Choose the experimental features you want to try

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Document 32009L0037

    Direktiva Komisije 2009/37/ES z dne 23. aprila 2009 o spremembi Direktive Sveta 91/414/EGS zaradi vključitve klormekvata, bakrovih spojin, propakvizafopa, kvizalofopa-P, teflubenzurona in zeta-cipermetrina kot aktivnih snovi (Besedilo velja za EGP)

    UL L 104, 24.4.2009, p. 23–32 (BG, ES, CS, DA, DE, ET, EL, EN, FR, IT, LV, LT, HU, MT, NL, PL, PT, RO, SK, SL, FI, SV)

    Legal status of the document No longer in force, Date of end of validity: 13/06/2011

    ELI: http://data.europa.eu/eli/dir/2009/37/oj

    24.4.2009   

    SL

    Uradni list Evropske unije

    L 104/23


    DIREKTIVA KOMISIJE 2009/37/ES

    z dne 23. aprila 2009

    o spremembi Direktive Sveta 91/414/EGS zaradi vključitve klormekvata, bakrovih spojin, propakvizafopa, kvizalofopa-P, teflubenzurona in zeta-cipermetrina kot aktivnih snovi

    (Besedilo velja za EGP)

    KOMISIJA EVROPSKIH SKUPNOSTI JE –

    ob upoštevanju Pogodbe o ustanovitvi Evropske skupnosti,

    ob upoštevanju Direktive Sveta 91/414/EGS z dne 15. julija 1991 o dajanju fitofarmacevtskih sredstev v promet (1) in zlasti člena 6(1) Direktive,

    ob upoštevanju naslednjega:

    (1)

    Uredbi Komisije (ES) št. 451/2000 (2) in (ES) št. 1490/2002 (3) določata podrobna pravila za izvajanje tretje faze delovnega programa iz člena 8(2) Direktive 91/414/EGS in seznam aktivnih snovi, ki jih je treba oceniti zaradi njihove možne vključitve v Prilogo I k Direktivi 91/414/EGS. Navedeni seznam vključuje klormekvat, bakrove spojine, propakvizafop, kvizalofop-P, teflubenzuron in zeta-cipermetrin.

    (2)

    Vplivi navedenih aktivnih snovi na zdravje ljudi in okolje so bili ocenjeni v skladu z določbami uredb (ES) št. 451/2000 in (ES) št. 1490/2002 za vrste uporab, ki jih je predlagal prijavitelj. Poleg tega navedeni uredbi določata države članice poročevalke, ki morajo Evropski agenciji za varnost hrane (EFSA) v skladu s členom 10(1) Uredbe (ES) št. 1490/2002 predložiti ustrezna poročila o oceni in priporočila. Država članica poročevalka za klormekvat in teflubenzuron je bila Združeno kraljestvo, vse ustrezne informacije pa so bile predložene 27. aprila 2007 in 6. avgusta 2007 v tem zaporedju. Država članica poročevalka za bakrove spojine je bila Francija, vse ustrezne informacije pa so bile predložene 7. junija 2007. Država članica poročevalka za propakvizafop je bila Italija, vse ustrezne informacije pa so bile predložene 22. septembra 2005. Država članica poročevalka za kvizalofop-P je bila Finska, vse ustrezne informacije pa so bile predložene 1. februarja 2007 (različica kvizalofop-P-etil) in 2. maja 2007 (različica kvizalofop-P-tefuril). Država članica poročevalka za zeta-cipermetrin je bila Belgija, vse ustrezne informacije pa so bile predložene 10. julija 2006.

