Choose the experimental features you want to try

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Document 52007AE1251

    Mnenje Evropskega ekonomsko-socialnega odbora o predlogu uredbe Evropskega parlamenta in Sveta o določitvi postopkov Skupnosti za določitev vrednosti ostankov farmakološko aktivnih snovi v živilih živalskega izvora in razveljavitvi Uredbe (EGS) št. 2377/90 COM(2007) 194 konč. – 2007/0064 (COD)

    UL C 10, 15.1.2008, p. 51–52 (BG, ES, CS, DA, DE, ET, EL, EN, FR, IT, LV, LT, HU, MT, NL, PL, PT, RO, SK, SL, FI, SV)

    15.1.2008   

    SL

    Uradni list Evropske unije

    C 10/51


    Mnenje Evropskega ekonomsko-socialnega odbora o predlogu uredbe Evropskega parlamenta in Sveta o določitvi postopkov Skupnosti za določitev vrednosti ostankov farmakološko aktivnih snovi v živilih živalskega izvora in razveljavitvi Uredbe (EGS) št. 2377/90

    COM(2007) 194 konč. – 2007/0064 (COD)

    (2008/C 10/13)

    Svet je 22. maja 2007 sklenil, da v skladu s členoma 37 in 152(4)(b) Pogodbe o ustanovitvi Evropske skupnosti Evropski ekonomsko-socialni odbor zaprosi za mnenje o zgoraj omenjenem dokumentu.

    Strokovna skupina za kmetijstvo, razvoj podeželja in okolje, zadolžena za pripravo dela Odbora na tem področju, je mnenje sprejela 4. julija 2007. Poročevalec je bil g. COUPEAU.

    Evropski ekonomsko-socialni odbor je mnenje sprejel na 438. plenarnem zasedanju 26. in 27. septembra 2007 (seja z dne 26. septembra) s 151 glasovi za, nobenim glasom proti in 6 vzdržanimi glasovi.

    1.   Sklepi in priporočila

    1.1

    Evropski ekonomsko-socialni odbor se je seznanil z določbami, ki jih je sprejela Evropska komisija.

    1.2

    Odbor želi, da bi bile vse farmakološke snovi za uporabo pri živalih, namenjenih za proizvodnjo živil, predložene Evropski agenciji za zdravila (EMEA) in da bi mejne vrednosti ostankov določil Odbor za zdravila za uporabo v veterinarski medicini (CVMP).

    1.3

    Vsako podjetje, ki izdeluje farmakološke izdelke za živali, mora pridobiti dovoljenje EMEA in oceno CVMP o mejni vrednosti ostankov.

    1.4

    Da bi se izognili kakršnim koli oviram pri pretoku izdelkov v Evropski skupnosti, bodo ta dovoljenja veljavna v vseh državah članicah EU.

    1.5

    Postopek dajanja v promet je treba poenostaviti, hkrati pa ohraniti visoko raven varstva potrošnikov.

    1.6

    Poenostavitev in izboljšanje berljivosti evropskih dokumentov bi bila v korist vsem državljanom. Njihova dostopnost bi vsakomur pomagala spoznati in razumeti prispevek Evrope k vsakdanjemu življenju.

    2.   Cilj predloga

    2.1

    Cilj je nadaljevati z omejevanjem izpostavljenosti potrošnika aktivnim farmakološkim snovem.

    2.2

    Predlog bi moral ohraniti visoko raven varstva potrošnikov, hkrati pa prispevati k poenostaviti zakonodaje.

    2.3

    Za izpolnitev zastavljenega cilja je treba upoštevati naslednje posebne cilje:

    a)

    izboljšati dostopnost zdravil za uporabo v veterinarski medicini za živali za proizvodnjo živil, da se zagotovi zdravje in blaginja živali ter prepreči nezakonita uporaba snovi;

    b)

    poenostaviti obstoječo zakonodajo z izboljšanjem berljivosti določb o mejnih vrednostih ostankov za končne uporabnike;

    c)

    zagotoviti jasne reference za nadzor ostankov farmakološko aktivnih snovi v živilih za izboljšanje varovanja zdravja potrošnikov in delovanja enotnega trga;

    d)

    omogočiti preglednost postopkov Skupnosti za določitev mejnih vrednosti ostankov in zagotoviti skladnost z mednarodnimi standardi.

