EUR-Lex Access to European Union law

Back to EUR-Lex homepage

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Document 32003R0048

Регламент (ЕО) № 48/2003 на Комисията от 10 януари 2003 година за определяне на правилата за смесите от пресни плодове и зеленчуци от различни видове в една и съща търговска опаковка

OB L 7, 11.1.2003, p. 65–67 (ES, DA, DE, EL, EN, FR, IT, NL, PT, FI, SV)

Този документ е публикуван в специално издание (CS, ET, LV, LT, HU, MT, PL, SK, SL, BG, RO)

Legal status of the document No longer in force, Date of end of validity: 31/12/2007; отменен от 32007R1580

ELI: http://data.europa.eu/eli/reg/2003/48/oj

03/ 46

BG

Официален вестник на Европейския съюз

25


32003R0048


L 007/65

ОФИЦИАЛЕН ВЕСТНИК НА ЕВРОПЕЙСКИЯ СЪЮЗ


РЕГЛАМЕНТ (ЕО) № 48/2003 НА КОМИСИЯТА

от 10 януари 2003 година

за определяне на правилата за смесите от пресни плодове и зеленчуци от различни видове в една и съща търговска опаковка

КОМИСИЯТА НА ЕВРОПЕЙСКИТЕ ОБЩНОСТИ,

като взе предвид Договора за създаването на Европейската общност,

като взе предвид Регламент (ЕО) № 2200/96 на Съвета от 28 октомври 1996 г. относно общата организация на пазара на плодове и зеленчуци (1), последно изменен с Регламент (ЕО) № 545/2002 (2), и по-специално член 2, параграф 2 от него,

като има предвид, че:

(1)

Предлагането на опаковки, предназначени за потребителя, съдържащи различни видове пресни плодове и зеленчуци, се среща все по-често на пазара и позволява да се отговори на търсенето на някои потребители.

(2)

Лоялната търговия изисква пресните плодове и зеленчуци, предлагани в една и съща опаковка, да бъдат еднородни по отношение на качеството. Тази еднородност може да бъде гарантирана за продуктите, за които не са приети стандарти на общностно равнище чрез прибягване до общите разпоредби.

(3)

Стандартите за търговия съдържат разпоредби, отнасящи се до етикетирането на опаковките, съдържащи плодове и зеленчуци. В случая на смеси от различни видове плодове и зеленчуци в една и съща опаковка е целесъобразно да се предвидят разпоредби за етикетирането, облекчени в сравнение с тези, установени в стандартите, за да се държи сметка за наличното място върху етикетите. Въпреки това, за да се избегне заблуждаване на потребителя, е целесъобразно да се предвидят същите указания за продуктите, които не са предмет на стандарти за търговия, както за тези, които са обхванати от стандартите.

(3)

Мерките, предвидени в настоящия регламент, са в съответствие със становището на Управителния комитет по пресни плодове и зеленчуци,

ПРИЕ НАСТОЯЩИЯ РЕГЛАМЕНТ:

Член 1

Търговските опаковки, съдържащи пресни плодове и зеленчуци с нетно тегло по-малко от три килограма, могат да съдържат смеси от пресни плодове и зеленчуци от различни видове, при следните условия:

а)

продуктите да са еднородни по отношение на качеството и, за всеки наличен вид, да съответстват на стандартите съобразно разпоредбите на член 2;

б)

върху опаковката да има подходяща маркировка съобразно член 3;

в)

тази смес да не е от естество, което може да заблуди потребителя.

Член 2

Продуктите, съдържащи се в опаковките, посочени в член 1, трябва да бъдат класирани в един и същи клас (клас I, клас II или клас „Екстра“, когато съществува клас „Екстра“ за всеки един от продуктите, съставляващи сместа).

В случай че смесите съдържат плодове и зеленчуци, които не са обхванати от стандартите за търговия на Общността, те трябва да бъдат класирани в един и същи клас в съответствие с приложението.