    (3)

    Poročila o oceni so pregledali strokovnjaki držav članic in EFSA ter jih predložili Komisiji v obliki znanstvenih poročil EFSA (4), in sicer 29. septembra 2008 za klormekvat in teflubenzuron, 30. septembra 2008 za bakrove spojine in zeta-cipermetrin ter 26. novembra 2008 za propakvizafop in kvizalofop-P. Ta poročila so države članice in Komisija pregledale v okviru Stalnega odbora za prehranjevalno verigo in zdravje živali ter končno različico pripravile 23. januarja 2009 v obliki poročil Komisije o pregledu za klormekvat, bakrove spojine, propakvizafop, kvizalofop-P, teflubenzuron in zeta-cipermetrin.

    (4)

    Različne preiskave so pokazale, da se za fitofarmacevtska sredstva, ki vsebujejo klormekvat, bakrove spojine, propakvizafop, kvizalofop-P, teflubenzuron in zeta-cipermetrin, lahko pričakuje, da na splošno izpolnjujejo zahteve iz člena 5(1)(a) in (b) Direktive 91/414/EGS, zlasti v zvezi z uporabami, ki so bile preučene in podrobno navedene v poročilih Komisije o pregledu. Te aktivne snovi je zato primerno vključiti v Prilogo I, da se lahko v vseh državah članicah v skladu z določbami navedene direktive odobri registracija fitofarmacevtskih sredstev, ki vsebujejo te aktivne snovi.

    (5)

    Brez poseganja v navedeni sklep je primerno pridobiti dodatne informacije o nekaterih posameznih točkah. Člen 6(1) Direktive 91/414/ES določa, da za vključitev snovi v Prilogo I lahko veljajo nekateri pogoji. Zato je za klormekvat od prijavitelja treba zahtevati predložitev dodatnih informacij o stanju in obnašanju (preskusi adsorpcije, ki se opravijo pri 20 °C, ponovni izračun predvidene koncentracije v podtalnici, površinski vodi in usedlini), metodah spremljanja za določitev snovi v živalskih proizvodih in vodi ter tveganja za vodne organizme, ptice in sesalce. Poleg tega je za bakrove spojine od prijavitelja treba zahtevati predložitev dodatnih informacij o tveganju vdihavanja ter oceni tveganja za neciljne organizme, tla in vodo. Od prijavitelja je primerno zahtevati tudi predložitev informacij v zvezi s propakvizafopom, in sicer o ustrezni nečistoti Ro 41-5259 in o tveganju za vodne organizme in neciljne členonožce. Hkrati je primerno v zvezi s kvizalofopom-P od prijavitelja zahtevati predložitev dodatnih informacij o tveganju za neciljne členonožce. Ravno tako je primerno za zeta-cipermetrin od prijavitelja zahtevati predložitev dodatnih informacij v zvezi s stanjem in obnašanjem (aerobna razgradnja v tleh), tveganjem za ptice (dolgoročno tveganje), vodne organizme in neciljne členonožce.

    (6)

    V zvezi z bakrovimi spojinami je poleg tega treba dodati, da se baker pojavlja v naravi in je bistveno mikrohranilo. Baker se nabira v tleh, na raven bakra v tleh pa lahko poleg uporabe fitofarmacevtskih sredstev vplivata tudi reja domačih živali in uporaba hlevskega gnoja. Zato morajo države članice spodbujati programe za spremljanje ranljivih območij, kjer je onesnaženje tal z bakrom zaskrbljujoče, da se po potrebi določijo omejitve, kot so najvišje stopnje uporabe.

    (7)

    Člena 5(4) in 6(1) Direktive 91/414/EGS določata, da za vključitev snovi v Prilogo I lahko veljajo nekatere omejitve. Ker je ocena tveganja za bakrove spojine pokazala ekotoksikološke pomisleke, se zdi omejitev obdobja vključitve potrebna, da se lahko državam članicam po krajšem obdobju omogoči pregled fitofarmacevtskih sredstev, ki so že na trgu in vsebujejo baker. Poleg tega je bakrove spojine trenutno treba oceniti v okviru Direktive 98/8/ES Evropskega parlamenta in Sveta z dne 16. februarja 1998 o dajanju biocidnih pripravkov v promet (5) in v okviru Uredbe (ES) št. 1907/2006 Evropskega Parlamenta in Sveta (6) o registraciji, evalvaciji, avtorizaciji in omejevanju kemikalij (REACH). Tako kot pri vseh snoveh, vključenih v Prilogo I k Direktivi 91/414/EGS, bi bilo mogoče status bakrovih spojin pregledati v skladu s členom 5(5) navedene direktive na podlagi novih razpoložljivih podatkov.

