Choose the experimental features you want to try

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Document 32008D0313

Sklep političnega in varnostnega odbora CHAD/2/2008 z dne 18. marca 2008 o vzpostavitvi odbora sodelujočih držav za vojaško operacijo Evropske unije v Republiki Čad in Srednjeafriški republiki

UL L 107, 17.4.2008, p. 60–61 (BG, ES, CS, DA, DE, ET, EL, EN, FR, IT, LV, LT, HU, MT, NL, PL, PT, RO, SK, SL, FI, SV)

Legal status of the document In force: This act has been changed. Current consolidated version: 02/09/2008

ELI: http://data.europa.eu/eli/dec/2008/313/oj

17.4.2008   

SL

Uradni list Evropske unije

L 107/60


SKLEP POLITIČNEGA IN VARNOSTNEGA ODBORA CHAD/2/2008

z dne 18. marca 2008

o vzpostavitvi odbora sodelujočih držav za vojaško operacijo Evropske unije v Republiki Čad in Srednjeafriški republiki

(2008/313/SZVP)

POLITIČNI IN VARNOSTNI ODBOR JE –

ob upoštevanju Pogodbe o Evropski uniji in zlasti tretjega pododstavka člena 25 Pogodbe,

ob upoštevanju Skupnega ukrepa Sveta 2007/677/SZVP z dne 15. oktobra 2007 o vojaški operaciji Evropske unije v Republiki Čad in v Srednjeafriški republiki (1) (operacija EUFOR Tchad/RCA) in zlasti člena 10(5) Skupnega ukrepa,

ob upoštevanju naslednjega:

(1)

V skladu s členom 10(5) Skupnega ukrepa 2007/677/SZVP je Svet pooblastil Politični in varnostni odbor (PVO), da sprejme ustrezne sklepe o vzpostavitvi odbora sodelujočih držav za operacijo EUFOR Tchad/RCA.

(2)

V Sklepih Evropskega sveta iz Nice z dne 7., 8. in 9. decembra 2000 in iz Bruslja z dne 24. in 25. oktobra 2002 so navedene podrobnosti glede sodelovanja tretjih držav v okviru operacij za krizno upravljanje ter vzpostavitve odbora sodelujočih držav.

(3)

Odbor sodelujočih držav bo imel ključno vlogo pri tekočem vodenju operacije EUFOR Tchad/RCA. Odbor je glavni forum, na katerega se sodelujoče države skupno obračajo z vprašanji v zvezi z uporabo svojih sil v operaciji. PVO, ki politično nadzoruje in strateško vodi operacijo, bo upošteval stališča, ki jih izrazi odbor sodelujočih držav.

(4)

V skladu s členom 6 Protokola o stališču Danske, priloženega Pogodbi o Evropski Uniji in Pogodbi o ustanovitvi Evropske skupnosti, Danska ne sodeluje pri pripravi in izvedbi odločitev in ukrepov Evropske unije, ki zadevajo obrambo –

SKLENIL:

Člen 1

Člen 1 Ustanovitev ter naloge in pristojnosti

Ustanovi se odbor sodelujočih držav za vojaško operacijo Evropske unije v republiki Čad in Srednjeafriški republiki („OSD“). Njegove naloge in pristojnosti so določene v sklepih Evropskega sveta iz Nice in Bruslja.

Člen 2

Sestava

1.   Člani OSD so:

predstavniki vseh držav članic,

predstavniki tretjih držav, ki sodelujejo v operaciji in zagotavljajo bistvene vojaške prispevke, kakor je navedeno v Prilogi.

2.   Na sestankih OSD so prisotni poveljnik operacije EU, generalni direktor Vojaškega štaba Evropske unije ali njihovi predstavniki in predstavniki Komisije.

3.   Po potrebi so lahko na sestanek za določene dele razprave povabljene tretje osebe.

Člen 3

Predsedovanje

Brez poseganja v pristojnosti predsedstva, odboru sodelujočih držav za to operacijo predseduje generalni sekretar/visoki predstavnik ali njegov zastopnik v tesnem sodelovanju s predsedstvom, ki mu pomaga predsednik Vojaškega odbora Evropske unije (PVOEU) ali njegov zastopnik.

Člen 4

Sestanki

1.   OSD redno sklicuje njegov predsednik. Če tako zahtevajo okoliščine, se na pobudo predsednika ali na zahtevo člana odbora lahko skličejo nujni sestanki.

2.   Predsednik vnaprej razdeli začasni dnevni red in dokumente, ki se nanašajo na sestanek. Po vsakem sestanku se razdeli zapisnik.

Člen 5

Postopek

1.   Z izjemo iz odstavka 3 in brez poseganja v pristojnosti PVO in v pristojnosti poveljnika operacije EU je:

pri odločitvah, ki jih odbor sodelujočih držav sprejema v zvezi s tekočim vodenjem operacije, potrebno soglasje predstavnikov držav, ki sodelujejo v operaciji,

pri oblikovanju priporočil v okviru OSD o možnih prilagoditvah operativnega načrtovanja, vključno z morebitno prilagoditvijo ciljev, potrebno soglasje članov OSD.

Če se član vzdrži, to ne prepreči soglasja.

2.   Predsedujoči ugotovi, da je prisotna večina predstavnikov držav, ki imajo pravico sodelovati pri posvetovanjih.

3.   Vsa postopkovna vprašanja se urejajo z navadno večino na sestanku prisotnih članov.

4.   Danska ne sodeluje pri sprejemanju odločitev odbora.

Člen 6

Zaupnost

1.   Za sestanke in delo OSD se uporabljajo predpisi Sveta o varovanju tajnosti. Zlasti predstavniki v OSD morajo imeti ustrezna varnostna potrdila.

2.   Za posvetovanja OSD velja obveznost varovanja poslovne skrivnosti, razen če OSD soglasno odloči drugače.

Člen 7

Začetek veljavnosti

Ta sklep začne veljati z dnem sprejetja.

V Bruslju, 18. marca 2008

Za Politični in varnostni odbor

Predsednica

M. IPAVIC


(1)  UL L 279, 23.10.2007, str. 21.


PRILOGA

Seznam tretjih držav iz člena 2(1)

Albanija


Top