EUR-Lex Access to European Union law

Back to EUR-Lex homepage

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Document 52013XC1219(01)

Sporočilo komisije o spremembi Priloge k Sporočilu Komisije državam članicam o uporabi členov 107 in 108 Pogodbe o delovanju Evropske unije za kratkoročno zavarovanje izvoznih kreditov

UL C 372, 19.12.2013, p. 1–2 (BG, ES, CS, DA, DE, ET, EL, EN, FR, HR, IT, LV, LT, HU, MT, NL, PL, PT, RO, SK, SL, FI, SV)

19.12.2013   

SL

Uradni list Evropske unije

C 372/1


Sporočilo komisije o spremembi Priloge k Sporočilu Komisije državam članicam o uporabi členov 107 in 108 Pogodbe o delovanju Evropske unije za kratkoročno zavarovanje izvoznih kreditov

(2013/C 372/01)

I.   UVOD

(1)

Sporočilo Komisije državam članicam o uporabi členov 107 in 108 Pogodbe o delovanju Evropske unije za kratkoročno zavarovanje izvoznih kreditov (1) (v nadaljnjem besedilu: sporočilo) v odstavku 13 določa, da državni zavarovatelji (2) ne smejo kratkoročno zavarovati izvoznih kreditov za tržna tveganja. Tržna tveganja so v odstavku 9 opredeljena kot komercialna in politična tveganja z najdaljšim obdobjem tveganja manj kot dve leti, ki veljajo za javne in zasebne kupce v državah iz Priloge k navedenemu sporočilu.

(2)

Zaradi težkih razmer v Grčiji zmogljivosti za zavarovanje ali pozavarovanje izvoza v Grčijo v letu 2012 niso bile zadostne. Zato je Komisija spremenila Sporočilo Komisije državam članicam o uporabi členov 107 in 108 Pogodbe o ustanovitvi Evropske skupnosti za kratkoročno zavarovanje izvoznih kreditov in Grčijo začasno odstranila s seznama držav s tržnimi tveganji (3). Ta sprememba preneha veljati 31. decembra 2013. Grčija bo tako od 1. januarja 2014 načeloma spet veljala za državo s tržnimi tveganji, saj so v seznam držav s tržnimi tveganji v Prilogi k sporočilu vključene vse države članice EU.

(3)

Vendar je Komisija v skladu z odstavkom 36 sporočila tri mesece pred potekom začasne odstranitve s seznama začela s pregledom primera, da bi presodila, ali trenutne tržne razmere opravičujejo ponovno vključitev Grčije v seznam držav s tržnimi tveganji v letu 2014 ali so tržne zmogljivosti še vedno premajhne za kritje vseh ekonomsko upravičenih tveganj in je potrebno podaljšanje začasne odstranitve.

II.   OCENA

(4)

Da bi presodila, ali je zaradi zasebnih zmogljivosti, ki so premajhne za kritje vseh ekonomsko upravičenih tveganj, upravičeno podaljšati začasno odstranitev Grčije s seznama držav s tržnimi tveganji, se je Komisija posvetovala z državami članicami, zasebnimi zavarovatelji kreditov in drugimi zainteresiranimi stranmi ter jih zaprosila za informacije. Dne 8. oktobra 2013 je objavila poziv za predložitev informacij v zvezi z razpoložljivostjo kratkoročnega zavarovanja izvoznih kreditov za izvoz v Grčijo (4). Rok za odgovore je potekel 6. novembra 2013. Komisija je prejela 24 odgovorov držav članic, zasebnih zavarovateljev in izvoznikov.

(5)

Informacije, ki so bile predložene Komisiji oziroma so ji na voljo, jasno kažejo, da zmogljivosti zasebnih zavarovateljev izvoznih kreditov za Grčijo še vedno niso zadostne, prav tako pa ne kaže, da bodo večje zmogljivosti na voljo v bližnji prihodnosti. Skupni obseg zavarovanih poslov za tveganja v povezavi z grškimi kupci je v celotnem obdobju 2012–2013 ostal nizek. Zasebni zavarovatelji izvoznih kreditov so še naprej previdni pri zavarovanju izvoza v Grčijo in ne ponujajo zadostnih zavarovalnih zmogljivosti za nove limite pri zavarovanju kreditov ali celo za kritje obstoječega obsega poslov. Hkrati državni zavarovatelji zaradi premajhne razpoložljivosti zasebnega zavarovanja še naprej beležijo naraščanje povpraševanja po zavarovanju kreditov za izvoz v Grčijo. V predloženih odgovorih ni bilo podatkov, ki bi kazali na to, da bi bilo treba Grčijo ponovno vključiti v seznam držav s tržnimi tveganji.

(6)

Od sklepa iz decembra 2012 o začasni odstranitvi Grčije s seznama držav s tržnimi tveganji se v letu 2013 zasebne zmogljivosti niso povečale. V odgovorih je bilo potrjeno, da je položaj še posebej težek za majhne in srednje velike izvoznike ter da v nekaterih primerih zavarovanja sploh niso več na voljo. Zasebne zmogljivosti so glede na večino predloženih odgovorov še vedno premajhne za zavarovanje izvoza v Grčijo in pričakuje se, da se v letu 2014 ne bodo pretirano povečale. Analiza Komisije v zvezi z nezadostnimi zmogljivostmi zasebnih zavarovateljev izvoznih kreditov za Grčijo iz navedenega sklepa je še vedno aktualna.

(7)

Od lanskega decembra so gospodarski obeti za Grčijo sicer bili popravljeni navzgor, vendar konzervativno (5). Glede na evropsko gospodarsko napoved iz jeseni 2013 grško gospodarstvo kljub temu ostaja v recesiji, čeprav realni BDP v letu 2013 pada počasneje. Realni BDP naj bi začel rasti v letu 2014, predvsem kot posledica izvoza in investicij. Nasprotno naj bi zasebna potrošnja še naprej upadala v skladu z razpoložljivim dohodkom. Glede na informacije, prejete v okviru javnega posvetovanja, naj bi skupno število plačilno nesposobnih podjetij v letu 2014 še naprej naraščalo.

(8)

Komisija je zato na podlagi pridobljenih informacij sklenila, da zasebne zmogljivosti za kritje vseh ekonomsko upravičenih tveganj niso zadostne, in se odločila, da bo podaljšala odstranitev Grčije s seznama držav s tržnimi tveganji.

III.   SPREMEMBA SPOROČILA

(9)

Od 1. januarja 2014 do 31. decembra 2014 se uporablja naslednja sprememba Sporočila Komisije državam članicam o uporabi členov 107 in 108 Pogodbe o delovanju Evropske unije za kratkoročno zavarovanje izvoznih kreditov:

Priloga se nadomesti z naslednjim:

„SEZNAM DRŽAV S TRŽNIMI TVEGANJI

Vse države članice, razen Grčije

Avstralija

Kanada

Islandija

Japonska

Nova Zelandija

Norveška

Švica

Združene države Amerike“


(1)  UL C 392, 19.12.2012, str. 1.

(2)  Državni zavarovatelj je opredeljen kot družba ali druga organizacija, ki nudi zavarovanje izvoznih kreditov s podporo ali v imenu države članice, ali država članica, ki nudi zavarovanje izvoznih kreditov (glej odstavek 9).

(3)  UL C 398, 22.12.2012, str. 6.

(4)  http://ec.europa.eu/competition/consultations/2013_export_greece/index_en.html

(5)  Na primer: S&P in Fitch: B- s CCC julija 2012; ocena bonitetne agencije Moody's je ostala stabilna pri C.


Top