Choose the experimental features you want to try

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Document 32012D0807

    2012/807/EU: Izvedbeni sklep Komisije z dne 19. decembra 2012 o oblikovanju posebnega programa nadzora in inšpekcijskih pregledov za pelagični ribolov v zahodnih vodah severovzhodnega Atlantika

    UL L 350, 20.12.2012, p. 99–108 (BG, ES, CS, DA, DE, ET, EL, EN, FR, IT, LV, LT, HU, MT, NL, PL, PT, RO, SK, SL, FI, SV)

    Dokument je bil objavljen v posebni izdaji. (HR)

    Legal status of the document No longer in force, Date of end of validity: 31/12/2018; razveljavil 32018D1986

    ELI: http://data.europa.eu/eli/dec_impl/2012/807/oj

    20.12.2012   

    SL

    Uradni list Evropske unije

    L 350/99


    IZVEDBENI SKLEP KOMISIJE

    z dne 19. decembra 2012

    o oblikovanju posebnega programa nadzora in inšpekcijskih pregledov za pelagični ribolov v zahodnih vodah severovzhodnega Atlantika

    (2012/807/EU)

    EVROPSKA KOMISIJA JE –

    ob upoštevanju Pogodbe o delovanju Evropske unije,

    ob upoštevanju Uredbe Sveta (ES) št. 1224/2009 z dne 20. novembra 2009 o vzpostavitvi nadzornega sistema Skupnosti za zagotavljanje skladnosti s pravili skupne ribiške politike, o spremembi uredb (ES) št. 847/96, (ES) št. 2371/2002, (ES) št. 811/2004, (ES) št. 768/2005, (ES) št. 2115/2005, (ES) št. 2166/2005, (ES) št. 388/2006, (ES) št. 509/2007, (ES) št. 676/2007, (ES) št. 1098/2007, (ES) št. 1300/2008, (ES) št. 1342/2008 in razveljavitvi uredb (EGS) št. 2847/93, (ES) št. 1627/94 in (ES) št. 1966/2006 (1), zlasti člena 95 Uredbe,

    ob upoštevanju naslednjega:

    (1)

    Uredba (ES) št. 1224/2009 se uporablja za vse dejavnosti, zajete v skupni ribiški politiki, ki se izvajajo na ozemlju držav članic ali v vodah Unije ali jih izvajajo ribiška plovila Unije ali državljani držav članic, ne da bi to vplivalo na primarno odgovornost države zastave, pri čemer zlasti določa, da države članice zagotovijo, da se nadzor, inšpekcijski pregledi in izvrševanje izvajajo na nediskriminatorni podlagi, kar zadeva sektorje, plovila ali osebe, in na podlagi obvladovanja tveganja.

    (2)

    Uredba Sveta (ES) št. 1300/2008 z dne 18. decembra 2008 o oblikovanju večletnega načrta za stalež sleda, ki se nahaja zahodno od Škotske, in ribištvo, ki izkorišča navedeni stalež (2), določa pogoje za trajnostno izkoriščanje sleda.

    (3)

    V členu 95 Uredbe (ES) št. 1224/2009 je predvidena možnost, da lahko Komisija v dogovoru z zadevnimi državami članicami določi, za katero vrsto ribolova velja poseben program nadzora in inšpekcijskih pregledov. V takšnem posebnem programu nadzora in inšpekcijskih pregledov morajo biti določeni cilji, prednostne naloge, postopki in referenčna merila za dejavnosti inšpekcijskih pregledov, ki jih je treba oblikovati na podlagi obvladovanja tveganja in redno preverjati po opravljeni analizi doseženih rezultatov. Zadevne države članice morajo sprejeti potrebne ukrepe, s katerimi zagotovijo izvajanje posebnega programa nadzora in inšpekcijskih pregledov, zlasti kar zadeva potrebne človeške in materialne vire ter obdobja in območja njihove uporabe.

    (4)

    Člen 95(2) Uredbe (ES) št. 1224/2009 določa, da so v posebnem programu nadzora in inšpekcijskih pregledov določena referenčna merila za inšpekcijske dejavnosti, ki jih je treba oblikovati na podlagi obvladovanja tveganja. V ta namen je ustrezno določiti merila za skupno oceno tveganja in upravljanje za dejavnosti preverjanja in inšpekcijskih pregledov, da se omogočijo pravočasne analize tveganja in celovite ocene zadevnih informacij o nadzoru in inšpekcijskih pregledih. Cilj skupnih meril je zagotoviti usklajen pristop k inšpekcijskim pregledom in preverjanju v vseh državah članicah ter vzpostaviti enake konkurenčne pogoje za vse gospodarske subjekte.

