EUR-Lex Access to European Union law

Back to EUR-Lex homepage

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Document 52010AE1188

Становище на Европейския икономически и социален комитет относно „Предложение за регламент на Европейския парламент и на Съвета за изменение на Регламент (ЕО) № 663/2009 за създаване на програма за подпомагане на икономическото възстановяване чрез предоставяне на финансова помощ от Общността на проекти в областта на енергетиката“ — (COM(2010) 283 окончателен — 2010/0150 (COD)

OB C 48, 15.2.2011, p. 165–166 (BG, ES, CS, DA, DE, ET, EL, EN, FR, IT, LV, LT, HU, MT, NL, PL, PT, RO, SK, SL, FI, SV)

15.2.2011   

BG

Официален вестник на Европейския съюз

C 48/165


Становище на Европейския икономически и социален комитет относно „Предложение за регламент на Европейския парламент и на Съвета за изменение на Регламент (ЕО) № 663/2009 за създаване на програма за подпомагане на икономическото възстановяване чрез предоставяне на финансова помощ от Общността на проекти в областта на енергетиката“

(COM(2010) 283 окончателен — 2010/0150 (COD)

2011/C 48/30

Докладчик: г-н BUFFETAUT

На 15 юни 2010 г. Европейският парламент и на 23 юни 2010 г. Съветът на Европейския съюз решиха, в съответствие с член 194, параграф 1, буква в) и член 304 от Договора за функционирането на Европейския съюз, да се консултират с Европейския икономически и социален комитет относно

Предложение за регламент на Европейския парламент и на Съвета за изменение на Регламент (ЕО) № 663/2009 за създаване на програма за подпомагане на икономическото възстановяване чрез предоставяне на финансова помощ от Общността на проекти в областта на енергетиката

COM(2010) 283 окончателен- 2010/0150 (COD).

Специализирана секция „Транспорт, енергетика, инфраструктури, информационно общество“, на която беше възложено да подготви работата на Комитета по този въпрос, прие своето становище на 6 септември 2010 г.

На 465-ата си пленарна сесия, проведена на 15 и 16 септември 2010 г. (заседание от 15 септември 2010 г.), Европейският икономически и социален комитет прие настоящото становище със 133 гласа „за“, 2 гласа „против“ и 1 глас „въздържал се“.

1.   Заключения и препоръки

1.1   ЕИСК подкрепя общата рамка на предложението и поставените от Комисията цели. Одобрява по-специално идеята да се използват европейските средства, за да се улесни по-бързото инвестиране в областта на енергийната ефективност и възобновяемите енергийни източници. ЕИСК би желал да бъде по-добре обосновано разпределението на финансовата помощ между техническата помощ и заеми с преференциални лихви и банкови гаранции на финансовите институции. ЕИСК би желал да се уточни периметърът на техническата помощ.

1.2   Комитетът изразява надежда, че подробно изложените от Комисията ред и условия ще се прилагат ефективно, а именно всички заинтересовани финансови посредници би трябвало да бъдат оправомощени да управляват финансовия инстумент, като подборът на проектите ще се осъществява от управляващите средствата под контрола на Комисията. ЕИСК би желал редът и условията за управление и достъп до фондовете да бъдат разяснени, така че финансовите посредници и ръководителите на проекти да знаят как да ги използват.

1.3   При все това ЕИСК счита за необходимо или полезно да бъдат внесени някои пояснения по следните въпроси:

1.3.1   Необходимостта да се знае възможно най-бързо, до края на 2010 г., общата сума (или поне прогнозната сума) на наличния бюджет над обявените 114 милиона евро: разделени между 27-те държави-членки, това би представлявало една относително ограничена сума. Въпреки това следва да се отчете коефициентът на ливъридж от допълнителното участие на частни инвеститори и от тласъка, който получават проектите и самите инвестиции, веднага след като фазата на техническа помощ получи значителна подкрепа.

1.3.2   Определението на понятието „рентабилни проекти“: изолацията на сградите, например, много полезна в областта на енергийната ефективност, е рентабилна само в дългосрочен план по отношение на енергоспестяването, по-конкретно за старите сгради. Забележката „рентабилен проект“ следва да се разбира в смисъл на проект, който може да бъде финансиран, но не би могъл да се осъществи без европейска помощ. Понятието „рентабилен проект“ би могло да бъде подробно обяснено в Регламента по следния начин „проект, който постига финансовия си баланс благодарение на помощта, предоставена от европейските инструменти“.

