EUR-Lex Access to European Union law

Back to EUR-Lex homepage

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Document 32022R1917

Регламент (ЕС) 2022/1917 на Европейската централна банка от 29 септември 2022 година относно процедурите за нарушение в случаите на неизпълнение на изискванията за статистическа отчетност и за отмяна на Решение ЕЦБ/2010/10 (ЕЦБ/2022/31)

ECB/2022/31

OB L 263, 10/10/2022, p. 6–16 (BG, ES, CS, DA, DE, ET, EL, EN, FR, GA, HR, IT, LV, LT, HU, MT, NL, PL, PT, RO, SK, SL, FI, SV)

Legal status of the document In force

ELI: http://data.europa.eu/eli/reg/2022/1917/oj

10.10.2022   

BG

Официален вестник на Европейския съюз

L 263/6


РЕГЛАМЕНТ (ЕС) 2022/1917 НА ЕВРОПЕЙСКАТА ЦЕНТРАЛНА БАНКА

от 29 септември 2022 година

относно процедурите за нарушение в случаите на неизпълнение на изискванията за статистическа отчетност и за отмяна на Решение ЕЦБ/2010/10 (ЕЦБ/2022/31)

УПРАВИТЕЛНИЯТ СЪВЕТ НА ЕВРОПЕЙСКАТА ЦЕНТРАЛНА БАНКА,

като взе предвид Договора за функционирането на Европейския съюз, и по-специално член 132, параграф 3 от него,

като взе предвид Устава на Европейската система на централните банки и на Европейската централна банка, и по-специално членове 5 и 34 от него,

като взе предвид Регламент (ЕО) № 2532/98 на Съвета от 23 ноември 1998 г. относно правомощията на Европейската централна банка да налага санкции (1), и по-специално член 6, параграф 2 от него,

като взе предвид Регламент (ЕО) № 2533/98 на Съвета от 23 ноември 1998 г. относно събирането на статистическа информация от Европейската централна банка (2), и по-специално член 7 от него,

като има предвид, че:

(1)

Европейската централна банка (ЕЦБ) може да налага санкции на отчетните единици съгласно член 7, параграф 1 от Регламент (ЕО) № 2533/98 и следва да създаде рамка за допълнително уточняване на начина за налагането на такива санкции в съответствие с член 6, параграф 2 от Регламент (ЕО) № 2532/98. Поради това е целесъобразно да се определят процедурите, съгласно които следва да се прилагат такива санкции.

(2)

За да се намали административната тежест, тези процедури следва да бъдат хармонизирани, доколкото е възможно, със съществуващите процедурни правила. Поради това при провеждането на процедурите за нарушение и изпълнение съгласно настоящия регламент следва да вземат предвид Регламент (ЕО) № 2157/1999 на Европейската централна банка (ЕЦБ/1999/4) (3) и членове 3 и 4 от Регламент (ЕО) № 2532/98 на Съвета. Член 3 от Регламент (ЕО) № 2532/98 предвижда, че ЕЦБ или националната централна банка (НЦБ) на държавата членка, в рамките на чиято юрисдикция е извършено предполагаемото нарушение, може да започне процедура за нарушение, като действа по собствена инициатива или на основание на предложение за това, отправено съответно от НЦБ до ЕЦБ или от ЕЦБ до НЦБ.

(3)

Регламент (ЕО) № 2157/1999 (ЕЦБ/1999/4) гарантира, че принципът ne bis in idem е спазен по отношение на процедурите за нарушение и предвижда, че срещу едно и също предприятие не може да бъде започната повече от една процедура за нарушение въз основа на едни и същи факти. За тази цел ЕЦБ или компетентната НЦБ не следва да взема решение за започване на процедура за нарушение, преди взаимно да са се информирали и консултирали. Също така ЕЦБ или компетентната НЦБ не следва да взема решение за откриване на процедура за нарушение, докато компетентната НЦБ не е информирала националния компетентен орган (НКО), който събира и предава статистическа информация на компетентната НЦБ въз основа на местни договорености за сътрудничество. По същия начин в случаите, когато се използва надзорна информация за изпълнение на изискванията за статистическа отчетност, преди започване на процедура за нарушение или налагане на санкция може да бъде необходима координация с единния надзорен механизъм (ЕНМ).