    (5)

    Za obdobje od 1. januarja 2013 do 31. decembra 2015 bi bilo treba oblikovati poseben program nadzora in inšpekcijskih pregledov, ki bi ga morali izvajati Danska, Estonija, Francija, Nemčija, Irska, Latvija, Litva, Nizozemska, Poljska, Portugalska, Španija in Združeno kraljestvo.

    (6)

    Člen 98(1) in (3) Izvedbene uredbe Komisije (EU) št. 404/2011 (3) določa, da morajo pristojni organi držav članic brez poseganja v določbe iz večletnih načrtov sprejeti pristop, ki temelji na oceni tveganja, za izbiro ciljev za inšpekcijski pregled, pri čemer uporabijo vse razpoložljive informacije, ter ob upoštevanju strategije za nadzor in uveljavljanje predpisov, ki temelji na oceni tveganja, izvajati potrebne inšpekcijske dejavnosti, da bi preprečili hranjenje na krovu, pretovarjanje, iztovarjanje, predelavo, prevoz, shranjevanje, trženje in skladiščenje ribiških proizvodov, ki izhajajo iz dejavnosti, ki niso v skladu s pravili skupne ribiške politike.

    (7)

    Evropska agencija za nadzor ribištva, ustanovljena z Uredbo Sveta (ES) št. 768/2005 (4) (v nadaljnjem besedilu: EFCA), mora usklajevati izvajanje posebnega programa nadzora in inšpekcijskih pregledov v okviru načrta skupne uporabe, v katerem se upoštevajo cilji, prednostne naloge, postopki in referenčna merila za dejavnosti inšpekcijskih pregledov, določene v posebnem programu nadzora in inšpekcijskih pregledov, ter v katerem so opredeljeni načini nadzora in inšpekcijskih pregledov, ki bi jih lahko združila vsaka zadevna država članica. Zato bi bilo treba pojasniti povezave med postopki, opredeljenimi v posebnem programu nadzora in inšpekcijskih pregledov, in postopki, opisanimi v načrtu skupne uporabe.

    (8)

    Da bi se uskladili postopki nadzora in inšpekcijskih pregledov za dejavnosti ribolova sleda, skuše, šura, sardona in sinjega mola v vodah EU podobmočij ICES V, VI, VII, VIII in IX ter podobmočij CECAF in zagotovila uspešnost večletnega načrta za stalež sleda, ki se nahaja zahodno od Škotske, je ustrezno pripraviti skupna pravila za dejavnosti nadzora in inšpekcijskih pregledov, ki jih morajo izvesti pristojni organi zadevnih držav članic, vključno z vzajemnim dostopom do ustreznih podatkov. V ta namen bi morala ciljna referenčna merila določati intenzivnost dejavnosti nadzora in inšpekcijskih pregledov.

    (9)

    Po potrebi bi bilo treba izvesti skupne dejavnosti nadzora in inšpekcijskih pregledov v zadevnih državah članicah, in sicer v skladu z načrti skupne uporabe, ki jih določi EFCA, da se okrepi enotnost praks na področju nadzora, inšpekcijskih pregledov in spremljanja ter pripomore k usklajevanju dejavnosti nadzora, inšpekcijskih pregledov in spremljanja med pristojnimi organi zadevnih držav članic.

    (10)

    Rezultate, pridobljene z uporabo posebnega programa nadzora in inšpekcijskih pregledov, bi bilo treba oceniti v okviru letnih ocenjevalnih poročil, ki jih vsaka država članica predloži Komisiji in EFCA.

    (11)

    Ukrepi iz tega sklepa so bili oblikovani v soglasju z zadevnimi državami članicami. Ta sklep bi zato moral biti naslovljen na zadevne države članice.

    (12)

    Ukrepi iz tega sklepa so v skladu z mnenjem Odbora za ribištvo in ribogojstvo –

    SPREJELA NASLEDNJI SKLEP:

    POGLAVJE I

    SPLOŠNE DOLOČBE

    Člen 1

    Vsebina

    Ta sklep določa poseben program nadzora in inšpekcijskih pregledov, ki se uporablja za stalež sleda, skuše, šura, sardona in sinjega mola v vodah EU podobmočij ICES V, VI, VII, VIII in IX ter vodah EU območja CECAF 34.1.11 (v nadaljnjem besedilu: zahodne vode).

    Člen 2

    Področje uporabe

    1.   Poseben program nadzora in inšpekcijskih pregledov zajema zlasti naslednje dejavnosti:

    (a)

    ribolovne dejavnosti v smislu člena 4(1) Uredbe (ES) št. 1224/2009 na območjih iz člena 1,

    (b)

    z ribolovom povezane dejavnosti, vključno s tehtanjem, predelavo, trženjem, prevozom in skladiščenjem ribiških proizvodov,

    (c)

    uvoz, kot je opredeljen v členu 2(11) Uredbe Sveta (ES) št. 1005/2008 (5),

    (d)

    izvoz, kot je opredeljen v členu 2(13) Uredbe (ES) št. 1005/2008.

