Choose the experimental features you want to try

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Document 32022D0762

    Sklep Sveta (EU) 2022/762 z dne 12. maja 2022 o stališču, ki se v imenu Evropske unije zastopa v Odboru za pomorsko inšpekcijo Pariškega memoranduma o soglasju glede nadzora, ki ga opravlja inšpekcija za varnost plovbe, v zvezi s članstvom Ruske federacije v Pariškem memorandumu o soglasju

    ST/8645/2022/INIT

    UL L 139, 18.5.2022, p. 16–18 (BG, ES, CS, DA, DE, ET, EL, EN, FR, GA, HR, IT, LV, LT, HU, MT, NL, PL, PT, RO, SK, SL, FI, SV)

    Legal status of the document In force

    ELI: http://data.europa.eu/eli/dec/2022/762/oj

    18.5.2022   

    SL

    Uradni list Evropske unije

    L 139/16


    SKLEP SVETA (EU) 2022/762

    z dne 12. maja 2022

    o stališču, ki se v imenu Evropske unije zastopa v Odboru za pomorsko inšpekcijo Pariškega memoranduma o soglasju glede nadzora, ki ga opravlja inšpekcija za varnost plovbe, v zvezi s članstvom Ruske federacije v Pariškem memorandumu o soglasju

    SVET EVROPSKE UNIJE JE –

    ob upoštevanju Pogodbe o delovanju Evropske unije in zlasti člena 100(2) v povezavi s členom 218(9) Pogodbe,

    ob upoštevanju predloga Evropske komisije,

    ob upoštevanju naslednjega:

    (1)

    Pariški memorandum o soglasju glede nadzora, ki ga opravlja inšpekcija za varnost plovbe (v nadaljnjem besedilu: Pariški MoS), je bil podpisan 26. januarja 1982 v Parizu, veljati pa je začel 1. julija 1982. Pariški MoS ima za člane 27 pomorskih organov naslednjih držav Belgije, Bolgarije, Cipra, Danske, Estonije, Finske, Francije, Grčije, Hrvaške, Irske, Italije, Islandije, Kanade, Latvije, Litve, Malte, Nemčije, Nizozemske, Norveške, Poljske, Portugalske, Romunije, Ruske federacije, Slovenije, Španije, Švedske in Združenega kraljestva. Unija ni članica Pariškega MoS.

    (2)

    Direktiva 2009/16/ES Evropskega parlamenta in Sveta (1) določa pravno ureditev Unije glede pomorske inšpekcije države pristanišča ter prenavlja in krepi prejšne pravne akte Unije na tem področju, ki so obstajali od leta 1995. Pravna ureditev Unije o pomorski inšpekciji države pristanišča temelji na Pariškem MoS.

    (3)

    Kar zadeva države članice, se postopki, instrumenti in dejavnosti Pariškega MoS z Direktivo 2009/16/ES dejansko uvajajo v področje uporabe prava Unije. Na podlagi navedene direktive postanejo nekatere odločitve, ki jih sprejme Odbor za pomorsko inšpekcijo , ustanovljen na podlagi oddelka 7.1 Pariškega MoS, zavezujoče za države članice Unije.

    (4)

    Evropski svet je v sklepih z dne 24. februarja 2022 najostreje obsodil neizzvano in neupravičeno vojaško agresijo Ruske federacije proti Ukrajini. Evropski svet je v sklepih z dne 24. in 25. marca 2022 izjavil, da ruska vojaška agresija proti Ukrajini grobo krši mednarodno pravo, in pozval Rusko federacijo, naj nemudoma ustavi vojaško agresijo na ozemlju Ukrajine.

    (5)

    V kontekstu vojaške agresije Ruske federacije proti Ukrajini je sekretariat Pariškega MoS 14. marca 2022 prejel dopis ukrajinskega ministra za infrastrukturo. V navedenem dopisu se je od Pariškega MoS zahteva, da se plovila, ki plujejo pod ukrajinsko zastavo, po pregledih pomorske inšpekcije ne zadržijo neupravičeno, da se Ruska federacija izključi iz Pariškega MoS in da se ne priznajo spričevala, izdana v imenu pomorske uprave Ruske federacije.

    (6)

    V zvezi z zahtevo, da se ukrajinska plovila ne zadržijo neupravičeno, je Pariški MoS 2. marca 2022 izdal okrožnico PSCircular 101 (Smernice za repatriacijo pomorščakov zaradi razmer v Ukrajini), ki obravnava zadevno vprašanje. Okrožnica PSCircular 101 uprave članic obvešča, da je v sedanjih okoliščinah potrebna prožnost, med drugim glede repatriacije pomorščakov, Konvencije o delu v pomorstvu iz leta 2006, spričeval, izdanih na podlagi Mednarodne konvencije o standardih za usposabljanje, izdajanje spričeval in ladijsko stražarjenje pomorščakov iz leta 1978, ter zdravniških spričeval. Pariški MoS lahko okrožnico PSCircular 101 dodatno prilagodi, če bo to potrebno zaradi razvoja dogodkov. To stališče bi bilo treba sporočiti ukrajinskim organom.

