Choose the experimental features you want to try

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Document 32022R2301

    Регламент за изпълнение (ЕС) 2022/2301 на Комисията от 23 ноември 2022 година за определяне на графика на запълване с междинни цели за 2023 г. за всяка държава членка, която има подземни съоръжения за съхранение на газ на територията си, пряко свързани с нейната пазарна зона (текст от значение за ЕИП)

    C/2022/8593

    OB L 305, 25.11.2022, p. 5–8 (BG, ES, CS, DA, DE, ET, EL, EN, FR, GA, HR, IT, LV, LT, HU, MT, NL, PL, PT, RO, SK, SL, FI, SV)

    Legal status of the document In force

    ELI: http://data.europa.eu/eli/reg_impl/2022/2301/oj

    25.11.2022   

    BG

    Официален вестник на Европейския съюз

    L 305/5


    РЕГЛАМЕНТ ЗА ИЗПЪЛНЕНИЕ (ЕС) 2022/2301 НА КОМИСИЯТА

    от 23 ноември 2022 година

    за определяне на графика на запълване с междинни цели за 2023 г. за всяка държава членка, която има подземни съоръжения за съхранение на газ на територията си, пряко свързани с нейната пазарна зона

    (текст от значение за ЕИП)

    ЕВРОПЕЙСКАТА КОМИСИЯ,

    като взе предвид Договора за функционирането на Европейския съюз,

    като взе предвид Регламент (ЕС) 2017/1938 на Европейския парламент и на Съвета от 25 октомври 2017 г. относно мерките за гарантиране на сигурността на доставките на газ и за отмяна на Регламент (ЕС) № 994/2010 (1), и по-специално член 6а, параграф 7, третата алинея от него,

    като има предвид, че:

    (1)

    Вследствие на военното нападение на Русия над Украйна, изправен пред възможността за продължително прекъсване или дори прекратяване на доставките на газ от Русия, Съюзът предприе начинания за повишаване на готовността си за такива прекъсвания, за да защити гражданите и икономиката си.

    (2)

    В този контекст бе приет Регламент (ЕС) 2022/1032 на Европейския парламент и на Съвета (2) с цел осигуряване на запълването на подземните съоръжения за съхранение на газ (газохранилища) за зимния период на 2022–2023 г. и след това.

    (3)

    За 2023 г. и следващите години по силата на член 6а, параграф 7, първата алинея от Регламент (ЕС) 2017/1938 всяка държава членка с подземни съоръжения за съхранение на газ трябва да подаде до Комисията – до 15 септември на предходната година, в обобщен вид – проект на график на запълване с междинни цели за февруари, май, юли и септември, включително техническа информация, за подземните съоръжения за съхранение на газ на своята територия, пряко свързани с нейната пазарна зона. Графикът на запълване и междинните цели се основават на средния процент на запълване през предходните пет години.

    (4)

    В член 6а, параграф 7, третата алинея от Регламент (ЕС) 2017/1938 се предвижда, че въз основа на техническата информация, предоставена от всяка държава членка, и като взема предвид оценката на Координационната група по природния газ (КГПГ), Комисията трябва да приема актове за изпълнение за определяне на графика на запълване на всяка държава членка – до 15 септември на предходната година и в съответствие с процедурата по разглеждане по член 18а, параграф 2 от същия регламент. Комисията се подпомага от комитет по комитология, предвиден в член 18а, параграф 1 от Регламент (ЕС) 2017/1938 – Комитета по съхранението на природен газ.

    (5)

    До 15 ноември 2022 г. Комисията трябва да приеме актове за изпълнение за определяне на графиците на запълване с междинни цели за 2023 г. за държавите членки с подземни съоръжения за съхранение на газ. Предвид на времевите ограничения за приемането на тези актове за изпълнение, за всички засегнати държави членки следва да се приеме един общ акт за изпълнение.

