EUR-Lex Access to European Union law

Back to EUR-Lex homepage

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Document 52019PC0284

Predlog SKLEP SVETA o stališču, ki se v imenu Evropske unije zastopa v Komisiji za ribištvo v zahodnem srednjem Atlantiku

COM/2019/284 final

Bruselj, 10.7.2019

COM(2019) 284 final

2019/0138(NLE)

Predlog

SKLEP SVETA

o stališču, ki se v imenu Evropske unije zastopa v Komisiji za ribištvo v zahodnem srednjem Atlantiku


OBRAZLOŽITVENI MEMORANDUM

1.Predmet urejanja predloga

Ta predlog zadeva sklep o stališču, ki se v imenu Unije zastopa na zasedanjih pogodbenic Komisije za ribištvo v zahodnem srednjem Atlantiku (WECAFC) v obdobju 2019–2023 glede sprejetja nezavezujočih resolucij in priporočil za ohranjanje in upravljanje živih morskih virov.

2.Ozadje predloga

2.1.Resolucija FAO o ustanovitvi Komisije za ribištvo v zahodnem srednjem Atlantiku (WECAFC)

WECAFC je bil ustanovljen leta 1973 z Resolucijo 4/61 Sveta Organizacije Združenih narodov za prehrano in kmetijstvo (FAO) na podlagi člena VI(1) ustanovne listine FAO. Namen WECAFC je spodbujati učinkovito ohranjanje, upravljanje in razvoj živih morskih virov na območju pod njegovo pristojnostjo v skladu s Kodeksom FAO za odgovorno ribištvo in obravnavati skupne težave pri upravljanju in razvoju ribištva, s katerimi se srečujejo njegove članice.

Evropska unija je, tako kot Francija, Nizozemska, Španija in Združeno kraljestvo, članica WECAFC 1 .

2.2.Komisija za ribištvo v zahodnem srednjem Atlantiku

WECAFC je posvetovalni tehnični in regionalni organ za ribištvo, ustanovljen na podlagi člena VI(1) ustanovne listine FAO. FAO upravlja in financira sekretariat WECAFC. Njegove glavne naloge vključujejo spodbujanje, usklajevanje in pospeševanje upravljanja ter dejavnosti, povezanih z ohranjanjem in upravljanjem živih morskih virov na območju pod njegovo pristojnostjo. WECAFC lahko poleg tega svojim članicam in pristojnim ribiškim organizacijam svetuje glede upravljanja, spremljanja, nadzora in opazovanja ribištva. Svojim članicam lahko po potrebi pomaga tudi pri izvajanju zadevnih mednarodnih instrumentov na področju ribištva in na njihovo zahtevo pri ohranjanju, upravljanju in razvoju čezmejnih in čezconskih staležev pod njihovo nacionalno pristojnostjo 2 .

Unija ima kot članica pravico do sodelovanja in glasovanja. WECAFC si svoje odločitve prizadeva sprejemati s soglasjem. V ostalih primerih se odločitve sprejemajo z večino oddanih glasov, razen če v poslovniku ni določeno drugače.

2.3.Odločitve, ki jih sprejme Komisija za ribištvo v zahodnem srednjem Atlantiku

Na podlagi člena 6(h) revidiranih statutov WECAFC svetuje o ukrepih za upravljanje (v nadaljnjem besedilu: „priporočila“ in „resolucije“) vladam članic in pristojnim ribiškim organizacijam. Zaradi njegovega svetovalnega statusa sklepi WECAFC za njegove članice niso zavezujoči.

3.Stališče, ki naj se zastopa v imenu Unije

V skladu s postopki, ki se uporabljajo za regionalne organizacije za upravljanje ribištva, se stališče, ki se v imenu Unije sprejme na letnih zasedanjih regionalnih organov za ribištvo, kot je WECAFC, določi po dvostopenjskem pristopu. S sklepom Sveta se določijo glavna načela in usmeritve stališča Unije na večletni osnovi, stališče pa se pred vsakoletnim zasedanjem prilagodi z delovnimi dokumenti Komisije, o katerih razpravlja delovna skupina Sveta.

