Choose the experimental features you want to try

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Document 32004R0028

Регламент (ЕО) № 28/2004 на Комисията от 5 януари 2004 година за прилагане на Регламент (ЕО) № 1177/2003 на Европейския парламент и на Съвета относно статистическите данни на Общността за доходите и условията на живот (EU-SILC) по отношение на подробното съдържание на междинните и окончателни отчети за качеството

OB L 5, 9.1.2004, p. 42–56 (ES, DA, DE, EL, EN, FR, IT, NL, PT, FI, SV)

Този документ е публикуван в специално издание (CS, ET, LV, LT, HU, MT, PL, SK, SL, BG, RO, HR)

Legal status of the document In force

ELI: http://data.europa.eu/eli/reg/2004/28/oj

16/ 01

BG

Официален вестник на Европейския съюз

251


32004R0028


L 005/42

ОФИЦИАЛЕН ВЕСТНИК НА ЕВРОПЕЙСКИЯ СЪЮЗ


РЕГЛАМЕНТ (ЕО) № 28/2004 НА КОМИСИЯТА

от 5 януари 2004 година

за прилагане на Регламент (ЕО) № 1177/2003 на Европейския парламент и на Съвета относно статистическите данни на Общността за доходите и условията на живот (EU-SILC) по отношение на подробното съдържание на междинните и окончателни отчети за качеството

КОМИСИЯТА НА ЕВРОПЕЙСКИТЕ ОБЩНОСТИ,

като взе предвид Договора за създаване на Европейската общност,

като взе предвид Регламент (ЕО) № 1177/2003 на Европейския парламент и на Съвета от 16 юни 2003 г. относно статистическите данни на Общността за доходите и условията на живот (EU-SILC) (1), и по-специално член 15, параграф 2, буква б) от него,

като има предвид, че:

(1)

Регламент (ЕО) № 1177/2003 въведе обща рамка за системното изготвяне на статистическите данни на Общността за доходите и условията на живот, обхващащи съпоставими и своевременни данни от моментното състояние и от повторени във времето изследвания за доходите и за равнището и състава на бедност и социалната изолация на национално равнище и на равнището на Европейския съюз.

(2)

В съответствие с член 15, параграф 2, буква б) от Регламент (ЕО) № 1177/2003, необходими са мерки за изпълнение за определяне на подробното съдържание на междинния отчет относно общите показатели за данните от моментното състояние на ЕС, основани на компонента от моментното състояние по EU-SILC и подробното съдържание на окончателния отчет за качеството, фокусиран върху вътрешната точност, който обхваща както компонентите от моментното състояние, така и от повторените изследвания.

(3)

Мерките, предвидени в този регламент, са в съответствие със становището на Програмния комитет по статистика,

ПРИЕ НАСТОЯЩИЯ РЕГЛАМЕНТ:

Член 1

Дефинициите, които трябва да се прилагат по отношение на междинните и окончателните доклади за качеството на статистическите данни на Общността за доходите и условията на живот (EU-SILC) са посочени в приложение I.

Член 2

Критериите за оценка на качеството и подробното съдържание на междинния отчет за качеството, който трябва да се изготвя от държавите-членки във връзка с общите показатели от моментното състояние за ЕС, основани на компонента от моментното състояние на EU-SILC, са както са посочени в приложение II.

Член 3

Критериите за оценка на качеството и подробното съдържание на окончателния отчет за качеството, който трябва да се изготвя от държавите-членки във връзка с компонентите от моментното състояние и от повторените изследвания на EU-SILC, с фокус върху вътрешната точност, са както са посочени в приложение III.

Член 4

Съдържанието на сравнителните междинни и окончателни отчети за качеството, които трябва да се изготвят от Комисията (Евростат), са както е посочено в приложение IV.

Член 5

Настоящият регламент влиза в сила на 20-тия ден след деня на публикуването му в Официален вестник на Европейския съюз.

Настоящият регламент е задължителен в своята цялост и се прилага пряко във всички държави-членки.

Съставено в Брюксел на 5 януари 2004 година.

За Комисията

Pedro SOLBES MIRA

Член на Комисията


(1)  ОВ L 165, 3.7.2003 г., стр. 1.


ПРИЛОЖЕНИЕ I

ДЕФИНИЦИИ

а)   „Заместване“ се отнася за замяната с други единици на първоначалните единици, избрани в извадката, които не предоставят изискваната информация, или защото адресът им не може да бъде установен или е недостъпен, или защото домакинството отказва да сътрудничи, цялото домакинство е временно далеч от дома, или домакинството не може да отговаря.

б)   „Приспадане“ означава изчисляването на приемлива (но изкуствена) стойност - заместител за липсващите стойности.