Член 3

Обозначаването на търговските опаковки, посочено в член 1 и/или всеки един от пакетите, който ги съдържа, трябва да съдържа най-малко следните указания:

а)

опаковчик и/или експедитор: наименование и адрес или кодово обозначение, издадено или признато от официален орган. Когато се използва определено кодово обозначение, означението „опаковчик и/или експедитор“ или съответното съкращение, трябва да бъде нанесено в непосредствена близост до това кодово обозначение;

б)

наименованието на продуктите или видовете, съдържащи се в опаковката;

в)

наименованието на сорта или на търговския вид за всеки един от продуктите, съдържащи се в сместа, за които стандартите за търговия на Общността го изискват за несмесените продукти;

г)

страната на произход на всеки един от съответните продукти, в непосредствена близост до наименованията на съответните продукти;

д)

класа качество.

За плодовете и зеленчуците, обхванати от стандартите за търговия на Общността, тези означения заменят предвидените от въпросните стандарти указания.

Член 4

Настоящият регламент влиза в сила на двадесетия ден след публикуването му в Официален вестник на Европейските общности.

Настоящият регламент е задължителен в своята цялост и се прилага пряко във всички държави-членки.

Съставено в Брюксел на 10 януари 2003 година.

За Комисията

Franz FISCHLER

Член на Комисията


(1)  ОВ L 297, 21.11.1996 г., стр. 1.

(2)  ОВ L 84, 28.3.2002 г., стр. 1.


ПРИЛОЖЕНИЕ

Разпоредби по отношение на качеството, които трябва да се съблюдават за всеки продукт, който не е предмет на стандарти за търговия на Общността

Минимални изисквания за качество

За всички класове качество, предвид допустимите отклонения (виж по-долу), продуктите трябва да бъдат:

цели,

здрави, като се изключват загнилите продукти или такива с всякакви други увреждания, които могат да ги направят негодни за консумация,

чисти, практически без никакви видими чужди вещества,

практически без паразити,

практически без повреди, причинени от паразити,

без повишена повърхностна влажност,

без чужд мирис и/или вкус.

Клас „Екстра“

Продуктите от този клас трябва да бъдат с най-високо качество. Те трябва да имат характеристиките на съответния сорт и/или търговски вид.

Продуктите не трябва да имат дефекти с изключение на леки повърхностни дефекти, при условие че те не засягат общия вид на продукта, неговото качество, неговата съхраняемост и търговския му вид в опаковката.

Клас I

Продуктите от този клас трябва да бъдат с добро качество. Те трябва да имат характеристиките на съответния сорт и/или търговски тип.

Допускат се незначителни дефекти, при условие че не засягат общия вид на продукта, неговото качество, неговата съхраняемост и търговския му вид в опаковката.

Клас II

Този клас включва продуктите, които не могат да бъдат окачествени в по-горните класове на качество, но които отговарят на минималните изисквания, посочени по-горе

Допускат се дефекти, при условие че продуктите запазват основните си характеристики по отношение на качеството, съхранаемостта и търговския вид.

Допустими отклонения от качеството

Допускат се отклонения от качеството във всяка опаковка за продуктите, които не отговарят на изискванията за посочения клас на качество.

Клас „Екстра“

Приемат се в рамките на допустимите отклонения за този клас на качество до пет процента от броя или от теглото на продуктите да не отговарят на характеристиките за този клас, но да отговарят на тези за клас I или, по изключение, да бъдат в допустимите отклонения за този клас.

Клас I

Приемат се в рамките на допустимите отклонения за тази категория качество до десет процента от броя или от теглото на продуктите да не отговарят на характеристиките за този клас, но да отговарят на тези за клас II или, по изключение, да бъдат в допустимите отклонения за този клас.

Клас II

Допуска се десет процента от броя или теглото на продуктите да не отговарят на изискванията за този клас, нито на минималните изисквания, с изключение на загнилите плодове или плодовете с всякакви други увреждания, които могат да ги направят негодни за консумация.

Еднородност

Продуктите трябва да бъдат от едни и същи произход, сорт или търговски тип и качество.


Top