Ta predlog sklepa:

vsebuje splošna načela in usmeritve, vendar v čim večji meri upošteva tudi posebne značilnosti WECAFC;

·na zahtevo držav članic določa standardni postopek za vsakoletno določanje stališča Unije;

·vključuje načela in usmeritve nove skupne ribiške politike, določene v Uredbi (EU) št. 1380/2013 Evropskega parlamenta in Sveta 3 , tudi ob upoštevanju ciljev iz sporočila Komisije o zunanji razsežnosti skupne ribiške politike 4 ;

·upošteva skupno sporočilo visokega predstavnika EU za zunanje zadeve in varnostno politiko ter Komisije z naslovom „Mednarodno upravljanje oceanov: prispevek EU k odgovornemu upravljanju oceanov“ 5 in sklepe Sveta o navedenem skupnem sporočilu 6 ter

·upošteva Sporočilo Komisije Evropskemu parlamentu, Svetu, Evropskemu ekonomsko-socialnemu odboru in Odboru regij z naslovom „Evropska strategija za plastiko v krožnem gospodarstvu“ 7 .

4.Pravna podlaga

4.1.Postopkovna pravna podlaga

4.1.1.Načela

V členu 218(9) Pogodbe o delovanju Evropske unije (v nadaljnjem besedilu: Pogodba) so predvideni sklepi o določitvi „stališč, ki naj se v imenu Unije zastopajo v organu, ustanovljenem s sporazumom, kadar ta organ sprejema akte s pravnim učinkom, razen aktov o spremembah ali dopolnitvah institucionalnega okvira sporazuma“.

Pojem „akti s pravnim učinkom“ vključuje akte, ki imajo pravni učinek po pravilih mednarodnega prava, s katerimi se ureja zadevni organ. Vključuje tudi instrumente, ki nimajo zavezujočega učinka v mednarodnem pravu, vendar lahko „odločilno vpliva[jo] na vsebino ureditve, ki jo [sprejme] zakonodajalec Unije“ 8 .

4.1.2.Uporaba v tem primeru

WECAFC je tehnični in regionalni organ za ribištvo, ustanovljen z Resolucijo FAO 4/61 iz leta 1973 na podlagi člena VI(1) ustanovne listine FAO. Čeprav sklepi WECAFC (v nadaljnjem besedilu: „priporočila“ in „resolucije“) za njegove članice niso zavezujoči, pa akti, ki jih sprejme WECAFC, pomenijo akte, ki lahko odločilno vplivajo na vsebino ureditve, ki jo sprejme zakonodajalec Unije.

Predvideni akt ne dopolnjuje ali spreminja institucionalnega okvira sporazuma.

Postopkovna pravna podlaga za predlagani sklep je zato člen 218(9) Pogodbe.

4.2.Materialna pravna podlaga

4.2.1.Načela

Materialna pravna podlaga za sklep iz člena 218(9) Pogodbe je odvisna predvsem od cilja in vsebine predvidenega akta, glede katerega se v imenu Unije zastopa stališče. Če ima predvideni akt dva cilja ali elementa in če je eden od teh ciljev ali elementov glavni, drugi pa postranski, mora sklep iz člena 218(9) Pogodbe temeljiti na samo eni materialni pravni podlagi, in sicer na tisti, ki se zahteva za glavni cilj ali element.

4.2.2.Uporaba v tem primeru

Glavni cilj in vsebina predvidenega akta se nanašata na ribištvo. Uredba (EU) št. 1380/2013 je pravna podlaga, ki določa načela, ki se upoštevajo v tem stališču.

Materialna pravna podlaga za predlagani sklep je člen 43(2) Pogodbe.

4.3.Zaključek

Pravna podlaga predlaganega sklepa bi moral biti člen 43(2) Pogodbe v povezavi s členom 218(9) Pogodbe.

2019/0138 (NLE)

Predlog

SKLEP SVETA

o stališču, ki se v imenu Evropske unije zastopa v Komisiji za ribištvo v zahodnem srednjem Atlantiku

SVET EVROPSKE UNIJE JE –

ob upoštevanju Pogodbe o delovanju Evropske unije (v nadaljnjem besedilu: Pogodba) in zlasti člena 43(2) v povezavi s členom 218(9) Pogodbe,

ob upoštevanju predloga Evropske komisije,

ob upoštevanju naslednjega:

(1)Evropska unija je članica Komisija za ribištvo v zahodnem srednjem Atlantiku (WECAFC), ki je regionalna ribiška komisija Organizacije Združenih narodov za prehrano in kmetijstvo (FAO), ustanovljena na podlagi člena VI(1) ustanovne listine FAO.

(2)Evropska unija je članica FAO 9 .

(3)WECAFC lahko na podlagi člena 6(h) svojih revidiranih statutov sprejema priporočila in resolucije. Zaradi njegovega svetovalnega statusa sklepi WECAFC za njegove članice niso zavezujoči.