(4)

Регламент (ЕО) № 2157/1999 (ЕЦБ/1999/4) също определя процедурата за представяне на предложение от независимото звено за разследване на ЕЦБ или от компетентната НЦБ до Изпълнителния съвет на ЕЦБ с цел да се реши дали отчетната единица е извършила нарушение и да се определи размерът на санкцията, която да бъде наложена, и предвижда опростена процедура за нарушение за санкциониране на незначителни нарушения.

(5)

Необходимо е да се осигури последователност при налагането на санкции в различните статистически области, ясно да се определят ролите на ЕЦБ и на НЦБ в процедурите за нарушение и да се гарантира, че всички процесуални разпоредби относно откриването на процедура за нарушение и налагането на санкция в областта на статистиката са ясно определени в интерес на гарантирането на законосъобразен процес и защитата на правата на засегнатите отчетни единици.

(6)

За да се гарантира равнопоставеност на отчетните единици, Европейската система на централните банки (ЕСЦБ) следва да приеме хармонизиран подход към елементите, които ще бъдат взети предвид при наблюдението на изпълнението на изискванията за статистическа отчетност и разглеждането на предполагаеми нарушения, към самата процедура за нарушение и към изчисляването и налагането на санкции за нарушения на изискванията за отчетност. Поради тази причина е важно също така да се гарантира, че повторните случаи на предполагаемо нарушение на изискванията за отчетност, предвидени в един и същ регламент или решение на ЕЦБ, следва да бъдат наблюдавани и съобщавани на ЕЦБ или на компетентната НЦБ, в зависимост от случая.

(7)

Необходимо е също така да се установят хармонизирани правила за прилагането на местни договорености за сътрудничество, когато компетентната НЦБ предава на ЕЦБ статистическа информация, която е събрала от НКО, а не пряко от отчетната единица. Местните договорености за сътрудничество не следва по никакъв начин да променят или ограничават задължението на отчетната единица да спазва изискванията за статистическа отчетност съгласно регламентите или решенията на ЕЦБ. Правната рамка за санкционирането на нарушенията на изискванията за статистическа отчетност е напълно приложима в такива случаи. Следва обаче да има достатъчна комуникация между компетентната НЦБ и съответния НКО относно мерките, които трябва да бъдат предприети в съответствие с тази рамка, за да се гарантира спазването на принципа ne bis in idem.

(8)

С изключение на случаите на нарушения на изискванията за статистическа отчетност съгласно Регламент (ЕС) № 1333/2014 на Европейската централна банка (ЕЦБ/2014/48) (4), за които корективните планове се считат за неподходящи, за да отстранят предполагаемите нарушения своевременно поради високата честота на отчитане на съответната статистическа информация, и случаите на сериозно нарушение, може да е възможно и подходящо предполагаемите нарушения да бъдат отстранени чрез сътрудничество с отчетната единица. Съответно, следва да се улесни възможността за договаряне на корективен план между компетентната НЦБ или ЕЦБ и отчетната единица. Този корективен план би могъл също така да посочва, наред с другото, методологиите, процесите, ресурсите и персонала, с които отчетната единица предлага да отстрани всяко предполагаемо нарушение, процесите на преглед и надзор, които отчетната единица ще използва за отстраняването, и процедурните подобрения за ограничаване на вероятността от повтарянето на нарушения от отчетната единица.

(9)

Същевременно, за да се намали административната тежест и да се вземе предвид практическото прилагане на процедурата за нарушение, процедура за нарушение следва да бъде открита, доколкото се счита за подходящо, в случаите на предполагаеми нарушения, които не се считат за кумулативни предполагаеми нарушения, като се вземат предвид съответните обстоятелства на конкретния случай.

(10)

Тъй като ЕСЦБ се ръководи от принципа на пропорционалност, е подходящо да се вземат предвид потенциалните обстоятелства, за които може да се счита, че са извън контрола на отчетната единица, и да се предвиди изключение от откриването на процедура за нарушение при такива обстоятелства. Изключението следва да се прилага само за отчетните единици, които са положили всички разумни усилия да предотвратят всяко нарушение на изискванията за отчетност. Освен това възлагането от отчетните единици на външни изпълнители на определени дейности от значение за изпълнението на задълженията им за отчетност или трудностите при поддръжката или модернизирането на тяхната ИТ инфраструктура не следва сами по себе си да се считат за обстоятелства извън контрола на отчетната единица. По същия начин в случаите на сериозно нарушение компетентната централна банка от Евросистемата не следва да разглежда обстоятелствата извън контрола на отчетната единица.

