EUR-Lex Access to European Union law

Back to EUR-Lex homepage

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Document 32002R2347

Uredba Sveta (ES) št. 2347/2002 z dne 16. decembra 2002 o določitvi posebnih pogojev dostopa in z njimi povezanih pravil za ribolov globokomorskih staležev

UL L 351, 28.12.2002, p. 6–11 (ES, DA, DE, EL, EN, FR, IT, NL, PT, FI, SV)

Dokument je bil objavljen v posebni izdaji. (CS, ET, LV, LT, HU, MT, PL, SK, SL, BG, RO, HR)

Legal status of the document In force: This act has been changed. Current consolidated version: 12/01/2017

ELI: http://data.europa.eu/eli/reg/2002/2347/oj

32002R2347



Uradni list L 351 , 28/12/2002 str. 0006 - 0011


Uredba Sveta (ES) št. 2347/2002

z dne 16. decembra 2002

o določitvi posebnih pogojev dostopa in z njimi povezanih pravil za ribolov globokomorskih staležev

SVET EVROPSKE UNIJE JE –

ob upoštevanju Pogodbe o ustanovitvi Evropske skupnosti in zlasti člena 37 Pogodbe,

ob upoštevanju predloga Komisije [1],

ob upoštevanju mnenja Evropskega parlamenta [2],

ob upoštevanju naslednjega:

(1) Uredba Sveta (EGS) št. 3760/92 z dne 20. decembra 1992 o vzpostavitvi sistema Skupnosti za ribištvo in ribogojstvo [3] zahteva od Sveta, da glede na razpoložljive znanstvene nasvete in zlasti glede na poročilo, ki ga je pripravil Znanstveni, tehnični in gospodarski odbor za ribištvo, sprejme potrebne ukrepe za zagotovitev racionalnega, odgovornega in trajnostnega izkoriščanja virov ter določi pogoje za dostop do virov.

(2) Znanstveni nasveti v zvezi z nekaterimi staleži rib v globokem morju kažejo, da so ti staleži občutljivi za izkoriščanje in da bi morale biti ribolovne možnosti zanje omejene ali zmanjšane, da bi se zagotovil njihovo trajnost.

(3) Znanstveni nasveti nadalje kažejo, da je upravljanje na podlagi ribolovnega napora ustrezna metoda za zagotavljanje previdnostnega upravljanja staležev v globokem morju.

(4) Zato je treba predvideti izdajo posebnega ribolovnega dovoljenja za plovila, ki lovijo globokomorske vrste, in omejiti ribolovni napor za te staleže rib na raven, doseženo v zadnjem času.

(5) Točni in najnovejši podatki o ribolovnem delovanju so predpogoj za zagotovitev kakovostnih znanstvenih nasvetov in takšne podatke najlaže zbirajo usposobljeni in neodvisni znanstveni opazovalci v sodelovanju z ribiško industrijo in drugimi zainteresiranimi strankami.

(6) Ustrezni, preverljivi in najnovejši podatki za znanstvene nasvete v zvezi z ribištvom in morskim okoljem bi morali biti čim prej na voljo ustreznim znanstvenim ustanovam in upravnim organom.

(7) Za zagotovitev učinkovitega in previdnostnega gospodarjenja na podlagi ribolovnega napora pri globokomorskih vrstah je treba plovila, ki lovijo te vrste, identificirati s posebnimi ribolovnimi dovoljenji, izdanimi skladno z Uredbo Sveta (ES) št. 1627/94 z dne 27. junija 1994 o splošnih določbah glede posebnih ribolovnih dovoljenj [4] in z Uredbo Komisije (ES) št. 2943/95 z dne 20. decembra 1995 o določitvi podrobnih pravil o uporabi Uredbe Sveta (ES) št. 1627/94 [5].

(8) Ukrepi za nadzor, dodani tistim, ki so določeni v Uredbi Sveta (EGS) št. 2847/93 z dne 12. oktobra 1993 o oblikovanju nadzornega sistema za področje skupne ribiške politike [6] in v Uredbi Komisije (ES) št. 1489/97 z dne 29. julija 1997 o določitvi podrobnih pravil za uporabo Uredbe Sveta (EGS) št. 2847/93 v zvezi s satelitskimi sistemi za spremljanje plovil [7], so potrebni za zagotavljanje skladnosti z ukrepi iz te uredbe.