    (8)

    Pred vključitvijo aktivne snovi v Prilogo I je treba predvideti primeren rok, v katerem se države članice in zainteresirane strani lahko pripravijo na izpolnjevanje novih zahtev, ki bodo posledica vključitve.

    (9)

    Brez poseganja v obveznosti iz Direktive 91/414/EGS, ki izhajajo iz vključitve aktivne snovi v Prilogo I, je državam članicam treba omogočiti, da v šestih mesecih po vključitvi snovi pregledajo obstoječe registracije fitofarmacevtskih sredstev, ki vsebujejo klormekvat, bakrove spojine, propakvizafop, kvizalofop-P, teflubenzuron in zeta-cipermetrin, da zagotovijo izpolnjevanje zahtev iz Direktive 91/414/EGS, zlasti zahtev iz člena 13 in ustreznih pogojev iz Priloge I. Države članice v skladu z določbami Direktive 91/414/EGS obstoječe registracije po potrebi spremenijo, nadomestijo ali prekličejo. Z odstopanjem od zgoraj navedenega roka je treba določiti daljše obdobje za predložitev in oceno celotne dokumentacije iz Priloge III vsakega fitofarmacevtskega sredstva za vsako nameravano uporabo v skladu z enotnimi načeli iz Direktive 91/414/EGS.

    (10)

    Izkušnje iz prejšnjih vključitev aktivnih snovi, ocenjenih na podlagi Uredbe Komisije (EGS) št. 3600/92 (7), v Prilogo I k Direktivi 91/414/EGS so pokazale, da lahko pride do težav pri razlagi dolžnosti imetnikov obstoječih registracij v zvezi z dostopom do podatkov. V izogib nadaljnjim težavam se zato zdi nujno razjasniti dolžnosti držav članic, zlasti dolžnost, da preverijo, ali ima imetnik registracije dostop do dokumentacije, ki izpolnjuje pogoje iz Priloge II k navedeni direktivi. Vendar pa ta razjasnitev državam članicam ali imetnikom registracij ne nalaga nikakršnih novih obveznosti v primerjavi z doslej sprejetimi direktivami o spremembah Priloge I.

    (11)

    Zato je primerno Direktivo 91/414/EGS ustrezno spremeniti.

    (12)

    Ukrepi, predvideni s to direktivo, so v skladu z mnenjem Stalnega odbora za prehranjevalno verigo in zdravje živali –

    SPREJELA NASLEDNJO DIREKTIVO:

    Člen 1

    Priloga I k Direktivi 91/414/EGS se spremeni v skladu s Prilogo k tej direktivi.

    Člen 2

    Države članice sprejmejo in objavijo zakone in druge predpise, potrebne za uskladitev s to direktivo, najpozneje do 31. maja 2010. Komisiji takoj sporočijo besedilo navedenih predpisov in korelacijsko tabelo med navedenimi predpisi in to direktivo.

    Navedene predpise uporabljajo od 1. junija 2010.

    Države članice se v sprejetih predpisih sklicujejo na to direktivo ali pa sklic nanjo navedejo ob njihovi uradni objavi. Način sklicevanja določijo države članice.

    Člen 3

    1.   Države članice v skladu z Direktivo 91/414/EGS do 31. maja 2010 po potrebi spremenijo ali prekličejo obstoječe registracije fitofarmacevtskih sredstev, ki vsebujejo klormekvat, bakrove spojine, propakvizafop, kvizalofop-P, teflubenzuron in zeta-cipermetrin kot aktivne snovi.