в)   „Приравнен разполагаем доход“ се дефинира като общия разполагаем доход на домакинството, разделен на „еквивалентния му размер“.

г)   „Еквивалентен размер“ се отнася за модифицираната скала на ОИСР (която дава тегло 1.0 на първия пълнолетен, 0.5 на другите лица на възраст 14 г. или повече, които живеят в домакинството и 0.3 на всяко дете под 14-годишна възраст).

д)   „Рамка на извадката“ е популацията от единици, от които може да се избира извадка.

е)   „Точност“ означава приближението на изчисленията или приблизителните данни до точните или верни стойности.

ж)   „Грешки на извадката“ се отнася за променливостта, която се наблюдава на случайна основа поради използването на извадка вместо на база на цялата популация.

з)   „Неизвадкови грешки“ са грешките, които възникват във всички етапи от събирането на данни и процеса на изготвяне.

Неизвадковите грешки са по принцип четири вида:

„Грешки на покритието“ са грешки, породени от разликите между целевата популация и рамката на извадката. Грешките на покритието включват свръхпокритие, недостатъчно покритие и неправилна класификация:

„свръхпокритието“ е свързано с неправилно класифицирани единици, които всъщност са извън обхвата, или с единици, които не съществуват на практика,

„недостатъчното покритие“ се отнася за единици, които не са включени в извадковата рамка,

„неправилна класификация“ се отнася за неправилната класификация на единици, които принадлежат на целевото население,

„Грешки на измерването“ са грешки, възникнали по време на събирането на данни. Има редица източници на такива грешки, като инструмента на изследване, информационната система, интервюиращият и начинът на събиране,

„Грешки при обработката“ са грешки в процеса след събирането на данните, като въвеждане на данни, въвеждане на данни от клавиатура, редактиране и претегляне,

„Грешки поради липса на отговор“ са грешки вследствие на неуспешен опит да се получи желаната информация от отговаряща на изискванията единица. Разглеждат се два основни типа грешки поради липса на отговор:

„липса на отговор от единица“ се отнася за липсата на информация за целите единици (домакинства и/или лица), избрани в извадката,

„липса на отговор по позиция“ се отнася за ситуацията, в която една извадкова единица е била успешно изброена, но не е била получена цялата изисквана информация.

и)   „Релевантност“ е степента, в която статистическите данни отговарят на текущите и потенциални нужди на потребителите. Става въпрос за това дали са изготвени всички необходими статистически данни и степента, в която използваните концепции (дефиниции, класификации и пр.) отразяват нуждите на потребителите.

й)   „Своевременност и точност“:

„Своевременност на информацията“ отразява продължителността на времето между момента, в който информацията е на разположение и събитието или явлението, което тя описва.

„Точност“ се отнася за периода от време между действителната дата на предоставяне на данните на Евростат и целевата дата, на която е следвало да бъдат представени същите, например, по отношение на датите, оповестени в определен официално публикуван календар, както е предвидено в разпоредбите или е било предварително договорено между партньорите.

„Достъпност и яснота“:

„Достъпност“ се отнася до физическите условия, при които потребителите могат да получат данните: къде да отидат, как да поръчат, време за доставка, ясна политика на ценообразуване, удобни пазарни условия (авторски права и др.), наличие на микро или макро данни, различни формати (на хартиен носител, файлове, CD-ROM, Интернет) и др.

„Яснота“ се отнася до информационната среда на данните, дали данните се придружават от подходящите метаданни, илюстрации като графики и карти, дали е налице информация за тяхното качество (включително ограничения при ползването) и степента, в която от националните статистически институти се предоставя допълнителна помощ.


ПРИЛОЖЕНИЕ II

Критерии за оценка на качеството и съдържание на междинния доклад за качеството, който трябва да бъде изготвен от държавите-членки

1.   ОБЩИ ПОКАЗАТЕЛИ ОТ МОМЕНТНОТО СЪСТОЯНИЕ В ЕВРОПЕЙСКИЯ СЪЮЗ

1.1.   Общи показатели от моментното състояние в ЕС, основани на компонента от моментното състояние по EU-SILC

Държавите-членки ще предоставят общите показатели от моментното състояние на ЕС, основани на извадката за моментното състояние за година N, които ще бъдат включени в пролетния годишен отчет за година (N + 2) за Европейския съвет.

Под общите показатели от моментното състояние на ЕС се имат предвид показателите, приети от Съвета в контекста на отворения метод за координация, до които може да се стигне въз основа на инструмента EU-SILC.

1.2.   Други показатели

1.2.1.   Приравнен разполагаем доход

1.2.2.   Некоригирана разлика между заплащането на различните полове

Държавите-членки, които изчисляват показателя за некоригирана разлика между заплащането на различните полове въз основа на EU-SILC, ще представят този показател.

