Choose the experimental features you want to try

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Document 32022H1341

    Препоръка (ЕС) 2022/1341 на Комисията от 23 юни 2022 година относно доброволни изисквания за показателите на рентгеновото оборудване, използвано на обществено достъпни места (с изключение на въздухоплаването)

    C/2022/4179

    OB L 201, 1.8.2022, p. 63–70 (BG, ES, CS, DA, DE, ET, EL, EN, FR, GA, HR, IT, LV, LT, HU, MT, NL, PL, PT, RO, SK, SL, FI, SV)

    ELI: http://data.europa.eu/eli/reco/2022/1341/oj

    1.8.2022   

    BG

    Официален вестник на Европейския съюз

    L 201/63


    ПРЕПОРЪКА (ЕС) 2022/1341 НА КОМИСИЯТА

    от 23 юни 2022 година

    относно доброволни изисквания за показателите на рентгеновото оборудване, използвано на обществено достъпни места (с изключение на въздухоплаването)

    ЕВРОПЕЙСКАТА КОМИСИЯ,

    като взе предвид Договора за функционирането на Европейския съюз, и по-специално член 292 от него,

    като има предвид, че:

    (1)

    С изключение на областта на гражданското въздухоплаване, понастоящем правото на Съюза не предвижда хармонизирани изисквания за показателите на рентгеновото оборудване, използвано за откриване на заплахи на обществено достъпни места. Тези изисквания се различават в отделните държави членки, което води до неравномерни и невинаги достатъчно високи нива на защита на обществеността от заплахи за сигурността. Терористите и другите престъпници могат да използват произтичащите от това уязвимости, включително за организиране на нападения или извършване на други престъпни дейности в държави членки с по-ниско ниво на сигурност на обществено достъпните места.

    (2)

    Терористичните нападения, извършени на различни места в Съюза през последните години, се случиха предимно на обществено достъпни места и техни мишени бяха случайни минувачи. С цел да се допринесе за постигането на достатъчно високо ниво на защита от терористични нападения и заплахи за сигурността на обществено достъпни места в целия Съюз, на равнището на Съюза следва да бъдат установени доброволни изисквания за показателите на рентгеновото оборудване.

    (3)

    Оборудването за откриване на заплахи, включително рентгеновото оборудване, използвано в областта на гражданското въздухоплаване, е предмет на подробни изисквания, определени в Решение за изпълнение C(2015) 8005 на Комисията (1). Тези изисквания са добре определени и чрез тях се осигурява високо и равномерно ниво на защита в областта на сигурността на гражданското въздухоплаване. Поради това тази област не следва да бъде обхваната от настоящата препоръка. Освен това, за да има по-голяма яснота, следва да се поясни, че настоящата препоръка не засяга актовете на правото на Съюза, които уреждат аспектите на безопасността на рентгеновото оборудване.

    (4)

    В Програмата за борба с тероризма за ЕС (2) Комисията се ангажира да подкрепи разработването на доброволни изисквания за технологиите за откриване на заплахи, за да се гарантира, че те откриват заплахите за сигурността, които трябва да откриват, като се запазва свободата на движение на хората. В изпълнение на този ангажимент Комисията създаде техническа работна група относно изискванията за показателите при откриването на заплахи, съставена от експерти от държавите членки, производители и служители от редица служби на Комисията, и поиска от нея да съдейства при разработването на доброволни изисквания за показателите на рентгеновото оборудване на равнището на Съюза. Настоящата препоръка, и по-специално съдържащите се в нея доброволни изисквания, свързани с продуктовата документация и ефективността на рентгеновото оборудване, се основават на подготвителната работа, извършена от тази работна група.

    (5)

    Доброволните изисквания за показателите, съдържащи се в настоящата препоръка, следва да се използват от държавите членки при обществени поръчки за рентгеново оборудване, предназначено да се използва за откриване на заплахи за сигурността на обществено достъпни места.

