EUR-Lex Access to European Union law

Back to EUR-Lex homepage

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Document 32016D1756

Sklep Komisije (EU) 2016/1756 z dne 28. septembra 2016 o stališču Evropske unije glede sklepa upravnih organov v okviru Sporazuma med vlado Združenih držav Amerike in Evropsko unijo o usklajevanju programov za označevanje energijske učinkovitosti pisarniške opreme, o spremembi specifikacij za prikazovalnike iz Priloge C k Sporazumu (Besedilo velja za EGP)

C/2016/5973

UL L 268, 1.10.2016, p. 90–112 (BG, ES, CS, DA, DE, ET, EL, EN, FR, HR, IT, LV, LT, HU, MT, NL, PL, PT, RO, SK, SL, FI, SV)

Legal status of the document In force

ELI: http://data.europa.eu/eli/dec/2016/1756/oj

1.10.2016   

SL

Uradni list Evropske unije

L 268/90


SKLEP KOMISIJE (EU) 2016/1756

z dne 28. septembra 2016

o stališču Evropske unije glede sklepa upravnih organov v okviru Sporazuma med vlado Združenih držav Amerike in Evropsko unijo o usklajevanju programov za označevanje energijske učinkovitosti pisarniške opreme, o spremembi specifikacij za prikazovalnike iz Priloge C k Sporazumu

(Besedilo velja za EGP)

EVROPSKA KOMISIJA JE –

ob upoštevanju Pogodbe o delovanju Evropske unije,

ob upoštevanju Sklepa Sveta 2013/107/EU z dne 13. novembra 2012 o podpisu in sklenitvi Sporazuma med vlado Združenih držav Amerike in Evropsko unijo o usklajevanju programov za označevanje energijske učinkovitosti pisarniške opreme (1) in zlasti člena 4 Sklepa,

ob upoštevanju naslednjega:

(1)

Sporazum omogoča, da Evropska komisija skupaj z Agencijo Združenih držav Amerike za varovanje okolja razvije in redno revidira skupne specifikacije za pisarniško opremo, s čimer se spremeni Priloga C k Sporazumu.

(2)

Komisija določi stališče, ki ga Evropska unija sprejme glede spremembe specifikacij.

(3)

V ukrepih, predvidenih v tem sklepu, je upoštevano mnenje Odbora Evropske unije za ENERGY STAR iz člena 8 Uredbe (ES) št. 106/2008 Evropskega parlamenta in Sveta (2).

(4)

Specifikacije za prikazovalnike iz dela I Priloge C bi bilo treba razveljaviti in nadomestiti s specifikacijami, priloženimi k temu sklepu –

SPREJELA NASLEDNJI SKLEP:

Edini člen

Na podlagi Sporazuma med vlado Združenih držav Amerike in Evropsko unijo o usklajevanju programov za označevanje energijske učinkovitosti pisarniške opreme bodo upravni organi sprejeli odločitev o spremembi specifikacij iz Priloge C k temu sporazumu. Stališče, ki ga Evropska unija sprejme v zvezi s tem sklepom o specifikacijah za prikazovalnike iz Priloge C k Sporazumu, temelji na priloženem osnutku Sklepa.

Ta sklep začne veljati dvajseti dan po objavi v Uradnem listu Evropske unije.

V Bruslju, 28. septembra 2016

Za Komisijo

Predsednik

Jean-Claude JUNCKER


(1)  UL L 63, 6.3.2013, str. 5.

(2)  Uredba (ES) št. 106/2008 Evropskega parlamenta in Sveta z dne 15. januarja 2008 o programu Unije za označevanje energijske učinkovitosti pisarniške opreme (UL L 39, 13.2.2008, str. 1).


PRILOGA I

 

OSNUTEK SKLEPA

z dne …

upravnih organov na podlagi Sporazuma med vlado Združenih držav Amerike in Evropsko unijo o usklajevanju programov za označevanje energijske učinkovitosti pisarniške opreme o spremembi specifikacij za prikazovalnike iz Priloge C k Sporazumu

UPRAVNA ORGANA STA –

ob upoštevanju Sporazuma med vlado Združenih držav Amerike in Evropsko unijo o usklajevanju programov za označevanje energijske učinkovitosti pisarniške opreme, zlasti člena XII Sporazuma,

pri čemer bi bilo treba spremeniti specifikacije za „prikazovalnike“ –

SPREJELA NASLEDNJI SKLEP:

Del I „Prikazovalniki“, ki je sedaj vključen v Prilogo C Sporazuma med vlado Združenih držav Amerike in Evropsko unijo o usklajevanju programov za označevanje energijske učinkovitosti pisarniške opreme, se nadomesti z delom I „Prikazovalniki“, ki je v nadaljevanju.

Ta sklep začne veljati dvajseti dan po objavi. Ta sklep, sestavljen v dveh izvodih, podpišejo sopredsedniki.

Podpisano v Washingtonu dne […]

V imenu Agencije Združenih držav Amerike za varovanje okolja

Podpisano v Bruslju dne […]

V imenu Evropske unije


PRILOGA II

PRILOGA C

DEL II SPORAZUMA

I.   SPECIFIKACIJE ZA PRIKAZOVALNIKE (različica 7.0)

1.   Opredelitev pojmov

(A)

Vrste izdelkov:

1.   Elektronski prikazovalnik (prikazovalnik): proizvod z zaslonom in pripadajočo elektronsko opremo, ki so pogosto nameščeni v enem ohišju, katerega glavna funkcija je prikaz vizualnih podatkov iz (1) računalnika, delovne postaje ali strežnika prek enega ali več vhodov (npr. VGA, DVI, HDMI, DisplayPort, IEEE 1394, USB), (2) zunanje naprave za shranjevanje (npr. pomnilniškega ključka USB, pomnilniške kartice) ali (3) omrežne povezave.

(a)   Monitor: elektronski prikazovalnik, namenjen eni osebi v pisarniškem okolju.

(b)   Informacijski prikazovalnik: elektronski prikazovalnik, namenjen več ljudem v nepisarniških okoljih, na primer v maloprodajnih trgovinah ali veleblagovnicah, restavracijah, muzejih, hotelih, prizoriščih na prostem, letališčih, konferenčnih sobah ali učilnicah. Za namene te specifikacije se prikazovalnik razvrsti kot informacijski prikazovalnik, če izpolnjuje dva ali več naslednjih meril:

(1)

diagonala zaslona je večja od 30 palcev;

(2)

največja navedena svetilnost je večja od 400 kandel na kvadratni meter;

(3)

gostota slikovnih pik je manjša ali enaka 5 000 slikovnim pikam na kvadratni palec ali

(4)

dobavi se brez stojala za pritrditev.

(B)

Načini delovanja:

1.   Način vklopa: način, v katerem je prikazovalnik vklopljen in opravlja glavno funkcijo.

2.   Način mirovanja: način nizke porabe, v katerem prikazovalnik opravlja eno ali več neprimarnih zaščitnih funkcij ali stalnih funkcij.

Opomba: način mirovanja se lahko uporablja za naslednje funkcije: olajša aktiviranje načina vklopa z daljinskim stikalom, tehnologijo na dotik, notranjim senzorjem ali uro; zagotovi prikaz informacij ali statusa, vključno z urami; podpira funkcije, ki temeljijo na senzorju, ali ohranja navzočnost v omrežju.

3.   Način izklopa: način, v katerem je prikazovalnik priključen na vir električne energije, ne prikazuje vizualnih informacij in ga ni mogoče preklopiti v kateri koli drugi način z enoto daljinskega upravljanja, notranjim signalom ali zunanjim signalom.

Opomba: prikazovalnik lahko preide iz tega načina samo, če uporabnik neposredno pritisne integrirano stikalo za vklop ali kontrolnik. Nekateri izdelki nimajo načina izklopa.

(C)

Vizualne lastnosti:

1.   Osvetlitev okolja: kombinacija osvetljenosti okolja, v katerem je prikazovalnik, na primer dnevne sobe ali pisarne.

2.   Samodejno prilagajanje osvetlitve: samodejni mehanizem, ki kot funkcija osvetlitve okolja prilagaja osvetlitev prikazovalnika.

Opomba: za nadziranje osvetlitve prikazovalnika mora biti omogočena funkcionalnost samodejnega prilagajanja osvetlitve.

3.   Barvna lestvica: območje barvne lestvice se sporoči kot odstotek barvnega prostora CIELUV 1976 in izračuna v skladu z oddelkom 5.18 Območje barvne lestvice iz Mednarodnega standarda merjenja prikazovalnikov (Information Display Measurements Standard), različica 1.03.

Opomba: vse podpore barvne lestvice v nevidnih barvnih območjih se ne upoštevajo. Velikost barvne lestvice je treba izraziti samo kot odstotek območja vidnega barvnega prostora CIELUV.

4.   Svetilnost: fotometrična meritev svetilnosti na enoto površine svetlobe, ki potuje v določeni smeri, izražena v kandelah na kvadratni meter (cd/m2).