(9) Ukrepi, potrebni za izvajanje te Uredbe, bi morali biti sprejeti v skladu s Sklepom Sveta št. 1999/468/ES z dne 28. junija 1999 o določitvi postopkov za uresničevanje Komisiji podeljenih izvedbenih pooblastil [8] –

SPREJEL NASLEDNJO UREDBO:

Člen 1

Področje uporabe

Ta uredba se uporablja za ribiška plovila Skupnosti v podobmočjih ICES (Mednarodni svet za raziskovanje morja) I do vključno XIV in v vodah Skupnosti območij CECAF 34.1.1, 34.1.2, 34.1.3 in 34.2, ki v okviru svojih ribolovnih dejavnosti lovijo vrste, naštete v Prilogi I.

Člen 2

Opredelitve

Posamezni izrazi, uporabljeni v tej uredbi, imajo naslednji pomen:

(a) "globokomorske vrste" so vrste, vključene v seznam iz Priloge I;

(b) "dovoljenje za globokomorski ribolov" je posebno dovoljenje za ribolov globokomorskih vrst, izdano v skladu s členom 7 Uredbe (ES) št. 1627/94;

(c) "moč motorja" je skupna instalirana moč motorja plovil, izražena v kilovatih in izmerjena v skladu z Uredbo Sveta (EGS) št. 2930/86 z dne 22. septembra 1986 o značilnostih ribiških plovil [9];

(d) "prostornina" je bruto tonaža, izmerjena v skladu z Uredbo (EGS) št. 2930/86;

(e) "kilovat- ribolovni dnevi" so rezultat moči motorja, kakor je določena v (c), in števila dni, v katerih ribiško plovilo na morju uporablja ribolovno orodje.

Člen 3

Dovoljenje za globokomorski ribolov

1. Države članice zagotovijo, da se za ribiška plovila, ki plovejo pod njihovo zastavo in so registrirana na njihovem ozemlju ter opravljajo ribolovne aktivnosti, pri katerih vsako koledarsko leto ulovijo in na krovu obdržijo več kot 10 ton globokomorskih vrst, zahteva dovoljenje za globokomorski ribolov.

Vendar je v enem izhodu na morje prepovedano uloviti, obdržati na krovu, pretovoriti ali iztovoriti več kot 100 kg skupne količine globokomorskih vrst, razen če ima zadevno plovilo dovoljenje za globokomorski ribolov.

2. Na zahtevo države članice se lahko določijo posebni ukrepi zaradi upoštevanja sezonskega ali malega ribolova.

3. Podrobna pravila za uporabo odstavka 2 se sprejmejo v skladu s postopkom iz člena 11(2).

Člen 4

Omejevanje ribolovnega napora

1. Države članice izračunajo skupno moč in skupno prostornino svojih plovil, ki so v katerem koli od let 1998, 1999 ali 2000 iztovorila več kot 10 ton katerih koli globokomorskih vrst.

Skupne vrednosti se sporočijo Komisiji.

Države članice na pisno zahtevo Komisije v tridesetih dneh priskrbijo dokumentacijo v zvezi z evidencami o ulovu plovil, za katera so bila izdana dovoljenja za globokomorski ribolov.

2. Vsaka država članica lahko izda dovoljenja za globokomorski ribolov za svoja plovila samo, če:

(a) skupna moč motorja navedenih plovil ne presega skupne moči, določene v skladu z odstavkom 1, in/ali

(b) skupna prostornina navedenih plovil ne presega prostornine, določene v skladu z odstavkom 1.

Člen 5

Poročanje o lastnostih ribolovnega orodja in ribolovnem delovanju

Poleg obveznosti v skladu s členom 6 Uredbe (EGS) št. 2847/93 kapitan ribiškega plovila Skupnosti, ki ima dovoljenje za globokomorski ribolov, v ladijski dnevnik ali na obrazec, ki ga priskrbi država članica, pod katere zastavo pluje, zabeleži podatke iz Priloge III.

Člen 6

Sistem spremljanja plovil

1. Ne glede na člen 6(2) Uredbe (ES) št. 1489/97 kapitan plovila v primeru tehnične okvare ali nedelovanja satelitskih sledilnih naprav, nameščenih na krovu ribiškega plovila, vsaki dve uri sporoča svoj geografski položaj državi članici, pod katere zastavo pluje, in obalni državi članici.

2. Po vrnitvi z morja plovilo ne sme zapustiti pristanišča, dokler pristojni organi ne ugotovijo, da satelitska sledilna naprava ponovno deluje.

3. Ponavljajoče se neizpolnjevanje obveznosti iz odstavkov 1 in 2 se šteje za način vedenja, ki resno krši skupno ribiško politiko v skladu z Uredbo Sveta (ES) 1447/1999 z dne 24. junija 1999 o izdelavi seznama načinov vedenja, ki resno kršijo pravila skupne ribiške politike [10].

