EUR-Lex Access to European Union law

Back to EUR-Lex homepage

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Document 32004R0028

Uredba Komisije (ES) št. 28/2004 z dne 5. januarja 2004 o izvajanju Uredbe (ES) št. 1177/2003 Evropskega parlamenta in Sveta o statistiki Skupnosti o dohodku in življenjskih razmerah (EU-SILC) v zvezi s podrobno vsebino vmesnega in končnega poročila o kakovosti

UL L 5, 9.1.2004, p. 42–56 (ES, DA, DE, EL, EN, FR, IT, NL, PT, FI, SV)

Dokument je bil objavljen v posebni izdaji. (CS, ET, LV, LT, HU, MT, PL, SK, SL, BG, RO, HR)

Legal status of the document In force

ELI: http://data.europa.eu/eli/reg/2004/28/oj

32004R0028



Uradni list L 005 , 09/01/2004 str. 0042 - 0056


Uredba Komisije (ES) št. 28/2004

z dne 5. januarja 2004

o izvajanju Uredbe (ES) št. 1177/2003 Evropskega parlamenta in Sveta o statistiki Skupnosti o dohodku in življenjskih razmerah (EU-SILC) v zvezi s podrobno vsebino vmesnega in končnega poročila o kakovosti

KOMISIJA EVROPSKIH SKUPNOSTI JE –

ob upoštevanju Pogodbe o ustanovitvi Evropske skupnosti,

ob upoštevanju Uredbe (ES) št. 1177/2003 Evropskega parlamenta in Sveta z dne 16. junija 2003 o statistiki Skupnosti o dohodku in življenjskih razmerah (EU-SILC) [1] in zlasti člena 15(2)(b) Uredbe,

ob upoštevanju naslednjega:

(1) Uredba (ES) št. 1177/2003 je določila skupni okvir za sistematično pripravljanje statističnih podatkov Skupnosti o dohodku in življenjskih razmerah, ki obsegajo primerljive in aktualne presečne in vzdolžne podatke o dohodku ter o stopnji in strukturi revščine in socialne izključenosti na državni in evropski ravni.

(2) V skladu s členom 15(2)(b) Uredbe (ES) št. 1177/2003 so potrebni izvedbeni ukrepi za določitev podrobne vsebine vmesnega poročila v zvezi s presečnimi kazalniki, ki temeljijo na presečni komponenti EU-SILC, in za določitev podrobne vsebine končnega poročila, osredotočenega na notranjo natančnost, ki obsega tako presečno kakor tudi vzdolžno komponento.

(3) Ukrepi, predvideni s to uredbo, so v skladu z mnenjem Odbora za statistični program –

SPREJELA NASLEDNJO UREDBO:

Člen 1

Opredelitve, ki se uporabljajo v vmesnem in končnem poročilu o statistiki Skupnosti o dohodku in življenjskih razmerah (EU-SILC), so določene v Prilogi I.

Člen 2

Merila vrednotenja kakovosti in podrobna vsebina vmesnega poročila o kakovosti, ki ga pripravijo države članice, v zvezi s skupnimi presečnimi kazalniki EU, ki temeljijo na presečni komponenti EU-SILC, so opredeljena v Prilogi II.

Člen 3

Merila vrednotenja kakovosti in podrobna vsebina končnega poročila o kakovosti, ki ga pripravijo države članice, v zvezi s skupnimi presečnimi in vzdolžnimi komponentami EU-SILC, osredotočenimi na notranjo natančnost, so opredeljena v Prilogi III.

Člen 4

Vsebina primerjalnega vmesnega in končnega poročila o kakovosti, ki ju pripravi Komisija (Eurostat), je opredeljena v Prilogi IV.

Člen 5

Ta uredba začne veljati 20. dan po objavi v Uradnem listu Evropske unije.

Ta uredba je v celoti zavezujoča in se neposredno uporablja v vseh državah članicah.

V Bruslju, 5. januarja 2004

Za Komisijo

Pedro Solbes Mira

Član Komisije

[1] UL L 165, 3.7.2003, str. 1.

--------------------------------------------------

PRILOGA I

OPREDELITVE

(a) "Substitucija" se nanaša na nadomestitev z drugimi enotami prvotnih enot, izbranih v vzorcu, ki ne zagotavljajo potrebnih podatkov, ker je naslov neznan ali nedostopen ali gospodinjstvo zavrača sodelovanje, ker je v celoti začasno odsotno ali ni sposobno sodelovati.

(b) "Vračunavanje" pomeni načrtovanje verodostojnih (vendar umetnih) nadomestnih vrednosti za manjkajoče vrednosti.

(c) "Ekvivalentni razpoložljivi dohodek" je določen kot celotni dohodek gospodinjstva, deljen z "ekvivalentno velikostjo".

(d) "Ekvivalentna lestvica" se nanaša na prilagojeno lestvico OECD (kjer je prvi odrasli član utežen z 1, z 0,5 je utežena oseba, stara 14 let ali več, ki živi v gospodinjstvu, in z 0,3 vsak otrok, star manj kakor 14 let).