    (6)

    Настоящата препоръка, която няма задължителна сила, не трябва да се тълкува като изискване към държавите членки да закупят или използват определено рентгеново оборудване за откриване на заплахи за сигурността на обществено достъпни места. Решенията какво оборудване да се закупи или използва на дадено обществено достъпно място следва да продължат да се вземат изключително от държавите членки в съответствие с правото на Съюза. Настоящата препоръка следва по-скоро да има за цел да насърчи използването на доброволните изисквания за показателите, съдържащи се в нея, в контекста на дейностите на държавите членки по възлагане на обществени поръчки, така че да допринесе за постигането на еквивалентно и високо ниво на показателите при откриването на заплахи за сигурността чрез рентгеновото оборудване, използвано от органите на държавите членки на обществено достъпни места в целия Съюз.

    (7)

    Доброволните изисквания за показателите, съдържащи се в настоящата препоръка, не трябва да се тълкуват като предназначени да заменят националните стандарти за показателите на рентгеновото оборудване в държавите, в които съществуват такива национални стандарти. По-специално държавите членки следва да продължат да могат да прилагат, в съответствие с правото на Съюза, по-строги изисквания за ефективността на рентгеновото оборудване, използвано за откриване на заплахи за сигурността на обществено достъпни места.

    (8)

    Настоящата препоръка следва да стимулира непряко производителите да се съобразяват с изискванията при бъдещото производство на рентгеново оборудване. Ето защо държавите членки следва да изискват в документацията за обществена поръчка на рентгеново оборудване, което ще се използва за откриване на заплахи за сигурността на обществено достъпни места, оферентите да включват в офертата продуктовата документация и декларацията за съответствие въз основа на собствената методика на производителя за доказване на съответствието на рентгеновото оборудване с доброволните изисквания за показателите, съдържащи се в настоящата препоръка.

    (9)

    Използването на рентгеново оборудване на обществено достъпни места може да създаде предизвикателства от гледна точка на правото на защита на поверителността и личните данни. По отношение на всички дейности, свързани с използването на въпросното рентгеново оборудване, включително закупуването и експлоатацията на оборудването и всякакви последващи дейности по обработване, от решаващо значение е да се ограничи в максимална възможна степен вмешателството и при всички случаи да се действа съгласно съответните актове на правото на Съюза, по-специално Регламент (ЕС) 2016/679 на Европейския парламент и на Съвета (3), Директива (ЕС) 2016/680 на Европейския парламент и на Съвета (4) и Хартата на основните права на Европейския съюз.

    (10)

    Като се имат предвид по-специално съответните технологични разработки в областта на откриването на заплахи за сигурността, доброволните изисквания за показателите на рентгеново оборудване, съдържащи се в настоящата препоръка, следва да подлежат на преглед и корекции, когато е необходимо. Поради това Комисията, с помощта на техническата работна група по изискванията за показателите при откриването на заплахи, ще следи отблизо технологичните и другите съответни разработки и редовно ще оценява необходимостта от корекции на настоящата препоръка.

    (11)

    В интерес на ефективността и прозрачността държавите членки следва да бъдат насърчени да изпълнят настоящата препоръка и да представят на Комисията доклад за своите мерки за изпълнение в приемлив срок.

    (12)

    Въз основа на тези доклади и всякаква друга значима информация, след подходящ период от време Комисията ще оцени напредъка, постигнат при изпълнението на настоящата препоръка, с оглед, наред с другото, да се прецени дали са необходими правни актове на Съюза със задължителна сила по тази материя,

    ПРИЕ НАСТОЯЩАТА ПРЕПОРЪКА:

    1.

    За целите на настоящата препоръка се прилагат следните определения:

    а)

    „рентгеново оборудване“ означава радиографски рентгенови скенери, използвани за физически контрол, целящи откриването на заплаха за сигурността, с които се генерира псевдоцветно изображение въз основа на измерени промени в рентгеновото лъчение, което преминава през сканираните предмети, представляващи интерес;

    б)

    „откриване на заплаха за сигурността“ означава определянето на наличието или отсъствието на едно или няколко представляващи интерес вещества или предмета, които могат да бъдат използвани за предизвикване на заплахи за сигурността, като взривни вещества, опасни химикали, огнестрелни оръжия или остри предмети;

    в)

    „изисквания за показателите“ означават техническите спецификации, на които трябва да отговаря рентгеновото оборудване, предназначени да гарантират, че оборудването изпълнява адекватно своите функции за откриване на заплахи за сигурността;

    г)

    „продуктова документация“ означава документацията на хартиен или електронен носител, придружаваща рентгеновото оборудване;

    д)

    „обществено достъпно място“ означава всяко физическо място, което е достъпно за обществеността, независимо дали този достъп може да е подчинен на определени условия;

    2.

