която се характеризира с висока скорост на предаване на данни, намалена латентност, пестене на енергия, намаляване на разходите, по-голям капацитет на системите и по-добра свързаност на устройствата.
Симетрично регулиране. Едно и също регулиране на всички мрежови доставчици (за разлика от асиметричното регулиране, при което има разлика между доставчиците, като цяло за осигуряване на равнопоставеност между доставчиците с по-малка и по-голяма значимост).

ОСНОВЕН ДОКУМЕНТ

Директива (EС) 2018/1972 на Европейския парламент и на Съвета от 11 декември 2018 година за установяване на Европейски кодекс за електронни съобщения (преработена) (OВ L 321, 17.12.2018 г., стр. 36—214).

Последващите изменения на Директива (ЕС) 2018/1972 са включени в основния текст. Тази консолидирана версия е само за документална справка.

СВЪРЗАНИ ДОКУМЕНТИ

Делегиран регламент (ЕС) 2023/444 на Комисията от 16 декември 2022 година за допълнение на Директива (ЕС) 2018/1972 на Европейския парламент и на Съвета с мерки за осигуряване на ефективен достъп до службите за спешно реагиране посредством спешни повиквания към единния европейски номер за спешни повиквания „112“ (текст от значение за ЕИП) (ОВ L 65, 2.3.2023 г., стр. 1—8).

Вж. консолидираната версия.

Регламент (ЕС) 2022/612 на Европейския парламент и на Съвета от 6 април 2022 година относно роуминга в обществени мобилни съобщителни мрежи в рамките на Съюза (преработен текст) (ОВ L 115, 13.4.2022 г., стр. 1—37).

Решение за изпълнение (ЕС) 2022/173 на Комисията от 7 февруари 2022 година относно хармонизирането на радиочестотните обхвати 900 MHz и 1800 MHz за наземни системи за предоставяне на електронни съобщителни услуги в Съюза и за отмяна на Решение 2009/766/ЕО (ОВ L 28, 9.2.2022 г., стр. 29—39).

Делегиран регламент (ЕС) 2021/654 на Комисията от 18 декември 2020 година за допълнение на Директива (ЕС) 2018/1972 на Европейския парламент и на Съвета чрез определяне на единна максимална цена за терминиране на гласови повиквания в мобилни мрежи в целия Съюз и единна максимална цена за терминиране на гласови повиквания във фиксирани мрежи в целия Съюз (OВ L 137, 22.4.2021 г., стр. 1—9).

Регламент за изпълнение (ЕС) 2020/1070 на Комисията от 20 юли 2020 година за определяне на характеристиките на точките за безжичен достъп с малък обхват съгласно член 57, параграф 2 от Директива (ЕС) 2018/1972 на Европейския парламент и на Съвета за установяване на Европейски кодекс за електронни съобщения (текст от значение за ЕИП) (ОВ L 234, 21.7.2020 г., стр. 11—15).

Регламент За Изпълнение (ЕС) 2019/2243 на Комисията от 17 декември 2019 г. за определяне на образец на резюмето на договор, който да се използва от доставчиците на обществени електронни съобщителни услуги съгласно Директива (ЕС) 2018/1972 на Европейския парламент и на Съвета (текст от значение за ЕИП) (ОВ L 336, 30.12.2019 г., стр. 274—280).

Вж. консолидираната версия.

Регламент (ЕС) 2018/1971 на Европейския парламент и на Съвета от 11 декември 2018 година за създаване на Орган на европейските регулатори в областта на електронните съобщения (ОЕРЕС) и на Агенция за подкрепа на ОЕРЕС (Службата на ОЕРЕС), за изменение на Регламент (ЕС) 2015/2120 и за отмяна на Регламент (ЕО) № 1211/2009 (OВ L 321, 17.12.2018 г., стр. 1—35).

Директива (ЕС) 2016/1148 на Европейския парламент и на Съвета от 6 юли 2016 година относно мерки за високо общо ниво на сигурност на мрежите и информационните системи в Съюза (ОВ L 194, 19.7.2016 г., стр. 1—30).

Регламент (ЕС) 2015/2120 на Европейския парламент и на Съвета от 25 ноември 2015 година за определяне на мерки относно достъпа до отворен интернет и за изменение на Директива 2002/22/ЕО относно универсалната услуга и правата на потребителите във връзка с електронните съобщителни мрежи и услуги и на Регламент (ЕС) № 531/2012 относно роуминга в обществени мобилни съобщителни мрежи в рамките на Съюза (ОВ L 310, 26.11.2015 г., стр. 1—18).

Вж. консолидираната версия.

Регламент (ЕС) 2015/758 на Европейския парламент и на Съвета от 29 април 2015 година относно изискванията за одобряване на типа по отношение на въвеждането на бордовата система eCall, основаваща се на услугата 112, и за изменение на Директива 2007/46/ЕО (ОВ L 123, 19.5.2015 г., стр. 77—89).

Вж. консолидираната версия.

Директива 2014/61/ЕС на Европейския парламент и на Съвета от 15 май 2014 година относно мерките за намаляване на разходите за разгръщане на високоскоростни електронни съобщителни мрежи (ОВ L 155, 23.5.2014 г., стр. 1—14).

Решение № 243/2012/ЕС на Европейския парламент и на Съвета от 14 март 2012 година за създаване на многогодишна програма за политиката в областта на радиочестотния спектър (ОВ L 81, 21.3.2012 г., стр. 7—17).

Вж. консолидираната версия.

Решение 2008/411/ЕО на Комисията от 21 май 2008 година относно хармонизирането на радиочестотната лента 3400 — 3800 MHz за наземни системи, позволяващи предоставяне на електронни съобщителни услуги в Общността (нотифицирано под номер C(2008) 1873) (OВ L 144, 4.6.2008 г., стр. 77—81).

Вж. консолидираната версия.

Решение № 676/2002/ЕO на Европейския парламент и на Съвета от 7 март 2002 година относно регулаторната рамка за политиката на Европейската общност в областта на радиочестотния спектър (Решение за радиочестотния спектър) (ОВ L 108, 24.4.2002 г., стр. 1—6).

Директива 2002/58/ЕО на Европейския парламент и на Съвета от 12 юли 2002 година относно обработката на лични данни и защита на правото на неприкосновеност на личния живот в сектора на електронните комуникации (Директива за правото на неприкосновеност на личния живот и електронни комуникации) (ОВ L 201, 31.7.2002 г., стр. 37—47).

Вж. консолидираната версия.

последно актуализация 11.04.2023

Top