EUR-Lex Access to European Union law

Back to EUR-Lex homepage

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Document 52011AE0536

Mnenje Evropskega ekonomsko-socialnega odbora o predlogu uredbe Evropskega parlamenta in Sveta o spremembi Uredbe Sveta (ES) št. 378/2007 glede pravil za izvajanje prostovoljne modulacije neposrednih plačil v okviru skupne kmetijske politike (COM(2010) 772 konč. – 2010/0372 (COD))

UL C 132, 3.5.2011, p. 87–88 (BG, ES, CS, DA, DE, ET, EL, EN, FR, IT, LV, LT, HU, MT, NL, PL, PT, RO, SK, SL, FI, SV)

3.5.2011   

SL

Uradni list Evropske unije

C 132/87


Mnenje Evropskega ekonomsko-socialnega odbora o predlogu uredbe Evropskega parlamenta in Sveta o spremembi Uredbe Sveta (ES) št. 378/2007 glede pravil za izvajanje prostovoljne modulacije neposrednih plačil v okviru skupne kmetijske politike

(COM(2010) 772 konč. – 2010/0372 (COD))

2011/C 132/16

Samostojni poročevalec: Luís MIRA

Svet Evropske unije in Evropski parlament sta 18. januarja 2010 sklenila, da v skladu s členom 43 Pogodbe o delovanju Evropske unije Evropski ekonomsko-socialni odbor zaprosita za mnenje o naslednjem dokumentu:

Predlog uredbe Evropskega parlamenta in Sveta o spremembi Uredbe Sveta (ES) št. 378/2007 glede pravil za izvajanje prostovoljne modulacije neposrednih plačil v okviru skupne kmetijske politike

COM(2010) 772 konč. – 2010/0372(COD).

Strokovna skupina za kmetijstvo, razvoj podeželja in okolje, zadolžena za pripravo dela Odbora na tem področju, je mnenje sprejela 28. februarja 2011.

Evropski ekonomsko-socialni odbor je mnenje sprejel na 470. plenarnem zasedanju 15. in 16. marca 2011 (seja z dne 15. marca) s 176 glasovi za, 2 glasovoma proti in 14 vzdržanimi glasovi.

1.   Sklepi in priporočila

1.1   V prilagoditvi Uredbe št. 378/2007 (prostovoljne modulacije neposrednih plačil v okviru skupne kmetijske politike) Lizbonski pogodbi se ločuje med pooblastili, prenesenimi na Komisijo za sprejemanje nezakonodajnih aktov, ki se splošno uporabljajo in dopolnjujejo ali spreminjajo nekatere nebistvene elemente zakonodajnega akta (delegirani akti), in pooblastili, prenesenimi na Komisijo za sprejemanje enotnih pogojev za izvajanje pravno zavezujočih aktov Unije (izvedbeni akti). EESO verjame v posvetovanje z zainteresiranimi stranmi in državami članicami med pripravo zakonodaje EU ter poudarja, da je treba s tem nadaljevati.

1.2   EESO se strinja, da bi morala Komisija določiti neto zneske, ki izhajajo iz uporabe prostovoljne modulacije, z izvedbenimi akti brez pomoči odbora, da bi zagotovili hitre in učinkovite postopke.

1.3   EESO se strinja, da bi morala biti Komisija pooblaščena za sprejemanje izvedbenih aktov s pomočjo Odbora za razvoj podeželja, da bi se zagotovila vključitev prostovoljne modulacije v okvir programov za razvoj podeželja.

1.4   EESO se strinja, da bi morala biti Komisija pooblaščena za sprejemanje izvedbenih aktov s pomočjo Odbora za kmetijske sklade, da bi se zagotovilo finančno upravljanje prostovoljne modulacije.

2.   Ugotovitve

2.1   Prostovoljna modulacija je neobvezen instrument, pri katerem se do 20 % celotne neposredne pomoči po prvem stebru prenese neposredno na razvoj podeželja brez kakršnekoli porazdelitve, ali drugače povedano: spremenjeni znesek (vzet iz prvega stebra) je popolnoma enak znesku, ki „vstopa“ v drugi steber v vsaki državi članici, pri tem sofinanciranje ni obvezno. Edini državi članici, ki sta zaprosili za uporabo te določbe, sta Portugalska in Velika Britanija, čeprav je Portugalska ni nikoli zares uporabila, saj v njenem primeru obstaja ravnovesje med obema stebroma SKP.