(a)   Največja navedena svetilnost: največja svetilnost, ki jo lahko doseže prikazovalnik pri prednastavljeni nastavitvi načina vklopa in ki jo navede proizvajalec, na primer v uporabniškem priročniku.

(b)   Največja izmerjena svetilnost: največja izmerjena svetilnost, ki jo lahko doseže prikazovalnik z ročnim nastavljanjem kontrolnikov, na primer svetlosti in ostrine.

(c)   Tovarniška svetilnost: svetilnost prikazovalnika pri tovarniško privzeti prednastavljeni nastavitvi, ki jo izbere proizvajalec za običajno domačo ali ustrezno komercialno rabo.

5.   Privzeta navpična ločljivost: število fizičnih črt vzdolž navpične osi prikazovalnika znotraj vidnega območja prikazovalnika.

Opomba: prikazovalnik z ločljivostjo zaslona 1 920 × 1 080 (vodoravno × navpično) ima privzeto navpično ločljivost 1 080.

6.   Površina zaslona: vidna površina prikazovalnika, ki prikazuje slike.

Opomba: površina zaslona se izračuna tako, da se vidna širina slike pomnoži z vidno višino slike. Pri ukrivljenih zaslonih izmerite širino in višino vzdolž loka prikazovalnika.

(D)

Dodatne funkcije in lastnosti:

1.   Mostična povezava: fizična povezava med dvema vozliščnima krmilnikoma (tj. USB, FireWire).

Opomba: mostične povezave omogočajo razširitev vrat, običajno zaradi prestavitve vrat na priročnejše mesto ali povečanja števila razpoložljivih vrat.

2.   Polna omrežna povezljivost: zmožnost prikazovalnika, da ohrani navzočnost v omrežju v načinu mirovanja. Navzočnost prikazovalnika, njegovih omrežnih storitev in njegovih aplikacij se ohrani, četudi so nekateri sestavni deli prikazovalnika izklopljeni. Prikazovalnik lahko spremeni stanje porabe energije ob prejemu omrežnih podatkov iz oddaljenih omrežnih naprav, vendar mora sicer ostati v načinu mirovanja, če ne dobi zahteve po storitvah od oddaljene omrežne naprave.

Opomba: popolna omrežna povezljivost ni omejena na poseben sklop protokolov. Imenuje se tudi funkcija omrežnega posredniškega strežnika („network proxy“) in je opisana v standardu Ecma-393.

3.   Senzor za zaznavanje zasedenosti: naprava, ki zaznava prisotnost ljudi pred prikazovalnikom ali v njegovi okolici.

Opomba: senzor za zaznavanje zasedenosti se običajno uporablja za preklop prikazovalnika med načinom vklopa in načinom mirovanja.

4.   Tehnologija na dotik: omogoča uporabniku, da uporablja izdelek z dotikanjem površin na zaslonu.

5.   Priključni modul: modularna priključna naprava, ki zagotavlja eno ali več naslednjih funkcij brez izrecnega namena, da bi zagotovila splošne računalniške funkcije:

(a)

prikazovanje slik, zrcaljenje oddaljenih vsebin, ki se nanjo pretakajo, ali drugačen način prikazovanja vsebin na zaslonu iz lokalnih ali oddaljenih virov ali

(b)

obdelovanje signalov na dotik.

Opomba: moduli, ki zagotavljajo kakršne koli druge dodatne možnosti vnosa, se za namene te specifikacije ne obravnavajo kot priključni moduli.

(E)

Družina izdelkov: skupina modelov izdelkov, ki (1) jih je izdelal isti proizvajalec, (2) imajo enako površino zaslona, ločljivost in največjo navedeno svetilnost ter (3) imajo skupno osnovno zasnovo zaslona. Modeli znotraj družine izdelkov se lahko med seboj razlikujejo glede na eno ali več značilnosti ali funkcij. Sprejemljive razlike v družini izdelkov v primeru prikazovalnikov vključujejo:

1.

zunanje ohišje;

2.

število in vrste vmesnikov;

3.

število in vrste podatkovnih, omrežnih ali perifernih vrat ter

4.

zmogljivost obdelave podatkov in pomnilnika.

(F)

Vzorčni model: konfiguracija izdelka, ki se preskuša za dodelitev oznake ENERGY STAR ter se bo tržila z oznako ENERGY STAR in bo z njo označena.

(G)

Vir energije

1.   Zunanji napajalnik (EPS): zunanje napajalno vezje, ki se zaradi delovanja potrošniškega izdelka uporablja za pretvorbo gospodinjskega električnega toka v enosmerni tok ali izmenični tok nižje napetosti.

2.   Standardni enosmerni tok: način prenosa električne energije enosmernega toka, ki ga opredeljuje dobro znani tehnološki standard in ki omogoča povezljivost „priključi in uporabljaj“ (plug-and-play).

Opomba: običajni primeri so USB in napajanje prek etherneta. Običajno standardni enosmerni tok vključuje tako električno energijo kot tudi komunikacijo po istem kablu, vendar to pri standardni enosmerni napetosti 380 V ni potrebno.

2.   Področje uporabe

2.1   Vključeni izdelki

2.1.1   Do oznake ENERGY STAR so upravičeni izdelki, ki ustrezajo opredelitvi prikazovalnika, kot je navedeno v tem dokumentu, in ki se napajajo neposredno iz omrežja na izmenični tok, z zunanjim napajalnikom ali standardnim enosmernim tokom, z izjemo izdelkov, ki so navedeni v oddelku 2.2. Značilni izdelki, ki bi bili upravičeni do oznake v skladu s to specifikacijo, vključujejo:

(i)

monitorje;

(ii)

monitorje s preklopnikom za tipkovnico, video in miško;

(iii)

informacijske prikazovalnike ter

(iv)

informacijske prikazovalnike in monitorje s priključnimi moduli.

2.2   Izključeni izdelki

2.2.1   Izdelki, ki so zajeti v drugih specifikacijah izdelkov ENERGY STAR, niso upravičeni do oznake v tej specifikaciji, vključno s televizorji in računalniki (lahki odjemalniki, tablice/tablični računalniki, prenosljivi računalniki vse v enem, integrirani namizni računalniki). Seznam trenutno veljavnih specifikacij je na voljo na spletnem mestu http://www.eu-energystar.org/specifications.htm.

2.2.2   Naslednji izdelki niso upravičeni do oznake v skladu s to specifikacijo:

(i)

izdelki z vgrajenim televizijskim tunerjem;

(ii)

prikazovalniki z vgrajenimi ali zamenljivimi baterijami, ki so zasnovane tako, da podpirajo primarno delovanje brez izmeničnega električnega omrežja ali zunanjega enosmernega napajanja ali pa podpirajo prenosljivost naprave (npr. elektronski bralniki, digitalni fotookvirji na baterije); ter

(iii)

izdelki, ki morajo izpolnjevati predpise EU za medicinske naprave, ki prepovedujejo možnosti upravljanja porabe energije, in/ali nimajo stanja porabe energije, ki ustreza opredelitvi načina mirovanja.

3.   Merila za dodelitev oznake

3.1   Signifikantne števke in zaokroževanje

3.1.1   Vsi izračuni se opravijo z neposredno izmerjenimi (nezaokroženimi) vrednostmi.

3.1.2   Skladnost z zahtevami specifikacije se ocenjuje z neposredno izmerjenimi ali izračunanimi vrednostmi brez zaokroževanja, razen če je navedeno drugače.

3.1.3   Neposredno izmerjene ali izračunane vrednosti, predložene za objavo Evropski Komisiji, se zaokrožijo na najbližjo signifikantno števko, kot določajo zahteve ustrezne specifikacije.

3.2   Splošne zahteve za monitorje in informacijske prikazovalnike

3.2.1   Zunanji napajalniki (EPS): Enonapetostni in večnapetostni zunanji napajalniki izpolnjujejo zahteve stopnje VI ali višje zahteve glede učinkovitosti iz Mednarodnega protokola za označevanje učinkovitosti, ko se preskušajo v skladu z enotno preskusno metodo za merjenje porabe energije zunanjih napajalnikov (Uniform Test Method for Measuring the Energy Consumption of External Power Supplies), dodatek Z do 10 CFR, del 430.

(i)

Enonapetostni in večnapetostni zunanji napajalniki imajo oznako za stopnjo VI ali višjo.

(ii)

Dodatne informacije o protokolu za označevanje so na voljo na http://www.regulations.gov/#!documentDetail;D=EERE-2008-BT-STD-0005-0218.

3.2.2   Upravljanje porabe energije:

(i)

Izdelki morajo biti opremljeni vsaj z eno funkcijo za upravljanje porabe energije, ki je privzeto omogočena in ki se lahko uporablja za samodejni prehod iz načina mirovanja v način vklopa s priključeno gostiteljsko napravo ali z notranjim sistemom (npr. privzeto omogočena podpora za signalizirano upravljanje porabe (DPMS) za prikazovalnike VESA).

