Choose the experimental features you want to try

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Document 52009AE0618

    Становище на Европейския икономически и социален комитет относно Предложение за решение на Европейския парламент и на Съвета от […] г. за създаване на програма на Общността за подкрепа на специфични дейности в областта на финансовите услуги, финансовото отчитане и одита

    OB C 228, 22.9.2009, p. 75–77 (BG, ES, CS, DA, DE, ET, EL, EN, FR, IT, LV, LT, HU, MT, NL, PL, PT, RO, SK, SL, FI, SV)

    22.9.2009   

    BG

    Официален вестник на Европейския съюз

    C 228/75


    Становище на Европейския икономически и социален комитет относно „Предложение за решение на Европейския парламент и на Съвета от […] г. за създаване на програма на Общността за подкрепа на специфични дейности в областта на финансовите услуги, финансовото отчитане и одита“

    COM(2009) 14 окончателен – 2009/0001 (COD)

    2009/C 228/13

    На 3 февруари 2009 г. Съветът реши, в съответствие с член 95 от Договора за създаване на Европейската общност, да се консултира с Европейския икономически и социален комитет относно

    Предложение за решение на Европейския парламент и на Съвета от […] г. за създаване на програма на Общността за подкрепа на специфични дейности в областта на финансовите услуги, финансовото отчитане и одита

    На 24 февруари 2009 г. Бюрото на Комитета възложи на специализирана секция „Единен пазар, производство и потребление“ да подготви работата на Комитета по този въпрос.

    Предвид неотложното естество на работата, на 452-ата си пленарна сесия на 24 и 25 март 2009 г. Европейският икономически и социален комитет реши да определи г-н BURANI за главен докладчик и прие настоящото становище с 95 гласа „за“, 3 гласа „против“ и 14 гласа „въздържал се“.

    1.   Резюме и заключения

    1.1

    Протичащата финансова криза налага преразглеждане на целия набор от стандарти, регулиращи финансовата дейност; в областта на надзора, докладът на група, ръководена от г-н Jacques de Larosière, дава набор от препоръки, които в същото време представляват внимателен анализ на слабостите, присъщи на нормите и поведението от миналото.

    1.2

    Разглежданото предложение на Комисията е в съзвучие с препоръките и в известен смисъл ги изпреварва: насочват се общностни средства за субсидиране на трите структури, предоставящи технически и правни инструменти на надзорните органи: Европейската консултативна група за финансова отчетност (ЕКГФО), Фондацията на Комитета по международни счетоводни стандарти (ФКМСС) и Надзорния съвет за отчитане и отразяване на обществения интерес (НСПИ). Тези субсидии имат за цел да гарантират независимостта на тези органи от външни влияния. ЕИСК изразява съгласието си, но насочва вниманието върху факта, че трите органа са били създадени от професионалисти и за професионалисти, и не губят своя частен характер, дори и когато стандартите им се включат в общностното или международното законодателство. Разделянето на обществения интерес от дейността, извършвана в полза на професионалистите, се превръща в трудна задача.

    1.3

    Предвидени са и финансови средства за специфични дейности, извършвани от комитетите за надзор (органи за консултации и подкрепа, създадени от Комисията и съставени от представители на надзорните органи на държавите-членки). Специфичните дейности се изразяват в обучение на персонала на самите органи и в управление на проекти за информационни технологии. ЕИСК изразява недоумението си по този въпрос: при положение, че бенефициерите на обучението и проектите са държавите-членки, не е ясно защо трябва да се използват средства на Общността.

    2.   Въведение

    2.1

    Финансовата криза, през която преминава светът, причини и продължава да причинява бедствия, чийто обхват все още не е напълно оценен, но който със сигурност е изключително широк. Наред с тежките последици в икономически и социален план, тя оказа само един положителен ефект: наложи се сериозно да се преразгледат принципите, върху които досега се основаваше финансовият сектор, както и увереността, която притъпи усета за риска, присъщ на всички финансови дейности.

    2.2

    Такова преразглеждане предполага всички засегнати от кризата да извършат искрена самокритика на поведението, оценките и действията си: лицата от финансовата сфера, законодателите, контролните органи, агенциите за кредитен рейтинг, икономистите, всички носят част от отговорността. От друга страна, никой не пое индивидуална и пълна отговорност: настоящите събития и споменът от миналите действия показват, че кризата е плод на редица взаимосвързани причини и последствия.

    2.3

    Между многобройните причини за кризата особено изпъква липсата на надзор: правилата изглеждаха добре определени, но се оказаха неподходящи за справяне с вече добре известните събития и още по-малко за тяхното предвиждане; а в някои случаи дори ги причиниха. Разглеждането на този въпрос и препоръките за наваксване на тези пропуски са обект на доклада на групата на г-н de Larosière. В духа на препоръките и изпреварвайки ги с похвална своевременност, Комисията представи предложение, което има за цел създаването на програма на Общността за подкрепа на дейностите за предоставяне на инструменти, които позволяват да се подобри ефикасността на надзора върху финансовите дейности.

    2.4

    Програмата предвижда субсидии за три правни структури, които предоставят технически и правни инструменти на надзорните органи, работещи съответно в областта на надзора на: пазарите на ценни книжа, банковата дейност и застрахователното и професионално пенсионно осигуряване. Трите правни структури са: в областта на финансовото отчитане - Европейската консултативна група за финансова отчетност (ЕКГФО) и Фондацията на Комитета по международни счетоводни стандарти (ФКМСС); в областта на одита - Надзорният съвет за отчитане и отразяване на обществения интерес (НСПИ).