    Държавите членки следва да изискват в документацията за обществена поръчка на рентгеново оборудване, което ще се използва за откриване на заплахи за сигурността на обществено достъпни места, оферентът да включи в офертата продуктовата документация, посочена в точка 1 от приложението.

    3.

    Държавите членки следва да гарантират, че рентгеновото оборудване, което те закупуват за целите на откриването на заплахи за сигурността на обществено достъпни места, отговаря на изискванията за показателите, посочени в точка 2 от приложението, освен когато действат в областта на гражданското въздухоплаване.

    4.

    Държавите членки следва да изискват в документацията за обществена поръчка на рентгеново оборудване, което ще се използва за откриване на заплахи за сигурността на обществено достъпни места, оферентът да включи в офертата декларация за съответствие с изискванията за показателите, издадена от производителя въз основа на собствената му методика.

    5.

    До 23 юни 2023 г. държавите членки следва да предприемат необходимите мерки в съответствие с правото на Съюза, за да изпълнят настоящата препоръка.

    6.

    Държавите членки следва да докладват на Комисията своите мерки за изпълнение до 23 декември 2023 г.

    Съставено в Брюксел на 23 юни 2022 година.

    За Комисията

    Ylva JOHANSSON

    Член на Комисията


    (1)  Решение за изпълнение C(2015) 8005 на Комисията за установяване на подробни мерки за прилагането на общите основни стандарти за сигурност във въздухоплаването, съдържащи информация съгласно член 18, буква а) от Регламент (ЕО) № 300/2008.

    (2)  Съобщение на Комисията до Европейския парламент, Европейския съвет, Съвета, Европейския икономически и социален комитет и Комитета на регионите. Програма за борба с тероризма за ЕС: предвиждане, предотвратяване, защита, ответни действия, (COM(2020) 795 final).

    (3)  Регламент (ЕС) 2016/679 на Европейския парламент и на Съвета от 27 април 2016 г. относно защитата на физическите лица във връзка с обработването на лични данни и относно свободното движение на такива данни и за отмяна на Директива 95/46/ЕО (Общ регламент относно защитата на данните) (ОВ L 119, 4.5.2016 г., стр. 1).

    (4)  Директива (ЕС) 2016/680 на Европейския парламент и на Съвета от 27 април 2016 г. относно защитата на физическите лица във връзка с обработването на лични данни от компетентните органи за целите на предотвратяването, разследването, разкриването или наказателното преследване на престъпления или изпълнението на наказания и относно свободното движение на такива данни, и за отмяна на Рамково решение 2008/977/ПВР на Съвета (ОВ L 119, 4.5.2016 г., стр. 89).


    ПРИЛОЖЕНИЕ

    Продуктова документация на продукта и изисквания за ефективност при използване на рентгеново лъчение

    Термини и определения

    За целите на настоящото приложение се прилагат следните термини и определения:

    (1)

    „Оперативна концепция (CONOPS)“: документ, в който са описани характеристиките на оборудването и правилната(ите) оперативна(и) процедура(и);

    (2)

    „Аларма за мрак“: визуална индикация, подавана към оператора в случаите, когато рентгеновото оборудване не може да проникне напълно в сканиран обект (известно също като „аларма за екраниране“ или „аларма за мрак“);

    (3)

    „Двойноенергийна“: използването на зависимото от енергията затихване на рентгеновите лъчи в различни материали за определяне на ефективния атомен номер на сканираните материали, прилагано обикновено за разграничаване между органичен и неорганичен материал;

    (4)

    „Двустранен изглед“: Рентгеново оборудване, при което откриването с рентгеново лъчение се осъществява при два различни ъгъла, чрез завъртане от най-малко 60°, но не повече от 90°, за получаване на два едновременни изгледа на сканирани обекти;

    (5)

    „Подобряване на контурите“: филтър за обработка на изображения, който усилва контраста на контурите на изображението в опит да се подобри неговата видима острота;

    (6)

    „Ефективен атомен номер“: реално (нецяло) число, описващо хипотетичен единичен елемент, който би показал много подобно затихване на рентгеновите лъчи като сканирания обект, включващ различни елементи;