    2.   Poseben program nadzora in inšpekcijskih pregledov se uporablja do 31. decembra 2015.

    3.   Poseben program nadzora in inšpekcijskih pregledov izvajajo Danska, Estonija, Francija, Nemčija, Irska, Latvija, Litva, Nizozemska, Poljska, Portugalska, Španija in Združeno kraljestvo (v nadaljnjem besedilu: zadevne države članice).

    POGLAVJE II

    CILJI, PREDNOSTNE NALOGE, POSTOPKI IN REFERENČNA MERILA

    Člen 3

    Cilji

    1.   S posebnim programom nadzora in inšpekcijskih pregledov se zagotovi enotno in učinkovito izvajanje ukrepov za ohranjanje in nadzor, ki se uporabljajo za staleže iz člena 1.

    2.   Cilj dejavnosti nadzora in inšpekcijskih pregledov, izvedenih v okviru posebnega programa nadzora in inšpekcijskih pregledov, je zlasti zagotavljanje skladnosti z naslednjimi določbami:

    (a)

    upravljanje ribolovnih možnosti in vsi s tem povezani posebni pogoji, vključno s spremljanjem izkoriščenosti kvot in ureditvijo ribolovnega napora na območjih iz člena 1;

    (b)

    obveznosti poročanja, ki se uporabljajo za ribolovne dejavnosti v zahodnih vodah, zlasti zanesljivost zabeleženih in sporočenih informacij;

    (c)

    določbe o prepovedi višanja vrednosti ulova;

    (d)

    posebna pravila za tehtanje določenih pelagičnih vrst iz členov 78 do 89 Izvedbene uredbe (EU) št. 404/2011.

    Člen 4

    Prednostne naloge

    1.   Zadevne države članice izvajajo dejavnosti nadzora in inšpekcijskih pregledov za ribolovne dejavnosti ribiških plovil in z ribolovom povezane dejavnosti drugih gospodarskih subjektov na podlagi strategije obvladovanja tveganja v skladu s točko 18 člena 4 Uredbe (ES) št. 1224/2009 in členom 98 Izvedbene uredbe (EU) št. 404/2011.

    2.   Za vsako ribiško plovilo, skupino ribiških plovil, kategorijo ribolovnega orodja, gospodarski subjekt in/ali z ribolovom povezano dejavnost za vsak stalež iz člena 1 se nadzor in inšpekcijski pregledi opravijo glede na raven prednostnih nalog, dodeljenih v skladu z odstavkom 3.

    3.   Vsaka zadevna država članica dodeli raven prednostnih nalog na podlagi rezultatov ocene tveganja, izvedene v skladu s postopki iz člena 5.

    Člen 5

    Postopki za oceno tveganja

    1.   Ta člen se uporablja za zadevne države članice in izključno za namene uporabe odstavka 4 za vse druge države članice.

    2.   Države članice na podlagi preglednice iz Priloge I ocenijo tveganja glede na zadevne staleže in območja.

    3.   Pri oceni tveganja vsake države članice se na podlagi preteklih izkušenj ter z uporabo vseh razpoložljivih in ustreznih informacij obravnava verjetnost neskladnosti in morebitnih posledic v primeru take neskladnosti. Z združevanjem teh elementov vsaka država članica za vsako kategorijo inšpekcijskega pregleda iz člena 4(2) oceni stopnjo tveganja (zelo nizka, nizka, srednje visoka, visoka ali zelo visoka).

    4.   V primerih, ko v območjih iz člena 1 dejavnosti opravlja ribiško plovilo, ki pluje pod zastavo države članice, ki ni zadevna država članica, ali ribiško plovilo tretje države, se mu dodeli stopnja tveganja v skladu z odstavkom 3. Če informacije niso na voljo, se ribiško plovilo obravnava kot ribiško plovilo z zelo visoko stopnjo tveganja, razen če organi države zastave na podlagi člena 9 predložijo rezultate lastnih ocen tveganja, izvedenih v skladu s členom 4(2) in odstavkom 3, ki kažejo na drugačno stopnjo tveganja.

    Člen 6

    Strategija obvladovanja tveganja

    1.   Vsaka zadevna država članica na podlagi svoje ocene tveganja določi strategijo obvladovanja tveganja, osredotočeno na zagotavljanje skladnosti. Takšna strategija vključuje opredelitev, opis in dodelitev ustreznih stroškovno učinkovitih instrumentov za nadzor in sredstev za opravljanje inšpekcijskih pregledov v povezavi z naravo in ocenjeno stopnjo posameznega tveganja ter izpolnjevanje ciljnih referenčnih meril.