(e) "Vzorčni okvir" je prebivalstvo iz enot, iz katerih se lahko izbere vzorec.

(f) "Natančnost" označuje prileganje izračunov ali ocen točnim ali pravim vrednostim.

(g) "Vzorčne napake" se nanašajo na spremenljivost pojava, ki se naključno pojavi zaradi uporabe vzorca, ne pa popisa.

(h) "Nevzorčne napake" so napake, ki se pojavijo v vseh fazah zbiranja in obdelave podatkov.

Nevzorčne napake delimo na štiri osnovne tipe:

- "Napake pokritja" so napake zaradi neskladja med ciljno populacijo in vzorčnim okvirom. Napake pokritja vključujejo nadpokritje, podpokritje in napačno razvrščanje statističnih enot:

- "nadpokritje" se nanaša na napačno razvrščene enote, ki pravzaprav ne pripadajo populaciji, in na enote, ki v praksi sploh ne obstajajo,

- "podpokritje" se nanaša na enote, ki niso vključene v vzorčni okvir,

- "napačno razvrščanje" se nanaša na napačno razvrščanje enot, ki spadajo v ciljno populacijo,

- "merske napake" so napake, ki se pojavijo med zbiranjem podatkov. Obstajajo številni vzroki za te napake, kakor so, na primer, anketni inštrument, informacijski sistem, anketar in način zbiranja podatkov.

- "Napake pri obdelavi podatkov" so napake, ki so nastale v postopku potem, ko smo zbrali podatke, kakor so, na primer, vnos podatkov, šifriranje podatkov, urejanje, uteževanje.

- "Napake zaradi neodgovora" so napake zaradi neuspelega poskusa pridobiti želene podatke iz ustrezne enote. Kot glavni vrsti napak zaradi neodgovora štejemo:

- "neodgovor enote" se nanaša na enoto (gospodinjstva in/ali oseb), izbrano v vzorec, od katere ne dobimo nobenega odgovora,

- "neodgovor spremenljivke" pomeni, da od enote dobimo informacije, vendar ne vseh zahtevanih.

(i) "Ustreznost" statistik je mera, v kateri statistika zadovoljuje potrebe sedanjih in morebitnih uporabnikov. Nanaša se dejstvo, ali so izdelane vse potrebne statistike in v kolikšnem obsegu uporabljeni koncepti (opredelitve, razvrščanje) kažejo potrebe uporabnikov.

(j) "Pravočasnost in točnost":

- "pravočasnost informacije" odraža časovno obdobje med razpoložljivostjo informacije in časom dogodka ali pojava, ki ga ta informacija opisuje,

- "točnost" označuje časovni zamik med dejanskim Eurostatovim datumom objave in predhodno najavljenim datumom, na primer z navedbo datumov, ter je objavljena v nekem uradnem koledarju objav in določena v pravnih predpisih ali pa je predhodno dogovorjena med partnerji.

(k) "Dostopnost in jasnost":

- "dostopnost" se nanaša na fizične pogoje, v katerih lahko uporabniki pridobivajo podatke: kje se podatki fizično nahajajo, kakšne so možnosti naročanja, dostavni rok, jasna plačilna politika, ustrezni tržni pogoji (avtorske pravice itd.), dostopnost mikro- in makropodatkov, različni formati (papir, računalniške datoteke, cederom, internet) itd.,

- "jasnost" se nanaša na podatkovno okolje, ali so podatki ustrezno opremljeni z metapodatki, ilustracijami, kakor so, na primer, diagrami in zemljevidi, ali so na razpolago tudi informacije o kakovosti podatkov (vključno z morebitnimi omejitvami uporabe) in obseg, v katerem je mogoče pričakovati dodatno pomoč državnih statističnih uradov.

--------------------------------------------------

PRILOGA II

Merila vrednotenja kakovosti in vsebina vmesnega poročila o kakovosti, ki ga pripravijo države članice

1. SKUPNI PRESEČNI KAZALNIKI EVROPSKE UNIJE

1.1 Skupni presečni kazalniki EU, ki temeljijo na presečni komponenti EU-SILC

Države članice bodo Evropskemu svetu poslale presečne kazalnike EU, temelječe na presečnem vzorcu leta N, ki bodo sestavni del letnega pomladanskega poročila za leto (N + 2).

Skupni presečni kazalniki EU se nanašajo na kazalnike, ki jih je sprejel Svet v okviru metode odprte koordinacije in ki se lahko pridobijo na podlagi instrumenta EU-SILC.

1.2 Drugi kazalniki

1.2.1 Ekvivalentni razpoložljivi dohodek

1.2.2 Neprilagojene razlike v plačah med spoloma

Države članice, ki izračunajo kazalnik neprilagojenih razlik v plačah med spoloma na podlagi EU-SILC, sporočijo navedeni kazalnik.