2.   ТОЧНОСТ

2.1.   Проектиране на извадката

Ще се предоставя следната информация:

2.1.1.   Вид на проекта на извадката (стратифициран, многоетапен, групов сондаж)

2.1.2.   Извадкови единици (на един етап, на два етапа)

2.1.3.   Критерии за стратификация и подстратификация

2.1.4.   Размер на извадката и критерии за разпределение

2.1.5.   Схеми за избор на извадка

2.1.6.   Разпределение на извадката във времето

2.1.7.   Подновяване на извадката: ротационни групи

2.1.8.   Тегла

2.1.8.1.

Коефициент на проекта

2.1.8.2.

Корекции в случай на липса на отговори

2.1.8.3.

Корекции на външни данни (ниво, използвани променливи и източници)

2.1.8.4.

Окончателно тегло от моментното състояние

2.1.9.   Замени

За държавите-членки, в които се прилага заместване в случай на липса на отговор от единица ще се предоставя следната информация:

2.1.9.1.   Метод на избор на заместители

2.1.9.2.   Основни характеристики на единиците-заместители в сравнение с оригиналните единици, по регион (NUTS 2), ако има такива

2.1.9.3.   Разпределение на единиците-заместители въз основа на запис за установен контакт на адрес (DB120), резултат от въпросника за домакинства (DB130) и приемане на интервю с домакинства (DB135) на оригиналните единици

2.2.   Грешки на извадката

2.2.1.   Стандартна грешка и ефективен размер на извадката

Ще се предоставя следната информация:

ефективен размер на извадката за общите показатели от моментното състояние за ЕС, въз основа на компонентите от моментното състояние на EU-SILC за приравнения разполагаем доход и за некоригираната разлика в заплащането на половете (ако е приложимо),

стандартни грешки за общите показатели от моментното състояние за ЕС, въз основа на компонентите от моментното състояние на EU-SILC за приравнения разполагаем доход и за некоригираната разлика в заплащането на половете (ако е приложимо),

2.3.   Неизвадкови грешки

2.3.1.   Грешки в извадковата рамка и покритието

Трябва да се даде описание на извадковата рамка (включително и информация за процедурата, използвана за осъвременяване на рамката, честота и дублиране) и описание на основните проблеми с покритието (неправилна класификация, недостатъчно покритие и свръхпокритие), ако има такива.

За държавите-членки, които използват ротационно проектиране, информацията за извадковата рамка ще се представя само за новите репликации.

2.3.2.   Грешки в измерването и обработката

2.3.2.1.   Грешки при измерването

Ще се предоставя следната информация:

описание на различните източници на грешки при измерването, които има вероятност да бъдат открити при проучването,

описание на начина на изграждане на въпросника, използване на когнитивна лаборатория (ако е приложимо), полево тестване на въпросника, ефекта от проектирането му, съдържание и формулировка,

информация относно интензивността и ефективността на обучението за интервюта: брой дни на обучението, тестване на уменията преди започване на полевата работа (процент на успеваемост и др.),

информация за проучванията, като повторно интервюиране, проучвания за проверка на отчетността, или експерименти за разделяне на извадката, ако има такива,

резултати от модели, например за оценка на ефекта от използването на финансова година вместо календарна такава, ако има такива.

2.3.2.2.   Грешки при обработката

Ще се предоставя следната информация:

описание на механизмите за контрол върху въвеждането на данните, контроли на кодиране и система за редактиране, прилагани по отношение на данните. Основни грешки, открити в процеса след събирането на данните,

процента на неуспешни редакции на променливите на дохода.

2.3.3.   Грешки поради липса на отговор

Ще се предоставя следната информация:

2.3.3.1.   Постигнат размер на извадката

брой на домакинствата, за които е прието интервю за базата данни. Разбивка по ротационни групи (ако е приложимо) и общо,

брой на лицата на 16 и повече години, членове на домакинство, за което интервюто е прието за базата данни и които са завършили персонално интервю. Разбивка по ротационни групи (ако е приложимо) и общо,

брой на избраните респонденти (ако е приложимо), които са членове на домакинство, за което интервюто е прието за базата данни и които са завършили персонално интервю. Разбивка по ротационни групи (ако е приложимо) и общо,

2.3.3.2.   Неотговорили единици

За държавите-членки, които използват ротационен проект, ще се представя информация за липсата на отговор от единици в съответствие с описаните по-долу формули.

За общата извадка неотговорилите единици ще се изчисляват, като се извадят от числителя и знаменателя на описаните по-долу формули тези единици, които съгласно правилата за проследяване са извън обхвата.

Процентът на неотговорилите домакинства (NRh) ще се изчислява както следва:

NRh = (1-( Rа * Rh))*100

където:

Formula

където:

Formula

Rh е съотношението на пълните интервюта с домакинства, приети в базата данни.

