Choose the experimental features you want to try

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Document 32006D0427

    Решение на Комисията от 20 юни 2006 година за определяне на методи за мониторинг върху продуктивността и методи за оценка на генетичната стойност на чистопородни разплодни животни от рода на едрия рогат добитък (нотифицирано под номер С(2006) 2376)Текст от значение за ЕИП.

    OB L 169, 22.6.2006, p. 56–59 (ES, CS, DA, DE, ET, EL, EN, FR, IT, LV, LT, HU, NL, PL, PT, SK, SL, FI, SV)
    OB L 348M, 24.12.2008, p. 603–610 (MT)

    Този документ е публикуван в специално издание (BG, RO, HR)

    Legal status of the document No longer in force, Date of end of validity: 03/07/2020; отменен от 32020R0602

    ELI: http://data.europa.eu/eli/dec/2006/427/oj

    03/ 72

    BG

    Официален вестник на Европейския съюз

    228


    32006D0427


    L 169/56

    ОФИЦИАЛЕН ВЕСТНИК НА ЕВРОПЕЙСКИЯ СЪЮЗ


    РЕШЕНИЕ НА КОМИСИЯТА

    от 20 юни 2006 година

    за определяне на методи за мониторинг върху продуктивността и методи за оценка на генетичната стойност на чистопородни разплодни животни от рода на едрия рогат добитък

    (нотифицирано под номер С(2006) 2376)

    (текст от значение за ЕИП)

    (2006/427/ЕО)

    КОМИСИЯТА НА ЕВРОПЕЙСКИТЕ ОБЩНОСТИ,

    като взе предвид Договора за създаване на Европейската общност,

    като взе предвид Директива 77/504/ЕИО на Съвета от 25 юли 1977 г. относно чистопородни разплодни животни от рода на едрия рогат добитък (1), и по-специално член 6, параграф 1, първо тире от нея,

    като има предвид, че:

    (1)

    Решение 86/130/ЕИО на Комисията от 11 март 1986 г. за определяне на методи за мониторинг върху продуктивността и методи за оценка на генетичната стойност на чистопородни разплодни животни от рода на едрия рогат добитък (2) впоследствие беше изменено (3). В интерес на яснотата и рационализирането упоменатото решение трябва се кодифицира.

    (2)

    Комисията следва да определи методите за контролиране на продуктивността и генетичната стойност на животните от рода на едрия рогат добитък.

    (3)

    Мерките, предвидени в настоящото решение, са в съответствие с мнението на Постоянния комитет по зоотехника,

    ПРИЕ НАСТОЯЩОТО РЕШЕНИЕ:

    Член 1

    Методите за мониторинг върху продуктивността и методите за оценка на генетичната стойност на чистопородни разплодни животни от рода на едрия рогат добитък са тези, установени в приложение I.

    Член 2

    Решение 86/130/ЕИО се отменя.

    Позоваванията на отмененото решение се тълкуват като позовавания към настоящото решение и се четат в съответствие с таблицата за съответствие в приложение III.

    Член 3

    Адресати на настоящото решение са държавите-членки.

    Съставено в Брюксел на 20 юни 2006 година.

    За Комисията

    Markos KYPRIANOU

    Член на Комисията


    (1)  ОВ L 206, 12.8.1977 г., стр. 8. Директива, последно изменена с Регламент (ЕО) № 807/2003 (ОВ L 122, 16.5.2003 г., стр. 36).

    (2)  ОВ L 101, 17.4.1986 г., стр. 37. Решение, последно изменено с Решение 94/515/ЕО (ОВ L 207, 10.8.1994 г., стр. 30).

    (3)  Виж приложение II.


    ПРИЛОЖЕНИЕ I

    I.   Компетентните органи на държавите-членки следва да одобрят органите, отговорни за установяване на правилата за записване на данни относно продуктивността и оценка на генетичната стойност и за публикуване на резултатите от оценката на чистопородни животни за разплод от рода на едрия рогат добитък. Комисията и останалите държави-членки трябва да бъдат нотифицирани за имената на одобрените органи.

    По-специално въпросните органи дават отчет за методите за контрол, за модела за описание на продуктивността, за статистическия метод за анализ и за генетичните параметри, използвани за всеки показател при оценката.

    II.   Записване на данни относно продуктивността

    Всички данни трябва да бъдат регистрирани, като отговорност за това носи одобреният орган.

    1.   Продуктивни показатели за говеждото

    а)

    Индивидуална продуктивност и/или изследване на потомството в станцията

    i)

    Посочват се методът за изследване и броят на изследваните животни.

    ii)

    В протокола от изследването трябва да бъде посочено следното:

    условия за приемане в станцията,

    ако е приложимо, продуктивността във фермата на изследваните животни преди влизането им в станцията,

    самоличността на собственика на изследваните животни за индивидуално изследване на продуктивността,

    максимална възраст на изследваните животни, влизащи в станцията, и възрастовият диапазон на животните, пребиваващи в станцията,

    продължителност на периодите за адаптация и изследване в станцията,

    вид на диетата и система за хранене.

    iii)

    Записвани показатели: минималният брой показатели, които следва да бъдат контролирани, включително достигането на живо тегло и развитие на мускулатурата (състояние на говеждото) и, ако е възможно, други показатели, като преработка на храната и показатели на трупното месо.

    Специализирани звена могат да действат като станции, като отговорност за това носи одобреният орган.