2. NATANČNOST

2.1 Vzorčni načrt

Predložene bodo naslednje informacije:

2.1.1 Tip vzorčnega načrta (stratificiran, večstopenjski, v skupinah)

2.1.2 Vzorčna enota (ena stopnja, dve stopnji)

2.1.3 Stratifikacijska in substratifikacijska merila

2.1.4 Velikost vzorca in razmestitvena merila

2.1.5 Sistemi izbire vzorca

2.1.6 Porazdelitev vzorca v času

2.1.7 Obnavljanje vzorca: rotacijske skupine

2.1.8 Uteževanje

2.1.8.1 Faktor načrta

2.1.8.2 Prilagoditve zaradi neodgovora

2.1.8.3 Prilagoditve zunanjim podatkom (raven, uporabljene spremenljivke in viri)

2.1.8.4 Končna presečna utež

2.1.9 Substitucije

Države članice, ki uporabljajo substitucijo pri neodgovoru enote, bodo predložile naslednje podatke:

2.1.9.1 Metoda izbire substitutov

2.1.9.2 Glavne lastnosti nadomestnih enot v primerjavi s prvotnimi enotami po regijah (NUTS 2), če so na voljo

2.1.9.3 Porazdelitev nadomestnih enot glede na vpis stika na naslovu (DB120), rezultat vprašalnika gospodinjstva (DB130) in sprejemljivost vprašalnika za gospodinjstvo (DB135) v prvotnih enotah

2.2 Vzorčne napake

2.2.1 Standardna napaka in učinkovita velikost vzorca

Predložene bodo naslednje informacije:

- učinkovita velikost vzorca (neto vzorec) za skupne presečne kazalnike EU, ki temeljijo na presečni komponenti EU-SILC, za ekvivalentni razpoložljivi dohodek in za neprilagojene razlike v plačah med spoloma (če je to primerno),

- standardne napake za skupne presečne kazalnike EU, ki temeljijo na presečni komponenti EU-SILC, za ekvivalentni razpoložljivi dohodek in za neprilagojene razlike v plačah med spoloma (če je to primerno).

2.3 Nevzorčne napake

2.3.1 Vzorčni okvir in napake pokritja

Predložen bo, če bo na voljo, opis vzorčnega okvira (vključno z informacijo o postopku, uporabljenem za posodobitev okvira, pogostosti in dvojnikih) ter opis glavnih težav s pokritjem (napačno razvrščanje, podpokritje, nadpokritje).

Države članice, ki uporabljajo rotacijski načrt, bodo preložile informacije o vzorčnem okviru le za enote, ki so bile v vzorec izbrane na novo.

2.3.2 Merske napake in napake pri obdelavi podatkov

2.3.2.1 Merske napake

Predložene bodo naslednje informacije:

- opis različnih virov merskih napak, ki jih lahko najdemo v statističnem raziskovanju,

- opis načina priprave vprašalnika, uporabe kognitivnega laboratorija (če je to primerno), testiranje vprašalnika na terenu, učinek njegove oblike, vsebine in besedila,

- informacije o intenzivnosti in učinkovitosti usposabljanja anketarjev: število dni usposabljanja, preskušanje znanja pred začetkom terenskega dela (stopnja uspešnosti itd.)

- informacije o študijah, kakor so ponovne ankete, navzkrižna preverjanja z drugimi podatki ali poskusi z razdrobljenimi vzorci (če so na voljo),

- rezultati vzorcev, na primer ocena vpliva uporabe finančnega leta namesto koledarskega leta (če so na voljo).

2.3.2.2 Napake pri obdelavi podatkov

Predložene bodo naslednje informacije:

- opis nadzora nad vnosom podatkov, nadzora kodiranja in nadzora sistema urejanja podatkov, ki se uporablja za podatke. Glavne napake, zaznane v postopku potem, ko smo zbrali podatke,

- stopnje napak pri urejanju podatkov glede spremenljivk o dohodku.

2.3.3 Napake zaradi neodgovora

Predloženi bodo naslednji podatki:

2.3.3.1 Dosežena velikost vzorca

- število gospodinjstev, katerih anketa je sprejeta v zbirko podatkov. Razčlenitev po rotacijskih skupinah (če je to primerno) in skupno,

- število oseb, starih 16 let in več, ki so člani gospodinjstva, katerega anketa je sprejeta v zbirko podatkov, in ki so opravili osebni pogovor. Razčlenitev po rotacijskih skupinah (če je to primerno) in skupno,

- število izbranih anketirancev (če je to primerno), ki so člani gospodinjstva, katerega anketa je sprejeta v zbirko podatkov, in ki so opravili osebni pogovor. Razčlenitev po rotacijskih skupinah (če je to primerno) in skupno.

2.3.3.2 Neodgovor enote

Države članice, ki uporabljajo rotacijski načrt, bodo predložile informacije o neodgovoru enote le za nova podvajanja v skladu s spodnjimi formulami.

Za celotni vzorec bo neodgovor enote izračunan tako, da bodo od števca in imenovalca v spodnjih formulah odštete tiste enote, ki so glede na pravila sledenja nadaljnjega anketiranja zunaj obsega.

- kvote neodgovora gospodinjstev (NRh) bodo izračunane takole:

NRh = (1-(Ra * Rh)) * 100

pri čemer je:

Ra =

=

-

Ra je stopnja stikov z naslovi

Rh =

=

Rh je razmerje popolnih anket gospodinjstva, sprejetih v zbirko podatkov

DB 120 je vpis stika na naslovu

DB 130 je rezultat vprašalnika za gospodinjstvo in

DB 135 je rezultat sprejemljivosti ankete gospodinjstva

V državah članicah, kjer se pri neodgovoru uporabljajo substitucije, bodo izračunane stopnje odgovora pred substitucijo in po njej.