(11)

От съображения за ефективност на разходите и за да се намали административната тежест, не следва да се открива процедура за нарушение, когато глобата за предполагаемото нарушение е под минималните размери, предвидени в настоящия регламент. Въпреки това след откриването на процедурата могат да бъдат налагани глоби под размерите, предвидени в настоящия регламент.

(12)

Към всички изисквания за статистическа отчетност, предвидени в регламентите или решенията на ЕЦБ, следва да се прилага хармонизиран подход. За да се даде достатъчно време на отчетните единици да се адаптират към новите изисквания за отчетност, ЕЦБ не следва да упражнява правомощието за налагане на санкции за срок от 12 месеца след първоначалното възникване на задължението за отчетност съгласно приложим регламент или решение на ЕЦБ. Необходимо е също така да се предвиди, че измененията на изискванията за отчетност, които променят основната концептуална рамка или засягат тежестта на отчетността, следва да се считат за съществени за целите на преходните разпоредби. В случаите на сериозно нарушение не следва да се прилага преходен период.

(13)

С цел да се хармонизират процедурите за нарушение на изискванията за статистическа отчетност и да се гарантира прозрачност е подходящо да се приеме регламент, създаващ хармонизирана рамка, съгласно която могат да бъдат налагани санкции на отчетните единици в случай на неизпълнение на изискванията за статистическа отчетност. Поради това е необходимо Решение ЕЦБ/2010/10 да бъде отменено (5). С цел обаче да се осигурят преходност и яснота при правоприлагането Решение ЕЦБ/2010/10 следва да продължи да се прилага спрямо предполагаемите нарушения, извършени преди съответната дата на прилагане на настоящия регламент.

(14)

По същите причини е целесъобразно да се предвиди, че компетентните НЦБ и ЕЦБ следва да продължат да изпълняват изискванията съгласно Решение ЕЦБ/2010/10 в случаите на предполагаеми нарушения, извършени преди съответната дата на прилагане на настоящия регламент, включително в случаите на повторно неизпълнение, ако един или повече от случаите на неизпълнение настъпят преди и след съответната дата на прилагане на настоящия регламент.

(15)

С цел да се даде достатъчно време на НЦБ да се адаптират към процедурните и техническите промени, въведени с новата хармонизирана рамка, предвидена в настоящия регламент, той не следва да се прилага за срок от 18 месеца от датата на влизането му в сила. Подходящо и целесъобразно е обаче настоящият регламент да започне да се прилага по-бързо в случаите на неизпълнение на изискванията за статистическа отчетност съгласно Регламент (ЕС) № 1333/2014 (ЕЦБ/2014/48), защото е важно да се получава навременна, точна и пълна статистическа информация с оглед на изпълнението на задачите на ЕЦБ в областта на паричната политика, а неизпълнението на тези изисквания за статистическа отчетност може значително да попречи на изпълнението на тези задачи. Поради това настоящият регламент следва да започне да се прилага три месеца след датата на влизането му в сила в случаите на неизпълнение на изискванията за статистическа отчетност съгласно Регламент (ЕС) № 1333/2014 (ЕЦБ/2014/48),

ПРИЕ НАСТОЯЩИЯ РЕГЛАМЕНТ:

Член 1

Предмет и приложно поле

С настоящия регламент се създава хармонизирана рамка, съгласно която на отчетните единици могат да бъдат налагани санкции за неизпълнение на изискванията за статистическа отчетност, предвидени в регламентите и решенията на ЕЦБ. По-специално с него се определят обхватът на наблюдението на спазването на тези изисквания от отчетните единици и следните процедури, които се прилагат от компетентната централна банка от Евросистемата:

1)

процедура за наблюдение и записване;

2)

процедура за отчитане;

3)

процедура за уведомяване;

4)

одобряване и изпълнение на корективен план;

5)

процедура за нарушение.

Член 2

Определения

За целите на настоящия регламент се прилагат следните определения:

1)

„компетентна централна банка от Евросистемата“ означава компетентната НЦБ или в случай на пряко отчитане, ЕЦБ;

2)

„компетентна НЦБ“ означава НЦБ на държавата членка от еврозоната, под чиято юрисдикция е извършено предполагаемото нарушение;

3)

„кумулативно предполагаемо нарушение“ означава поредица от предполагаемите нарушения, изброени в член 8, параграф 2, букви а)—д) от настоящия регламент, които възникват във връзка с едно или повече изисквания за статистическа отчетност, предвидени в един и същ регламент или решение на ЕЦБ;