DB120 е информацията за контактите на адреса

DB130 е резултатът от въпросниците за домакинствата, и

DB135 е резултатът от приемането на интервютата с домакинствата.

За тези държави-членки, в които са правени замествания в случай на липса на отговор на единица, процентът на неотговорилите ще се изчислява преди и след заместването.

Индивидуалните проценти на липсващи отговори (NRp) ще се изчислява, както следва:

NRp = (1-(Rp)) * 100

където:

Formula

Rp e съотношението на завършените персонални интервюта в рамките на домакинствата, приети за базата данни, и

RB245 е статутът на респондента, и

RB250 е статутът на данните.

Цялостните индивидуални проценти на неотговорилите (*NRp) ще се изчислява, както следва:

*NRp = (1-( Rа * Rh * Rp)) * 100

За тези държави-членки, в които е била избрана по-скоро извадка от лица отколкото извадка от домакинства

(адреси), индивидуалните проценти на неотговорилите ще се изчисляват за „избраните респонденти“ (RB245 = 2), за всички лица на възраст 16 или повече години (RB245 = 2 + 3) и за неизбраните респонденти (RB245 = 3).

2.3.3.3   Разпределение на домакинствата (оригинални единици) по „информация за контакт и адрес“ (DB120), по „резултати от въпросника за домакинства“ (DB130) и по „приемане на интервюто на домакинства“ (DB135) за всяка ротационна група (ако е приложимо) и общо

2.3.3.4   Разпределение на заместените единици (ако е приложимо) по „информация за контакт и адрес“ (DB120), по „резултати от въпросника за домакинства“ (DB130) и по „приемане на интервюто на домакинства“ (DB135) за всяка ротационна група (ако е приложимо) и общо

2.3.3.5   Липса на отговор по позиция

За променливите за дохода ще бъде предоставена следната информация:

процент на домакинствата (по компоненти на дохода, събрани или изготвени на ниво домакинство)/лица (по компоненти на дохода, събрани или изготвени на персонално ниво) при получена сума за всеки компонент на дохода,

процент на липсващите стойности за всеки компонент на дохода, събран или изготвен на ниво домакинство/ персонално ниво),

процент на частичната информация за всеки компонент на дохода, събран или изготвен на ниво домакинство/ персонално ниво).

Image

2.3.3.6   Общата липса на отговор по позиция и броят на наблюденията в извадката на ниво единица на общите напречни показатели на Европейския съюз, базирани на напречния компонент на EU-SILC, за приравнен разполагаем доход и за некоригираната разлика в заплащането на мъже и жени (ако е приложимо)

2.4.   Начин на събиране на данните

За държавите-членки, използващи извадка от адреси/домакинства, разпределението на членове на домакинства на възраст 16 или повече години по „статут на данните“ (RB250) и по „вид на интервюто“ (RB260) ще бъде предоставено за всяка ротационна група (ако е приложимо) и общо.

За държавите-членки, използващи извадка от лица, разпределението на „избрания респондент“, разпределението на „членове на домакинства на възраст 16 или повече години“ и разпределението на „неизбрания респондент“ по „статут на данните“ (RB250) и по „вид на интервюто“ (RB260) ще бъде предоставено за всяка ротационна група (ако е приложимо) и общо.

2.5.   Времетраене на интервюто

Ще бъде предоставено средното времетраене на интервюто на домакинство.

Средното времетраене на интервюто на домакинство ще се изчислява като сумата от времетраенето на всички интервюта на домакинства плюс сбора на времетраенето на всички персонални интервюта, разделена на броя на попълнените и приети за базата данни въпросници на домакинствата.

3.   СЪПОСТАВИМОСТ

3.1.   Базови концепции и дефиниции

Използваните национални концепции, разликите между националните концепции и стандартните концепции на EU-SILC и оценката, ако има такава, на последиците от споменатите разлики, ще бъдат докладвани за следните области:

референтното население,

дефиницията на частно домакинство,

състава на домакинството,

използван референтен период(и) за дохода,

периода за данъците върху дохода и социалноосигурителните вноски,

референтен период за данъците върху богатството,

изоставането на референтния период за дохода от текущите променливи,

общото времетраене на събирането на данните от извадката,

основна информация за състоянието на дейността през референтния период на дохода.