(4)WECAFC na svojih zasedanjih sprejema priporočila in resolucije o ukrepih za ohranjanje in upravljanje živih morskih virov.

(5)Primerno je določiti stališče, ki se v imenu Unije zastopa v WECAFC v obdobju 2019–2023, saj WECAFC sprejema nezavezujoče akte, ki lahko odločilno vplivajo na vsebino ureditve, ki jo sprejme zakonodajalec Unije. Večino sklepov Sveta, ki določajo stališče Unije v regionalnih organizacijah za upravljanje ribištva, katerih pogodbenica je Unija, je treba revidirati pred letnim srečanjem navedenih regionalnih organizacij za upravljanje ribištva v letu 2024. Zato bi bilo treba za izboljšanje skladnosti med stališči Unije v vseh regionalnih organizacijah za upravljanje ribištva in regionalnih organih za ribištvo ter za racionalizacijo postopka revizije ta sklep Sveta revidirati najpozneje pred letnim zasedanjem WECAFC v letu 2024.

(6)Skupno sporočilo visokega predstavnika EU za zunanje zadeve in varnostno politiko ter Komisije z naslovom „Mednarodno upravljanje oceanov: prispevek EU k odgovornemu upravljanju oceanov 10 “ ter sklepi Sveta o navedenem skupnem sporočilu 11 navajajo, da je spodbujanje ukrepov za podporo in povečanje učinkovitosti regionalnih organizacij za upravljanje ribištva in po potrebi za izboljšanje njihovega upravljanja in okrepitev sodelovanja na ključnih oceanskih območjih za zapolnitev vrzeli regionalnega upravljanja glavna značilnost ukrepanja EU v teh forumih.

(7)Kot navaja Sporočilo Komisije Evropskemu parlamentu, Svetu, Evropskemu ekonomsko-socialnemu odboru in Odboru regij z naslovom „Evropska strategija za plastiko v krožnem gospodarstvu“ 12 , bi bilo treba sprejeti posebne ukrepe za zmanjšanje onesnaževanja s plastiko in onesnaževanja morja ter izgub ali opustitev ribolovnega orodja na morju.

(8)Glede na razvijajočo se naravo ribolovnih virov na območju WECAFC in potrebo po stališču Unije, da se upoštevajo novi dogodki, vključno z novimi znanstvenimi in drugimi ustreznimi informacijami, predstavljenimi pred ali med zasedanji WECAFC, bi bilo treba določiti postopke za vsakoletno določitev stališča Unije v obdobju 2019–2023 v skladu z načelom lojalnega sodelovanja med institucijami Unije iz člena 13(2) Pogodbe o Evropski uniji –

SPREJEL NASLEDNJI SKLEP:

Člen 1

Stališče, ki se v imenu Unije zastopa na zasedanjih Komisije za ribištvo v zahodnem srednjem Atlantiku (WECAFC), je določeno v Prilogi I.

Člen 2

Vsakoletna opredelitev stališča Unije, ki se zastopa na zasedanjih WECAFC, se določi v skladu s Prilogo II.

Člen 3

Stališče Unije, določeno v Prilogi I, Svet na predlog Komisije oceni in po potrebi revidira najpozneje do zasedanja WECAFC v letu 2024.

Člen 4

Ta sklep je naslovljen na Komisijo.

V Bruslju,

   Za Svet

   Predsednik

(1)    Sklep Sveta z dne 25. novembra 1991 o pristopu Evropske gospodarske skupnosti k Organizaciji Združenih narodov za prehrano in kmetijstvo (FAO).
(2)    Resolucija FAO 1/131 iz leta 2006 o spremembi statuta WECAFC in reviziji resolucij FAO 4/61 iz leta 1973 in 3/74 iz leta 1978.
(3)    Uredba (EU) št. 1380/2013 Evropskega parlamenta in Sveta o skupni ribiški politiki in o spremembi uredb Sveta (ES) št. 1954/2003 in (ES) št. 1224/2009 ter razveljavitvi uredb Sveta (ES) št. 2371/2002 in (ES) št. 639/2004 ter Sklepa Sveta 2004/585/ES (UL L 354, 28.12.2013, str. 22).
(4)    COM(2011) 424 z dne 13. julija 2011.
(5)    JOIN(2016) 49 final z dne 10. novembra 2016.
(6)    7348/1/17 REV 1 z dne 24. marca 2017.
(7)    COM(2018) 28 final z dne 16. januarja 2018.
(8)    Sodba Sodišča z dne 7. oktobra 2014 v zadevi Nemčija proti Svetu, C-399/12, ECLI:EU:C:2014:2258, točke 61 do 64.
(9)    Sklep Sveta z dne 25. novembra 1991 o pristopu Evropske gospodarske skupnosti k Organizaciji Združenih narodov za prehrano in kmetijstvo (FAO).
(10)    JOIN(2016) 49 final z dne 10. novembra 2016.
(11)    7348/1/17 REV 1 z dne 24. marca 2017.
(12)    COM(2018) 28 final z dne 16. januarja 2018.
Top