1.3.3   Критерии за подбор:

ЕИСК разбира и впрочем приема, че няма приоритетни сред различните засегнати сектори и, че ще се прилагат критериите за инвестиране и спазване на европейските цели в областта на енергийната ефективност и възобновяемата енергия. По-конкретно, допустими са проектите, които се вписват в рамката на договори за енергийна ефективност, както и проектите, които вече се субсидират с европейски средства. ЕИСК подчертава, че този инструмент има за цел да подпомогне взаимодействието между структурните фондове и кохезионните фондове;

ако не се изготвя списък с предварително подбрани проекти (както в рамките на Регламент 663/2009), ЕИСК ще следи за разпределението на средствата, отпускани между финансирането на проектите и техническата помощ. Той счита, че финансиранията в голямата си част следва да бъдат отделени за конкретни инвестиции или проекти;

Комитетът отбелязва, че в самия регламент няма да има списък с предварително подбрани проекти и че фондът ще подбира проектите въз основа на критериите, посочени в регламента. За финансираните проекти ще се изготвя отчет;

ЕИСК уточнява, че тази финансова помощ за инвестиционни проекти трябва да зачита принципа на неутралност при третиране на операторите, публични или частни. Би трябвало тези проекти да могат да се осъществяват в рамките на публично-частни партньорства;

по-общо, Комитетът настоява критериите да бъдат обвързани основно с техническата надеждност, финансовата сигурност на проектите и очакваните конкретни резултати в областта на енергийната ефективност и възобновяемата енергия.

ЕИСК би желал да се уточни критерият за подбор, свързан с „мерки, които оказват бързо, измеримо и съществено въздействие.

1.4   Въпреки че разбира желанието на Комисията съответните местни и регионални власти да поемат „политически ангажимент за смекчаване на изменението на климата, включително ясни цели“, Комитетът предупреждава за опасността от прекалено голямо доверие в подход, обусловен по-скоро от политически правилна мисъл и комуникация, отколкото от конкретни действия, опиращи се на стабилни и иновативни техники или на ефикасни и одобрени системи за управление в областта на енергийната ефективност, отоплителните мрежи или източниците на възобновяема енергия.

2.   Произход и принципи на регламента за създаване на програма за подпомагане на икономическото възстановяване чрез предоставяне на финансова помощ от Общността на проекти в областта на енергетиката

2.1   Енергийната програма за възстановяването (ЕЕПВ) включваше бюджет в размер на 3,98 млрд. EUR. Още от 2010 г. за почти целия финансов пакет трябваше да бъдат поети задължения. При все това за сума в размер на 114 млн. EUR няма да бъдат поети задължения в рамките на ЕЕПВ, сума, която в крайна сметка би могла да се окаже по-голяма, ако се установи, че някои проекти не отговарят на необходимите правни, финансови или технически изисквания.

2.2   Средствата, за които не са поети задължения, съгласно глава II от регламента за ЕЕПВ, ще се използват за създаването на финансов инструмент, специално предназначен за подпомагане на енергийната ефективност и инициативите в областта на възобновяемата енергия в рамките на предложението за финансиране на устойчива енергия.

3.   Общи принципи

3.1   Този финансов механизъм следва да подпомогне разработването на РЕНТАБИЛНИ проекти в областта на енергийна ефективност и възобновяемата енергия и да улесни финансирането на инвестиции в тези области, по-специално в градска среда.

3.2   С оглед да се насърчат голям брой децентрализирани инвестиции, бенефициери ще бъдат общинските, местните и регионалните публични органи, включително в рамките на ПЧП.

3.3   Проектите за устойчива енергия, които ще бъдат финансирани, включват обществени и частни сгради, комбинирано производство на топлинна енергия и електроенергия (CHP) с висока енергийна ефективност и районни мрежи за отопление/охлаждане (по-специално от възобновяеми енергийни източници), децентрализирани възобновяеми енергийни източници, внедрени в местна среда, чист градски транспорт и местна инфраструктура, например интелигентни електропреносни мрежи, енергоспестяващо улично осветление и интелигентно отчитане.

4.   Критерии за подбор и допустимост

4.1   Мерките, допустими за финансиране, трябва да имат бързо, измеримо и съществено въздействие върху икономическото възстановяване в Европейския съюз, повишената енергийна сигурност и намаляването на емисиите на парникови газове.

4.2   Търсената цел е финансирането от страна на Общността до доведе до финансов ливъридж спрямо другите участия на местните и регионалните власти или на предприятията в зависимост от точни критерии относно, от една страна, политиките, водени от публичните власти на местно и регионално равнище и, от друга страна, техническите и финансовите характеристики на проектите.

4.3   Правилата за местните и регионалните власти, са свързани с ангажимента им за борба с изменението на климата, обявените точни цели, естеството на разработените стратегии, проследяването и публичността на изпълнението и получените резултати.

4.4   Техническите и финансовите правила целят да обезпечат обосноваността и техническата адекватност на подхода, обосноваността на финансовия пакет, степента, в която европейската помощ ще стимулира публичното и/или частното финансиране, както и социално-икономическото и екологичното въздействие, географския баланс между проектите и тяхната зрялост, за да се достигне бързо до конкретната фаза за инвестиране.

Брюксел, 15 септември 2010 г.

Председател на Европейския икономически и социален комитет

Mario SEPI


Top