    2.5

    Предвиждат се и финансови средства за специфични дейности на комитетите на надзорните органи. Тези комитети са създадени от Комисията, независими консултативни органи, които не са юридически лица, притежават компетенции в трите гореспоменати области и са съставени от националните надзорни органи. Тези органи са място за дебати, размисъл и консултации с Комисията и „допринасят за последователното и своевременното прилагане на общностното законодателство в държавите-членки“. Трите комитета не са юридически лица; за да могат да сключват договори с трети лица, беше необходимо да се създаде за всеки от тях структура за подкрепа, която да е юридическо лице, във всяка страна, в която е седалището на комитетите: в Обединеното кралство - за Комитета на европейските банкови надзорници (CEBS), във Франция - за Европейския комитет на регулаторите на ценни книжа (CESR), в Германия - за Комитета на европейските органи за застрахователен надзор и надзор на схемите за професионални пенсии (CEIOPS).

    3.   Бележки и коментари

    3.1   Комитетът одобрява инициативата на Комисията, с която се цели предоставянето на все по-усъвършенствани инструменти за надзор на финансовия сектор, в духа на препоръките на групата, ръководена от г-н de Larosière; освен това, Комитетът отбелязва, че не съществува никакво нововъведение, нито по отношение на задачата и функциите на трите правни структури, за които са предназначени субсидиите, нито по отношение на комитетите, на които се предоставят финансови средства. Следователно, финансовият принос служи за подобряване на настоящото положение: свидетелство, че структурите сами по себе си вдъхват доверие, но така също и че необходимостта от подобряване и усъвършенстване на тяхната дейност е осезателна.

    3.2   Двата органа, действащи в областта на финансовото отчитане, ФКМСС и ЕКГФО, са източник на висококачествени международни принципи в областта на счетоводството, частично транспонирани в общностното законодателство. Според Комисията те гарантират „на инвеститори, кредитори и други заинтересовани лица достъп до навременна, надеждна и релевантна информация за финансовото състояние на дружествата“. Тези твърдения бяха опровергани от фактите: преди започването на каквато и да било реформа е необходимо отговорните лица да отговорят на въпроса дали провалът е бил обусловен от пропуски в счетоводните принципи или от тяхното неправилно прилагане.

    3.2.1   Комисията ясно подчертава, че в най-деликатния сектор, в който се проявиха най-големите пропуски, а именно секторът на пазара на ценни книжа, където се прилагат стандартите на ФКМСС и ЕКГФО, независимостта от „неправомерно влияние от страна на заинтересовани страни“ и от „недиверсифицирано, доброволно финансиране от заинтересованите страни“ е от ключова важност и е едно от основанията за субсидиите. В миналото този въпрос беше повдигнат от Съвета по икономически и финансови въпроси и от Европейския парламент, но днес възниква друг въпрос: тъй като тези институции се нуждаят от средства за изпълнение на деликатните си функции, дали една „субсидия“ е достатъчна, за да се гарантира тяхната независимост? ЕИСК смята, че този въпрос заслужава да се обмисли по-задълбочено.

    3.3   Същото важи и за сферата на одита, във връзка със субсидията, отпусната на НСПИ, надзорния орган за процеса на приемане на МСО (международните стандарти за одит), и за други дейности от обществен интерес, провеждани от МФС (Международната федерация на счетоводителите). Възможното включване на принципите на МСО в правото на Общността (директива 2006/43/ЕО) оправдава интереса за неутралност на стандартите и присъствието на Комисията, с двама членове от десет, в ръководните органи на НСПИ.

    3.4   В заключение на темата за „субсидиите“, ЕИСК споделя мнението на Комисията относно необходимостта на различните органи, отговорни за международните стандарти, да се предоставят достатъчно средства, за да се гарантира функционирането и независимостта им. Този аспект се споменава многократно, понякога недвусмислено, понякога не толкова, което е ясен знак за съществуването на проблем в същината: тези органи са били създадени от професионалисти с цел да предоставят норми и стандарти, предназначени за самите професионалисти; частният им характер не се променя, дори и когато нормите и стандартите им се включат в публичното законодателство. В такъв случай разделянето, в рамките на самия орган, на обществения интерес от дейността, извършвана в полза на професионалистите, се превръща в трудна задача, тъй като същите законно осъществяват контрола над тази дейност.

    3.5   Финансовите средства за комитетите за надзор са предназначени по–специално за дейности по обучение на персонала на националните органи и за управление на проекти за информационни технологии. Както вече беше споменато, тези комитети са независими консултативни органи, създадени от Комисията и съставени от националните органи. Обучението на персонала (препоръка 19 от доклада на групата на г-н de Larosière) и управлението на проекти със сигурност представляват важна задача, която, освен това, е напълно в полза на държавите-членки: ЕИСК не вижда защо тези дейности да не се финансират от самите държави-членки, вместо със средства на Общността.

    3.6   В заключение на предложението си, Комисията смята, че трябва да включи критерий за гъвкавост при определянето на адресатите на субсидиите: след по-задълбочено обсъждане на начините за справяне с кризата би могло да се окаже, че е необходимо да се създадат нови органи или да се предоставят нови задачи на вече съществуващите, както може да се наложи и към вече определените бенефициери да се прибавят нови. ЕИСК не възразява, но привлича вниманието към необходимостта да се избегне ненужното увеличаване на броя на включените в програмата органи: по-добре е да се разширят, доколкото е възможно, функциите на съществуващите органи.

    Брюксел, 24 март 2009 година

    Председател на Европейския икономически и социален комитет

    Mario SEPI


    Top