EUR-Lex Access to European Union law

Back to EUR-Lex homepage

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Document 52013XC1219(01)

Komisjoni teatis, millega muudetakse dokumendi „Komisjoni teatis liikmesriikidele Euroopa Liidu toimimise lepingu artiklite 107 ja 108 kohaldamise kohta lühiajalise ekspordikrediidikindlustuse suhtes” lisa

OJ C 372, 19.12.2013, p. 1–2 (BG, ES, CS, DA, DE, ET, EL, EN, FR, HR, IT, LV, LT, HU, MT, NL, PL, PT, RO, SK, SL, FI, SV)

19.12.2013   

ET

Euroopa Liidu Teataja

C 372/1


Komisjoni teatis, millega muudetakse dokumendi „Komisjoni teatis liikmesriikidele Euroopa Liidu toimimise lepingu artiklite 107 ja 108 kohaldamise kohta lühiajalise ekspordikrediidikindlustuse suhtes” lisa

(2013/C 372/01)

I.   SISSEJUHATUS

(1)

Dokumendi „Komisjoni teatis liikmesriikidele Euroopa Liidu toimimise lepingu artiklite 107 ja 108 kohaldamise kohta lühiajalise ekspordikrediidikindlustuse suhtes” (1) (edaspidi „teatis”) punktis 13 on sätestatud, et riiklikud kindlustusandjad (2) ei tohi pakkuda lühiajalist ekspordikrediidikindlustust turukõlblike riskide vastu. Turukõlblikud riskid on punktis 9 määratletud kui kaubandus- ja poliitilised riskid, mille maksimaalne riskiperiood on alla kahe aasta ning mis on seotud avalik- ja eraõiguslike ostjatega riikides, mis on loetletud teatise lisas.

(2)

Kreekas valitseva raske olukorra tõttu täheldati 2012. aastal Kreekasse suunduva ekspordi kindlustuse ja edasikindlustuse valdkonnas ebapiisavat suutlikkust. Sellest lähtuvalt muutis komisjon oma teatist liikmesriikidele Euroopa Liidu toimimise lepingu artiklite 107 ja 108 kohaldamise kohta lühiajalise ekspordikrediidikindlustuse suhtes, (3) eemaldades Kreeka ajutiselt turukõlbliku riski riikide loetelust. Nimetatud muudatus kaotab kehtivuse 31. detsembril 2013. Selle tulemusena loetaks Kreeka alates 1 jaanuarist 2014 põhimõtteliselt taas turukõlblikuks, kuna teatise lisas esitatud turukõlbliku riski riikide loetelu hõlmab kõiki ELi liikmesriike.

(3)

Vastavalt teatise punktile 36 hakkas komisjon kolm kuud enne ajutise eemaldamise lõppemist olukorda läbi vaatama, et tuvastada, kas praegune turuolukord õigustab Kreeka turukõlblike riikide nimekirjast eemaldamise kehtivuse kaotamist 2014. aastal või on turusuutlikkus endiselt ebapiisav kõikide majanduslikult põhjendatud riskide katmiseks, mistõttu oleks vajalik pikendamine.

II.   HINDAMINE

(4)

Selle kindlaksmääramiseks, kas erasektori ebapiisav suutlikkus kõikide majanduslikult põhjendatud riskide katmiseks annab põhjust pikendada Kreeka turukõlbliku riski riikide loetelust eemaldamise kestust, konsulteeris komisjon liikmesriikide erasektori krediidikindlustusandjate ja teiste huvitatud isikutega ning küsis neilt teavet. Komisjon avaldas 8. oktoobril 2013 teabenõude seoses lühiajalise ekspordikrediidikindlustuse kättesaadavusega ekspordiks Kreekasse (4). Vastuste esitamise tähtaeg sai läbi 6. novembril 2013. Liikmesriikide erakindlustusandjatelt ja eksportijatelt saadi 24 vastust.

