Choose the experimental features you want to try

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Document 31997F0827

    Skupni Ukrep z dne 5. decembra 1997 o vzpostavitvi mehanizma za ocenjevanje uporabe in izvajanja mednarodnih obveznosti na državni ravni v boju proti organiziranemu kriminalu, ki ga je sprejel Svet na podlagi člena K.3 Pogodbe o Evropski uniji

    UL L 344, 15.12.1997, p. 7–9 (ES, DA, DE, EL, EN, FR, IT, NL, PT, FI, SV)

    Dokument je bil objavljen v posebni izdaji. (CS, ET, LV, LT, HU, MT, PL, SK, SL, BG, RO, HR)

    Legal status of the document In force

    ELI: http://data.europa.eu/eli/joint_action/1997/827/oj

    31997F0827



    Uradni list L 344 , 15/12/1997 str. 0007 - 0009


    Skupni Ukrep

    z dne 5. decembra 1997

    o vzpostavitvi mehanizma za ocenjevanje uporabe in izvajanja mednarodnih obveznosti na državni ravni v boju proti organiziranemu kriminalu, ki ga je sprejel Svet na podlagi člena K.3 Pogodbe o Evropski uniji

    (97/827/PNZ)

    SVET EVROPSKE UNIJE JE

    ob upoštevanju Pogodbe o Evropski uniji in zlasti člena K.3(2)(b) Pogodbe,

    ob upoštevanju poročila skupine strokovnjakov za organizirani kriminal, ki ga je potrdil Evropski Svet na zasedanju v Amsterdamu 16. in 17. junija, in zlasti priporočila št. 15 akcijskega načrta,

    ob upoštevanju sklepov Sveta v zvezi z navedenim poročilom,

    ob upoštevanju izkušenj v okviru mednarodne Projektne skupine za finančno ukrepanje proti pranju denarja,

    ob upoštevanju Sklepa Sveta z 26. junija 1997 o pravilih, ki se uporabljajo za nacionalne strokovnjake, napotene v Generalni sekretariat Sveta v okviru izvajanja načrta za pospešitev boja proti organiziranemu kriminalu,

    ker je treba na državni ravni izboljšati izvajanje instrumentov, sprejetih v okviru Unije in drugje, zlasti z namenom boja proti organiziranemu kriminalu;

    ker je tako izvajanje predvsem odgovornost vsake države članice in ker se države članice v okviru svojega usklajevanja v Uniji medsebojno spodbujajo k izboljšanju uporabe instrumentov sodelovanja, predpisanih na mednarodni ravni;

    ker je tudi zaželeno, da se vzpostavi mehanizem, ki kot razširitev takega usklajevanja omogoča državam članicam, da na podlagi enakosti in vzajemnega zaupanja ocenijo, kako vsaka izmed njih izvaja instrumente sodelovanja, namenjene za boj proti mednarodnemu organiziranemu kriminalu;

    po preučitvi mnenj Evropskega parlamenta [1], na podlagi posvetovanja Predsedstva v skladu s členom K.6 Pogodbe,

    SPREJEL NASLEDNJI SKUPNI UKREP:

    Člen 1

    Cilj

    1. Brez poseganja v pristojnosti Skupnosti se v skladu s podrobnimi pravili, določenimi v nadaljevanju, na državni ravni vzpostavi mehanizem za strokovno ocenjevanje uporabe in izvajanja aktov Unije ter drugih mednarodnih aktov in instrumentov v kazenskih zadevah, iz njih izhajajoče zakonodaje in praks na državni ravni ter ukrepov mednarodnega sodelovanja v boju proti organiziranemu kriminalu v državah članicah.

    2. Vsaka država članica se zaveže, da bo zagotovila popolno sodelovanje svojih državnih organov s skupinami za ocenjevanje, ustanovljenimi s tem skupnim ukrepom, z namenom njegovega izvajanja, z upoštevanjem pravnih predpisov in etike, ki veljajo na državni ravni.

    Člen 2

    Področja ocenjevanja

    1. Vsako leto člani Multidisciplinarne delovne skupine za organizirani kriminal (MDW) na predlog predsedstva določijo posebno področje ocenjevanja ter vrstni red ocenjevanja držav članic, pri čemer je treba oceniti najmanj pet držav članic na leto.

    2. Ocenjevanje pripravi predsedstvo Sveta, ob pomoči Generalnega sekretariata Sveta; Komisija pa je polno vključena v pripravljalno delo.

    3. Prvo leto ocenjevanj se začne najkasneje v treh mesecih po začetku veljavnosti tega skupnega ukrepa.

    Člen 3

    Imenovanje strokovnjakov

    1. Vsaka država članica pošlje na pobudo predsedstva Generalnemu sekretariatu Sveta imena enega do treh strokovnjakov, ki imajo na področju, na katerega se nanaša ocenjevanje, veliko izkušenj v zvezi z bojem proti organiziranemu kriminalu, zlasti v organu kazenskega pregona, kot je policija, carina, pravosodni ali drugi javni organi, in so pripravljeni sodelovati pri vsaj enem ocenjevanju.