(ii)

Izdelki, ki ustvarjajo vsebino za prikaz iz enega ali več notranjih virov, morajo imeti privzeto omogočen senzor ali časovnik za samodejno aktiviranje načina mirovanja ali izklopa.

(iii)

Pri izdelkih, ki imajo notranji privzeti zakasnilni čas, po katerem izdelek preide iz načina vklopa v način mirovanja ali način izklopa, se navede zakasnilni čas.

(iv)

Monitorji samodejno preidejo v način mirovanja ali način izklopa v petih minutah po odklopu z gostiteljskega računalnika.

3.2.3   Informacijski prikazovalniki imajo v načinu vklopa dejanski faktor moči 0,7 ali več v skladu z oddelkom 5.2.(F) iz preskusne metode ENERGY STAR.

3.3   Energijske zahteve za računalniške monitorje

3.3.1   Skupna poraba energije (TEC) v kWh se izračuna z enačbo 1 na podlagi izmerjenih vrednosti.

Enačba 1

Izračun skupne porabe energije

ETEC = 8,76 × (0,35 × PON + 0,65 × PSLEEP )

Pri čemer je:

ETEC skupna poraba energije v kWh,

PON izmerjena moč v načinu vklopa v vatih,

PSLEEP izmerjena moč v načinu mirovanja v vatih ter

rezultat zaokrožen na najbližjo desetino kWh za poročanje.

3.3.2   Največja vrednost TEC (ETEC_MAX) v kWh za monitorje se izračuna v skladu s tabelo 1.

Tabela 1

Izračun največje vrednosti TEC (ETEC_MAX) za monitorje v kWh

Površina (in2)

ETEC Max (kWh)

Pri čemer je:

Avidna površina zaslona v kvadratnih palcih;rločljivost zaslona v milijonih slikovnih pik;

rezultat zaokrožen na najbližjo desetino kWh za poročanje.

A < 130

(6,13 × r) + (0,06 × A) + 9

130 ≤ A < 150

(6,13 × r) + (0,69 × A) – 72,38

150 ≤ A < 180

(6,13 × r) + (0,21 × A) – 0,50

180 ≤ A < 200

(6,13 × r) + (0,05 × A) + 28

200 ≤ A < 230

(6,13 × r) + (0,03 × A) + 31,33

230 ≤ A < 280

(6,13 × r) + (0,2 × A) – 7

280 ≤ A < 300

(6,13 × r) + 49

300 ≤ A < 500

(6,13 × r) + (0,2 × A) – 11

A ≥ 500

(6,13 × r) + 89

3.3.3   Za vse monitorje je izračunana vrednost TEC (ETEC) v kWh manjša ali enaka izračunu največje vrednosti TEC (ETEC_MAX) z veljavnimi dodelitvami in prilagoditvami (uporabijo se največ enkrat) v skladu z enačbo 2.

Enačba 2

Zahteva skupne porabe energije za monitorje

ETEC ≤ (ETEC_MAX + EEP + EABC + EN + EOS + ET ) × effAC_DC

Pri čemer je:

ETEC TEC v kWh, izračunana z enačbo 1,

ETEC_MAX največja zahtevana TEC v kWh, izračunana v tabeli 1,

EEP dodelitev za prikazovalnike z izboljšano zmogljivostjo v kWh v skladu z oddelkom 3.3.4,

EABC dodelitev za samodejno prilagajanje osvetlitve v kWh po enačbi 4,

EN dodelitev za polno omrežno povezljivost v kWh v tabeli 3,

EOS dodelitev za senzor zaznavanja zasedenosti v kWh v tabeli 4,

ET dodelitev za tehnologijo na dotik v kWh po enačbi 5 ter

effAC_DC standardna prilagoditev za izgube pri pretvorbi izmeničnega in enosmernega toka, ki se pojavijo pri napravi, s katero se napaja prikazovalnik, in sicer 1,0 za prikazovalnike z izmeničnim tokom in 0,85 za prikazovalnike s standardnim enosmernim tokom.

3.3.4   Za monitorje, ki izpolnjujejo spodnje zahteve za prikazovalnike z izboljšano zmogljivostjo (EPD), se v enačbi 2 uporabi samo ena od naslednjih dodelitev v tabeli 2:

(i)

kontrastno razmerje vsaj 60:1, izmerjeno pri vodoravnem kotu gledanja najmanj 85° od pravokotnice na ravnem zaslonu in vsaj 83° od pravokotnice na ukrivljenem zaslonu, s stekleno zaščito zaslona ali brez nje;

(ii)

privzeta ločljivost najmanj 2,3 milijona slikovnih pik (MP) ter

(iii)

barvna lestvica najmanj 32,9 % od CIE LUV.

Tabela 2

Izračun dodelitve porabe energije za prikazovalnike z izboljšano zmogljivostjo

Merila barvne lestvice

EEP (kWh)

Pri čemer je:

ETEC_MAX največja zahtevana TEC v kWh ter

r ločljivost zaslona v milijonih slikovnih pik

Podpora barvne lestvice je najmanj 32,9 % CIE LUV.

Formula

Podpora barvne lestvice je najmanj 38,4 % CIE LUV.

0,65 × (ETEC_MAX – 6,13 × r)

Opomba: model, ki podpira več kot 99 % barvnega prostora sRGB, ustreza 32,9 % CIELUV in model, ki podpira več kot 99 % barvnega prostora Adobe RGB, ustreza 38,4 % CIELUV.

3.3.5   Pri monitorjih s privzeto omogočenim samodejnim prilagajanjem osvetlitve (ABC) se vrednosti ETEC_MAX v enačbi 2 doda dodelitev porabe energije (EABC), izračunana z enačbo 4, če zmanjšanje moči v načinu vklopa (RABC), izračunano z enačbo 3, znaša 20 % ali več.

Enačba 3

Izračun zmanjšanja moči v načinu vklopa ob privzeto omogočenem samodejnem prilagajanju osvetlitve (ABC)

Formula

Pri čemer je:

RABC odstotno zmanjšanje moči v načinu vklopa zaradi samodejnega prilagajanja osvetlitve (ABC),

P300 moč v načinu vklopa v vatih, izmerjena pri stopnji osvetljenosti okolja 300 luksov v oddelku 6.4 preskusne metode, ter

P12 moč v načinu vklopa v vatih, izmerjena pri stopnji osvetljenosti okolja 12 luksov v oddelku 6.4 preskusne metode.

Enačba 4

Dodelitev porabe energije samodejnega prilagajanja osvetlitve (EABC) za monitorje

EABC = 0,05 × ETEC_MAX

Pri čemer je:

EABC dodelitev porabe energije za samodejno prilagajanje osvetlitve v kWh ter

ETEC_MAX največja TEC v kWh v tabeli 1.

3.3.6   Izdelki s polno omrežno povezljivostjo, potrjeno v oddelku 6.7 preskusne metode ENERGY STAR, uporabijo dodelitev, ki je določena v tabeli 3.

Tabela 3

Dodelitev porabe energije polne omrežne povezljivosti (EN) za monitorje

EN (kWh)

2,9

3.3.7   Izdelki, ki se preskušajo z vklopljenim senzorjem za zaznavanje zasedenosti, uporabijo dodelitev, določeno v tabeli 4.

Tabela 4

Dodelitev porabe energije dodatnih funkcij (EOS) za monitorje

Vrsta

Dodelitev (kWh)

Senzor za zaznavanje zasedenosti

EOS

1,7

3.3.8   Izdelki, ki se preskušajo z vklopljeno tehnologijo na dotik v načinu vklopa, uporabijo dodelitev, določeno v enačbi 5.

Enačba 5

Dodelitev porabe energije za tehnologijo na dotik (ET) za monitorje

ET = 0,15 × ETEC_MAX

Pri čemer je:

ET dodelitev porabe energije za tehnologijo na dotik v kWh ter

ETEC_MAX največja TEC v kWh v tabeli 1.

3.4   Zahteve za način vklopa za informacijske prikazovalnike

3.4.1   Največja moč v načinu vklopa (PON_MAX) v vatih se izračuna z enačbo 6.

Enačba 6

Izračun največje moči v načinu vklopa (PON_MAX) v vatih za informacijske prikazovalnike

PON_MAX = (4,0 × 10– 5 ×  × A) + 119 × tanh(0,0008 × (A – 200,0) + 0,11) + 6

Pri čemer je:

PON_MAX največja moč v načinu vklopa v vatih,

A površina v kvadratnih palcih,

 največja izmerjena svetilnost prikazovalnika v kandelah na kvadratni meter, kot je izmerjena v oddelku 6.2 preskusne metode,

tanh hiperbolična tangentna funkcija ter

rezultat zaokrožen na najbližjo desetino vata za poročanje.

Enačba 7

Zahteva za moč v načinu vklopa za informacijske prikazovalnike

PON PON_MAX + PABC

Pri čemer je:

PON moč v načinu vklopa v vatih, izmerjena v oddelku 6.3 ali 6.4 preskusne metode;

PON_MAX največja moč v načinu vklopa v vatih v enačbi 6 ter

PABC dodelitev moči v načinu vklopa za samodejno prilagajanje osvetlitve v vatih v enačbi 8.