    (7)

    „Неорганичен материал“: в контекста на скрининг с рентгеново лъчение за целите на сигурността, материал с ефективен атомен номер, по-голям от 10;

    (8)

    „Множество изгледи“: рентгеново оборудване, при което откриването с рентгеново лъчение е реализирана под различни ъгли, с цел получаване на различни изгледи на сканирани обекти в даден момент;

    (9)

    „Органичен материал“: в контекста на скрининг с рентгеново лъчение за целите на сигурността, материал с ефективен атомен номер, по-малък от 10;

    (10)

    „Проектиране на изображения на опасни обекти (ТIP)“: софтуерна функция, използвана при скрининг с рентгеново лъчение за обединяване на предварително записано сканиране на обект, представляващ опасност, с оперативно сканиране с цел създаване на реалистично комбинирано изображение, представяно на оператора в почти реално време.

    1.    Продуктова документация

    Рентгеновото оборудване, което ще се използва за откриване на заплахи за сигурността на обществено достъпни места, трябва да бъде доставено придружено с документация (на хартиен и/или електронен носител), съдържаща следната информация:

    1.1.   Физически размери на оборудването

    габаритните размери трябва да бъдат изразени като дължина (L) x ширина (W) x височина (H) в милиметри (mm),

    размерът на тунела трябва да бъде изразен като дължина (L) x ширина (W) в милиметри (mm),

    максималният размер на обекта, който може да бъде сканиран, трябва да бъде изразен като дължина (L) x ширина (W) в милиметри (mm),

    максималното натоварване на лентовия транспортьор трябва да бъде равномерно разпределено и изразено в килограми (kg),

    височината на лентовия транспортьор (H) трябва да бъде изразена в милиметри (mm).

    1.2.   Тегло на оборудването

    Общото тегло на рентгеновото оборудване трябва да бъде изразено в килограми (kg). Теглото на оборудването трябва да отчита само рентгеновата апаратна част и да не включва допълнителни елементи, като лентата на транспортьора.

    1.3.   Пропускателна способност

    Пропускателната способност трябва да бъде изразена като скорост на лентовия транспортьор в метри в секунда (m/s).

    1.4.   Захранване и консумация на електроенергия

    захранването на рентгеновото оборудване трябва да бъде изразено в променливо напрежение (~) с допуск ± 10 %,

    консумираната мощност трябва да бъде изразена в киловолтампери (kVA).

    1.5.   Генератор на рентгеново лъчение

    трябва да се посочи броят на генераторите (напр. единични, двойни, множество),

    анодното напрежение трябва да бъде изразено в киловолти (kV),

    токът на снопа трябва да бъде изразен в милиампери (mA),

    трябва да бъде описана системата за охлаждане (напр. херметична маслена баня с принудителен въздушен поток).

    1.6.   Степен на защита IР

    Трябва да бъде посочена степента на защита IР съгласно IEC 60529.

    1.7.   Работна среда

    работната температура трябва да бъде изразена в градуси по Целзий (°C),

    температурата на съхранение трябва да бъде изразена в градуси по Целзий (°C),

    влажността трябва да бъде изразена в диапазон в % (без кондензация).

    1.8.   Система за транспортиране

    Трябва да се посочи дали оборудването включва система за транспортиране.

    1.9.   Проектиране на изображения на опасни обекти (ТIP)

    Трябва да се посочи дали системата е в състояние да осигури функционални възможности за проектиране на изображения на опасни обекти (TIP).

    1.10.   Изисквания за маркировка CE

    Оборудването трябва да бъде предоставено с цялата съответна документация, доказваща съответствие с изискванията, определени в действащото законодателство на ЕС, позволяващо поставяне на маркировка CE. Отговорността за определяне на правилата, приложими за продуктите, се поема от производителите. Съответните разпоредби могат да включват например:

    Директива 2006/42/ЕО относно машините,

    Директива 2014/35/ЕС относно съоръженията с ниско напрежение,

    Директива 2014/30/ЕС относно електромагнитната съвместимост.

    1.11.   Загуба на излъчване.