    2.   Strategija obvladovanja tveganja iz odstavka 1 se usklajuje na regionalni ravni v okviru načrta skupne uporabe, kot je opredeljeno v členu 2(c) Uredbe (ES) št. 768/2005.

    Člen 7

    Povezanost s postopki načrta skupne uporabe

    1.   V okviru načrta skupne uporabe vsaka zadevna država članica po potrebi sporoči EFCA rezultate ocene tveganja, ki je bila izvedena v skladu s členom 5(3), in zlasti seznam ocenjenih stopenj tveganja z ustreznimi cilji za inšpekcijski pregled.

    2.   Po potrebi se seznami stopenj tveganja in ciljev iz odstavka 1 posodobijo na podlagi informacij, zbranih med skupnimi dejavnostmi inšpekcijskih pregledov in nadzorovanja. Po vsaki posodobitvi je treba o tem takoj obvestiti EFCA.

    3.   EFCA uporabi informacije, ki jih predložijo zadevne države članice, za usklajevanje strategije obvladovanja tveganja na regionalni ravni v skladu s členom 6(2).

    Člen 8

    Ciljna referenčna merila

    1.   Ciljna referenčna merila na ravni Unije za „visoko“ in „zelo visoko“ tveganje ribiških plovil in/ali drugih gospodarskih subjektov so brez poseganja v ciljna referenčna merila iz Priloge I k Uredbi (ES) št. 1224/2009 in člena 9(1) Uredbe (ES) št. 1005/2008 določena v Prilogi II.

    2.   Ciljna referenčna merila za „zelo nizko“, „nizko“ in „srednje visoko“ stopnjo tveganja ribiških plovil in/ali drugih gospodarskih subjektov določijo zadevne države članice, in sicer na podlagi nacionalnih programov nadzora iz člena 46 Uredbe (ES) št. 1224/2009 in nacionalnih ukrepov iz člena 95(4) Uredbe (ES) št. 1224/2009.

    3.   Države članice lahko z odstopanjem od odstavkov 1 in 2 uporabijo tudi druga ciljna referenčna merila, izražena v obliki večje skladnosti, če:

    (a)

    je na podlagi podrobne analize ribolovnih dejavnosti ali z ribolovom povezanih dejavnosti ali vprašanj v zvezi z izvrševanjem upravičena potreba po določitvi ciljnih referenčnih meril v obliki večje skladnosti,

    (b)

    so referenčna merila, izražena v obliki večje skladnosti, priglašena Komisiji, pri čemer jim ta v 90 dneh ne nasprotuje, hkrati pa niso diskriminatorna in ne vplivajo na cilje, prednostne naloge in postopke, ki temeljijo na tveganju, kot so opredeljeni v posebnem programu nadzora in inšpekcijskih pregledov.

    4.   Vsa ciljna referenčna merila se vsako leto ocenijo na podlagi ocenjevalnih poročil iz člena 13(1) in se po potrebi ustrezno pregledajo v okviru ocenjevanja iz člena 13(4).

    5.   Kjer je primerno, se ciljna referenčna merila iz tega člena uveljavljajo v okviru načrta skupne uporabe.

    POGLAVJE III

    IZVAJANJE

    Člen 9

    Sodelovanje med državami članicami in s tretjimi državami

    1.   Zadevne države članice sodelujejo pri izvajanju posebnega programa nadzora in inšpekcijskih pregledov.

    2.   Z zadevnimi državami članicami po potrebi sodelujejo vse ostale države članice.

    3.   Države članice lahko pri izvajanju posebnega programa nadzora in inšpekcijskih pregledov sodelujejo s pristojnimi organi tretjih držav.

    Člen 10

    Skupne dejavnosti nadzorovanja in inšpekcijskih pregledov

    1.   Da bi se povečali učinkovitost in uspešnost nacionalnih sistemov za nadzor ribolova, zadevne države članice izvajajo skupne dejavnosti inšpekcijskih pregledov in nadzorovanja v vodah pod njihovo jurisdikcijo in po potrebi na njihovem ozemlju. Kjer je primerno, se takšne dejavnosti izvajajo v okviru načrtov skupne uporabe iz člena 9(1) Uredbe (ES) št. 768/2005.

    2.   Zadevne države članice za namene izvajanja skupnih dejavnosti inšpekcijskih pregledov in nadzora:

    (a)

    zagotovijo, da so k udeležbi v skupnih dejavnostih inšpekcijskih pregledov in nadzorovanja povabljeni uradniki iz drugih zadevnih držav članic;

    (b)

    določijo skupne operativne postopke, ki se nanašajo na njihova plovila za nadzorovanje;

    (c)

    po potrebi določijo kontaktne točke iz člena 80(5) Uredbe (ES) št. 1224/2009.