4)

„пряко отчитане“ означава отчитане на статистическа информация от отчетните единици пряко на ЕЦБ в съответствие с решението на компетентната НЦБ съгласно регламент или решение на ЕЦБ;

5)

„извън контрола на отчетната единица“ означава непредвидено външно събитие извън разумния контрол на отчетната единица, последиците от което биха били неизбежни въпреки всички разумни усилия за предотвратяването им;

6)

„отчетни единици“ означава „отчетни единици“ съгласно определението в член 1, точка 2 от Регламент (ЕО) № 2533/98;

7)

„нарушение“ означава „нарушение“ съгласно определението в член 1, точка 4 от Регламент (ЕО) № 2532/98;

8)

„санкции“ означава „санкции“ съгласно определението в член 1, точка 7 от Регламент (ЕО) № 2532/98;

9)

„изисквания за статистическа отчетност“ означава „изискванията на ЕЦБ за статистическа отчетност“ съгласно определението в член 1, точка 1 от Регламент (ЕО) № 2533/98;

10)

„предполагаемо нарушение“ означава неизпълнение от отчетна единица на изискванията за статистическа отчетност, предвидени в регламент или решение на ЕЦБ, което:

а)

е било установено от компетентната централна банка от Евросистемата; и

б)

все още не е било потвърдено като нарушение в мотивирано решение, прието от Изпълнителния съвет на ЕЦБ съгласно член 3, параграф 4 от Регламент (ЕО) № 2532/98.

Член 3

Наблюдение и записване на предполагаеми нарушения

1.   Компетентните НЦБ наблюдават непрекъснато дали спазването на изискванията за статистическа отчетност от отчетните единици и записват предполагаемите нарушения на тези изисквания в специална система. Всяка компетентна НЦБ поддържа такава система за целите на настоящия регламент.

2.   ЕЦБ наблюдава непрекъснато спазването на изискванията за статистическа отчетност от отчетните единици в случаите на пряко отчитане, със съдействието на компетентната НЦБ по искане на ЕЦБ, и записва предполагаемите нарушения на тези изисквания в специална система. ЕЦБ поддържа такава система за целите на настоящия регламент.

3.   Ако отчетната единица твърди, че предполагаемото нарушение се дължи на обстоятелства извън контрола ѝ, компетентната централна банка от Евросистемата регистрира твърдението, когато записва данните за предполагаемото нарушение.

4.   Ако компетентната централна банка от Евросистемата установи повече от едно предполагаемо нарушение на изискванията за статистическа отчетност от една и съща отчетна единица, тя записва всяко предполагаемо нарушение поотделно.

Член 4

Местни договорености за сътрудничество

1.   Ако компетентната НЦБ отчита на ЕЦБ статистическа информация, която е събрала чрез национален компетентен орган (НКО) съгласно местни договорености за сътрудничество, компетентната НЦБ гарантира, че информацията, събрана и предадена чрез съответния НКО, позволява ефективно наблюдение на спазването на изискванията за статистическа отчетност.

2.   Ако отчетната единица предоставя статистическа информация на компетентната НЦБ чрез НКО съгласно местни договорености за сътрудничество преди откриването на процедура за нарушение, компетентната НЦБ се свързва със съответния НКО, за да получи информация дали предполагаемото нарушение е извършено в резултат на действия или бездействия на отчетната единица и за да гарантира, че срещу една и съща отчетна единица не е открита повече от една процедура за нарушение въз основа на същите факти.

3.   Ако отчетната единица предоставя статистическа информация на компетентната НЦБ чрез НКО съгласно местни договорености за сътрудничество, компетентната НЦБ информира съответния НКО в случаите, когато отчетната единица е представила корективен план съгласно член 7 и той е бил одобрен от компетентната НЦБ, както и дали той е бил изпълнен, и в случаите, когато Изпълнителният съвет на ЕЦБ е наложил санкция на отчетната единица съгласно член 3 от Регламент (ЕО) № 2532/98 и член 7 от Регламент (ЕО) № 2533/98.

Член 5

Съобщаване за предполагаеми нарушения

1.   Компетентните НЦБ съобщават на ЕЦБ без забава за всяко от следните предполагаеми нарушения:

а)

предполагаеми нарушения от отчетната единица на изискванията за ежедневна отчетност;

б)

три или повече предполагаеми нарушения от отчетната единица на изискванията за ежемесечна отчетност в рамките на шест последователни месеца;

в)

три или повече предполагаеми нарушения от отчетната единица на изискванията за тримесечна отчетност в рамките на четири последователни тримесечия;

г)

две или повече последователни предполагаеми нарушения от отчетната единица на изискванията за шестмесечна отчетност;

д)

предполагаеми нарушения от отчетната единица на изискванията за годишна отчетност.