    Do navedenega datuma zlasti preverijo, ali so pogoji iz Priloge I k navedeni direktivi v zvezi s klormekvatom, bakrovimi spojinami, propakvizafopom, kvizalofopom-P, teflubenzuronom in zeta-cipermetrinom, z izjemo tistih iz dela B besedila o navedeni aktivni snovi, izpolnjeni in ali ima imetnik registracije dokumentacijo ali dostop do dokumentacije, ki izpolnjuje zahteve iz Priloge II k navedeni direktivi v skladu s pogoji iz člena 13 navedene direktive.

    2.   Z odstopanjem od odstavka 1 države članice znova ocenijo vsako registrirano fitofarmacevtsko sredstvo, ki vsebuje klormekvat, bakrove spojine, propakvizafop, kvizalofop-P, teflubenzuron in zeta-cipermetrin kot edino aktivno snov ali kot eno od več aktivnih snovi, vključenih v Prilogo I k Direktivi 91/414/EGS najpozneje do 30. novembra 2009, v skladu z enotnimi načeli iz Priloge VI k Direktivi 91/414/EGS na podlagi dokumentacije, ki izpolnjuje zahteve iz Priloge III k navedeni direktivi, in ob upoštevanju dela B besedila o klormekvatu, bakrovih spojinah, propakvizafopu, kvizalofopu-P, teflubenzuronu in zeta-cipermetrinu iz Priloge I k navedeni direktivi. Na podlagi navedene ocene države članice presodijo, ali sredstvo izpolnjuje pogoje iz člena 4(1)(b), (c), (d) in (e) Direktive 91/414/EGS.

    Države članice nato:

    (a)

    če sredstvo vsebuje klormekvat, bakrove spojine, propakvizafop, kvizalofop-P, teflubenzuron in zeta-cipermetrin kot edino aktivno snov, najpozneje do 31. maja 2014 po potrebi spremenijo ali prekličejo registracijo ali

    (b)

    če sredstvo vsebuje klormekvat, bakrove spojine, propakvizafop, kvizalofop-P, teflubenzuron in zeta-cipermetrin kot eno izmed več aktivnih snovi, registracijo po potrebi spremenijo ali prekličejo najpozneje do 31. maja 2014 ali do datuma, določenega za takšno spremembo ali preklic v ustreznih direktivah, s katerimi so bile zadevne snovi dodane v Prilogo I k Direktivi 91/414/EGS, pri čemer se upošteva poznejši datum.

    Člen 4

    Ta direktiva začne veljati 1. decembra 2009.

    Člen 5

    Ta direktiva je naslovljena na države članice.

    V Bruslju, 23. aprila 2009

    Za Komisijo

    Androulla VASSILIOU

    Članica Komisije


    (1)  UL L 230, 19.8.1991, str. 1.

    (2)  UL L 55, 29.2.2000, str. 25.

    (3)  UL L 224, 21.8.2002, str. 23.

    (4)  Znanstveno poročilo EFSA (2008) 179, Sklep o strokovnem pregledu ocene tveganja pesticidov z aktivno snovjo klormekvat (dokončano: 29. septembra 2008).

    Znanstveno poročilo EFSA (2008) 187, Sklep o strokovnem pregledu ocene tveganja pesticidov z aktivno snovjo bakrove spojine (dokončano: 30. septembra 2008).

    Znanstveno poročilo EFSA (2008) 204, Sklep o strokovnem pregledu ocene tveganja pesticidov z aktivno snovjo propakvizafop (dokončano: 26. novembra 2008).

    Znanstveno poročilo EFSA (2008) 205, Sklep o strokovnem pregledu ocene tveganja pesticidov z aktivno snovjo kvizalofop -P (dokončano: 26. novembra 2008).

