19.12.2013   

HU

Az Európai Unió Hivatalos Lapja

C 372/1


A Bizottság közleménye az Európai Unió működéséről szóló szerződés 107. és 108. cikkének a rövid lejáratú exporthitel-biztosításra történő alkalmazásáról szóló, a tagállamokhoz címzett bizottsági közlemény mellékletének módosításáról

(2013/C 372/01)

I.   BEVEZETÉS

(1)

Az Európai Unió működéséről szóló szerződés 107. és 108. cikkének a rövid lejáratú exporthitel-biztosításra történő alkalmazásáról szóló, a tagállamokhoz címzett bizottsági közlemény (1) (a továbbiakban: a közlemény) 13. pontjában előírja, hogy állami biztosítók (2) nem nyújthatnak rövid lejáratú exporthitel-biztosítást piacképes kockázatokra. A piacképes kockázatok a 9. pontban kerülnek meghatározásra, és a közlemény mellékletében felsorolt országokban lévő állami és magánvevőkre vonatkozó azon kereskedelmi és politikai kockázatokat jelentik, amelyek teljes kockázatviselési ideje két évnél rövidebb.

(2)

A görögországi nehéz helyzet következményeképp 2012-ben a kivitelek fedezését illetően biztosítási, illetve viszontbiztosítási kapacitáshiányt állapítottak meg Görögországban. Ez azt eredményezte, hogy a Bizottság módosította az Európai Unió működéséről szóló szerződés 107. és 108. cikkének értelmében a rövid lejáratú exporthitel-biztosításra történő alkalmazásáról szóló, a tagállamokhoz címzett bizottsági közlemény módosításáról szóló, akkor hatályos bizottsági közleményt, azáltal, hogy ideiglenesen törölte Görögországot a piacképes kockázatú országok listájáról (3). Ez a módosítás 2013. december 31-én hatályát veszti. Következésképp 2014. január 1-jétől kezdve Görögország elvben ismét piacképesnek tekinthető, mivel valamennyi uniós tagállam szerepel a közlemény mellékletében szereplő, piacképes országokat tartalmazó jegyzékben.

(3)

A közlemény 36. pontjával összhangban azonban, három hónappal az ideiglenes törlés időtartamának lejárta előtt a Bizottság megkezdte a helyzet felülvizsgálatát, annak meghatározása érdekében, hogy a jelenlegi piaci helyzet indokolja-e Görögországnak a piacképes kockázatú országok jegyzékéből való törlésének lejártát 2014-ben, vagy a piaci kapacitás még mindig nem elegendő a gazdaságilag indokolható összes kockázat fedezésére és ezért a jegyzékből történt törlés meghosszabbítása szükséges.

II.   ÉRTÉKELÉS

(4)

Annak meghatározásakor, hogy a gazdaságilag indokolható összes kockázat lefedését célzó elegendő magánkapacitás hiánya indokolja-e Görögországnak a piacképes kockázatú országok jegyzékéből való ideiglenes törlésének meghosszabbítását, a Bizottság konzultált a tagállamokkal, magán-hitelbiztosítókkal, valamint más érdekelt felekkel, és tájékoztatást kért tőlük. A Bizottság 2013. október 8-án tájékoztatási kérelmet tett közzé a Görögországba irányuló exportra vonatkozó rövid lejáratú exporthitel-biztosítás rendelkezése állásáról (4). A válaszadás határideje 2013. november 6-án lejárt. A tagállamoktól, magánbiztosítóktól és exportőröktől 24 válasz érkezett.