    3.   Uradniki in inšpektorji Unije lahko sodelujejo pri skupnih dejavnostih inšpekcijskih pregledov in nadzorovanja.

    Člen 11

    Izmenjava podatkov

    1.   Za namene izvajanja posebnega programa nadzora in inšpekcijskih pregledov vsaka zadevna država članica zagotovi neposredno elektronsko izmenjavo podatkov iz člena 111 Uredbe (ES) št. 1224/2009 in Priloge XII k Izvedbeni uredbi (EU) št. 404/2011 z drugimi zadevnimi državami članicami in EFCA.

    2.   Podatki iz odstavka 1 se nanašajo na ribolovne dejavnosti in z ribolovom povezane dejavnosti, ki se izvajajo na območjih, zajetih v posebnem programu nadzora in inšpekcijskih pregledov.

    Člen 12

    Informacije

    1.   Dokler se določbe iz poglavja III naslova XII Uredbe (ES) št. 1224/2009 ne izvedejo v celoti in v skladu z obliko, določeno v Prilogi III k temu sklepu, vsaka zadevna država članica Komisiji in EFCA do desetega dne po koncu vsakega četrtletja v elektronski obliki sporoči naslednje informacije o prejšnjem četrtletju:

    (a)

    opredelitev, datum in vrsto posamezne dejavnosti nadzora in/ali inšpekcijskega pregleda, izvedenega v prejšnjem četrtletju;

    (b)

    opredelitev vsakega ribiškega plovila (številka iz registra ladjevja Unije), prevoznega sredstva in/ali gospodarskega subjekta (ime družbe), v zvezi s katerim se izvaja nadzor ali inšpekcijski pregled;

    (c)

    kjer je ustrezno, vrsta pregledanega ribolovnega orodja ter

    (d)

    v primeru ugotovljene hude kršitve ali več takih kršitev:

    (i)

    vrste hudih kršitev;

    (ii)

    stanje glede nadaljnjega spremljanja hudih kršitev (npr. zadeva v preiskavi, v postopku reševanja, v postopku pritožbe), ter

    (iii)

    sankcije, uvedene kot ukrepanje zoper hude kršitve: višina glob, vrednost zaseženih rib in/ali orodja, število dodeljenih točk v skladu s členom 126(1) Izvedbene uredbe (EU) št. 404/2011 in/ali druga vrsta sankcij.

    2.   Informacije iz odstavka 1 se sporočijo za vsak nadzor in/ali inšpekcijski pregled ter se nato navedejo in posodobijo v vsakem poročilu, dokler se ukrep ne zaključi v skladu z zakonodajo zadevne države članice. Kadar se po ugotovitvi hude kršitve ne sprejme noben ukrep, je treba vključiti pojasnilo.

    Člen 13

    Ocenjevanje

    1.   Vsaka zadevna država članica do 31. marca v letu, ki sledi ustreznemu koledarskemu letu, Komisiji in EFCA predloži poročilo o oceni glede učinkovitosti dejavnosti nadzora in inšpekcijskih pregledov, izvedenih v okviru posebnega programa nadzora in inšpekcijskih pregledov.

    2.   Poročilo o oceni iz odstavka 1 vključuje vsaj informacije iz Priloge IV. Zadevne države članice lahko v svoje poročilo o oceni vključijo tudi druge ukrepe, kot so usposabljanje ali informativni sestanki, ki naj bi vplivali na skladnost ribiških plovil in drugih gospodarskih subjektov s predpisi.

    3.   EFCA pri svoji letni oceni učinkovitosti načrtov skupne uporabe iz člena 14 Uredbe (ES) št. 768/2005 upošteva poročila o oceni iz odstavka 1.

    4.   Komisija enkrat letno skliče sejo Odbora za ribištvo in ribogojstvo, da se ocenijo ustreznost, primernost in učinkovitost posebnega programa za nadzor in inšpekcijske preglede ter njegov splošen vpliv na skladnost ribiških plovil in drugih gospodarskih subjektov s predpisi na podlagi poročil o oceni iz odstavka 1. Ciljna referenčna merila iz Priloge II se ustrezno revidirajo.

    Člen 14

    Ta sklep začne veljati tretji dan po objavi v Uradnem listu Evropske unije.

    V Bruslju, 19. decembra 2012

    Za Komisijo

    Predsednik

    José Manuel BARROSO


    (1)  UL L 343, 22.12.2009, str. 1.

    (2)  UL L 344, 20.12.2008, str. 6.

    (3)  UL L 112, 30.4.2011, str. 1.

    (4)  UL L 128, 21.5.2005, str. 1.

    (5)  UL L 286, 29.10.2008, str. 1.