    Znanstveno poročilo EFSA (2008) 184, Sklep o strokovnem pregledu ocene tveganja pesticidov z aktivno snovjo teflubenzuron (dokončano: 29. septembra 2008).

    Znanstveno poročilo EFSA (2008) 196, Sklep o strokovnem pregledu ocene tveganja pesticidov z aktivno snovjo zeta-cipermetrin (dokončano: 30. septembra 2008).

    (5)  UL L 123, 24.4.1998, str. 1.

    (6)  UL L 396, 30.12.2006, str. 1; popravljena različica v UL L 136, 29.5.2007, str. 3.

    (7)  UL L 366, 15.12.1992, str. 10.


    PRILOGA

    Na koncu razpredelnice v Prilogi I k Direktivi 91/414/EGS se doda naslednje besedilo:

    Št.

    Splošno ime, identifikacijske številke

    Ime po IUPAC

    Čistost (1)

    Začetek veljavnosti

    Potek veljavnosti

    Posebne določbe

    „281

    klormekvat

    št. CAS 7003-89-6 (klormekvat)

    št. CAS 999-81-5 (klormekvat klorid)

    št. CIPAC 143 (klormekvat)

    št. CIPAC 143.302 (klormekvat klorid)

    2-chloroethyltrimethylammonium (chlormequat)

    2-chloroethyltrimethylammonium chloride (chlormequat chloride)

    ≥ 636 g/kg

    Nečistote

     

    1,2-dikloroetan: največ 0,1 g/kg (glede na vsebnost suhega klormekvat klorida)

     

    kloroeten (vinilklorid): največ 0,0005 g/kg (glede na vsebnost suhega klormekvat klorida)

    1. december 2009

    30. november 2019

    DEL A

    Registrira se lahko samo kot regulator rasti žit.

    DEL B

    Pri ocenjevanju vlog za registracijo fitofarmacevtskih sredstev, ki vsebujejo klormekvat, za druge načine uporabe kot za rž in tritikalo, zlasti v zvezi z izpostavljenostjo potrošnikov, so države članice zlasti pozorne na merila iz člena 4(1)(b) in zagotovijo, da se pred odobritvijo takšne registracije predložijo vsi potrebni podatki in informacije.

    Za izvajanje enotnih načel iz Priloge VI se upoštevajo sklepi poročila o pregledu za klormekvat ter zlasti dodatkov I in II h končni različici poročila, ki jo je Stalni odbor za prehranjevalno verigo in zdravje živali pripravil 23. januarja 2009.

    V tej celoviti oceni morajo biti države članice zlasti pozorne na:

    varnost izvajalcev tretiranja ter zagotovitev, da je v pogojih uporabe predpisana uporaba ustrezne osebne zaščitne opreme,

    zaščito ptic in sesalcev.

    Pogoji registracije po potrebi vključujejo ukrepe za zmanjšanje tveganja.

    Zadevne države članice zahtevajo predložitev dodatnih informacij o stanju in obnašanju (preskus adsorpcije, ki se opravijo pri 20 °C, ponovni izračun predvidene koncentracije v podtalnici, površinski vodi in usedlinah), metodah spremljanja za določitev snovi v živalskih proizvodih in vodi ter tveganju za vodne organizme, ptice in sesalce. Zagotovijo, da prijavitelj, ki je zahteval vključitev klormekvata v to prilogo, predloži te informacije Komisiji najpozneje do 30. novembra 2011.

    282

    bakrove spojine:

     

     

    1. december 2009

    30. november 2016

    DEL A

    Registrira se lahko samo kot baktericid in fungicid.

    DEL B

    Pri ocenjevanju vlog za registracijo fitofarmacevtskih sredstev, ki vsebujejo baker, za druge uporabe kot za paradižnike v rastlinjakih, so države članice zlasti pozorne na merila iz člena 4(1)(b) in zagotovijo, da se pred odobritvijo takšne registracije predložijo vsi potrebni podatki in informacije.