    2. Predsedstvo sestavi seznam strokovnjakov, ki jih imenujejo države članice ter ga posredujejo članom MDW.

    Člen 4

    Skupine za ocenjevanje

    Na podlagi seznama iz člena 3(2) predsedstvo izbere skupino treh strokovnjakov za ocenjevanje vsake države članice, pri čemer zagotovi, da strokovnjaki niso državljani te države članice. Imena izbranih strokovnjakov se sporočijo MDW. Ti strokovnjaki sestavljajo skupino za ocenjevanje. Glede na področja, ki se ocenjujejo, Komisija lahko sodeluje v postopkih skupine strokovnjakov. Skupini za ocenjevanje pri vseh nalogah pomaga Generalni sekretariat Sveta.

    Člen 5

    Priprava vprašalnika

    Predsedstvo ob pomoči Generalnega sekretariata Sveta sestavi vprašalnik za ocenjevanje vseh držav članic v okviru cilja, določenega v členu 2(1), ter ga predloži MDW v odobritev. Vprašalnik je sestavljen tako, da se določijo vsi podatki, uporabni za opravljanje ocenjevanja. Ocenjevana država članica zagotovi, da odgovori na vprašalnik v določenem roku čim bolj izčrpno in po potrebi priloži vse zakonske določbe ter zahtevane tehnične in praktične podatke.

    Člen 6

    Ocenjevanje na samem kraju

    Ko skupina za ocenjevanje prejme odgovor na vprašalnik, obišče ocenjevano državo članico, da bi se srečala s političnimi, upravnimi, policijskimi, carinskimi in pravosodnimi organi ali drugim ustreznim organom v skladu s programom obiskov, ki ga je pripravila obiskana država članica, ki upošteva želje skupine za ocenjevanje.

    Člen 7

    Priprava osnutka poročila

    Najkasneje v enem mesecu po obisku, navedenem v členu 6, skupina za ocenjevanje pripravi osnutek poročila ter ga predloži ocenjevani državi članici za pridobitev njenega mnenja. Skupina za ocenjevanje spremeni svoje poročilo glede na pripombe ocenjevane države članice, če to šteje za ustrezno.

    Člen 8

    Obravnavanje in sprejetje poročila

    1. Predsedstvo pošlje osnutek poročila, ki je zaupno, članom MDW, skupaj z morebitnimi pripombami ocenjevane države članice, ki jih skupina za ocenjevanje ni sprejela.

    2. Zasedanje MDW se začne, ko člani skupine za ocenjevanje predstavijo osnutek poročila. Predstavnik ocenjevane države članice potem da pripombe, podatke ali razlage, za katere meni, da so potrebne. MDW nato obravnava osnutek poročila in sprejme sklepe s soglasjem.

    3. Predsedstvo enkrat letno obvesti Svet o rezultatih ocenjevanja. Svet lahko, če to šteje za ustrezno, naslovi priporočila na zadevno državo članico ter jo pozove, da mu poroča o napredku, ki ga je dosegla, v roku, ki ga določi Svet.

    4. V skladu s členom 9(2) predsedstvo vsako leto obvesti Evropski parlament o izvajanju ocenjevalnega mehanizma.

    5. Po končanem celotnem ocenjevanju Svet sprejme ustrezne ukrepe.

    Člen 9

    Zaupnost

    1. Od strokovnjakov v skupini za ocenjevanje se zahteva, da spoštujejo zaupnost vseh podatkov, ki jih pridobijo v zvezi s svojo nalogo. Države članice morajo zato zagotoviti, da imajo strokovnjaki, ki jih imenujejo po členu 3, ustrezno stopnjo varovanja, kjer je to primerno.

    2. Poročilo, pripravljeno v okviru tega skupnega ukrepa, je zaupno. Vendar pa ocenjevana država članica lahko na lastno odgovornost objavi poročilo. Če želi objaviti le dele poročila, mora pridobiti soglasje Sveta.

    Člen 10

    Revizija mehanizma

    Najkasneje ob koncu prvega ocenjevanja vseh držav članic Svet pregleda podrobna pravila in področje uporabe mehanizma ter, če je potrebno, prilagodi ta skupni ukrep.

    Člen 11

    Začetek veljavnosti

    Ta skupni ukrep začne veljati z dnem objave v Uradnem listu.

    Člen 12

    Objava v Uradnem listu

    Ta skupni ukrep se objavi v Uradnem listu.

    V Bruslju, 5. decembra 1997

    Za Svet

    Predsednik

    M. Fischbach

    [1] Mnenje z dne 20. novembra 1997 (še ni objavljeno v Uradnem listu).

    --------------------------------------------------

    Top