    PRILOGA I

    POSTOPKI ZA OCENO TVEGANJA

    Za vsako ribiško plovilo, skupino ribiških plovil, kategorijo ribolovnega orodja, gospodarski subjekt in/ali z ribolovom povezano dejavnost za različne staleže in območja iz člena 1 se opravijo nadzor in inšpekcijski pregledi glede na določeno stopnjo prioritete. Stopnja prioritete se dodeli glede na rezultate ocene tveganja, ki jo izvede vsaka zadevna država članica ali katera koli druga država članica, izključno z namenom uporabe člena 5(4) na podlagi naslednjega postopka:

    Opis tveganja [odvisno od tveganja/ribolova/območja in razpoložljivih podatkov]

    Kazalnik [odvisno od tveganja/ribolova/območja in razpoložljivih podatkov]

    Ukrep v ribolovni/tržni verigi (kdaj in kje se tveganje pojavi)

    Elementi, ki jih je treba upoštevati [odvisno od tveganja/ribolova/območja in razpoložljivih podatkov]

    Pojavnost v ribolovu (1)

    Morebitne posledice (1)

    Stopnja tveganja (1)

    [Opomba: tveganja, ki jih ugotovijo države članice, morajo biti v skladu s cilji iz člena 3]

     

     

    Ravni ulova/iztovarjanj glede na ribiška plovila, staleže in orodja

    Razpoložljivost kvot za ribiška plovila glede na ribiška plovila, staleže in orodja

    Uporaba standardiziranih zabojev

    Višina in gibanje tržne cene za iztovorjene ribiške proizvode (prva prodaja)

    Število predhodno opravljenih inšpekcijskih pregledov in število ugotovljenih kršitev za ribiška plovila in/ali druge zadevne gospodarske subjekte

    Ozadje in/ali morebitna nevarnost goljufij, povezanih s pristaniščem/lokacijo/regijo in ribolovno dejavnostjo

    Vsaka druga pomembna informacija ali podatek

    pogosto/občasno/redko/ali nepomembno

    resne/pomembne/sprejemljive/ali zanemarljive

    zelo nizka/nizka/srednje visoka/visoka/ali zelo visoka


    (1)  Opomba: ocenijo države članice. Pri oceni tveganja se na podlagi preteklih izkušenj in z uporabo vseh razpoložljivih informacij pretehta, kolikšna je verjetnost neupoštevanja in kakšne bi bile v primeru takega neupoštevanja morebitne posledice.


    PRILOGA II

    CILJNA REFERENČNA MERILA

    1.   Število inšpekcijskih pregledov na morju (vključno z zračnim nadzorom, kjer je primerno)

    Za inšpekcijske preglede ribiških plovil na morju, ki izvajajo ribolov sleda, skuše, šura, sardona in sinjega mola znotraj območja, je treba na letni ravni izpolniti naslednja ciljna referenčna merila (1), če so inšpekcijski pregledi na morju pomembni za ukrep v ribolovni verigi in so del strategije obvladovanja tveganja.

    Referenčna merila na leto (2)

    Stopnja ocenjenega tveganja za ribiška plovila v skladu s členom 5(2)

    visoka

    zelo visoka

    Ribolov št. 1

    sled, skuša in šur

    Inšpekcijski pregled na morju za vsaj 5 % ribolovnih potovanj z ribiškimi plovili z visoko stopnjo tveganja za ribolov navedenih vrst

    Inšpekcijski pregled na morju za vsaj 10 % ribolovnih potovanj z ribiškimi plovili z zelo visoko stopnjo tveganja za ribolov navedenih vrst

    Ribolov št. 2

    sardon

    Inšpekcijski pregled na morju za vsaj 2,5 % ribolovnih potovanj z ribiškimi plovili z visoko stopnjo tveganja za ribolov navedenih vrst

    Inšpekcijski pregled na morju za vsaj 5 % ribolovnih potovanj z ribiškimi plovili z zelo visoko stopnjo tveganja za ribolov navedenih vrst

    Ribolov št. 3

    sinji mol

    Inšpekcijski pregled na morju za vsaj 5 % ribolovnih potovanj z ribiškimi plovili z visoko stopnjo tveganja za ribolov navedenih vrst

    Inšpekcijski pregled na morju za vsaj 10 % ribolovnih potovanj z ribiškimi plovili z zelo visoko stopnjo tveganja za ribolov navedenih vrst

    2.   Število inšpekcijskih pregledov na obali (vključno z nadzorom in inšpekcijskimi pregledi dokumentov v pristaniščih ali ob prvi prodaji)

    Za inšpekcijske preglede ribiških plovil in drugih gospodarskih subjektov na obali (vključno z nadzorom in inšpekcijskimi pregledi dokumentov v pristaniščih ali ob prvi prodaji), ki izvajajo ribolov sleda, skuše, šura, sardona in sinjega mola znotraj območja, je treba na letni ravni izpolniti naslednja ciljna referenčna merila (3), če so inšpekcijski pregledi na obali pomembni za stopnjo v ribolovni/tržni verigi in so del strategije obvladovanja tveganja.

