Choose the experimental features you want to try

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Document 32013Q1220(01)

Medinstitucionalni sporazum o proračunski disciplini, sodelovanju in poslovodenju

Pravni status dokumenta Ta povzetek je arhiviran in ne bo posodobljen, ker povzeti dokument ni več veljaven ali ne odraža trenutnega stanja.

Medinstitucionalni sporazum o proračunski disciplini, sodelovanju in poslovodenju

Namen medinstitucionalnega sporazuma iz leta 2013 je izvajanje proračunske discipline in izboljšanje poteka letnega proračunskega postopka in sodelovanja med institucijami Evropske unije (EU) v proračunskih zadevah ter zagotovitev dobrega finančnega poslovodenja.

AKT

Medinstitucionalni sporazum z dne 2. decembra 2013 med Evropskim parlamentom, Svetom in Komisijo o proračunski disciplini, sodelovanju v proračunskih zadevah in dobrem finančnem poslovodenju

POVZETEK

Evropski parlament, Svet in Komisija so decembra 2013 sklenili sporazum o proračunski disciplini, sodelovanju v proračunskih zadevah in dobrem finančnem poslovodenju (medinstitucionalni sporazum).

Medinstitucionalni sporazum je bil sprejet vzporedno z večletnim finančnim okvirom, tj. sedemletnim načrtom EU za obdobje 2014-2020. Večletni finančni okvir znaša 960 milijard EUR v odobritvah za prevzem obveznosti (pravno jamstvo za zagotavljanje finančnih sredstev) in 908,4 milijarde EUR obliki odobritev plačil (dejanski prenosi upravičencem) v sedemletnem obdobju, izraženo v stalnih cenah iz leta 2011.

Medinstitucionalni sporazum vsebuje tri dele:

  • Del I vsebuje dopolnilne določbe v zvezi z večletnim finančnim okvirom 2014-2020 in določbe o posebnih finančnih instrumentih, ki niso vključeni v večletni finančni okvir (kot so rezerva za nujno pomoč (ki se na primer uporablja za financiranje humanitarne pomoči in civilnih operacij za krizno upravljanje), Solidarnostni sklad Evropske unije, instrument prilagodljivosti (ki se uporablja za financiranje porabe, za katero ne bi bilo mogoče zagotoviti sredstev znotraj razpoložljivih proračunskih razdelkov), Evropski sklad za prilagoditev globalizaciji in varnostna rezerva (zadnji instrument za odzivanje na nepredvidene okoliščine). Določa tudi postopke za uporabo teh instrumentov.
  • Cilj dela II je izboljšati sodelovanje med Parlamentom, Svetom in Komisijo v proračunskih zadevah. To bo na primer omogočilo večjo preglednost na vseh ravneh proračunskih pogajanj in več informacij o porabi denarja EU.
  • Del III obravnava dobro finančno poslovodenje sredstev EU. Zajema vidike, kot so ocena porabe in finančno načrtovanje, da bi se zagotovila učinkovita poraba.

Priloga k medinstitucionalnemu sporazumu določa podrobna pravila za sodelovanje med institucijami v proračunskem postopku. Ta zajemajo:

  • dogovor o pragmatičnem časovnem razporedu;
  • določanje prednostnih nalog;
  • pripravo predloga proračuna in posodabljanje ocen;
  • posebne postopke odločanja na različnih ravneh v proračunskem postopku;
  • spremembo proračunov;
  • vprašanja neporavnanih obveznosti (ki še niso izvršena plačila).

O morebitnih spremembah tega medinstitucionalnega sporazuma se morajo skupaj dogovoriti vse institucije.

Ozadje

Za več informacij obiščite tudi:

REFERENCE

Akt

Začetek veljavnosti

Rok prenosa v državah članicah

Uradni list Evropske unije

Medinstitucionalni sporazum

23.12.2013

-

UL C 373, 20.12.2013

POVEZANI AKTI

Uredba Sveta (EU, Euratom) št. 1311/2013 o večletnem finančnem okviru za obdobje 2014-2020 (UL L 347, 20.12.2013).

Zadnja posodobitev: 24.04.2014

Na vrh