3.4.2   Pri informacijskih prikazovalnikih s privzeto omogočenim samodejnim prilagajanjem osvetlitve se vrednosti PON_MAX, izračunani z enačbo 6, doda dodelitev moči (PABC), izračunana z enačbo 8, če zmanjšanje moči v načinu vklopa (RABC), izračunano z enačbo 3, znaša 20 % ali več.

Enačba 8

Izračun dodelitve moči v načinu vklopa za informacijske prikazovalnike s privzeto omogočenim samodejnim prilagajanjem osvetlitve

PABC = 0,05 × PON_MAX

Pri čemer je:

PABC izmerjena dodelitev moči v načinu vklopa za samodejno prilagajanje osvetlitve v vatih ter

PON_MAX zahteva za največjo moč v načinu vklopa v vatih.

3.5   Zahteve za način mirovanja za informacijske prikazovalnike

3.5.1   Izmerjena moč v načinu mirovanja (PSLEEP) v vatih je manjša ali enaka vsoti zahteve za največjo moč v načinu mirovanja (PSLEEP_MAX) in katerih koli dodelitev (uporabijo se največ enkrat) v enačbi 9.

Enačba 9

Zahteva za moč v načinu mirovanja za informacijske prikazovalnike

Formula

Pri čemer je:

PSLEEP izmerjena moč v načinu mirovanja v vatih,

PSLEEP_MAX zahteva za največjo moč v načinu mirovanja v vatih v tabeli 5,

PN dodelitev za polno omrežno povezljivost v vatih v tabeli 6,

POS dodelitev za senzor zaznavanja zasedenosti v vatih v tabeli 7, ter

PT dodelitev za tehnologijo na dotik v vatih v tabeli 7.

Tabela 5

Zahteva za največjo moč v načinu mirovanja (PSLEEP_MAX) za informacijske prikazovalnike

PSLEEP_MAX

(v vatih)

0,5

3.5.2   Izdelki s polno omrežno povezljivostjo, potrjeno v oddelku 6.7 preskusne metode ENERGY STAR, uporabijo dodelitev, ki je določena v tabeli 6.

Tabela 6

Dodelitev za polno omrežno povezljivost za informacijske prikazovalnike

PN

(v vatih)

3,0

3.5.3   Izdelki, ki se preskusijo z vklopljenim senzorjem za zaznavanje zasedenosti ali vklopljeno tehnologijo na dotik v načinu mirovanja, uporabijo dodelitev, določeno v tabeli 7.

Tabela 7

Dodelitev moči za dodatne funkcije v načinu mirovanja za informacijske prikazovalnike

Vrsta

Velikost zaslona:

(in)

Dodelitev (v vatih)

Senzor za zaznavanje zasedenosti

POS

Vse

0,3

Funkcija na dotik

PT

(velja samo za informacijske prikazovalnike, pri katerih je velikost zaslona večja od 30 palcev)

≤ 30

0,0

> 30

1,5

3.6   Zahteve za način izklopa za vse prikazovalnike

3.6.1   Izdelek ne potrebuje načina izklopa, da je upravičen do oznake. Za izdelke, ki nudijo način izklopa, mora biti izmerjena moč v načinu izklopa (POFF) manjša ali enaka zahtevi za največjo moč v načinu izklopa (POFF_MAX) v tabeli 8.

Tabela 8

Zahteva za največjo moč v načinu izklopa (POFF_MAX)

POFF_MAX

(v vatih)

0,5

3.7   Zahteve za navajanje svetilnosti

3.7.1   Za vse izdelke se navedeta največja navedena svetilnost in največja izmerjena svetilnost; za vse izdelke, razen za tiste s privzeto omogočenim samodejnim prilagajanjem osvetlitve, se navede tovarniška svetilnost.

4.   Zahteve za preskušanje

4.1   Preskusne metode

4.1.1   Za določitev ustreznosti za oznako ENERGY STAR se uporabijo preskusne metode, opredeljene v tabeli 9.

Tabela 9

Preskusne metode za dodelitev oznake ENERGY STAR

Vrsta proizvoda

Preskusna metoda

Vse vrste izdelkov in velikosti zaslonov

Preskusna metoda ENERGY STAR za ugotavljanje porabe električne energije prikazovalnika

Prikazovalniki z izboljšano zmogljivostjo

Mednarodni standard merjenja prikazovalnikov (Information Display Measurements Standard) različica 1.03 Mednarodnega odbora za metrologijo prikazovalnikov (International Committee for Display MetrologyICDM)

Prikazovalniki, ki zahtevajo polno omrežno povezljivost

CEA-2037-A, Določitev moči za televizijske sprejemnike Poraba

4.2   Število enot, potrebnih za preskus

4.2.1   Za preskus se izbere ena enota vzorčnega modela, kot je opredeljena v oddelku 1.

4.2.2   Pri dodelitvi oznake družini izdelkov se za vzorčni model šteje konfiguracija izdelka, ki ima največjo porabo energije za vsako kategorijo izdelkov v družini.

5.   Uporabniški vmesnik

5.1   Proizvajalce se spodbuja, naj snujejo izdelke v skladu s standardom za uporabniške vmesnike IEEE P1621: standard za elemente uporabniškega vmesnika pri nadzoru napajanja elektronskih naprav, ki se uporabljajo v poslovnih/domačih okoljih. Za podrobnosti glejte http://energy.lbl.gov/controls/.

6.   Datum uveljavitve

6.1   Datum uveljavitve: Različica 7.0 specifikacije ENERGY STAR za prikazovalnike začne veljati na datum uveljavitve sporazuma. Da bi bil model izdelka upravičen do oznake ENERGY STAR, mora ustrezati specifikaciji ENERGY STAR, ki velja na dan proizvodnje modela. Datum proizvodnje se razlikuje za vsako napravo in pomeni datum, ko se naprava šteje za v celoti sestavljeno.

6.2   Prihodnje spremembe specifikacije: Evropska komisija si pridržuje pravico do spremembe te specifikacije, če bi tehnološke in/ali tržne spremembe vplivale na njeno uporabnost za potrošnike, industrijo ali okolje. V skladu s trenutno politiko se o spremembah specifikacije posvetuje z deležniki. V primeru spremembe specifikacije je treba vedeti, da se oznaka ENERGY STAR ne dodeli samodejno za ves življenjski cikel modela.

7.   Premisleki glede prihodnjih sprememb

7.1   Omejitev moči za enosmerni tok v načinu vklopa: EPA in Evropska komisija nameravata preučiti ločeno zahtevo za največjo moč v načinu vkopa za izdelke s standardnim enosmernim tokom, ki ne zahteva izračuna pretvorbe iz izmeničnega v enosmerni tok. EPA in Evropska Komisija predvidevata, da bodo ti izdelki na trgu postali bolj priljubljeni zaradi najnovejšega standarda USB, in pričakujeta dodatne neposredne podatke preskusa enosmernega toka za te izdelke.

KONČNA PRESKUSNA METODA ZA PRIKAZOVALNIKE

Rev. sep-2015

1.   Pregled

Naslednja preskusna metoda se uporabi za določanje skladnosti izdelkov z zahtevami iz specifikacije ENERGY STAR za prikazovalnike.

2.   Uporaba

Naslednja preskusna metoda se uporablja za vse izdelke, upravičene do oznake v skladu s specifikacijo izdelkov ENERGY STAR za prikazovalnike.

3.   Opredelitev pojmov

Če ni določeno drugače, so vsi izrazi v tem dokumentu skladni z opredelitvami pojmov iz specifikacije ENERGY STAR za prikazovalnike.

(A)   Gostiteljska naprava: stroj ali naprava, ki se uporablja kot vir video/avdio signala za preskušanje prikazovalnikov. Lahko je računalnik ali katera koli druga naprava, ki je zmožna zagotoviti video signal.

4.   Preskusna nastavitev

(A)

Preskusna nastavitev in instrumenti: če v tem dokumentu ni drugače navedeno, se preskusi in instrumenti za vse dele te metode pripravijo v skladu z zahtevami iz Mednarodne elektrotehniške komisije (IEC) 62301:2011, „Gospodinjski električni aparati – Merjenje moči v stanju pripravljenosti“, oddelek 4, „Splošni pogoji za merjenje“. V primeru nasprotujočih si zahtev ima prednost preskusna metoda ENERGY STAR.

(B)

Izmenično vhodno napajanje: izdelki, ki jih je mogoče napajati iz izmeničnega električnega omrežja, se priklopijo na vir napetosti, ustrezen za ciljni trg, kot je navedeno v tabeli 10. Če se izdelek dobavi z zunanjim napajalnikom, se ta uporabi za povezavo izdelka z navedenim virom napetosti.