    Referenčna merila na leto (4)

    Stopnja tveganja za ribiška plovila in/ali druge gospodarske subjekte (prvi kupec)

    visoka

    zelo visoka

    Ribolov št. 1

    sled, skuša in šur

    Inšpekcijski pregled v pristanišču za vsaj 15 % skupne količine, ki jo iztovorijo ribiška plovila z visokim tveganjem

    Inšpekcijski pregled v pristanišču za vsaj 15 % skupne količine, ki jo iztovorijo ribiška plovila z zelo visokim tveganjem

    Ribolov št. 2

    sardon

    Inšpekcijski pregled v pristanišču za vsaj 5 % skupne količine, ki jo iztovorijo ribiška plovila z visokim tveganjem

    Inšpekcijski pregled v pristanišču za vsaj 10 % skupne količine, ki jo iztovorijo ribiška plovila z zelo visokim tveganjem

    Ribolov št. 3

    sinji mol

    Inšpekcijski pregled v pristanišču za vsaj 5 % skupne količine, ki jo iztovorijo ribiška plovila z visokim tveganjem

    Inšpekcijski pregled v pristanišču za vsaj 10 % skupne količine, ki jo iztovorijo ribiška plovila z zelo visokim tveganjem

    Inšpekcijski pregledi po iztovarjanju ali pretovarjanju se uporabljajo predvsem kot dopolnilni mehanizem navzkrižnega preverjanja zanesljivosti evidentiranih in sporočenih informacij o ulovu in iztovarjanju.


    (1)  Za plovila, ki so na morju manj kot 24 ur na ribolovno potovanje, se lahko ciljna referenčna merila ob upoštevanju strategije obvladovanja tveganja zmanjšajo za polovico.

    (2)  Izraženo v % ribolovnih potovanj na območju (kadar se izvaja ribolov z orodji z velikostmi mrežnih očes, pri katerih je zadevna vrsta ciljna vrsta) glede na visoko/zelo visoko tveganje ribiškega plovila na leto.

    (3)  Za plovila, ki iztovorijo manj kot 10 ton na iztovarjanje, se lahko ciljna referenčna merila ob upoštevanju strategije obvladovanja tveganja zmanjšajo za polovico.

    (4)  Izraženo v % količine, ki jo iztovorijo ribiška plovila z visokim/zelo visokim tveganjem na leto.


    PRILOGA III

    PERIODIČNE INFORMACIJE O IZVAJANJU POSEBNEGA PROGRAMA NADZORA IN INŠPEKCIJSKIH PREGLEDOV

    Oblika sporočanja informacij, ki jih je treba predložiti v skladu s členom 12 za vsak inšpekcijski pregled, ki se vključi v poročilo:

    Ime elementa

    Oznaka

    Opis in vsebina

    Opredelitev inšpekcijskega pregleda

    II

    Koda države ISO alfa-2 + 9 števk, npr. DK201200000

    Datum inšpekcijskega pregleda

    DA

    LLLL-MM-DD

    Vrsta inšpekcijskega pregleda ali nadzora

    IT

    Morje, obala, prevoz, dokument (treba je označiti)

    Opredelitev vsakega ribiškega plovila, prevoznega sredstva ali gospodarskega subjekta

    ID

    Številka iz registra ladjevja Unije za ribiško plovilo, opredelitev prevoznega sredstva in/ali ime gospodarskega subjekta

    Vrsta ribolovnega orodja

    GE

    Oznaka orodja v skladu z Mednarodno standardno statistično klasifikacijo ribolovnega orodja FAO

    Huda kršitev

    SI

    D = da, N = ne

    Vrsta ugotovljenih hudih kršitev

    TS

    Navedite vrsto ugotovljene hude kršitve glede na število (levi stolpec) v Prilogi XXX Izvedbene uredbe (EU) št. 404/2011. Poleg tega se hude kršitve iz člena 90(1)(a), (b) in (c) uredbe o nadzoru označijo s številkami 13, 14 oziroma 15.

    Stanje nadaljnjega spremljanja

    FU

    Navedite stanje: V TEKU, PRITOŽBA ali ZAKLJUČENO

    Globa

    SF

    Globa v EUR, npr. 500

    Zaplemba

    SC

    ULOV/ORODJE za fizično zaplembo. Zaplenjeni znesek, če je vrednost ulova/orodja v EUR, npr. 10 000.

    Drugo

    SO

    V primeru odvzema licence (LI) ali dovoljenja (AU) navedite LI ali AU + število dni, npr. AU30.

    Točke

    SP

    Število dodeljenih točk, npr. 12.

