EUR-Lex Access to European Union law

Back to EUR-Lex homepage

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Document 52007TA1219(20)

Доклад относно годишните отчети на Европейската фондация за подобряване на условията на живот и труд за финансовата 2006 година, придружен от отговорите на Фондацията

OB C 309, 19.12.2007, p. 116–121 (BG, ES, CS, DA, DE, ET, EL, EN, FR, IT, LV, LT, HU, MT, NL, PL, PT, RO, SK, SL, FI, SV)

19.12.2007   

BG

Официален вестник на Европейския съюз

C 309/116


ДОКЛАД

относно годишните отчети на Европейската фондация за подобряване на условията на живот и труд за финансовата 2006 година, придружен от отговорите на Фондацията

(2007/С 309/20)

СЪДЪРЖАНИЕ

1—2

ВЪВЕДЕНИЕ

3—6

СТАНОВИЩЕ, ГАРАНТИРАЩО ТОЧНОСТТА НА ОТЧЕТИТЕ, КАКТО И ЗАКОННОСТТА И ПРАВОМЕРНОСТТА НА СВЪРЗАНИТЕ С ТЯХ ОПЕРАЦИИ (DAS)

7—9

КОНСТАТАЦИИ И ОЦЕНКИ

Таблици 1, 2, 3 и 4

Отговори на Фондацията

ВЪВЕДЕНИЕ

1.

Европейската фондация за подобряване на условията на живот и труд (наричана по-долу „Фондацията“) е създадена с Регламент (ЕИО) № 1365/75 на Съвета oт 26 май 1975 г. (1) Нейната цел е да допринесе за планирането и създаването на по-добри условия на живот и труд в Европейския съюз чрез мерки, насочени към разширяването и разпространяването на познанията, които могат да подпомогнат това развитие.

2.

В таблица 1 са обобщени компетенциите и дейностите на Фондацията. Основните данни, извлечени от финансовите отчети на Фондацията за финансовата 2006 г., са представени с информационна цел в таблици 2, 3 и 4.

СТАНОВИЩЕ, ГАРАНТИРАЩО ТОЧНОСТТА НА ОТЧЕТИТЕ, КАКТО И ЗАКОННОСТТА И ПРАВОМЕРНОСТТА НА СВЪРЗАНИТЕ С ТЯХ ОПЕРАЦИИ (DAS)

3.

Адресати на настоящото становище са Европейският парламент и Съветът в съответствие с член 185, параграф 2 от Регламент (EО, Евратом) № 1605/2002 на Съвета (2). Становището е изготвено след проверка на отчетите на Фондацията съгласно член 248 от Договора за създаване на Европейската общност.

4.

Отчетите на Фондацията за финансовата година, приключила на 31 декември 2006 г. (3), са изготвени от изпълнителния ѝ директор в съответствие с член 16 от Регламент (ЕО) № 1365/75 на Съвета и са изпратени на Палатата, която следва да предостави становище, гарантиращо тяхната точност, както и законността и правомерността на свързаните с тях операции.

5.

Палатата извърши своя одит в съответствие с Международните одитни стандарти и етичните кодекси на МФС и ИНТОСАЙ, доколкото те са приложими в контекста на Европейската общност. Одитът беше планиран и извършен с оглед получаване на разумно уверение по отношение на точността на отчетите, както и на законността и правомерността на свързаните с тях операции.

6.

По този начин Палатата има достатъчно основание за предоставеното по-долу становище:

Точност на отчетитеОтчетите на Фондацията за финансовата година, приключила на 31 декември 2006 г., са точни във всички съществени аспекти.Законност и правомерност на свързаните с отчетите операцииОперациите, свързани с годишните отчети на Фондацията, като цяло са законни и правомерни.Изложените по-долу констатации и оценки не поставят под въпрос становището на Палатата.

КОНСТАТАЦИИ И ОЦЕНКИ

7.

Степента на усвояване на бюджетните кредити за поети задължения за 2006 г. надвишава 97 %. Размерът на преносите е 43 % за административни разходи (дял II) и 45 % за оперативни дейности (дял III). По такъв начин бюджетният принцип за ежегодност не е точно спазен.

8.

В края на 2006 г. Фондацията подписва два договора за услуги, които трябва да бъдат предоставени през 2007 г., на обща стойност 305 987 евро. Тези договори са обхванати в бюджетните кредити за поети задължения за 2006 г. от дял II — административни разходи. Въпреки факта, че посочените по-горе договори се отнасят за услуги, които трябва да бъдат предоставени само през 2007 г., те не са за сметка на бюджета за съответната финансова година.

9.

Критериите за подбор при процедурите по набиране на персонал не са били установени от комисии за подбор още в началото, нито са били определени в съответствие с обявата за свободни работни места. По този начин не са били осигурени прозрачни и недискриминиращи процедури.

Настоящият доклад беше приет от Сметната палата в Люксембург на заседанието ѝ от 27 септември 2007 г.

За Сметната палата

Hubert WEBER

Председател


(1)  ОВ L 139, 30.5.1975 г., стр. 1.

(2)  ОВ L 248, 16.9.2002 г., стр. 1.