3.2.   Компоненти на дохода

3.2.1.   Разликите между националните дефиниции и стандартните дефиниции на EU-SILC и оценката, ако има такава, на последствията от споменатите разлики ще се отчитат за следните целеви променливи:

общ брутен доход на домакинство,

общ разполагаем доход на домакинство,

общ разполагаем доход на домакинство преди социалните трансфери, различни от социалноосигурителни плащания на пенсии за възраст и на наследници,

общ разполагаем доход на домакинство преди социалните трансфери, включващи социалноосигурителни плащания на пенсии за възраст и на наследници,

приспаднат наем (1),

доход от рента от собственост или земя,

семейни/детски надбавки,

плащания във връзка със социална изолация, които не са класифицирани другаде,

жилищни надбавки,

редовно получавани парични трансфери между домакинствата,

лихви, дивиденти, печалба от капиталови инвестиции в неперсонифицирано дружество,

лихви, изплащани върху ипотеки (2),

доход, получен от хора на възраст под 16 години,

редовни данъци върху собствеността,

редовни трансфери, изплащани между домакинствата,

данък върху дохода и социалноосигурителни вноски,

възстановявания/постъпления за данъчни корекции,

парични доходи или други доходи от парично естество на заетите лица,

непаричен доход на заетите лица (3),

социалноосигурителни вноски за сметка на работодателите (4),

парични печалби или загуби от самостоятелна заетост (включително роялти),

стойност на стоките, произведени за собствено потребление (2),

помощи за безработица,

социалноосигурителни плащания за пенсия за възраст,

социалноосигурителни плащания за наследници,

социалноосигурителни плащания при болест,

социалноосигурителни плащания за инвалидност,

плащания, свързани с образованието,

брутни месечни приходи за работниците или служителите (5).

3.2.2.   Източникът или процедурата, използвани за събиране на променливите за дохода

3.2.3   Формата, в която са получени променливите за дохода на ниво компоненти (например, брутно, нетно от данъци върху дохода, удържани при източника и социалноосигурителни вноски, нетни от данъка върху дохода, удържан при източника, нетно от социалноосигурителните вноски)

3.2.4   Методът, използван за получаването на целевите променливи за дохода в изискваната форма (т.е. като брутни стойности)

4.   СЪГЛАСУВАНОСТ

4.1.   Сравнение на целевите променливи за дохода и броя на лицата, които получават доход от всеки „компонент на дохода“, с външни източници

Сравнение с външни източници за всички целеви променливи на дохода и броя на лицата, които получават доход от всеки „компонент на дохода“.


(1)  Задължително от 2007 г.

(2)  Задължително от 2007 г.

(3)  Тази променлива (с изключение на служебен автомобил) ще се събира едва от 2007 година нататък.

(4)  Тази променлива ще се отчита едва от 2007 г., ако проучванията покажат, че това е възможно.

(5)  Задължително само за държави-членки, които нямат друг източник освен EU-SILC за изчисляване на разликата в заплащането на мъжете и жените.


ПРИЛОЖЕНИЕ III

Критерии за оценка на качеството и съдържание на окончателния доклад за качеството, който трябва да се изготвя от държавите-членки

1.   ОБЩИ ПОКАЗАТЕЛИ ОТ ПОВТОРЕНИ ВЪВ ВРЕМЕТО ИЗСЛЕДВАНИЯ НА ЕВРОПЕЙСКИЯ СЪЮЗ, ОСНОВАНИ НА КОМПОНЕНТА ОТ ПОВТОРЕНИ ВЪВ ВРЕМЕТО ИЗСЛЕДВАНИЯ НА EU-SILC

Държавите-членки ще предоставят общите показатели от повторени изследвания на ЕС, базирани на извадката от повторени изследвания на EU-SILC.

Общите показатели от повторени във времето изследвания на Европейския съюз се отнасят до тези показатели, приети от Съвета в контекста на открития метод на координация, който може да бъде изведен от инструмента на EU-SILC.

2.   ТОЧНОСТ

2.1.   Проект на извадката

За първата вълна на компонента от повторени изследвания на EU-SILC ще се предостави следната информация:

2.1.1.   Вид на проекта на извадката (стратифицирана, многоетапна, групова)

2.1.2.   Извадкови единици (едноетапни, двуетапни)

2.1.3.   Критерии за стратификация и подстратификация

2.1.4.   Размер на извадката и критерии за разпределяне

2.1.5.   Схеми за подбор на извадката

2.1.6.   Разпределение на извадката във времето

2.1.7.   Подновяване на извадката: ротационни групи

2.1.8.   Претегляне

2.1.8.1.   Проектен фактор

2.1.8.2.   Корекции на липсата на отговор

2.1.8.3.   Корекции на външните данни (ниво, използвани променливи и източници)

2.1.8.4.   Окончателно надлъжно тегло

За втората и следващите вълни на компонента от повторени изследвания на EU-SILC ще се предоставя следната информация:

2.1.8.5.   Корекции на липсата на отговор

2.1.8.6.   Корекции на външните данни (ниво, използвани променливи и източници)

2.1.8.7.   Окончателно тегло на данни от повторени изследвания

2.1.8.8.   Окончателно тегло на данни за моментното състояние на домакинствата

За първата вълна на компонента от повторени изследвания на EU-SILC ще се предостави следната информация за държавите-членки, като се прилагат замествания в случай на липса на отговор от страна на единицата.