    б)

    Изследване в полето (във ферма)

    Методът за изследване и методът за потвърждаване на резултатите от теста трябва да бъдат предоставени от одобрения орган. Минималните показатели, които следва да бъдат контролирани, включват живо тегло и възраст и, ако е възможно, други показатели, като преработка на храната.

    в)

    Изследване чрез наблюдение на данните от ферми и места за продажба и клане

    Ако е възможно и подходящо, трябва да бъдат контролирани живото тегло и теглото на месото от заклано животно, цени за продажба, категорията на трупното месо в съответствие с класификационната схема на Общността за трупните меса, качество на месото и други показатели при говеждото.

    2.   Записване на данни относно млякото

    Записване на данните за производство на мляко трябва да отговаря на принципите, съгласувани от компетентните международни органи (например Международния комитет за записване на данни относно животните).

    3.   Възпроизводство (вторични показатели)

    Оценяването на оплодителната способност, плодовитостта и продължителността на живота на животните трябва да се оцени въз основа съответно на данните за оплождането (например процент на износване на плода), броя на отелените плодове във функционална възраст (например устойчивост, възрастова годност за клане, продължителност на живота в продуктивна възраст).

    4.   Оценка на морфологията (типа)

    Оценката на морфологичните особености се извършва по официално утвърдена система за отчитане.

    III.   Оценка на генетичната стойност

    1.   Принципи

    Оценяването на генетичната стойност на разплодните животни се извършва под отговорността на одобрения орган и обхваща следните показатели за продуктивност, в съответствие с целите на подбора:

    продуктивни показатели на млякото при млекодайните породи животни,

    продуктивни показатели на говеждото месо при животни от рода на едрия рогат добитък,

    продуктивни показатели на млечността и говеждото месо при породите с двойно предназначение.

    Освен това се препоръчва оценката на генетичната стойност да включва също отчитане и на показателите за репродуктивността и морфологичните особености при породите, при които по правило се отчитат тези белези.

    Развъдната стойност на едно животно се изчислява въз основа на резултатите от продуктивността на индивида и/или родствените му видове.

    Прилаганите статистически методи за оценка на генетичната стойност трябва да отговарят на принципите, одобрени от компетентните международни органи (например ICAR), и да гарантират за непредубедеността на оценката под въздействието на основните фактори на околната среда и от структурата на данните.

    Надеждността на оценката на генетичната стойност се измерва като коефициент на определеност в съответствие с приетите принципи от компетентните международни органи (например ICAR). При публикуването на резултатите от оценката трябва да се посочи степента на надеждност, както и датата на извършването на оценката.

    На публикуване подлежат генетичните особености и генетичните дефекти на едно животно, установени от органите, официално назначени да отчитат тези характеристики, в съответствие с организациите или асоциациите на животновъдите, признати в съответствие с Решение 84/247/ЕИО на Комисията (1).

    2.   Оценка на генетичната стойност на биковете за изкуствено осеменяване

    Биковете трябва да бъдат подложени на оценка на генетичната стойност със задължителни показатели, а отчетената въз основа на тях развъдна стойност трябва да бъде публикувана.

    Тези разпоредби не се прилагат за животни от застрашени от изчезване породи.

    а)

    Оценка на генетичната стойност на биковете за изкуствено осеменяване въз основа на показателите за продуктивност на млякото

    Генетичната оценка на показателите на млякото трябва да включва добива и съдържанието на млякото (процент на масленост и концентрация на протеини), както и други налични и релевантни данни за генетичната стойност на показателите на млякото.

    Минималната степен на надеждност на генетичната оценка на биковете за изкуствено осеменяване от млекодайните породи трябва да бъде най-малко 0,5 за основните показатели на продуктивност в съответствие с принципите на ICAR, като се вземе под внимание цялата информация за родствените видове.

    б)

    Генетична оценка на бикове за изкуствено осеменяване въз основа на продуктивните показатели на месото

    Генетичната оценка на тези бикове се извършва въз основа на един от следните методи за изследване на продуктивността:

    i)

    изследване на собствените продуктивни качества в станция;

    ii)

    изследване на потомството и/или родствените животни в станция или в специализирани звена;

    iii)

    изследване на потомството и/или родствените животни във фермата; по такъв начин, че потомствата се разпределят между отчетените стада, за да се позволи извършването на достоверно сравнение на качествата на отделните бикове;

    iv)

    изследване на потомството и/или родствените животни чрез събиране на данни за тях във фермата, на местата за публична продажба или в кланиците, по такъв начин, че да има възможност за достоверно сравнение на качествата на биковете.

    Ако се отчитат трупното тегло и, когато е подходящо, показателите за качеството на месото, продуктивните показатели на растежа и плодовитостта, тези показатели, както и всички други релевантни показатели, трябва да бъдат включени в оценката на генетичната стойност на бика.


    (1)  ОВ L 125, 12.5.1984 г., стр. 58.


    ПРИЛОЖЕНИЕ II

    Отмяненото решение с неговите изменения

    Решение 86/130/ЕИО на Комисията

    (ОВ L 101, 17.4.1986 г., стр. 37)

    Решение 94/515/ЕО на Комисията

    (ОВ L 207, 10.8.1994 г., стр. 30)


    ПРИЛОЖЕНИЕ III

    Таблица на съответствие

    Решение 86/130/ЕИО

    Настоящото решение

    член 1

    член 1

    член 2

    член 2

    член 3

    приложение

    приложение I

    приложения II и III


    Top