    Za izvajanje enotnih načel iz Priloge VI se upoštevajo sklepi poročila o pregledu za bakrove spojine ter zlasti dodatkov I in II h končni različici poročila, ki jo je Stalni odbor za prehranjevalno verigo in zdravje živali pripravil 23. januarja 2009.

    V tej celoviti oceni morajo biti države članice zlasti pozorne na:

    lastnosti tehničnega materiala v tržni proizvodnji, ki morajo biti potrjene in dokazane z ustreznimi analitičnimi podatki. Testni material, uporabljen v dokumentaciji o toksičnosti, je treba primerjati in preveriti z lastnostmi tehničnega materiala,

    varnost izvajalcev tretiranja in delavcev ter zagotovitev, da je v pogojih uporabe po potrebi predpisana uporaba ustrezne osebne zaščitne opreme,

    zaščito vode in neciljnih organizmov. V zvezi s temi opredeljenimi tveganji je treba po potrebi uporabiti ukrepe za zmanjšanje tveganja, kot so varovalni pasovi,

    količino uporabljene aktivne snovi in zagotovitev, da so registrirane količine in število tretiranj najmanjši možni za doseganje želenega učinka.

    Zadevne države članice zahtevajo predložitev informacij za nadaljnjo obravnavo:

    tveganja vdihavanja,

    ocene tveganja za neciljne organizme ter tla in vodo.

    Zagotovijo, da prijavitelj, ki je zahteval vključitev bakrovih spojin v to prilogo, predloži te informacije Komisiji najpozneje do 30. novembra 2011.

    Države članice spodbujajo programe za spremljanje na ranljivih območjih, kjer je onesnaženje tal z bakrom zaskrbljujoče, da se po potrebi določijo omejitve, kot so najvišje stopnje uporabe.

    bakrov hidroksid

    št. CAS 20427-59-2

    št. CIPAC 44.305

    Copper (II) hydroxide

    ≥ 573 g/kg

    bakrov oksiklorid

    št. CAS 1332-65-6 ali 1332-40-7

    št. CIPAC 44.602

    Dicopper chloride trihydroxide

    ≥ 550 g/kg

    bakrov oksid

    št. CAS 1317-39-1

    št. CIPAC 44.603

    Copper oxide

    ≥ 820 g/kg

    bordojska mešanica

    št. CAS 8011-63-0

    št. CIPAC 44.604

    nerazporejeno

    ≥ 245 g/kg

    trivalentni bakrov sulfat

    št. CAS 12527-76-3

    št. CIPAC 44.306

    nerazporejeno

    ≥ 490 g/kg

    Naslednje nečistote so s toksikološkega vidika problematične in ne smejo presegati naslednjih ravni:

     

    svinec, največ 0,0005 g/kg vsebnosti bakra,

     

    kadmij, največ 0,0001 g/kg vsebnosti bakra,

     

    arzen, največ 0,0001 g/kg vsebnosti bakra.

    283

    propakvizafop

    propakvizafop

    št. CIPAC 173

    2-isopropylidenamino-oxyethyl (R)-2-[4-(6-chloro-quinoxalin-2-yloxy)phenoxy]propionate

    ≥920 g/kg

    toluen, največja vsebnost 5 g/kg

    1. december 2009

    30. november 2019

    DEL A

    Registrira se lahko samo kot herbicid.

    DEL B

    Za izvajanje enotnih načel iz Priloge VI se upoštevajo sklepi poročila o pregledu za propakvizafop ter zlasti dodatkov I in II h končni različici poročila, ki jo je Stalni odbor za prehranjevalno verigo in zdravje živali pripravil 23. januarja 2009.