За целите на съобщаването за предполагаемите нарушения съгласно настоящия параграф компетентните НЦБ записват тези предполагаеми нарушения в същата специална система, посочена в член 3, параграф 1.

2.   Компетентните НЦБ съобщават на ЕЦБ за всяко едно от следните сериозни нарушения веднага след като то бъде установено:

а)

систематично или умишлено неотчитане на статистическа информация на компетентната НЦБ в рамките на предвидения срок;

б)

систематично или умишлено неотчитане на точна или пълна статистическа информация;

в)

систематично или умишлено неспазване на предвидената форма на изискванията за статистическа отчетност;

г)

липса на ефективно сътрудничество с компетентната НЦБ или на полагане на разумна степен на грижа.

За целите на установяване на сериозно нарушение компетентната НЦБ може да поиска допълнителна информация от отчетната единица.

За целите на съобщаването за сериозни нарушения съгласно настоящия параграф компетентните НЦБ записват тези сериозни нарушения в същата специална система, посочена в член 3, параграф 1.

3.   ЕЦБ информира без забава компетентната НЦБ за всички предполагаеми или сериозни нарушения, посочени в параграфи 1 и 2, които е установила в случаите на пряко отчитане, и ги записва в същата специална система, посочена в член 3, параграф 2.

Член 6

Уведомяване

1.   Преди откриването на процедура за нарушение съгласно член 8 компетентната централна банка от Евросистемата отправя предупреждение до съответната отчетна единица под формата на писмено уведомление, което съдържа най-малко следното:

а)

естеството на предполагаемите нарушения;

б)

възможността за откриване на процедура за нарушение и възможността в такъв случай да бъде наложена санкция на отчетната единица;

в)

възможността отчетната единица да представи мотиви, включително че предполагаемото нарушение се дължи на обстоятелства извън контрола ѝ;

г)

необходимостта предполагаемото нарушение да бъде коригирано, ако вече не е коригирано, за да се гарантира изпълнението на изискванията за статистическа отчетност; и

д)

ако е приложимо, това, че компетентната централна банка от Евросистемата може да одобри корективен план, ако такъв е бил представен, който ще се изпълнява от отчетната единица.

2.   Ако компетентна централна банка от Евросистемата е установила случай на сериозно нарушение съгласно член 5, параграф 2, тя се свързва със съответната отчетна единица в писмена форма, за да я уведоми най-малко за следното:

а)

естеството на сериозното нарушение;

б)

че ще открие процедура за нарушение и възможността в такъв случай да бъде наложена санкция на отчетната единица;

в)

че отчетната единица има възможност да представи мотиви; и

г)

че сериозното нарушение трябва да бъде коригирано от отчетната единица, за да се гарантира изпълнението на изискването за статистическа отчетност, и ако е приложимо, ефективното сътрудничество с компетентната централна банка от Евросистемата, без забава.

3.   Компетентната централна банка от Евросистемата отправя писменото уведомление съгласно параграфи 1 и 2 до отчетната единица възможно най-скоро след извършването на предполагаемото нарушение или след като централната банка от Евросистемата е узнала за сериозното нарушение. Ако е налице предполагаемо нарушение на изискванията за ежедневна отчетност, компетентната централна банка от Евросистемата отправя уведомление, ако е практически възможно, преди да бъде извършено кумулативно предполагаемо нарушение.

Член 7

Корективен план

1.   След като е отправено предупреждение за предполагаемо нарушение съгласно член 6, параграф 1 и след като бъде достигнат прагът за кумулативно предполагаемо нарушение, посочен в член 8, параграф 2, компетентната централна банка от Евросистемата уведомява съответната отчетна единица за възможността да представи корективен план.

2.   В срок от 60 календарни дни от уведомлението съгласно параграф 1 компетентната централна банка от Евросистемата може да одобри корективния план, представен от отчетната единица съгласно настоящия член.

3.   Настоящият член не се прилага в следните случаи:

а)

сериозно нарушение съгласно член 5, параграф 2; или

б)

предполагаемо нарушение на изискванията за статистическа отчетност, определени в Регламент (ЕС) № 1333/2014 (ЕЦБ/2014/48).