    (6)

    С оглед на високата неопределеност по отношение на общата сигурност на положението с доставките на газ и развитието на търсенето и предлагането на газ в Съюза и отделните държави членки, различните сценарии за потреблението според зимните температури и мащаба на доброволните мерки за намаляване на търсенето (потреблението), прилагани от държавите членки на основание на член 3 от Регламент (ЕС) 2022/1369 (3), графиците на запълване, определени в настоящия регламент, следва да включват технически осъществими минимални междинни цели, които дават възможност на държавите членки да постигнат целта за запълването на равнище 90 % до 1 ноември 2023 г.

    (7)

    Графиците на запълване следва, доколкото е възможно, да бъдат съобразени с графиците, предадени от държавите членки, и да се основават на средния процент на запълване през предходните пет години. Техническата осъществимост на междинните цели, определени в настоящия регламент, следва да отговаря и на кривата на съвкупната нагнетателна способност на обектите за съхранение на всяка държава членка. Тези цели следва да бъдат определени по такъв начин, че да се обезпечи сигурността на доставките на газ на равнището на Съюза, като същевременно се предотврати ненужната тежест за държавите членки, участниците на пазара на газ, операторите на системи за съхранение и клиентите, без неоправдано да се нарушава конкуренцията между съоръженията за съхранение, разположени в съседните държави членки.

    (8)

    Междинната цел за 1 февруари 2023 г. е важна междинна цел за сигурността на доставките през зимните периоди на 2022–2023 г. и 2023–2024 г. Определянето на тази цел на средно равнище от 45 % за Съюза е предназначено за обезпечаване на сигурността на доставките през декември 2022 г. и януари 2023 г., когато търсенето на газ е високо, като същевременно се предотвратява изпразването на съоръженията за съхранение през февруари и март 2023 г. В частност, следва да се предвиди възможност за гъвкавост през първите зимни месеци, ако зимата се окаже по-студена от средното. Държавите членки обаче следва да се стремят колективно да запълнят 55 % от вместимостта на подземните съоръжения за съхранение на газ в Съюза, ако зимните месеци не са по-студени от средното.

    (9)

    По силата на Регламент (ЕС) 2017/1938 степените на запълване, които остават най-много с пет процентни пункта под целта, се смятат за отговарящи на целите на посочения регламент. Когато степента на запълване на държава членка е с повече от пет процентни пункта по-ниска от степента в нейния график на запълване, компетентният орган следва незабавно да предприеме ефективни мерки за увеличаването ѝ. Държавите членки следва да информират Комисията и КГПГ относно тези мерки.

    (10)

    За държавите членки, попадащи под действието на член 6а, параграф 3 от Регламент (ЕС) 2017/1938, целта за запълването следва да се намали с количеството на газа, който е бил доставен на трети държави през референтния период 2016 – 2021 г., ако средното количество на доставения газ е било повече от 15 Twh годишно през периода на изтегляне на газ от съоръженията за съхранение (октомври – април).

    (11)

    Европейската комисия обяви създаването на Енергийната платформа на ЕС, наред с другото осигурявайки – за евентуалното съвместно закупуване на газ – механизъм, одобрен от Европейския съвет в заключенията му от 30 и 31 май 2022 г. Съвместното закупуване може да допринесе за изравняване на достъпа на предприятията в целия ЕС до нови или алтернативни източници на газ при по-добри условия. В частност, обединяването на търсенето би могло да помогне на държавите членки да смекчат предизвикателствата за сезона на запълване 2023–2024 г., създавайки възможност – в рамките на ограниченията на законодателството за защита на конкуренцията – за подкрепа за по-добре съгласувано управление на запълването и съхранението и спомагайки за предотвратяване на прекомерното нарастване на цените, причинявано и от несъгласуваното запълване на съоръженията за съхранение.

    (12)

    Държавите членки следва да постигнат целта за запълването на равнище 90 % от капацитета на съоръженията си за съхранение по член 6а, параграф 1 от Регламент (ЕС) 2017/1938, в т.ч. чрез обединяване на търсенето и участие в механизмите за съвместно закупуване, както е предвидено в Съобщението на Комисията от 18 октомври 2022 г.