    V tej celoviti oceni morajo biti države članice zlasti pozorne na:

    lastnosti tehničnega materiala v tržni proizvodnji, ki morajo biti potrjene in dokazane z ustreznimi analitičnimi podatki. Testni material, uporabljen v dokumentaciji o toksičnosti, je treba primerjati in preveriti z lastnostmi tehničnega materiala,

    varnost izvajalcev tretiranja ter zagotovitev, da je v pogojih uporabe predpisana uporaba ustrezne osebne zaščitne opreme,

    zaščito vodnih organizmov in neciljnih rastlin ter zagotovitev, da pogoji registracije, kadar je to primerno, vključujejo potrebne ukrepe za zmanjšanje tveganja, kot so varnostni pasovi,

    zaščito neciljnih členonožcev in zagotovitev, da pogoji registracije, kadar je to primerno, vključujejo potrebne ukrepe za zmanjšanje tveganja.

    Zadevne države članice zagotovijo, da prijavitelj Komisiji predloži:

    dodatne informacije o ustrezni nečistoti Ro 41-5259,

    informacije za nadaljnjo obravnavo tveganja za vodne organizme in neciljne členonožce.

    Države članice zagotovijo, da prijavitelj Komisiji predloži takšne informacije do 30. novembra 2011.

    284

    kvizalofop-P

     

     

    1. december 2009

    30. november 2019

    DEL A

    Registrira se lahko samo kot herbicid.

    DEL B

    Za izvajanje enotnih načel iz Priloge VI se upoštevajo sklepi poročila o pregledu za kvizalofop-P in zlasti dodatkov I in II h končni različici, ki jo je Stalni odbor za prehranjevalno verigo in zdravje živali pripravil 23. januarja 2009.

    V tej celoviti oceni morajo biti države članice zlasti pozorne na:

    lastnosti tehničnega materiala v tržni proizvodnji, ki morajo biti potrjene in dokazane z ustreznimi analitičnimi podatki. Testni material, uporabljen v dokumentaciji o toksičnosti, je treba primerjati in preveriti z lastnostmi tehničnega materiala,

    varnost izvajalcev tretiranja in delavcev ter zagotovitev, da je v pogojih uporabe predpisana uporaba ustrezne osebne zaščitne opreme,

    zaščito neciljnih rastlin in zagotovitev, da pogoji registracije, kjer je to primerno, vključujejo potrebne ukrepe za zmanjšanje tveganja, kot so varnostni pasovi.

    Pogoji registracije po potrebi vključujejo ukrepe za zmanjšanje tveganja.

    Zadevne države članice zagotovijo, da prijavitelj Komisiji predloži dodatne informacije o tveganju za neciljne členonožce.

    Države članice zagotovijo, da prijavitelj Komisiji predloži takšne informacije do 30. novembra 2011.

    kvizalofop -P-etil

    št. CAS 100646-51-3

    št. CIPAC 641.202

    ethyl (R)-2-[4-(6-chloroquinoxalin-2-yloxy)phenoxy] propionate

    ≥ 950 g/kg

    kvizalofop -P-tefuril

    št. CAS 119738-06-6

    št. CIPAC 641.226

    (RS)-Tetrahydrofurfuryl (R)-2-[4-(6-chloroquinoxalin-2-yloxy)phenoxy]propionate

    ≥ 795 g/kg

    285

    teflubenzuron

    št. CAS 83121-18-0

    št. CIPAC 450

    1-(3,5-dichloro-2,4-difluorophenyl)-3-(2,6-difluorobenzoyl)urea

    ≥ 970 g/kg

    1. december 2009

    30. november 2019

    DEL A

    Registrira se lahko samo kot insekticid v rastlinjaku (na umetnem substratu ali zaprtem hidroponskem sistemu).

    DEL B

    Pri ocenjevanju vlog za registracijo fitofarmacevtskih sredstev, ki vsebujejo teflubenzuron, za druge uporabe kot za paradižnike v rastlinjakih, so države članice zlasti pozorne na merila iz člena 4(1)(b) in zagotovijo, da se pred odobritvijo takšne registracije predložijo vsi potrebni podatki in informacije.