4. Podrobna pravila za uporabo tega člena se sprejmejo v skladu s postopkom iz člena 11(2).

Člen 7

Določena pristanišča

1. Po 1. marcu 2003 bo prepovedano iztovoriti več kot 100 kg katerih koli globokomorskih vrst, razen v pristaniščih, ki so bila določena za iztovarjanje globokomorskih vrst.

2. Vsaka država članica določi pristanišča, v katerih poteka iztovarjanje več kot 100 kg globokomorskih vrst, in odredi s tem povezane inšpekcijske in nadzorne postopke, vključno s pogoji beleženja in poročanja o količinah globokomorskih vrst pri vsakem iztovarjanju.

3. Vsaka država članica posreduje Komisiji v šestdesetih dneh od datuma začetka veljavnosti te uredbe seznam določenih pristanišč in v nadaljnjih tridesetih dneh s tem povezane inšpekcijske in nadzorne ukrepe iz odstavka 2.

Komisija te podatke posreduje vsem drugim državam članicam.

Člen 8

Opazovalci

1. Vsaka država članica pošlje znanstvene opazovalce na ribiška plovila, za katera je bilo izdano dovoljenje za globokomorski ribolov, v skladu z načrtom vzorčenja iz odstavka 2.

2. Vsaka država članica pripravi načrt vzorčenja za pošiljanje opazovalcev in vzorčenje v pristanišču, ki zagotavlja zbiranje reprezentativnih podatkov, primernih za ocenjevanje in upravljanje globokomorskih staležev rib.

Načrt vzorčenja odobri Komisija na podlagi znanstvenega in statističnega ovrednotenja v šestih mesecih po začetku veljavnosti te uredbe.

3. Podrobna pravila za uporabo odstavkov 1 in 2 se sprejmejo v skladu s postopkom iz člena 11(2).

4. Znanstveni opazovalec:

(a) v ladijskem dnevniku neodvisno beleži podatke iz člena 5;

(b) pristojnim organom zadevne države članice predloži poročilo v dvajsetih dneh po koncu opazovalnega obdobja. Kopija tega poročila se pošlje Komisiji v tridesetih dneh po prejetju pisnega zahtevka;

(c) opravlja dodatne naloge v skladu z načrtom vzorčenja.

5. Znanstveni opazovalec ni:

(a) sorodnik kapitana plovila ali častnika, ki dela na plovilu, na katero je poslan opazovalec;

(b) zaposleni kapitana plovila, na katero je poslan;

(c) zaposleni kapitanovega namestnika;

(d) zaposleni družbe, ki jo nadzira kapitan ali njegov namestnik;

(e) sorodnik kapitanovega namestnika.

Člen 9

Podatki

Poleg obveznosti, določenih v členih 15 in 19i Uredbe (EGS) št. 2847/93, države članice na podlagi podatkov, zbranih v ladijskih dnevnikih, vključno s popolnimi evidencami o ribolovnih dneh zunaj pristanišča ter poročili znanstvenih opazovalcev, sporočijo Komisiji za vsako koledarsko polletje v treh mesecih po preteku tega koledarskega polletja podatke o ulovu globokomorskih vrst in ribolovnem naporu, izraženem v kilovat-ribolovnih dneh in razčlenjenem na četrtletja, ribolovna orodja, vrste, vključno z vrstami iz Priloge II, in na statistična območja ICES ali pododdelke CECAF.

Komisija nemudoma posreduje te podatke ustreznim znanstvenim ustanovam.

Člen 10

Spremljanje izvajanja

Komisija bo do 30. junija 2005 Evropskemu parlamentu in Svetu predložila poročilo o celotni shemi upravljanja globokomorskih vrst. Na podlagi tega poročila bo Komisija Svetu predlagala potrebne spremembe te sheme.

Člen 11

Postopek odbora

1. Komisiji pomaga odbor, ustanovljen s členom 17 Uredbe Sveta (EGS) št. 3760/92.

2. Ob sklicevanju na ta odstavek se uporabljata člena 4 in 7 Sklepa 19999/468/ES.

Rok iz člena 4(3) Sklepa 1999/468/ES se določi na tri mesece.

3. Odbor sprejme poslovnik.

Člen 12

Začetek veljavnosti

Ta uredba začne veljati sedmi dan po objavi v Uradnem listu Evropskih skupnosti.

Uporablja se od 1. januarja 2003.

Ta uredba je v celoti zavezujoča in se neposredno uporablja v vseh državah članicah.

V Bruslju, 16. decembra 2002

Za Svet

Predsednik

M. Fischer Boel

[1] UL C 151 E, 25.6.2002, str. 184.

[2] Mnenje z dne 10. oktobra 2002 (še ni bilo objavljeno v Uradnem listu).

[3] UL L 389, 31.12.1992, str. 1. Uredba, kakor je bila nazadnje spremenjena z Uredbo (ES) št. 1181/98 (UL L 164, 9.6.1998, str. 1).