    Opombe

    RM

    Kadar se po ugotovitvi hude kršitve ne sprejme noben ukrep, je treba to pojasniti v obliki prostega besedila.


    PRILOGA IV

    VSEBINA POROČIL O OCENI

    Poročila o oceni vsebujejo naslednje informacije:

    I.   Splošna analiza izvedenih dejavnosti nadzora, inšpekcijskih pregledov in izvrševanja (za vsako zadevno državo članico)

    Opis tveganj, ki jih opredeli zadevna država članica, in podrobna vsebina njene strategije obvladovanja tveganja, vključno z opisom postopka pregleda in revizije.

    Primerjava vrste uporabljenih orodij za nadzor in inšpekcijske preglede ter število dodeljenih sredstev za opravljanje inšpekcijskih pregledov/število sredstev, zagotovljenih pri izvajanju posebnega programa nadzora in inšpekcijskih pregledov, vključno s trajanjem in območji uporabe.

    Primerjava vrste uporabljenih orodij za nadzor in inšpekcijske preglede ter števila izvedenih dejavnosti nadzora in inšpekcijskih pregledov (na podlagi informacij, poslanih v skladu s Prilogo III)/število ugotovljenih hudih kršitev in, kjer je mogoče, analiza razlogov za vpletenost v take kršitve.

    Sankcije, naložene za hude kršitve (na podlagi informacij, poslanih v skladu s Prilogo III).

    Analiza drugih ukrepov (ki niso dejavnosti nadzora, inšpekcijskih pregledov in izvrševanja, npr. usposabljanje ali informativni sestanki), ki naj bi vplivali na skladnost ribiških plovil in/ali drugih gospodarskih subjektov s predpisi [PRIMER: število uporabljenih izboljšanih selektivnih orodij, število vzorcev trske/mladic itd.].

    II.   Podrobna analiza izvedenih dejavnosti nadzora, inšpekcijskih pregledov in izvrševanja (za vsako zadevno državo članico)

    1.

    Analiza inšpekcijskih pregledov na morju (vključno z zračnim nadzorom, kjer je primerno), zlasti:

    primerjava zagotovljenih/odobrenih patruljnih čolnov,

    stopnja hudih kršitev na morju,

    delež inšpekcijskih pregledov na morju na ribiških plovilih z „zelo nizko“, „nizko“ ali „srednje visoko“ stopnjo tveganja, pri katerih je bila ugotovljena ena ali več hudih kršitev,

    delež inšpekcijskih pregledov na morju na ribiških plovilih z „visoko“ ali „zelo visoko“ stopnjo tveganja, pri katerih je bila ugotovljena ena ali več hudih kršitev,

    vrsta in raven sankcij/ocenjevanje odvračilnega učinka.

    2.

    Analiza inšpekcijskih pregledov na obali (vključno z nadzorom in inšpekcijskimi pregledi dokumentov v pristaniščih ali ob prvi prodaji ali pretovarjanju), zlasti:

    primerjava zagotovljenih/odobrenih obalnih inšpekcijskih enot,

    stopnja hudih kršitev na obali,

    delež inšpekcijskih pregledov na obali na ribiških plovilih in/ali pri gospodarskih subjektih z „zelo nizko“, „nizko“ ali „srednje visoko“ stopnjo tveganja, pri katerih je bila ugotovljena ena ali več hudih kršitev,

    delež inšpekcijskih pregledov na obali na ribiških plovilih in/ali pri gospodarskih subjektih z „visoko“ ali „zelo visoko“ stopnjo tveganja, pri katerih je bila ugotovljena ena ali več hudih kršitev,

    vrsta in raven sankcij/ocenjevanje odvračilnega učinka.

    3.

    Analiza ciljnih referenčnih meril, izražena v stopnji skladnosti s predpisi (kjer je primerno), zlasti:

    primerjava zagotovljenih/odobrenih sredstev za opravljanje inšpekcijskih pregledov,

    stopnja in trend hudih rešitev (v primerjavi s predhodnima letoma),

    delež inšpekcijskih pregledov na ribiških plovilih/pri gospodarskih subjektih, pri katerih je bila ugotovljena ena ali več hudih kršitev,

    vrsta in raven sankcij/ocenjevanje odvračilnega učinka.

    4.

    Analiza drugih dejavnosti nadzora in inšpekcijskih pregledov: pretovarjanje, zračni nadzor, uvoz/izvoz itd. ter drugi ukrepi, kot so usposabljanje ali informativni sestanki, ki naj bi vplivali na skladnost ribiških plovil in drugih gospodarskih subjektov s predpisi.

    III.   Predlogi za izboljšanje učinkovitosti izvedenih dejavnosti nadzora, inšpekcijskih pregledov in izvrševanja (za vsako zadevno državo članico)


    Top