2.1.9.   Замествания

2.1.9.1.   Метод за подбор на заместителите

2.1.9.2.   Главни характеристики на заместените единици в сравнение с оригиналните единици, по региони (NUTS 2), ако има такива

2.1.9.3.   Разпределение на заместените единици по „информация за контакт на адрес“ (DB120), по „резултати от въпросника за домакинства“ (DB130) и по „приемане на интервюто на домакинства“ (DB135) на оригиналните единици

2.2.   Грешки на извадката

За компонента от моментното състояние на EU-SILC и за всяка вълна на компонента от повторени изследвания на EU-SILC ще се предоставя следната информация:

средния, общия брой на наблюденията (преди и след приспадането) и стандартните грешки за следните компоненти на дохода:

Image

Средно аритметично, брой на наблюденията (преди и след приспадането) и стандартна грешка за приравнената разбивка на разполагаемия доход по пол, възрастови групи и размер на домакинството:

Image

2.3.   Неизвадкови грешки

2.3.1.   Извадкова рамка и грешки на покритието

За първата вълна на компонента от повторени изследвания на EU-SILC ще бъде предоставена информация за извадковата рамка и грешките на покритието, както е дефинирано в приложение II, точка 2.3.1 от настоящия регламент.

2.3.2.   Грешки на измерването и обработката

За всяка вълна на компонента от повторени изследвания на EU-SILC ще бъде предоставена информация за грешките на измерването и обработката, както е дефинирано в приложение II, точка 2.3.2 от настоящия регламент.

2.3.3.   Грешки поради липса на отговор

2.3.3.1.   Постигнат размер на извадката

За всяка вълна на компонента от повторени изследвания на EU-SILC ще бъде предоставена следната информация:

брой на домакинствата, за които интервюто е прието за базата данни;

брой на лицата на възраст на 16 и повече години, брой на лицата от извадката и брой на съжители, които са членове на домакинствата, за които интервюто е прието за базата данни и които са попълнили персоналното интервю.

2.3.3.2.   Липса на отговор от страна на единицата

За първата вълна на компонент от повторени изследвания на EU-SILC ще бъде предоставена следната информация:

процентът на неотговорилите домакинства (NRh), определен в приложение II, точка 2.3.3.2 от настоящия регламент,

индивидуалните проценти на липсващи отговори (NRp), определен в приложение II, точка 2.3.3.2 от настоящия регламент,

цялостните индивидуални проценти на неотговорилите (*NRp), определен в приложение II, точка 2.3.3.2 от настоящия регламент.

За втората и следващите вълни на компонент от повторени изследвания на EU-SILC ще бъде предоставена следната информация:

Процентът на отговорилите домакинства

Процент на отговорилите за вълната

Процент на успешно интервюираните домакинства (DB135 = 1), които преминават към вълна t (от вълна t-1) или са новосъздадени или добавени при вълна t, изключвайки тези извън обхвата (при правилата за проследяване) или които не съществуват.

Процент на проследяване на повторени във времето изследвания

Процентът на домакинствата, които преминават към вълна t+1 за проследяване в рамките на домакинствата, приети във вълна t от вълна t-1, изключвайки тези, които са извън обхвата (при правилата за проследяване) или не съществуват.

Съотношение на проследяване

Брой на домакинствата, които преминават от вълна t към вълна t+1 в сравнение с броя на домакинствата, приети за проследяване във вълна t от вълна t-1.

Съотношение на постигнатия размер на извадката

Съотношение на броя на домакинствата, приети за базата данни (DB135 = 1) във вълна t към броя на домакинствата, приети за базата данни (DB135 = 1) във вълна t-1.

Процент на отговорилите лица

Процент на отговорилите във вълната

Процент на лицата от извадката, успешно интервюирани (RB250 = 11,12,13) измежду тези, преминали към вълна t (от вълна t-1) или новосъздадени или добавени през вълна t, изключвайки тези, които са извън обхвата (при правилата за проследяване).

Процент на съжителите, избрани във вълна 1, успешно интервюирани (RB = 11,12,13) измежду тези, преминали към вълна t (от вълна t-1).

Процент на проследяване на повторени във времето изследвания

Процент на лицата от извадката, успешно интервюирани (RB250 = 11,12,13) през вълна t от всички избрани лица от извадката, изключвайки тези, които са починали или за които е констатирано, че не отговарят на изискванията (извън обхвата), разбивка по причини за липса на отговор.