- Stopnje neodgovora na ravni osebe (NRp) bodo izračunane takole:

NRp =(1-(Rp)) * 100

pri čemer je:

Rp =

=

Rp je razmerje popolnih osebnih anket v gospodinjstvu, sprejetih v zbirko podatkov

RB245 je status anketiranca in

RB245 je status podatkov

- Skupne kvote neodgovora posameznikov (*NRp) bodo izračunane takole:

* NRp = (1-(Ra * Rh * Rp)) * 100

V državah članicah, kjer pri neodgovoru enote opravijo substitucije, bodo izračunane stopnje neodgovora pred substitucijami in po njih.

V državah članicah, kjer je namesto vzorca gospodinjstev (naslovov) izbran vzorec oseb, bodo stopnje neodgovora oseb izračunane za "izbrane anketirance" (RB245 = 2), za vse osebe, stare 16 let in več (RB245 = 2 + 3) ter za neizbrane anketirance (RB245 = 3).

2.3.3.3 Porazdelitev gospodinjstev (prvotnih enot) glede na "vpis stika na naslovu" (DB120), "rezultat vprašalnika za gospodinjstvo" (DB130) in glede na "sprejemljivost ankete gospodinjstva" (DB135) za vsako rotacijsko skupino (če je to primerno) in za skupno.

2.3.3.4 Porazdelitev nadomestnih enot (če je to primerno) glede na "vpis stika na naslovu" (DB120), "rezultat vprašalnika za gospodinjstvo" (DB130) in glede na "sprejemljivost ankete gospodinjstva" (DB135) za vsako rotacijsko skupino (če je to primerno) in skupno.

2.3.3.5 Neodgovor spremenljivke

Za spremenljivko o dohodku bodo predloženi naslednji podatki:

- odstotek gospodinjstev (za komponente dohodka, pridobljene ali zbrane na ravni gospodinjstva) ali oseb (za komponente dohodka, pridobljene ali zbrane na ravni oseb), ki so prejeli znesek za vsako komponento dohodka,

- odstotek manjkajočih vrednosti za vsako komponento dohodka, pridobljeno ali zbrano na ravni gospodinjstva ali na ravni oseb,

- odstotek delnih informacij za vsako komponento dohodka, pridobljeno ali zbrano na ravni gospodinjstva ali na ravni oseb.

+++++ TIFF +++++

2.3.3.6 Skupno število neodgovorov spremenljivke in opazovanj vzorca na ravni enote skupnih presečnih kazalnikov EU, ki temeljijo na presečni komponenti EU-SILC, za ekvivalentni razpoložljivi dohodek in za neprilagojene razlike v plačah med spoloma (če je to primerno).

2.4 Način zbiranja podatkov

Države članice, ki uporabljajo vzorec naslovov/gospodinjstev, bodo predložile porazdelitev članov gospodinjstva, starih 16 ali več let glede na "status podatkov" (RB250) in "vrsta anketiranja" (RB260) za vsako rotacijsko skupino (če je to primerno) in skupno.

Države članice, ki uporabljajo vzorec oseb, bodo predložile porazdelitev za "izbrane anketirance", razdelitev za "člane gospodinjstva, stare 16 ali več let" in razdelitev za "neizbrane posameznike" glede na "status podatkov" (RB250) in glede na "vrsta anketiranja" (RB260) za vsako rotacijsko skupino (če je to primerno) in skupno.

2.5 Trajanje ankete

Povprečno trajanje ankete gospodinjstva bo določeno.

Povprečno trajanje ankete bo izračunano za gospodinjstvo kot vsota trajanja vseh anket povezanih z gospodinjstvom in vsota trajanja vseh anket oseb, deljeno s številom izpolnjenih vprašalnikov, ki so sprejeti v zbirko podatkov.

3. PRIMERLJIVOST

3.1 Osnovni koncepti in opredelitve

Uporabljeni nacionalni koncepti, razlike med nacionalnimi koncepti in standardnimi koncepti EU-SILC ter ocena, če je na voljo, posledic navedenih razlik bodo sporočeni za naslednja področja:

- referenčna populacija,

- opredelitev zasebnega gospodinjstva,

- članstvo v gospodinjstvu,

- uporabljeno(-a) referenčno(-a) obdobje(-a) za dohodek,

- obdobje za davke na dohodek in za prispevke za socialno zavarovanje,

- referenčno obdobje za davke od premoženja,

- zamik med referenčnim obdobjem za dohodek in sedanjimi spremenljivkami,

- skupno trajanje zbiranja podatkov za vzorec,

- osnovne informacije o statusu zaposlitve v referenčnem obdobju za dohodek.