Tabela 10

Zahteve za vhodno napajanje za izdelke

Trg

Napetost

Dovoljeno odstopanje napetosti

Največje celotno harmonsko popačenje

Pogostost

Dovoljeno odstopanje frekvence

Severna Amerika, Tajvan

115 V AC

+/– 1,0 %

5,0 %

60 Hz

+/– 1,0 %

Evropa, Avstralija, Nova Zelandija

230 V AC

+/– 1,0 %

5,0 %

50 Hz

+/– 1,0 %

Japonska

100 V AC

+/– 1,0 %

5,0 %

50 Hz ali 60 Hz

+/– 1,0 %

(C)

Enosmerno vhodno napajanje:

1.

Izdelki se lahko preskusijo z virom enosmernega toka (npr. prek omrežne ali podatkovne povezave) samo, če je enosmerni tok edini razpoložljivi vir napajanja izdelka (tj. izdelek se ne dobavi z napajalnim vtičem za izmenično električno omrežje ali zunanjim napajalnikom).

2.

Izdelki z enosmernim napajanjem se namestijo in napajajo tako, kot določa proizvajalec, z uporabo vrat z vsemi specifikacijami, ki se priporočajo za prikazovalnik (npr. če je ustrezno, USB 3.1, četudi je prikazovalnik povratno združljiv z USB 2.0)

3.

Merjenje moči se opravi med virom enosmernega toka (npr. gostiteljsko napravo) in kablom, ki se dobavi z izdelkom, vključno z izgubami, ki jih kabel povzroči. Če se izdelek ne dobavi s kablom, se lahko namesto tega uporabi kateri koli kabel z dolžino med 2 in 6 čevlji. Upornost kabla, ki se uporabi za povezavo prikazovalnika s točko merjenja, se izmeri in navede.

Opomba: izmerjena upornost kablov za enosmerno napajanje vključuje vsoto upornosti električne žice za enosmerni tok in ozemljitvene žice.

4.

Med dobavljenim kablom in virom enosmernega toka se lahko uporabi spojitveni kabel za povezavo merilnika moči. Če se uporablja ta metoda, morajo biti izpolnjene naslednje zahteve:

(a)

Spojitveni kabel se uporabi poleg dobavljenega kabla, opisanega v oddelku 4(C)(3).

(b)

Spojitveni kabel se poveže med virom enosmernega toka in dobavljenim kablom.

(c)

Spojitveni kabel ni daljši od 1 čevlja.

(d)

Za merjenje napetosti ima skupna količina žic, ki se uporablja med merjenjem napetosti in dobavljenim kablom, upornost, manjšo od 50 miliohmov. To velja samo za žice, po katerih teče bremenski tok.

Opomba: ni nujno, da se napetost in tok izmerita na istem mestu, če je napetost izmerjena v območju do 50 miliohmov dobavljenega kabla.

(e)

Merjenje toka se lahko opravi ali na ozemljitveni žici ali na električni žici za enosmerni tok.

(f)

Slika 1 prikazuje primer nastavitve s spojitvenim kablom, v kateri se uporablja prikazovalnik, ki se napaja prek USB 2.0 in ki je povezan z gostiteljsko napravo.

Slika 1

Primer nastavitve s spojitvenim USB 2.0 kablom

Image

Besedilo slike

(D)

Temperatura okolice: temperatura okolice je 23 °C ± 5 °C.

(E)

Relativna vlažnost: relativna vlažnost je v območju med 10 % in 80 %.

(F)

Postavitev enote, ki se preskuša (Unit Under TestUUT)

1.

Vsi štirje vogali sprednje strani enote, ki se preskuša, so enako oddaljeni od navpične referenčne ravnine (npr. stene).

2.

Spodnja dva vogala sprednje strani enote, ki se preskuša, sta enako oddaljena od vodoravne referenčne ravnine (npr. tal).

(G)

Vir svetlobe za preskušanje v načinu vklopa:

1.

Vrsta svetilke:

(a)

Halogenska reflektorska svetilka v standardnem spektru. Svetilka ne ustreza opredelitvi „Spremenjen spekter“, kot je opredeljen v 10 CFR 430.2 – Opredelitve (1).

(b)

Nazivna osvetlitev: 980 ± 5 % lumnov.

2.

Postavitev vira svetlobe za preskušanje izdelkov s privzeto omogočenim samodejnim prilagajanjem osvetlitve:

(a)

Med svetilko in senzorjem samodejnega prilagajanja osvetlitve enote, ki se preskuša, ni ovir (npr. razpršilnih medijev, senčnikov iz motnega stekla itd.).

(b)

Središče svetilke se postavi na razdalji petih čevljev od središča senzorja samodejnega prilagajanja osvetlitve.

(c)

Središče svetilke se naravna pod vodoravnim kotom 0° glede na središče senzorja samodejnega prilagajanja osvetlitve enote, ki se preskuša.

(d)

Središče svetilke se naravna na višini, enaki središču senzorja samodejnega prilagajanja osvetlitve enote, ki se preskuša, glede na tla (tj. vir svetlobe se postavi pod navpični kot 0° glede na središče senzorja samodejnega prilagajanja osvetlitve enote, ki se preskuša).

(e)

Nobena površina preskusnega prostora (tj. tla, strop in stena) ni znotraj dveh čevljev središča senzorja samodejnega prilagajanja osvetlitve enote, ki se preskuša.

(f)

Vrednosti osvetljenosti se pridobijo s spreminjanjem vhodne napetosti svetilke.

(g)

Slika 2 in slika 3 prikazujeta več informacij o poravnanosti enote, ki se preskuša, in vira svetlobe.

Slika 2

Preskusna nastavitev – pogled od zgoraj

Image

Besedilo slike

Opombe:

D1 = D2 glede na navpično referenčno ravnino.

D1 in D2 kažeta, da so vogali sprednje strani enote, ki se preskuša,vsaj 2 čevlja od navpične referenčne ravnine.

D3 in D4 kažeta, da je središče senzorja svetlobe vsaj 2 čevlja od sten sobe.

Slika 3

Preskusna nastavitev – stranski pogled

Image

Besedilo slike

Opombe:

D1 = D2 glede na navpično referenčno ravnino.

D1 in D2 kažeta, da so vogali sprednje strani enote, ki se preskuša,vsaj 2 čevlja od navpične referenčne ravnine.

Pri merjenju moči se merilnik osvetljenosti odstrani, ko se doseže ciljna osvetljenost.

H1 = H2 glede na vodoravno referenčno ravnino (npr. tla).

H3 in H4 kažeta, da mora biti središče senzorja svetlobe vsaj 2 čevlja od tal in 2 čevlja od stropa.

Pri merjenju moči se merilnik osvetljenosti odstrani, ko se doseže ciljna osvetljenost.

(H)

Merilnik moči: merilniki moči imajo naslednje lastnosti:

1.

Temenski faktor:

(a)

razpoložljiv tokovni temenski faktor 3 ali več pri nazivni vrednosti območja ter

(b)

spodnja meja tokovnega območja 10 mA ali manj.

2.

Najmanjši frekvenčni odziv: 3,0 kHz

3.

Najmanjša ločljivost:

(a)

0,01 W za merjenje vrednosti, manjših ali enakih 10 W;

(b)

0,1 W za merjenje vrednosti, večjih od 10 W in manjših ali enakih 100 W; ter

(c)

1,0 W za merjenje vrednosti nad 100 W.

(I)

Merilniki svetilnosti in osvetljenosti:

1.

Meritev svetilnosti se opravi ali s

(a)

kontaktnim merilnikom ali

(b)

brezkontaktnim merilnikom.

2.

Vsi merilniki svetilnosti in osvetljenosti so natančni do ± 2 % (± 2 števki) digitalno prikazane vrednosti.

3.

Brezkontaktni merilniki svetilnosti imajo sprejemni kot 3 stopinje ali manj.

Splošna natančnost merilnika se ugotovi z (±) absolutno vsoto 2 % meritve in toleranco 2 števk najmanj signifikantne števke prikazane vrednosti. Na primer, če merilnik osvetljenosti prikaže „200,0“, ko meri svetlost zaslona 200 nitov, je 2 % od 200 nitov 4,0 nita. Najmanj signifikantna števka je 0,1 nita. „Dve števki“ pomeni 0,2 nita. Prikazana vrednost bi zato bila 200 ± 4,2 nita (4 niti + 0,2 nita). Točnost je specifična za merilnik osvetljenosti in se ne obravnava kot toleranca med dejanskimi meritvami svetlobe.

(J)

Točnost merjenja:

1.

Merjenje električne moči, večje ali enake 0,5 W, se opravi z negotovostjo 2 % ali manj pri ravni zaupanja 95 %.

2.

Merjenje električne moči, manjše od 0,5 W, se opravi z negotovostjo 0,01 W ali manj pri ravni zaupanja 95 %.

3.

Vse vrednosti osvetlitve okolja (izmerjeni luks) se izmerijo na lokaciji senzorja samodejnega prilagajanja osvetlitve na enoti, ki se preskuša, s svetlobo, ki pada neposredno na senzor, in z glavnim menijem iz preskusnega signala iz IEC 62087:2011, „Metode za merjenje porabe energije avdio, video in pripadajoče opreme“, prikazanim na izdelku. Za izdelke, ki niso združljivi s formatom preskusnega signala IEC, se osvetlitev okolja izmeri s FK preskusnim signalom iz standarda merjenja ravnih ploščatih prikazovalnikov verzije 2.0 (FPDM2) združenja Video Electronics Standard Association (VESA), prikazanim na izdelku.