    Оборудването трябва да бъде предоставено с декларация, подписана от законен представител на производителя, че отговаря на всички изисквания за професионално облъчване и облъчване на населението с йонизиращи лъчения в съответствие с Директива 2013/59/Евратом на Съвета относно основните норми за безопасност за защита срещу опасностите, произтичащи от излагане на йонизиращо лъчение.

    1.12.   Инструкции за работа (оперативна концепция)

    Системата трябва да бъде предоставена с инструкции за работа, наричани също оперативна концепция (CONOPS).

    2.    Изисквания за показателите на рентгеновото оборудване

    Рентгеновото оборудване, което ще бъде използвано за откриване на заплахи за сигурността на обществено достъпни места, трябва да отговаря на следните изисквания за показателите:

    2.1.   Функции за подобряване на изображението

    Рентгеновото оборудване трябва да притежава следните функции за подобряване на изображението, показвано върху екрана:

    да може да увеличава мащаба най-малко двукратно за всяка част на изображението;

    да може да инвертира видеоизображение, т.е. да показва чернобяло изображение, при което бялото се вижда като черно, а черното като бяло);

    функция за подобряване на контурите.

    Всяка избрана функция трябва да се инициализира автоматично, при показване на следващия сканиран обект на оператора.

    2.2.   Аларми за мрак

    Рентгеновото оборудване трябва да генерира аларми за мрак, когато сканираните обекти не са напълно проницаеми за рентгенови лъчи.

    2.3.   Функция за цветово кодиране

    Оборудването трябва да позволява разграничаване на неорганични от органични вещества, като ги показва с различни цветове. Рентгеновото оборудване трябва да притежава следните функции за изображение за разграничаване на неорганични и органични материали:

    функция за неорганичен материал за подчертаване на неорганични материали.

    функция за органичен материал за подчертаване на органични материали.

    Спецификациите за цветово кодиране, на които трябва да отговаря рентгеновото оборудване, са посочени в Таблица 2.1.

    Таблица 2.1

    Функция за цветово кодиране

    Ефективен атомен номер на материала

    няма активирана функция за изображение

    активирана функция за органичен материал

    активирана функция за неорганичен материал

    0 < Zeff ≤ 10

    оранжев

    оранжев

    няма

    10 < Zeff ≤ 17

    зелен

    оранжев

    син/зелен

    Zeff > 17

    син

    няма

    син

    Когато органичният и неорганичният материал са един върху друг, рентгеновото оборудване трябва да показва органичния материал, когато е активирана функцията за органичен материал, съгласно посоченото в Таблица 2.2.

    Таблица 2.2

    Функция за цветово кодиране (разположени един върху друг органични/неорганични материали)

    Ефективен атомен номер на материала

    няма активирана функция за изображение

    активирана функция за органичен материал

    активирана функция за неорганичен материал

    органичен материал под алуминиева пластина

    зелен

    оранжев

    син/зелен

    органичен материал под стоманена пластина

    син

    оранжев

    син

    2.4.   Изпитвания за качество на изображението

    Изпитванията за качество на изображението за рентгеновото оборудване трябва да бъдат извършване с помощта на изпитвтелен образец за човешко възприятие (HP), описан в следния международен стандарт:

    ASTM F792-17e1, Стандартна практика за оценка на ефективността на визуализация в рентгенови системи за сигурност, ASTM International, West Conshohocken, PA, 2017, www.astm.org

    Качеството на изображението на рентгеновото оборудване трябва да бъде оценявано посредством следните девет изпитвания:

    2.4.1.   Тест 1: визуализация на проводници

    способността на рентгеновото оборудване да показва изображения, които могат да бъдат използвани от оператора за разпознаване на метални проводници.

    2.4.2.   Изпитване 2: полезно проникване (UP):

    способността на рентгеновото оборудване да създава изображение, позволяващо откриване, от оператор или алгоритъм, на проводници, скрити от блокиращ материал с различна дебелина.

    2.4.3.   Изпитване 3: пространствена разделителна способност

    способността на рентгеново оборудване да показва като отделни, близко разположени, висококонтрастни обекти.

    2.4.4.   Изпитване 4: обикновено проникване (SP):

    способността на рентгеновото оборудване да показва изображения, които могат да бъдат използвани от оператора за разпознаване на оловни цифри, които иначе биха били скрити от стоманен блокиращ материал.

