EUR-Lex Access to European Union law

Back to EUR-Lex homepage

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Document 52007TA1219(14)

Доклад относно годишните отчети на Европейския орган за безопасност на храните за финансовата 2006 година, придружен от отговорите на Органа

OB C 309, 19.12.2007, p. 80–85 (BG, ES, CS, DA, DE, ET, EL, EN, FR, IT, LV, LT, HU, MT, NL, PL, PT, RO, SK, SL, FI, SV)

19.12.2007   

BG

Официален вестник на Европейския съюз

C 309/80


ДОКЛАД

относно годишните отчети на Европейския орган за безопасност на храните за финансовата 2006 година, придружен от отговорите на Органа

(2007/С 309/14)

СЪДЪРЖАНИЕ

1—2

ВЪВЕДЕНИЕ

3—6

СТАНОВИЩЕ, ГАРАНТИРАЩО ТОЧНОСТТА НА ОТЧЕТИТЕ, КАКТО И ЗАКОННОСТТА И ПРАВОМЕРНОСТТА НА СВЪРЗАНИТЕ С ТЯХ ОПЕРАЦИИ (DAS)

7—11

КОНСТАТАЦИИ И ОЦЕНКИ

Таблици 1, 2, 3 и 4

Отговори на Органа

ВЪВЕДЕНИЕ

1.

Европейският орган за безопасност на храните (наричан по-долу „Органът“) е създаден с Регламент (EО) № 178/2002 на Европейския парламент и на Съвета от 28 януари 2002 г. (1) Неговите основни задачи са да предоставя научна информация, необходима за изготвянето на законодателството на Общността, да събира и анализира данни, позволяващи охарактеризиране и наблюдение на рисковете, и да осигурява независима информация за тези рискове.

2.

В таблица 1 са обобщени компетенциите и дейностите на Органа. Основните данни, извлечени от финансовите отчети на Органа за финансовата 2006 г., са представени с информационна цел в таблици 2, 3 и 4.

СТАНОВИЩЕ, ГАРАНТИРАЩО ТОЧНОСТТА НА ОТЧЕТИТЕ, КАКТО И ЗАКОННОСТТА И ПРАВОМЕРНОСТТА НА СВЪРЗАНИТЕ С ТЯХ ОПЕРАЦИИ

3.

Адресати на настоящото становище са Европейският парламент и Съветът в съответствие с член 185, параграф 2 от Регламент (EО, Евратом) № 1605/2002 на Съвета (2). Становището е изготвено след проверка на отчетите на Органа съгласно член 248 от Договора за създаване на Европейската общност.

4.

Отчетите на Органа за финансовата година, приключила на 31 декември 2006 г. (3), са изготвени от неговия изпълнителен директор съгласно член 44 от Регламент (EО) № 178/2002 и са изпратени на Палатата, която следва да предостави становище, гарантиращо тяхната точност, както и законността и правомерността на свързаните с тях операции.

5.

Палатата извърши своя одит в съответствие с Международните одитни стандарти и етичните кодекси на МФС и ИНТОСАЙ, доколкото те са приложими в контекста на Европейската общност. Одитът беше планиран и извършен с оглед получаване на разумно уверение по отношение на точността на отчетите, както и на законността и правомерността на свързаните с тях операции.

6.

По този начин Палатата има достатъчно основание за предоставеното по-долу становище:

Точност на отчетитеОтчетите на Органа за финансовата година, приключила на 31 декември 2006 г., са точни във всички съществени аспекти.Законност и правомерност на свързаните с отчетите операцииОперациите, свързани с годишните отчети на Органа, като цяло са законни и правомерни.Изложените по-долу констатации и оценки не поставят под въпрос становището на Палатата.

КОНСТАТАЦИИ И ОЦЕНКИ

7.

През 2006 г. 56 % от бюджетните кредити за административни разходи (дял II) и 50 % от тези за оперативни дейности (дял III) са използвани за плащания. 20 % от бюджетните кредити, пренесени от 2005 г., са анулирани в края на 2006 г. Извършен е значителен брой трансфери, като се наблюдава голямо съсредоточаване на трансферите в края на годината (4). По този начин бюджетните принципи на ежегодност и специфичност не са изцяло спазени.