(5)

A Bizottsághoz benyújtott, vagy számára rendelkezésre álló információkból egyértelműen kiderül, hogy a magán–exporthitel-biztosítási kapacitás Görögország vonatkozásában továbbra sem elegendő, és az előrejelzések szerint a közeljövőben nem áll majd rendelkezésre új kapacitás. A teljes biztosított forgalom a görögországi kockázatokra vonatkozóan 2012-ben és 2013-ban tartósan alacsony maradt. A magán-hitelbiztosítók továbbra is óvatosak a biztosítási fedezet nyújtásában a Görögországba irányuló export esetében és nem kínálnak elegendő biztosítási kapacitást új hitelbiztosítási keretekre, de még a meglévő forgalom fedezésére sem. Az állami biztosítók ugyanakkor továbbra is a Görögországba irányuló export hitelbiztosítása iránti növekvő igényt jelezték a magánbiztosítás hiányának eredményeképp. A benyújtott információk nem támasztják alá, hogy Görögországot újra fel kellene venni a piacképes országok jegyzékébe.

(6)

A Bizottság azon döntését követően, hogy 2012 decemberében átmenetileg törölte Görögországot a piacképes országok jegyzékéből, 2013-ban a magánkapacitás nem állt helyre. A válaszadók megerősítették, hogy a helyzet különösen nehéz a kis- és középvállalatok számára és néhány esetben a biztosításkötések teljes leállását jelezték. A benyújtott információk nagy része szerint a magánkapacitás továbbra is túl szűkös a Görögországba irányuló export biztosítására és várhatóan csak 2014-ben bővül korlátozott mértékben. A Bizottság elemzése az elegendő görögországi magán–exporthitel-biztosítási kapacitás hiánya kapcsán, ahogy az a határozatban is szerepel, továbbra is érvényes.

(7)

Görögország vonatkozásában tavaly december óta a gazdasági kilátásokkal kapcsolatos előrejelzéseket óvatosan felfelé módosították (5). Az EU 2013. őszi gazdasági előrejelzése szerint a görög gazdaság továbbra is recesszióban van, a gazdaság 2013 folyamán, csökkenő reál GDP mellett tovább lassul. A reál GDP várhatóan 2014-ben nőni fog, főleg az exportnak és a beruházásnak köszönhetően. Ezzel szemben a magánfogyasztás várhatóan tovább csökken, a rendelkezésre álló jövedelemmel összhangban. Ugyanakkor a nyilvános konzultáció alatt benyújtott információk szerint a fizetésképtelen vállalkozások száma várhatóan tovább emelkedik 2014-ben.

(8)

Ezen okok miatt, a Bizottság az összegyűjtött információk alapján a gazdaságilag indokolható valamennyi kockázat fedezésére irányuló elegendő magánkapacitás hiányát állapította meg, és úgy döntött, hogy meghosszabbítja Görögországnak a piacképes kockázatú országok jegyzékéből való törlését.

III.   A KÖZLEMÉNY MÓDOSÍTÁSA

(9)

Az Európai Unió működéséről szóló szerződés 107. és 108. cikkének a rövid lejáratú exporthitel-biztosításokra történő alkalmazásáról szóló, a tagállamokhoz címzett bizottsági közlemény következő módosítását 2014. január 1-jétől2014. december 31-ig kell alkalmazni:

A melléklet helyébe a következő szöveg lép:

„A PIACKÉPES KOCKÁZATÚ ORSZÁGOK LISTÁJA

Valamennyi tagállam Görögország kivételével

Ausztrália

Kanada

Izland

Japán

Új-Zéland

Norvégia

Svájc

Amerikai Egyesült Államok.”


(1)  HL C 392., 2012.12.19., 1. o.

(2)  Az állami biztosító olyan társaság vagy egyéb szervezet, amely egy tagállam támogatásával vagy nevében exporthitel-biztosítást kínál, vagy olyan tagállam, amely exporthitel-biztosítást kínál, ld. a 9. pontot.

(3)  HL C 398., 2012.12.22., 6. o.

(4)  http://ec.europa.eu/competition/consultations/2013_export_greece/index_en.html

(5)  Például: S&P és Fitch: CCC-ről B-re 2012 júliusában; a Moody’s besorolása stabil C maradt.