2.2   Velika Britanija je edina država članica, ki uporablja prostovoljno modulacijo za prenos deleža neposrednih plačil po prvem stebru za razvoj podeželja. Ta prenos poveča znesek, ki ga ima Velika Britanija za financiranje razvoja podeželja.

2.3   Predlog Komisije za spremembo Uredbe št. 378/2007 (prostovoljne modulacije neposrednih plačil v okviru skupne kmetijske politike) se nanaša na naslednje spremembe:

spremembe v zvezi z uskladitvijo z Lizbonsko pogodbo,

določitev pooblastil Komisiji, da sprejme izvedbene akte za zagotovitev enakomerne uporabe prostovoljne modulacije v vseh državah članicah,

določitev pooblastil Komisiji, da z izvedbenimi akti, brez pomoči odbora, določi neto zneske, ki izhajajo iz uporabe prostovoljne modulacije.

2.4   Lizbonska pogodba določa dve novi kategoriji pravnih aktov: delegirane in izvedbene akte.

2.5   Pri delegiranih aktih zakonodajalec prenese na Komisijo pooblastilo za sprejemanje aktov, ki spreminjajo nebistvene elemente zakonodajnih aktov. Delegirani akti lahko določajo nekatere tehnične podrobnosti ali vsebujejo naknadne spremembe nekaterih elementov zakonodajnega akta. Zakonodajalec se tako lahko osredotoči na usmeritev in cilje politike, ne da bi se loteval preveč tehnične razprave. Vendar ima ta prenos natančno določene omejitve, saj lahko samo Komisija sprejema delegirane akte. Poleg tega zakonodajalec določa pogoje, pod katerimi lahko pride do prenosa. Člen 290 Pogodbe o delovanju Evropske unije (PDEU) določa, da lahko Svet ali Evropski parlament skleneta, da prekličeta prenos ali omejita njegovo trajanje.

2.6   Lizbonska pogodba daje Komisiji večja izvedbena pooblastila tudi v primeru izvedbenih aktov. Za izvajanje zakonodaje EU v posamezni državi članici je načeloma pristojna sama država članica. Vendar pa se morajo nekateri ukrepi EU izvajati v enaki meri po vsej EU in v teh primerih lahko Komisija sprejme izvedbene akte o njihovem izvajanju.

Do začetka veljavnosti Lizbonske pogodbe je bil za izvajanje pristojen Svet, ki je pristojnost za sprejemanje izvedbenih aktov prenašal na Komisijo. Člen 291 PDEU zdaj priznava pristojnost Komisije. S tem je Komisija v primerih, ko se morajo ukrepi EU izvajati enako v vseh državah članicah, pristojna za sprejemanje izvedbenih aktov.

3.   Sklepne ugotovitve

3.1   Čeprav pri tem ne gre za prilagoditev Lizbonski pogodbi, EESO opozarja na pomen forumov, ki jih predstavljajo svetovalni organi v posvetovanju z zainteresiranimi stranmi civilne družbe. Vloge teh organov se ne sme postavljati pod vprašaj: imajo namreč ključno vlogo v posredovanju strokovnega znanja in stališč Komisiji in v seznanjanju zainteresiranih strani z zakonodajo v pripravi, in to že v zgodnji fazi.

3.2   EESO meni, da Svet in Komisija različno gledata na razliko med delegiranimi in izvedbenimi akti. Zato meni, da morajo obstajati jasna merila za izbiranje med tema dvema postopkoma.

3.3   Pri drugih odločitvah je potrebno predhodno posvetovanje z državami članicami, da bi zagotovili medsebojno razumevanje. S tem lahko Komisija izkoristi strokovno znanje v posamezni državi članici.

3.4   EESO se strinja, da bi morala Komisija določiti neto zneske, ki izhajajo iz uporabe prostovoljne modulacije, z izvedbenimi akti brez pomoči odbora, da bi zagotovili hitre in učinkovite postopke.

3.5   EESO se strinja, da bi morala biti Komisija pooblaščena za sprejemanje izvedbenih aktov s pomočjo Odbora za razvoj podeželja, da bi se zagotovila vključitev prostovoljne modulacije v okvir programov za razvoj podeželja.

3.6   EESO se strinja, da bi morala biti Komisija pooblaščena za sprejemanje izvedbenih aktov s pomočjo Odbora za kmetijske sklade, da bi se zagotovilo finančno upravljanje prostovoljne modulacije.

V Bruslju, 15. marca 2011

Predsednik Evropskega ekonomsko-socialnega odbora

Staffan NILSSON


Top