3.2 Komponente dohodka

3.2.1 Razlike med nacionalnimi koncepti in standardnimi koncepti EU-SILC ter ocena, če je na voljo, posledic navedenih razlik bodo sporočene za naslednje ciljne spremenljivke:

- skupni bruto dohodek gospodinjstva,

- skupni razpoložljivi dohodek gospodinjstva,

- skupni razpoložljivi dohodek gospodinjstva pred socialnimi prenosi, razen starostnih pokojnin in družinskih pokojnin za preživele družinske člane,

- skupni razpoložljivi dohodek gospodinjstva pred socialnimi prenosi, vključno s starostnimi pokojninami in pokojninami za preživele družinske člane,

- vračunana najemnina [1],

- dohodek od oddajanja v najem ali zakup,

- družinski/otroški dodatki,

- dajatve za socialno izključenost, ki niso uvrščene drugje,

- stanovanjski dodatki,

- redni prejeti gotovinski prenosi med gospodinjstvi,

- obresti, dividende, dobiček od kapitalskih investicij v nekorporativna podjetja,

- obresti za hipoteke [2],

- dohodek oseb, mlajših od 16 let,

- redni davki od premoženja,

- redni plačani prenosi med gospodinjstvi,

- davek na dohodek in prispevki za socialno zavarovanje,

- doplačila/povračila davčnih izravnav,

- neto denarni ali skoraj denarni dohodek zaposlenih,

- neto nedenarni dohodek zaposlenih [3],

- delodajalčevi prispevki za socialno zavarovanje [4],

- denarni dobički ali izgube samozaposlitve (vključno z avtorskimi honorarji);

- vrednost blaga, proizvedenega za lastno porabo [5],

- prejemki iz naslova brezposelnosti,

- starostne pokojnine,

- družinske pokojnine za preživele družinske člane,

- boleznine,

- invalidnine,

- dodatki v zvezi z izobraževanjem,

- bruto mesečni zaslužek zaposlenih [6].

3.2.2 Vir ali postopek, uporabljen za zbiranje spremenljivk o dohodku

3.2.3 Oblika, v kateri so bile pridobljene spremenljivke o dohodku na komponentni ravni (npr. bruto, s takojšnjim odbitkom davkov na dohodek in socialnih prispevkov, s takojšnjim odbitkom davka na dohodek in odbitkom socialnih prispevkov)

3.2.4 Metoda, uporabljena za zbiranje ciljnih spremenljivk o dohodku v zahtevani obliki (t. j. kot bruto vrednosti)

4. SKLADNOST

4.1 Primerjava ciljnih spremenljivk o dohodku in števila oseb, ki prejemajo dohodek od vsake "komponente dohodka", z zunanjimi viri

Primerjava vseh ciljnih spremenljivk o dohodku in števila oseb, ki prejemajo dohodek od vsake "komponente dohodka" z zunanjimi viri

[1] Obvezno od leta 2007.

[2] Obvezno od leta 2007.

[3] Ta spremenljivka (razen službenega avtomobila) se bo zbirala samo od leta 2007.

[4] Obvezno le za države članice, ki za izračun nimajo drugega vira kakor EU-SILC.

[5] Obvezno od leta 2007.

[6] Obvezno le za države članice, ki za izračun razlike v plačah med spoloma nimajo drugega vira razen EU-SILC.

--------------------------------------------------

PRILOGA III

Merila vrednotenja kakovosti in vsebina vmesnega poročila o kakovosti, ki ga pripravijo države članice

1. SKUPNI VZDOLŽNI KAZALNIKI EVROPSKE UNIJE, KI TEMELJIJO NA VZDOLŽNI KOMPONENTI EU-SILC

Države članice bodo predložile skupne vzdolžne kazalnike EU, ki temeljijo na vzdolžnem vzorcu EU-SILC.

Skupni vzdolžni kazalniki EU se nanašajo na kazalnike, ki jih je sprejel Svet v okviru odprte metode koordinacije in ki se lahko pridobijo na podlagi instrumenta EU-SILC.

2. NATANČNOST

2.1 Vzorčni načrt

Za prvi val vzdolžne komponente EU-SILC bodo predloženi naslednji podatki:

2.1.1 Tip vzorčnega načrta (stratificiran, večstopenjski,v skupinah)

2.1.2 Vzorčna enota (ena stopnja, dve stopnji)

2.1.3 Stratifikacijska in substratifikacijska merila

2.1.4 Velikost vzorca in razmestitvena merila

2.1.5 Sistemi izbire vzorca

2.1.6 Porazdelitev vzorca v času

2.1.7 Obnavljanje vzorca: rotacijske skupine

2.1.8 Uteževanje

2.1.8.1 Faktor načrta

2.1.8.2 Prilagoditve zaradi neodgovora

2.1.8.3 Prilagoditve zunanjim podatkom (raven, uporabljene spremenljivke in viri)

2.1.8.4 Končna vzdolžna utež

Za drugi val in naslednje valove vzdolžne komponente EU-SILC bodo predložene naslednje informacije:

2.1.8.5 Prilagoditve zaradi neodgovora

2.1.8.6 Prilagoditve zunanjim podatkom (raven, uporabljene spremenljivke in viri)

2.1.8.7 Končna vzdolžna utež

2.1.8.8 Končna presečna utež

Za prvi val vzdolžne komponente EU-SILC bodo države članice, ki uporabljajo substitucijo, predložile naslednje informacije, če enota ne bo dala odgovora:

2.1.9 Substitucije

2.1.9.1 Metoda izbire substitutov

2.1.9.2 Glavne lastnosti nadomestnih enot v primerjavi s prvotnimi enotami po regijah (NUTS 2), če so na voljo

2.1.9.3 Porazdelitev nadomestnih enot glede na vpis stika na naslovu (DB120), rezultat vprašalnika za gospodinjstvo (DB130) in sprejemljivost ankete gospodinjstva (DB135) prvotnih enot

2.2 Vzorčne napake

Za presečno komponento EU-SILC in za vsak val vzdolžne komponente EU-SILC bodo predloženi naslednji podatki:

- Povprečno, skupno število opazovanj (pred vračunavanjem in po njem) ter standardne napake za naslednje komponente dohodka:

+++++ TIFF +++++

- Povprečno, skupno število opazovanj (pred vračunavanji in po njih) ter standardna napaka za ekvivalentni razpoložljivi dohodek, razčlenjen po spolu, starostnih skupinah in velikosti gospodinjstva:

+++++ TIFF +++++

2.3 Nevzorčne napake

2.3.1 Vzorčni okvir in napake pokritja

Za prvi val vzdolžne komponente EU-SILC bodo predloženi podatki o vzorčnem okviru in napakah pokritja, kakor opredeljeno v točki 2.3.1 Priloge II k tej uredbi.

2.3.2 Merske napake in napake pri obdelavi podatkov

Za vsak val vzdolžne komponente EU-SILC bodo predloženi podatki o merskih napakah in napakah pri obdelavi podatkov, kakor je opredeljeno v točki 2.3.2 Priloge II k tej uredbi.

2.3.3 Napake zaradi neodgovora

2.3.3.1 Dosežena velikost vzorca

Za vsak val vzdolžne komponente EU-SILC bodo predloženi naslednji podatki:

- število gospodinjstev, katerih anketa je sprejeta v zbirko podatkov;

- število oseb, starih 16 let in več, število vzorčnih oseb in število sostanovalcev, ki so člani gospodinjstva, katerega anketa je sprejeta v zbirko podatkov, in ki so odgovarjali na vprašalnik za osebo.

2.3.3.2 Neodgovor enote

Za prvi val vzdolžne komponente EU-SILC bodo predloženi naslednji podatki:

- stopnje neodgovora gospodinjstev (NRh), kakor so opredeljene v točki 2.3.3.2 Priloge II k tej uredbi,

- stopnje neodgovora posameznikov (NRp), kakor so opredeljene v točki 2.3.3.2 Priloge II k tej uredbi,

- skupne stopnje neodgovora posameznikov (*NRp), kakor so opredeljene v točki 2.3.3.2 Priloge II k tej uredbi.

Za drugi val in naslednje valove vzdolžne komponente EU-SILC bodo predložene naslednje informacije:

- Stopnja odgovora gospodinjstev

- stopnja odgovora vala

Odstotek uspešno anketiranih gospodinjstev (DB135 = 1), ki so prešla v val t (iz vala t-1) ali so na novo vzpostavljena ali dodana med valom t, razen tistih, ki so zunaj obsega (na podlagi pravil sledenja nadaljnjega anketiranja) ali ki ne obstajajo.

- Vzdolžna stopnja nadaljnjega anketiranja

Odstotek gospodinjstev, ki so za nadaljnje anketiranje prešla v val t + 1 v okviru gospodinjstev, ki so prešla v val t iz vala t-1, razen tistih, ki so zunaj obsega (na podlagi pravil sledenja nadaljnjega anketiranja) ali ki ne obstajajo.

- Razmerje nadaljnjega anketiranja

Število gospodinjstev, ki so prešla v val t iz vala t + 1 v primerjavi s številom gospodinjstev, ki so za nadaljnje anketiranje prešla v val t iz vala t-1.

- Razmerje dosežene velikosti vzorca

Razmerje števila gospodinjstev, sprejetih v zbirko podatkov (DB135 = 1) v valu t, in števila gospodinjstev, sprejetih v zbirko podatkov (DB135 = 1) v valu t-1.

- Stopnja odgovora oseb

- Stopnja odgovora vala

Odstotek uspešno anketiranih vzorčnih oseb (RB250 = 11,12,13) med tistimi, ki so prešle v val t (iz vala t-1) ali so se na novo pojavile ali so dodane med valom t, razen tistih, ki so zunaj obsega (na podlagi pravil sledenja nadaljnjega anketiranja).

Odstotek uspešno anketiranih sostanovalcev (RB = 11,12,13), izbranih v valu 1 izmed tistih, ki so prešli v val t (iz vala t-1).

- Vzdolžna stopnja sledenja nadaljnjega anketiranja

Odstotek uspešno anketiranih vzorčnih (RB250 = 11,12,13), izbranih v valu t izmed vseh izbranih vzorčnih oseb, razen tistih, ki so umrle ali so neustrezne (so zunaj obsega), razčlenjen po vzrokih neodgovora.