(3)  Отчетите са изготвени на 15 май 2007 г. и са получени от Палатата на 3 юли 2007 г.


 

Таблица 1

Европейска фондация за подобряване на условията на живот и труд (Дъблин)

Области на компетентност на Общността, произтичащи от Договора

Компетенции на Фондацията, определени в Регламент (ЕИО) № 1365/75 на Съвета, изменен с Регламент (ЕО) № 1111/2005 на Съвета

Управление

Ресурси, предоставени на Фондацията

(Данни от 2005 г.)

Дейности и предоставени услуги

„Общността и държавите-членки, като осъзнават основните социални права, … си поставят за цел … подобряване на условията на живот и труд, … Общността подкрепя и допълва дейностите на държавите-членки в следните области: … б) условия на труд; в) обществено осигуряване и социална закрила на работниците; г) закрила на работниците при прекратяване на трудовия договор; д) информиране и консултиране на работниците; е) представителство и колективна защита на интересите на работниците и работодателите, включително съвместно вземане на решения; ж) условия за заетост на граждани на трети страни; з) интегриране на лицата, изключени от пазара на труда; и) равенство между мъже и жени …“

(Членове 136 и 137 от Договора)

Цели:

Целта на Фондацията е да допринася за планирането и създаването на по-добри условия на живот и труд чрез мерки, насочени към разширяването и разпространяването на познанията, които могат да подпомогнат това развитие. Тя трябва да работи по-специално по следните въпроси:

човека в работата;

организация на работата, и по-конкретно разпределение на работата;

специфични проблеми на определени категории работници;

дългосрочни аспекти на подобряването на околната среда;

разпределение на човешките дейности в пространството и времето.

Задачи:

да допринася за обмена на информация и опит в тези области,

да улеснява контактите между университети, научни и изследователски институти, стопански и социални администрации и организации,

да участва в проучвания, да сключва договори за проучвания, да насърчава и подпомага пилотни проекти,

да работи във възможно най-тясно сътрудничество със съществуващите специализирани институти в държавите-членки или на международно равнище.

1.

Управителен съвет (УС). Състои се от:

по един представител на правителствата на държавите-членки, по един представител от организациите на работодателите и по един представител на синдикатите от всяка държава-членка,

трима представители на Комисията.

2.

Бюро на управителния съвет

състои се от 11 членове; по 3 от всеки от социалните партньори и правителствата и 2 от Комисията,

то следи за изпълнението на решенията на управителния съвет и взема мерки, за да осигури добро управление между срещите на УС.

3.

Директорът се назначава от Комисията от съставен от УС списък с кандидати. Той прилага решенията на УС и бюрото на УС и управлява Фондацията.

4.

Експертните комитети се състоят от максимум 3 членове от Комисията, правителствата и социалните партньори. Тяхната цел е да предоставят консултиране във връзка с изпълнението на големи проекти и да оценяват резултатите.

5.

Външен одит

Европейската сметна палата.

6.

Орган за освобождаване от отговорност във връзка с изпълнението на бюджета Европейският парламент по препоръка на Съвета.

Окончателен бюджет за 2006 г.:

19,8 милиона еврo (19,3)

включително субсидии от Общността: 98,9 % (98,8 %)

Брой на служителите към 31 декември 2006 г.:

94 (94) позиции в щатното разписание;

Брой заети позиции: 89 (82)

Други позиции:

командировани национални експерти и персонал от агенциите за трудова заетост: 1 (12)

Временни позиции: 9 (3)

Общ брой на наетите служители: 99 (94)

изпълняващи следните функции:

оперативни: 58 (54)

административни: 32 (32)

смесени: 4 (5)

Мониторинг и проучвания:

Създаване на мрежа на европейските обсерватории, включваща предходните три мрежи, прикрепени към Европейската обсерватория на индустриалните отношения, Европейската обсерватория на условията на труд и Европейския наблюдател на преструктурирането,

Четвърто проучване на условията на труд: първи резултати,

Първо проучване на компаниите: първи резултати.

Заетост и преструктуриране:

изследвания в сектора на храните и напитките и услугите, предоставяни на предприятия, основани на интензивно използване на знанията,

географска мобилност и мобилност на пазара на труда в Европа: доклад,

привлекателни работни места за всички: принос към Лисабонската стратегия на ниво предприятия,

осигуряване на работа в сферата на услугите по предоставяне на грижи: доклад.

Баланс работа — живот и условия на труд:

Четвърто проучване на условията на труд,

15 години европейски проучвания относно професионалния живот: доклад за тенденциите,

измерване на удовлетворението от работата чрез проучвания,

доклади за работното време, основаващи се на фирменото проучване.

Индустриални отношения и партньорство:

работно време и нарастване на заплащането,

европейски работни съвети: доклади и казуси,

профили на страните по отношение на индустриалните отношения,

изграждане на капацитета за социален диалог: доклади за новите държави-членки и Турция.

Социално включване и качество на живот:

актуализации на базата данни eurLIFE,

застаряване на работната сила и справяне със застаряването: доклади и казуси,

ориентиране за работа на лица с увреждания.