Bruselj, 10.7.2019

COM(2019) 284 final

PRILOGI

k predlogu za

SKLEP SVETA

o stališču, ki se v imenu Evropske unije zastopa v Komisiji za ribištvo v zahodnem srednjem Atlantiku


PRILOGA I

Stališče, ki se v imenu Unije zastopa v Komisiji za ribištvo v zahodnem srednjem Atlantiku (WECAFC).

1.NAČELA

V okviru WECAFC Unija:

a)deluje v skladu s cilji in načeli, ki jim Unija sledi v okviru skupne ribiške politike, zlasti s previdnostnim pristopom in cilji v zvezi z največjim trajnostnim donosom, kot je določeno v členu 2(2) Uredbe (EU) št. 1380/2013, za spodbujanje izvajanja ekosistemskega pristopa k upravljanju ribištva, za preprečevanje in čim večje zmanjšanje nenamernega ulova ter postopno odpravo zavržkov, za zmanjšanje vpliva ribolovnih dejavnosti na morske ekosisteme in njihove habitate ter za zagotavljanje primernega življenjskega standarda za tiste, ki so odvisni od ribolovnih dejavnosti, in sicer s spodbujanjem ekonomsko uspešnega in konkurenčnega ribištva Unije ob upoštevanju interesov potrošnikov;

b)si prizadeva za ustrezno vključitev deležnikov v pripravo resolucij in priporočil WECAFC, ki jih ta sprejme v skladu z revidiranimi statuti;

c)zagotavlja, da so resolucije in priporočila, sprejeti v WECAFC, v skladu z mednarodnim pravom, zlasti z določbami Konvencije Združenih narodov o pomorskem mednarodnem pravu iz leta 1982, Sporazuma Združenih narodov v zvezi z ohranjanjem in upravljanjem čezconskih staležev rib in izrazito selivskih staležev rib iz leta 1995, Sporazuma o spodbujanju usklajevanja ribiških plovil na odprtem morju z mednarodnimi ukrepi za ohranjanje in upravljanje iz leta 1993, Kodeksa FAO za odgovorno ribištvo iz leta 1995 ter Sporazuma Organizacije za prehrano in kmetijstvo o ukrepih države pristanišča iz leta 2009;

d)spodbuja stališča, skladna z dobrimi praksami regionalnih organizacij za upravljanje ribištva in regionalnih organov za ribištvo na istem območju, in spodbuja usklajevanje med regionalnimi organizacijami za upravljanje ribištva in relevantnimi organizacijami, kot so podregionalne ribiške organizacije in konvencije o regionalnih morjih, ter po potrebi sodelovanje z globalnimi organizacijami v okviru njihovih pooblastil, kadar je to primerno, vključno z mehanizmi sodelovanja med regionalnimi organizacijami za upravljanje ribištva, ki se ne ukvarjajo s tuni, ki so podobni tako imenovanemu procesu iz Kobeja za regionalne organizacije za upravljanje ribištva za tune;

e)si prizadeva za usklajenost in sinergijo s politiko, ki jo Unija vodi v okviru dvostranskih odnosov na področju ribištva s tretjimi državami, in zagotavlja skladnost s svojimi drugimi politikami, zlasti na področju zunanjih odnosov, zaposlovanja, okolja, trgovine, razvoja, raziskav in inovacij;

f)zagotavlja, da se spoštujejo mednarodne zaveze Unije;

g)deluje v skladu s sklepi Sveta z dne 19. marca 2012 o sporočilu Komisije o zunanji razsežnosti skupne ribiške politike 1 ;

h)si za floto Unije na območju pristojnosti WECAFC prizadeva ustvariti enake konkurenčne pogoje na podlagi istih načel in standardov, kot se uporabljajo v pravu Unije, ter spodbujati enotno izvajanje navedenih načel in standardov;

i)deluje v skladu s skupnim sporočilom visokega predstavnika EU za zunanje zadeve in varnostno politiko ter Komisije z naslovom „Mednarodno upravljanje oceanov: prispevek EU k odgovornemu upravljanju oceanov“ 2 ter sklepi Sveta o navedenem skupnem sporočilu 3 in spodbuja ukrepe za podporo in povečanje učinkovitosti WECAFC ter po potrebi za izboljšanje njegovega upravljanja in uspešnosti, zlasti s podporo reforme WECAFC, da bi ta postal polnopravna regionalna organizacija za upravljanje ribištva, kar bi prispevalo k trajnostnemu upravljanju oceanov v vseh njegovih razsežnostih.