    (7)

    V zvezi z zahtevo glede članstva Ruske federacije v Pariškem MoS bi bilo treba upoštevati, da je bila Ruska federacija izključena iz dostopa do ciljnega orodja za pomorsko inšpekcijo ter baze podatkov THETIS iz člena 24 Direktive 2009/16/ES ter njegove oziroma njene uporabe. To pomeni, da je sodelovanje Ruske federacije pri delu Pariškega MoS že znatno omejeno in brez dostopa do navedene baze podatkov Ruska federacija ne more izpolniti svojih obveznosti iz Pariškega MoS.

    (8)

    Niti Pariški MoS niti nobena navodila o politikah ne vsebujejo postopka ali mehanizma za izključitev članic iz Pariškega MoS. Alternativna možnost poleg izključitve iz Pariškega MoS je začasno prenehanje članstva do nadaljnjega. Takojšen učinek začasnega prenehanja članstva bi bil podoben izključitvi, a je rešitev manj trajna. Vendar Pariški MoS ne vključuje nobene določbe o začasnem prenehanju članstva. Začasno prenehanje članstva bi omogočilo nadaljnjo preučitev potrebe po popolni izključitvi iz Pariškega MoS in bi se ob spremenjenih okoliščinah lahko razveljavila.

    (9)

    Unija je kot globalni akter v središču prizadevanj v okviru Združenih narodov (ZN) ter drugih večstranskih forumov in procesov, da bi Ruska federacija odgovarjala za svojo neizzvano in neupravičeno vojaško agresijo proti Ukrajini, da bi se vojaška agresija na ozemlju Ukrajine zaustavila ter da bi se zagotovilo ponovno polno spoštovanje suverenosti, neodvisnosti in ozemeljske celovitosti Ukrajine znotraj njenih mednarodno priznanih meja. Neizzvana in neupravičena vojaška agresija Rusike federacije proti Ukrajini pomeni resno kršitev člena 2(4) Ustanovne listine Združenih narodov, ki prepoveduje grožnje s silo ali uporabo sile zoper ozemeljsko celovitost ali politično neodvisnost katere koli države.

    (10)

    Glede na navedeno in glede na resnost razmer ter dokler Ruska federacija ne spoštuje načel Ustanovne listine Združenih narodov niti svojih mednarodnih obveznosti, je primerno začasno prenehati članstvo Ruske federacije v Pariškem MoS v skladu s členom 62(3) Dunajske konvencije o pravu mednarodnih pogodb.

    (11)

    Sodelovanje v okviru Odbora za pomorsko inšpekcijo z drugimi tretjimi državami članicami Pariškega MoS, in sicer Islandijo, Kanado, Norveško in Združenim kraljestvom, je bistvenega pomena za sprejetje odločitve o začasnem prenehanju članstva Ruske federacije v Pariškem MoS.

    (12)

    V zvezi z zahtevo, da se ne priznajo spričevala, ki jih izda pomorska uprava Ruske federacije, se ugotavlja, spričevala izdajajo v skladu z mednarodnimi konvencijami. Ker Ruska federacija ostaja članica Mednarodne pomorske organizacije, Pariški MoS ni pristojen za preklic priznanja takšnih spričeval. To stališče bi bilo treba sporočiti ukrajinskim organom.

    (13)

    Primerno je, da se določi stališče, ki se v imenu Unije zastopa v Odboru za pomorsko inšpekcijo v zvezi z članstvom Ruske federacije v Pariškem MoS, saj bi lahko sklepi vplivali na pravo Unije, in sicer na Direktivo 2009/16/ES.

    (14)

    Stališče Unije bi morale izraziti države članice Unije, ki so članice Pariškega MoS, pri čemer delujejo skupno v interesu Unije –

    SPREJEL NASLEDNJI SKLEP:

    Člen 1

    Stališče, ki se v imenu Unije zastopa v Odboru za pomorsko inšpekcijo v okviru Pariškega memoranduma o soglasju glede nadzora, ki ga opravlja inšpekcija za varnost plovbe (v nadaljnjem besedilu: Pariški MoS), v zvezi s članstvom Ruske federacije v Pariškem MoS, je naslednje:

    (a)

    strinjati se s pristopom iz odstavka 5 dokumenta PSCC55/11.1 Odbora za pomorsko inšpekcijo glede zadržanja plovil, ki plujejo pod ukrajinsko zastavo, v pristaniščih članic Pariškega MoS;

    (b)

    dejavno podpirati začasno prenehanje članstva Ruske federacije iz Pariškega MoS;

    (c)

    prizadevati si za dosego soglasja med članicami Pariškega MoS razen Ruske federacije za začasno prenehanje članstva Ruske federacije v Pariškem MoS do nadaljnjega;

    (d)

    strinjati se s pristopom iz odstavka 7 dokumenta PSCC55/11.1 Odbora za pomorsko inšpekcijo glede preklica priznanja predpisanih spričeval, ki jih je izdala Ruska federacija.

    Člen 2

    Stališče iz člena 1 izrazijo države članice Unije, ki so članice Pariškega MoS in delujejo skupno v interesu Unije.

    Člen 3

    Ta sklep začne veljati na dan sprejetja.

    V Bruslju, 12. maja 2022

    Za Svet

    predsednik

    J.-Y. LE DRIAN


    (1)  Direktiva 2009/16/ES Evropskega parlamenta in Sveta z dne 23. aprila 2009 o pomorski inšpekciji države pristanišča (UL L 131, 28.5.2009, str. 57).


    Top