Комуникация и споделяне на опит и идеи:

332 публикации, 53 информации за пресата, 40 % нарастване на използването на уебсайта, 16 % нарастване броя на извадките от вестници

промоционални кампании „Твоята работа, твоят живот: търсене на баланс между нуждите на предприятието и удовлетворението на работниците“ и „Четвърто проучване на условията на труд: какво казват работещите“,

форум на Фондацията през 2006 г. „Конкурентоспособна Европа и социална Европа — партньори или съперници?“,

семинари на мрежата от предприятия

поредица от семинари на Фондацията „Гъвкавост и сигурност и професионално приобщаване“,

национални информационни центрове в Австрия, Белгия, Естония, Финландия, Франция, Унгария, Италия, Люксембург, Испания, Обединеното кралство,

изложения през Седмицата на трудовата заетост в Брюксел и на конференцията на ПЕС в Порто.

Източник: Информация, предоставена от Фондацията.

Източник: Данни, предоставени от Фондацията. В настоящата таблица са обобщени данните, предоставени от Фондацията в годишните ѝ отчети. Тези отчети са изготвени на база текущо начисляване.

Таблица 2

Европейска фондация за подобряване на условията на живот и труд (Дъблин) — Изпълнение на бюджета за финансовата 2006 г.

(Хиляди евро)

Приходи

Разходи

Източник на приходите

Приходи, вписани в окончателния бюджет за финансовата година

Събрани приходи

Разпределение на разходите

Бюджетни кредити за финансовата година

Бюджетни кредити, пренесени от предходната финансова година

вписани

Поети задължения

изплатени

пренесени

анулирани

налични

изплатени

анулирани

Субсидии от Общността

19 000

19 000

Дял I

Персонал (ЕБК)

9 931

9 894

9 774

120

37

157

152

5

Други субсидии

540

241

Дял II

Администрация (ЕБК)

1 530

1 463

862

634

34

507

482

24

Други приходи

220

265

Дял III

Оперативни дейности (ЕБК)

8 299

7 860

4 612

3 558

129

3 954

3 713

241

Общо

19 760

19 506

Общо

19 760

19 217

15 248

4 312

200

4 618

4 347

270

Източник: Данни, предоставени от Фондацията. В настоящата таблица са обобщени данните, предоставени от Фондацията в годишните ѝ отчети. Събраните приходи и плащанията са изчислени на база движение на паричните средства.


Таблица 3

Европейска фондация за подобряване на условията на живот и труд (Дъблин) — Отчет за стопанския резултат за финансовите 2006 и 2005 година

(Хиляди евро)

 

2006 г.

2005 г.

Оперативни приходи

Субсидии от Общността

19 000

18 600

Други субсидии

517

Други приходи

248

366

Общо (а)

19 765

18 966

Оперативни Разходи

Разходи за персонал

8 908

8 035

Разходи по дълготрайните активи (1)

724

576

Други административни разходи

2 106

2 117

Оперативни разходи

7 409

8 581

Общо (б)

19 147

19 309

излишък/(дефицит) от оперативни дейности (в = а – б)

618

– 343

Приходи от финансови операции (д)

Разходи по финансови операции (е)

10

9

Излишък/(дефицит) от неоперативни дейности (ж = д – е)

–10

–9

стопански резултат за годината (з = в + ж)

608

– 352


Таблица 4

Европейска фондация за подобряване на условията на живот и труд (Дъблин) — Счетоводен баланс към 31 декември 2006 г. и 31 декември 2005 г.

(Хиляди евро)

 

2006 г.

2005 г.

Нетекущи активи

Нематериални дълготрайни активи

84

22

Материални дълготрайни активи

2 388

2 778

Текущи активи

Краткосрочно предварително финансиране

344

539

Краткосрочни вземания

690

505

Парични средства и парични еквиваленти

3 111

3 244

Общо активи

6 617

7 088

Текущи пасиви

Провизии за рискове и разходи

274

189

Краткосрочни задължения

1 643

2 806

Общо пасиви

1 917

2 995

Нетни активи

Натрупан излишък/дефицит

4 093

4 445

Стопански резултат за годината

608

– 352

Общо нетни активи

4 701

4 093

Общо пасиви и нетни активи

6 618

7 088


(1)  Нарастване, дължащо се на корекции след инвентарен опис, извършен през 2006 г.


ОТГОВОРИ НА ФОНДАЦИЯТА

7.

През 2007 г. ще бъдат предприети мерки за значително намаляване на размера на преносите в дял II. Като се имат предвид средната продължителност на нашите договори за проучвания (18 месеца) и схемата ни за плащане, пренасянето на около 35 % от кредитите в дял III беше неизбежно.

8.

Тъй като споменатите договори трябваше да започнат на 1 януари 2007 г., а по това време бюджетът за 2007 г. все още не беше установен, средствата за споменатите услуги трябваше да се заделят най-късно през декември 2006 г. От 2007 г. нататък обаче тези средства ще бъдат сред поетите задължения за следващата година.

9.

От март 2007 г. във всички обяви за свободни работни места ясно се посочва дали успехът в тестовете е предварително условие за успех в конкурса.


Top