4.   Корективният план се изготвя от отчетната единица, като най-малко:

а)

съдържа причините за предполагаемото нарушение;

б)

определя корективните мерки, които ще да бъдат предприети от отчетната единица, включително мярка за предоставяне на точната или липсващата статистическа информация без забава;

в)

включва график за изпълнението на мерките, посочени в буква б); и

г)

включва данни за отговорното(ите) лице(а) за контакт.

5.   Компетентната централна банка от Евросистемата разглежда представения съгласно параграф 4 корективен план без забава, при всички случаи в срок от 12 календарни дни от датата на представянето му, и като надлежно взема предвид коментарите, представени от ЕЦБ в съответствие с параграф 7, ако е приложим, тя:

а)

одобрява плана и определя краен срок за цялостното му изпълнение, не по-дълъг от 60 календарни дни от датата на одобряването му; или

б)

ако планът не е достатъчен за отстраняване на предполагаемото нарушение, поисква от отчетната единица да изготви и представи преработен корективен план в срок от 10 календарни дни от датата на искането.

6.   Когато преработеният корективен план е представен в срока, посочен в параграф 5, буква б), компетентната централна банка от Евросистемата го разглежда без забава, при всички случаи в срок от 8 календарни дни от датата на представянето му, и като надлежно взема предвид коментарите, представени от ЕЦБ съгласно параграф 7, ако е приложим, тя:

а)

одобрява преработения корективен план и определя краен срок за цялостното му изпълнение, не по-дълъг от 42 календарни дни от датата на одобряването му; или

б)

ако преработеният корективен план не е достатъчен за отстраняване на предполагаемото нарушение, го отхвърля и открива процедура за нарушение съгласно член 8.

7.   Компетентната НЦБ без забава представя на ЕЦБ корективния план или преработения корективен план, който е получила съгласно настоящия член. Ако ЕЦБ счита, че планът не е достатъчен за отстраняване на предполагаемото нарушение, се прилага следното:

а)

в случай на корективен план съгласно параграф 5 компетентната НЦБ поисква от отчетната единица да изготви и представи преработен корективен план в срок от 10 календарни дни от датата на искането; и

б)

в случай на преработен корективен план съгласно параграф 6 компетентната НЦБ го отхвърля и открива процедура за нарушение съгласно член 8.

8.   Ако компетентната централна банка от Евросистемата одобри корективен план съгласно параграф 5 или 6, тя наблюдава изпълнението му и проверява дали корективните мерки в него се прилагат ефективно и без забава.

9.   При изключителни обстоятелства компетентната централна банка от Евросистемата може еднократно да удължи срока за изпълнение на корективния план, одобрен съгласно параграф 5 или 6, при условие че отчетната единица докаже, че той се изпълнява ефективно. Удължаването се ограничава до периода, който компетентната централна банка от Евросистемата счита, че е необходим на отчетната единица, за да изпълни корективния план, но не може да надхвърля 30 календарни дни от изтичането на крайния срок, посочен в параграф 5 или 6.

10.   Компетентните НЦБ и ЕЦБ се уведомяват взаимно за корективните планове, договорени с отчетните единици, веднага щом те бъдат одобрени, и се информират взаимно за изпълнението им.

11.   Ако корективен план е одобрен и изпълнен съгласно настоящия член, компетентната централна банка от Евросистемата не може да открива процедура за нарушение съгласно член 8 във връзка със същото предполагаемо нарушение от същата отчетна единица, преди да е изтекъл крайният срок, посочен в параграф 5 или 6, като се има предвид и евентуалното му удължаване съгласно параграф 9.

12.   Ако отчетната единица не спази срока, посочен в параграф 5 или 6, или удължения срок съгласно параграф 9, или ако предполагаемото нарушение не бъде отстранено в рамките на крайния срок, посочен в параграф 5 или 6, или в рамките на крайния срок, удължен съгласно параграф 9, компетентната централна банка от Евросистемата открива процедура за нарушение съгласно член 8.

13.   Независимо от параграфи 1—12 компетентните централни банки от Евросистемата продължават да наблюдават предполагаемите нарушения, които са предмет на корективен план, и изпълнението на изискванията за статистическа отчетност от отчетните единици и продължават да записват и съобщават всички предполагаеми нарушения съгласно членове 3 и 5.