- Razmerje dosežene velikosti vzorca

Razmerje števila opravljenih osebnih anket (RB250 = 11,12,13) v valu t in števila opravljenih osebnih anket v valu t-1.

To razmerje bo določeno za vzorčne osebe in za vse osebe, vključno z nevzorčnimi, starimi nad 16 let, ter za sostanovalce, stare nad 16 let, ki so izbrani v prvem valu.

- Stopnja odgovora nevzorčnih oseb

Razmerje med številom opravljenih osebnih anket (RB250 = 11,12,13) z nevzorčnimi osebami, starimi 16 let ali več, v valu t in vsemi nevzorčnimi osebami, starimi 16 let ali več, ki so zabeležene v gospodinjstvih, sprejetimi v zbirko podatkov (DB135 = 1) v valu t ali zabeleženimi v nedavno opravljenih anketiranjih gospodinjstev, ki so za nadaljnje anketiranje prešla iz vala t-1 v val t, vendar niso mogla biti uspešno anketirana v valu t.

2.3.3.3 Porazdelitev gospodinjstev glede na status gospodinjstva (DB110), glede na vpis stika na naslovu (DB120), rezultat vprašalnika za gospodinjstvo (DB130) in sprejemljivost ankete gospodinjstva (DB135)

Za vsak val vzdolžne komponente EU-SILC porazdelitev gospodinjstev glede na status gospodinjstva, glede na vpis stika na naslovu, glede na rezultat vprašalnika gospodinjstva in glede na sprejemljivost ankete gospodinjstva.

2.3.3.4 Porazdelitev oseb gleda na status članstva (RB110)

Za drugi val in naslednje valove vzdolžne komponente EU-SILC bo predstavljena porazdelitev oseb gleda na status članstva.

2.3.3.5 Neodgovor spremenljivke

Za spremenljivke o dohodku bodo za vsak val vzdolžne komponente EU-SILC predloženi naslednji podatki:

- odstotek gospodinjstev (za komponente dohodka, pridobljene ali zbrane na ravni gospodinjstva) ali oseb (za komponente dohodka, pridobljene ali zbrane na ravni oseb), ki so prejeli znesek za vsako komponento dohodka,

- odstotek manjkajočih vrednosti za vsako komponento dohodka, pridobljeno ali zbrano na ravni gospodinjstva ali na ravni oseb,

- odstotek delnih informacij za vsako komponento dohodka, pridobljeno ali zbrano na ravni gospodinjstva ali na ravni oseb.

2.4 Način zbiranja podatkov

Za vsak val vzdolžne komponente EU-SILC bo predstavljena porazdelitev članov gospodinjstva, starih 16 ali več let, glede na "status podatkov" (RB250) in "vrsto anketiranja" (RB260), za vsako vzorčno osebo, sostanovalce in skupaj.

2.5 Postopek vračunavanja

Za presečno komponento EU-SILC in za vsak val vzdolžne komponente EU-SILC bo sporočen opis postopka vračunavanja, uporabljen pri neodgovoru posameznika, če se razlikuje od Eurostatove metode, ter vračunane spremenljivke in odstotek vračunanj glede na skupno število opazovanj za ciljno spremenljivko.

2.6 Vračunana najemnina

Za presečno komponento EU-SILC in za vsak val vzdolžne komponente EU-SILC bo sporočen opis metode za računanje vračunane najemnine, če se razlikuje od Eurostatove metode izračuna.

2.7 Službeni avtomobili

Za presečno komponento EU-SILC in za vsak val vzdolžne komponente EU-SILC bo sporočen opis metode za vračunavanje vrednosti uporabe "službenega avtomobila" za zasebne namene.

3. PRIMERLJIVOST

3.1 Osnovni koncepti in opredelitve

Za prvi val vzdolžne komponente EU-SILC bodo zagotovljeni podatki o osnovnih konceptih in opredelitvah (opisani v točki 3.1. Priloge II te uredbe), razlike med nacionalnimi opredelitvami in standardnimi opredelitvami EU-SILC, ter ocena posledic navedenih razlik, če je na voljo.

Za drugi val in naslednje valove bodo sporočene vse spremembe osnovnih konceptov in opredelitev iz prvega vala.

3.2 Komponente dohodka

3.2.1 Razlike med nacionalnimi opredelitvami in standardnimi opredelitvami EU-SILC ter ocena posledic navedenih razlik, če je na voljo

Za prvi val vzdolžne komponente EU-SILC bodo predloženi podatki o komponentah dohodka, opisanih v točki 3.2.1 Priloge II k tej uredbi (razen "bruto mesečnega zaslužka zaposlenih").

Za drugi val in naslednje valove bodo sporočene vse spremembe opredelitve osnovnih konceptov iz prvega vala.

3.2.2 Vir ali postopek, uporabljen za zbiranje spremenljivk o dohodku

Za prvi val vzdolžne komponente EU-SILC bo predložen vir ali postopek, uporabljen za zbiranje spremenljivk o dohodku.

Za drugi val in naslednje valove bodo sporočene vse spremembe vira ali postopka, uporabljenega za zbiranje spremenljivk o dohodku.