Постигнато съотношение на размера на извадката

Съотношение на броя на тези, които са приключили персонални интервюта (RB250 = 11,12,13) през вълна t към броя на тези приключили персонални интервюта във вълна t-1.

Това съотношение ще бъде дефинирано за лицата от извадката и за всички лица, включително лица, които не са от извадката на възраст 16+ и за съжители на възраст 16+, избрани през първата вълна.

Процент на отговорилите лица, които не са извадката

Съотношение на броя на тези, които са приключили персонални интервюта (RB250 = 11,12,13) от лица, които не са извадката на възраст 16+ във вълна t към всички лица, които не са извадката на възраст 16+, включени в списъците на домакинствата, приети за базата данни (DB135 = 1) през вълна t или включени в най-скорошните направени интервюта с домакинства, за домакинства, които са прехвърлени от вълна t-1 към вълна t за проследяване, но които не са могли бъдат успешно интервюирани във вълна t.

2.3.3.3.   Разпределяне на домакинствата по статут на домакинствата (DB110), по информация за установения контакт на адреса (DB120), по резултат от въпросника за домакинства (DB130) и по приемане на интервю с домакинства (DB135)

За всяка вълна от компонент от повторени изследвания на EU-SILC ще бъде предоставено разпределението на домакинствата по статут на домакинствата, по информация за установения контакт на адреса, по резултат от въпросника за домакинства и по приемане на интервю с домакинства.

2.3.3.4.   Разпределение на лицата според принадлежността им към състава (RB110)

За втората и следващите вълни на компонент от повторени изследвания на EU-SILC ще бъде предоставено разпределението на лицата според принадлежността им към състава.

2.3.3.5.   Липса на отговор по позиция

За променливите на дохода ще бъде предоставена следната информация за всяка вълна на компонента от повторени изследвания на EU-SILC:

процентът на домакинствата (по компоненти на дохода, събрани или изготвени на ниво домакинство)/лица (по компоненти на дохода, събрани или изготвени на персонално ниво), които са получили сума за всеки компонент на дохода,

процент на липсващите стойности за всеки компонент на дохода, събран или изготвен на ниво домакинство/персонално ниво,

процент на частичната информация за всеки компонент на дохода, събран или изготвен на ниво домакинство/персонално ниво.

2.4.   Начин на събиране на данните

За всяка вълна от компонента от повторени изследвания на EU-SILC ще бъде предоставено разпределението на членовете на домакинството на възраст 16 г. и повече години по „статут на данните“ (RB250) и по „вид на интервюто“ (RB260) за всяко лице от извадката, за съжители и общо.

2.5.   Процедура на приспадане

За всеки компонент за моментното състояние на EU-SILC и за всяка вълна на компонент за повторени изследвания на EU-SILC, описание на процедурата за приспадане, използвана за липсата на отговор по позиция, когато се различава от метода на Евростат, приспаднатите променливи и процентът на приспадане от общия брой наблюдения на целева променлива ще бъдат докладвани.

2.6.   Приспаднат наем

За компонент на моментното състояние на EU-SILC и за всяка вълна на компонента от повторени изследвания на EU-SILC ще се докладва описание на метода, използван за приспадане на наема, когато същият е различен от метода на Евростат.

2.7.   Служебен автомобил

За компонента от моментното състояние на EU-SILC и за всяка вълна на компонента от повторени изследвания на EU-SILC ще се докладва описание на използвания метод за приспадане на стойността на частното използване на „служебен автомобил“.

3.   СЪПОСТАВИМОСТ

3.1.   Основни концепции и дефиниции

За първата вълна на компонента от повторени изследвания по EU-SILC, ще се представя информацията за основните концепции и дефиниции (описана в приложение II, точка 3.1) от настоящия регламент, разликите между националните дефиниции и стандартните дефиниции по EU-SILC и оценката, ако има такава, на последиците от посочените разлики.

За втората и следващите вълни, ще се отчитат всякакви промени в основните концепции и дефиниции в сравнение с първата вълна.

3.2.   Компоненти на дохода

3.2.1.   Разлики между националните дефиниции и стандартните дефиниции по EU-SILC и оценката, ако има такава, на последиците от посочените разлики

За първата вълна на компонента от повторени изследвания по EU-SILC, ще се представя информацията за компонентите на дохода, описани в приложение II, точка 3.2.1. от настоящия регламент (с изключение на „брутните месечни доходи за работниците или служителите“).

За втората и следващите вълни, ще се отчитат всякакви промени в дефинициите за компонентите на дохода в сравнение с първата вълна.

3.2.2.   Източникът или процедурата за събиране на променливите на дохода

За първата вълна на компонента на повторени изследвания по EU-SILC, ще се представя източникът или процедурата за събиране на променливите на дохода.