4.

Vrednosti osvetlitve okolja se izmerijo v mejah naslednjih odstopanj:

(a)

pri 12 luksih je osvetlitev okolja v mejah ± 1,0 luksov ter

(b)

pri 300 luksih je osvetlitev okolja v mejah ± 9,0 luksov.

5.   Opravljanje preskusa

5.1   Navodila za meritve moči

(A)

Preskušanje pri tovarniško privzetih nastavitvah: merjenje moči se opravi z izdelkom v tovarniškem stanju za čas trajanja preskušanja v načinu mirovanja in načinu vklopa z vsemi uporabniškimi možnostmi v tovarniškem stanju, razen če ta preskusna metoda določa drugače.

1.

Prilagoditve ravni slike se opravijo v skladu z navodili te preskusne metode.

2.

Izdelki z „obveznim menijem“, ki zahteva izbiro nastavitev slike ob prvem zagonu, se preskusijo v „standardni“ ali „domači“ nastavitvi slike. V primeru, da ne obstaja standardna ali enakovredna nastavitev, se za preskus uporablja in v poročilu o preskusu zabeleži nastavitev, ki jo priporoča proizvajalec. Izdelki, ki nimajo obveznega menija, se preskusijo s privzeto nastavitvijo slike.

(B)

Moduli točke razvrščanja (Point of DeploymentPOD): neobvezni moduli POD se ne namestijo.

(C)

Priključni moduli: neobvezni priključni moduli se odstranijo s prikazovalnika, če je tega mogoče preskusiti v skladu s preskusno metodo brez nameščenega modula.

(D)

Način mirovanja z več funkcionalnostmi: če izdelek nudi več možnosti za delovanje naprave v načinu mirovanja (npr. hitri začetek) ali več metod, s katerimi je mogoče preiti v način mirovanja, se izmeri in zabeleži moč v vseh načinih mirovanja. Vse preskušanje v načinu mirovanja se opravi v skladu z oddelkom 6.5.

5.2   Pogoji za meritve moči

(A)

Meritve moči:

1.

Meritve moči se izvedejo med virom energije in enoto, ki se preskuša. Med merilnikom moči in enoto, ki se preskuša, ne sme biti priklopljen noben brezprekinitveni napajalnik (UPS). Merilnik moči mora ostati na mestu, dokler niso popolnoma zabeleženi vsi podatki o moči v načinu vklopa, načinu mirovanja in načinu izklopa.

2.

Meritve moči se zabeležijo v vatih kot neposredno izmerjene (nezaokrožene) vrednosti v intervalih najmanj enega odčitavanja na sekundo.

3.

Meritve moči se zabeležijo, ko so meritve napetosti stabilne, in sicer ko ne odstopajo za več kot 1 %.

(B)

Pogoji v temnici:

1.

Če ni določeno drugače, mora biti osvetljenost izmerjena na zaslonu enote, ki se preskuša, in z enoto, ki se preskuša, v načinu izklopa, manjša ali enaka 1,0 luks. Če enota, ki se preskuša, nima načina izklopa, se osvetljenost izmeri na zaslonu enote, ki se preskuša, z odklopljenim napajalnim kablom enote, ki se preskuša.

(C)

Konfiguracija in nadzor enote, ki se preskuša:

1.

Periferne naprave in omrežne povezave:

(a)

Zunanje periferne naprave (npr. miška, tipkovnica, zunanji trdi disk (HDD) itd.) se ne povežejo z vrati USB ali drugimi vrati na enoti, ki se preskuša.

(b)

Mostičenje: če enota, ki se preskuša, podpira mostičenje v skladu z opredelitvijo v oddelku 1 specifikacije ENERGY STAR za prikazovalnike verzije 7.0, se vzpostavi mostična povezava med enoto, ki se preskuša, in gostiteljsko napravo. Povezava se vzpostavi v naslednjem vrstnem redu: Vzpostavi se samo ena povezava, ki se ohrani za obdobje trajanja preskusa.

(i)

Thunderbolt

(ii)

USB

(iii)

Firewire (IEEE 1394)

(iv)

drugo

Opomba: primeri mostičenja za prikazovalnike lahko vključujejo:

1.

Primer, ko prikazovalnik pretvori podatke med dvema različnima vrstama vrat (npr. Thunderbolt in ethernet). To lahko omogoči napravi, da uporablja Thunderbolt kot povezavo ethernet ali obratno.

2.

Omogočiti tipkovnici/miški USB, da se poveže z drugim sistemom (npr. gostiteljsko napravo) prek prikazovalnika z vozliščnim krmilnikom USB.

(c)

Omreženje: če ima enota, ki se preskuša, omrežno zmogljivost (tj. ima sposobnost pridobiti naslov IP, kadar je konfigurirana in povezana z omrežjem), se omrežna zmogljivost aktivira in enota, ki se preskuša, se poveže s priključenim fizičnim omrežjem (npr. WiFi, ethernet itd.) Fizično omrežje mora podpirati najvišje in najnižje hitrosti prenosa podatkov omrežne funkcije enote, ki se preskuša. Vključena povezava se opredeli kot dejanska fizična povezava preko fizičnega sloja omrežnega protokola. V primeru etherneta se vzpostavi povezava z ethernet stikalom ali usmerjevalnikom prek standardnega Cat 5e ali boljšega ethernet kabla. V primeru povezave WiFi se naprava poveže in preskusi v bližini brezžične dostopne točke (AP). Izvajalec preskusa konfigurira sloj naslova protokola ob upoštevanju naslednjega:

(i)

Internetna protokola IPv4 in IPv6 imata funkcijo „iskanje sosedov“ (neighbour discovery) in bosta običajno samostojno konfigurirala omejeno, neusmerjevalno povezavo.

(ii)

IP se lahko konfigurira ročno ali z uporabo omrežnega protokola za dinamično nastavitev gostitelja (Dynamic Host Configuration ProtocolDHCP) z naslovom v naslovnem prostoru 192.168.1.x prevajanja omrežnih naslovov (Network Address TranslationNAT), če se enota, ki se preskuša, ne obnaša normalno, ko se uporablja autoIP. Omrežje se konfigurira za podporo naslovnega prostora NAT in/ali autoIP.

(iii)

Enota, ki se preskuša, je med preskušanjem aktivno povezana z omrežjem, razen če je v tej preskusni metodi navedeno drugače, pri čemer se zanemarijo kratke prekinitve (npr. pri prehajanju med različnimi hitrostmi prenosa). Če je enota, ki se preskuša, opremljena z več omrežnimi zmogljivostmi, se vzpostavi samo ena povezava v naslednjem vrstnem redu:

(a)

WiFi (Standard Inštituta inženirjev elektrotehnike in elektronike IEEE 802.11 – 2007 (2))

(b)

Ethernet (IEEE 802.3). Če enota, ki se preskuša, podpira energijsko učinkoviti ethernet (IEEE 802.3az-2010 (3)), potem se ta poveže z napravo, ki prav tako podpira IEEE 802.3az.

(c)

Thunderbolt

(d)

USB

(e)

Firewire (IEEE 1394)

(f)

drugo

(d)

Funkcionalnost zaslona na dotik: če ima enota, ki se preskuša, zaslon na dotik, ki zahteva ločeno podatkovno povezavo, se ta funkcija nastavi, kot določajo navodila proizvajalca, vključno s povezavami z gostiteljsko napravo in namestitvijo programskih gonilnikov.

(e)

V primeru enote, ki se preskuša, z eno povezavo, ki lahko opravlja več funkcij (npr. mostičenje, omreženje in/ali funkcionalnost zaslona na dotik), se lahko uporabi en sam priključek za izpolnjevanje teh funkcionalnosti pod pogojem, da je to najvišja prednostna povezava, ki jo enota, ki se preskuša, podpira za vsako funkcionalnost.

(f)

V primeru enote, ki se preskuša, ki nima podatkovnih/omrežnih zmogljivosti, se preskusi v tovarniškem stanju.

(g)

Vgrajeni zvočniki in druge lastnosti in funkcije izdelka, ki niso posebej obravnavane v specifikacijah ENERGY STAR ali preskusni metodi, morajo biti konfigurirane s tovarniško konfiguracijo moči.

(h)

Razpoložljivost drugih zmogljivosti, kot so senzorji za zaznavanje prisotnosti, bralniki bliskovnih pomnilniških kartic/pametnih kartic, vmesniki za kamero, PictBridge, se zabeleži.

2.

Signalizacijski vmesnik:

(a)

Če ima enota, ki se preskuša, več signalizacijskih vmesnikov, se preskusi s prvim razpoložljivim vmesnikom z naslednjega seznama:

(i)

Thunderbolt

(ii)

DisplayPort

(iii)

HDMI

(iv)

DVI

(v)

VGA

(vi)

Drugi digitalni vmesnik

(vii)

Drugi analogni vmesnik

3.