8.

Органът не е направил всеобхватна оценка на риска и не е дефинирал подходящи показатели за изпълнението, както и не е документирал системите и процедурите за вътрешен контрол, по които се ръководят неговите дейности. Това е възпрепятствало изпълнението на ефективна политика за управление на риска, която е от ключово значение за управлението на бюджет, основан на дейности.

9.

Извършени са окончателни плащания (5) въпреки недостатъчната подкрепяща информация. Освен това се оказа трудно да се оцени адекватността на направените проверки за удостоверяване на точността и изчерпателността на финансовата информация, подадена от доставчика.

10.

Органът не си е поставил реалистични цели по отношение на набирането на персонал и също така не е определил своите приоритети за свободните позиции, както и не е фиксирал краен срок за всяка процедура за набиране на персонал. Само две трети от 250 налични позиции съгласно щатното разписание на Органа са били запълнени до края на годината.

11.

По отношение на процедурите за възлагане на обществени поръчки бяха констатирани следните нередности (6): не са формулирани, нито приложени критерии за подбор; методът за оценяване на предложените цени още не е бил определен, когато е започнала процедурата за оценяване; описанието на критериите за качеството е твърде неясно. Съставът на комисията за оценка на предложенията не е съобразен с принципа на йерархична независимост на членовете. Това се дължи главно на факта, че Органът не е приложил ясни процедури за възлагане на обществени поръчки.

Настоящият доклад беше приет от Сметната палата в Люксембург на заседанието ѝ от 27 септември 2007 г.

За Сметната палата

Hubert WEBER

Председател


(1)  ОВ L 31, 1.2.2002 г., стр. 1.

(2)  ОВ L 248, 16.9.2002 г., стр. 1.

(3)  Отчетите са изготвени на 19 юни 2007 г. и са получени от Палатата на 27 юни 2007 г.

(4)  31 от 49 извършени от Органа трансфера са съсредоточени през последното тримесечие.

(5)  Стойност на откритите случаи: 500 000 евро.

(6)  Седем случая на приблизителна обща стойност: 670 000 евро.


 

Таблица 1

Европейски орган за безопасност на храните (Парма)

Области на компетентност на Общността, произтичащи от Договора

Компетенции на Органа

(Регламент (ЕО) № 178/2002 на Европейския парламент и на Съвета

Управление

Ресурси, предоставени на Органа през 2006 г.

(2005 г.)

Предоставени продукти и услуги

Свободно движение на стоките

(Член 37 от Договора)

Принос към високо равнище на защита в областта на здравето, сигурността, защитата на околната среда и защитата на потребителите, като се взема под внимание всяко ново развитие, основаващо се на научните факти

(Член 95 от Договора)

Обща търговска политика

(Член 133 от Договора)

Обществено здраве

(Член 152, параграф 4, буква б) от Договора)

Цели

да предоставя научни съвети и да оказва научна и техническа помощ за законодателството и политиката на Общността във всички сфери, които пряко или косвено засягат безопасността на храните и фуражите;

да предоставя независима информация за рисковете, свързани с безопасността на храните;

да допринася за поддържането на висока степен на опазване на живота и здравето на човека;

да събира и анализира данни, позволяващи охарактеризиране и наблюдение на рисковете.

Задачи

да предоставя научни становища и изследвания;

да насърчава разработването на единни методологии за оценка на риска;

да оказва научна и техническа помощ на Комисията;

да издирва, анализира и обобщава необходимите научни и технически данни;

да установява и охарактеризира възникващите рискове;

да изгради мрежа от организации, работещи в сходни области;

да оказва научна и техническа помощ при управлението на кризи;

да подобрява международното сътрудничество;

да предоставя на обществеността и заинтересованите страни бърза, надеждна, обективна и изчерпателна информация;

да участва в системата за бързо предупреждение на Комисията.