    Za izvajanje enotnih načel iz Priloge VI se upoštevajo sklepi poročila o pregledu za teflubenzuron ter zlasti dodatkov I in II h končni različici poročila, ki jo je Stalni odbor za prehranjevalno verigo in zdravje živali pripravil 23. januarja 2009.

    V tej celoviti oceni morajo biti države članice zlasti pozorne na:

    varnost izvajalcev tretiranja in delavcev ter zagotovitev, da je v pogojih uporabe po potrebi predpisana uporaba ustrezne osebne zaščitne opreme,

    zaščito vodnih organizmov. Izpuste zaradi uporabe rastlinjaka je treba čim bolj zmanjšati, v vsakem primeru pa ne smejo priti preblizu vodnim virom v bližini,

    zaščito čebel, katerim je treba preprečiti dostop do rastlinjaka,

    zaščito kolonij opraševalcev, namenoma naseljenih v rastlinjaku,

    varno odstranjevanje kondenzacijske, odtočne vode in substrata, da se prepreči tveganje za neciljne organizme ter onesnaženje površinske in podzemne vode.

    Pogoji registracije po potrebi vključujejo ukrepe za zmanjšanje tveganja.

    286

    zeta-cipermetrin

    št. CAS 52315-07-8

    št. CIPAC 733

    mešanica stereoizomerov (S)-α-cyano-3-phenoxybenzyl (1RS,3RS;1RS,3SR)-3-(2,2-dichlorovinyl)-2,2 dimethylcyclopropanecarboxylate, pri čemer sta izomerna para (S);(1RS,3RS) in (S);(1RS,3SR) v obsegu razmerja 45-55 do 55-45 v tem zaporedju

    ≥ 850 g/kg

    Nečistote:

     

    toluen: največ 2 g/kg

     

    tars: največ 12,5 g/kg

    1. december 2009

    30. november 2019

    DEL A

    Registrira se lahko samo kot insekticid.

    DEL B

    Pri ocenjevanju vlog za registracijo fitofarmacevtskih sredstev, ki vsebujejo zeta-cipermetrin, za druge načine uporabe kot za žita, zlasti v zvezi z izpostavljenostjo potrošnikov mPBAldehidu, možnemu razgradnemu produktu postopka predelave, so države članice zlasti pozorne na merila iz člena 4(1)(b) in zagotovijo, da se pred odobritvijo takšne registracije predložijo vsi potrebni podatki in informacije.

    Za izvajanje enotnih načel iz Priloge VI se upoštevajo sklepi poročila o pregledu za zeta-cipermetrin ter zlasti dodatkov I in II h končni različici poročila, ki jo je Stalni odbor za prehranjevalno verigo in zdravje živali pripravil 23. januarja 2009.

    V tej celoviti oceni morajo biti države članice zlasti pozorne na:

    varnost izvajalcev tretiranja ter zagotovitev, da je v pogojih uporabe po potrebi predpisana uporaba ustrezne osebne zaščitne opreme,

    zaščito ptic, vodnih organizmov, čebel, neciljnih členonožcev in neciljnih talnih makroorganizmov.

    Pogoji registracije po potrebi vključujejo ukrepe za zmanjšanje tveganja.

    Zadevne države članice zahtevajo predložitev dodatnih informacij v zvezi s stanjem in obnašanjem (aerobna razgradljivost v tleh) ter dolgoročnim tveganjem za ptice, vodne organizme in neciljne členonožce. Zagotovijo, da prijavitelj, ki je zahteval vključitev zeta-cipermetrina v to prilogo, predloži takšne informacije Komisiji najpozneje do 30. novembra 2011.“


    (1)  Več podrobnosti o aktivni snovi in njenih lastnostih je v poročilu o pregledu.


    Top