[4] UL L 171, 6.7.1994, str. 7.

[5] UL L 308, 21.12.1995, str. 15.

[6] UL L 261, 20.10.1993, str. 1. Uredba, kakor je bila nazadnje spremenjena z Uredbo (ES) št. 2846/98 (UL L 358, 31.12.1998, str. 5).

[7] UL L 202, 30.07.1997, str. 18. Uredba, kakor je bila nazadnje spremenjena z Uredbo Komisije (ES) št. 2445/1999 (UL L 298, 19.11.1999, str. 5).

[8] UL L 184, 17.7.1999, str. 23.

[9] UL L 274, 25.9.1986, str. 1. Uredba, spremenjena z Uredbo (ES) št. 3259/94 (UL L 339, 29.12.1994, str. 11.

[10] UL L 167, 2.7.1999, str. 5.

--------------------------------------------------

PRILOGA I

Seznam globokomorskih vrst

Znanstveno ime | Splošno ime |

Aphanopus carbo | Črni morski meč |

Apristuris spp. | vrste rodu Apristurus |

Argentina silus | Velika srebrenka |

Beryx spp. | Sluzoglavke |

Centrophorus granulosus | vrsta Centrophorus granulosus |

Centrophorus squamosus | vrsta Centrophorus squamosus |

Centroscyllium fabricii | vrsta Centroscyllium fabricii |

Centroscymnus coelolepis | vrsta Centroscymnus coelolepis |

Coryphaenoides rupestris | Okroglonosi repak |

Dalatias licha | vrsta Dalatias licha |

Deania calceus | Kljunati morski pes |

Etmopterus princeps | Veliki svetilec |

Etmopterus spinax | Črni svetilec |

Galeus melastomus | Črnousta morska mačka |

Galeus murinus | vrsta Galeus murinus |

Hoplostethus atlanticus | Oranžna sluzoglavka |

Molva dypterigia | Modri leng |

Phycis blennoides | Tabinja belica |

Centroscymnus crepidater | vrsta Centroscymnus crepidater |

Scymnodon ringens | vrsta Scymnodon ringens |

Hexanchus griseus | šesteroškrgar |

Chlamydoselachus anguineus | ovratničarski šesteroškrgar |

Oxynotus paradoxus | vrsta Oxynotus paradoxus |

Somniosus microcephalus | Grenlandski morski pes |

--------------------------------------------------

PRILOGA II

Dodatni seznam globokomorskih vrst iz člena 9

Znanstveno ime | Splošno ime |

Pagellus bogaraveo | Okati ribon |

Chimaera monstrosa | Morska podgana |

Marcrourus berglax | čebulastooki repak |

Mora moro | Mora |

Antimora rostrata | Sinja antimora |

Epigonus telescopus | Veleoki globokomorski kraljiček |

Helicolenus dactylopterus | Okun |

Conger conger | Ugor |

Lepidopus caudautus | Morski meč |

Alepocephalus bairdii | Bairdijeva gladkoglavka |

Lycodes esmarkii | Esmarkova ogorčica |

Raja hyperborea | arktična raža |

Sebastes viviparus | rdeči okun |

Hoplostethus mediterraneus | Sredozemska sluzoglavka |

Trachyscorpia cristulata | Hrapavi okun |

Raja nidarosiensus | norveška kljunata raža |

Chaecon (Geryon) affinis | globokomorska rdeča rakovica |

Raja fyllae | Okrogla raža |

Hydrolagus mirabilis | Veleoka morska podgana |

Rhinochimaera atlantica | kopjenosa morska podgana |

Alepocephalus rostratus | Rissojeva gladkoglavka |

Polyprion americanus | Globinska kirnja |

--------------------------------------------------

PRILOGA III

Podatki v zvezi z lastnostmi ribolovnega orodja in ribolovnim delovanjem iz člena 5

1. Za plovila, ki uporabljajo parangale:

- povprečno število trnkov, uporabljenih na parangalih;

- skupni čas, ko so bili parangali v 24-urnem obdobju v morju, in število nastavitev v tem času;

- ribolovne globine.

2. Za plovila, ki uporabljajo stoječe mreže:

- velikost očesa mreže;

- povprečna dolžina mrež;

- povprečna višina mrež;

- skupni čas, ko so bile mreže v 24-urnem obdobju v morju, in skupno število potegov v tem času;

- ribolovne globine.

3. Za plovila, ki uporabljajo vlečno orodje:

- velikost očesa mreže;

- skupni čas, ko so bile mreže v 24-urnem obdobju v morju, in skupno število potegov v tem času;

- ribolovne globine.

--------------------------------------------------

Top