Choose the experimental features you want to try

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Document 52011AE0527

    Становище на Европейския икономически и социален комитет относно „Предложение за директива на Европейския парламент и на Съвета за изменение на Директива 2000/25/ЕО във връзка с прилагането на етапи на пределните стойности на емисиите по отношение на трактори с тясна колея“ COM(2011) 1 окончателен — 2011/0002 (COD)

    OB C 132, 3.5.2011, p. 53–54 (BG, ES, CS, DA, DE, ET, EL, EN, FR, IT, LV, LT, HU, MT, NL, PL, PT, RO, SK, SL, FI, SV)

    3.5.2011   

    BG

    Официален вестник на Европейския съюз

    C 132/53


    Становище на Европейския икономически и социален комитет относно „Предложение за директива на Европейския парламент и на Съвета за изменение на Директива 2000/25/ЕО във връзка с прилагането на етапи на пределните стойности на емисиите по отношение на трактори с тясна колея“

    COM(2011) 1 окончателен — 2011/0002 (COD)

    2011/C 132/09

    Главен докладчик: г-н BURNS

    На 2 февруари 2011 г. Съветът и на 20 януари 2011 г. Европейският парламент решиха, в съответствие с член 114 от Договора за функционирането на Европейския съюз, да се консултират с Европейския икономически и социален комитет относно:

    Предложение за директива на Европейския парламент и на Съвета за изменение на Директива 2000/25/ЕО във връзка с прилагането на етапи на пределните стойности на емисиите по отношение на трактори с тясна колея

    COM(2011) 1 окончателен — 2011/0002 (COD).

    На 18 януари 2011 г. Бюрото на Европейския икономически и социален комитет възложи на специализирана секция „Единен пазар, производство и потребление“ да подготви работата на Комитета по този въпрос.

    Предвид неотложното естество на работата, на 470-ата си пленарна сесия, проведена на 15 и 16 март 2011 г. (заседание от 16 март 2011 г.), Европейският икономически и социален комитет реши да определи г-н Burns за главен докладчик и прие настоящото становище със 147 гласа „за“ и 7 гласа „въздържал се“.

    1.   Резюме и препоръки

    1.1

    Европейският икономически и социален комитет (ЕИСК) е убеден, че намаляването на вредните емисии на въглероден оксид, азотни оксиди, въглеводороди и прахови частици от двигателите, предназначени за селскостопански и горски трактори, е от изключителна важност, за да могат да се достигнат нормите за качество на въздуха, предвидени от ЕС.

    1.2

    ЕИСК е убеден, че законодателство, което има за цел да донесе ползи за човешкото здраве и околната среда, трябва да се основава на солидна техническа, икономическа и социална оценка.

    1.3

    ЕИСК смята, че независимите проучвания и данните, събрани от Комисията, показват, че е необходимо да се даде допълнително време за разработването на подходящи системи за последваща обработка на отработилите газове и инсталирането им в специализирани трактори, които отговарят на изискванията за обработка на висококачествени култури, с акцент върху лозята.

    1.4

    ЕИСК подкрепя предложението на Комисията датите, посочени в член 4 от Директива 2000/25/ЕО, отнасящи се до одобрението на типа и първоначалното пускане в експлоатация в рамките на етапи IIIБ и IV на тракторите от категории Т2, Т4.1 и С2, да бъдат отложени с три години.

    1.5

    Освен това ЕИСК е убеден, че проучванията, довели до изготвянето на това предложение, не доказват по достатъчно убедителен начин, че e технически постижимо тези трактори да могат да отговорят на изискванията, определени за етап IV.

    1.6

    ЕИСК препоръчва, след като технологията бъде развита в достатъчна степен, Европейската комисия да проведе допълнителни проучвания относно осъществимостта на етап IV с достатъчен срок за реализация (препоръчва се те да приключат в края на 2014 г.) и, ако е целесъобразно, да предложи допълнителни изменения на изискванията или графика за прилагането на етап IV за трактори с тясна колея.

    1.7

    ЕИСК препоръчва бъдещото законодателство в областта на емисиите на отработили газове от извънпътна подвижна техника и трактори да бъде подлагано на подробна съвместна оценка на въздействието и законодателството да не се разширява и до други типове съоръжения без подходящ анализ и евентуално преразглеждане.

    1.8

    Тъй като новото законодателство в областта на емисиите на отработили газове от двигателите в извънпътна подвижна техника в Директива 97/68/ЕО се транспонира автоматично в еквивалентната Директива за тракторите (2000/25/ЕО), ЕИСК препоръчва Европейската комисия да вземе предвид специфичните характеристики на тракторите по принцип и на тези с тясна колея в частност, в рамките на всички оценки на въздействието, дори и ако те не са включени в обхвата на Директива 97/68/ЕО.

    2.   Въведение

    2.1

    Директива 2000/25/ЕО се отнася за двигатели с компресионно запалване с мощност от 18 kW до 560 kW, предназначени за селскостопански и горски трактори. В нея сe определят пределните стойности за емисиите на въглероден оксид, азотни оксиди, въглеводороди и прахови частици. В директивата се определят увеличаващи се по строгост пределни стойности за отделните етапи и съответни срокове за привеждане в съответствие на максималните равнища на емисиите на отработилите газове и праховите частици. Следващите етапи, които вече са определени, се наричат III Б (в сила от 1 януари 2011 г.) и IV (в сила от 1 януари 2014 г.).