За втората и следващите вълни, ще се отчитат всякакви промени на източника или процедурата за събиране на променливите на дохода.

3.2.3.   Формата, в която се получават променливите на дохода на ниво компонент

За първата вълна на компонента на повторени изследвания по EU-SILC, ще се представя формата, в която се получават променливите на дохода на ниво компонент (напр. брутно, нето от данъци върху дохода при източника и социалноосигурителни вноски, нето от данъка върху дохода при източника и нето от социалноосигурителните вноски).

За втората и следващите вълни, ще се отчитат всякакви промени на формата, в която се получават променливите на дохода на ниво компонент.

3.2.4.   Използван метод за получаване на целевите променливи на дохода в изискваната форма (напр. като брутни стойности)

За първата вълна на компонента на повторени изследвания по EU-SILC, ще се представя използваният метод за получаване на целевите променливи на дохода в изискваната форма (напр. като брутни стойности).

За втората и следващите вълни, ще се отчитат всякакви промени на източника или процедурата за събиране на променливите на дохода.

3.3.   Правила за проследяване

За първата вълна на компонента от повторени изследвания по EU-SILC, ще се представят разликите между националните правила за проследяване и стандартните правила за проследяване по EU-SILC.

4.   СЪВМЕСТИМОСТ

4.1.   Сравнение с външните източници на целеви променливи за дохода и брой на лицата, които получават доход от всеки „компонент на дохода“

За първата вълна на компонента на повторени изследвания по EU-SILC, ще се представя сравнение с външните източници на целеви променливи за дохода и брой на лицата, които получават доход от всеки „компонент на дохода“, когато съответните държави-членки считат такива външни данни за достатъчно надеждни.


ПРИЛОЖЕНИЕ IV

Съдържание на сравнителните междинни и окончателни отчети за качеството, които ще се изготвят от Комисията (Евростат)

СРАВНИТЕЛЕН МЕЖДИНЕН ОТЧЕТ ЗА КАЧЕСТВОТО

Въз основа на междинните отчети за качеството, предоставени от държавите-членки, Комисията (Евростат) изготвя сравнителен междинен отчет за качеството, съдържащ следните критерии за качество:

Точност

1.1.   Проект на извадката

Грешки на извадката

1.2.1.   Приблизителната стойност, коефициента на вариацията, 95 % доверителен интервал и ефективен размер на извадката за общите показатели от моментното състояние за ЕС въз основа на компонента от моментното състояние на EU-SILC за приравнения разполагаем доход и за некоригираната разлика между заплащането на различните полове (ако е приложимо).

1.3.   Неизвадкови грешки

1.4.   Начин на събиране на данните

1.5.   Продължителност на интервюто

Съпоставимост

2.1.   Основни концепции и дефиниции

2.2.   Компоненти на дохода

3.   Съвместимост

СРАВНИТЕЛЕН ОКОНЧАТЕЛЕН ОТЧЕТ ЗА КАЧЕСТВОТО

Въз основа на окончателните отчети за качеството, предоставени от държавите-членки, Комисията (Евростат) изготвя сравнителен окончателен отчет за качеството, съдържащ следните критерии за качество:

1.   Релевантност

описание и класификация на потребителите

описание на разнообразието на нуждите на потребителите (по класове потребители)

Точност

2.1.   Проект на извадката

2.2   Грешки на извадката

За компонента от моментното състояние по EU-SILC и за всяка вълна на компонент от повторените изследвания по EU-SILC се представя следната информация:

средното аритметично, общият брой на наблюденията (преди и след приспадането), коефициентът на вариация и 95 % доверителен интервал за компоненти на дохода.

средното аритметично, общият брой на наблюденията (преди и след приспадането), коефициентът на вариация и 95 % доверителен интервал за разбивката по пол на приравнения разполагаем доход, възрастови групи и размер на домакинствата.

2.3.   Неизвадкови грешки

2.4.   Начин на събиране на данните

2.5.   Процедура за приспадане

2.6.   Приспаднат наем

2.7.   Служебни автомобили

3.   Своевременност и точност

средна своевременност на данните

честота на данните и средна актуалност на данните

процент на представените по-късно данни, въз основа на предвидените по график дати за разпространение, предвидени в Рамковия регламент за EU-SILC

средно забавяне на данните, които не са представени своевременно (в брой седмици)

причини за закъснялото представяне

4.   Достъпност и яснота

описание на условията на достъп до данните (среда, поддръжка, условия на маркетинг, ограничения, поверителност и др.)

описание на условията на публикуване на данните.

Съпоставимост

5.1.   Основни концепции и дефиниции

5.2.   Компоненти на дохода

5.3.   Правила за проследяване

6.   Съгласуваност


Top