Член 8

Процедура за нарушение

1.   Компетентните НЦБ или ЕЦБ откриват процедура за нарушение срещу отчетната единица във всеки от следните случаи:

а)

сериозно нарушение съгласно член 5, параграф 2;

б)

кумулативно предполагаемо нарушение на изискванията за статистическа отчетност, определени в Регламент (ЕС) № 1333/2014 (ЕЦБ/2014/48), съгласно параграф 2;

в)

кумулативно предполагаемо нарушение съгласно параграф 2, когато не е представен корективен план в съответствие с член 7 или когато представеният от отчетната единица преработен корективен план не е бил одобрен от компетентната централна банка от Евросистемата в съответствие с член 7, параграф 5 или 6; или

г)

кумулативно предполагаемо нарушение съгласно параграф 2, когато крайният срок за изпълнение на корективния план съгласно член 7, параграф 5 или 6 или удълженият краен срок съгласно член 7, параграф 9 е изтекъл преди неизпълнението да бъде отстранено.

2.   За целите на параграф 1, букви б), в) и г) кумулативното предполагаемо нарушение включва всеки един от следните елементи:

а)

най-малко три предполагаеми нарушения от отчетната единица на изискванията за ежедневна отчетност в рамките на същия месец или най-малко пет предполагаеми нарушения в рамките на три последователни календарни месеца;

б)

най-малко три предполагаеми нарушения от отчетната единица на изискванията за ежедневна отчетност в рамките на шест последователни месеца;

в)

най-малко три предполагаеми нарушения от отчетната единица на изискванията за тримесечна отчетност в рамките на четири последователни тримесечия;

г)

две последователни предполагаеми нарушения от отчетната единица на изисквания за шестмесечна отчетност.

д)

две последователни предполагаеми нарушения от отчетната единица на изискванията за годишна отчетност.

3.   Компетентната НЦБ или ЕЦБ може да открие процедура за нарушение срещу отчетната единица в случай на предполагаеми нарушения, които не са посочени в параграф 1. В такива случаи, когато решава дали да открие процедура за нарушение, компетентната НЦБ или ЕЦБ взема предвид обстоятелствата по конкретния случай, включително следното, ако е относимо:

а)

дали отчетната единица е проявила добросъвестност при тълкуването и изпълнението на изискванията за статистическа отчетност;

б)

дали отчетната единица е действала с усърдие и в дух на сътрудничество при тълкуването и изпълнението на изискванията за статистическа отчетност;

в)

дали отчетната единица е действала с умисъл да измами при тълкуването и изпълнението на изискванията за статистическа отчетност;

г)

сериозността на последиците от предполагаемото нарушение;

д)

повторността, честотата и продължителността на предполагаемото нарушение;

е)

изгодите за отчетната единица в резултат от предполагаемото нарушение;

ж)

икономическия размер на отчетната единица;

з)

дали на отчетната единица са били налагани по-ранни санкции за неизпълнение на изискванията за статистическа отчетност.

4.   В случаите на параграфи 1 и 3 компетентните НЦБ или ЕЦБ откриват процедура за нарушение в съответствие със:

а)

член 2 от Регламент (ЕО) № 2157/1999 (ЕЦБ/1999/4); и

б)

членове 3 и 4 от Регламент (ЕО) № 2532/98.

5.   Компетентните НЦБ или ЕЦБ могат да открият процедура за нарушение дори когато компетентната централна банка от Евросистемата не е записала или съобщила предполагаемото нарушение съгласно член 3 или 5.

6.   С изключение на случаите на сериозно нарушение компетентната НЦБ или ЕЦБ не открива процедура за нарушение, ако счита, че предполагаемото нарушение е било извършено поради обстоятелства извън контрола на отчетната единица. Когато решават дали предполагаемо нарушение е извършено поради обстоятелства извън контрола на отчетната единица, компетентните НЦБ и ЕЦБ вземат предвид по-специално дали обстоятелствата:

а)

са били достатъчно необичайни;

б)

са били изключителни;

в)

са били непредвидими;

г)

могат да се дължат на действие или бездействие на отчетната единица.

Техническите трудности или трудностите, свързани с поддръжката и модернизирането на ИТ инфраструктурата, включително възложената на външен изпълнител ИТ инфраструктура, не се считат за обстоятелства извън контрола на отчетната единица.