3.2.3 Oblika, v kateri so bile pridobljene spremenljivke o dohodku na komponentni ravni

Za prvi val vzdolžne komponente EU-SILC bo predložena oblika, v kateri so bile pridobljene spremenljivke o dohodku na komponentni ravni (npr. bruto, s takojšnjim odbitkom davkov na dohodek in socialnih prispevkov, s takojšnjim odbitkom davka na dohodek in odbitkom socialnih prispevkov).

Za drugi val in za naslednje valove bodo sporočene vse spremembe oblike, v kateri so bile pridobljene spremenljivke o dohodku na komponentni ravni.

3.2.4 Metoda, uporabljena za zbiranje ciljnih spremenljivk o dohodku v zahtevani obliki (t. j. kot bruto vrednosti)

Za prvi val vzdolžne komponente EU-SILC bo predložena metoda pridobivanja spremenljivk o dohodku v zahtevani obliki (t. j. kot bruto vrednosti).

Za drugi val in za naslednje valove bodo sporočene vse spremembe vira ali postopka, uporabljenega za zbiranje spremenljivk o dohodku.

3.3 Pravila sledenja nadaljnjega anketiranja

Za vzdolžno komponento EU-SILC bodo sporočene razlike med nacionalnimi pravili sledenja nadaljnjega anketiranja in standardnimi pravili sledenja nadaljnjega anketiranja EU-SILC.

4. SKLADNOST

4.1 Primerjava ciljnih spremenljivk o dohodku in števila oseb, ki prejemajo dohodek od vsake "komponente dohodka", z zunanjimi viri

Za vsak val vzdolžne komponente EU-SILC bo predložena primerjava ciljnih spremenljivk o dohodku in števila oseb, ki prejemajo dohodek od vsake "komponente dohodka", z zunanjimi viri, če države članice menijo, da so takšni zunanji podatki dovolj zanesljivi.

--------------------------------------------------

PRILOGA IV

Vsebina primerjalnega vmesnega in končnega poročila o kakovosti, ki ju pripravi Komisija (Eurostat)

PRIMERJALNO VMESNO POROČILO O KAKOVOSTI

Na podlagi vmesnih poročil o kakovosti, ki jih zagotovijo države članice, Komisija (Eurostat) pripravi primerjalno vmesno poročilo o kakovosti, ki vsebuje naslednja merila kakovosti:

1. Točnost

1.1 Vzorčni načrt

1.2 Vzorčne napake

1.2.1 Ocenjena vrednost, koeficient variacije, 95 % intervala zaupanja in učinkovita velikost vzorca (neto vzorec) za skupne presečne kazalnike EU, ki temeljijo na presečni komponenti EU-SILC, za ekvivalentni razpoložljivi dohodek in za neprilagojene razlike v plačah med spoloma (če je to primerno)

1.3 Nevzorčne napake

1.4 Način zbiranja podatkov

1.5 Trajanje ankete

2. Primerljivost

2.1 Osnovni koncepti in opredelitve

2.2 Komponente dohodka

3. Skladnost

PRIMERJALNO KONČNO POROČILO O KAKOVOSTI

Na podlagi končnih poročil o kakovosti, ki jih zagotovijo države članice, Komisija (Eurostat) pripravi primerjalno končno poročilo o kakovosti, ki vsebuje naslednja merila kakovosti:

1. Ustreznost

- opis in razvrščanje uporabnikov

- opis raznolikosti potreb uporabnikov (po razredih uporabnikov)

2. Točnost

2.1 Vzorčni načrt

2.2 Vzorčne napake

Za presečno komponento EU-SILC in za vsak val vzdolžne komponente EU-SILC so predloženi naslednji podatki:

- povprečno, skupno število opazovanj (pred vračunavanjem in po njih), koeficient variacije in 95 % intervala zaupanja za komponente dohodka

- povprečno, skupno število opazovanj (pred vračunavanji in po njih), koeficient variacije in 95 % intervala zaupanja za ekvivalentni razpoložljivi dohodek, razčlenjen po spolu, starostnih skupinah in velikosti gospodinjstva

2.3 Nevzorčne napake

2.4 Način zbiranja podatkov

2.5 Postopek vračunavanja

2.6 Vračunana najemnina

2.7 Službeni avtomobili

3. Pravočasnost in točnost

- povprečna pravočasnost podatkov

- frekvenčnost podatkov in povprečna aktualnost podatkov

- odstotek nepravočasno poslanih podatkov, ki temelji na časovnem načrtu, opredeljenem v Okvirni uredbi EU-SILC

- povprečna zamuda nepravočasno poslanih podatkov (v tednih)

- vzroki za nepravočasno pošiljanje

4. Dostopnost in jasnost

- opis pogojev za dostop do podatkov (sredstva, podpora, tržni pogoji, omejitve, zaupnost itd.)

- opis pogojev za objavo podatkov

5. Primerljivost

5.1 Osnovni koncepti in opredelitve

5.2 Komponente dohodka

5.3 Pravila sledenja nadaljnjega anketiranja

6. Skladnost

--------------------------------------------------

Top