Senzor za zaznavanje zasedenosti: če ima enota, ki se preskuša, senzor za zaznavanje zasedenosti, se preskusi z nastavitvami senzorja za zaznavanje prisotnosti v tovarniškem stanju. Za enoto, ki se preskuša, s tovarniško omogočenim senzorjem za zaznavanje zasedenosti:

(a)

med celotnim ogrevanjem, stabilizacijo, preskušanjem svetilnosti in preskušanjem v načinu vklopa mora biti v neposredni bližini senzorja zaznavanja zasedenosti oseba, da se prepreči preklop enote, ki se preskuša, v stanje manjše porabe (npr. način mirovanja ali način izklopa). Enota, ki se preskuša, ostane v načinu vklopa za celotno obdobje ogrevanja, stabilizacije, preskusa svetilnosti in preskusa v načinu vklopa.

(b)

Med celotnim testiranjem v načinu mirovanja in načinu izklopa v neposredni bližini senzorja za zaznavanje zasedenosti ne sme biti nikogar, da se prepreči preklop enote, ki se preskuša, v stanje večje porabe (npr. način vklopa). Enota, ki se preskuša, ostane v načinu mirovanja ali načinu izklopa za celotno obdobje preskušanja v načinu mirovanja oziroma načinu izklopa.

4.

Usmeritev: če je enoto, ki se preskuša, mogoče zavrteti v navpično in vodoravno usmeritev, se preskusi v vodoravni usmeritvi, tako da je najdaljša dimenzija vzporedna s površino mize.

(D)

Ločljivost in stopnja osveževanja:

1.

Prikazovalniki z nespremenljivo ločljivostjo:

(a)

Velikost slikovnih pik se nastavi na privzeto stopnjo, kot je določeno v priročniku izdelka.

(b)

Pri prikazovalnikih brez katodne cevi se stopnja osveževanja nastavi na 60 Hz, razen če priročnik izdelka določa drugačno privzeto stopnjo osveževanja; v takem primeru se uporabi slednja.

(c)

Pri prikazovalnikih s katodno cevjo se velikost slikovnih pik nastavi na najvišjo ločljivost, ki se uporablja pri stopnji osveževanja 75 Hz, kot je določeno v priročniku izdelka. Pri preskusu se uporabijo tipični industrijski standardi za velikost slikovnih pik. Stopnja osveževanja se nastavi na 75 Hz.

(E)

Točnost stopenj vhodnih signalov: pri uporabi analognih vmesnikov morajo biti video vnosi v okviru ± 2 % referenčnih belih in črnih stopenj. Pri uporabi digitalnih vmesnikov izvajalci preskusa ne prilagodijo barve izvornega video signala ali spremenijo signal, razen za stisnjenje/razširjanje in kodiranje/dekodiranje prenosa v skladu z zahtevami.

(F)

Dejanski faktor moči: udeleženci programa navedejo dejanski faktor moči enote, ki se preskuša, med merjenjem načina vklopa. Vrednosti faktorja moči se zabeležijo v enakih intervalih kot vrednosti moči (PON). Sporočeni faktor moči je povprečje iz celotnega trajanja preskusa v načinu vklopa.

(G)

Preskusno gradivo:

1.

Za preskus se uporabi „Dinamični signal oddajane vsebine IEC 62087:2011“, kot je določeno v IEC 62087:2011, oddelek 11.6, „Preskus (običajnega) načina vklopa z uporabo dinamičnega signala oddajane vsebine“.

2.

„VESA FPDM2“ se uporabi samo za izdelke, ki ne morejo prikazati dinamičnega signala oddajane vsebine IEC 62087:2011.

(H)

Signal video vnosa:

1.

Gostiteljska naprava ustvari signal video vnosa v privzeti ločljivosti prikazovalnika tako, da aktivno območje posnetka zapolni celotni zaslon. To lahko zahteva, da se v programski opremi za predvajanje prilagodi razmerje prikaza posnetka.

2.

Hitrost sličic (frame rate) signala video vnosa se mora ujemati s hitrostjo sličic, ki se najpogosteje uporablja v regiji, v kateri se izdelek prodaja (npr. za ZDA in Japonsko se uporablja hitrost sličic 60 Hz; za Evropo in Avstralijo se uporablja hitrost sličic 50 Hz).

3.

Zvočne nastavitve na gostiteljski napravi se onemogočijo, tako da se ob signalu video vnosa ne ustvarja zvok.

6.   Preskusni postopki za vse izdelke

6.1   Inicializacija enote, ki se preskuša, pred preskusom

(A)

Pred začetkom preskusa se enota, ki se preskuša, inicializira, kot sledi:

1.

Nastavite enote, ki se preskuša, v skladu z navodili v priloženem priročniku izdelka.

2.

Povežite ustrezni merilnik moči z virom električne energije in povežite enoto, ki se preskuša, z izhodom za merjenje moči na merilniku.

3.

Medtem, ko je enota, ki se preskuša, izklopljena, nastavite stopnjo osvetlitve okolja tako, da je izmerjena osvetljenost zaslona manj kot 1,0 luksa (glejte oddelek 5.2(B).

4.

Vklopite enoto, ki se preskuša, in opravite začetno konfiguracijo sistema, kot je ustrezno.

5.

Zagotovite, da so vse nastavitve enote, ki se preskuša, v tovarniški konfiguraciji, razen če je drugače določeno v preskusni metodi.

6.

Ogrevajte enoto, ki se preskuša, za 20 minut ali za čas, ki ga enota, ki se preskuša, potrebuje, da zaključi inicializacijo in je pripravljena za uporabo, kar koli traja dlje. Format preskusnega signala IEC 62087:2011, kot je določen v oddelku 5.2(G)(1), se prikazuje za celotno obdobje ogrevanja. Prikazovalniki, ki ne morejo prikazati formata preskusnega signala IEC 62087:2011, na zaslonu prikažejo preskusni signal VESA FPDM2 L80, kot je določeno v oddelku 5.2(G)(2).

7.

Navedite izmenično vhodno napetost in frekvenco ali enosmerno vhodno napetost.

8.

Navedite temperaturo okolja in relativno vlažnost v preskusnem prostoru.

6.2   Preskus svetilnosti

(A)

Preskus svetilnosti se opravi takoj po obdobju ogrevanja in v pogojih temnice. Osvetljenost zaslona izdelka, izmerjena z enoto, ki se preskuša, v načinu izklopa, mora biti manjša ali enaka 1,0 luks.

(B)

Svetilnost se izmeri na točki, ki je pravokotna na središče zaslona izdelka, in sicer z merilnikom svetilnosti, ki se uporablja v skladu z uporabniškim priročnikom merilnika.

(C)

Položaj merilnika svetilnosti glede na zaslon izdelka mora ostati nespremenjen med celotnim trajanjem preskusa.

(D)

Pri izdelkih s samodejnim prilagajanjem osvetlitve se meritve svetilnosti opravijo z onemogočenim samodejnim prilagajanjem osvetlitve izdelka. Če samodejnega prilagajanja osvetlitve ni mogoče onemogočiti, se meritve svetlosti opravijo na točki, ki je pravokotna na središče zaslona izdelka, pri čemer svetloba pada neposredno na senzor osvetlitve okolja enote, ki se preskuša, s 300 luksi ali več.

(E)

Meritve svetilnosti se opravijo, kot sledi:

1.

Preverite, da je enota, ki se preskuša, v privzeti tovarniški vrednosti svetilnosti ali „domači“ nastavitvi slike.

2.

Prikažite testni video signal za ustrezni razred izdelka, kot je opisano v nadaljevanju:

(a)

Vsi izdelki, razen kot je določeno v (b): video signal s tremi stolpci, določen v ECI 62087:2011, oddelek 11.5.5 (trije stolpci beline (100 %) čez črno (0 %) ozadje).

(b)

Izdelki, ki ne morejo prikazati signalov iz IEC 62087:2011: preskusni signal VESA FPDM2 L80 pri največji ločljivosti, ki jo podpira izdelek.

3.

Preskusni video signal prikažite za najmanj 10 minut, da omogočite stabilizacijo svetilnosti enote, ki se preskuša. 10-minutno obdobje stabilizacije se lahko skrajša, če so meritve svetilnosti stabilne, in sicer ko ne odstopajo za več kot 2 % v obdobju najmanj 60 sekund.

4.

Izmerite in zabeležite svetilnost v privzeti tovarniški nastavitvi LAs-shipped.

5.

Nastavite stopnji svetlosti in ostrine enote, ki se preskuša, na največji vrednosti.

6.

Izmerite in zabeležite svetilnost kot LMax_Measured.

7.

Zabeležite največjo svetilnost, ki jo je navedel proizvajalec, LMax_Reported.

(F)

Nastavitev ostrine ostane na najvišji stopnji za naslednje preskuse načina vklopa, razen če je določeno drugače.