    3.   Sedanji položaj

    3.1

    Sedanji pravni okvir za mejne vrednosti ostankov je privedel do posebnih težav:

    a)

    dostopnost zdravil za uporabo v veterinarski medicini se je zmanjšala do take mere, da to škodljivo vpliva na javno zdravje ter zdravje in blaginjo živali;

    b)

    mednarodnih standardov, ki jih podpira EU, ni mogoče vključiti v zakonodajo Skupnosti brez nove znanstvene ocene Evropske agencije za zdravila;

    c)

    nadzorne službe držav članic nimajo referenčnih točk, zlasti za snovi, odkrite v živilih iz tretjih držav;

    d)

    sedanja zakonodaja je težko razumljiva.

    4.   Predlagani ukrepi

    4.1

    Glavne predlagane spremembe so:

    a)

    določiti oceno možnosti za ekstrapolacijo kot obvezni del splošne znanstvene ocene in vzpostaviti pravno podlago za Komisijo za določitev načel za uporabo ekstrapolacije;

    b)

    uvesti obveznost prilagoditve zakonodaje Skupnosti za vključitev mejnih vrednosti ostankov, ki jih je določil Codex s podporo EU;

    c)

    vzpostaviti poseben pravni okvir za določitev mejnih vrednosti ostankov za farmakološko aktivne snovi, ki niso namenjene odobritvi kot zdravila za uporabo v veterinarski medicini, zlasti za namene nadzora in uvožena živila.

    4.2

    Komisija se je posvetovala z zainteresiranimi stranmi, da bi določila potrebne spremembe.

    5.   Priporočila

    5.1

    Evropski ekonomsko-socialni odbor se je seznanil z določbami, ki jih je sprejela Evropska komisija.

    5.2

    Odbor želi, da bi bile vse farmakološke snovi za uporabo pri živalih, namenjenih za proizvodnjo živil, predložene Evropski agenciji za zdravila (EMEA) in da bi mejne vrednosti ostankov določil Odbor za zdravila za uporabo v veterinarski medicini (CVMP).

    5.3

    Vsako podjetje, ki izdeluje farmakološke izdelke za živali, mora pridobiti dovoljenje EMEA in oceno CVMP o mejnih vrednostih ostankov.

    5.4

    Da bi se izognili kakršnim koli oviram pri pretoku izdelkov v Evropski skupnosti, bodo ta dovoljenja veljavna v vseh državah članicah EU.

    5.5

    Postopek dajanja v promet je treba poenostaviti, hkrati pa ohraniti visoko raven varstva potrošnikov.

    5.6

    Razvoj znanstvenih spoznanj bo omogočil opredelitev varnosti izdelkov ter obdobja karence od dajanja zdravila živali in zakolom živali za prehrano.

    5.7

    Z razvojem znanstvenih spoznanj bo Svet lahko določil mejno vrednost ostankov.

    5.8

    Zahtevek za določitev postopkov: dosedanji postopek se je pokazal za primernega, upravljanje vlog za pridobitev dovoljenja pa je potrebno tudi v prihodnje.

    5.9

    Pri razvrstitvi aktivnih farmakoloških snovi je treba upoštevati naslednje:

    a)

    mejno vrednost ostankov;

    b)

    odsotnost mejne vrednosti ostankov;

    c)

    prepoved dajanja snovi.

    5.10

    EMEA se mora posvetovati z referenčnimi laboratoriji in določiti postopek za analizo ostankov.

    5.11

    Pretok živil živalskega izvora v Evropski uniji ne sme biti oviran.

    5.12

    Poenostavitev in izboljšanje berljivosti evropskih dokumentov bi bila v korist vsem državljanom. Njihova dostopnost bi vsakomur omogočila, da bi spoznal in razumel prispevek Evrope k vsakdanjemu življenju.

    5.13

    Za mesne izdelke iz tretjih držav, ki uporabljajo zdravila, ki niso vpisana v evropski seznam, je obvezna znanstvena študija, s katero se dokaže varnost teh izdelkov. Treba jih je predložiti EMEA, zatem pa mora CMVP potrditi mejne vrednosti ostankov, da se zagotovi popolno varstvo potrošnikov.

    5.14

    Komisija se bo morala posvetiti vprašanju dostopnosti zdravil za nekatere živalske vrste (koze, zajci …), ki jih zaradi prenizke donosnosti laboratoriji ne razvijajo.

    V Bruslju, 26. septembra 2007

    Predsednik

    Evropskega ekonomsko-socialnega odbora

    Dimitris DIMITRIADIS


    Top