    2.4.5.   Изпитване 5: визуализация на тънки органични обекти

    способността на рентгеновото оборудване да показва изображения, които могат да бъдат използвани от оператора за разпознаване на тънки обекти от органичен материал.

    2.4.6.   Изпитване 6: контрастна чувствителност за стомана

    способността на рентгеновото оборудване да показва изображения, които могат да бъдат използвани от оператора за разпознаване на плитки, кръгли вдлъбнатини в стомана.

    2.4.7.   Изпитване 7: разграничаване на материали

    способността на рентгеновото оборудване да показва изображения, които могат да бъдат използвани от оператора за разграничаване на материали с различни ефективни атомни номера.

    2.4.8.   Изпитване 8: класификация на материали

    способността на рентгеновото оборудване да показва изображения, които могат да бъдат използвани от оператора за последователно разпознаване на конкретен материал в диапазон от различни дебелини.

    2.4.9.   Изпитване 9: разграничаване на органични материали

    способността на рентгеновото оборудване да показва изображения, които могат да бъдат използвани от оператора за разграничаване на органични материали с различни ефективни атомни номера.

    2.5.   Прагови стойности за качество на изображението

    По отношение на изпитването за човешко възприятие (HP) в ASTM F792-17e1, минималните прагови стойности за всяко изпитване за качество на изображението трябва да съответстват на описаните в Таблица 2.3 по-долу. За съответствие с изискванията на определен стандарт, рентгеновото оборудване трябва да постига съответните минимални прагови стойности за всички изпитвания за качество на изображението.

    Таблица 2.3

    Прагови стойности за качество на изображението

     

    Изпитване за качество на изображението

    Стандарт 1

    Стандарт 2

    1

    визуализация на проводници: дебелина на проводника във въздуха

    AWG 30

    (0,255 mm)

    AWG 34

    (0,160 mm)

    2

    Полезно проникване (UP): дебелина на проводник под алуминий (Al) с определена дебелина

    AWG 24 (0,511 mm) зад 16 mm Al

    AWG 24 (0,511 mm) зад 20 mm Al

    и

    AWG 30 (0,255 mm) зад 12 mm Al

    3

    пространствена разделителна способност: перпендикулярни кълибърни двойки линии (4 процепа, хоризонтални и вертикални, от стомана 1018, 1010 или 1008)

    процепи с ширина 2 mm на разстояние 2 mm

    процепи с ширина 1,5 mm на разстояние 1,5 mm

    4

    просто проникване: оловни цифри (с дебелина 3,0 ± 0,2 mm), прикрепени към стомана с определена дебелина;

    стомана с дебелина 24 mm

    стомана с дебелина 28 mm

    5

    визуализация на тънки органични обекти: стъпала в полиоксиметилен с дебелини 0,25, 0,5, 1, 2 и 5 mm. Всяка стъпка е с отвори с диаметър 2, 5 и 10 mm.

    4 видими отвора (*)

    7 видими отвора (*)

    6

    контрастна чувствителност за стомана: стоманени стъпала с дебелина 0,5, 1, 2 и 5 mm. Всяка стъпка има отвори от 2, 5 и 10 mm, всички с дълбочина 0,1 mm.

    4 видими отвора (*)

    7 видими отвора (*)

    7

    разграничаване на материали: решетка от квадратни атенюатори (различни количества стомана и пластмаса, с различни ефективен атомен номер и затихване (**)).

    могат да бъдат разграничени оттенъци на 10 съседни квадрата

    могат да бъдат разграничени оттенъци на 12 съседни квадрата

    8

    класификация на материали: изпитване, демонстриращо, че системата устойчиво разпознава даден материал в рамките на обхват от дебелини (**).

    4 колони са класифицирани като един и същ материал за колона

    6 колони са класифицирани като един и същ материал за колона

    9

    разграничаване на органични материали: наблюдателят записва дали е в състояние да установи разлика в оттенъка между четири различни квадрата (**).

    квадрати от 1 до 4, показвани като органичен материал

    квадрати от 1 до 4, показвани като органичен материал


    (*)  Отворът се счита за видим, ако е възможно да бъде разграничена поне половината от неговата площ или контурите му.

    (**)  За по-подробно описание на изпитването за човешкото възприятие вижте ASTM F792-17e1.


    Top