1.   Управителен съвет

Състав

14 членове, назначени от Съвета (в сътрудничество с Европейския парламент и Комисията) и един представител на Комисията

Задължения

Приема работната програма и бюджета и следи за тяхното изпълнение.

2.   Изпълнителен директор

Назначава се от управителния съвет въз основа на списък с предложени от Комисията кандидати, след изслушване пред Европейския парламент.

3.   Съвещателно тяло

Състав

Един представител на всяка държава-членка

Задължения

Предоставя консултации на изпълнителния директор.

4.   Научен комитет и групи от научни експерти

Изготвя научните становища на Органа

5.   Външен одит

Извършва се от Сметната палата.

6.   Орган за освобождаване от отговорност във връзка с изпълнението на бюджета

Европейският парламент по препоръка на Съвета

Окончателен бюджет:

40,2 милиона евро (36,9 милиона евро); Принос на Общността: 100 % (100 %)

Брой на служителите към 31 декември 2006 г.:

Брой позиции в щатното разписание: 250 (194)

Заети позиции: 173 (124)

+57 (36) други позиции (служители със спомагателни функции, договорно нает персонал, командировани национални експерти, местен персонал)

Общ брой на служителите: 230 (160)

на който са възложени следните задачи:

оперативни: 150 (104)

административни: 80 (56)

През 2006 г. Органът получи 323 заявки за научни становища; приети са и са публикувани 132 становища и четири доклада, които обхващат множество области, разгледани от деветте групи научни експерти, в това число ароматни растения, генетично модифицирани организми (със СЗО), спонгиформна енцефалопатия по говедата (BSE) и трансмисивна спонгиформна енцефалопатия (TSE).

Разпространението на информация за рисковете пред обществеността от страна на Органа, както и неговите дейности по принцип са широко признати благодарение на 4 600 издадени статии, които отразяват научната дейност на Органа. Консултирането на уебсайта на Органа също е нараснало на 1,33 милиона посещения, а абонираните за информационния бюлетин на Органа EFSA Highlights са станали 12 200. Чрез Съвещателното тяло е повишено сътрудничеството при съобщаването на рисковете и са организирани семинари.

Участието на Органа в мрежата от заинтересовани страни, национални органи и съответни институции се е засилило чрез дейностите, осъществявани inter alia от форум на заинтересованите страни и програми, чиято целева група са новите държави-членки и страните кандидатки. Съвещателното тяло е заседавало пет пъти във връзка с установяването на мрежа с националните органи по определени теми, като например координирането в случай на криза и повишеното използване на външната мрежа за връзка между националните органи, Комисията и Органа.

По отношение на оценката на Органа за 2005 г. Управителният съвет е представил своите препоръки през лятото на 2006 г. и оттогава те са приведени в изпълнение.

Източник: Информация, предоставена от Органа.

Източник: Информация, предоставена от Органа; в настоящата таблица са обобщени данните, предоставени от Органа в годишните му финансови отчети. Тези отчети са съставени на база текущо начисляване.

Таблица 2

Европейски орган за безопасност на храните (Парма) — Изпълнение на бюджета за финансовата 2006 година

(Хиляди евро)

Приходи

Разходи

Източник на приходите

Приходи, вписани в окончателния бюджет за финансовата година

Събрани приходи

Разпределение на разходите

Окончателни бюджетни кредити

Бюджетни кредити, пренесени от предходната(ите) финансова(и) година(и)

вписани

поети задължения

изплатени

пренесени

анулирани

вписани

поети задължения

изплатени

анулирани

Субсидии от Общността

40 249

37 520

Дял I

Персонал

18 505

17 722

17 238

483

783

546

546

480

66

Други приходи

0

23

Дял II

Администрация

7 375

7 037

4 144

2 894

338

2 285

2 285

2 100

185

 

 

 

Дял III

Оперативни дейности

14 369

11 649

7 137

4 512

2 720

3 476

3 476

2 464

1 012

Общо

40 249

37 543

Общо

40 249

36 408

28 519

7 889

3 841

6 308

6 308

5 044

1 264

Забележка: Всякакви несъответствия в общите суми се дължат на закръгляването.

