This document is an excerpt from the EUR-Lex website
Document 52022XC0401(04)
Notice to economic operators, importers and exporters 2022/C 145 I/01
Obvestilo gospodarskim subjektom, uvoznikom in izvoznikom 2022/C 145 I/01
Obvestilo gospodarskim subjektom, uvoznikom in izvoznikom 2022/C 145 I/01
PUB/2022/299
UL C 145I, 1.4.2022, p. 1–1
(BG, ES, CS, DA, DE, ET, EL, EN, FR, GA, HR, IT, LV, LT, HU, MT, NL, PL, PT, RO, SK, SL, FI, SV)
1.4.2022 |
SL |
Uradni list Evropske unije |
CI 145/1 |
Obvestilo gospodarskim subjektom, uvoznikom in izvoznikom
(2022/C 145 I/01)
Evropska unija je sprejela več svežnjev omejevalnih ukrepov (1) proti Ruski federaciji zaradi njene vojne agresije v Ukrajini, in proti Republiki Belorusiji zaradi razmer v Belorusiji. Vse te ukrepe morajo učinkovito izvajati tako pristojni organi kot gospodarski subjekti EU.
Ti ukrepi prepovedujejo neposreden ali posreden uvoz ali izvoz zadevnega blaga in zavestno, tudi namerno sodelovanje v dejavnostih, namenjenih izogibanju tem prepovedim. Prav tako določajo, da države članice uporabijo sankcije za kršitve teh predpisov.
Ker obstaja tveganje izogibanja se gospodarskim subjektom v EU svetuje, da sprejmejo ustrezne razpoložljive ukrepe primerne skrbnosti, da bi preprečili izogibanje ukrepom:
— |
z izvozom v tretje države, iz katerih je tako blago mogoče enostavno preusmeriti v Rusijo in Belorusijo; posebno pozornost je treba nameniti izvozu takega blaga v države Evrazijske gospodarske unije (ki poleg Ruske federacije in Republike Belorusije vključuje Armenijo in Kazahstan ter Kirgiško republike), saj je blago v kateri koli članici Evrazijske gospodarske unije v prostem prometu v celotni Evrazijski gospodarski uniji; |
— |
z uvozom iz tretjih držav, iz katerih je mogoče zadevno blago enostavno preusmeriti v EU, zlasti kadar te države ne uporabljajo omejitev za uvoz iz Rusije in Belorusije; to velja zlasti za blago, uvoženo iz drugih držav Evrazijske gospodarske unije. |
Med priporočenimi ukrepi primerne skrbnosti za izvoznike in uvoznike je na primer vključitev določb v uvozne in izvozne pogodbe, katerih namen je zagotoviti, da nobeno uvoženo ali izvoženo blago ni predmet omejitev. Te so lahko na primer v obliki izjave, da je spoštovanje take določbe bistveni element pogodbe, ali v obliki pogodbenih klavzul, ki zavezujejo uvoznika v tretjih državah, da zadevnega blaga ne bo izvažal v Rusijo ali Belorusijo in da zadevnega blaga ne bo prodal naprej nobenemu tretjemu poslovnemu partnerju, ki se ne zaveže, da zadevnega blaga ne bo izvažal v Rusijo ali Belorusijo, kar bi povzročilo krivdno odgovornost v primeru ponovnega izvoza blaga v zadevni državi.
Gospodarski subjekti bi morali upoštevati, da lahko carinski organi EU, da bi preprečili izogibanje tem predpisom, izvajajo strožji nadzor in lahko zahtevajo tudi prepričljive dokaze, da se zadevno blago ne uvaža iz Rusije in Belorusije oziroma ne izvaža v ti državi prek tretjih držav.
(1) https://www.sanctionsmap.eu/