2.SMERNICE

Evropska unija si po potrebi prizadeva za podporo pri sprejetju naslednjih ukrepov WECAFC:

a)resolucij in priporočil za ohranjanje in upravljanje živih morskih virov na območju pristojnosti WECAFC na podlagi najboljšega razpoložljivega znanstvenega mnenja;

b)resolucij in priporočil za spremljanje, nadzor in opazovanje ribištva na območju pristojnosti WECAFC, tudi za preprečevanje dejavnosti nezakonitega, neprijavljenega in zakonsko neurejenega ribolova, odvračanje od njih in njihovo odpravljanje;

c)resolucij in priporočil za zmanjšanje negativnih učinkov ribolovnih dejavnosti in kmetijstva na morsko biotsko raznovrstnost in morske ekosisteme ter njihove habitate, vključno z ukrepi za zmanjšanje onesnaževanja morja in preprečevanje onesnaževanja s plastičnimi odpadki na morju ter zmanjšanje učinkov plastičnih odpadkov, ki so prisotni v morju, na morsko biotsko raznovrstnost in ekosisteme, zaščitnimi ukrepi za občutljive morske ekosisteme na območju pristojnosti WECAFC v skladu z Mednarodnimi smernicami FAO o upravljanju globokomorskega ribolova na odprtih morjih ter ukrepi za preprečevanje in čim večje zmanjšanje nenamernega ulova, zlasti ranljivih morskih vrst, in postopno odpravo zavržkov;

d)resolucij in priporočil za zmanjšanje učinkov zapuščene, izgubljene ali drugače zavržene ribiške opreme v oceanu in olajšanje prepoznavanja in odkrivanja take opreme;

e)resolucij in priporočil za prepoved ribolova, ki se izvaja izključno za namen pridobivanja plavuti morskih psov, s katerimi se zahteva, da se vsi morski psi iztovorijo z vsemi plavutmi, ki se naravno držijo trupa;

f)po potrebi skupnih pristopov z drugimi regionalnimi organi za ribištvo in regionalnimi organizacijami za upravljanje ribištva, zlasti tistimi, ki sodelujejo pri upravljanju ribištva na istem območju;

g)priporočil, po potrebi in v dovoljenem obsegu glede na zadevne ustanovne dokumente, ki spodbujajo k izvajanju Konvencije o delu na področju ribolova Mednarodne organizacije dela (MOD);

h)dodatnih tehničnih resolucij in priporočil na podlagi nasvetov pomožnih organov in delovnih skupin WECAFC.

PRILOGA II

Vsakoletna določitev stališča Unije, ki se zastopa
na zasedanjih Komisije za ribištvo v zahodnem srednjem Atlantiku


Pred vsakim zasedanjem WECAFC, na katerem navedeni organ sprejme sklepe, ki lahko odločilno vplivajo na vsebino ureditve, ki jo sprejme zakonodajalec Unije, se sprejmejo potrebni ukrepi, da se v stališču, izraženem v imenu Unije, upoštevajo najnovejše znanstvene in druge pomembne informacije, predložene Komisiji, v skladu z načeli in smernicami iz Priloge I.

V ta namen in na podlagi navedenih informacij Komisija Svetu ali njegovim pripravljalnim telesom dovolj zgodaj pred vsakim zasedanjem WECAFC pošlje pisni dokument, ki določa podrobnosti predlagane določitve stališča Unije, da bi lahko razpravljali in sprejeli podrobnosti o stališču, ki bo izraženo v imenu Unije.

Če med zasedanjem WECAFC, vključno med zasedanjem na kraju samem, ni mogoče doseči dogovora, se zadeva predloži Svetu ali njegovim pripravljalnim telesom, da bi se v stališču Unije upoštevali novi elementi.

(1)    7087/12 REV 1 ADD 1 COR 1.
(2)    JOIN(2016) 49 final z dne 10. novembra 2016.
(3)    7348/1/17 REV 1 z dne 24. marca 2017.
Top