Източник: Информация, предоставена от Органа; в настоящата таблица са обобщени данните, предоставени от Органа в годишните му финансови отчети. Събраните приходи и плащанията са изчислени на база движение на паричните средства.


Таблица 3

Европейски орган за безопасност на храните (Парма) — Отчет за стопанския резултат за финансовите години 2006 и 2005

(Хиляди евро)

 

2006 г.

2005 г.

Оперативни приходи

Собствени средства

 

 

Субсидии от Общността

35 117

27 405

Други субсидии

 

 

Други приходи

23

0

Общо (a)

35 140

27 405

Оперативни разходи

Разходи за персонал

16 014

13 012

Разходи по дълготрайните активи

771

603

Други административни разходи

8 303

5 833

Оперативни разходи

8 950

8 718

Общо (б)

34 038

28 166

Излишък/(дефицит) от оперативни дейности (в = a – б)

1 102

– 761

Приходи от финансови операции (д)

3

0

Разходи по финансови операции (е)

4

7

Излишък/(дефицит) от неоперативни дейности (ж = д – е)

–1

–7

Стопански резултат за годината (з = в + ж)

1 101

– 768


Таблица 4

Европейски орган за безопасност на храните (Парма) — Счетоводен баланс към 31 декември 2006 и 2005 г.

(Хиляди евро)

 

2006 г.

2005 г.

Нетекущи активи

Нематериални дълготрайни активи

687

615

Материални дълготрайни активи

950

972

Текущи активи

Краткосрочно предварително финансиране

224

171

Краткосрочни вземания

43

100

Други вземания

112

28

Парични средства и парични еквиваленти

10 607

10 879

Общо активи

12 624

12 766

Текущи пасиви

Провизии за рискове и разходи

388

0

Краткосрочни задължения

7 451

9 082

Общо пасиви

7 839

9 082

Нетни активи

Натрупан излишък/дефицит

3 684

4 452

Стопански резултат за годината

1 101

– 768

Общо нетни активи

4 785

3 684

Общо пасиви и нетни активи

12 624

12 766


ОТГОВОРИ НА ОРГАНА

7.

Размерът на плащанията през 2006 г, основно в дял III, отразява засилената тенденция към многогодишност на дейностите. През 2007 г. Органът ще подобри бюджетното прогнозиране и контрола, за да намали броя и обема на трансферите. В приключването на сметките за 2007 г. ще бъде приложен завишен контрол върху пренасянето на бюджетни кредити.

8.

Въведен беше план за действие за вътрешен контрол с цел увеличаване на осведомеността за вътрешния контрол в рамките на Органа. Освен това в работния план за 2007 г. са включени самооценка на вътрешния контрол и оценка на корпоративния риск на високо ниво.

9.

Окончателните плащания, на които е извършена проверка, са осъществени в началото на 2006 г., като въпреки това, за да оцени точността и изчерпателността на подадената от доставчика финансова информация, през първото тримесечие на 2007 г. Органът разшири екипа за финансови проверки с още двама служители, а през второто тримесечие на 2007 г. въведе контролни списъци.

10.

През ноември 2006 г. управата на Органа прие точен план за набиране на служители за 2007 г., така че Органът да има възможност да назначи броя служители, предвиден в учредителния му план.

11.

Въпросните процедури за обществени поръчки не са скорошни, някои от тях бяха започнати още през 2004 г., а договорите по други бяха възложени едва през 2005 и 2006 г. Органът продължава да подобрява спазването на приложимите правила за обществени поръчки, по-специално чрез разширяване на звеното за централна подкрепа, актуализиране на ръководствата, а от 2007 г. и като назначи нов служител, който подпомага работата по процедурите за обществени поръчки. Освен това Органът положи значителни усилия да обучи служителите си по въпроси, свързани с обществените поръчки (през 2006 и 2007 г. бяха организирани различни общи и тематични обучения, в които се включиха над 100 служители).


Top