6.3   Preskus v načinu vklopa za izdelke brez omogočenega samodejnega prilagajanja osvetlitve

(A)

Po preskusu svetilnosti in pred meritvami moči v načinu vklopa se svetilnost enote, ki se preskuša, nastavi v skladu z naslednjim:

1.

Pri informacijskih prikazovalnikih se izdelek preskusi s svetilnostjo, nastavljeno na vrednost, ki je večja ali enaka 65 % največje svetilnosti, ki jo je navedel proizvajalec (LMax_Reported). Vrednosti svetilnosti se izmerijo v skladu z oddelkom 6.2. Ta vrednost svetilnosti LOn se zabeleži.

2.

Pri vseh ostalih izdelkih prilagajajte ustrezne kontrolnike, dokler ni svetilnost zaslona 200 kandel na kvadratni meter (cd/m2). Če enota, ki se preskuša, ne more doseči te svetilnosti, nastavite svetilnost izdelka na najbližjo dosegljivo vrednost. Vrednosti svetilnosti se izmerijo v skladu z oddelkom 6.2. Ta vrednost svetilnosti LOn se navede. Ustrezni kontrolniki svetilnosti se nanašajo na vse kontrolnike, ki prilagodijo svetlost prikazovalnika, vendar ne vključujejo nastavitev ostrine.

(B)

Pri enoti, ki se preskuša, ki lahko prikaže signal IEC, se moč v načinu vklopa (PON) izmeri v skladu z IEC 62087:2011, oddelkom 11.6.1 „Meritve z uporabo dinamičnega video signala oddajane vsebine“. Pri enoti, ki se preskuša, ki ne more prikazati signala IEC, se moč v načinu vklopa (PON) izmeri, kot sledi:

1.

Zagotovite, da je bila enota, ki se preskuša, inicializirana v skladu z oddelkom 6.1.

2.

Prikažite preskusni vzorec VESA FPDM2, A112-2F, SET01K (8 odtenkov sive, od popolnoma črne (0 voltov) do popolnoma bele (0,7 voltov)).

3.

Preverite, ali se stopnje vhodnih signalov skladajo s standardom video signala VESA VSIS (Video Signal Standard), različica 1.0, sprememba 2.0, december 2002.

4.

Pri največji svetlosti in ostrini slike preverite, ali je mogoče razločiti bele in skoraj bele sive odtenke. Če je potrebno, prilagajajte ostrino, dokler ni mogoče razločiti belih in skoraj belih sivih odtenkov.

5.

Prikažite preskusni vzorec VESA FPDM2, A112-2H, L80 (popolnoma belo (0,7 voltov) polje, ki zavzema 80 % slike).

6.

Zagotovite, da celotno območje meritve svetilnosti pade znotraj belega dela preskusnega vzorca.

7.

Prilagajajte svetilnost, dokler ni svetilnost belega območja zaslona nastavljena, kot je opisano v oddelku 6.3(A).

8.

Zabeležite svetilnost zaslona (LOn).

9.

Zabeležite moč v načinu vklopa (PON) in skupno velikost slikovnih pik (vodoravno × navpično). Moč v načinu vklopa se izmeri v obdobju 10 minut, podobno preskusu dinamične vsebine oddajanja IEC 62087:2011.

6.4   Preskus v načinu vklopa za izdelke s privzeto omogočenim samodejnim prilagajanjem osvetlitve

Povprečna poraba energije izdelka v načinu vklopa se določi z dinamično oddajano vsebino, kot je opredeljeno v IEC 62087:2011. Če izdelek ne more prikazati signala IEC, potem se za vse naslednje korake uporabi preskusni vzorec VESA FPDM2 L80, kot je opisano v oddelku 6.3(B)(5).

(A)

Stabilizirajte enoto, ki se preskuša, za 30 minut. To se opravi s tremi ponovitvami 10-minutnega dinamičnega video signala oddajane vsebine.

(B)

Nastavite izhodno svetlobo svetilke, ki se uporablja za preskus, na 12 luksov, izmerjeno na sprednji strani senzorja osvetlitve okolja.

(C)

Prikažite 10-minutni dinamični video signal oddajane vsebine. Izmerite in zabeležite potrebno moč, P12, med 10-minutnim dinamičnim video signalom oddajane vsebine.

(D)

Ponovite korake 6.4(B) in 6.4(C) za stopnjo osvetlitve okolja 300 luksov, da izmerite P300.

(E)

Onemogočite samodejno prilagajanje osvetlitve in izmerite moč načina vklopa (PON) v skladu z oddelkom 6.3. Če samodejnega prilagajanja osvetlitve ni mogoče onemogočiti, se meritve moči opravijo, kot sledi:

1.

Če je mogoče osvetlitev nastaviti na fiksno vrednost, kot je določeno v oddelku 6.3, potem se moč v načinu vklopa pri teh izdelkih izmeri v skladu z oddelkom 6.3 s svetlobo, ki pade neposredno na senzor osvetlitve okolja enote, ki se preskuša, s 300 luksi ali več.

2.

Če osvetlitve ni mogoče nastaviti na fiksno vrednost, potem se moč v načinu vklopa pri teh izdelkih izmeri v skladu z oddelkom 6.3 s svetlobo, ki pade neposredno na senzor osvetlitve okolja enote, ki se preskuša, s 300 luksi ali več, ter brez spreminjanja svetlosti zaslona.

6.5   Preskus načina mirovanja

(A)

Moč v načinu mirovanja (PSLEEP) se izmeri v skladu z IEC 62301:2011 ob dodatnih smernicah v oddelku 5.

(B)

Med preskusom načina mirovanja je enota, ki se preskuša, povezana z gostiteljsko napravo enako kot pri preskusu načina vklopa. Če je mogoče, se v način mirovanja preide s prehodom gostiteljske naprave v mirovanje. Če je gostiteljska naprava računalnik, je način mirovanja opredeljen v različici 6.1 računalniške specifikacije ENERGY STAR.

(C)

Če ima izdelek več načinov mirovanja, ki jih je mogoče izbrati ročno, ali če lahko izdelek preide v način mirovanja na različne načine (npr. z daljinskim upravljanjem ali prehodom gostiteljske naprave v mirovanje), se meritev opravi in zabeleži v vseh načinih mirovanja.

Če izdelek samodejno prehaja med različnimi načini mirovanja, mora biti čas merjenja dovolj dolg, da se dobi povprečje vseh načinov mirovanja. Meritve morajo kljub temu izpolnjevati zahteve (npr. stabilnost, obdobje merjenja itd.), navedene v oddelku 5.3 v IEC 62301:2011.

6.6   Preskus načina izklopa

(A)

Pri izdelkih, ki imajo zmogljivost načina izklopa, po zaključku preskusa v načinu mirovanja preidite v način izklopa z najlaže dostopnim stikalom za izklop.

(B)

Izmerite moč v načinu izklopa (POFF) v skladu z oddelkom 5.3.1 iz IEC 62301:2011. Dokumentirajte metodo prilagoditev in zaporedje dogodkov, ki sta potrebna za prehod v način izklopa.

(C)

Pri merjenju moči v načinu izklopa se lahko zanemari vsak preskusni cikel vhodnega sinhronizacijskega signala.

6.7   Dodatni preskusi

(A)

Pri izdelkih s podatkovnimi/omrežnimi zmogljivostmi ali mostično povezavo se poleg preskusov z vključenimi podatkovnimi/omrežnimi zmogljivostmi in vzpostavljeno mostično povezavo (glejte oddelek 5.2(C)(1)) preskus v načinu mirovanja opravi tudi z izključenimi podatkovnimi/omrežnimi funkcijami in brez vzpostavljene mostične povezave v skladu z oddelkom 5.2(C)(1)(b) in (c).

(B)

Prisotnost polne omrežne povezljivosti se določi tako, da se prikazovalnik preskusi glede omrežne dejavnosti v načinu mirovanja v skladu z oddelkom 6.7.5.2 iz CEA-2037-A, Določitev porabe energije za televizijske sprejemnike, ob naslednjih smernicah:

1.

Prikazovalnik se pred preskusom poveže z omrežjem v skladu z oddelkom 5.2(C)(1)(c).

2.

Prikazovalnik se postavi v način mirovanja namesto aktivnega stanja pripravljenosti z nizko porabo.


(1)  http://www.gpo.gov/fdsys/pkg/CFR-2011-title10-vol3/pdf/CFR-2011-title10-vol3-sec430-2.pdf

(2)  IEEE 802 – Telekomunikacije in izmenjava podatkov med sistemi – lokalna in mestna omrežja – Del 11: Krmiljenje dostopa do medija (MAC) za brezžični LAN in specifikacije fizičnega sloja

(3)  Del 3: dostopna metoda z večkratnim dostopom s prepoznavanjem nosilca in zaznavanjem trkov ter specifikacije fizičnega sloja – sprememba 5: Parametri nadzora dostopa do medijev, fizični sloji, parametri upravljanja za energijsko učinkoviti ethernet


Top