(5)

Komisjonile esitatud või talle kättesaadavast teabest ilmneb selgelt, et erakindlustusandjate pakutava ekspordikrediidikindlustuse suutlikkus on Kreeka puhul endiselt ebapiisav ning et selle valdkonna suutlikkus ei suurene prognooside kohaselt ka lähitulevikus. Kreeka riskidega seotud kogu kindlustuskäive jäi aastatel 2012 ja 2013 järjepidevalt madalaks. Erasektori ekspordikrediidikindlustuse andjad on Kreekasse suunduvale ekspordile kindlustuskatte andmisel endiselt ettevaatlikud ega paku uuteks krediidikindlustuse katte piirmääradeks ega isegi olemasoleva käibe katmiseks piisavat kindlustuskaitset. Samal ajal täheldasid riiklikud kindlustusandjad jätkuvalt kasvavat nõudlust Kreekasse suunduva ekspordi krediidikindlustuse järele, kuna erakindlustus ei ole kättesaadav. Esitatud andmetest ei ilmnenud, et Kreeka tuleks taas lisada turukõlbliku riski riikide loetelusse.

(6)

Alates otsusest eemaldada Kreeka detsembris 2012 ajutiselt turukõlbliku riski riikide nimekirjast ei ole erasektori kindlustusandjate suutlikkust 2013. aastal taastatud. Vastanud kinnitasid, et olukord on eriti raske väikeste ja keskmise suurusega eksportijate puhul ning mõnel juhul on kindlustamine täielikult peatatud. Suurem osa vastanutest oli seisukohal, et erasektori suutlikkus Kreekasse suunduva ekspordi kindlustamisel on endiselt liiga väike ning 2014. aastaks prognoositakse vaid selle piiratud suurenemist. Jääb kehtima nimetatud otsuses avaldatud komisjoni analüüs, mille kohaselt on erakindlustusandjate pakutava ekspordikrediidikindlustuse suutlikkus Kreeka puhul ebapiisav.

(7)

Kreeka majanduslike väljavaadete prognoosi on alates möödunud aasta detsembrist pisut parandatud (5). Vastavalt 2013. aasta sügise Euroopa majandusprognoosile jääb Kreeka majandus aga langusse, kusjuures reaalne SKP väheneb 2013. aastal aeglustuvas tempos. Eeldatakse, et reaalne SKP suureneb 2014. aastal peamiselt tänu ekspordile ja investeeringutele. Seevastu eratarbimise puhul prognoositakse endiselt vähenemist kooskõlas netosissetulekuga. Samal ajal võib avaliku konsultatsiooni käigus esitatud teabe põhjal prognoosida maksejõuetuse juhtude koguarvu jätkuvat suurenemist 2014. aastal.

(8)

Neil põhjustel ja kogutud teabe põhjal on komisjon teinud kindlaks erasektori ebapiisava suutlikkuse katta kõiki majanduslikult põhjendatud riske ja otsustanud pikendada Kreeka turukõlbliku riski riikide loetelust eemaldamise kestust.

III.   TEATISE MUUTMINE

(9)

Alates 1. jaanuarist 2014 kuni 31. detsembrini 2014 kohaldatakse komisjoni teatist liikmesriikidele Euroopa Liidu toimimise lepingu artiklite 107 ja 108 kohaldamise kohta lühiajalise ekspordikrediidikindlustuse suhtes järgmise muudatusega:

lisa asendatakse järgmiselt:

„TURUKÕLBLIKU RISKI RIIKIDE LOETELU

Kõik liikmesriigid, v.a Kreeka

Austraalia

Kanada

Island

Jaapan

Uus-Meremaa

Norra

Šveits

Ameerika Ühendriigid”


(1)  ELT C 392, 19.12.2012, lk 1.

(2)  Riiklik kindlustusandja on määratletud kui äriühing või muu organisatsioon, kes pakub ekspordikrediidikindlustust liikmesriigi nimel või toetusel, või ekspordikrediidikindlustust pakkuv liikmesriik, vt punkt 9.

(3)  ELT C 398, 22.12.2012, lk 6.

(4)  http://ec.europa.eu/competition/consultations/2013_export_greece/index_en.html

(5)  Näiteks S&P ja Fitch muutsid reitingut juulis 2012 (vana: CCC, uus: B-); agentuuri Moody’s reiting jäi samaks (C).


Top