    (13)

    При запълването на съоръженията за съхранение, с оглед на предизвикателствата за сезона на запълване през 2023 г., държавите членки следва да се възползват максимално от всички налични средства за съгласуване на равнището на ЕС. Използването на Енергийната платформа на ЕС за обединяване на търсенето с цел евентуално съвместно закупуване на газ може да допринесе за по-успешно съгласуване на запълването на съоръженията за съхранение. Например, държавите членки следва вече да се готвят за участие в обединяването на търсенето с количества, най-малко равни на 15 % от общото количество, необходимо за постигане на целта от 90 %.

    (14)

    Графиците на запълване следва също така да бъдат съобразени с оценката на Координационната група по природния газ, с която бе извършена консултация по време на събранието ѝ на 21 октомври 2022 г.

    (15)

    Като се има предвид необходимостта графиците на запълване за 2023 г. да бъдат определени до 15 ноември 2022 г., настоящият регламент следва да влезе в сила в деня след деня на публикуването му в Официален вестник на Европейския съюз.

    (16)

    Мерките, предвидени в настоящия регламент, са в съответствие със становището на Комитета по съхранението на природен газ,

    ПРИЕ НАСТОЯЩИЯ РЕГЛАМЕНТ:

    Член 1

    Графици на запълване за 2023 г.

    Графиците на запълване с междинни цели за 2023 г. за държавите членки с подземни съоръжения за съхранение на тяхната територия, пряко свързани с пазарната им зона, са определени в приложението.

    Член 2

    Влизане в сила и прилагане

    Настоящият регламент влиза в сила в деня след деня на публикуването му в Официален вестник на Европейския съюз.

    Настоящият регламент е задължителен в своята цялост и се прилага пряко във всички държави членки.

    Съставено в Брюксел на 23 ноември 2022 година.

    За Комисията

    Председател

    Ursula VON DER LEYEN


    (1)  ОВ L 280, 28.10.2017, стр. 1.

    (2)  Регламент (ЕС) 2022/1032 на Европейския парламент и на Съвета от 29 юни 2022 г. за изменение на регламенти (ЕС) 2017/1938 и (ЕО) № 715/2009 във връзка със съхранението на газ (OВ L 173, 30.6.2022 г., стр. 17).

    (3)  Регламент (ЕС) 2022/1369 на Съвета от 5 август 2022 г. относно координирани мерки за намаляване на търсенето на газ (ОВ L 206, 8.8.2022 г., стр. 1).


    ПРИЛОЖЕНИЕ

    Графици на запълване с междинни цели за запълването за 2023 г. за държавите членки с подземни съоръжения за съхранение на газ (1)

    Държава членка

    Междинна цел за 1 февруари

    Междинна цел за 1 май

    Междинна цел за 1 юли

    Междинна цел за 1 септември

    AT

    49 %

    37 %

    52 %

    67 %

    BE

    30 %

    5 %

    40 %

    78 %

    BG

    45 %

    29 %

    49 %

    71 %

    CZ

    45 %

    25 %

    30 %

    60 %

    DE

    45 %

    10 %

    30 %

    65 %

    DK

    45 %

    40 %

    60 %

    80 %

    ES

    59 %

    62 %

    68 %

    76 %

    FR

    41 %

    7 %

    35 %

    81 %

    HR

    46 %

    29 %

    51 %

    83 %

    HU

    51 %

    37 %

    65 %

    86 %

    IT

    45 %

    36 %

    54 %

    72 %

    LV

    45 %

    41 %

    63 %

    90 %

    NL

    49 %

    34 %

    56 %

    78 %

    PL

    45 %

    30 %

    50 %

    70 %

    PT

    70 %

    70 %

    80 %

    80 %

    RO

    40 %

    41 %

    67 %

    88 %

    SE

    45 %

    5 %

    5 %

    5 %

    SK

    45 %

    25 %

    27 %

    67 %


    (1)  Приложението е обвързано с пропорционалните задължения на всяка държава по силата на Регламент (ЕС) 2017/1938, в частност членове 6а, 6б и 6в от него. За държавите членки, попадащи под действието на член 6а, параграф 2, пропорционалната междинна цел се изчислява чрез умножаване на стойността, посочена в таблицата, по границата от 35 % и разделяне на произведението на 90 %.


    Top