7.   Компетентната НЦБ или ЕЦБ не може да открива процедура за нарушение, ако:

а)

няма вероятност потенциалната глоба за предполагаемото нарушение да надхвърли 10 000 EUR, ако то е свързано с неотчитане на статистическа информация на ЕЦБ или компетентната НЦБ в рамките на предвидения срок; или

б)

няма вероятност потенциалната глоба за предполагаемото нарушение да надхвърли 20 000 EUR, ако то е свързано със статистическа информация, която е неточна, непълна или във форма, която не отговаря на приложимото изискване.

Когато е открита процедура за нарушение, могат да бъдат налагани глоби под размерите, предвидени в първа алинея.

8.   Компетентната НЦБ или ЕЦБ не може да открива процедура за нарушение срещу отчетната единица, ако срещу нея вече е открита процедура за нарушение или е наложена санкция въз основа на същите факти.

9.   Компетентната НЦБ или ЕЦБ съхранява електронни записи за всяка процедура за нарушение, която е открила съгласно настоящия регламент.

Член 9

Методология за санкциите

ЕЦБ приема решение относно методологията за изчисляване на предложения размер на санкциите.

Член 10

Преглед

Управителният съвет прави преглед на цялостното прилагане и изпълнение на настоящия регламент не по-късно от пет години след датата, на която той влиза в сила, а след това — на всеки три години, и преценява дали следва да бъде изменян.

Член 11

Преходни разпоредби

1.   Член 8 не се прилага за срок от 12 месеца след първото отчитане съгласно приложимия регламент или решение на ЕЦБ, ако е налице един от следните случаи:

а)

статистическата информация се отчита за първи път съгласно регламента или решението на ЕЦБ;

б)

изискванията за статистическа отчетност са били съществено изменени с регламента или решението на ЕЦБ, така че основната концептуална рамка е променена или тежестта на отчетността е засегната, и съответната статистическа информация се отчита за първи път след такова изменение;

в)

статистическата информация се отчита от нови отчетни единици или от отчетни единици на нови предприятия, за които преди това не са се прилагали изискванията за статистическа отчетност съгласно същата регулаторна рамка.

2.   Параграф 1 не се прилага в случаите на сериозно нарушение, посочени в член 5.

3.   Ако предполагаемото нарушение е извършено преди съответната дата на прилагане на настоящия регламент съгласно член 14, компетентната НЦБ или ЕЦБ изпълнява изискванията съгласно Решение ЕЦБ/2010/10, включително в случаите на повторно неизпълнение, посочено в член 3, параграф 2, буква б) от това решение, ако един или повече от случаите на неизпълнение настъпят преди и след съответната дата на прилагане на настоящия регламент.

Член 12

Специален режим на прилагане за нарушения на статистическата отчетност за паричните пазари

В случай на предполагаеми нарушения на Регламент (ЕС) № 1333/2014 (ЕЦБ/2014/48) компетентните НЦБ и ЕЦБ изпълняват изискванията, предвидени в настоящия регламент от 31 януари 2023 г.

Член 13

Отмяна

Решение ЕЦБ/2010/10 се отменя, считано от 31 януари 2023 г. То продължава да се прилага за предполагаемите нарушения, извършени преди съответната дата на прилагане на настоящия регламент, посочена в член 14.

Член 14

Влизане в сила

Настоящият регламент влиза в сила на двадесетия ден след деня на публикуването му в Официален вестник на Европейския съюз.

Той се прилага от 30 април 2024 г., с изключение на член 12, който се прилага от 31 януари 2023 г.

Настоящият регламент е задължителен в своята цялост и се прилага пряко в държавите членки в съответствие с Договорите.

Съставено във Франкфурт на Майн на 29 септември 2022 година.

За Управителния съвет на ЕЦБ

Председател на ЕЦБ

Christine LAGARDE


(1)  ОВ L 318, 27.11.1998 г., стр. 4.

(2)  ОВ L 318, 27.11.1998 г., стр. 8.

(3)  Регламент (ЕО) № 2157/1999 на Европейската централна банка от 23 септември 1999 г. относно правомощията на Европейската централна банка да налага санкции (EЦБ/1999/4) (ОВ L 264, 12.10.1999 г., стр. 21).

(4)  Регламент (ЕС) № 1333/2014 на Европейската централна банка от 26 ноември 2014 г. относно статистиката на паричните пазари (ЕЦБ/2014/48) (ОВ L 359, 16.12.2014 г., стр. 97).

(5)  Решение ЕЦБ/2010/10 на Европейската централна банка от 19 август 2010 г. относно неизпълнението на изискванията за статистическа отчетност (ОВ L 226, 28.8.2010 г., стр. 48).


Top