    2.2

    Пределните стойности за емисиите на отработили газове от селскостопански и горски трактори бяха изменени през 2005 г. Тогава разпоредбите за двигателите в извънпътна подвижна техника (Директива 97/68/ЕО, изменена с Директива 2004/26/ЕО) бяха транспонирани за селскостопанските трактори без никаква оценка на въздействието, отнасяща се конкретно до техническата осъществимост на тези изисквания. От друга страна, член 4, параграф 8 от директивата предвиждаше провеждане на проучване за осъществимост преди етапи IIIБ и IV да станат задължителни.

    2.3

    За да се гарантират механизирани операции при специфични характеристики на терена и разположението на специфични култури като лозя, овощни градини и др., основно в Централна/Южна Европа, през последните 40 години в Европа бяха разработени трактори със специално предназначение. Тези експлоатационни изисквания се отнасят изключително до начина на отглеждане в Европа и тези специализирани трактори се разработват само за този пазар. В рамковата Директива за тракторите 2003/37/ЕО селскостопанските и горските трактори, използвани при тези методи на отглеждане, се класифицират като T2, C2 и T4.1 и обикновено се наричат трактори с тясна колея (ТТК).

    2.4

    Успоредно с разработването на тракторите беше преструктурирана специфичната култивация (1) с цел оптимизиране на реколтата и качеството на отглежданите култури. Преструктурирането разчиташе на ТТК, така че понастоящем има пълна взаимозависимост между тракторите и някои от най-висококачествените и носещи най-голям приход култури, отглеждани в ЕС.

    2.5

    Строгите изисквания по отношение на етап IIIБ и етап IV означават оборудване на двигателите със системи за последваща обработка на отработилите газове, които са твърде големи в сравнение с размера на самите двигатели и чието монтиране е сериозно ограничено от експлоатационните им изисквания. Двигателите, използвани при тези трактори, са същите, както и при други видове трактори, като основната разлика е размерът на отделението на двигателя и ограничението на цялото пространство около самото отделение на двигателя.

    2.6

    Производителите на трактори не могат да монтират двигателите заедно със системите за последваща обработка на отработилите газове и същевременно да продължават да спазват експлоатационните изисквания по отношение на размера и маневреността, които са основните проектни спецификации на тези машини.

    2.7

    Тези заключения бяха потвърдени от различни проучвания, възложени от Комисията, в които се предлага или пълно освобождаване на тези трактори от етапи IIIБ и IV или отлагане на срока за влизане в действие с най-малко 5 години.

    2.8

    С годишни продажби от около 26 000 единици тези трактори представляват 16 % от пазара на ЕС за нови трактори. Необходимо е да се предприемат мерки, в противен случай вече няма да бъде разрешено пускането на пазара на модерни, съобразени с изискванията на етап IIIА, трактори. Това би спряло подобрението по отношение на околната среда, което те носят, и би изложило около 80 000 души, заети в селското стопанство, на по-големи рискове, свързани с безопасността, тъй като по-старите трактори не разполагат с много от новите системи за безопасност, налични понастоящем. Възможно е да бъдат загубени 3 000 работни места в ЕС, свързани с производството на трактори и веригата за доставка на части за тях.

    3.   Предложението за изменение на директивата

    3.1

    Съгласно предложеното изменение на Директива 2000/25/ЕО влизането в сила на всички изисквания по отношение на тракторите от категории Т2, С2 и Т4.1 в рамките на етапи IIIБ и IV се отлага с три години.

    4.   Общи бележки

    4.1

    ЕИСК подкрепя подхода на Комисията, съответстващ на Шестата програма за действие за околната среда (COM(2001) 31 окончателен) (2), който потвърждава необходимостта от подобряване на качеството на въздуха чрез намаляване на емисиите на отработили газове при източника, но и от използване на солидни научни знания, икономически оценки и надеждни и актуални данни и информация при определянето на тези намаления.

    4.2

    ЕИСК подкрепя предложението на Комисията, което прилага тези принципи за етапи IIIБ и IV.

    4.3

    От друга страна ЕИСК смята, че все още не е сигурно дали наистина ще бъде възможно да се монтират двигатели, отговарящи на изискванията на етап IV, в трактори с тясна колея, като същевременно се запазят експлоатационните им характеристики. Всъщност Комисията смята, че е важно да се наблюдава техническият напредък в отрасъла във времето, за да се следи напредъкът по отношение на постигането на пределните стойности за етап IIIБ и етап IV.

    4.4

    ЕИСК препоръчва като част от процеса на наблюдение, предложен от Комисията, преди етап IV да стане задължителен, да се изготви доклад, който да показва осъществимостта на етап IV за трактори с тясна колея и в който да се предлагат възможни изменения на директивата.

    4.5

    ЕИСК смята, че при разширяването на обхвата на етап IIIБ и етап IV от извънпътната подвижна техника до тракторите по принцип и специализираните трактори в частност посредством изменението на Директива 2000/25/ЕО не е била направена оценка на въздействието и именно този пропуск е породил необходимостта от настоящото изменение.

    Брюксел, 16 март 2011 г.

    Председател на Европейския икономически и социален комитет

    Staffan NILSSON


    (1)  Със значителна икономическа подкрепа на Общността в рамките на Общата селскостопанска политика.

    (2)  ОВ C 154 Е, 29.5.2001 г., стр. 218.


    Top